Zeven meubels in een bouwpakket ROEST OP DE RADIATOR Leverancier van vochtige lucht Versleten banden nu palen en buizen Deur weer in stijl Handisol heel dun isolatiemateriaal Besparing op pomp van de CV-ketel Spuitbus met onschadelijk drijf gas Reparatie doosje voor de lichte fiets MAANDAG 10 DECEMBER 1979 De Energy saver, makkelijk zelf te monteren In ons gezamenlijk streven naar een bewuster en zuiniger verbruik van energie is de laatste tijd de cv-installatie onderwerp gewor den van zeer kritische beschouwingen. We blijken nogal aardig met energie gemorst te hebben. Niet zo best voor de portemon nee (waarop we, gezien de economische situatie, extra moeten gaan letten), maar vooral ongezond voor de manier waarop we de wereld-energiebronnen exploiteren. Zeer onlangs zijn enkele in teressante nieuwe intwikkelingen gelanceerd. Ze hebben te ma ken met de „pompsturing" van de cv-installatie. De cv-pomp draait, ook als de thermostaat de installatie uitgescha keld heeft, onverdroten door. Hij kost stroom, hij slijt en hij is in feite verantwoordelijk voor de zgn. stilstandsverliezen in de cv- installatie. Allemaal verlies dus. Wanneer de pomp, zoals vaak gebeurt, permanent blijft doordraaien, kost hij 8760 uur stroom.. En hij slijt al die tijd. Wanneer de ketel niet brandt, hoeft die Domo helemaal niet te draaien. Transporteren van water door de installatie heeft dan weinig zin. Wél moet de pomp van tijd tot tijd even in beweging komen om „vast raken" te voorkomen. Met dit probleem is men druk bezig. Afgezien van de stroombespa- rin g en de geringere slijtage van het pompmechaniek is het terugdringen van stilstandsverliezen belangrijk. Wanneer het nog warme water in de leiding door de niet werkende, dus koude ketel wordt gepompt, vindt er afkoeling plaats. De in het warme water opgeslagen energie ontwijkt door schoorsteentrek doel loos naar buiten. Onlangs zijn systemen geïntroduceerd om dit probleem te onder vangen. Eén ervan is de Economiser (kortweg Eco genoemd) waarop de retourleiding van de cv wordt aangesloten. Het water daarin wordt door een dik alluminium profiel geleid.dat rondom is voorzien van ribben. De afvoergassen, die gewoonlijk de schoorsteen verlaten op een temperatuur van ca 250 graden C, worden eveneens door de Eco geleid en afgekoeld tot 60 a 80 graden C. De „overgehevelde" warmte uit de gassen wordt weer naar het water in de leiding toegevoerd. Dat voorkomt dat de temperatuurverschillen de „thermische trek" door de schoor steen versterken. Er zijn ook elektronisch werkende pompbesturingen, zoals de Energysaver, die wat gemakkelijker door de doe-het-zelver is te installeren. Alles bij elkaar de moeite waard om eens aandacht aan deze vorm van besparing op stookkosten te besteden. Leverancer van de Economiser is Cox Geelen BV, Eijsden, tel 04409-1950; de Economysaver is een produkt van Werner Elec tronics BV, Wassenaar, tel. 01751-19225. We waren jaren geleden uitgekeken op al dat gedoe met paneeltjes en .- zo. Deuren moesten (praktisch en u modern) helemaal vlak zijn. Dui zenden van die oude paneeldeu ren zijn dan in de afgelopen jaren P ook door doe-het-zelvende huis vaders „afgevlakt": bekleed mei plaatmateriaal. Allemaal lekkei strak. En wat willen we nu weer? Jawel, v- die decoratieve kringeltjes weer v op de deur. Nou, dat kan. Om een C vlakke deur „in stijl" te brengen, 2 kunnen we „setjes" met artistiek aandoend lijstwerk kopen, moulures geheten. Er zijn diverse mogelijkheden. Het aanbrengen is erg eenvoudig. Met wat lijm en eventueel bagetnaaldjes of heel dunne koploze nageltjes zetje die moulures heel gemakkelijk en snel op het deurvlak. lEen beetje overleg vooraf is wel gewenst. Het lijstwerk moet liefst heel duidelijk afsteken op het deurvlak. Het materiaal kan in elke gewenste kleur worden af gewerkt (liefst van tevoren even doen) en die kleur moet harmo niërend afsteken tegen de kleur van het deurvlak. Veelal zal dan ook een zorgvuldige oppervlak behandeling van de deur gewenst zijn. Zo kun je bijvoorbeeld een mat-zwart geschilderde deur met in zilver of brons gespoten mou lures afwerken, of een licht eiken deur met in donker eiken gebeit ste lijstjes decoreren. Er zijn nog méér mogelijkheden: bepaal eerst de vorm van het bin- nenvlak van de moulures en snijd een stuk textielweefsel (linnen, jute of sisal wandbekleding bij voorbeeld) in exact die vorm. Plak dat binnen de moulures en schilder de rand er omheen in een bijpassende kleur Philips heeft een serie spuitbussen voor toepassing in de elektrische, mechanische en elektronische apparatuur ontwikkeld die (op één uitzondering na) vrij is van schadelijke drijfgassen. Alleen de „Freeze"-bus (een middel om objecten op zeer lage tempera tuur te brengen) bevèt nog freon. De overige, die smeer-, reini- gings, ontvettings-, anti-statische toepassingen hebben, zijn gevuld met een meer milieuvriendelijk drijfgas. Behalve voor professio neel gebruik zijn ze ook verkrijg baar voor particuliere toepas sing. Een wit kunststof doosje met een lengte van 11,5 c een breedte van 2 hoogte van 3,5 cm - voor; een rood blikken scharnierend dekseltje, in een uitmonstering die het vertrouwenwekkende beeld heeft van de reparatiedo zen die er al sinds jaar en dag zijn. Inderdaad, Simson - voor de meeste fietsers meer een soort- dan een merknaam - is met iets nieuws gekomen in een ouder wets jasje: een reparatiedoosje voor de mensen met de lichte fiets met de smalle bandjes. Handzaam genoeg om in een borst zak mee te nemen en toch genoeg spullen bevattend om ettelijke lekke banden te dichten. Want met zes vuikaniseerplakkers in drie verschillende afmetingen komt een fietser een heel eind. Vooral omdat hij, wil hij comfor tabel blijven rijden, nooit met meer dan twee plakkers op zijn binnenband zal blijven fietsen, zelfs al zijn die, zoals deze, in het midden 1,1 mm dik en naar de randen aflopend naar 0,1 mm. Dat er uit een stukje bijgeleverde reservepleister zo nodig nog eni ge plakkers extra zijn te maken, doet er in dit geval weinig toe, want dat materiaal is overal even dik en zodoende niet ideaal voor een smal binnenbandje met doorgaans een erg hoge span ning. De gebruikelijke rest zit ook in het nieuwe Simson „touring- sport"-doosje: een klein stukje schuurpapier om de plaats rond het lek op te ruwen, een stukje ventielslang voor twee a drie ven tielen en een tube solutie. Die laatste is echter zo klein dat er met het indrogen meegerekend waarschijnlijk maar net genoeg van die plaksubstantie in zit om er helemaal mee toe te ko men. Tot nog toe ongebruikelijk voor Simson - en naar alle waar schijnlijkheid voor een heleboel consumenten ook - is dat er in het doosje twee in plaats van de ge bruikelijke drie bandenlichters zitten. We hadden graag van Sim son gewild dat dat even duidelijk werd gemaakt door middel van een heel klein gedrukt kattebel letje onder in het doosje. Ook al is het helemaal niet zo moei lijk om een band met twee lich ters van zijn velg los te maken. Dat heeft immers meer te maken met handigheid en even weten dan met de smalte of het gewicht van de band. Als de eerste lichter eenmaal tussen band en velg zit en vastgehaakt met zijn uitspa ring achter een spaak, dan is het simpel om met de tweede lichter steeds weer een klein stukje van de buitenband verder op te lich ten. Net zo lang tot hij verder met de vingers kan worden losge haald. Het nieuwe rode reparatiedoosje gaat de consument rond de f 2,75 kosten. Gezien zijn inhoud en zijn compacte, gemakkelijk mee te nemen vorm lijkt het ons die prijs wel waard. Vier van de zeven Het is met het roemruchte „meubelbouwpak ket" in Nederland vreemd gelopen. Enkele tientallen jaren geleden was het een en al zelfbouwmeubel, wat de klok sloeg. Tot het, schijnbaar plotseling, zo goed als helemaal over was. De oorzaak daarvan is niet zo moeilijk aan te wijzen: de fabrikanten van meubelbouwpakketten zijn destijds hele maal niet met hun tijd meegegaan. Ze bleven die „lekker lopende" wandkasten en tafeltjes vrolijk aan de lopende band produceren, zonder zich te realiseren dat de consument er langzamerhand totaal op was uitgekeken. Dat heeft - eigenlijk geheel ten onrechte - het zelfbouwmeubel een kwalijke naam be zorgd. Nu gebeurt er in die richting weer het een en ander, maar dan wel helemaal aangepast aan de moderne opvattingen. Een heel duidelijke trend is de voorkeur voor „eerlijk hout", doodgewoon blank vuren dat iedereen zelf kan afwerken zoals hij dat wil. En vooral met meerdere vormgevingsmogelijkheden. Dat was namelijk een van de uiterst zwakke pun ten van het meubelbouwpakket van weleer; je moest het kastje of het tafeltje dat meneer de ontwerper bedacht had, maar mooi vin den. Iets anders kon je uit zo'n pakket nooit maken. En allemaal teakfineer met die schuine pootjes! Het moderne bouwsysteem biedt gelukkig va riatie... Meubels bouwen naar smaak. Dat kan tegenwoordig zowel in de wat meer luxueuze sfeer als in het eenvoudige gen re. Wat dit laatste betreft is er (net nu, heet van de naald) een aardig nieuwtje: de M3 meubel- bouwkoffer. Het M3-systeem, door een in ventieve ontwerper bedacht en in de loop der tijden geperfectioneerd, was al bekend. Het bestaat uit stijlen van verschillende lengte, voorzien van dwarse inkepingen waarin planken en dergelijke passen, en gemakke lijk in verticale richting met elkaar te verbin den. Het is een zogenaamd aan- en door bouwsysteem, dat altijd weer kan worden uitgebreid (ook veranderd) en dat zich mak kelijk voegt naar de beschikbare ruimte. In de „koffer" met M3-elemcnten zit een be paald aantal onderdelen (stijlen en planken) waarvan zeven verschillende meubel toe standen kunnen worden gemaakt. De voor beelden zitten erby. Welk van de zeven ont werpen je ook bouwt, je houdt (buna) geen materiaal over. Je kunt hoog of laag bouwen, symmetrisch of verspringend. Vooral voor kinderkamers, „tienerhokken", maar ook in de woonruimte van jonge gezinnen met w at alternatieve instelling, is het een uitdagend materiaal. Het gave vurehout kan blank worden gelakt, in transparante kleur afgewerkt, gebeitst, ge verfd. Een produkt dat is gebaseerd op een vernuftig idee. Om een boeken- of grammofoonplaten- berging van te maken, of een „woontoren" een ordnerkast of een speelgoedberging. Voor f 139 is de M3-meubelkoftër by Woody- doe-het-zelf-winkels en in de Hubo-zaken verkrijgbaar. Hoewel er heel ingenieuze vochtig heidsregelaars, zoals elektrische verdampers, te koop zijn, hangen in negen van de tien centraal verwarmde huizen in Nederland nog altijd de bekende waterbak jes aan de radiatoren. Met al hun voor- en nadelen. Een van de (vaak gesignaleerde) nadelen is dat ze op de radiator roestplek- ken veroorzaken. Dat wordt meestal pas na jaren opgemerkt en dan lijkt het meteen een heel probleem. De wezenlijke oorzaak is niet dat water(verdampings)bakje zelf. maar de twijfelachtige kwaliteit van de verflaag op de radiator Wanneer zo'n bakje een vieze roestplek maakt, is naar alle waarschijnlijkheid de hele radia tor rijp voor aantasting door vocht. Wanneer die roestver- schijnselen zich voordoen, kan beter maar meteen het hele „li chaam" van de radiator onder Als variant op een reeds geruime tijd in de bouw toegepast spouw isolatiemateriaal is sinds kort een isolatieprodukt voor diverse toe passingen verkrijgbaar. Het heet „Handisol" en het meest in het oog springende aspect ervan is dat het aanzienlijk dunner is dan de tot dusver bekende isolatie materialen: slechts 5 mm. Het is opgebouwd uit plasticfolie waarin ontelbare luchtkussentjes zijn aangebracht en twee dunne aluminiumlaagjes. Ondanks de zeer geringe dikte is de isolatie- waarde vergelijkbaar met die van een 5 cm dikke minerale wolde ken of -plaat. De werking berust op het stra lingsprincipe. Door de aan beide zijde aangebrachte aluminium folie kaatst Handisol de warmte naar binnen terug, en doet aan de andere kant hetzelfde met de kou. Het laat zich erg gemakkelijk aan brengen (bijvoorbeeld met nietjes) en bijvoorbeeld voor de isolatie van een wand is een re gelwerk van ca 1 cm dunne latten al voldoende. Die kunnen een voudig met montagekit worden bevestig (vooral gemakkelijk op harde muren zoals beton) en daarop wordt Handisol geniet. Dan nog een zelfde aantal dunne latten op de eerder bevestigde en daarop bijvoorbeeld schroten, gipskartonplaat of ander plaat materiaal. Alles bij elkaar kost de isolatie dan heel weinig „extra muurdikte". Ook voor dakbeschot, kruipruimte onder de vloer, achter radiatoren, bescherming van vorstgevoelige delen van de waterleiding, de me- terput enz. is het materiaal ge schikt. Bij diverse toepassingen speelt de geringe dikte en ge makkelijke handelbaarheid van Handisol een belangrijke rol. Het is zelfs bruikbaar om warm voedsel lange tijd op tempera tuur te houden, of, andersom, ge koelde dranken of etenswaren koud te houden. Met een schaar is het even gemak kelijk als papier op maat te ma ken; het is bovendien volkomen „schoon" materiaal. Handisol is nog erg jong en er zijn nog niet veel verkooppunten. Maar wie er belangstelling voor heeft, kan bij de fabrikant infor meren: Meuwissen Industrie BV, Waarderweg 122, Haarlem, tel. 023-31.92.06. handen worden genomen. Nog al te vaak wordt volstaan met maar weer een kwastje verf er over heen. Dat wordt na verloop van tijd een onappetijtelijke verf- koek. De misschien wat ingrijpend lij kende, maar verstandigste oplos sing is: alle oude verf er afhalen en opnieuw schilderen. Leg een paar lagen krantepapier op de vloer en strijk de radiator in met verafbijt. Laat dit een kwartiertje inwerken en krab de verf dan af. Soms niet zo makkelijk, maar behalve de verfschraper kunt u ook staalborstel, staalwol, schuurpapier, e.d. gebruiken. Wanneer de radiator gemenied is, blijft die menie meestal wel zit ten. Maak het hele oppervlak schoon en verf dan opnieuw. Het handigst gaat dat met een verfspuitbus, maar dat is. in een bewoonde ka mer, nogal problematisch. De verfnevel verspreidt zich en komt op planten, gordijnen, enz. te recht. De omgeving goed afdek ken met papier is een manier om dat probleem te ondervangen. En anders maar gewoon met de kwast. Er zgn speciale radiator- verfkwasten te koop (met ge knikte steel), waarmee u ook tot aan de zichtbare delen van de achterkant en tussen de leden kunt komen. Gewone verf van goede kwaliteit is goed genoeg om een radiator te schilderen; wilt u het extra goed doen, neem dan autolak. En verf die radiatoren dan meteen in een met de rest van het interieur harmoniërende kleur. Schilder in enkele dunne lagen; wanneer u probeert de radiator in één keer dekkend in te kwasten, komen er toch weer van die ontsierende „zakkers" te voorschyn. Misschien meteen een goede aan leiding om de hangende water bakjes af te schaffen. Zet bijv. een glazen bak met geëxpandeerde kleikorrels op de vensterbank Daarin wat plantenpotjes. Goed vochtig houden. Waarom zou een luchtbevochtigingstoestand be slist aan die rad lator moeten han- gen? In de nabije omgeving is voldoende warmte om vocht langzaam te verdampen. En als die vochtbron dan ook nog een functie heeft (zoals een bak met planten), is er een wat zinniger oplossing geschapen. Het is een typisch welvaartsstaat probleem: wat doen we met al die versleten autobanden? Een Ne derlands bedrijf heeft er een nieuwe oplossing voor aangedra gen. Ze worden vermalen en tot nieuwe produkten verwerkt. Eén van die produkten: tuinpalen. Het proces werkt dus naar twee kanten milieuvriendelijk. In de eerste plaats komen we zonder problemen (denk aan de smerig heid van „autobandencrematic van de oude rommel af, en ten tweede sparen we kostbare bo men. Tuinpalen consumeren immers nogal wat hout. De tuinpalen van vermalen rubber hebben dan nog het grote voor deel dat ze totaal ongevoelig zijn voor rot en dus niet geïmpreg neerd hoeven te worden. Een beetje minder chemie in de tuin dus. Aan een tuinp^ial van rubber kun je je ook niet verwonden, want splinteren en splijten is er uiteraard niet bij. Die rubber tuinpalen zijn heel gemakkelijk te verwerken; ze zien er op het oog uit als houten palen. Kortom, in alle opzichten een produkt dat snel een plaatsje verdient in alle tuincentra, bouwmarkten Het tweede produkt dat van ver malen autobanden wordt ge maakt. is de irrigatiepyp. De wanden daarvan zijn voldoende poreus om water, dat via de nor male leiding wordt aangevoerd, door te laten zweten. Door dè buizen op bepaalde afstanden op ca. 6 cm diepte onder het maai- veld aan te brengen, kan een bed oppervlak op de juiste vochtig heidsgraad worden gehouden. Aan het water dat in het piepsys teem wordt gevoerd, kan ook bemestingsstof worden toege voegd. Deze interessante ontwikkeling komt van Setiv Recycling Pro ducts BV. Runxputtewcg 1, 1851 PM Heiloo, tel. 02205-2021. Aqua Decor is een nieuw systeem om vochtige lucht in woonkamers en werkruimten te ver krijgen. Een goede luchtvochtigheid is niet alleen voor planten, maar ook voor mensen uiter mate belangrijk. Aqua Decor is een sys teem dat wordt op gebouwd uit lava- brokken. een pompje in een kabi- vater eter klei korrels. In de plaats is er een wa terdichte bak nodig, waarin het pompje in z'n kabine ge plaatst wordt met daar bovenop de brokken lavasteen. De bak wordt ver volgens gevuld met water en het pompje kan in werking ge steld worden. lo wordt het water voortdurend over de lavastenen (die zich helemaal volzuigen met water) getrans porteerd. Er ontstaat zeer zuurstofrijk wa ter dat erg goed is voor de (hydro) planten die in de bak gezet kunnen wor den en tevens wordt de luchtvochtigheid op peil gehouden. Behalve voor plan ten kan de bak ook als vyvertje in de kamer gébruik wor den. Bovenop het systeem zit tevens nog een kraantje om de wa terstroom te regelen de eter wijst aan wanneer de bak bijgevuld moet worden. Het complete systeem kost 345 guldenen is verkrijgbaar bij tuincentra en bloe misten. Nadere in formaties kunt u nog krijgen bij Recreado in Baarlo (L.). tel. 04707-1530. Een goede vochtigheidsgraad

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23