RCL speelt Noord wijk in de kaart (0-1) Quick Boys voor rust al veilig: 3-0 Katwijk zakt verderaf... John Manuputty matchwinnaar in rommelige streekderby Winnend Lisser Boys nadert leider Ter Leede pas in blessuretijd op 1-1 MAANDAG 10 DECEMBER 1979 PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDERDORP - Alle ze kerheden gingen op de helling. Angst, onrust en onnauwkeurigheid be paalden zaterdag het ver trokken beeld van de streekderby RCL- Noordwijk (0-1). Vooral in de eerste helft van de eer- ste-klassetopper speelden alleen die negatieve be grippen goed samen, waarmee een saai en rommelig wedstrijdver loop in de hand werd ge werkt. De vrees om te verliezen stond cen traal en zorgde vrijwel doorlo pend voor een patstellingdie pas werd doorbroken toen er eenmaal was gescoord. Met zijn treffer in de 48ste minuut gaf John Manu putty het startsein voor een pe riode van gedurfder voetbal, maar in het meer spannende dan fraaie vervolg kregen de onrust en de onnauwkeurigheid de over hand. Het eerste openbaarde zich bij RCL, dat va banque spelend ach ter de gelijkmaker ging aanjagen en de term "overleg" uit de voet balwoordenschat schrapte. Het tweede kwam schrijnend aan de oppervlakte bij Noord wijk, dat alle kans kreeg de massaal op dringende partner de les te lezen, maar dat aan een ritsje counter mogelijkheden voorbijliep door een gebrek aan precisie. Alleen daardoor bleef het tot het einde toe nog "aardig" op het goedbe- zette Leiderdorpse sportpark De Bloemerd, waar Noordwijk de punten voor zich opeiste en in theorie de gedeelde koppositie overnam. Terecht tenslotte, na een wedstrijd waarmee de nabeschouwers alle kanten opkonden, zonder de waarheid geweld aan te doen. Met evenveel recht als Albert Spaanderman kon opmerken: "Als we hier met 5-0 hadden ge wonnen, had niemand iets kun nen zeggen", kon ook het tegen overgestelde worden geponeerd. Als de Leiderdorpers nog gelijk waren gekomen, zou Noordwijk daarop óók weinig hebben kun nen afdingen, want in het kick en rush voetbal van RCL hoefde slechts één bal "verkeerd" neer te ploffen om de tegenstander te be straffen voor de nonchalance in aanvallend opzicht. Dat zoiets, in tegenstelling tot veel voorgaande partijen, ditmaal niet gebeurde, kon RCL zichzelf ver wijten. De grootste fout die de lijstaanvoerder zaterdag maakte in het gejaagde pressievoetbal was dat vanaf de vleugels telkens de verkeerde voortzetting werd gekozen. De scherpe, hoge voor zetten veroorzaakten niet de LEIDEN - In de derde klasse zater dag verloor Katwijk met 2-1 van hekkesluiter SVPTT. De wed strijd PSZ- SIZO werd afgelast. Katwijk, dat in deze competitie zo sterk van start ging, is door de nederlaag tegen het Haagse SVPTT verder afgezakt en nu zelfs in de gevarenzone beland. Beide ploegen bakten er zater dag niet veel van. Er werd erg slecht gespeeld en het predikaat degradatievoetbal was zeker op zijn plaats. SVPTT toonde zich alleen wat agressiever dan Katwijk en behaalde daarom toch wel een verdiende zege. Door een fout in de Katwijkse achterhoede namen de Hage naars na tien minuten spelen een voorsprong. Een kwartier na rust werd de score opgevoerd tot 2-0. Tien minuten voor tijd bracht Wim Guyt I met prachtige treffer de spanning nog enigszins terug. SVPTT gaf de overwinning echter niet meer uit handen. beoogde verwarring in de toch al sterke Noordwijk-defensie, maar hadden juist een averechtse uit werking. RCL speelde daarmee de lange doelman Dortmundt in vorm, zoals de ploeg de tegen stander eigenlijk bij voortduring had geholpen. In de eerste rondgang al. Zegge en schrijven twee kansen zagen daarin het licht en beide kwamen Noordwijk toe. En dan niet als gevolg van briljant aanvalsspel van de al zolang gehandicapte formatie (na de geblesseerden Van der Veen, Suttorp en Brönng en de geschorste Boot, moest nu ook Van Dijk weer met een kwetsuur aan de kant blijven), maar als resultaat van Leider dorps balverlies. Dat was in die fase, net als bij de opponent, aan de orde van de dag, met alleen dit verschil dat het bij RCL twee maal niet kon worden gecorri geerd. Timo Gerlof, Noordwijks jongste aanvaller, mikte echter twee keer in vrije positie net naast. Wellicht aangeslagen door de moeilijk te stelpen bloedneus die hij al vroeg had opgelopen bij een botsing met Daaf Brandt, wellicht ook uit onervarenheid. Hoe dan ook, Noordwijk peurde er wel de wetenschap uit dat de lich te angst niet terecht was. Mede omdat RCL niet éénmaal echt had kunnen dreigen nu Ben Heemskerk uit de wedstrijd werd gespeeld door Simon van Beve- ren en de veel switchende, maar weinig initiatiefrijke flankspelers (Plijter, Van Gemerden) goed werden gevolgd (door Tio en Sluys) of overgenomen. De be vrijding kwam echter pas na de pauze, toen Noordwijk op eigen kracht meer en meer de kwetsba re RCL-defensie, waarin laatste man Haneveld weieens beter heeft gespeeld, onder vuur nam. Vanaf het moment dat John Ma nuputty, vrij tussen vier! man, op aangeven van Bogers koppend de 0-1 had verzorgd, veranderde er veel. RCL móest eenvoudig wel risico gaan nemen en deed dat ook, geheel in de nieuwe stijl van dit seizoen; Noordwijk kon een vanouds geliefd spel gaan spelen. Tekenend voor de situatie van za terdag was echter dat aan de ene kant alle voorzetten werden in geleverd, terwijl aan de andere kant de tegenstoten nooit naar behoren werden afgemaakt. Het gat op rechts, waar RCL-back Van der Zwan was opgeofferd voor extra-aanvaller Kamminga (de tegenzet was de vervanging van Manuputty door Van der Veen en later kwam Bröring nog even in het veld voor Gerlof) werd te vaak genegeerd, al dook de volijverige Karstens daar veelvuldig in. En de kansen die zich elders voordeden, konden ook al niet worden bëhut. zelfs niet in een twee-tegen-één situa tie. De uitslag van de partij die allang gelopen had moeten zijn, bleef daardoor tot het einde toe open. Die spanning vergoedde veel, maar lang niet alles. De trainers Eel- man en Huguenin ("goed voetbal was ook niet te verwachten, de Tussen vier tegenstanders kan John Manuputty vnj-uit Noordwijks 0-1 binnenkoppenZijn ploeggenoot Simo>< RCL-spelers Van der Bijl, Van der Zwan, Brandt e veld zijn getuigen belangen waren te groot") onder kenden het. "Maar", zei Eelman, "in deze afdeling staat alles zo dicht op elkaar, dat niemand zich mooi spel kan veroorloven. Het verschil tussen winst en verlies betekent het verschil tussen meedraaien aan de top en degra datievoetbal". Het verklaarde goeddeels de angst. de onrust en de onnauwkeurig heid die RCL-Noordwijk van de benaming "topper" ontdeden. In de eerste klasse A is gewoon geen ruimte voor mooie partijen; al leen de punten tellen. Logisch ook. want de enige zekerheid die er heerst is dat elke zekerheid ontbreekt. PAUL DE TOMBE RIJNSBURG - Slechts vijf minu ten goed voetbal bleek voor Rijnsburgse Boys voldoende om de volle winst in de wacht te sle pen tegen IJsselmeervogels. Het grootste gedeelte van de wed strijd domineerden de Spaken burgers, die zich daarbij vol doende kansen schiepen om een monster-zege te behalen, maar slechts eenmaal konden scoren. RRB daarentegen had aan twee mogelijkheden voldoende om via twee goals van "killer" Piet Haasnoot de overwinning te be halen. De Rijnsburgse winst (2-1 moest dan ook in de categorie "goedkoop" worden geplaatst. RBB-trainer Herman Wijnands was dan ook wel zo reëel geen verregaande conclusies uit de gewonnen wedstrijd te trekken. "Het spel was inderdaad niet best, maar dat moeten we maar op de koop toe nemen. Het be langrijkste is dat we twee punten aan de confrontatie hebben over gehouden". De Noordhollandse oefenmeester Evert Mur van IJs selmeervogels had alle reden om teleurgesteld te zijn. "Zó goed spelen en dan toch verliezen is onbevredigend. Waar we vorige week tegen Quick Boys een 1-0 voorsprong in de tweede helft uit handen gaven, werden we nu in de beginfase van de tweede rondgang naar een nederlaag ge speeld". De Rijnsburgers opererend mét Wil Groenendijk en Nico Zwaan werden vooral vóór de pauze overspeeld door de 'Vogels'. Op haddem kenden Anne Ouwer- sloot en Martin Toet eigenlijk nog de meeste problemen. Telkens overvleugelden de Spakenburg- se linkerflankspelers Fokke Leyenhorst en Henk Koelewijn deze Rijnsburgers. Ruud van der Voort wist zich op het midden veld tegen Piet Slechtenhorst nog enigszins staande te houden, maar de voorhoede Cas Zwaan- Henk van der Zwan-Piet Haas noot kon werkelijk niets. De Mur-equipe kon zich dan ook di verse scoringskansen scheppen maar spits Douwe de Graaf. Piet Slechtenhorst en Fokke Leyen horst waren niet erg trefzeker. Rudolf Koelewijn etaleerde na een half uur de scherpte die bij de an dere Spakenburgers ontbrak. Slecht wegwerken van het leder in de RBB-defensie strafte de snelle rechtsbuiten goed af: 0-1. Ook na de openingstreffer wist de thuisploeg niet tot aanvallen van betekenis te komen. IJsselmeer vogels daarentegen zorgde voor de ene aanval na de andere. Echte kansen vloeiden daar echter niet meer uit voort. In de beginfase van de tweede helft toonde Rijnsburgse Boys-rech- terflank-speler Piet Haasnoot weer eens aan hoe onvoorspel baar voetbal kan zijn. Binnen vijf minuten boog Haasnoot de 0-1 achterstand om in een 2-1 voor sprong voor zijn ploeg. Een streep door het wedstrijdbeeld, die zelfs de grootste vijand van de Spakenburgers niet zou hebben kunnen zetten. Al na twee minu ten knalde de oud-Quick Boys speler, op aangeven van Wil Groenendijk. 1-1 in En nog geen minuut later kopte Haasnoot het leder uit een vrye schop van Ruud van der Voort fraai achter de vertwijfeld graaiende 'Vo- gels'-goalie Jos de Feyter. Een geduchte tegenvaller voor de Mur-brigade, die RBB hierna toch weer met de rug tegen de muur zette. De Spakenburgse formatie had ook geen enkele moeite de zwakte van de Rijns burgse defensie te onderkennen, maar liep zich telkens stuk op goalie Cees Star die een verdien de deling in de weg stond. FRED SEGAAR KATWIJK - Quick Boys heeft aan een helft goed voetbal voldoende gehad om tegen ONS het volle pond te pakken. In de eerste rondgang namen de Katwijkers een 3-0 voorsprong, waarmee de zwakke tegenstander op een on overbrugbare achterstand was gezet. In die veilige wetenschap liet het team van Lagendijk na de pauze dc* teugels vieren, waar door Ruurd Heerschop een paar maal in kansrijke positie mocht opduiken. Aangezien de aan voerder van de debutant zo "vriendelijk" was die mogelijk heden te missen, bleef de rust stand onaangeroerd. Het verleidde ONS-oefenmeester Gerrit Bil na afloop wel t<>t de uit spraak dat "zijn team met voetbal zoals na de pauze een punt had kunnen pakken", maar erg ge loofwaardig kwamen die woor den niet over. De noordelingen solliciteerden met hun spel meer naar een plaats in de tweede klas se dan naar handhaving van de eerste klasse-status. De Bil-bn- gade kende tegen Quick Boys al leen in de drie voorhoede-spelers Wieger Sinnema, Arie Hoekstra en Ruurd Heerschop spelers van eerste klasse-niveau. Voor de overigen lijkt de hoogste ama- teurardeling voorlopig te hoog gegrepen. En dat terwijl er in de laatste linie toch een speler als Loet Boot staat opgesteld. Maar ook deze voormalige voetballer Evenals het merendeel van zijn ploeggenoten verdedigde ook hij vaak chaotisch uit. de openingstreffer. Al i,u iei mi nuten ving Eysberg de bal goed op en passte direct naar de vrij staande Mart van der Plas, die in het strafschopgebied onderuit werd gehaald. De toegekende 11- metertrap werd met scherp ge nomen door dienstplichtig sol daat. Kees van Rooyen en aat lx-- tckende 1-0. Het spel word ver volgens tot grote hilariteit van de toeschouwers zo'n vijf minuten onderbroken door een hond. die niet van wijken wilde weten up het veld. Een kwartier na dat op treden eiste Mart van der Plas weer alle aandacht op. Een uit stekende voorzet van voorstop per Freek Rienks rondde ae schotvaardigste Quick Boys- speler fraai met zijn hoofd af: 2^0. ONS leek na het derde doelpunt (Rienks rondde een uitstekende één-twee met Teun van der Plas af) een speelbal voor de Katwij kers te gaan worden. De rech terflank werd geregeld overvleu geld. terwijl de Friezen in de per soonlijke duels vaak hun meer dere moesten erkennen in hun tegenstanders. De pupillen van Bil kregen daardoor bijna geen kans om hun sterkste linie te voeden. Pas drie minuten voor de doelwisseling kwam ONS aan de ca te noemenswaardige actie toe. Het afstandschot van aan voerder en spits Ruurd Heer schop werd een ter door doelman Theo Guyt met een goede reactie onschadelijk gemaakt. Het schot betekende wel een waarschu wing voor het tweede bedryf. gehele entourage In Snoek ko men ook wel veel mensen, maar daar staan ze niet zo massaal zoals hier en in Rijnsburg achter de ploeg", verklaarde Bil het matige optreden van zijn team in de eer ste vijfenveertig minuten. In de tweede rondgang probeerde zijn ploeg het IcwalitetUvcrtdül te camoufleren door veel over tredingen te maken Het had in zo verre succes dat Quick Boys niet meer aan scoren toe kwam. Dat lukte echter ook ONS-speler Heerschop niet. hoewel hij daar toe een paar keer toch in de gele genheid werd gesteld Vandaar dat Quick Boys. ondanks de mindere tweede helft, tenslotte toch het "volle pond" kreeg. HERMAN POOS LISSE - Lisser Boys beleefde een goed weekeinde. Zelf be dwongen de pupillen van trainer Landzaat runner-up Bolnes met 2-1, terwijl kop loper Nieuw Lekkerland ten onder ging tegen Heerjans- dam. Door deze resultaten bezet Lisser Boys nu de HANDBAL - Sittardia is zaterdag uitgaschakeld voor de tweede ronde van het Europees kam pioenschap voor landskampioe nen. Ook de return tegen Dukla Praag werd verloren, en wel met 18-24. In het Europees toernooi voor bekerwinnaars is Blauw Wit in de achtste finale gestrand op Bern: 21-20. tweede plaats met slechts één punt achterstand op Nieuw Lekkerland. De Lissenaren. die de tweede plaats deelden met Bolnes, namen al na tien minuten een voorsprong. Gerard Nijkamp leverde een voorzet af waaruit Ed Langereis 1-0 binnenkop te. Hierna ontwikkelde zich een goede en aantrekkelijke wedstrijd met voor beide ploegen wel wat kansjes maar geen echte scoringskansen. Na rust kwam Bolnes ijzer- sterk uit de startblokken. Lis ser Boys weid in de verdedi ging teruggedrukt en na vijf minuten was het laatste man Lisser Boys herstelde zich vlot en Ed Langereis was twee maal dichtbij een treffer. In de twintigste minuut was het echt raak. Gerard Nijkamp lanceerde Jan van Slooten en uit diens voorzet knalde Ben Barten 2-1 in. Zowel Bolnes als Lisse Boys bleven de aan val zoeken en de spanning bleef tot aan het laatste fluit signaal van scheidsrechter Storm gehandhaafd. Met na me in de slotminuten drong Bolnes hevig aan. maar door sterk optreden van doelman Nico Groeneweg bleven de punten in Lisse. SASSENH EIM - Een door ziek ten en vele blessures ver zwakt Ter Leede is tegen het Bameveldse S.D.V.B. niet tot de volle winst kunnen ko men. Het heeft er zelfs lange tijd naar uitgezien dat de Sas egen hun thu dit ouden oplopen. Pas in de laatste seconden van de wedstrijd bracht Peter van der Plas uit een strafschop de verdiende gelijkmaker op het scorebord: 1-1. Al te grote consequenties heeft de/.- uitslag overigens nul. omdat medekoploper GVVV eveneens niet verder kwam dan een gelijkspel Wel die nen beide ploegen nu ernstig rekening te houden met het oprukkende WOG dat nog op gelijke hoogte kan komen Een traag en onrustig spelend Ter Leede heeft het tegen de Barnevelders niet gemakke lijk gehad. De ploeg had dit chter olijk a vijten. Vooral in de eerste helft waren er legio mogelijkheden om de bezoe kers op de kmeen te krijgen. De afwerking liet echter dui delijk te wensen over. Dat kwam mede omdat de door griep gekwelde spel bepaler Nico van der Fange niet tot /ijn recht kwam Het ontbrak hem aan kracht en snelheid om het volle pond uit zijn ac ties te halen, waarmee een brok stootkracht vanuit de tweede lyn weg viel Daarhy was het snel en agres sief spelende sdvb een niet te onderschatten tegenstander zoals al snel bleek. Na zestien minuten al kwamen de bi zoekers aan de leiding. Een foutieve uittrap belande in de M»eten van spitsspeler Henk Heemgarder die niet aarzelde om uit te halen 0-1. De tweede helft gaf een sterk aanvallend Ter Ui de te zien zonder dat er echt uitgespeel de mogelijkheden werden geereeerd Dc voor Nico an der Fange in het veld c. was weinig gelukkig mot zyn schoten. Bovendien was het voortdurend oppassen gebla zen voor de tegenstoten van SDVB ln blessuretyd kregen de Sassenheuners toch nog waar zij recht op hadden. Een door Nico Rade ingezette bal caramboleerde voor het hoofd van spits Jan van Hars kamp. wiens kopbal door linksback Adrie Morre uit het doel werd geslagen Peter van der Plas benutte daarna de penalty CEES VAN DER HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17