Industriebond "Geen simpele strijd om geld" Hong Kong profiteert mee van China's moderniseringsprogramma Beleggingsbeleid FNV ondergaat wijzigingen Nieuwe kip in Laos Markt berichten Venezuela wil weer uniforme olieprijs MAANDAG 10 DECEMBER 1979 ECONOMIE PAGINA 25 UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV is bang dat 1980 voor de vakbeweging een verlo ren jaar zal worden nu een centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers voor verbe tering van arbeidsvoorwaarden is mislukt. Het plan dat vorige week zaterdag voor een dergelijke overeen komst op tafel heeft gelegen in de stichting van de arbeid was voor de Industriebond een mogelijke basis voor cao-onderhandelin gen. Het mislukken van een cen traal akkoord wijt de bond ge deeltelijk aan anderen binnen de FNV, bij wie tijdens de onder handelingen het geld voorop stond. BANGKOK (AFP) - De rege ring van Laos heef vandaag stappen gedaan tot volledige vernieuwing van biljetten en munten, die uitgegeven wor den door de nationale bank. Met ingang van 06.00 uur Ne derlandse tijd zijn alle kips (de nationale munt), die niet aangegeven zijn, waardeloos geworden, zo heeft radio- Vientiane bekendgemaakt. Premier Phomvihane heeft aangekondigd, dat de gehele bevolking, 'alsmede officie ren, militairen, arbeiders in het hele land en personeel van ambassades en intematio- nale organisaties' al hun geldbedragen in kips moeten aangeven. In het desbetreffende, door de premier getekend communi qué wordt niet gerept over een wijziging van de koers van de kip, hetgeen schijnt te beteke nen, dat de nieuwe kip dezelf de waarde zal hebben als de oude. In alle steden en dorpen zijn 'wisselkantoren, ingericht, waar nieuwe kips worden verstrekt voor oude. Deze maatregelen zal gevolgen hebben voor duizenden Lao- tianen die naar het buiten land zijn uitgeweken (in het bijzonder naar Thailand) en kips bezitten. BEZITSVORMINGSFONDS - De ministerraad is er mee ak koord gegaan dat met ingang van 1 januari 1980 het maximumbe drag van renteloze leningen uit het bezitsvormingsfonds dat nu 2.400 gulden bedraagt, op 3.600 gulden wordt gesteld. De laatste jaren is de belangstelling voor de renteloze leningen uit het fonds ten behoeve van een eigen woning sterk afgenomen. STERKE YERKE - Met het vlot Sterke Yerke is alles in orde, al leen de omroepzender is kapot. Deze melding kreeg Schevenin- gen radio zaterdagavond door van een schip dat zich in de om geving van het Leeuwarder vlot - bevond. De opvarenden van de Sterke Yerke hadden gevraagd of het schip die gegevens aan Sche- veningen radio wilde doorgeven. De opvarenden bevinden zich momenteel in de omgeving van Trinidad. Dit staat in „Zin", het blad van de Industriebond FNV. De bond zegt het mislukken van de over eenkomst zeer te betreuren, om dat er aanzetten mee hadden kunnen worden gegeven voor verbetering van de arbeidsvoor waarden. De Industriebond FNV was vooral wat dat betreft wel te vreden over de concept-over eenkomst. Andere FNV-bonden hadden er veel meer moeite mee, onder meer over de beperking van de loonsverhoging tot twee procent. De Industriebond stelt dat hij voor rang wil blijven geven aan vast en goed werk. "Wel handhaving van de koopkracht, maar geen sim pele geldstrijd", aldus de bond. "Begin dit jaar hebben we de werkgevers nadrukkelijk ge vraagd om daarover met ons mee te denken. Ze zijn er toen niet op in gegaan.' Te laat Volgens de Industriebond is het, nu de werkgevers kennelijk beslo ten hebben om er nu wel op in te gaan, te laat. "Te laat in elk geval voor het afsluiten van een cen traal akkoord met richtlijnen voor de onderhandelingen", al dus de bond. In 1980 zal het. door het aarzelen van de werkgevers en door hun angst voor het nieu we, volgens de bond alleen maar om geld gaan. "Voor de werkelij ke oplossing van de problemen dreigt 1980 een verloren jaar te worden", aldus de Industrie bond. Te lang hebben de werkgevers vol gens de Industriebond, samen met de overheid, de werknemers matiging aangepraat en "op de nullijn gedrukt". En te plotseling zijn die werkgevers nu volgens de bond overstag gegaan en begon nen om met geld de veelal door slechte arbeidsomstandigheden veroorzaakte problemen af te ko pen. "Het effect was voorspel baar", meent de bond. "De reac tie werd: het zit er wel in, de werkgevers zijn wel bereid om de lonen te verhogen". De Industriebond zegt er geen en kele behoefte aan te hebben om hetgeen er in 1979 bereikt is als een schitterend succes te be stempelen. Resultaten als de in voering van nieuwe regelingen voor vervroegd uittreden en uit breiding van bestaande regelin gen, uitbreiding van het aantal vakantiedagen, extra roostervrije dagen en wijzigingen in de ploe- genroosters, verbleken volgens de bond bij datgene wat niet werd bereikt: doorbreking van de 40- urige werkweek. HONGKONG - Het met zijn vijf miljoen inwoners uit zijn voegen barstende Hongkong hoopt te profite ren van China's moderniseringsprogramma. Zaken doen met China, liefst op grote schaal, heeft talrijke buitenlandse firma's en banken naar de kroonkolo nie gelokt. Daarbij zijn het vooral de Ame rikaanse oliefirma's die er na de olievondsten in de Zuid- chmese Zee op rekenen de Chinezen de uitrusting voor de olie-exploratie en -produk- tie te kunnen leveren. De talrijke buitenlandse firma's die de China-euforie naar Hongkong heeft gebracht, hebben echter er mede toe bijgedragen dat de huren re cordhoogten hebben bereikt. De laatste maanden zijn de huren met 30 tot 150 procent gestegen. Het is geen uitzon dering dat de huur voor een flat van 500-650 vierkante me ter in korte tijd van 9000 Hongkong dollar (f3300) tot 20.000 (f7500) weiu ver hoogd. De maandelijkse huren voor zogenaamde luxe-flats be dragen 100.000 Hongkong dollar (f 37.000) en meer. Maar de op geld beluste landlords uit Hongkong zijn niet alleen schuldig aan de enorme huurverhogingen. Medeve rantwoordelijk is de regering, die te weinig grond voor de woningbouw ter beschikking stelt. Kroondomein De verkoop van kroondomei nen is uiteindelijk de voor naamste bron van inkomsten voor de regering. Daarbij komt nog dat het in de laatste jaren uitgebreide ambtena renkorps ook de vraag naar woonruimte deed toenemen. Maar de huren voor de Engel se ambtenaren worden door de regering gedragen, zoals ook de grote bedrijven al ge ruime tijd de huren voor hun buitenlands personeel beta len. Maar enkele firma's die niet di rect in de handel met China zijn geinteresseerd, lopen met de gedachte rond zich naar Singapore of elders te ver- plaaten, waar ze niet - zoals in Hongkong - 10 miljoen Hongkong dollar per jaar aan huur voor hun personeel moeten betalen. Samen met de huren zijn ook de prijzen voor alle andere goe deren omhoog gegaan, zodat men in Hongkong voor het eerst van inflatie zou kunnen x de flats in Hong Kong. De huren zijn de afgelopen tijd aanzienlijk gestegen. spreken. In september stegen de prgzen met 15 procent. Peking heeft zich tot nu toe nauwelijks gestoord aan de stijging van de kosten voor het levensonderoud en ge troost zich grote moeite in Hongkong nog grotere win sten dan tot nu toe te maken. De semi-officiele Chinese in stellingen in Hongkong, zoals de „Bank of China", „China Resources", „Far East Enter prises" en Peking-gezinde zakenlieden hebben hun ac tiviteiten uitgebreid en heb ben zich allang op het terrein van de lucratieve bouwbusi- ness begeven. Zo wil China nu in Hongkong een grote cementfabriek, scheepswerven pakhuizen. 4000 flats en een luxueus handelscentrum van 50 eta ges bouwen. Hongkong wordt daardoor steeds nau wer met de Volksrepubliek China verbonden, vooral met de naburige provincie Kwangtoen, waar vooral Chi nese zakenlieden uit Hong kong investeren en joint-ven- tures met Chinese over heidsinstellingen moeten aangaan. De Chinese invloed in Hong kong is groot doordat Peking twee grote dagbladen, de grootste vakbond, talrijke scholen, divetse banken, een warenhuisketen, speciaalza ken, bouwfirma's, scheep vaartmaatschappijen en ver zekeringsfirma's controleert, waardoor de winsten in de schatkist van Peking vloeien. Maar voor de Volksrepubliek is Hongkong nog steeds de grootste afzetmarkt, die in de afgelopen jaren goederen kocht ter waarde van meer dan 2 miljard Amerikaanse dollar en waarvan een deel opnieuw werd geëxporteerd. Hongkong is echter ook weer op China aangewezen, dat de helft van de levensmiddelen en een derde van het water le vert. Immigranten Een andere nu juist niet gewen ste export uit de Volksre publiek vormen de illegale immigranten, waarvan er dit jaar tegen de 200.000 in Hongkong zullen aanxomen. Tot eind oktober werden 62.600 illegale immigranten opgepakt en weer over de grens gezet. Men neemt aan dat het aan minstens het dub bele aantal lukt om onopge merkt Hongkong binnen te komen. Hoewel Hongkong tot nu toe bijna geen werkloosheid kent, hebben toch de jonge vluchtelingen uit China meestal niets geleerd of wil len niet werken, zodat velen naar de misdaad gnjpen om het hoofd boven water te houden. Zo is ten opzichte van het vorige jaar het aantal roofovervallen en inbraken aanzienlgk gestegen en daar aan zijn de „China Boys" voor een groot deel schuldig. Deze benden zouden in de toe komst bovendien mq niet b onderschatten gevaar kun nen zgn Hoewel Peking onlangs ook heeft verzekerd dat de status quo van Hongkong zal big ven gehandhaafd, zgn er voor de toekomst nauwelgks progno ses te maken. Zou het moder niseringsprogramma van China als een zeepbel uiteen spatten. dan zou dit. evenals een vernieuwde politieke in stabiliteit op het vaste land. geen toe te juichen uitwer king op Hongkong hebben, maar het zou wel de huren doen zakken Onlusten Een ander gevaar voor de stabi liteit van Hongkong is echter, dat samen met de voortdu rend stijgende kosten voor het levensonderhoud, de on tevredenheid onder de brede massa zo groot wordt dat er stakingen en onlusten voor komen. Voorlopig blijft Hongkong ech ter verder een groot zakelgk casino, waarin de oude we reld. evenals het communisti sche China, snelle winsten hoopt te maken. De nagestreefde samenwerking tussen het „laissez faire"kap> talisme van Hongkong en de door de staat gestuurde eco nomie van China, is echter in wezen een anachronisme met een onzekere toekomst. CHRISTIAN ROLL UTRECHT - De FNV wil haar beleggingsbeleid op een aantal punten wijzigen, na de kritiek die door de vak bondsleden hierop is geuit. Aandelen in bedrijven die belangen hebben in landen waar de men sen- en vakbondsrechten op fla grante wijze worden geschonden, zullen geleidelijk worden afge stoten, als eerste stap naar een be ter bij het vakbondsbeleid pas- Samenwerking GOTHENBURG (ANP) - Het Zweedse automobielconcern AB Volvo heeft bevestigd met de Franse staatsautomobiel- fabriek Renault in onderhan deling te zijn over uitbreiding van onderlinge samenwer king. Enkele dagen geleden meldde een Zweeds tijd schrift dat Renault een belang in Volvo zou nemen. Het Zweedse bedrijf wilde nog geen details bekendmaken zolang de onderhandelingen gaande zijn. Wel wilde Volvo kwijt dat er nog geen overeenstemming is bereikt. De onderneming Renault-Volvo koopt al per jaar ongeveer 90.000 motoren van Renault voor het model 343. Samen met Peugeot-Citroen maken Reanult en Volvo in Frankrijk zes-cylinder-motoren. Het Zweedse tijdschrift Vec- kans Affaerer, dat een en an der wereldkundig maakte, wist te melden dat Renault driehonderd miljoen kroon (ongeveer 138 miljoen gul den) zou betalen en uiteinde lijk een belang van twintig procent zou nemen in Volvo. De twee autofabrikanten zouden een nieuwe fabriek bouwen. send beleggingsbeleid. Dit blijkt uit de interne FNV-nota over het beleggingsbeleid van de vakbe weging, die openbaar werd ge maakt door de 'verontruste FNV'ers', een kleine groep vak bondsleden die ernstige kritiek heeft op de manier waarop het geld van de vakbondsleden wordt belegd. De nota van de FNV over verande ringen in het beleggingsbeleid gaat de groep verontrusten lang Acties op komst airbus-geschil SCHIPHOL (ANP) - De meerder heid van de Vereniging van KLM Boordwerktuigkundigen (VKB) heeft zich uitgesproken voor ac ta ts ui verband met het geschil tussen de KLM-directie ener zijds en de VKB en vereniging van Nederlandse verkeersvlie gers VNV anderzijds. De VKB en de VNV hebben ernsti ge bezwaren tegen het cockpit concept voor de Airbus a-310. niet ver genoeg. Het centrale uit gangspunt van het huidige beleid wordt niet losgelaten: de aande len moeten geld opbrengen en wel zoveel mogelijk, aldus de groep, die er zelf voor is om vak- bondsgeld te gebruiken voor za ken als financiële steun aan be drijven die de werknemers willen overnemen en goedkope wo ningbouw. De FNV-nota stelt voor om aller eerst de aandelen in bedrijven met belangen in Zuid-Afrika en Chili van de hand te doen. Daar naast moet er een discussie op gang worden gebracht over ande re zaken die in het beleggingsbe leid een rol moeten gaan spelen, zoals milieu, ruimtelijke orde ning, democratische besluitvor ming van de FNV, maar ook dat van de diverse aangesloten bon den zal geleidelijk moeten wor den aangepast, aldus de nota. Volgens de Nota is ongeveer 24 miljoen gulden, een derde van het geld. uit de weerstandskassen en uit eigen vermogen van de FNV. belegd in ondernemingen met belangen in Zuid-Afrika. De nota constateert dat het beleg gingsbeleid niet strookt met de ideeen van de vakcentrale over fundamentele democratisering en vermaatschappelgking van de produktie. Veiling Leiden aardappelen 22-31. andijvie 1.40-170, kroten gek. 1.00, boerenkool 28-46. rode kool 18-25, prei 80-1,05, spruiten A 81-83, spruiten B 81-84. spruiten Cl 72- D 80.101. uien 26-38, witlof extra 2-2.10, zilveruien A 1.50-1,75, meloenen B 1.-1.35 sla zwaar 19-26. licht 14-18. selde rie 31-40 Veemarkt Leiden. Op de markt van vandaag werden 1922 dieren aangevoerd, waarv an 1373 slarh- trunderen en 549 schapen en lammeren. Prijsnoteringen slachtrunderen stieren le kwaliteit van f 7,40 tot f 8.- per kn ge slacht gewicht, stieren 2e kwal f7. tot f7.35; vaar/en Ie kw..l f 7 1!', tol IK vaarzen 2e kwal. f5.60 tot f 6.10; koeien le kwaL f6.80 tot f7.90, koeien 2e kwal f 5,70 tot f 6.10; koeien ;ie kwal f 5.30 tot f 5.60. wordtkoeicn f 4.50 tot f 5,45, extra kwal dikbillen f9.- tot f 14. Prgsnotenngen schapen van f 155.- tot f190,- per stuk. lammeren f150.- tot f 190,. rammen le kwal f 200, tot f 250. Toelichtingen, aanvoer, handel en prijk zen slachtrunderen ruim, matig, stabiel (stieren iets hoger), schapen en lamme •I (lammeren CARACAS (ANP) - Venezuela zal in de komende vergadering van minis ters van olie van de OPEC. de organisatie van Olie Exporterende Lan- den. doen wat het kan om te bereiken dat de OP"EC weer terugkeert tot het stelsel van uniforme prijzen voor ruwe ohe De Venezolaanse ininis ter van olie. Berti, heeft dit in Caracas gezegd bg zgn terugkeer van een reis door het Midden-Oosten. Venezuela zal er verder naar streven dat de gang van zaken op de vrge markt voor olie en olieproduktcn wordt .ilg« kem d. aldtU riMfimi HQ noemde de situatie op de vrge oliemarkt. waar de prgzen tweemaal zo hoog zgn als die van olie welke krachtens langlopende contracten wordt geleverd, zorgwekkend. De minister zei goede hoop te hebben dat het aanbod van oho op de wereldmarkt in de eerste helft van het komende jaar zal toenemen en dat de opwaartse druk die de prgzen nu ondervinden kleiner /al worden Dat zal naar zgn mening de lust tot speculeren op de w ereldmarkt voor olie doen verminderen MAANDAG 10 DECEMBER 1979 1870,00 7Ö!60 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM - De Amsterdamse effectenbeurs ging vandaag van start onder hetzelfde gesternte ais de algelopen weken. Nieuwe gezichtspunten waren er niet en bg gebrek aan U-langstelling brokkelden wol noteringen vei der af Een uitzonderingspositie nam KNSM in. Deze aandelen openden op precies I 100 en In pen daarna op tot 101,50. een peil dat vele maanden niet meer is gehaald Nedlloyd klom met 30 cent tot f77.10. maar Van Omme ren w as 1 lager op J 224 als reac tie op de sterke stijging van vrij dag met 7. Amro was vrgwel onveranderd op J 65.20, maar ABN daalde 2,50 tot I 309 of een nieuw laagtepunt voor 1979 Aandelen Heineken verloren t 1.70 op/7130 Philips werd ex intenm-divident van 60 cent verhandeld en hier mee rekening houdend werd een dubbeltje gewonnen op f 20.80 Zwak lag K LM met rond 2 ver lies op 78.50

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25