Voorschoten houdt geld over: meer en sneller maatregelen eidse Weekblad in Leiderdorp wijzigt opzet na kritiek Postzegel-ruildag in Dorpshuis H a arlemmermeers j agenda museum voor landbouwwerktuigen Voorschotenaar leidt eerste hoogmis Burgerlijke stand MAANDAG 10 DECEMBER 1979 VOORSCHOTEN - Uit een onderzoek naar de brandvei ligheid in het gemeentehuis en enkele daarbij behoren de gebouwen is gebleken dat alle aanwezige blusmidde len moeten worden vervangen door nieuwe. toplaag aanbrengen op het pad in de parkzone langs de Vliet. Ook vinden zij het nodig om het voet pad langs de toegangsweg naar de begraafplaats Rosenburgh te verharden, het gemeentelijk par keerterrein langs de Koninklijke Marinelaan opnieuw in te delen en te voorzien van groen, plus ex tra verkeersrem mende maatre gelen te nemen bij het De Savor- nin Lohmanplatsoen. De brandweercommandant in Voorschoten heeft daarom gead viseerd om over te gaan tot de aanschaf van tien brandblussers, twee koolzuursneeuw-blussers en twee slangenhaspels. Deze blusmiddelen worden betaal van het geld dat de gemeente Voorschoten over heeft van het jaar 1979. Dit is een bedrag van ruim 116.000 gulden. De Voor- schotense plantsoenendienst heeft ook enkele wensen die met dat geld in vervulling kunnen gaan. De dienst wil bijvoorbeeld een nieuwe afrastering rond het hertenkamp Rosenburgh maken. Aanvankelijk was dat pas voor 1981 gepland, maar het blijkt niet verantwoord zo lang te wachten. Vrijdag zal de Voorschotense raad beslissen of een krediet van 16.000 gulden voor de nieuwe af rastering kan worden gegeven. Dat zal ook worden beslist of een bedrag van 71.000 gulden moet worden toegekend voor de werk zaamheden van openbare wer ken. Openbare werken willen een Leiderdorp in het teken van klassige school namelijk gecon troleerd. Hierbij bleek, dat er van de 15 jaar oude kachels 27 defect zijn. Met de nodige moeite is het mogelijk tien van deze kachels te repareren, terwijl in 7 kachels de defecte onderdelen kunnen wor den vervangen door die van ka chels uit de Mariaschool aan de Haydnlaan. De resterende tien kachels moeten worden vervan gen. LEIDERDORP - "Voor ons is de maat nu vot. De commissie Politiek Café, waarin CDA. D'66, PvdA en PPR afdeling Leiderdorp, zijn vertegen woordigd, vindt dat er mis bruik wordt gemaakt van het nieuwsmedium in de vorm van het Leiderdorps Weekblad". Je kan het blaadje niet afzeggen en krijgt het ongevraagd in de bus. In zo'n situatie moeten alle Leiderdorpers dan ook aan het woord kunnen ko men. En dat is tot nu toe be slist niet het geval geweest". Dit zegt Ton van Heesch na mens leden van de commissie Politiek Café, die een brief hebben gestuurd naar het Leiderdorps gemeentebe stuur. In die brief staat hun kritiek over de manier van verslaggeven door de redac teur van het gratis weekblad. "De druppel die de emmer voor ons heeft doen overlopen is wel de bijeenkomst geweest die het Politiek Café onlangs organiseerde met Ed van Thijn (PvdA) en Jan van Houwelingen (CDA). De avond werd een succes en er was veel publieke belang stelling. De monopoliepositie van het Leiderdorpse Weekblad zorgde er echter voor dat de avond zeer nega tief werd afgeschilderd. Het weerwoord dat we erop had den, werd in de volgende uit gave niet eens opgenomen. En dat klopt niet, iedereen moet toch z'n mening kunnen weergeven?", aldus Ton, die verwacht dat de brief aan de gemeente op z'n minst een gesprek zal opleveren tussen de gemeente en de uitgever van het blad. Verhagen. Inmiddels heeft dit gesprek al plaatsgevonden. Wethouder Verdier vertelt hierover. "Het is moeilijk om je als gemeente te bemoeien met de werkwij ze van een krant. Persvrijheid is een mooi ding, maar we wilden toch de basis eens be kijken om de Leiderdorpers meer aan hun trekken te laten komen. Het Leiderdops weekblad is blijkbaar iets meer dan alleen maar een ad vertentieblaadje", aldus de wethouder, die eveneens vindt dat het commentaar en het nieuws teveel door elkaar worden gehaald. Uitgever Verhagen heeft in het weekblad al aangekondigd dat er ruimte zal worden vrij gemaakt om de meningen en brieven van de lezers te kun nen plaatsen. "Er gebeurt in Leiderdorp voldoende om het plaatselijk nieuws uit te brei den. Tot nu toe waren de re dactionele mogelijkheden te klein, er komen hierdoor te weinig mensen aan bod. Eni ge burgers hebben zich tot het gemeentebestuur gewend dat op zijn beurt weer naar my is toegekomen. Inmiddels heb ik mogelijkheden tot uitbrei ding, gevonden. Er zal een tweede redacteur wordeij aangesteld," aldus Verhagen, die er tenslotte aan toevoegd: "Ach, en wat betreft de per soonlijke verhoudingen tus sen de redacteur en enige Leiderdorpers: voor klachten heb ik altyd een open oor. Maar de commissie Politiek Café heeft zich niet direct tot mij gewend en de brief heb ik via het gemeentebestuur in handen gekregen. En die had ik graag zelf met de mede werkers van het Leiderdorps weekblad willen bespreken." ROEL ZAADNOORDIJK de sport LEIDERDORP - De Leiderdorpse schoolsportwedstrijden begin nen in januari met judowedstrij den. Om precies te zijn op zaterdag 12 januari is een judo-demonstratit in sportschool Van Houdt in Lei derdorp. In april volgen op de woensdag middag van de 16de en 23ste voetbalwedstrijden en lijnbal. Op terreinen van RCL. Woensdag middag 7 mei zijn er korfbalwed strijden, die worden georgani seerd door korfbalclub "Veloci- tas". Dinsdag 20, woensdag 21 en don derdag 22 mei zullen in het teken staan van de schoolvaardigheid. De leerkrachten gymnastiek op de Leiderdorpse scholen houden zich met het regelen van dit eve nement bezig. Van 3 tot en met 6 juni is weer de bekende avondvierdaagse. De korfbalclub "Velocitas" tekent ook hier weer voor de organisatie. Deze avondvierdaagse zal de deelnemers door de gehele ge meente leiden. De liefhebbers van zwemmen ko men vanaf 17 juni weer aan hun trekken. De zwemvereniging "De Does" en ponnastiekleerkrach- ten organiseren die dag een zwemspel-ochtend in zwembad "De Does". Van maandag 23 juni tot en met donderdag 26 juni is de avondzwemvierdaagse. Ook hier houdt "De Does" zich bezig met de organisatie. Voetbal- en lijnbalwedstrijden ko men terug op het programma in september en wel op de woens dagmiddag van de 3de en de 10de. De wedstrijden vinden weer op de terreinen van RCL plaats. Tafeltenniswedstrijden zijn op za terdag 13 september in het gymnastieklokaal aan de Lijn baan. De Leiderdorpse tafelten nisclub "De Rijnsleutels" organi seert deze wedstrijden. Met basketbal wordt in feite het schoolsportseizoen besloten. Maandag 3, dinsdag 4 en donder dag 6 november zijn de wedstrij den in sportzaal "Op Dreef'. Het gebeuren wordt begeleid door de Leiderdorpse basketbalvereni ging. EHBO Een ander project waaraan de ge meente Voorschoten haar over schot wil besteden is de aanschaf van cursus- en ander materiaal ten behoeve van de EHBO. Het bestuur van de Katholieke Na tionale Bond voor EHBO in Voorschoten heeft al in septem ber van dit jaar gevraagd om nieuw materiaal zoals een bea demingspop, anatomische kaar ten, een dia-serie, verbandtassen, regenjacks en een oprolbare brancard. De financiéle positie van de vereniging is niet zodanig dat ze deze materialen zelf kan betalen. Daarom is de gemeente bereid haar een (eenmalige) sub sidie te geven. Voorwaarde die de gemeente hier bij stelt is dat de aan te schaffen materialen, indien nodig, ook in bruikleen worden afgestaan aan de andere vereniging voor EHBO in Voorschoten, de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor EHBO. Kachels Tenslotte zal de raad vrijdag beslis sen over het toekennen van geld aan de lagere scholen in Voor schoten voor het aanschaffen van les-materiaal by biologie én voor de aanschaf van tien nieuwe ge velkachels voor de school aan de Molenlaan. Op verzoek van de directie zijn zijn de gevelkachels van deze negen- Geen hogere belasting op huizen VOORSCHOTEN - De onroerend- goed-belasting (op huizen) mag in Voorschoten niet omhoog. Dat vindt de overgrote meerderheid, (alleen D'66 is vóór) van de poli tieke partijen in de Voorschoten se gemeenteraad. D'66 is vóór deze verhoging, om een schoksgewijze verhoging in de toekomst tegen te gaan. Ontevre den met de uitspraak van de raad is wethouder Van Dalen. "De verhoging is slechts een inflatie correctie. Niets meer en niets minder, en daarom past zij hele maal in het beleid dat wij voe ren", aldus de wethouder. Dood na val van trap VOORSCHOTEN - De 65-jarige heer H.P. uit Voorschoten is za terdagochtend vroeg door buren dood gevonden in zijn woning aan de Noortheystraat in Voor schoten. Een achterwaartse val van de trap - hij wilde een stoel naar boven dragen - werd hem noodlottig. Het hertenkamp Rosenburgh t i de afrastering vernieuwd zal worden. LEIDERDORP - Een redelijke belangstelling genoot zaterdag de postzegel-ruildag, die in het Dorpshuis in Leiderdorp werd gehouden. De ruildag, die postzegel-vereniging 'De Rijnstreek" organiseerde, was reeds de tweede van dit seizoen. Dit vanwege het grote succes van de eerste ruilbeurs. VOORSCHOTEN - In een overvolle Moeder Godskerk vierde Bart Versteegen (33) giste ren zijn eerste plechtige Hoogmis. Vorige week gewijd in Bamberg (W.-Duitsland) was hij dit maal weer voor korte tijd op zijn ge boortegrond terug en werd tijdens de eucha ristieviering bijgestaan door acht priesters, die hem allemaal op de een of andere wijze hadden geholpen te komen tot deze mijlpaal. Bart Versteegen heeft een opleiding gevolgd, die totaal afwijkt van het vroeger algemeen bekende patroon om te komen tot het pries terschap Na de Emanuël-mulo in Voorscho ten te hebben gevolgd werkte hij bij een bank in Leiden, vervulde zijn militaire dienst plicht en daarna ging hy naar het gymna sium. Hy liet zich inschrijven bij de katholie ke theologische hogeschool te Amsterdam. Aan het eind van zijn studie kwam hij in het pastorale team van de Obrcchtkerk in Am sterdam. Dat team spatte uiteen. Versteegen bleef alleen achter en vereenzaamde. Hij ontmoette pater Wolfgang Schumacher uit Duitsland, vertelde over zijn eenzaamheid en de Duitse pater nam hem mee naar Bamberg. Tot dat moment had Bart Versteegen nog nimmer overeen klooster en ook niet over de orde van de Currnel gedacht. Hij was in Am sterdam een soort maatschappelijk werker in pastoraal verband en in het klooster ontdekte hij dat hij nog meer kon worden. Hoewel zijn studie voor het priesterschap met succes was afgesloten, kon hij niet tot priester worden gewijd omdat hij. eerst de diverse klooster- rangen moest doorlopen. De Carmelietenorde (geschoeid) houdt zich in Duitsland vooral bezig met het onderwijs en de pastorale zorg. Hij werd prefect aan een gymnasium-internaat en leraar aan een in ternaat voor late priesterroepingen. Beide functies vervult hij nu nog steeds. Via de provinciaal kreeg hij enige ontheffing in de tijdsduur en zo legde hy op 9 september de gelofte voor het leven af (vroeger eeuwige gelofte), werd op 3 oktober tot diaken gewijd en op 2 december tot priester. Hij schreef een proefschrift over de plaats van de geloofsbelijdenis (Credo) in de liturgie en kwam tot de conclusie dat die geloofsbelij denis eigenlijk een soort protestsong is welke door kaiser Heinrich II (1014) werd ingevoerd in de liturgie om op zondag alle ketters uit de kerk te houden. Bart Versteegen zegt niet in de orthodoxe hoek te staan in de kerk maar in de praktische. Deze week gaat hij weer naar Bamberg waar zijn werkterrein ligt. Het gymnasium voor de zgn. late roepingen heeft leerlingen o.a. uit Brazilië en levert priesters af, die daadwer kelijk ieder mens willen helpen. JOOP PEETERS HAARLEMMERMEER - In de Mentz-hoeve in de Haarlem mermeer, nabij het Haarlem- mermeerse bos, wordt nu defini tief het museum voor land bouwwerktuigen van de stich ting Méérhistorie ondergebracht. De stichting heeft van het ge meentebestuur van de Haarlem mermeer toestemming gekregen om in de schuren de verzameling landbouwwerktuigen tentoon te stellen. Het museum in de Mentz- hoeve zal het eerste museum voor landbouwwerktuigen in ons land zyn. De collectie die in het museum te zien zal zijn bestaat voor het grootste deel uit (historische) werktuigen die karakteristiek zijn vóór de Haarlemmermeer. De collectie is samengebracht door de Méérhistorie die nauw samenwerkt met de stichting "Kreatief Kontakt" in Nieuw- Vennep. De leden van deze stich ting houden zich voornamelijk bezig met de restauratie van oude en niet meer gebruikte land bouwwerktuigen. De collectie van de stichting Méér historie is de afgelopen weken opnieuw met een aantal aanwin sten uitgebreid. De stichting be schikt inmiddels over een uitge breide reeks oude landbouw werktuigen en -gereedschappen. Vooral de moeite waard is de ver zameling ploegen. Volgens de heer Fr. de Jong van de stichting is die zo veelzijdig dat zelfs een buitenstaander gemakkelijk de ontwikkeling kan volgen die dit werktuig in de loop der eeuwen heeft ondergaan. In het bezit van de stichting zijn zeer bijzondere exemplaren: van een primitieve staartploeg met handvat - een voorloper van de ploeg die van daag de dag wordt gebruikt - tot aan de "voetploeg", of Zeeuwse ploeg die vroeger veel in de Haarlemmermeer werd gebruikt. Ook de modernere ploegen beho ren tot het bezit van de Méérhis torie. Behalve de serie ploegen zijn ook andere landbouwwerktuigen en voorwerpen (tot turven toe) in de collectie opgenomen. De collectie van de stichting was tot op heden voornamelijk bij be paalde exposities te bezichtigen. Met de groei van de collectie nam de wens voor een eigen museum steeds vastere vormen aan. Die wens is dan nu gehonoreerd. De stichting hoopt te zijner tijd ook geld te krijgen voor het herbou wen van een arbeiderswoninkje uit Boesingheliede. Dat huisje was één van de eerste woningen in de Haarlemmermeer, dus ka rakteristiek voor de streek. WARMOND/ZOETERWOUDE - Gebo ren: (Warmond), Barbara C., dochter van D. Brcedijk en M.M. Noorder- meer; Adriaan J., zoon van J. Marks en G.J. Lakerveld; (Zoeterwoude), Alexander Crop; Ronald Vincent van Santen; Francisca Carola, Van der Gehuwd: (Warmond), Peter C.J. van der Krogt en Catharina A. van Winsen; Hendricus P. Kerkvliet en Maria A.C. Stijnman; Matthias H.P. van Winsen en Elisabeth W.M. Heijkoop; (Zoeter woude), Cornells Jacobus Maria Berg en Wilhelmina Alida Helena Maria den Eisen. Overleden: (Warmond), E. van der Ploeg (1891), weduwe van A.P. Ruijgrok; A.M. de Vroomen (1905), echtgenoot van G.T.A. Kortekaas; A.J.P. van Baasbank (1901), weduwe van G. Te- gclaar; E.C.M. Vinkestein (1894), we duwe van G.W.H. Spierings; H. Kreu- Diefstal van motorfietsen LEIDEN Uit een wagon, die by Van Gend en Loos in leiden stond, is dit weekeinde vermoedelijk een aantal motor-fietsen gestolen. Om vier uur 's nachts kwam bij de Leidse politie een verzoek tot as- sistentieverlening binnen van de spoorwegrecherche. Een uit Tsjechoslowakije afkomstige wagon met een lading motoren was aan één zijde opengebroken en in de lading bleek een gat te zijn ontstaan, zodat wordt aange nomen dat onbekenden aan de haal zijn gegaan met enkele mo toren en mogelijk ook losse on derdelen. Hoe groot de buit precies is, kon nog niet worden vastgesteld. Maandag Stadhuis- Cie beroepschriften, 9.30 uur. Stadhuis - Raad, 19.30 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, voorlich tingsavond, bestemmingsplan Pancras- Oost, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos, Zuid-west, 14.30 r - Gespreksavond, Vrouwen raad: "over energiebesparing in en om het huis". Lange Kerkdam. Voorschoten - Raad, 20 uur, Gemeente huis. Wassenaar - Raad, Raad, 20 uur, Ge meentehuis". Benthuizen - Raad, 20 uur, Gemeente- Apotheken De avond-, nacht-en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7-14 dec. door Haven apotheek, Haven 18, tel: 120085. Door apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel 153274 en door de Voorschotense apotheek, Lcidseweg 66, tel 2525. In dien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uit sluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m do van 14 - 15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel: v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. G. Filbusscher, J. Ruysdaelplein 85, Lisse, tel: 13277. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2