Bouw van 57 woningen op hoek Langegracht t 1 ft I 'A: li lil In Stevenshof zijn minder winkels nodig Rijk geeft subsidie voor parkeerdek Uitgifte in Leiden: Leidse CJP-erzou er wel bij varen Speelterreintje weg voor bouw huizen? Demonstratie tegen kernwapens VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - De gemeente heeft een definitief plan op tafel gelegd voor de bouw van 57 woningen op het braaklig gende terrein op de hoek van de Langegracht met de Pelikaanstraat. Op korte termijn zal een begin worden gemaakt met de sloop van de aangrenzende bebouwing aan de Oostdwarsgracht. Als alles naar wens verloopt zal in de loop van volgend jaar met de nieuwbouw worden begonnen. LEIDEN - In de nieuwe Leidse woonwijk de Ste- venshofjespolder (het ge bied dat wordt omsloten door de Rijndijk, Rijks weg 44 en de spoorlijn Leiden-Den Haag) zullen minder winkels komen dan aanvankelijk is ge dacht. In de plannen voor de bebouwing van de Stevenshofjespolder werd aanvankelijk uitgegaan uitge gaan van een wijkwinkelcentrum nabij de toekomstige treinhalte De Vink. Verder was aan de wij- kontsluitingsweg nog een buurtwinkelcentrum gedacht van geringe omvang. Wethouder Fase (economische aangelegenheden) maakte giste ren, in een gemeenschappelijke vergadering van de raadscom missies voor ruimtelijke orde- LEIDEN - Uit een winkel aan de Breestraat is gistermiddag een Braziliaanse hangmat ter waarde van 125 - gestolen. LEIDEN - Een auto <he op de Lammcnschansweg geparkeerd stond is gisterochtend vroeg over de hele lengte met een scherp voorwerp bekrast. Er ontstond een schade van duizend gulden. ning en economische aangele genheden, de resultaten bekend van een onderzoek naar de mo gelijke winkelvoorzieningen. Uit dit onderzoek door van het Cen traal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf is komen vast staan dat het wijkwinkelcentrum kleiner van omvang moet worden dan tot dusver was gedacht. Het buurtwinkelcentrum is zelfs he lemaal van de baan. Beijen (PPR) en Bordewijk (PvdA) drongen er gisteravond bij wet houder Waal op aan om vooral niet uit het oog te verliezen dat de polder in fasen moet worden be bouwd. Volgens Bordewijk moet de gemeente zich niet teveel vastleggen in een bestemmings plan voor de wijk. Hij noemde de beoogde woningbouwcatego- rieën (woningwet, premiekoop, premiehuur en vrije sector) in het bestaande plan al erg star. Bor dewijk zei het te betreuren dat de termijn waarbinnen het bestem mingsplan voor de Stevenshof jespolder door d9 gemeenteraad zou moeten worden vastgesteld niet wordt gehaald. Beijen pleitte ervoor om ook boven de wegen woningen te bouwen en voor een uitgebreider tramtra cé door de wijk. Volgens Beijen moet worden voorkomen dat de ontsluitingsweg, die dwars door de Stevenshof komt te lopen, een doorgaande route wordt. Het PPR-raadslid is daarom tegen de aansluiting van deze weg op de (nog aan te leggen) Rijksweg 11. Het D'66-raadslid Oosterman pleitte voor meer bedrijfsruimte in de Stevenshof. Het bouwplan voor de hoek Lange- gracht/Pelikaanstraat heeft een uitzonderlijk lange voorgeschie denis. Aanvankelijk was het ter rein, waar vroeger de Leidse Ma chinefabriek stond, in handen van de Leiderdorpse bouwmaat schappij Noorlander. Deze firma had een plan gemaakt voor de bouw van 55 premiekoopwonin gen. Dit plan werd snel van tafel geveegd omdat de gemeente op deze plaats woningwetwoningen wilde bouwen. Ook vanuit de buurt is steeds gepleit voor be taalbare huurwoningen. Volgens het plan dat gisteren, tij dens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, werd gepresenteerd kunnen inderdaad alle woningen in de woningwetsector worden gebouwd en zal achter de nieuw bouw een gedeeltelijk in de grond verzonken parkeerdek komen. Bovenop dit parkeerdek kunnen weer groenvoorzienin gen komen. Het is het eerste wo ningbouwplan in de wijk Noord- vest (de buurt tussen de Lange gracht en de Maresingel) waarbij parkeergelegenheid wordt ge realiseerd op het eigen terrein. De gemeente heeft zeer lang moe ten onderhandelen met het mi nisterievan volkshuisvesting om gedaan te krijgen dat extra geld beschikbaar werd gesteld voorde bouw van een parkeerdek. Tot dusver was de bouw van een par keerdek bij woningwetwoningen onmogelijk. Het is de eerste keer dat het ministerie geld geeft voor zo'n dure parkeergelegenheid bij woningwetbouw. Zonder die ex tra bijdrage zou het voor de ge meente onmogelijk zijn geweest om tegemoet te komen aan de wens om het bouwplan (met par keervoorzieningen) geheel in de woningwetsfeer te realiseren. Sloop In totaal zullen 57 woningen wor den gebouwd die in beheer ko men bij de Leidse Woningstich ting. De woningen zullen zijn on derverdeeld in 9 tweekamerwo ningen, 22 driekamerwoningen, 16 vierkamerwoningen en 10 vijfkamerwoningen. Acht wo ningen aan de Oostdwarsgracht en aan de Emmastraat moeten voor de nieuwbouw wijken. Een aantal panden is al dichtgeslagen. Zodra voor de bewoners van de overige woningen andere huis vesting is gevonden gaan de slo pers aan het werk. Vroegere be woners van de wijk Noordvest zullen het eerst in aanmerking komen voor Ken. Een bijzonder onderdeel van het bouwplan is dat de nieuwbouw aardde Langegracht zal worden doorgetrokken tot over de helft van de brede Oostdwarsgracht. Deze straat zal door de bebou wing dus gedeeltelijk worden af gesloten van het drukke verkeer over de Langegracht. Er ontstaat voor de bewoners van de Oost dwarsgracht een veiliger woon gebied, meer beschut en en lek ker op de zon gelegen. De oude stratenloop zal overigens verder zoveel mogelijk gehand haafd blijven. Het binnenterrein bij de nieuwbouw is via de be staande Emmastraat bereikbaar en zal als een soort woonerf wor-. den ingericht. Behalve de moge lijkheid tot parkeren zal er ook een speelgelegenheid en open baar groen komen. De bebou wing aan de Pelikaanstraat wordt ongeveer 14 meter hoog. Naar de Oostdwarsgracht toe zal de hoog te geleidelijk afnemen en zoveel mogelijk op de bestaande lagere bebouwing worden afgestemd. Het nieuwbouwplan is ontwor pen door het Warmondse archi tectenbureau Grades Kamsteeg. De vier monumentale oude panden aan de Oude Singel zullen ver moedelijk binnenkort worden opgeknapt door de Stichting Studentenhuisvesting. Drie van de vier, al jaren dichtgetimmerde panden, zijn eigendom van de stichting. Het hoekpand is in be zit van de gemeente. Met de Stichting Studentenhuisvesting is nagenoeg overeenstemming bereikt over de ruil van het hoek pand voor een deel van de tuinen achter de overige panden. De verkregen gronden zullen door de gemeente bij de nieuwbouw worden betrokken. JAN RIJSDAM nog grotendeels bepalen welk Leids nieuws Elk jaar melden zich zo'n 500 jongeren uit Leiden en omge ving aan voor het CJP-lid- maatschap. Zodat het er nu naar schatting al zo'n zesdui zend zijn. Tijd om eens te bekijken of het Cultureel Jeugd Paspoort ook in Leiden kan worden uitge geven. want nu gebeurt dat nog altijd via de Haagse Kunststichting voor de jeugd. De gemeente gaat een werk groep installeren om dat te onderzoeken. Het is niet de eerste keer dat dit ter sprake komt. Toen Den Haag in 1969 aan Leiden vroeg om een bijdrage in de kosten - want vierhonderd Leidse jongeren kregen toen al via Den Haag hun CJP en het bijbehorende maandblad Sleutel - is er lang over ge praat over de mogelijkheid de uitgifte bijvoorbeeld via K.en O. in Leiden zelf te doen Het bleek toen financieel voor- LEIDEN - Het wijkcomité van de Zeeheldenbuurt is verbaasd over het bericht dat wethouder Ver boom de stichting "Onder de pannen" drie huizen wil laten bouwen op de hoek Heemskerk- straat-Evertsenstraat. Op het stukje land ligt namelijk sinds juli van dit jaar een basket- LEIDEN - Volgende week donderdag wordt in Leiden een demonstratie ve fakkeltocht gehouden tegen de kernbewapening. Het motto van de demonstratie is: "Geen nieuwe kernwapens. Onderhandelen ja. Moder- De tocht begint om half acht bij rrtolen De Valk en eindigt op het Stadhuis plein waar een korte manifestatie wordt gehouden. Spreker is de heer G. A Steffens, rector van de Louise de Coligny-scholengemeenschap. Verder verleent het koor "De Eenheid" medewerking. De fakkeltocht wordt ondersteund door PvdA, PPR, PSP, CPN, Stop de N-bom en het Interkerkelijk Vredesberaad. balveldje. Het veldje is er geko men na een handtekeningenactie van de jeugd in de Zeehelden buurt. Vorig jaar zomer werden die handtekeningen aan wethou der Tesselaar overhandigd. Volgens het wijkcomité wordt het speelveldje druk bezocht, vooral door de oudere jeugd. "Iedereen is erg blij met deze oplossing", aldus het comité, "want er is erg weinig speelgelegenheid in de buurt". Het wijkcomité vraagt zich af of het nodig is nog nieuwe woningen te bouwen op het terreintje. "Is er in Leiden geen ander plekje te vin den dan juist dit speelterreintje Afgezien van het verlies aan speel ruimte vindt het wijkcomité in de Zeeheldenbuurt het een enorme kapitaalverspilling, wanneer het veldje dat naar schatting 30.000 gulden heeft gekost, nu al weer moet verdwijnen. dehger om het door Den Haag te laten verzorgen. De gemeente gaf voor iedere Leidse CJ P-houder f250 aan Den Haag. hetzelfde bedrag dat de houder zelf per seizoen betaalde. Den Haag leverde de paspoorten en het maandblad, waarin ook maximaal vier pagina's Leids nieuws staan. En zo gaat het nog steeds. Met dit verschil dat het de gemeen te nu niet meer 400 maal f250 kost, maar 6000 maal f650. Hoewel al twee keer na 1970 is onderzocht of de uitgifte van de CJP's niet in Leidse han den kon overgaan, want die wens bestond duidelijk. Maar telkens bleek dat financieel niet mogelijk te zijn. En het is nog ma a r zeer de vraag of het nu wel zal lukken. Maria Vos van het Bureau Cul turele Raad (zij verzorgt de contacten met de CJP-com- missie in Den Haaggeeft aan welke de bezwaren zijn die kleven aan de situatie zoals die nu is. Allereerst voor de CJP-houders zelf' tussen aan vraag en ontvangst van het Paspoort liggen zeker drie weken, terwijl ze het als de uitgifte in Leiden zou zijn zo aan een loket zouden kunnen kopen. "Sinds vorig jaar kan dat wel bij de NBBS in Leiden", i>er- telt Maria Vos. "Zoiets hoort natuurlijk helemaal niet thuis bij een commerciële in-, stelling, maar we zijn er erg blij mee. Het is voor de jonge ren een verlichtingZe hebben er het afgelopen seizoen 900 uitgegeven en gaan er dit sei zoen nog mee door. Maar het is wel tijdelijk". Ecu andere beperking vindt Maria Vos dat ze onvoldoende inzicht kan krijgen in het publiek waarvoor ze moet zorgen,omdat Den Haag niet zonder meer gegevens ver strekt. En tenslotte het maandblad Sleutel. Maria vindt twee agenda- en twee opiniepagi na's al weinig xx>r een stad als Leiden, maar nu is Den Haag ook nog van plan die te laten verdwijnen In april kondigde men een nieuwe vormgeving van het blad aan, waarbij de Leidse pagina's zouden vervallen. Dat is toen verhinderd door Den Haag te herinneren aan de af spraak die daarover in 1970 gemaakt is, maar afgespro ken is dat Leiden voor april 1980 laat horen of ze de uitgif te MM M CJP en dl publici teit daaromheen nu nog door Den Haag wil laten doen of zelf ter hand wil ncmeit. Wil Leiden het bij het-oude laten, dan zullen toch de Leidse opi niepagina's in Sleutel ver vallen Maria Vos: "Ze vinden het in Den Haag gewixtn lastig. Wij leveren namelijk wel eens ko pij die niet strookt met hun opvattingen. Zo hebben ze be sloten dat er niets over kin dervoorstellingen wordt op genomen. En wij vinden dat je dat ook moet opnemen, sinds het CJP er is voor iedereen van nul tot 26 jaar. Maar goed, nu hebben we nog gro tendeels te zeggen tvaf er in komt. straks helemaal niet meer We zullen een goed al ternatief voor Sleutel moeten vmd*n En of dat financieel kan, dat ls heel problema tisch. Maar de Leidse CJP-er zou er wel bij varen als we het zelf gingen doen Wat tegelijkertijd onderzocht gaat worden ts het reductie beleid voor CJ P-ers in Leiden. dat Mar Vos nauwelijks een beleid ka worden genoemd dat er beleid aan t 70 met de Schouwburg en K en O met name. is afgespro ken dat er reductie wordt ge geven aan CJP-ers. Er is geen beleid ten aauzw hoogte van de redi beleid zoals bijvo Almelo, waar ei ge de CJP-er nooit meer dan ik meen f850 vooreen voorstelling betaalt' "Want het is krankzinnig als voor een optreden van Wim Kan in de Schouwburg opeen prijs van veertig gulden maar f250 reductie wordt gegeven. Dan kan een scholier nog geen Wi udent

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3