YS bieden oi naar wandac YS bieden onderzoek aan naar wandaden van sjah Demonstratie tegen nieuwe kernwapens PL O-vertegenwoordiger in Tripoli uitgewezen Ambassade van Iran in Wenen veroordeelt moord neef sjah Kennedy: Onrust in Iran stijgt Schending rechten mens onveranderd Onrust in Iran stijgt Kennedy: "Steun Carter" Vrijwilligers Bit Iran naar Libanon Sowjet-Unie ongerust Waaromuvooreendoorlopend krediet beter naar eenbank zoals deNMB kunt gaan. MAANDAG 10 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Het personeel van de Iraanse ambassade in de Oostenrijkse hoofdstad heeft in een telefonische verklaring aan het Oostenrijkse persagentschap APA zaterdag de moord op de neef van ex-sjah Reza Pahlevi veroordeeld, waarvoor de Iraanse scher prechter ajatollah Kalchali de verantwoording heeft opgeëist. In de aan het persagentschap in Wenen gedicteerde verklaring deelde een ambassademe dewerker mee dat het personeel van de Iraanse am bassade „dergelijke terroristische acties veroor deelt" In de verklaring wordt verder gezegd: „Wij veroorde len zulke mafia-methodes scherp en betreuren dat door dergelijke acties de reputatie van Iran en van de islam in discrediet wordt gebracht". „Dergelijke acties", zo gaat de boodschap verder, „zijn volkomen in strijd met de islamitische wet, die wel iswaar legaal een veroordeling van het regime van de voormalige sjah eist, maar die zo*n sluipmoord niet billijkt. Voorts moet duidelijk zijn dat de heer Kal chali niet gemachtigd is dergelijke verklaringen af te leggen en dat hij geen volmacht heeft op te treden als woordvoerder van de regering" LONDEN (AFP) - De Amenk, Edward Kennedy meent dat president Carter moeten steu den in de Amerikaanse am to Kennedy zei dit in een onderl afgevaardigde Hugh Fraser leren uit de confrontatie met De kandidaat voor het Witte Hu van de regering-Carter in de Russische gevechtseenheder enigde Staten in deze zaak vo Hq voegde eraan toe dat "he Unie felle bewoordingen te delen" J85P Iraanse vrijwilligers trainen om in conditie te komen i ''strijd tegen Israël" in Zuid-Libanon (Van correspondenten) WASHINGTON-TEHERAN - Terwijl in Iran slag werd geleverd om het gebouw van radio-Tabriz in de Turks- sprekende provincie Azarbeidjan, hebben de Verenigde Staten via afgezanten van bevriende naties in ruil voor vrijlating van de gegijzelden de autoriteiten in Teheran een internationaal onderzoek aangeboden naar de Iraanse aanklachten tegen de sjah en de Verenigde Sta ten. LONDEN (AFP) - De Amerikaanse presidentskandidaat senator Edward Kennedy meent dat "alle Amerikanen op dit moment president Carter moeten steunen" in de kwestie van de gegijzel den in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Kennedy zei dit in een onderhoud met de Britse Conservatieve afgevaardigde Hugh Fraser. Amerika is bezig "harde lessen" te leren uit de confrontatie met Iran. aldus senator Kennedy. De kandidaat voor het Witte Huis leverde wel kritiek op de houding van de regering-Carter in de kwestie over de aanwezigheid van Russische gevechtseenheden op Cuba. De politiek die de Ver enigde Staten in deze zaak voerden was "een verkeerde reactie" Hij voegde eraan toe dat "het niet goed is tegenover de Sowjet- Unie felle bewoordingen te gebruiken en tegelijk zwak te han delen" POPULARITEIT CARTER VERDUBBELD NEW YORK (AFP) - De popu- lariteit van de Amerikaanse president Carter is twee maal zo groot geworden in vier we ken, sinds het begin van het geschil met Iran. Dit is het re sultaat van een opiniepeiling door het Amerikaanse weekblad Newsweek. De populariteit van Carter be draagt nu 61 pet tegen 30 pet een maand geleden. Een der gelijke stijging in populariteit kwam eveneens toe aan de voormalige president Franklin D. Roosevelt na de Japanse aanval op Pearl Har bour in 1941. (Van onze verslaggever Harm Botje) TEHERAN - Sjeik Mohammed Monazeri, één van de sterren aan het Iraanse politieke fir mament, heeft gisteren mee gedeeld dat zijn plannen om enige duizenden Iraanse strijders naar het front in Zuid-Libanon over te bren gen om daar "het zionistische Israël te bestrijden" op het punt staan te worden uitge voerd. Volgens de sjeik vertrekt van daag een eerste groep van ruim 300 vrijwilligers naar de Libanese hoofdstad Beiroet. Morgen en woensdag worden zij gevolgd door 700 anderen. Volgens sjeik Monazeri heeft de regerende Revolutionaire Raad de Iraanse luchtvaart maatschappij Iran Air op dracht gegeven een Jumbojet voor transport beschikbaar te stellen. Monazeri maakte zich kwaad over de weigering van de Li banese ambassade in Teheran visa voor de vrijwilligers af te geven en zei, dat als het vlieg veld van Beiroet gesloten blijft voor de Iraanse Liba- non-gangers, ze in Damascus zullen uitstappen en vanuit Syrië naar Libanon zullen gaan. Het hoofdkwartier van de Pale stijnse Bevrijdings Organisa tie PLO in Teheran weigerde gisteren commentaar te ge ven en naar verluidt is men druk doende Monazeri alsnog van zijn plan af te krijgen. Wat de Iraanse vrijwilligers in Li banon precies moeten gaan doen, is niet duidelijk. De voorbereidingen doen vre zen dat er van vechten niet veel zal komen. De tot nu toe geworden 1080 vrijwilligers, variërend in leeftijd van 13 tot 23 jaar, hebben zich de afge lopen tijd in een verlaten school in de heuvels ten BEIROET (Reuter/UPI) - De Libi sche autoriteiten hebben gisteren Aanslagen in Rome ROME (AFP) - Bij twee bomont ploffingen in het 'centrum van Rome zijn gisteren negen men sen gewond geraakt. Eén van de bommen ontplofte vóór het kantoor van de luchtvaart maatschappij Philippine Airli nes. Van de negen gewonden, al len voorbijgangers, zouden twee er ernstig aan toe zijn. De andere bom, die bij een bank ontplofte, veroorzaakte aanzienlijke mate riële schade. "De nieuwe beweging van het Ar meense verzet" zegt verantwoor delijk te zijn voor de aanslagen. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL-Twintigduizend men sen uit vele Europese landen hebben gisteren in een druilerig Brussel gedemonstreerd tegen het NAVO-plan nieuwe middel- lange-afstandsraketten met atoomkoppen in West-Europa op te stellen. Inmiddels spraken de Franstalige socialisten in België zich als tweede regeringspartij uit voor uitstel van de NAVO-beslissing Woensdag komen de NAVO-lan- den in Brussel bijeen om een be sluit te nemen over het plan. Ondanks de voortdurende regen waren 20.000 mensen - de organi satoren spraken zelf van 50.000 a 70.000 - gisteren naar de Belgi sche hoofdstad gekomen om vreedzaam te demonstreren te gen de aanwezigheid en opstel ling van (nieuwe) kernwapens in (West-)Europa. Vooral het grote aantal Duitsers - merendeels le den van communistische organi saties - en Turken viel op. Onder de Belgen waren de Vlamingen veruit in de meerderheid. De demonstratie, waaraan ook een grote groep Nederlandse beto gers deelnam, vormde het sluit stuk van de campagnes in ver scheidene NAVO-landen tegen het plan in West-Europa nieuwe noorden van Teheran bezig gehouden met wat graafwerk, allemaal onder leiding van sjeik Monazeri. Volgens de sjeik heeft het plan de volledige instemming van zijn vader, ajatollah Monazeri, die door Chomeini als geeste lijk leider van Teheran is aan gesteld. Ajatollah Monazeri is tevens een prominent lid van de Revolutionaire Raad en voorzitter van de Raad van de vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO) het land uitgezet, zo is in Beiroet meegedeeld namens Farouk Kaddoumi, de "minister van buitenlandse zaken" van de PLO. Het Palestijnse persbureau Wafa maakte bekend dat Abu Tarek opdracht had gekregen Libië te verlaten. Eerder was bericht dat de verhou ding tussen kolonel Gaddafi, de leider van Libië, en de PLO slech ter was geworden nadat de Pale stijnse organisatie Gaddafi ervan had beschuldigd dat hij de PLO in radicaler vaarwater wil lood sen. Zaterdag vroeg het uitvoe rend comité van de PLO de Libi sche leider zich niet in Palestijnse raketten (Pershing II en Cruise) te installeren als antwoord op de Russische SS-20-raketten. waar van er enige tientallen op West- Europa zijn gericht. Na de Vlaamse socialisten (BSP), wier voorzitter Karei van Miert gisteren aan de demonstratie deelnam, hebben ook de Frans talige socialisten (PS) zich zater dag uitgesproken tegen het NA VO-plan. Dit betekent een ne derlaag voor de PS-minister Hen ry Simonet, de bewindsman van buitenlandse zaken, die zich als Deskundigen, die zich met het ontwerp van de omstre den Iraanse grondwet heeft beziggehouden. De ajatollah zelfheeft enige tijd geleden op de Iraanse televi sie laten doorschemeren dat zijn zoon door de spanningen van de revolutie geestelijk een weinig in ongerede is ge raakt en dat hij een uitgebrei de rustkuur zou ondergaan. zaken te mengen. Libië zou erop uit zijn de PLO-kantoren in het land over te nemen. Kaddoumi verklaarde dat de vei ligheidsdienst van Libië aldaar woonachtige Palestijnen had af geraden Tarek op het vliegveld uit te gaan zwaaien. Gingen zij toch, dan liepen ze het risico zelf ook te worden uitgewezen. Daar naast zei hij dat Libische studen ten hun Palestijnse collega's aan de universiteit van Tripolo had den opgedragen revolutionaire comités naar Libisch voorbeeld op te richten. Het uitvoerend comité van de PLO, waarvan Kaddoumi voorzitter is, had zaterdag gewaarschuwd voor de "negatieve gevolgen van de Libische acties" een voorstander van het NAVO- plan heeft doen kennen. De Belgische regering zal waar schijnlijk pas morgen een beslis sing nemen over haar standpunt met betrekking tot het NAVO- plan. Woensdagmiddag wordt in de Belgische Kamer van Af gevaardigden gestemd over een socialistische motie waarin uit stel van het NAVO-besluit met zes maanden wordt bepleit. Op datzelfde moment beslissen de ministers van buitenlandse za ken en van defensie van de veer tien betrokken NAVO-landen (alleen Frankrijk doet niet mee) Politieke kringen in Washington beklemtonen echter dat het „in ternationale forum van anti-im perialisten", dat Irans huidige minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh ter beoordeling van Amerikaanse spionageactivitei- ten biieen wil roepen, geheel on- DEN HAAG (ANP) - Hoewel in sommige landen grote aantallen politieke gevangenen werden vrijgelaten, bleef het globale pa troon van willekeurige arresta ties, politieke detentie, martelin gen en doodstraf in de wereld on gewijzigd. Dit zegt het jaarboek van de internationale organisatie voor mensenrechten Amnesty International in haar jaarboek over haar activiteit tussen april 1978 en aprü 1979 betreffende zo'n 100 landen. Aan het einde van de verslagperio de kwamen er nieuwe regeringen in landen waar eerder massale schendingen van mensenrechten hadden plaatsgevonden, zoals Oeganda en Combodja. Maar volgens Amnesty is het nog niet mogelijk een betrouwbaar beeld van de nieuwe situatie in die lan den te krijgen. In veel Latijnsamerikaanse landen liet men weer politieke tegen- echter in Brussel over het raket- tenplan. Uit berichten van buitenlandse persbureaus blijkt dat er even eens in Denemarken veel beto gingen tegen de NAVO-plannen zijn geweest. In Kopenhagen lie pen gisteren ongeveer 6000 men sen mee in een demonstratieve fakkeltocht. De sociaal-democratische minder heidsregering van premier Anker Jörgensen stelde eerder de NA VO voor. de beslissing om tot modernisering over te gaan uit te stellen. De regering in Kopenha gen blijft overigens tegen statio nering van atoomwapens op Deens grondgebied in vredestijd. Volgens het Britse dagblad de "Sunday Times" zullen de vier belangrijkste lidstaten van de NAVO (de Verenigde Staten, Groot-Brittannie. West-Duits- land en Italië) hun bondgenoten woensdag op de ministersconfe rentie in Brussel "het belangrijk ste ontwapenings-plan voor West-Europa sinds het begin van de Koude Oorlog" voorleggen. Dit plan zou ondermeer een eenzij dige terugtrekking van 1000 Amerikaanse kernkoppen uit West-Europa inhouden. Verder een terugtrekking van 13.000 Amerikaanse en 30.000 Russi sche in Europa gestationeerde soldaten. aanvaardbaar is. President Carter meent dat een in ternationale organisatie zoals de VN en bijvoorbeeld de Veilig heidsraad. en gerechtelijke acties in de VS. Zwitserland en in Iran voldoende garanties bieden voor een onderzoek van de Iraanse standers "verdwijnen". van sommigen werden later de stof felijke overschotten gevonden. De situatie van de mensenrechten in Azië werd volgens Amnesty getypeerd door langdurige hech tenis van politieke tegenstanders zonder dat deze een proces kre gen. In Oost-Europa kregen politieke tegenstanders zware gevangenis straffen. Sommigen van hen werden tegen hun wil in psychia trische inrichtingen opgesloten. In West-Europa leidden maatrege len tegen het politieke geweld tot inperking van individuele rech ten. In sommige gevallen had dat mishandeling van verdachten tot gevolg. Wat de VS betreft stelde de organi satie een onderzoek in naar ver meende mishandeling van ille gale immigranten en voerde zij acties tegen de doodstraf. aantijgingen, maar dat allereerst de gegijzelden, zonder schijn- rechtspraak in Iran, moeten wor den vrijgelaten om Amerikaanse medewerking te verzekeren. Het Amerikaanse aanbod moet worden gezien als een tegenbod op een plan van Ghotbzadeh. die - inhakend op een plan van de ambassadebezetters in Teheran - liet weten een internationale commissie naar Teheran te zullen uitnodigen, om de politiek van sjah en VS te onderzoeken. Ge gijzelden zouden daarbij als ge tuigen ten tonele worden ge voerd. Het plan is nog niet goed uitgewerkt, maar een eventueel proces tegen de gegijzelden we gens spionage kan op die manier worden voorkomen. In Teheran wordt vrij algemeen aangenomen dat met het nieuwe plan de eerste stap is gezet naar een vreedszame oplossing van de crisis tussen de VS en Iran, die nu al zes weken duurt. Iran woont de zitting van het Inter nationale Hof van Justitie, maandag in Den Haag, niet bij. Ghotbzadeh liet zaterdagavond weten dat Iran het Hof niet be voegd acht en er dus geen rede nen zijn naar Den Haag te gaan. Maatregelen Intussen overweegt de Amerikaan se regering scherpere maatrege len tegen Iran, met name op han delsgebied. Minister van buiten landse zaken Vance is gisteren uit Washington vertrokken voor een snelle rondreis naar Londen. Pa rijs, Rome en Bonn, om daar de bijstand van Amerika's voor naamste geallieerden te mobili seren. Vance spreekt met de Ja panse minister van buitenlandse zaken in Parus. Amerikaanse waarnemers ver moeden ook dat een deel of mo gelijk zelfs een meerderheid in de Revolutionaire Raad, die Iran sinds het aftreden van de rege- ring-Bazargan. (zes weken gele- MOSKOU (UPI DPA) - Het blad van het Sowjetrussische ministe rie van defensie „Rode Ster" heeft zaterdag zijn ongerustheid geuit over de aanwezigheid van Amerikaanse oorlogsschepen in de buurt van de Russische kust. Het verzocht de VS een eind te maken aan dit "gevaarlijke machtsvertoon" Volgens het blad zijn er in 1979 vier maal Amerikaanse oorlogssche pen. waarvan enkele uitgerust met raketten, de Zwarte Zee op gevaren en in oktober heeft een Amerikaanse marine-eenheid twee weken lang in de Oostzee gekruisd. den), regeert een uitweg wil vin den uit de steeds ingewikkelder situatie, doch dat Chomeini zelf hardnekkig blijft vasthouden aan zijn middeleeuwse opvattingen. En bovendien is het zeer twijfel achtig of de bezetters van de am bassade hun zo pas voor het leven gekozen staatshoofd wel zullen gehoorzamen als hij vrijlating van de gevangenen gebiedt. Tabriz Onze verslaggever in Iran. Harm Botje, was het afgelopen week einde in Tabnz, in de Turksspre- kende Iraanse provincie Azar beidjan, die onder invloed staat van de sterk met Chomeini rivali serende ajatollah Shanat Madari. Hij meldt dat gisteravond nieuwe onlusten zijn uitgebroken Een menigte van ÏOOOO man omsin gelde het radio- en televisiesta tion van de stad in een poging het gebouw te heroveren nadat eer der pro-Chomemi-gezinden de studio's hadden bezet. Zowel vanuit het gebouw als door de be togers is er geschoten Hoeveel slachtofffers zijn gevallen, is niet duidelijk, maar ambulances met gillende sirenes reden af en Ook in andere delen van Tabnz is het onrustig De zakenwijk, de Bazar, was gisteren gesloten en naar verluidt zouden verschil lende demonstrerende groepen met elkaar op straat zyn slaags geraakt. De onrust in Azarbeidjan. met 12 miljoen inwoners Irans dichtst bevolkte gebied, is gisteren extra aangewakkerd door het plotse linge arrestatiebevel tegen Re- ma toll ah Maraghei. de nieuwe gouverneur-generaal van Oost- Azarbeidjan Tgdens een massa demonstratie,vrijdag in Tabriz, was Maraghei per acclamatie tot nieuwe gouverneur-generaal ge kozen als vervanger van gouver neur Gharavi, die eerder door een woedende menigte uit zyn huis was verdreven. ADVERTENTIE Een geldvoorraadje voor onver wachte uitgaven of als alles tegelijk komt, zoals tandartsreke ningen, belastingaanslagen en de kosten van een 'tussendoor' vakan tie, kunt u altijd achter de hand hebben met een doorlopend krediet. Maar het is wel verstandig om te zorgen dat uw maandelijkse lasten binnen de perken blijven. Daarvan bent u verzekerd wan neer u erover gaat praten met een bank zoals de NMB. De mensen denken er daadwerkelijk met u mee en stellen in overleg met u de hoogte van het krediet vast. U kunt er dan op elk moment over beschik ken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u al heeft afgelost. U be taalt alleen rente over het opge nomen bedrag. Want voor wat hoort wat, óók bij de NMB. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANDSCHE MIDOENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Enige tienduizend raketten in West-Europa op te stellen ten demonstreerden gisteren tn Brussel tegen het NAVO-plan t ropa op te stellen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9