Ajax beleeft "goede dag" na 3-4 winst op Sparta Met dit spel zijn we woensdag totaal kansloos AZ'67 geeft PEC/Zwolle punt cadeau 11 Petescu: "We gaven pot uit handen" Scorebord Topscorers MAANDAG 10 DECEMBER 1979 SPORT SPORT SPORT Roda JC deelt angstig Feyenoord morele tik oit KERKRADE (GPD) - De traditioneel boeiende ontmoeting tussen Roda JC en Feyenoord kreeg ook gisteren een vervolg. De Limburgers, sterk ge motiveerd, onderbraken niet alleen Feyenoords fraaie serie (41 competi tiewedstrijden op rjj onge slagen), maar deelden de Rotterdammers vooral een morele tik uit, vlak voor het Europa-Cuptref- fen tegen Eintracht Frank furt. De 1-0 zege van Roda JC door een doelpunt van Allan Nielsen was royaal verdiend. Daar maakte Feyenoord-coach Jezek ook geen punt van. Wel fronste hij de wenkbrauwen over zijn doelman Tonnie van Engelen en de blessu res van Petursson, Van der Lem, Nielsen en vooral Michel van de Korput. Blunder Een kwartier voor tijd mochten de Kerkradenaren een vrije trap nemen buiten het zestienmeter gebied. Roda's middenvelder Nielsen zag opeens een gat in de Rotterdamse muur. Van Engelen kon de bal wel plukken, maar - zoals zo vaak - liet hij de bal los die vervolgens tergend langzaam over de doellijn rolde. „Hij moet nu toch gaan oppassenmom pelde Jezek later. „De muur stond niet goed, .oké maar zo'n blunder mag Tonnie niet ma ken". De zwaar aangeslagen Feyenoord- doclman wilde zich na afloop het liefst verschuilen in het Lim burgse stadion. „Hoe kan mij zoiets nu gebeuren", stamelde hij wel drie keer. De Feyenoord-muur en Van Enge len maakten halverwege de tweede helft geen beste beurt, akkoord, maar de Rotterdam mers waren op alle fronten on dergeschikt aan Roda JC. Bert Jacobs bleef heel nuchter onder het behaalde succes, maar inner lijk moet hij zich verschrikkelijk happy hebben gevoeld. Hij lijkt, na de fraaie prestatie gistermid dag, met alle kritiek op zijn per soon te hebben afgerekend. Ja cobs blijkt nog wel degelijk in staat om zijn formatie op te pep pen en nieuwe patronen in het spel te brengen. De lange ballen voor het doel richting Nanninga blijven uiteraard talrijk, maar ook over de grond zijn er opeens volop mogelijkheden. Theo de Jong is als middenvelder veel nuttiger en Leo Ehlen blaast als libero een prima partij. Kees Bregman zal er rekening mee moeten houden dat hij voorlopig op de wisselbank moet blij- Met die gedachte in het achter hoofd zag het Rotterdamse spel er tamelijk angstig uit, iets wat Jezek zijn ploeg later ook open lijk verweet. „Ook de wedstrijd tegen Frankfurt heeft enkele spelers parten gespeeld", zei hij. „Niet iedereen durfde voluit te gaan" Kansen waren er in deze harde, maar faire partij voor beide teams royaal aanwezig. Met een tikkel tje geluk had Roda veel eerder een voorsprong kunnen nemen Van Engelen, dat moet óók ge- ROTTERDAM - De tweede wedstrijd voor de achtste finales van het toer nooi om de UEFA-cup tussen Feye noord en Eintracht Frankfurt tal woensdag waarschijnlijk in een uit verkocht Feyenoord stadion worden gespeeld. Van de 67.000 beschikbare kaarten waren er zaterdag ongeveer 55.000 verkocht. zegd, stond zeker drie keer een Limburgse treffer in de weg. Het doelpunt dat een kwartier voor tijd viel was meer dan verdiend. Roda voelde van meet af aan dat een zege erin zat. „Wij holden ons zelf niet voorbij", zei Jacobs „Het was onze beste thuiswed strijd van dit seizoen. Langzaam komen we nu weer in de be woonde wereld terug" Weinig overleg René Notten legde op het midden veld een enorme y ver aan de dag. maar door het ontbreken van Wim Jansen miste Feyenoord op het middenveld toch dat stukje overleg om de Limburgse defen sie open te splijten. Jan Peters, vorige week even terug tegen Willem II, kwam er deze keer weer niet aan te pas. Ook Peturs son kon zich niet onderscheiden, ook al omdat Broeks een van zijn betere dagen had. Gerard van der Lem (hij viel geblesseerd uit), noemde de Roda-zege royaal verdiend. „We moesten een keer tegen een nederlaag aarilopen. Het verlies moeten we bij ons zelf zoeken. Met dit spel zijn we tegen Frankfurt uiteraard volledig kansloos" Kwaad Bennie Wijnstekers maakte zich nogal kwaad over de gele kaart die hij, samen met Nanninga en Broeks, kreeg van de goed flui tende arbiter Geurds. Wijnste kers: „Hij begon al meteen te dreigen van Jij krijgt geel" en dan doet Geurds dat natuurlijk ook, terecht of niet terecht" Matchwinnaar Allan Nielsen kon zijn doelpunt maar moeilijk be grijpen. „Ik zag dat gat in de muur, maar ik zag ook dat Van Engelen die bal pakte. Ik draaide me al weer om, toen iedereen bij ons opeens begon te juichen. Wat zal die keeper zich beroerd heb ben gevoeld" Fragment uit de confrontatie Roda JC-Feyenoord. René Notten kopt de bal weg Roda-speler Ton Manjt, Feyenoorder Jan Peters, Theo de Jong {Roda) en de Rotterdammers Van Deïnsen en Notten v.l.n.rkijken toe ROTTERDAM - Sparta tramer Mircea Petescu staarde voor zich uit, alsof hij slecht had getafeld. Terwijl zijn Ajax-collega Leo Beenhakker de 3-4 winst van zijn equi pe en de 1-0 nederlaag van concurrent Feyenoord bij Ro de JC wegspoelde met de van jubel doordrengde woorden „dit is voor ons pas een goede zondag", restte de Roemeen slechts verbittering. Pas geruime tijd, nadat de resten van het smaakvolle, in Engelse stijl opgediende voetbalgerecht Sparta-Ajax waren afgeserveerd, liet hij zijn deceptie uit het bin nenste van zijn ziel weg vloeien. „We hebben deze pot weggege ven", stamelde Petescu. „Einde lijk kwamen we eens goed voor de dag; waren we zelfs in staat om Ajax redelijk tegenspel te bieden EREDIVISIE Roda JC-Feyenoord 1-0; FCTwente-FC Utrecht 0-1; PEC Zwolle-AZ'67 1-1 NEC-Haarlem 0-0; PSV-Vitesse 1-1; MW-Go Ahead Eagles 3-3; FC Den Haag-NAC 3-0; Sparta-Ajax 3-4; Willem II-Excelsior 3-1. Ajax 16 12 AZ'67 16 10 Feyenoord 15 8 PSV 16 7 G.A. Eagles 16 7 Utrecht 16 6 Roda JC 16 8 Excelsior 16 6 Twente 16 7 Den Haag 16 5 PEC Zwolle 16 5 Willem II 16 3 MW 16 2 Haarlem 16 3 Sparta 16 4 Vitesse 16 3 NEC NAC 15 2 4 EERSTE DIVISIE De G raafschap-Veendam 2-0, SW- Cambuur 1-4, SC Amersfoort-FC Den Bosch 0-2, FC Amsterdam-Eindhoven 2-0, Wageningen-Helmond Sport 3-2, Telstar-Fortuna 4-0, Heerenveen-He- racles 2-0, Groningen-Vlaardingen 3-0, Volendam-VW 2-0. Cambuur 15 Den Bosch 15 Groningen 16 Volendam 16 Wageningen 16 Graafschap 17 DS'79 16 Telstar 16 Fortuna S 16 VW 16 Amsterdam 16 Eindhoven 16 Heerenveen 16 VI "dingen 17 Heracles 16 Helmond Sp 16 SW 16 Veendam 16 Amersfoort 16 En juist dan laten de routiniers het afweten. Zeer kwalijke zaak" De woede van Petescu gold niet zo zeer het voetbaltechnische op treden van de oude Sparta-kern („Want daarover ben ik wel te vreden"), maar domweg het ver zuim van de door hem als „erva ren" betitelde voetballers om de rust in het team te brengen in si tuaties, waarin zulks vereist was „Neem nu die beide Ajax-goals die uit vrije trappen werden ge scoord", gaf de dit seizoen al zo vaak gekwelde oefenmeester als voorbeeld. „Voor de wedstrijd hadden we afgesproken dat bij elke vrije schop van Ajax iemand bij de bal moest blijven, totdat de muur goed was opgesteld. Maar dat gebeurde eenvoudig niet, zo dat we toch nog de boot zijn inge gaan" 37-18 Klantenbinding Üo o!~l? Ondanks het 3-4-verlies behaalde Sparta zondagmiddag echter ook winst. Want als ooit is bewezen, dat de klantenbinding op Span gen beter door een optimaal ge motiveerd elftal voetballers dan door een aantal rondhuppelende jonge juffrouwen kan worden verzorgd, dan bleek dat in deze competitie-aflevering wel. „Dit duel bereikt een hoge amuse mentswaarde, de slechte be speelbaarheid van het veld ten spijt", zou Ruud Krol later dan ook terecht opmerken. Iets, waarvoor behalve Ajax stellig ook Sparta vcrnantwoordelijk was geweest. Want na een schuchter begin eisten de Rotte- dammers gaandeweg een steeds belangrijkere rol voor zich op. „We hadden op het moment dat we op 2-2 waren gekomen zelfs door kunnen drukken", merkte de na een slepende achilles peesblessure teruggekeerde Ruud Geels naderhand op. „Ik 23 41-12 liep me toen gek te schreeuwen 23 25-10 naar mijn medespelers, maar ze 22 26- 6 hadden angst voor Ajax dat toen 22 34-15 wankelde" 1 22 31-11 4 19 30-20 5 18 28-20 4 18 22-18 6 18 24-22 5 17 27-26 6 17 21-24 5 16 19-22 6 15 18-19 6 13 18-29 6 12 18-23 7 12 18-28 9 11 21-27 8 11 19-31 10 10 15-27 8-25 De gelijkmakende 1-1 Een solo van de als centrumspits geposteerde Tscheu La Ling werd op het laatste moment door de goed optredende Sparta linksback Robert Verbeek ge stuit, terwijl achtereenvolgens Stuy van de Herik (vervanger van de geblesseerde Bert Jansen) en Doesburg de doelpogingen van de actieve Karei Bonsink moes ten verijdelen. Na zes minuten evenwel vonden de Amster dammers toch de openingstreffer toen Ron Stevens een lange pas van Meutstege „ideaal" verleng de en de diep ingekomen Schoe naker Sparta-sluitpost Doesburg op fraaie wijze kansloos kon la ten: 0-1. :s leek voor Ajax een eenvoudige •es daar in die fase volgelingen van 8 6 2 22 31-16 Sparta had daarvo verigens al 21 17-14 een aantal keren spitsroede r 19 29-18 ten lopen. In de openingsfase dic- 18 24-23 teerde de ploeg van Leo Been- 17 22-16 hakker het spel. De thuisclub 17 24-28 werd veelvuldig op eigen helft 16 24-25 vastgezet en vooral Ruud Krol 15 17-19 fungeerde in d'e periode met lan- 15 19-24 ge passes als ideale werkvoorbe- 12 20-29 reider voor zijn manschappen. 11 14-23 De allerminst hechte Sparta-de- 10 17-35 fensie moest een aantal malen 9 18-37 alle zeilen bijzetten om het trio 7 11-33 Tahamata, Ling en Bonsink van 5 17-47 al te snode plannen af te houden. Dat vroege sue de basis vo< triomf. Alles a ook op. Dc Beenhakker diverse aantrekkelijke mogelijk heden voor verdubbeling van de score. Maar voor het doel van Doesburg wist met name Ling geen profijt te trekken van het angstige spel van Balkestein en faalde de oud-Hagenaar na een door Tahamata aangereikte mo gelijkheid zelfs volkomen. Niettemin scheen er voor Ajax geen vuiltje aan de lucht. Weliswaar ontbeerden de passes van Krol allengs meer zuiverheid en wist Robert Verbeek'het gevaar-Bon- sink steeds beter in te dammen, maar voor het overige leek het er allerminst op dat Sparta voor een catastrofe bespaard zou blijven. In dit duel echter liet het voetbal zich niet door de tegenwoordig zo vaak toegepaste wetten regeren. Integendeel, met name op het middenveld gaven de wederzijd se acteurs elkaar opvallend veel gelegenheid tot soms spranke lende acties. Het mag voor het huidige trainersgilde dan ook ty perend heten dat Leo Beenhak ker zijn middenvelders „een te 'psse houding" verweet. De aan trekkelijkheid mag volgens de hedendaagse voetballeermees ters nu eenmaal niet ten koste ■an het resultaat gaan. Hoe dan ook, de uitblinkende Sparta- middenvelder Louis van Gaal kon na 19 minuten profiteren van die Ajax-tolerantie Op links on derkende Robert Verbeek dat Henning Jensen (later vervangen door Guido Pen) de dekking van Van Gaal had losgelaten, een vrijheid die de voormalige Aja- cied met de gelijkmaker kon vie ren: 1-1. Sparta werd na die overwachte^?e- lijkmaker brutaler en nam meer initiatief. Libero Weerdenburg schoof geregeld op naar het mid denveld. terwijl Van Gaal veel vuldig de overigens matige flan ken Lengkeek en Holverda van bruikbare ballen voorzag. Het sorteerde echter weinig effect omdat Geels te weinig op de voor hem ideale manier werd inge schakeld. Bovendien kreeg Ajax spoedig alle troefkaarten weer in handen ge speeld op het moment dat Van Gaal na 23 minuten Schoenaker onreglementair stuitte en Taha mata de lage vrije schop door Tscheu La Ling tot 1-2 zag ge promoveerd. Engel Ajax bepaalde toen weer het spel- beeld al moest Schrijvers een maal als reddende engel optre den op het ogenblik dat Geels goed inkopte. Meer averij dan een gele kaart (van Lerby. die Weer denburg onderuit had gehaald) liep Ajax evenwel niet op. Dat gebeurde kort na rust wel. toen de wisselwerking Zwamborn- Schr ijvers een moment niet klopte. Na een uittrap van Schrij vers tikte de voorstopper de bal terug op zijn doelman. Die de bal een ogenblik uit zijn handen liet vallen, hetgeen voor Geels vol doende bleek om zijn eerste Sparta-treffer te bejubelen: 2-2. De thuisformatie raakte door die gelijkmaker gestimuleerd en schroefde zichzelf toen op naar een voor dit seizoen ongekend prestatieniveau. Hetgeen vooral Rene van der Gijp gold, die in voorgaande gelegenheden slechts door een schrikbarende luiheid was opgevallen, maar die zich nu geheel voor de ploeg in zette. In die periode moest Ajax achteruit. diende Schrijvers eenmaal handelend optreden na een fraaie vrije schop van Geels en mocht de doelman vervolgens opgelucht ademhalen toen Van der Gijp rakelings naast schoot. Ambitie Andermaal verfrommelde Sparta echter zjjn eigen ambities. Na een door Weerdenburg veroorzaakte vrije schop, stond Sparta uitge- bereid te converseren over de op stelling van het muurtje en van die desorganisatie profiteerde Lerby. die via Balkestein Bon sink op weg naar 2-3 hielp. Diezelfde speler mocht, nadat Lengkeek de kans op 3-3 had gemist ook 2 3 ter wereld helpen, zodat de in de laatst minuut ge scoorde 3-4 van Geels („Ik ben tevreden, heb 90 minuten lang kunnen spelen en bovendien twee goals gescoord") nog slechts van statistisch belang was. Zodat Ajax-trainer Beenhakker zich als winnende trainer mocht laten huldigen. Maar ook hem waren de verborgen gebreken binnen zijn team niet ontgaan. „Er werd bij ons achterin te on zeker gespeeld, waardoor 'n voor ons angstig scoreverloop in de h&nd werd gewei kt". GEHARD VAN PUTTEN ZWOLLE (GPD) - Arie Lig- thart, de anders zo goed ge mutste voorzitter van AZ'67, brieste zaterdagavond van woede. Ver na afloop van het spannende, maar matige voetbalgevecht PEC-Zwolle tegen AZ'67 had de rijzige Alkmaarder er nog duidelijk de smoor in, dat de Noord hollanders veertien minuten voor tijd op knullige wijze een 0-1 voorsprong verspeelden: 1-1. „Wat een kansen hebben we gemist. Dat is gewoon een punt weggeven", riep hij ver bitterd uit. Ligthart had niet helemaal on gelijk. Want toen AZ halver wege de tweede helft via wis selspeler Kurt Welzl een 0-1 voorsprong nam, was PEC- Zwolle rijp voor de slacht bank. De Alkmaarse ploeg profiteerde er echter niet van, zodat PEC via een simpel doelpunt van invaller John van de Wildenberg heel een voudig 1-1 kon produce ren. Gezien de inzet en het spelbeeld had de thuisclub dit gelQke spel beslist verdiend. Want het AZ-spel is na het verdwij nen van de geblesseerde top- spelers Jan Peters en Henk van Rijnsoever een stuk min der aantrekkelijk geworden. Frits Korbach, trainer van PEC- Zwolle, was uiteraard een te vreden man. Hij had IJzer man geposteerd op topscorer Kees Kist, die hierdoor vol komen uitgeschakeld werd. .Als je AZ maar onder druk houdt, is de ploeg kwets baar". Lof was er voor PEC- spitsspeler Peter van der Hengst, die van jong-Ajax is overgenomen en het de AZ- defensie bijzonder lastig maakte. AZ kreeg voor 11.000 toe schouwers in de eerste helft de beste kansen. Kees Kist, Schouwenaar, Arntz en de doorgebroken Spelbos zorg den echter niet voor de juiste afwerking. De allermooiste kans kreeg de falende Jaan de Graaf, toen hij alleen stond voor de prima keeper Van Geffen en niet verder kwam dan een onbenullig „terug speelballetje". Aan de andere kant lieten de Zwollenaren zich ook niet onbetuigd. Ko gels van Jan Hendriksen en de actieve Van der Hengst gingen net naast en eenmaal moest doelman Treytel alles geven om een ziedend schot van „ijzere" ausputzer Rinus Israél uit de hoek te grabbe len. In de tweede helft maakten de AZ-backs het wel erg bont. Zo kopte Hans Reijnders kei hard terug op eigen doel en moest doelman Treytel een geweldige redding leveren om de bal over de lat te wer ken. Daarop schoot Hoven- kamp nkeunga langs eigen doel... Situaties, die erop we zen hoe paniekerig de AZ-de- fensie soms reageerde op de felle en snelle tegenaanvallen. Liefst 5 minuten speelde PEC daarna met 10 man. omdat John Frandsen geblesseerd raakte en men hem vergeefs probeerde op te lappen. Uit eindelijk kwam dan toch een invaller in het veld: John van de Wildenberg, in wie men weinig vertrouwen had. maar die later wel de gouden ge lijkmaker zou maken. Intussen had de teleurstellend acterende Van der Meer bij AZ het veld geruimd voor Kurt Welzl, die in de aanval belandde, waardoor Kees Kist terugviel op het midden veld. Dat bleek een goede greep van Kessler, want na 20 minuten scoorde Welzl met een schitterend schot 0-1. PEC was aangeslagen, maar AZ profiteerde er mot van. waar door de Zwolse ploeg zich kon herstellen. Rinus Israél ging mee naar voren en toen de AZ-defensie niet reageer de en Treytel slap ingreep, kon Van de Wildenberg sim pel 1-1 produceren. Dat was in de 31e minuut. Groot n- thousiasme uiteraard binnen en buiten de lijnen. AZ raakte zelfs nog in paniek, maar ver der dan 1-1 kwamen de gast heren toch niet. 3. Vermeulen (Roda JC) 4 Nanninga (Roda JC). Van Kon (G A. Eaglcsj en Waslander (Excelsi 7 Hoekstra (PEC Zwolle) en S< hap donk (MW) 9 Schouwenaar (AZ). Van der Kuy (PSV), Janssen (NEC.. Gentsen (Vit se). Blcycnberg <Vitry.se>. Peters (Fe noord) en Ling (Ajax) Periodestand 6 5 0 1 10 203 6 5 0 1 10 12 5 7 4 2 1 10 13- 3 8 4 2 2 10 14 10

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13