"Sterbus was niet alleen verdienste Junior Kamer" actief in i vrije tijd Leiden moet snel bouwen SNEEUW KETTINGEN WINTERSPORT AANBIEDING LEZERS SCHRIJVEN Kritiek Ben Sibon van Dienstencentrum: Wethouder ontvangt sleutels APPARATUUR "TOUCHWOOD" GESTOLEN Rijnland Uitreiking van Kok en Marie Parijsprijs TAS brengt kalender met Stadspoorten MAANDAG 10 DECEMBER 1979 LEIDEN - Leiden is een "Sterbus" rijker, maar niet iedereen is er even gelukkig mee (zie het artikel hiernaast). Desondanks kon wet houder Schoute zaterdagmiddag de sleutels van de bus overhandi gen aan de chauffeur, Anton Oos terveen. Deze zal vanaf 17 de cember met het busje overdag bejaarden en gehandicapten ver voeren. Het lidmaatschap van de "Sterbus" gaat 20 gulden per kwartaal kosten. Daarvoor heb ben deelnemers recht op gratis vervoer. Op telefoonnummer 122443 kunnen belangstellenden zich opgeven voor de "Sterbus" en afspraken voor ritten maken. Er hebben zich tot nu toe 40 be langstellenden opgegeven, ver telde zaterdag voorzitter Lourens van de "Junior Kamer", die het oude project "Actie-Bus" nieuw leven heeft ingeblazen. LEIDEN - Uit jongerencentrum "Stats" aan de Haarlemmerstraat is afgelopen week voor 4.000 gul- LEIDEN - Een greep in de kassa van een hulppostkantoortje aan de Maresingel in Leiden heeft twee onbekende jongens (tussen 18 en 20 jaar oud) zaterdagoch tend een bedrag van 500 gulden opgeleverd. Zij bedreigden de winkeljuffrouw van de tabaks zaak waarin het hulppostkantoor is gevestigd met een voorwerp, en vertroken na hun slag te heb ben geslagen zonder enig spoor achter te laten. den aan apparatuur van de Leid- se groep „Touchwood" gestolen. De leden van de popgroep, die el ke zondag in "Stats" oefenen, bemerkten de diefstal van een aantal versterkers en een meng paneel gistermiddag. De groep had voor deze week drie optredens op het programma staan, die door de diefstal ernstig in gevaar komen. Volgens mana ger Niek Toet is 'Touchwood" ernstig gedupeerd, vooral omdat de apparatuur niet verzekerd was. Dit omdat de verzekerings premies voor popgroepen, in verband met de hoge risico's die deze lopen, erg hoog zijn. I LEIDEN - Een 38-jarige in woonster van Leiden moest vrij dagmiddag met inwendig letsel naar het Elisabeth ziekenhuis worden gebracht. Zij werd aan gereden door een auto, die op de kruising Thorbeckestraat/Was- straat na een aanrijding het trot toir op reed. Daar liep de vrouw met een fiets aan haar hand. Zij liep overigens geen levensge vaarlijk letsel op, volgens de poli tie. Ierland-actie tijdens eerste lustrum Wij vrouwen eisen "Mevrouw, wilt u ook een con doom naar Ierland sturen?". De nietsvermoedende wan delaar kon zaterdagmiddag op de Haarlemmerstraat met deze vraag worden verrast. Vanuit een marktkraam bij de Hartebrugkerk voerde de groep "Wij Vrouwen Eisen" actie tegen de gebrekkige mogelijkheden die in Ierland bestaan om aan voorbe hoedmiddelen te komen. Door condooms - vergezeld van een korte uitleg - aan Ier se parlementsleden te sturen kon men zijn protest vorm geven. Naast deze actie waren er zater dagmorgen en -middag ook optredens van het vrouwen koor "De Sirene's" en het vrouwenorkest In de kraam was een overvloed aan infor matie te krijgen. Het geheel stond in het Hader van het vyf-jarig bestaan van "Wij Vrouwen Eisen", een organi satie die de belangen van vrouwen hoog in het vaandel heeft staan. Op het Stadhuis plein stond zaterdagmiddag de bekende Kijkdoos, die een programma over abortus ver toonde. "Wij Vrouwen Eisen" verzet zich tegen het wets ontwerp van de ministers Ginjaar en De Ruiter, die on der meer vijf dagen bedenk tijd willen invoeren voor elke vrouw die een abortus wil. BREED LEIDS WOONBERAAD EN "IEDEREEN WIL WONEN" LEIDEN - De gemeente Leiden moet snel haar bouwaktiviteiten voor kwalitatief goede en betaal bare huizen uitbreiden. Om het tekort van 7500 huizen onder jon geren, oudere alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens (zoals dat in 1976 werd vastgesteld) op te vangen moet de gemeente Lei den de komende tien jaar min stens 1000 betaalbare woningen per jaar neerzetten. Deze eisen en de bijbehorende cij fers zijn afkomstig van het Breed Leids Woonberaad en het Komi- tee Iedereen Wil Wonen. Het is één van de stellingen voor een "politieke hoorzitting" die mor genavond in het Antonius Club huis wordt gehouden. De hoorzit ting, die om 20.00 uur begint, is een uitvloeisel van de grote de monstratie voor jongerenhuis vesting die afgelopen zomer in de Leidse binnenstad werd georga niseerd. Op de "politieke hoorzitting" zul len waarschijnlijk vertegen woordigers van alle gemeente raadsfracties aanwezig zijn. Vol gens het comité is er sinds het grote onderzoek naar de de wo ningnood onder jongeren in 1976 weinig veranderd in het Leidse volkshuisvestingsbeleid, en bouwt Leiden ten onrechte nog steeds voornamelijk voor gezin nen. Categeorieën alleenstaan den, zoals daar zijn bejaarden, gastarbeiders, oudere alleen staanden en 2-persoonshuishou- dens krijgen te weinig aandacht. Toch, zo stelt het comité, maken zij meer dan de helll van het aan tal woningzoekenden uit. In nieuwbouwplannen. zo is een verdere stelling voor de "hoorzit ting", waar meer dan 50 Leidse organisaties achter staan, moet in de toekomst voor ongeveer 65 procent huizen voor alleenstaan den en tweepersoons huishou dens gebouwd worden. Leiden moet ook de herbebouwing in de "Open Gaten" voortvarend ter hand nemen en zo snel mogelijk in Leeuwenhoek, StevenshoQes- polder en Roomburg gaan bou wen. Naast deze plannen pleit het comité voor "bulïerbouw" (meer wonin gen voor mensen die tijdelijk huisvesting nodig hebben), en de snelle verwezenlijking van een daklozencentrum. Bij de in schrijving als woningzoekende mogen geen beperkingen meer aangelegd worden, is een verder stelling van het comité. Horizontale verkoop (het verkopen van een etage uit een groter huis) moet worden tegengegaan. Op treden tegen krakers is, zo luidt een van de laatste stellingen waarover dinsdag kan worden gediscussieerd, ongewenst om dat het daarbij meestal gaat om woningen die uit speculate- ^verwegingen leegstaan. "Kra ken is een democratisch politiek middel en en een uitdrukking van huisvestingsnood", aldus het Breed Leids Woonberaad/Ieder- een Wil Wonen. Het ontzien van knokploegen die tegen krakers optreden wordt sterk afgekeurd. In de laatste vergadering van de Al gemene Raad van het Energiebe drijf Rijnland merkte ik op dat het nieuwe incassosysteem het bedrijf een rentewinst van om streeks drie miljoen gulden per jaar oplevert Het College van Beheer was het daar niet mee eens; het beweerde dat het om niet meer dan een half miljoen zou gaan. Het moet de aanwezige journalis ten zijn opgevallen dat het colle ge zijn stelling niet kon toelich ten. Ik deed dat wel: de omzet van het bedrijf ligt, wat het kleinver bruik betreft in de orde van tweehonderd miljoen per jaar; het bedrijf int de rekeningen on geveer twee maanden eerder dan vroeger, dus de debiteurenstand wordt gemiddeld tweetwaalfde van tweehonderd miljoen is ruim dertig miljoen gulden kleiner; dat betekent een rentevoordeel van circa drie miljoen gulden per jaar. Een sluitende redenering, lijkt me, en ik daag het college daarom nogmaals uit om aan te tonen dat ik ongelijk heb. Opvallender nog dan het antwoord van het college vond ik de kop bij het artikeltje in de krant van woensdag: "Rentewinst Rijnland een half miljoen". Kennelijk gaat de schrijver ervan uit dat wan neer een raadslid en een dagelijks bestuurder het niet eens zijn de hoogste autoriteit gelijk heeft, ook als hij geen argumenten kan noemen. Voorzo n volgzaamheid bestaat echt geen enkele reden. Laurens Beijen, PPR-gemeenteraadslid, Vree wijkstraat 9, Leiden. LEIDEN - Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit zal morgen de C.J. Kokprijs en de Marie Pa rijsprijs uitreiken. De C.J. Kok- prijs krijgt mevrouw dr. M.P.M. Herrmann-Erlee, wetenschap pelijk hoofd medewerkster bij de vakgroep Celbiologie van de me dische faculteit Zij ontvangt de bijdrage voor haar wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van de werking van de bij- schild klierhormoon op been weefsel. De Marie Parijsprijs zal uitgereikt worden aan dr. B.J. Vermeer en dr. R. van Schilf- LEIDEN - Het echtpaar N. Del- fos-Blankenstein, wonende aan het Bizetpad 101 ïn Leiden, kreeg za terdag bezoek van burgemeester en mevrouw Vis. Daarvoor was een bijzondere aanleiding: de heer en mevrouw Delfos waren zaterdag namelijk 60 jaar getrouwd. gaarde. De heer Vermeer is werk zaam als chef de clmique van de afdeling huid- en geslachtsziek ten van het Academisch Zieken huis in Leiden. Hij krijgt de prijs voor zijn onderzoek op het gebied van huidziekten. De heer Van Schilfgaarde is wetenschappelijk medewerker bij de vakgroep al gemene heelkunde van de medi sche faculteit Hij ontvangt de prijs voor zijn onderzoek op ge bied van niertransplantatie bij de rat. De C.J. Kokprijs, die voor de vierde keer wordt uitgereikt, wordt verleend aan diegenen die een uitgesproken grote begaafdheid blijken te bezitten om mathema tische of medische problemen op te lossen. De Marie Parijsprijs wordt uitgereikt als beloning voor klinisch ontwikkelingswerk binnen de medische faculteit in Leiden. Beide prijzen werden in gesteld op grond van testamen taire beschikkingen. De prijzen worden uitgereikt in het Labora torium voor Fysiologie aan de Wassenaarseweg. De prijswin naar zullen tijdens de bijeen komst een korte voordracht hou den over het werk, waarvoor zij de prijs hebben gekregen. nog mensen nodig voor de vervoersdienst om mensen op te halen en weer thuis te bren gen. Aanmeldingen tel. num mer 071-121531 Hengelsport Hengelsportvereniging "De Sportvrienden" hield een wedstrijd in de Nieuwe Rijn. De uitslag was 1. E. Mooy- broek 2860 gram (50 stuks), 2. C. Schouten sr. 2160 gram (25 stuks), 3. Hen. Schouten 1830 gram (28 stuks). 4. B. Hons- beek 1780 gram (28 stuks),5. J. Jansen 1760 gram (21 stuks), 6. Chr. Schouten 1100 gram (18 stuks), 7. T. Kneyber 1030 gram (15 stuks), 8. K. Schou ten 900 gram (15 stuks), 9. A. Hogervorst 450 gram(11 stuks), 10. B. v. Eigen 450 gram (10 stuks). Geologie-excursie Om een indruk te geven wat er allemaal bekend is over mine ralen, edelstenen en fossielen is er vanavond en morgen avond een rondleiding door het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie. Er wordt begonnen met een diaverto ning. Ter afsluiting van de excursie die daarop volgt zal de film "de Lage Landen" worden vertoond. De excursie begint om acht uur. Aanmel den voor de rondleidingen kan met zich bij de Leidse Volksuniversiteit K en O aan de Oude Vest 45, tel. 071-141141. Pancras-Oost Vanavond wordt in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn 52 de eerste van twee voorlich tingsavonden gehouden over het zojuist gepubliceerde ontwerp-bestemmingsplan. voor Pancras-Oost (het gebied tussen Herengracht en Hooi gracht). Tijdens de bijeen komst zal een film worden vertoond die de afgelopen we ken is gemaakt door de Leidse filmgroep Tiem in samenwer king met enkele bewoners van de wijk. De bijeenkomst van vanavond is in eerste instan tie bestemd voor zij die be trokken zijn bij de bedrijven. Morgenavond is de tweede avond speciaal voor de bewo ners van de wijk Kijkhuis In het kader van het filmfestival van de lach wordt in het Kijk huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 vanavond een film van de Engelse komiek Norman Wisdom vertoond. Er zijn twee voorstellingen, één om acht uur en één om kwart over tien. De toegangsprijs bedraagt f 4,50. Modeshow In het bowlingrestaurant aan de Boshuizerlaan wordt mor genavond een modeshow ge geven door Dickhoff Mode van de Doezastraat en Lady Ser vice van de Nieuwsteeg. Het gebeurt in samenwerking met het damescontact Zuid-West. De modeshow begint om acht Bibliotheek Alle vestigingen van de openba re bibliotheek Leiden zullen op 24 en 31 december van 10 uur 's ochtends tot 4 uur 's middags geopend zijn. Dat geldt voor de vestigingen: Breestraat 25 ,Steenschnur 17, Plantage 6. Zweilandlaan 5, Rosmolen 4, Corantijnstraat 2a en Eduard van Beinum- straat 2. LEIDEN - "Het is erg pijnlijk, het is allemaal een beetje uit de hand gelopen. Natuurlijk willen wij die bejaardenbus óók. Maar dan moeten bejaar den ook van meet af aan invloed krijgen op het beheer van die bus". De "Sterbus", een busje dat op tele fonisch verzoek bejaarden en ge handicapten binnen de grenzen van Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest vervoert gaat op 17 december van start. Toch is Ben Sibon van het Dienstencentrum voor gecoördineerd bejaarden- werk in Leiden niet onverdeeld gelukkig met de manier waarop die bus er is gekomen. De "Sterbus" is op poten gezet door de Leidse "Junior Kamer", een "service-club" van en voor men sen met hogere posities, verge lijkbaar met de Rotary. De "Ka mer" heeft soepel ingespeeld op de "Actie-Bus" van het Dien stencentrum en verschillende bejaardenbonden. Die inza- melactie leverde een aantal jaren geleden 6000 gulden op, maar geen busvervoer voor bejaarden. Volgens Sibon, omdat toenmalig wethouder Oosterman niet voor gemeente-subsidie in de beurs wilde tasten. Sibon vindt dat de "Kamer" (Si bon: "Een stelletje jonge onder nemers die dit aangrijpen om zich maatschappelijk te presen teren") de inbreng van bejaar denbonden en Dienstencentrum naar de achtergrond schuift. "En toch stelt het Dienstencentrum de kantoorruimte voor de mel dingen beschikbaar, en heeft de Junior Kamer ook het destijds ingezamelde bedrag van 6000 gulden uit de Actie-Bus ontvan gen", zegt Sibon. Weggebleven Het Dienstencentrum is dan ook weggebleven bij de officiële start van het project, afgelopen zater dag. Sibon betreurt het dat in de stichting die de "Junior Kamer" in het leven heeft geroepen voor het beheren van de "Sterbus" tot maart/april geen vertegenwoor diger van het Dienstencentrum zal worden opgenomen. Eerst wilde de "Junior Kamer" zelfs alle bestuursleden leveren, zegt Sibon. Sibon had het liefste gezien dat de 3500 gulden die de "Actie Bus" destijds vergeefs bij wethouder Oosterman bedong door de "Ju nior Kamer" beschikbaar zou zijn gesteld. Hij meent dat dat ook zo met de "Kamer" was afgespro ken. Ook een gemeentelijke sub sidie van 5000 gulden (waar de raad nog een beslissing over moet nemen) zou voor de Actie-Bus bestemd zijn geweest. De bus had dan goedkoper kunnen draaien dan nu het geval is, meent hij. Voorzitter J. Lourens van de Leidse "Junior Kamer" zegt zich "niet te kunnen voorstellen" dat hij ooit gezegd zou hebben dat de Junior Kamer geld zou geven voor de Actie-Bus. Het gaat namelijk om een project van de "Kamer" waarmee zij erkenning kan ver werven van de landelijke organi satie van "Junior Kamers". Lourens benadrukt dat de "Ka mer" zich na de proefperiode (tot maart/april) geheel terugtrekt uit de "Stichting Sterbus". Het be stuur daarvan zal daarna ge vormd worden door gemeente, Dienstencentrum, een arts en de Stichting Interkruis. Lourens: "De heer Sibon is bij vrijwel alle gesprekken over deze zaak ge weest. Wij hebben bij hem advies ingewonnen, prettig met hem samengewerkt. Ik kan me wel voorstellen dat nu wij het bejaar- denvervoer binnen zes maanden realiseren terwijl er eerst driejaar voorbij zijn gegaan aanleiding is voor bepaalde gevoelens bij de heer Sibon. Maar wij hopen toch straks prettig met hem samen te werken. Ik hoop zelfs dat hij de vertegenwoordiger van het Dien stencentrum in de stichting /wordt". 'Dat laat ik voor Sibon's rekening", is vervolgens het commentaar van Lourens op Sibon's opmer king over het "stelletje onderne- Reclame Op de "Sterbus" wordt overigens reclame gevoerd voor het Leidse garagebedrijf dat de bus heeft geleverd. Volgens Lourens was dat deel van de overeenkomst met dit bedrijf. Directeur Kèm- peneers van het betreffende be drijf bevestigt dat hij twee jaar lang de "Sterbus" gratis zal on derhouden in ruil voor de recla me. Bovendien zou hij de bus voordelig aan de "Kamer" heb ben geleverd. De "Kamer" betaalt de bus verder uit de opbrengst van een public- relations-boekje, "Leiden voor Leiden" geheten. Ook zou er nog 4000 gulden van verschillende bejaardencentra onderweg zijn, aldus Sibon. Kerst-in In het gebouw van de Leidse jongerenvereniging Augusti- nus aan het Rapenburg 24 wordt ook dit'jaar weer een kerst-in gehouden. De organi satoren zijn nog op zoek naar een aantal mensen, dat tij dens de kerstavond, en beide kerstdagen enkele uren zou willen helpen. Voor deze me dewerkers wordt zondag 16 december een voorberei dingsdag georganiseerd die om 9 30 uur begint. Ook zijn er voor uw eigen veiligheid König Polar met snelmontage systeem in 12 maten vanaf LEIDEN - De Vereniging T.A.S. (leden van de technisch/admini stratieve staf van de universiteit in Leiden) heeft een kalender met afbeeldingen van historische Leidse stadspoorten uitgegeven. Dertien afbeeldingen, naar acht tiende eeuwse aquarellen van Paulus Constantijn La Fargue, Jacob Elias La Fargue en Jan van Beijer, van de acht stadspoorten plus een afdruk van een, even eens achttiende eeuwse, platte grond waarop de oorspronkelijke plaats van de poorten staat aan gegeven. De kalender is uitgegeven naar aanleidingvan het 81ste lustrum van de universiteit volgend jaar. De kalënder kost 12,50 en is verkrijgbaar in de boekhandel en bij de Vereniging T.A.S., Rijns- burgerweg 96 in Leiden. fawilms floet W SPORT LEIDEN B.V. Haarlemmerstraat 182-184. 2312 GH LEIDEN 071-124872 141830

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3