SC Lisse leert LFC gevoelig lesje Rigoureuze revisie nodig bij UYS LDWS: zwijgen is "goud Texas-Roodenburg (2-2): aantrekkelijk In roerige derby twee spelers weggestuurd, vier opgeschreven Nederlaag brengt Van Nispen op laatste plaats SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT Pijnlijke nederlaag bij DU I MAANDAG 10 DECEMBER 1979 AMSTERDAM - Aan de ge nadeklap die DWV gis termiddag aan UVS toe diende, kleefde ondanks alles een positief punt. De 4-0 nederlaag leverde het onomstotelijke bewijs dat de Leidse formatie aan een rigoreuze revisie toe is. De ploeg die namelijk mo menteel de voorkeur van oefenmeester Désar ge niet, rammelt aan alle kan ten en is voor een echte hoofdklasser als DWV een gewillig slachtoffer. Om te beginnen met de voorhoede: het tweetal Hamadi Sellami- Theo van Seggelen. Sellami lijkt z'n langste tijd in de keuze-elf van Désar te hebben gehad. Liet de Tunesiër in z'n debuut tegen AFC tenminste nog een paar aar dige kunsten zien; vorige week tegen Aalsmeer kwam Sellami al veel minder uit de voeten en gis termiddag leverde de flankspits het bewijs niet op hoofdklasse niveau mee te kunnen. Telkens wanneer zijn ploegmaats Sellami in het spel betrokken was balver lies het gevolg. Bedenkelijk Theo van Seggelen loopt op de rechterspitspositie meer tegen zichzelf dan tegen z'n bewaker te spelen. De besnorde voetballer was enkele weken terug nog één van de spel bepalende pionnen in de basis van Désar, maar ook Van Seggelen is met UVS afgegleden naar een bedenkelijk niveau. Op rechts weet de Leidenaar soms voor leuk solowerk te zorgen maar de acties zijn nooit werke lijk effectief. Als aanvallende middenvelder komt een voet baller als Theo van Seggelen het meest tot zijn recht, maar Gerard Désar weigert z'n pupil op die plek te (her)posteren. "Theo is een individueel ingestelde voet baller, die het niet in de combina tie zoekt en weinig meeverdedigt. Als ik hem een positie op het middenveld toevertrouw, met een voortdurend diepgaande Aad Neuteboom naast zich. wordt het moeilijk wanneer Théo balverlies lijdt. En dat gebeurt nogal eens. Trouwens, Van Seggelen is ge woon uit vorm. In heb van hem uitstekende verhalen over dat studententoernooi in Mexico ge hoord maar voor mij heeft hij de vorm daar achtergelaten" Geen licht In de huidige formatie functioneert Hans van Leeuwen als meest aanvallende middenvelder maar ook hij kan niet voor licht in de duisternis zorgen. De lichtvoeti ge UVS'er komt voor het werk op het middenveld veel kracht te korten komt derhalve zelden toe aan zijn specialiteit, het uitspelen van de tegenstander. Van Leeu wen opereert eigenlijk wat plompverloren rond de midden cirkel en zou op zijn vertrouwde linkerstek (nu Sellami daar toch tegenvalt) veel beter gedijen. Van de overige middenvelders acteert Aad Neuteboom aanvaardbaar; Hans Kruit en Bert Kort zijn voetballers met beperkte moge lijkheden en moeten die beper kingen met veel inzet verbloe men. Daardoor worden er in het Leidse middenrif weinig plannen geboren en is elke aanvalsopzet voorspelbaar. Een en ander is ook te herleiden uit het feit dat de Leidse ploeg in de laatste zes wedstrijden pas tweemaal (waar van één strafschop) heeft ge scoord. Fouten Verder zit het bij UVS verdedigend wel redelijk in elkaar, ofschoon de 4-0 nederlaag op het tegendeel wijst. De Leidse afweer had ech ter geen schuld aan de vier doel punten, persoonlijke dekkings- fouten op het middenveld gingen daaraan vooraf. PAGINA 15 De Amsterdamse treffers vielen overigens na de rust. In de eerste helft wogen deelflallen nog tegen elkaar op en koesterde UVS met enige afstandsschoten nog hoop op een overwinning. Kruit, Van Seggelen en Henskens zagen hun probeersels gekeerd door de Am sterdamse doelman Ruben La- keman. Vlak na de pauze legde DWV-spits Joop Leenders de Leidse ploeg het zwijgen op. Zijn in de 49ste minuut gescoorde openingstref fer betekende de aanleiding tot een kwellende tweede helft. Im mers, de volgelingen van Desar probeerden die achterstand wel iswaar mei aanvallend voetbal ongedaan te maken maar deden dat zo fantasieloos dat DWV kin derlijk eenvoudig naar 4-0 kon uitlopen. Achtereenvolgens Joop Leenders. invaller Ad Rietveld en Berend Kist legden met hun tref fers de stapels problemen in de blauwwitte brigade pijnlek bloot. Ook Gerard Désar ontdek te de moeilijkheden: "Volgende week spelen we zeker niet in de zelfde opstelling"... ROB ONDERWATER LEIDEN - SC Lisse, de nieuwkomer in de tweede klasse die op een incidenteel succesje na (2-2 tegen koploper Lugdunum) nog niet erg kon imponeren, trof het gisteren zeer. De op de laatste plaats bivakkerende Lissenaars, die weinig hoopvol de ontspannen warming-up van LFC aanschouwden, konden uiteindelijk na tweemaal drie kwartier hun ogen niet geloven toen die gericht waren op het scorebord. 'De cijfers 0-5 stonden daar toch wel echt, het was toch geen droom Dat was het niet, het betrof hier pure realiteit. LFC had, behalve met een aantal geblesseerden, ook weer eens te kampen met een totale black-out. Ongelooflijk eenvoudig kon Lisse daarom twee broodno dige punten incasseren. Nog maar eens wreef men zich de modder uit de ogen. Sensatie dus wat de uitslag aan gaat, maar op de balans prijkten nog meer opmerkelijke zaken. Zij het dan in negatief opzicht, want behalve dat de namen van maar liefst vier spelers in het boekje van arbiter Stekelenburg werden genoteerd stuurde de leidsman ook nog eens twee man uit het veld: Lissenaar Verschuren en LFC'er Te Hennepe. Dat gebeur de allemaal in een fase dat de wedstrijd eigenlijk al gespeeld was (stand 0-4) maar waarin on nodige irritatie de gemoederen flink verhitte. Gevolg van dit al les is dat de strafcommissie van de KNVB weer handenvol werk krijgt. En niemand schoot er dus iets mee op. Misplaatst De forse nederlaag die LFC oven- gers direct in de gevarenzone doet belanden hadden de Kana ries uitsluitend en alleen aan zichzelf te wijten. Het relaxte sfeertje dat tijdens de warming- up heerste was volstrekt mis plaatst gezien het belang van dit duel en de rekening voor dit hau taine gedoe werd vlot daarop ge presenteerd door de tegenstan ders die wél met grimmige ge zichten en opgestroopte mouwen de modderige arena betraden. Het sleutelwoord gisteren was inzet. Die was boordevol aanwe zig bij de jonge, gewillige ploeg van trainer Van der Vlist, die was totaal niet te bespeuren bij het keurkorps van Jan Zoetemelk. "Ze verdommen het gewoon om een meter voor elkaar te lopen" drukte de geblesseerde en daar om aan de kant verblijvende Piet Gubler het kernachtig uit, "en let maar op het wordt eerder vier of vijf nul dan een gelijkspel. De tandenknarsende veteraan sprak, half verscholen onder een paraplu om de neerdrensende re gen af te stoppen, deze woorden vlak na rust. Toen stond zijn ploeg door twee snelle uitvallen van Ron Hoogeveen en Laurens van der Voort (die overigens wel in buitenspelpositie verkeerde) al met 2-0 achter en volkomen te recht. En Gubler zou gelijk krij gen, want terwijl Lisse zeer ge concentreerd bleef werken en loeren op een plotselinge kans, volhardde LFC in het priegelige spelletje van voor rust, Hetgeen inhield zo weinig mogelijk lopen en maar blijven proberen via een LEIDEN - Hillegom zegevierde in de streekderby tegen Van Nispen met 1-3. Van Nispen is door deze nederlaag afge zakt naar de onderste plaats. De andere clubs uit de Leidse regio kwamen uitstekend voor de dag. SJC snoepte het hooggeplaatste RKDEO een punt af, terwijl Teylingen de uitwedstrijd tegen Quick in een 0-2 winst wist om te zet ten. Van Nispen - Hillegom: 1-3 In deze wedstrijd vond een merkwaardig incident plaats. In de rust constateerde scheidsrechter Van der Berg dat hij in de eerste helft Van Nispen-speler Peter van Ee- den tweemaal had opge schreven. De leidsman had nagelaten Van Eeden uit het veld te sturen en daarom kreeg Van Nispen in de pauze te horen dat er na rust met tien man moest worden geac teerd. Hillegom profiteerde gretig van het ontstane over wicht en bouwde de 1-0 voor sprong uit tot 3-0. In de eerste rondgang had Ruud Vlierop via een penalty Hillegom de leiding gegeven. Meindert de Jong en wederom Ruud Vlie rop brachten hun ploeg op een veilige 0-3. Erik Marijms- sen die voor de rust de bal op de paal zag belandden, scoor de het enige Van Nispen- doelpunt. SJC - RKDEO: 3-3 Ook SJC-aanvalsspits Hans Kaspers zag, ondanks dat hij driemaal scoorde, geen kans de Noordwijkers de volle winst te bezorgen. Normaal gesproken is een hattrick ge noeg voor volle puntenwinst, maar ook gisteren liet SJC in de slotfase de zege glippen. Met nog acht minuten te spe len prijkte er voor de Noord- wijkse equipe een riante 3-1 stand op het scorebord. Op dat moment kreeg RKDEO een discutabele strafschop toegewezen wat de spanning weer geheel terugbracht. Vlak voor tijd werd het drama compleet voor SJC. Nico van Beek, volgens Noordwijkse zijde in duidelijke buiten spelpositie, tekende voor de gelijkmaker. Quick - Teylingen: 0-2 Na een slechte competitiestart verzamelt Teylingen in de laatste wedstrijden de brood nodige punten. Voor de rust kregen zowel Teylingen als Quick een aantal fraaie mo gelijkheden maar koelbloe digheid ontbrak vooralsnog. In de tweede helft knalde Pe ter van Rijn na een kwartier spelen de bal in het Haagse net: 0-1. Quick drong na deze tegenvaller hevig aan maar goed keeperswerk van Leo Dols behoedde Teylingen voor erger Piet Hoogervorst deponeerde de bal zes minu ten voor tijd in het lege (de Haagse goalie was ook mee naar voren gegaan) doel, en besliste de wedstrijd: 0-2. "hands" appeleren verdedigt Lisse-middenvelder Ronald Faas uit. Doelman Kortekaas houdt e soort op zaalvoetbal gelijkende discipline te trachten de middel lijn te passeren. Interesse in het doel van keeper Kortekaas scheen men niet te hebben. Het strafschopgebied leek wel ver boden terrein, de zeer zwak spe lende spits Theo Collé verbleef dan ook constant heel ergens an ders. Het werd dus 0-3 en de wijze waar op die beslissende treffer tot stand kwam was wederom type rend. Opnieuw raakte LFC in de modder met een tik-tak-truc het spoor bijster en opnieuw schoot Lisse razendsnel toe. En de bal ging naar de opnieuw ongedekt staande en vliegensvlugge Lau rens van der Voort die doelman Peter van de Walle geen schijn van kans gaf Drie minuten later ging de profetie van Piet Gubler in vervulling. Terwijl LFC-kee- per Van de Walle de hoek opzocht stuurde Harry van der Zwet de bal vanuit een directe vrije schop gewoon rechtuit. Hetgeen 0-4 be tekende en tevens het sein voor een serie aanslagen op elkanders benen waardoor de overigens niet erg sterk optredende scheidsrechter Stekelenburg handenvol werk kreeg en drie man van elke partij op de bon slingerde cq verwijderde. Te midden van die ellende hield Lis se het hoofd koel al kreeg LFC tenslotte ook nog een paar kan sen (Chris Gubler, Ger Nagte- geller). Maar was er altijd nog wel een Lisser been om schoten te blokken, er was aan de andere kant opeens niemand meer om Ron Hoogeveen af te stoppen. Die vervolgens maar de puntjes op de i zette: 0-5. Waarmee de afgang voor LFC com pleet was. Een ontluisterende nederlaag maar wellicht één met een leerzame werking De tgd van het zomaar voor de lol een balletje ophouden is voorbij Het is winter heren, er dient gewerkt te worden. Kijk maar naar Lisse, een lichtend voorbeeld. AD VAN KAAM DEN HAAG - Texas DHB en Roo denburg beseften gisteren goed dat zij hun supporters niet in de kou mochten laten staan. In de stromende regen lieten beiden teams zien hoe aantrekkelijk aanvallend voetbal kan zijn. De 2-2 uitslag had daarbij net zo goed door een 4-4 stand vervan gen kunnen worden, maar gaf verder wel de juiste verhoudin gen weer. In de beginfase was het nog de thuisclub die de meeste pressie uitoefende, waarbij het gevaar vooral van de door Pablo Plak genomen corners kwam. Naar mate de wedstrijd vorderde wa ren het daarentegen de blauw zwarten die het heft meer in han den namen. Ook de Leidenaars wisten echter met de kansen weinig raad. De slotminuten wa ren weer voor Texas, met als bes te mogelijkheid een schot van Dick v.d. Zwan waarna de bal via Na de thee overrompelde een hard werkend Roodenburg de Hage naars met een sterk offensief. Dit leverde in de 53ste minuut de verdiende 0-1 op. Na een voorzet van Ed Strijk kopte Ronald Gul- demeester door naar Rob Brit- tijn, die van zijn rentree een suc ces maakte door de bal beheerst in te tikken. Met de uitgekiend spelende Leen de Graaf als spel maker liet Texas het er niet bij zitten. De discipelen van Laurens Mouter wisten een tijd goed stand te houden, maar werden geveld door een fout van libero Maarten v. Kopiëren. Van Kopie- ren deed de bal een kwartier voor tijd cadeau aan Fred Prosman die Plak in staat stelde om te scoren Roodenburg kreeg het hierna echt moeilijk, en werd in de 80ste mi nuut op achterstand gezet door dat Leen de Graaf de bal met een fraai hakje meenam om het leder vervolgens beheerst in de hoek te schuiven (2-1). Een minuut voor tijd verraste Aad de Groot Jan en alleman met een achterwaartse kopbal. Omdat keeper Buiten dijk op het verkeerde been stond was hij tegen het rollertje kans loos en kon Roodenburg opge lucht ademhalen. 2-2. RUUD DOBBELAAR LDWS-speler Ger nan der Linden en Jules ran Brecht (midden) con centreren zich op ren voorzet rich ting Leids doel. LDWS tvon verras send met 2-3. WASSENAAR - Moegestreden maar dolgelukkig vielen de LDWS- spelers elkaar gister middag na de wedstrijd tegen Blauw Zwart in de armen. Be grijpelijk, want de met een aantal jonge spelers operende Leidse equipe had een verrassende 2-3 overwinning geboekt op de Was- senaarse ploeg. Met applaus stap te trainer Jan Bekkering na het laatste fluitsignaal naar zijn pu pillen toe en feliciteerde hen stuk voor stuk met het behaalde suc ces. Inderdaad was er voor Bek kering alle reden om zo uitbundig te reageren. De Vliet-bewoners hadden geknokt voor wat ze waard waren en op belangrijke momenten werd er onderling niet gemekkerd, maar werden de schouders er juist extra onder ge zet. Bekkering na afloop: "Donderdag zijn we met het elftal om de tafel gaan zitten en ik heb gezegd: jon gens van nu af aan wordt er door niemand meer gepraat in het veld. Niet tegen de tegenstander en niet onderling. En wie wel be gint te griepen die haal ik, het maakt niet uit of het een geves tigde naam is of niet, uit het veld. Nou je hebt het gezien vandaag. Er is tot de laatste minuut door alle elf gewerkt en het resultaat is er ook naar. LDWS trad gisteren met een geha vend elftal aan. Tenminste zo leek het op papier, maar het spel gaf volop hoop voor de toekomst. Routine gemixed met jeudige durf en inzet (voorbeelden van dat laatste onder anderen Han Sjardijn en Chris Brouwer) bracht een ploeg op de been die niet onder deed voor het hoger ingeschatte Blauw Zwart. Bek kering: "Ik mag wel stellen dat de vergrijzing uit ons elftal is ver dwenen. In een oefenwedstrijd afgelopen dinsdag heb ik alle jonge spelers eens getest en dat liep uitstekend. Ook in de wed strijd van vandaag hebben die jonge gasten zich waargemaakt en zij zijn toch de toekomst voor LDWS. Daarom hoop ik dat we dit seizoen een paar wedstrijden voor het einde veilig zijn dan kan ik alvast wat experimenteren.". Onder een striemende regen en for se wind slaagden beide ploegen er in een boeiende partij voetbal te spelen. Blauw Zwart deelde de eerste klap uit. Jules van Brecht kopte na mistasten van Wim Vis ser 1-0 in. LDWS kwam via een snelle uitval op gelijke hoogte. Ger de Roode benutte de vrije ruimte uitstekend en knalde erg fraai de gelijkmaker in de tou wen. Op slag van rust kwam de Leidse ploeg zelfs op 2-1Ger van der Linden tekende door goed doorzetten voor deze treffer. Na de pauze startte Blauw Zwart furieus. LDWS werd ver terug gedrongen en een Wassenaarse treffer was een kwestie van tijd. Wederom was het Jules van Brecht die met een prachtige kopbal scoorde: 2-2. Door dit doelpunt en het eindelijk gevaar lijk en redelijk verzorgde aan- valsspel van Blauw Zwart zag het er naar uit dat LDWS voor een verloren zaak streed. De WasSe- naarders verslapten echter en de Leidenaars werden weer wat bru taler. Onverwacht nam de Leidse ploeg een voorsprong. Bart .in der Weyden zette een magnifiek" rush in, liet vier verdedigers ach- DINK BINNENDIJK

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15