Zege Nelli Kim, triomf voor het "dames"-turnen Ju HELFT JUDOGOUD VOOR JAPAN Geen Olympisch paard voor Henk Nooren Zijl-zwemmer Maasdijk voelt niet voor trainingskamp Strijd om achtkamp-titel Britten winnaars in "Zuidlaren MAANDAG 10 DECEMBER 1979 PAGINA 21 SPORT Oranje nog niet helemaal van toneel verdwenen PARIJS (ANP) - Bij de tiende wereldkampioen schappen judo is de over macht van Japan verder aangetast. "Slechts" de helft van de gouden me dailles uit Parijs ging mee terug naar het land waar judo vandaan komt. Een voor Japanse begrippen mage re oogst die voor vijftig procent geïncasseerd werd in de zwaarste Titels Van As en Filemon JUDO - Tijdens de jeugdkam pioenschappen om de Zuid-Hol landse titel, gisteren in Hoek van Holland, heeft de Leidenaar Lau rens van As de hoogste eer voor zich opgeëist in de categorie tot 54 kilogram. Eelco Filémon, eveneens uit Leiden zegevierde in de categorie tot 59 kilogram. De Leiderdorper Hans Peter Treffers toonde zich de sterkste in de categorie tot 43 kilogram klasse, waarin vroeger de Japan se suprematie onaantastbaar was maar waarin dit keer slechts tien Japanners konden aantonen dat de combinatie van (erg) veel ge wicht en snelheid van actie mo gelijk is. De manier bijvoorbeeld waarop wereldkampioen zwaar gewicht 1975 Endo de 39-jarige Rus Koetsnetsov, in 1972 in de Olympische eindstrijd van Mun- chen verliezer tegen Wim Ruska, in de finale van alle categorieën door de lucht liet vliegen was in drukwekkend. De andere eindstrijd van gisteren, die in de lichtste klasse, bracht Frankrijk door Thierry Rey, ten koste van de Koreaan Koa, na vier zilveren medailles eindelijk goud. Niet alleen Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben aangetoond dat het 'Japanse judo verstard is in traditie en gewoonten. Dat niet slechts een enkele grootheid, zo als Geesink twee keer en Ruska drie keer, de oude meesters kun nen bedwingen. Japan behaalde dan nog wel in zeven van de acht klassen medailles, de achtervol ging van het machtigste judoland is niet zonder gevolgen gebleven Deeltje Veertien landen deelde de 32 me dailles van Parijs en Nederland nam daarvan, zij het bescheiden, weer een deeltje weg. Vergelij kingen met de grootmachten Ja pan, Frankrijk en de Sowjet-Unie zijn onredelijk. De oude tijden zullen ook niet meer terugkeren, maar in Parijs is gebleken dat Nederland in de zich voortzet tende verbreiding van het judo niet helemaal verdwenen is. Dat is zonder meer een positief punt voor de Judobond, die weer is gaan bouwen op een plek waar een paar jaar geleden eigenlijk niets meer stond dan een monu ment uit voorbije tijden. Het goede begin op de weg terug van het Nederlandse judo tijdens de wereldkampioenschappen in Parijs kreeg in het afgelopen weekeinde overigens geen ver volg. Na de bronzen medaille van Henk Numan heeft alleen Rik Bakker nog partijen gewonnen. Op zaterdag en zondag waren Hans Hoogendijk en Hennie Pleizier, respectievelijk bij de lichtgewichten en in alle catego rieën, verliezer in hun eerste en tweede partij. Toevallig beiden tegen Italianen, namelijk Rosati en Beccacece, die Pleizier uit schakelde nadat de Marokkaan Belattar niet was komen opda gen. Hans Hoogendijk ging ten onder aan zijn eigen beperkingen, kreeg alle punten tegen op de technie ken, behalve een vol punt, en alle bestraffingen omdat hij door zijn jeugd en onervarenheid in alle opzichten ondergeschikt bleef aan zijn Italiaanse tegenstrever. Hennie Pleizier veroverde in de kortste keren een halve punt te gen Beccacece en leek goed in de wedstrijd te liggen. Hij rende zichzelf echter voorbij in zijn en thousiasme, bleef aanvallen en kreeg via twee waza ari's het lid op de neus. Terug naar af dus, want Beccacece was ook geen man, die hem via volgende over winningen in de herkansings ronde naar het brons zou kunnen brengen. Integendeel, de Italiaan stond in de volgende ronde ook al buiten. "Eigen schuld", concludeerde de Wassenaarse judoka na afloop. "Ik had natuurlijk geen illusies, maar ik had wel gehoopt iets ver der te komen. Ik had na mijn eer ste waza ari een andere taktiek moeten toepassen. Wat afwach- tendcr, maar ik wilde het volle punt. Misschien zou ik iets voor zichtiger zijn geweest als mijn eerste partij wel was doorgegaan. Die Marokkaan kwam echter niet opdagen en dat mag dan de ge makkelijkst mogelijke ning zijn geweest, goed voor mij was het niet" Moskou Bondscoach Snijders zal na deze wereldkampioenschappen drie man voordragen bij het NOC voor Moskou. "Numan, Adelaar en Bakker in deze volgorde. Mis schien dat er in Wenen, in het voorjaar, tijdens de Europese kampioenschappen, nog een vierde man bijkomt, Pleizier. Ik heb geprobeerd hem de laatste maanden zoveel mogelijk in te schakelen in het wedstrijd gebeu ren en hij heeft het in zich binnen een aantal jaren in de prijzen te vallen. Hij is er nog niet, maar hij beschikt over een geweldige in zet en overgave" Finaleuitslagen: Tot 60 kg: Rey (Fra) verslaat Koag Woo Jong (Kor). Brons voor Moriwaki (Jap) en Mariani (Ita). Tot 65 kg: Solodouchine (Sow) ver slaat Delvingt (Fra). Brons voor Sahara (Jap) en Palowski (Pol) Tot 71 kg: Katsuki (Jap) verslaat De Japanner Endo veert juichend op. Hxj heeft zijn tegenstander Koets netsov op indrukwekkende wijze door de lucht laten vliegen en pakt het goud „alle categorieën" Gamba (Ita). Brons voor Adams slaat Koeznetsov (Sow). Brons (Gbr) en Namchulauri (Sow). voor Rouge (Fra) en Kovacevic Alle categorieën: Endo (Jap) ver- (Joe). FORT WORTH (ANP) - "Madame Nelli Kim we reldkampioene" Bijna eerbiedig kondigde de speaker bij de 20e wereld kampioenschappen tur nen in Fort Worth de nieuwe titelhoudster achtkamp aan. Sedert de 22-jarige Russin in 1974 bij de wereldkampioen schappen in het Bulgaarse Varna debuteerde, zijn er heel wat lofliederen ge zongen over de turnkwali- teiten en de schoonheid van de turnster. Nog nooit was zij echter uitgeroepen tot de beste allround-turn ster. Driejaar geleden bij de Olympische Spelen in Montreal, waar Nellie Kim de bijnaam "Aziatische tij gerin" verwierf, moest zij genoe gen nemen met het zilver achter Nadia Comaneci. Vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Straatsburg bleef haar landgeno te Elena Moechina haar voor. Nadia Comaneci, die zaterdag aan haar ontstoken hand werd geope reerd, was als concurrente tijdens de keuzestof afgevallen en op dat moment moet het Nelli Kim dui- Volleyballers Corbulo onderuit VOORBURG - Corbulo kan na het eerste duel met de volleyballers van Sparta Praag de eventuele aspiraties op de tweede Europa Cup-ronde wel vergeten. De Voorburgers werden in de volge pakte Vliegermolen kansloos met 0-3 (setstanden Zijn ploeg genoot 6-15, 12-15) verslagen. De Corbulo-dames kwamen tijdens hun eerste optreden in het Euro pa Cup-toernooi voor bekerwin naars wel tot winst. Opponent Montpellier uit Frankrijk leed een 3-1 nederlaag (15-4, 15-12, 11-15, 15-4). Het herenvolleybal team van SDVB Doetinchemse Orion dolf in de eerste ronde van het Europese toernooi voor be kerwinnaars het onderspit tegen het Italiaanse Panini: 2-3. delijk zijn geworden dat na twee zilveren medailles nu de grote kans was gekomen om eindelijk eens het goud van de achtkamp te grijpen. De overwinning van Nelli Kim was een triomf voor het gehele damesturnen. Een vrouw was wereldkampioene geworden en geen automaat of bewust klein gehouden typetje, zoals er in het huidige turnen bij de dames al maar al te veel rondlopen. Nelli Kim gaf na afloop met een niet-Russische openhartigheid toe dat de druk op haar enorm groot was geweest. "Ik wilde die gouden medaille hebben. Het onderlinge verschil is tegen woordig zo gering, dat niet meer de kwaliteiten als turnster door slaggevend zijn. maar veel meer je vermogen om de zenuwen in bedwang te houden. Gelukkig waren die van mij het sterkste" De turnster uit het ver in Azie lig gende Tsimkent toonde in de fi nale van de beste 36 turnsters, waarin opvallend veel bij de meeste deelneemsters mis ging, een grote gelijkmatigheid. Voor de vier onderdelen werd zij gelijk gehonoreerd, 9.85 per toestel en voor de vrije oefening. De met 11.000 toeschouwers uitverkoch te Tarrad County Convention Center kreeg de eindelijk ver wachte maximale score van tien niet te zien. Ook niet bij de vrije oefening van Nelli Kim. Geen risico's De Russin bekende tijdens de ge bruikelijke persconferentie eer lijk enkele riskante elementen te hebben weggelaten. "Ik mocht geen risico nemen omdat dit nu eens eindelijk de kans was niet als tweede op het podium te ko men". Met een voorsprong van 0.075 punt op de Oostduitse Maxi Gnauck, wier voornaam haar 1 meter 46 lengte en een gewicht van 32 kilogram bepaald niet dekt, was Nelli Kim de weg opge stapt die naar de titel moest lei den. Het minimale verschil bleek uit eindelijk voldoende, want de 15- jarige Oostduitse ging bij het paardspringen en op de even- wichtsbalk (2 x 9.70) met haar riskante oefeningen even in de fout. Zij probeerde het verloren terrein terug te winnen in de vrije oefening, waarop zij voor de tweede maal buiten eigen land de zogenaamde "molen", een ge strekte salto met drievoudige schroef, sprong. Het pakket atle tisch vermogen en riskante on derdelen werd jammer genoeg ondersteund door volkomen verkeerd gekozen orkestmuziek en leverde haar evenals de brug- oefening waarin schitterend overflanken verbonden was met een moeilijke combinatie van overgaan van de hoge naar de la ge ligger, 9.90 punten op Hangen In de laatste rondgang van de turn sters bleef voor de Sowjet-Unie het brons van Maria Filatowa an de brug hangen. De kleine Russin die vorig jaar in Straatsburg de laatste 36 niet haalde door een val van de balk, moest nu van de brug toen na een moeilijke ver binding haar handen verkeerd kwamen te staan. Die misser gaf in het Roemeense kamp reden tot grote vreugde. Onmiddellijk werd Melita Ruhn, die aan de an dere zijde van de hal haar balkoe- fening nog moest doen, geïn strueerd vooral geen risico te nemen. De Roemeense, één van de nieuwe talenten die trainer Karoly naar voren heeft gescho ven, trok zich van het advies nauwelijks iets aan. Zij scoorde op de balk haar vierde 9.80 van die avond en wist zich toen dat cijfer op het elektronisch score bord verscheen zeker van brons. Heerenveen uitgeschakeld HEERENVEEN (ANP) - Ondanks een verrassende overwinning op Slovan Bratislava gisteravond (6-9) is Heerenveen er niet in ge slaagd zich te plaatsen voor de derde ronde van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. De eerste ontmoe ting met de Tsjechen (zaterdag avond afgewikkeld) eindigde in een ruime 11-1 zege voor de Tsje chen, die daarom voor de return niet de sterkste formatie op het ijs brachten. Gisteravond scoorden voor Heerenveen Kouwenhoven (2x), de Heer (2x), McDonald, van Wieren, Madson, Koopman en De Bruin. Nelli Kim: "Ik mocht geen risico r Zij redde daarmee het eremetaal, dat voorbestemd was voor haar landgenote Emilia Eberle. De Europese jeugdkampioene was echter kansloos geworden dooi een val van de balk tijdens de keuzestof in de landenwedstrijd. Oosteuropees De strijd om de achtkamptitel was een volkomen Oosteuropese aangelegenheid. Bij de eerste tien plaatsten zich twee Russinnen, twee Tsjechischen, en drie Oost- duitsen en Roemenen. Slechts drie uit een niet-communistisch land afkomstige deelneemsters eindigde onder de beste twintig. De beste Westeuropese turnster werd de Zwitserse Romy Kessler met de 28ste plaats. Alexander Ditjatin is de grote gouddelver van de 20ste wereld kampioenschappen turnen ge worden De 22-jarige wereldkam pioen twaalfkamp die met de ploeg eveneens goud veroverde werd gisteren ook nog kampioen op de onderdelen ringen en sprong. Ditjatin was in vijf van de zes toe stelfinales vertegenwoordigd, een prestatie die door geen van de andere turners geevenaard werd. De slotdag van de titelstrijd in Fort Worth, de stad die niets te dol was om het al de vreemdelin gen naar de zin te maken, werd bij de heren ook een triomf voor de Amerikanen. Kurt Thomas pro longeerde niet alleen zijn vorig jaar in Straatsburg veroverde ti tel in de vrije oefening - al moest hij het goud wel delen met de oostduitser Roland Bruckner maar werd ook kampioen aan het rek. Konner zorgde voor het der de Amerikaanse goud op de brug met een verbazingwekkende oe fening met o.a. handstand op een ligger. Een bijzondere prestatie leverde de Hongaar Zoltan Magyar, die zijn derde achtereenvolgende we reldtitel bh het paardvoltigeren behaalde. De Hongaar was eerder in Varna wereldkampioen (1974) en in Straatsburg (1978) en bo vendien veroverde hij het Olym pisch goud op dit onderdeel. ZUIDLAREN (GPD) - Voor Henk Nooren, zaterdagavond op het CHIO in Zuidlaren de enige Nederlandse ruiter met twee foutloze parcoursen in de landenwedstrijd, kwam kort na zijn succes de kater. Het paard Olympic Valmonte, dat hem zou hebben bewo gen om het tekenen van een profcontract uit te stellen tot na de Olympische Spelen in Moskou, kwam niet voor een deel in han den van zijn toekomstige sponsor Van Opstal, maar van Noorens huidige werkgever Sep Smulders, met wie hij op 1 januari breekt. Smulders bleek de slagvaardigste in de handel met eigenaar Ton Seroen uit Nijmegen onder de garantie dat de huidige berijder Harry Wouters van den Oudenweijer de zesjarige Olympic nog een jaar ter beschikking krijgt Een grote teleurstelling voor Henk Nooren en chef d equipe Ben Arts, die er geen geheim van maakt dat hij Nooren duidelijk verkiest in de Olympische selectie boven de 46-jarige Harry Wou ters van de Oudenweijer. Arts: „De gang van zaken is voor mij een geweldige teleurstelling. Als Henk de beschikking zou hebben gekregen over dit paard, was hij voor het team behouden geble ven. Ik vind gewoon dat Henk er bij hoort, want zonder hem zijn we niet op ons sterkst. We moeten nu op korte termijn met ruiters en eigenaren bh elkaar gaan zitten om nog een oplossing te vin den. Ik heb nog goede hoop dat we iets voor Henk vinden" Henk Nooren zelf is aanzienlijk minder optimistisch „Dit was een van de weinige mogelijkheden voor mij om een goed paard voor Moskou te krijgen. Olym pic is weliswaar jong, maar ik had er veel vertrouwen in. Ik kan de Olympische Spelen dacht ik nu wel vergeten". Over de beweegredenen van Sep Smulders, eigenaar van stal De Molshoop om Olympic Valmonte voor de neus van Nooren weg te kopen, zijn de meningen verdeeld. De minder prettige verhou ding tussen de paardeneigenaar en zijn werknemer na het aange kondigde vertrek van Nooren spelen stellig een rol, hoewel het officiële motief van Smulders is een goed springpaard te verwer ven dat zijn dochter Irma by de internationale top kan bren gen. ZUIDLAREN (ANP) - De 21 -ja rige Brit Nick Skelton heeft gisteravond tijdens het CHIO de Grote Prijs van Zuidlaren gewonnen. Met May Be was hij in de barrage het snelst. De grote prijs van Zuidlaren werd gereden in twee man ches. In de eerste manche moesten de combinaties over tien hindernissen (13 spron gen) met een maximale hoog te van 1,60 meter. De tweede manche telde zes hindernis sen met even zovele sprongen en een maximale hoogte van 1,70 meter. Er bleven zes rui ters over, die foutloos door de manches waren heengeko- men. Er volgde een barrage over zes hindernissen (zes sprongen) met een maximale hoogte van 1,80 meter. Als eerste was de Nederlander Herman Seiger met Chipanti- co aan de beurt Zijn tijd was 31,9 seconden werd in de tweede rit door zijn landge noot Johan Heins met Romeo Z met ruim vier seconden overtroffen. Skelton zette in de derde rit een tijd van 26,5 seconden neer en dat bleek de overige combinaties (Jean- Marc Nicolas (P'RA) mat Seaman, Heinnch Johans- mann (WDL) met StltO en Lionel Dunning (GBR) met Jungle Bunny te snel. Allen bleven overigens in de barra ge foutloos. Uitslag: Grote prijs van Zuidla ren (na barrage): 1. Nick Skelton (GBR) met May Be 26,5 sec., 2. Jean-Marc Ni colas (FRA) met Seaman 26,8., 3. Heinrich Johansman (WDL) met Sarto 27,0 4. Jo han Heins (NED) met Romeo Z 27.6. De Grand Ppx des Nations, de landenwedstrijd, werd zater dagavond voor 3000 toe schouwers gewonnen door Engeland. De Engelse équipe presteerde het om na de twee manches zonder strafpunton beslag te leggen op de hoofdprijs. In de eerste manche gingen alle Engelse (Dunning, Whitaker, Fuller en Skelton) foutloos rond. In de tweede seance liep Skelton tegen acht strafpun ton op. maar zyn collega's kwamen opnieuw foutloos rond. Omdat de resultaten van de beste drie telden voor de uitslag, viel de negatieve score van Skelton weg en had Engeland de primeur een landenwedstrijd op een chio te winnen zonder strafpun- ten Tweede werd West- Duitsland. terwijl de Neder landse ploeg beslag legde op de derde plaats. VOLENDAM (GPD) - Gematigd optimistisch. Dat gereserveerde verwachtingspatroon schetste bondscoach Bert Sitters na de tweede serie selectiewedstrijden voor de Nederlandse zwemtop die zaterdag in het Sportfond- senbad van Volendam werd af gewerkt. Evenals vorige week in Doetinchem werd ook nu weer benadrukt dat de zwemjeugd aardig is aangestoken door het olympische ideaal. Deze verheu gende opleving is niet alleen te rug te vinden in de samenstelling van de groep, die op 26 december voor een trainingskamp naar de Canarische Eilanden vertrekt, maar ook in de tijden die zaterdag op de chronometers kwamen. Hoogtepunt was ongetwijfeld het Nederlands aspirantenrecord van dc Hilversumse Reggie de Jong die op de 400 meter vrije slag de al wat belegen tijd van Annelies Maas :net 1.16 seconden omlaag bracht. De atheneum- scholiere tikte aan na 4.16,0. Ook Wilma van Velsen lijkt eindelijk door te breken op de vlinderslag. Haar 1.03.4 betekende een evena ring van het aspirantenrecord. Een jeugdig talent, dat opnieuw de aandacht op zich vestigde, was Connie van Bentum. De 14-jarige Barneveldse liet op de 100 meter vrije slag SDVB namen als An nelies Maas, tegenstander, stijl vol achter zich om ten slotte na 58,0 seconden als eerste aan te tikken, haar beste persoonlijke tijd Zij lijkt de opvolgster te worden van Enith Brigitha, een persoonlijkheid die toch wel no de wordt gemist in het Neder landse zwemwereldje. Kort na deze prestatie moest Con nie van Ëentum weer het water in voor de rugslagsprint. maar daar reikte zy met 1.06,4 niet verder dan lef gedeelde derde plaats met Daphne Demuth achter maar de Rover (1.05.8) en de eveneens veelbelovende Ingrid Esser van Zeester uit Uden (1.05,9). Op dit nummer ontbrak Monique Bosga die herstellende is van een kleine operatie. Bij de heren waren de verrassingen aanzienlijk minder, of het moest de winst zijn van Fred Eefting op de 100 in.-tiT schoolslag. Met zijn 1.07,6 bleef hij 0,2 seconde voor op Albert Boonstra. Fred Eefting. die zijn plannen om in het buitenland te gaan trainen heeft laten varen, won ook de rugslag, al was zijn tijd van 1.00,6 verre van imponerend. De op komende Heemstedenaar Robin Schuyt had voor deze afstand slechts 0,2 seconde meer nodig Edward Maasdijk van De Zijl won de vlinderslag in f7,4, 01111 hy moest de concurrentie ontbe ren van Peter Duinmayci Na do sclectiewedstryden in Doe tinchem. vorige week zaterdag, en Volendam heeft de selectie- van de KNZB voorlo pig 21 zwemmeesters uitgeno digd voor deelneming aan het trainingskamp, dat van 27 de cember tot 8 januari op de Cana rische Eilanden wordt gehouden. Bij de dames ontbreekt Monique Bosga. De Zwemlust-zwemster onderging kortgeleden een vry onschuldige operatie. Een me disch onderzoek zal binnenkort uitwijzen of zy alsnog aan de ploeg wordt toegevoegd Bij de heren is Edward Maasdijk in de ploeg opgenomen. De ZylI LGB-zwemmer heeft echter te kennen gegeven niet veel voor het trainingskamp te voelen. Maasdijk zal de invitatie derhalve niet aanvaarden. De selectie: Dames Annelies Maas. Ineke Ran. Berber Kamstra. Connie van Bentum, Monique Drost. Wilma van Velsen. Ria Willemse. Yolan- da de Rover, Reggie de Jong en Daphne Demuth Heren: Cees Jan Winkel. Rcmmie Schaap. Gerard Smit. Henk El- zerman. Peter Drost, Frank Drost, Robin Schuyt Fred Kef- ting. Began Cornel no* Edward Maasdijk

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21