LZ'öóweet hoofd niét koel te houden Reserves LSG gaan af in derby Docos verliest promotie-idealen aan Midstars Forescate op schot: 7-3 Zwemploeg HPC pakt clubtitel ZIJL/LGB WINT DERBY MET 8-3 Huisman in finale van strijd om damtitel PAGINA 18 MAANDAG 10 DECEMBER 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De derby tussen de Zijl/LGB en LZ'86 zaterdagavond in het Vijf Meibad gespeeld is in een duidelijke overwinning voor de Zijl/LGB geëindigd. Na een aanvan kelijk gelijkopgaande strijd zegevierde de Zijl/LGB met 3-8. Tweede klasser Katwijk verloor nogal ongelukkig van UZSC uit Utrecht. De Utrechtse ploeg bleek met 8-7 te sterk. Vivax speelde gelijk (6—6) tegen het Rot terdamse R WV. DKD verloor met 2-8 van WIK uit Wassenaar. De lang verwachte derby tussen het naar de top lonkende de Zijl/LGB en het redelijk debuterende LZ'86 stond dit weekeinde op het programma. In een goed gevuld Vijf' Meibad (zo'n 250 fel meele vende supporters) stond dit Leidse gebeuren gepland. Erik Vos en Theo Uittenhout (de beide keepers van deze teams) voor spelden afgelopen zaterdag een ruime overwinning voor de Zijl/ LGB en die voorspelling is uitge komen. Na een klein uur enerve rend polo rolde er een verdiende 8-3 overwinning voor de Zijl/ LGB uit de bus. Een overwinning die pas in de laatste twee perio den gestalte kreeg. In de beginfase wogen de beide Leidse teams goed tegen elkaar op en even leek het er op dat LZ'86 voor een verrassing zou zorgen. Deze verrassing kreeg gedaante in een 3-2 voorsprong halverwege de wedstrijd. De sco re in de eerste periode werd ge opend door Jan Jaap Korevaar, die de bal intikte nadat Bram van Mil van LZ'86 de kant mocht op zoeken. Alles duidde er toen op dat de Zijl/LGB geen kind aan LZ'86 zou hebben. De plannen van Rob Schouten werden echter doorkruist door Ruud Muusse die de gelijkmaker liet aanteke nen. In de tweede periode werd LZ'86 zelfs iets sterker, een overwicht dat werd uitgedrukt in fraaie treffers van Fred Elzenga en Ruud Muusse. Zeker het doel punt van Ruud Muusse was me morabel: een fraaie combinatie van Jan de Graaf en Joop Siere eindigde bij Ruud Muusse die de bal onberispelijk inschoot. Alex van Belkum scoorde in de tweede periode de enige Zijl/LGB treffer en zodoende stond er na twee pe rioden een uiterst verrassende 3-2 stand op het scorebord. De LZ'86 supporters maakte zich toen op voor een "heerlijk" avondje maar kwamen bedrogen uit. De Zijl/LGB dat rustig was begonnen schakelde over naar een hogere versnelling en LZ'86 dat dit tempo trachtte te volgen begon in verdedigend opzicht le lijke steken te laten vallen. De problemen voor LZ'86 ontston den voornamelijk doordat de aanvallers de door hen gecreeer- de kansen niet konden benutten en dan in de counter door de kooibewoners werden los ge zwommen. De pupillen van coach Rob Schouten bezaten wél de scherpte en conditie om de hier uit voortvloeiende kansen te benutten. Karakterestiek was het zesde doelpunt van de Zijl/LGB Bram van Mil kreeg van dichtbij een riante kans maar zag zijn schot fraai gepareerd door Theo Uittenhout. Uit deze stop kreeg Henk Harteveld, die onmiddel lijk was uitgebroken, de gelegen heid de bal eenvoudig achter LZ doelman Erik de Vos te plaatsen In de derde periode zette de Zijl LGB dan ook snel de 3-2 achter stand om in een 5-3 voorsprong Hans Korevaar (man meer situa tie) en tweemaal Stan van Bel kum (een strafworp en een schit terende break) verzorgde de pro- duktie. In de vierde periode overklaste de Zijl/LGB LZ'86 in koelbloedigheid en conditie Eerst scoorde Henk Hartevel d de al eerder beschreven zesde Zijl treffer en vervolgens stopte Theo Uittenhout een strafworp van Jan de Graaf. Met nog dertig se conden te spelen leek de wed strijd in een rechtvaardige 6-3 uitslag te eindigen. Maar Martin Vreeburg en Stan van Belkum konden in dit korte tijdsbestek nog twee treffers aan het toaal toevoegen. Hierdoor werd de eindstand op 8-3 bepaald. Al met al een wedstrijd waarin gebleken is dat de Zijl/LGB zo langzamer hand een topclub is geworden en dat LZ'86 qua koelbloedigheid en conditie veel van zijn collega's kan leren, hoewel het verschil in ervaring opgedaan in de hoofd klasse natuurlijk ook een woordje meespreekt. Tweede klasser Katwijk verloor onverwacht van UZSC. Na bijna de gehele wedstrijd te hebben voor gestaan schoten de Utrech tenaren 20 seconden voor tijd de winnende treffer achter doelman Henk Vooys (7-8).Deze winnende treffer kwam voor Katwijk op wel zeer ongelukkige manier tot stand. Een katwijkse verdediger veranderde de ingeschoten bal namelijk van richting waardoor deze onhoudbaar in de kruising verdween. Doelpunten: H. v Duyvenvoorde (2x), P. de Vries (2x), D. v. Leeuwen (2x) en Arres Parlevliet. Het Leiderdorpse DKD verloor ruim van WIK uit Wassenaar. Na inde eerste periode al met een 1-4 achterstand te zijn geconfron teerd, was DKD niet meer in staat terug te komen. Eindstand 2-8. Doelpunten: Ronald Dreef en Jan v. d. Brink. Vivax speelde gelijk tegen RWV uit Rotterdam. De Oegstgeesterna- ren keken drie perioden lang te gen een achterstand aan (2-0, 3-1 en 6-4). In de laatste periode werd een Rotterdammer voor de ver dere duur van de wedstrijd uit het water gestuurd. Hierdoor kon Vivax toch nog langszij komen (6-6). Topscorers: J. Piasmeieren R. Wormgoor (beide 2x). De dames van de Zijl/LGB leden een desatreuze nederlaag tegen het onderaan staande DSZ 2. Uit slag 11-1 Leids doelpunt Marion Vreeburg. De dames van LZ'86 wonnen van de Gouwe met 3-5. Een in de eerste periode opge bouwde 0-3 voorsprong werd niet meer uit handen gegeven. Doelpunten: A. Velting (3x), A. Chaudron en W v. Mil. DIRK KLOOS LEIDEN - Op één na zijn alle fina listen voor de finale van de strijd om de Leidse damtitel bekend geworden. In groep 1 gaat in elk geval Huisman over naar de eind strijd. Wie de tweede finalist uit die groep zal zijn wordt beslist door de ontmoeting Frankrijker - Passchier. Passchier remiseerde onverwacht met Huisman, waar door Frankrijker de volle winst uit zijn partij met van Duivenbo- de nodig had om zich in de finale geplaatst te zien. Van Duivenbo- de stond zijn tegenstander echter niet meer dan een remise toe. In groep twee zijn Noordoven en De Jonge de winnaars en dus au tomatisch geplaatst voor de eind strijd. Noordoven is alleen tegen hekkesluiter De Jong nog in moeilijkheden gekomen, maar wist zich daar nog juist op tijd uit te redden. In deze groep kwamen de uiteindelijke finalisten. Noordoven en De Jonge in hun partij ren Groep 3 leverde als finalisten Jan Fase en Piet van Egmond op. Fa se versloeg zaterdag Klinken berg, Van Egmond remiseerde met Zwetsloot. Groot krachtsverschil in promotie-ereklasse tafeltennis LEIDEN - Wat de tafeltennis sers van Docos in hun hart al vreesden is uitgekomen. Al leen door winst op het Apel- doornse Midstars waren de promotie-idealen van Leide- naars in stand gebleven, maar door het 1-6 verlies is Docos weer hardhandig met beide voeten op de grond gezet. Grote verliescijfers die weer eens aantonen hoe lijk de krachtsverschillen in de promotie-ereklasse kun nen zijn. Al vanaf de eerste partij, die tussen Pro rok en Jan Vlieg, was duidelijk dat Midstars het tafeltennis op een hoger niveau bedrijft dan Docos. Na het verlies van Prorok kwam Fallaux tegenover interna tional Anne Vlieg die Mid stars op 2-0 bracht. Fallaux inzet overtrof zijn kunnen waardoor zijn sterkste wapen, de forehand spin tot een on gecontroleerde beweging werd. De twee daarop volgende par tijen maakten de Docos de ceptie compleet. Ed van den Berg kreeg Ton Pitstra, die ef ficient maar bepaald niet fraai speelde, niet op de knieén (3—0). Daarop deelden de ge broeders Anne en Jan Vlieg in de dubbel Docos de nekslag toe door met 21-19 de winst voor zich op te eisen. Evenals eerder die middag broer Jan. bleek ook Anne Vlieg te sterk voor Prorok waardoor Docos op een ho peloze 5-0 achterstand kwam te staan. Concentratiegebrek bij Jan Vlieg (de zege kon Midstars niet meer ontgaan) schonk de Leidenaars het te- genpunt dat Ed van den Berg mocht incasseren: 1-5. In te genstelling tot ploegmaat Vlieg hield Ton Pitstra wel alle aandacht erbij en wees hij na een onvoorstelbaar snelle partij Ed Fallaux, en daarmee geheel Docos, gedecideerd terug: 1-6. Docos-coach Van Driel toonde zich na afloop niet erg teleur gestelde over dit min of meer verwachte verlies. Met de tweede plaats op de competi- tieranglijst was hij al ruim schoots tevreden. Eerste tiental van Philidor ruikt zege maar meer ook niet LEIDEN - Weer heeft het eerste tiental van Philidor/ Leiden slechts even mo gen ruiken aan een positief resultaat in de hoofdklasse van de landelijke schaak competitie, want opnieuw ging het op het beslissen de moment mis. Bij het Friese Philidor in Leeu warden toonde het tijd noodduiveltje glashard aan, dat de Leidenaars routine te kort kwamen. De Friezen profiteerden dankbaar en hielden daardoor het team uit de Sleutelstad van een verdiend gelijkspel zo niet van een zege af: 6'/a-3lh. Joop Piket, deteamleider van Philidor/Leiden concludeer de dan ook: "We hebben een team. dat zondermeer in de hoofdklasse thuishoort, maar dan moeten we wel punten ma ken." Landskampioen V/Rotterdam wal ste hekkesluiter MEMO uit Am sterdam plat 8Va-lV«. De Leidse meester John van der Wiel, al enige jaren in Rotterdam se dienst, versloeg aan het eerste bord Dennis Dieks. Van der Wiel rokeerde tegen de storm in, maar na het geven van een kwaliteit vond hij in een sterk loperpaar en een pluspion genoeg compensa tie. Toen de koning van Dieks de verkeerde richting insloeg, werd hij onder de voet gelopen. Philidor/Leeuwarden - Philidor/ Leiden: 61/23V2. De Friezen be gonnen zaterdag met een 1-0 voorsprong, want Piet Bakker was in het middenspel van een vooruitgespeelde partij tegen Eddie Scholl hopeloos de draad kwijtgeraakt. Met een pion ach terstand vocht Theo Piket ver twijfeld voor remise. Het wegge ven van een toren was echter zijn laatste wapenfeit: 2-0. Henk van Maaren stond wel iets beter, maar hij vond geen winstweg: remise en 2Va-Va. Ad van den Berg overschatte de kracht van Neerlands kampioen Gert Ligterink volledig. Met nog een half uur bedenktijd tegen Ligterink vijf minuten bood hij remise aan, hetgeen werd aange- ROOMBURG IMPONEERT LEIDEN - Afgelopen weekein de hebben de regionale hoc keyers de eerste helft van de competitie afgesloten. LMHC hoefde de geplande wedstrijd in Apeldoorn tegen de club van die naam gisteren niet eens meer te spelen omdat de Veluwse sportvelden te zeer door herfstweer waren geteis terd. Ook de dames van Lei den kregen onverwacht vrij: de ontmoeting met Laren zal in de tweede competitiehelft worden ingehaald. Room burg kwam wél tussen de lij nen en beroofde koploper Hudito van een kostbaar punt 0-0. Ook Forescate speelde; de ploeg leefde zich kostelijk uit op het gewillige Souburg dat met 7-3 werd in gepakt. De dames van Room burg houden de wedstrijd te gen Noordwijk nog tegoed. De hockeysters van Forescate hadden al niets meer op het programma staan in verband met hun winterstop. Roomburg - Hudito: 0-0 Dat koploper Hudito aan de Leidenaars slechts één punt behoefde in te léveren zal de ploeg tot tevredenheid heb ben gestemd. Roomburg, dat ondanks dit onverwachte competitiepunt nog steeds in de middenmoot van de rang lijst verblijft, had gezien de krachtsverhouding deze wedstrijd kunnen winnen. Op het spekgladde veld, dat veel plassen vertoonde, kon Hudi to de eerste 35 minuten het beste overweg. De ploeg was aanvallender dan Roomburg maar verzuimde een, overi gens omstreden strafbal te benutten en zo op voorsprong te komen. Uitstekend verde digingswerk van met name van der Drift, die twee korte corners ven de Ityn hiekl, voorkwam dat Hudito in zijn sterke periode tot scoren kon komen. In de tweede helft was het woord echter aan Roomburg dat offensief een betere in druk wekte dan zijn tegen stander in de eerste helft. Maar de Leidenaars gingen op dezelfde wijze in de fout als Hudito: Kees Went (men heeft voor hem merkwaardig genoeg nog steeds geen ander gevonden) miste een straf- push. Forescate - Souburg: 7-3 Aan de tegenstand van Souburg hebben de Voorschotenaren zich weinig gelegen laten lig gen. Bij rust stond de ploeg al op een riante 5-0 voorsprong, die de formatie uit Alblassei - dam weinig hoop voor de tweede periode zal hebben gegeven. Siersema scoorde voor rust maar liefst driemaal, waarvan tweemaal uit een strafbal. Dekker en Riemens maakten voor er 35 minuten verstreken waren het halve tiental vol. Daarop gooiden de Voorscho tenaren. die het allemaal wel geloofden, enige tijd het bijl tje er bij neer, en kreeg Sou burg de kans om tweemaal tegen te scoren (5-2). Dirk Jan Wassink liet daarop even we ten dat Forescate ondanks alles nog wel wakker was (6-2), maar de niet aflatende inzet van Souburg leverde de club nog een derde treffer op: 6-3. Kort voor tijd drukte Sjoerd Swanenburg Foresca- tes suprematie nog eens extra duidelijk uit door voor 7-3 te zorgen. Joop Piket sim- peltjes aantoonde, dat Van den Berg totaal gewonnen stond: 3-1. Merkwaardig genoeg ging het toen veel beter met de Leide naars. Met een paardoffer won Joop Piket eerst een pion en met een fraai torenoffer wat later de partij: 3-2. Van Halderen zorgde met ietwat geluk voor 3-3, want Meijer ging zowaar voor een late Sinterklaas spelen door een toren cadeau te geven. Zijn stelling was overigens wel moeilijk maar niet één-twee-drie verloren. Op dat moment zag het er rooskleu rig voor de Leidenaars uit, want Menno Okkes stond met een stuk voor glad gewonnen, Rinie Kuijf had ook de winst voor het op scheppen en Peter Wakker kon remise maken, wanneer hij dat wilde. Een Leidse overwinning hing in de lucht. Peter Gelpke, die in de opening al overspeeld was, zag het hopeloze van zijn stelling in en gaf op: 4-3. Toen sloeg de tijdnoodduivel toe. Okkes verloor met de vlag op vallen een toren door een niet verwacht pesterig schaakje, ter wijl Kuijf in tijdnood de ene slechte zet na de andere op het bord bracht. Wakker bepaalde met zijn remise tenslotte de eind stand op 6V*-3Va. LSG 1 - SMB 1: 5V2-4V2. Moeizaam behaalde LSG 1 in klasse 1 B een 51/2-4V2 overwinning op het Nij meegse SMB 1, maar winst is winst, zodat de Leidenaars hun kansen op promotie naar de hoofdklasse volledig in eigen hand hielden. Joan Baart, met wit, bezorgde zijn opponent een zwakke pion op d6. Toen even la ter op die plaats een witte pion prijkte, was het uit 1-0. Met een sterk gespeelde positionele winstpartij tekende Wichers voor 2-0. Met een schwindelcombina- tie veranderde Dobbelaar zijn Veglo-2 wint LEIDEN - Ondanks dat er in ver band met de nationale kam pioenschappen voor de regionale badmintonners een vrij week einde was gepland, moest Veglo- 2 toch in actie komen. De inhaal wedstrijd tegen Asvue werd door de Leidenaars met 6-2 gewon- Opvallend waren de winstpartijen van Boy, die opponent Hartog met 15-11 en 15-6 terugwees, en Helga van Balgooy die de aan de andere kant van het net geplaat ste Leimena op een 11-4, 11-6 verlies trakteerde. Saldi kwam wat moeilijker aan zijn winst op Prasetya die drie sets opeiste: 17-11.'10-15 en 15-5. Het ge mengde dubbel Fai ina/Guerin versloeg de combinatie Leimena/ Hartog met 15-9, 15-6. John van der Wielvoor het eerst aan het eerste bord bij V/Rotter dam, strafte een foutieve konings- wandel van Dennis Dieks af. verloren positie in een winst stand: 3-0. De winstpartij van Tolenaar verhoogde de marge voor LSG tot 4-0. Toen ging het fout. Kuijpers speel de ronduit slecht en verloor, ter wijl Wim Heemskerk zijn riante positie geheel vergooide. 4-2. Er- wich stond reeds na acht zetten verloren. Hij modderde wel door maar zonder succes: 4-3. In zijn gebruikelijke wild-west-stijl won León Konings zijn partij 5-3. Hoe moest LSG nu winnen, want Sikkel was aan het knoeien ge slagen en Verburg stond na een foutieve afruil op verlies. Dus al les of niets. En zowaa... Sikkel schwindelde zich naar remise, terwijl Verburg inderdaad ver loor 5V2-4V2 voor LSG. LSG II - Philidor II/Leiden: 2-8. De met spanning tegemoetgeziene derby tussen LSG II, de koploper in klasse IIC, en runner-up Phili dor II is een afknapper geworden, want daarvoor bood het thuis- spelende LSG te weinig tegen stand. Jan Chaudron, de teamlei dervan LSG: "We hebben ontzet tend slecht gespeeld. Die 2-8 ne derlaag is voor mij een grote te leurstelling." En waar bleef je tactische opstelling? 'Oh, dat zei ik maar om Philidor zand in de ogen te strooien." Ton Kohlbeck, de teamleider van Philidor II, was duidelijk in zijn nopjes: "Het was jammer, dat we zo weinig tegenstand kregen. In ieder geval kan LSG nu een tijdje zijn mond houden, want we heb ben weer eens bewezen nog steeds de sterkste club in Leiden te zijn." In het begin zag het er niet naar uit. dat LSG zo zou afgaan. De aanval van Binnendi jk oogde wel aardig, maar was zoals zo vaak te steriel. Van Schaik (LSG) kon gemakke lijk remise maken. Jongsma (Philidor) drukte langzaam maar zeker Brunia aan het bord: V2-IV2. Geertsma (LSG) kwam goed koop aan zijn winstpunt, want in een pot-remisestelling deed Smit zijn laatste zet voor de tijdcon- trole, maar toen hij de klok wilde indrukken, viel zijn vlag: IV2-IV2. Hierna ging het zeer snel. Selier won dankzij een gedachtenkron- kel van Ossewaarde, terwijl Van Ofwegen Bakker met vrijpion nen onder de voet liep. Pols speelde veel te passief tegen Van Loon, zodat laatstgenoemde slechts een enkel aanvalletje in scène behoefte te zetten. Hans Kuijf strafte het te riskante spel van Oei genadeloos af: IV2-5V2. Aan LSG-zijde sprong het spel van Wiebes er duidelijk uit. Met een kansrijk pionoffer plaatste hij Vriend voor lastige problemen. Het was jammer, dat hij halver wege niet het juiste plan koos en toen het slachtoffer werd van een tegenaanval. Ton Kohlbeck keek te veel bij zijn medespelers, zodat hij tot twee keer toe vergat te winnen. Oppo nent Erik Oosterom snoepte hem remise af. RAG de Graaff klaarde tenslotte het moeilijke karwei te gen Smout 2-8. Desondanks blijft LSG II titelkandidaat, ter wijl Philidor II nu ook dit predi kaat mag dragen. Voorschoten I is zich duidelijk aan het herstellen. Het degradatie duel tegen het Haagse DDII werd overtuigend met 4-6 gewonnen. Dankzij dit resultaat rukten de Voorschotenaren op tot boven de rode streep. Een achtste plaats is nu hun deel. Zaalvoetbal LEIDEN - In de hoofdklasse van de Leidse zaalvoetbalcompetitie staan voor de komende week de volgende wedstrijden op het pro gramma. Vanavond speelt in de Katwijkse Cleijn Duin hal het team van Vd Plas om 20.00 uur tegen Landwer. Woensdag wor den in de Groenoordhal twee wedstrijden gespeeld: De Taver ne-Van Rooyen (20.00 uur) en Roodenburg-EKL Boys (20.00 uur). In de Wasbeekhal in Sas- senheim staan eveneens woens dag MJBS en Oegstgcest tegen over elkaar (aanvang 20.30 uur). In de inter-regionale zaalvoetbal- competitie speelt het team van Glasbergen vanavond in de Cleijn Duin hal te Katwijk tegen FV Snoekie (21.00 uur). Woens dag speelt De Engel in de Lisser TH B-hal om 20.25 uur tegen Concordia. Koosjardin treedt woensdagavond in de Groenoordhal aan tegen Chess Z75 (21.00 uur). LEIDEN - In het zwembad de Zijl werden gistermiddag de clubwinterkampioenschap- pen gezwommen. De organiserende vereniging was de Zijl/LGB. Bij de heren werd HPC uit Heemstede de kampioen. Lissenaar Hans -Kroes (uitko mend voor HPC) zorgde op nieuw voor een bijzonder goede prestatie. Als start zwemmer van de 10 maal 100 meter vrijeslag estafette zwom hij de 100 meter vrije slag in 53.1 seconde. Deze tijd betekende een nieuw Neder lands adspiranten record. Te vens was deze 53.1 de basis voor de 9.08.3 eindtijd wat ook een nieuw Nederlands adspiranten record was. overigens had de eveneens voor HPC uitkomende Frank Drost een geslaagde poging onderno men om het Nederlands ad spiranten record op de 200 meter vlinderslag te verbete ren. De nieuwe recordtijd is 2.03:6. De Zijl/LGB heeft zich in de middenmoot kunnen hand haven. In een veld met twaalf deelnemers behaalden zij een zevende plaats. Meest suc cesvolle deelnemers van de Leidse vereniging waren: Hans Lalau, Edward Maas dijk, Alex van Belkum en Hans Korevaar. Tesamen vormden zij de estafette ploeg voor de 4 maal 100 meter schoolslag. Met een tijd van 4.49.9 werden zij derde. Eer ste op dit nummer werd het Y in 4.45.9. De de 'erige noteringen Zijl/LGB waren: 10 maal 100 meter vrije slag achtste in 10.08.2, 4 maal 100 rugslag ze vende in 4.37.6, 4 maal 100 vlinderslag achtste m 4.25.3 en 4 maal 100 wisselslag ze vende in 4.18.2 einduitslag bij de heren: 1 HPC 1583.1. 2 Zwemlust 1619.3, 3. Y 1627.0 en 7. Zijl/LGB 1699.2. Bij de dames werd de Dinkel uit Denekamp kampioen, met AZPC op de tweede plaats. Edward Maasdijk zwom za terdag een uitstekende tijd op de 100 meter vlinderslag. Zijn 57 4 betekende een nieuw kringrecord.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18