Ambtenaren weer boos op minister end jaar geen haring uit Noordzee PvdA wil prijscompensatie hogere inkomens beperken Europees geld voor bouw derde Engelse luchthaven Kort geding tegen staat Bouwbonden eisen andere loonopbouw Markt berichten VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 ECONOMIE DEN HAAG (ANP) - De ambtenarenvakbonden zullen volgende week een kort geding aan spannen tegen de Nederlandse staat. Hiermee willen zij de regering dwingen zich te houden aan de afspraken rond het doorberekenen van de bouw- en uitzend-cao in de ambtenarensa larissen. Als gevolg van het zogenaamde trendbeleid merken ambtenaren loonsverhogingen in de bouw bok in hun loonzakje. Minister Wiegel van binnenlandse zaken, de "baas" van de ambtenaren, wil hier een eind aan maken. De vijf ambtenarenvakbonden be schuldigen de regering 1 behoorlijk bestuur ten van de ambtenaren. Het is de vraag, aldus woordvoerder Wie- ringa, of overleg met de minister nog wel zin heeft. De minister gaat voorbij aan af spraken die in 1976 zijn gemaakt over het volgen van de trend in de bouw- en uitzend-cao door amb tenaren. Een kort geding is de enige manier waarmee de amb tenaren alsnog aan een dictaat door de overheid kunnen ontko men, zo meende Wieringa. De inzet van het kort geding is de waarde van het overleg tussen ambtenaren en overheid, zo viel gisteren te beluisteren. De cen trales worden de laatste maanden tijdens het overleg met de minis ter in toenemende mate gecon fronteerd met harde voorstellen, aldus een vakbondsbestuurder. De centrales voor overheidsperso neel verlangen van de rechter een zodanige uitspraak dat het over leg tussen ambtenaren en het mi nisterie van binnenlandse zaken in de toekomst meer inhoud krijgt. De gang van zaken in de afgelopen maanden, dat de cen trales door minister Wiegel voor voldongen feiten werden ge plaatst is niet langer aanvaard baar, volgens Wieringa. De bonden verwachten niet dat het kort geding volgende week zal leiden tot de verlangde doorbe rekening van de effecten van de bouw- en uitzend-cao in de amb tenarensalarissen. Dit zou vol gens de centrales een gat van on- WEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Klagenfurt -Kopenhagen Lissabon Bonden Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Wenen JSvinch Sasa Blanca ft tanbul Lias Palmas half bew. 11 10 zwaar bew. 7 7 zwaar bew. 11 9 zwaar bew. 12 10 geh. bew. 8 0 onbew. 17 9 on bew. 15 4 regen 8 3 onbew. 16 2 zwaar bew. 12 9 licht bèw. 12 9 onbew. 11 -2 zwaar bew. 3 -1 geh. bew. 10 5 onbew. 13 0 geh. bew. 15 10 onbew. - -2 licht bew. 16 9 zwaar bew. 15 9 zwaar bew. 15 9 zwaar bew. 16 6 onbew. 7 -5 onbew. 14 4 mist 16 7 onbew. 16 3 geh. bew. 6 1 regen 11 9 mist 12 2 zwaar bew. 18 5 half bew. - 10 onbew. 23 15 onbew. 19 10 onbew. 18 3 geveer een miljard gulden slaan in de bezuinigingsplannen van het kabinet. De ambtenarencentrales deden gis teren verder opnieuw een aanval op de "bemoeienis van het par lement" bij het ambtenaren- overleg. Het is volgens Wieringa niet aan de Tweede Kamer te be palen, wat er ten aanzien van de ambtenaren dient te gebeuren, maar aan de partners in het over leg. Behalve de problemen rond de doorberekening van de bouw- en uitzend-cao in de ambtenaren salarissen kwamen ook de moei lijkheden rond de financiering van de vervroegde pensioenre geling (VUT) in het ambtenaren- overleg ter sprake. De water schappen dreigen in financiële moeilijkheden te komen als zij de regeling in eigen beheer moeten gaan uitvoeren. De minister wijst alsnog financiering door het rijk van de hand. Dit onderwerp za in een volgend overleg opnieuw aan de orde komen. DEN HAAG (ANP) - Ook het komende jaar mag er geen haring in de Noordzee worden gevangen. De Noordzee is voor de Nederlanders het belangrijkste haringvangstge- bied. SAPPEMEER - Wat de Nederlandse aardoliemaatschappij (NAM) betreft mag de winter nu beginnen. De maatschappij heeft sneeuwruimers aangeschaft om bij eventuele grote sneeuwval, zoals de vorige winter, toch de gaswinningsinstallaties te kunnen bereiken. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, is van plan voor te stellen het Verenigd Koninkrijk met EG-geld te gaan helpen bij de aanleg van de derde luchtha ven bij Londen, het bouwen van een Kanaaltunnel tussen Enge land en Frankrijk en het aanleg gen van een autoweg tussen East .2 ceerd, UTRECHT (ANP) - Wat de Bouwbonden FNV betreft moe ten de 300.000 werknemers in de bouw binnen een jaar of vier geheel zijn "verlost" van prestatietoeslagen en ande re toeslagen waarmee de werkgevers vrij willekeurig kunnen "aanrommelen". Daardoor wordt de zekerheid van een vast inkomen ondermijnd. Via een drastische verbouwing van de loonstructuur moeten die toe slagen het veld ruimen voor vaste minimum garantielonen die in andere bedrijfstakken al sinds jaar en dag gemeengoed zijn. Die herstructurering kan niet in één klap rond zijn maar in 1980 moet wel een doorbraak worden gefor- Anglia (Zuid-Oost Engeland) en het grote industriegebied in de 'Midlands'. Dat heeft Europees vervoerscommissaris Richard Burke gisteren onthuld in de Eu ropese vervoersraad in Brussel. Hulp aan die projecten zou moeten dienen als "pleister op de wonde" voor het Verenigd Koninkrijk dat meent dat het het volgend jaar een miljard pond sterling (ruim 4 miljard gulden) teveel bijdraagt aan de Europese begroting. De Britse premier Margaret That cher, die een claim tot dat bedrag op de Europese topconferentue in Dublin bij de andere EG-lid- staten op tafel legde, moest daar met lege handen naar huis gaan. In de voorstellen van de Europese Commissie, die dienden om het Britse probleem tot een oplos sing te brengen (maar die in Dublin niet geaccepteerd wer den) kwam hulp aan de Britse transportinfrastructuur al voor, overigens zonder dat daarop in details was gegaan. Europees Commissaris Burke tails nu aan de Europese ver voersraad voorgelegd en, zo zei de Nederlandse staatssecretaris van verkeer mevrouw Smit- Kroes, "niemand heeft er nega tief op gereageerd". Of de staats- en regeringsleiders van de negen daar net zo over denken, moet nog worden afge wacht. Die hebben de Europese Commissie, in Dublin wegge stuurd met de opdracht nog maar eens opnieuw op voorstellen te studeren waarover dan, tijdens een volgende Europese topcon ferentie (in Italië) zou moeten worden besloten. Over de kosten van Europese steun aan de drie projecten in het Ver enigd Koninkrijk heeft Europees commissaris Burke zich niet uit gelaten. Bekend is wel dat elke 100 miljoen Europese rekeneen- heden (ongeveer 275 miljoen gul den) die Europa voor hulp aan Engeland uit zal trekken, Neder land 20 tot 25 miljoen gulden gaat kosten. Dit heeft de Europese ministerraad deze week voorlopig besloten. Uit de overige wateren van de Eu ropese Gemeenschap mag vol gend jaar 23 duizend ton haring worden gevist. Welk deel daarvan aan Nederland zal worden toe gewezen is nog niet bekend. De ministers hebben zich alleen be zig gehouden met het vaststellen van de totale vangsthoeveelhe- den voor de Europese Gemeen schap. In de Ierse Zee mag 10.000 ton ha ring worden gevangen, bij West- Ierland en de Porcupine Bank 7.000, in de Bantry Bay 6.000 ton. De EG-vissers zullen verder vol gens de voorlopige regeling, 19.370 ton tong mogen vissen, waarvan 14.000 uit de Noordzee, en 126.700 ton schol, waarvan 112.000 uit de Noordzee. Het EG-kabeljauwquotum wordt 226.100 ton, waarvan 200.000 uit de Noordzee, schelvis: 86.500, waarvan 66.000 uit de Noordzee, kool vis: 164.880, waarvan 129.000 uit Skagerrak, Kattegat en Noordzee. Wijting: 250.000, blauwe wijting 580.000 ton. Minister Van der Stee, zo deelt het ministerie van landbouw en vis serij mee, heeft in de EG-minis- terraad uitdrukkelijk laten aan tekenen dat de Nederlandse re- Olie werd stuk duurder BRUSSEL (ANP) - De in de Euro pese Gemeenschap ingevoerde olie is tussen 31 december van vorig jaar en 26 november van dit jaar met ongeveer 65 procent ge stegen. Dat blijkt uit het weke lijkse aardoliebulletin dat door de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, giste ren in Brussel is uitgegeven. Als de prijzen afgestemd zouden zijn geweest op de noteringen van Rotterdam (de vrije markt) zou den ze in plaats van met 65 pro cent, met 123 procent zijn geste gen. Met die intentie gaan de Bouwbon den FNV 19 december met de werkgevers de onderhandelin gen beginnen over de bouw-cao voor 1980. "Momenteel zijn de cao-lonen in de bouw niet meer bepalend voor wat je werkelijk verdient. Daarvoor geeft de situa tie op de arbeidsmarkt de door slag", aldus een woordvoerder van de Bouwbonden FNV. In delen van het land waar men zit te springen om vaklieden lappen de bouwwerkgevers het cao boekje aan hun laars. Daar wordt fors met zogenaamde prestatie- toeslagen gestrooid die met pres taties echter niets meer hebben uit te staan maar uitsluitend met de situatie op de arbeidsmarkt. Op die manier gaat een bouw vakker die toevallig op een krap pe arbeidsmarkt zit soms met 30 procent meer loon naar huis dan een collega die elders precies het zelfde werk doet. En als de bouwmarkt op een gege ven moment in elkaar zakt, is die bouwvakker die toeslagen weer kwijt en zakt hij weer naar het basis-cao-loon zonder dat hij zijn werkgever iets kan maken. Aan die onhoudbare situatie moet zo snel mogelijk een eind worden gemaakt, vinden de Bouwbon den. Plan moet 200 miljoen opleveren DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil dat inkomens vanaf 45.000 gul den in 1980 minder prijscompen satie ontvangen dan waar zij nu recht op hebben. De fractie heeft daarover gisteren een initiatief wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. Volgens woord voerder Kombrink zou deze zo genaamde aftopping van de prijscompensatie in totaal 200 miljoen opleveren, waarmee zo'n 4000 nieuwe arbeidsplaatsen kunnen worden geschapen. Dit zou moeten gebeuren in overleg met werkgevers en vakbeweging. De socialisten zijn met hun voorstel gekomen, nu de regering zegt niet op tijd een eigen wetsont werp te kunnen indienen. De be staande regeling, die gold voor inkomens boven 50.000 gulden, (hooguit 500 gulden compensatie per procent prijsstijging), loopt op 31 december af. Kombrink gelooft dat zijn wetsontwerp eind januari nog door de Kamer be handeld kan worden, zodat de prijscompensatie voor het eerst op 1 juli kan worden beperkt. In Den Haag bestaat de verwachting dat het voorstel van de PvdA weinig kans op succes heeft. Volgens de PvdA'er heeft het wei nig zin elk bedrijf zelf te laten be palen op welke wijze de op brengst van de maatregel ge bruikt kan worden om nieuwe banen te scheppen. Vandaar dat hij heeft voorgesteld de vennoot schapsbelasting tijdelijk met één procent te verhogen tot 49 pro cent. Volgens hem ontstaat er dan een evenwicht tussen de ex tra belastinguitgaven van de be trokken bedrijven en hun extra inkomsten uit de aftopping. Naast de geschatte opbrengst van 200 miljoen gulden gaat het om een loonsomvermindering van 150 miljoen gulden, zo heeft hij berekend. Het voorstel sluit aan bij het alter natieve dekkingsplan, dat de fractie in oktober bij de algemene beschouwingen publiceerde. Daarbij werd nog uitgegaan van een beperking van de prijscom pensatie bij 45.000 gulden voor ambtenaren vanaf 1 januari en van 40.000 gulden voor het parti culiere bedrijfsleven vanaf 1 juli. Omdat voor de meeste werkne mers de aftopping pas op 1 juli zal ingaan, is nu besloten tot een ni veau van 45.000 gulden voor par ticuliere werknemers en 40.000 gulden voor hen die in over heidsdienst zijn. Deze laatste afwijking komt omdat de overheid voor haar personeel de AOW-premie betaalt. Voor trendvolgers (bijv. mensen in de gezondheidszorg) moet een over eenkomstige regeling gaan gel den. Inmiddels heeft minister Wiegel onlangs duidelijk ge maakt niet van zins te zijn bij het ambtenarenoverleg opnieuw het voorstel op tafel te leggen de prijscompensatie voor het over heidspersoneel af te toppen. Geconfronteerd met de vraag waarom de fractie tégen het D'66- aftoppingsvoorstel van 1 juli van dit jaar gestemd had, en nu toch met dit voorstel komt, zei Kom brink dat de PvdA bij die gele genheid liever een belasting maatregel had gezien. Dit omdat de meeste cao's toen al waren af gesloten. Zijn voorstel nu komt op een ogenblik dat de onder handelingen voor de cao's van volgend jaar nog moeten begin nen. Dat betekent dat de onder handelaars er rekening mee kun nen houden. Daarnaast vallen nu PvdA-kamerlid Hans Kombrink ook de vrije beroepen - in tegen stelling tot eerder dit jaar - onder de maatregel, omdat sinds kort de inkomens in deze sector ge koppeld zijn aan de inkomens van het overheidspersoneel. gering het om biologische zowel als om economische redenen, al leszins gerechtvaardigd acht voor 1980 een bescheiden ha ringquotum voor de Noordzee vast te stellen Onder geen voorwaarde, zo deelde hij mee, zal hij akkoord gaan met een definitieve regeling van de totaal toegestane vangsten in 1980 die daarin niet voorziet. De EG-ministers zijn overeenge komen, van 1 januari 1980 af te gaan werken met een gemeen schappelijk systeem van mede delingen over de vangsten. Het voorlopige besluit betekent volgens een woordvoerder van de Stichting van de Nederlandse Visserij, een vermindering met resp. 8.000 en ongeveer 30.000 ton van de hoeveelheden schol en kabeljauw, die de EG-vissers samen uit de Noordzee mogen halen. Aan tong mogen ze volgend jaar even veel uit die zee halen als dit jaar. Belgen leggen het werk neer BRUSSEL (Reuter/DPA) - In Bel- gie wordt vandaag by de openba re diensten, handel en industrie gestaakt uit protest tegen het economisch beleid van de rege ring De 24-uurs-staking is uitgeroepen door de socialistische vakbond, om te protesteren tegen de werkloosheid en besnoeiingen in sociale uitkeringen. Er werd ge staakt door ambtenaren, by openbaar vervoer, scholen, in dustrie. winkels, banken, televi sie, radio en posterijen, aldus de vakbondsfunctionarissen. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 6— 12—79: boerekool 0,60-0.69. ro de kool 0,17, groene kool 0,40 per kg. waspeen AI 7,90-13,80. All 7.-11.70. BI 14,-18,-. Bil 3,20, Cl 3.30-6.60. CII 1,80-2,10, aanvoer 116 ton. breekpeen BI 6.90 Cl 4,80-6.70. aanvoer 4300 kg alles per kist, uien 0,23-0,37 per kg, krulpeter- UITVOER GESTEGEN DEN HAAG (ANP) - De eerste ne gen maanden van dit jaar is de uitvoer in hoeveelheid sterker toegenomen dan de invoer. De kosten van de invoer zijn echter sterker toegenomen dan de pry- zen, die wij voor onze exportgoe deren konden maken. Dit lag hoofdzakelijk aan de sterk geste gen oltepi Dam Volgens een overzicht van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is de hoeveelheid \an de llitVOSI in de eerste negen maanden van dit jaar met negen procent gegroeid in vergelijking met dezelfde pe riode van het vorige jaar. De hoe veelheid van de invoer was 6,5 procent groter dan verleden jaar. De prijsstijging van de uitvoer was zes procent en die van de in voer over de gehele periode gere kend acht procent hoger In het derde kwartaal van dit jaar deed de invloed van de gestegen olieprijzen zich in zyn volle om vang gevoelen. 223,00 223,00 170,60 171.00 2110,00 2110,01 177.00 181.00 293.30 293,00 52.50 VihamlJButt VRG Gfm. Bn 153,90 92,50 85,00 39.20 91,00 12,30 6e!ooc 34.00 330*00 36.00 133,00 95,50 104.50 158,50 117,00 127,20 160.00 168,00c 153ÏIO 685,00 119,50 489Ï00 114,00 71,50 106,30 52,50 84,00 121,50 r.OUD EN ZILVER AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak heeft vandaag by hervatting van de handel, evenals in Wall Street het geval was geweest, overwegend hogere koersen te zien gegeven. Het vrij scherpe herstel van de dollar in de belang rijkste valutacentra speelde hier bij ook een duidelijke rol. Zo kon Kon. Olie bijna 2 hoger begin nen op 152,50 en Unilever I hoger op 114,10. In deze niet onvriendelijke markt, die overigens een rustig beeld te zien gaf. vielen de grote banken uit de toon. ABN moest 2,50 prijsgeven op 312 en Amro bank zestig cent op 65,20. Ook Hoogovens behoorde tot de klei ne groep van verliezers met een achteruitgang van twee dubbel tjes op 21,70. Ak/o begon de dag vijftig cent be ter op J 25,30 en Philips twintig cent op 21,30 KLM bleek 3,10 meer waard op 81 De staatsfondsonmarkt lag er na genoeg onveranderd by

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27