as "Waterwinning zal duin gebied verder schaden" Yuiloven-bedrijf nog in zorgen Ook reserveringen -boek ve bij brand nuTï "AFGELOPEN JAAR ERG MATIG VOOR BOLLENKWEKERS" Poëzie Hardop in Alphen met vrouwenteksten BEDRIJFSLEIDER "DE ZWAAN" VOOR ONMOGELIJKE TAAK OM AF TE BELLEN "INENTEN VAN ALLE HONDEN NIET NODIG" VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 NOORDWIJK - De bloembollen kwekers hebben een heel matig jaar achter de rug. De voornaam ste oorzaak daarvan is de strenge winter die in de maanden de cember en januari toesloeg. Dat merkte voorzitter P. J. van Went van "Bloembollencultuur Noordwijk" gisteravond op tij dens een ledenvergadering van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencul tuur. Veel schade werd geleden door vorst, sneeuw en ijs en ver volgens door een laat vooijaar met een korte groeiperiode. Al vroeg in het seizoen stegen de tulpenprijzen, voor sommige soorten zelfs tot ongekende hoogte; de hyacinten (met name de trompetsoorten) waren duur en schraal, evenals de krokussen en de narcissen, die eveneens ho ge prijzen opleverden. "Voor de buitenwereld lijkt het, ge zien die hoge prijzen, alsof het bollenvak een goed jaar achter de rug heeft, maar in werkelijkheid laten de resultaten veel te wensen over", aldus de heer Van Went. Hij wees ook nog op de aflopende markt voor de darwin-hvbriden. Van Went vroeg zich af, met de ge volgen van de strenge winter voor ogen, of de bollenkwekers niet te veel risico's nemen: "Het werk wordt met steeds zwaardere machines uitgevoerd. Hoe lang kunnen wij zo nog op verant woorde wijze doorgaan? We kunnen niet meer terug", stelde hij vast, "dat zou ook niet reëel zijn, maar er is een duidelijk ver schil tussen de schade die de be drijven na de strenge winter van '63 en die van '78-'79 hebben op gelopen". Intensief Van Went drukte de kwekers op het hart de uiterste zorg te blijven be steden aan de beschikbare bol- lengronden. Door de schaarste aan grond worden de kwekers gedwongen tot zeer intensieve teelt. In tegenstelling tot vroeger, toen in het vooijaar de teellanden leeg en ingemest "in rust" lagen, is er vandaag de dag nauwelijks tijd om tussen oogst en planttijd de maatregelen te nemen die voor een verantwoorde teelt nodig zijn, aldus voorzitter Van Went. Ook in de glascultuur zijn door de strenge winter aanzienlijke ver liezen geleden. Veel onderne mers hebben een deel van hun inkomen verloren zien gaan door de lage prijzen van de aangevoer de bloemen en de minder goede kwaliteit van het produkt. Ook de toenemende import uit de derde wereldlanden speelde een rol. "Wij staan nu aan het begin van een nieuw seizoen", besloot Van Went, "De meeste bollen zijn in middels geplant onder redelijk gunstige omstandigheden. Laten we hopen dat de resultaten in 1980 beter zullen zijn". De heren C. Passchier en Jac. Hoo- DEN HAAG - De duinen hebben in honderd jaar grote verliezen moeten incasseren. Veel van de rijkdom aan planten, dieren en landschappelijk schoon is verloren ge gaan. Het uitbreiden van de waterwinning en infiltratie van rivierwater zal tot verder verval leiden. geveen werden door de vergade ring als nieuwe bestuursleden van Bloembollencultuur Noord- wijk gekozen. Zij namen de plaatsen in van de heren Van Schie en A.J. Lindhout die bei den aftraden. De laatste werd door voorzitter Van Went in de bloemetjes gezet. Lindhout is veertien jaar secretaris-pen ningmeester van de Noordwijkse vereniging Bloembollencultuur geweest, maar moest om gezond heidsredenen aftreden. De heer P.J.H.M. Verdegaal uit Voorhout werd door de vergade ring voorgedragen als afgevaar digde van de Kring Bloembollen streek in het bestuur van de Al gemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. Hoogeveen en Van Schie zullen de circa hon derd leden tellende afdeling Noordwijk op de algemene ver gadering vertegenwoordigen. In een TNO-onderzoek 'Duinen en duinvalleien' staat dat slechts éénderde deel van het huidige Nederlandse duingebied - onge veer 40.000 hectare - sedert 1850 zijn oorspronkelijke karakter heeft behouden. De rest ver dween of verloor zijn karakter geheel of gedeeltelijk door bij voorbeeld industrievestigingen, bebossing en uitdroging. De aanleiding voor het onderzoek, dat ruim driejaar in beslag heeft genomen, was de vrees voor een aanzienlijke uitbreiding van dui ninfiltratie voor de watervoor ziening. Dit werd in 1972 aange kondigd in het structuurschema drink- en industriewatervoor ziening. Natuurbehoud Om de natuur te behouden zal een groot aantal activiteiten uit de duinen moeten worden verban nen of worden vermeden, concluderen de onderzoekers. Daartoe behoren onder meer. wa terwinning, industriële activitei ten, afvallozing, bosaanleg en uitdieping van de zeebodem dicht voor de kust. Uitbreiding van waterwinning en infiltratie van rivierwater zal on vermijdelijk tot verder verval lei den, schrijven de onderzoekers in hun rapport. Naast het stopzetten van deze activiteiten adviseren ze onder meer nieuwe valleien te la ten uitstuiven en duinterreinen regelmatig te maaien en te be weiden. Waterwinning en infiltratie zijn, af gezien van de atmosferische ver ontreiniging, voor de toekomst waarschijnlijk de belangrijkste bedreiging voor het Nederlandse duingebied. Gezien de nog altijd zeer hoge actuele en potentiële kwaliteiten van de duinen is dit vanuit natuurbeschermingsoog punt onaanvaardbaar. Herstel Herstel van de ecologische kwali teiten kan worden bereikt door afname van het waterverbruik, watervoorziening met verschil lende kwaliteiten en waterwin ning in minder kwetsbare gebie den buiten de duinen. Daarbij moet worden gedacht aan zuivering van oppervlakte- of brak water en opslag van grote hoeveelheden water in biivoor- beeld het IJsselmeer. Ook infil tratiewinning via persput en op grote diepte in de ondergrond van het polderland en oeverfiltra tie langs het IJsselmeer of andere wateren kunnen worden over wogen, aldus de onderzoekers. Negatieve gevolgen bij de winning van natuurlijk duinwater zijn slechts in geringe mate te beper ken. De onderzoekers sommen daartoe een aantal mogelijkhe den op: gelijkmatige winning in de tijd, water van onder een moeilijk doorlatende laag win nen, geen afvalstoffen of -water lozen en pomp- en filtergebou wen buiten het duingebied aan leggen. Grondwater Mocht, ondanks de grote ecologi sche bezwaren, worden besloten tot uitbreiding van de te winnen hoeveelheden water, dan ver dient uitbreiding van bestaande infiltratiegebieden de voorkeur boven uitbreiding van het win nen van natuurlijk grondwater. Zo had men, aldus de studie, de wa tervoorziening op Schouwen kunnen regelen door de infiltra tie op Goeree uit te breiden en dit water naar Schouwen te trans porteren. Nu heeft men op Schouwen een nieuw infiltratie- gebied aangelegd. Het onderzoek van TNO is gesub sidieerd door het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne, landbouw en visserij en de landelijke stuurgroep onderzoek milieuhygiëne. Minister Giryaar (volksgezondheid) ontvangt dinsdag het eerste exemplaar van de studie. ALPHEN AAN DEN RIJN - Poëzie Hardop, de theatergroep die on langs een optreden in Alphen moest afzeggen wegens ziekte van één van de deelneemsters, komt a.s. zondagmiddag naar de recreatiezaal van het bejaarden huis Westerhoven aan de Anna van Buurenlaan. Uitgevoerd wordt "Stel, dat Sha kespeare een zuster had". Dat is een programma met teksten van vrouwen, over vrouwen en door (vier) vrouwen. Dat zijn Marijke Frijlink, Mies de Heer, Ineke Holzhans en Wendela de Vos. De regie is van Vonne van der Meer. Het programma is een samenstelsel van korte toneelstukken, inter views, gedichten en stukken pro za van Nederlandse en buiten landse schrijfsters. Het pro gramma is afwisselend satirisch, ernstig, vrolijk en verdrietig. Poëzie Hardop begint om 16 uur. KATWIJK - Bedrijfslei der Henk Wagemaker (42) van café-restaurant De Zwaan aan de Bou levard in Katwijk aan Zee zit in zak en as nu een fikse binnenbrand een deel van zijn zaak in een ruïne heeft veran derd. Nadat de rook was opgetrokken en de vrijwillige brandweer van Katwijk haar werk had gedaan, besefte hij pas goed hoe verwoes tend de vlammen om zich heen hebben ge grepen. Rook en roet hebbén bijna overal hun sporen achtergela ten. In het cafégedeelte, met het fraaie houten plafond, is de verf door de hitte gaan bla deren. De kaarslampjes in het wijd en zijd bestaande etablissement zijn deels ge knapt. Op een schilderij met koeien is door de zwarte aan slag geen koe meer te beken nen. Waar eens de bar stond is nu een groot gat. Enkele fles sen cognac en madeira heb ben de brand "overleefd". Er speelden zich gisteren trieste taferelen af in het zwart geblakerde restaurant. "Gis teren zou de zaak na een ver bouwing om 12 uur weer opengaan. We draaiden fijn. Er zit groei in", vertelde Wa gemaker, te midden van de puinhoop. "Vanavond zou er een personeelsdiner zijn". Wagemaker "In deze tijd moe ten we het juist hebben van partijen. Onze zaak is een trekker voor de omgeving. Voor de industrie zijn we een soort ouderwets beursrestau- rant. Ik vind het voor onze klanten nog het ergst dat dit is gebeurd". Diverse klanten kwamen giste ren een kijkje nemen. Aange zien van buitenaf niet te zien is welke schade de brand heeft aangericht, kwamen sommige mensen nog binnen met de opmerking: "Wij wil den een kopje koffie drinken. Dat gaat nu zeker niet hé". Reserveringen Voor de tweede kerstdag had "De Zwaan" al zo'n 150 reser veringen geboekt van men sen uit Katwijk en ver daar buiten, tot uit Rotterdam en Amsterdam aan toe. Ook bruiloften en partijen zouden deze maand in "De Zwaan" met een diner worden ge-, vierd. Het boek waarin alle reserveringen voor dit jaar en volgend jaar staan is echter ook verbrand". Wagemaker: "Ik sta nu voor de onmogelijke taak om de mensen af te bellen want ik weet niet wie er allemaal ge reserveerd hebben. Ik moet een beroep doen op mijn ge heugen". Gisteren kwam er al iemand in de zaak, die over 14 dagen met een groep van 100 men sen een receptie met diner Bedrijfsleider Henk Wagemaker (links) verbouwing juist weer open zijn gegaan het geblakerse restaurant van "De Zwaan" te Katwijk. Gisteren zou de zaak j zou geven. Hij had de kaar ten al laten drukken. Wage maker adviseerde hem zo gauw mogelijk een andere gelegenheid te zoeken. Voor honderden i niet anders op dat zij tijdens de komende (feest)dagen hun natje en droogje elders halen. De bedrijfsleiding van de Zwaan helpt de gedupeerden daar zoveel mogelijk bij. Wagemaker moet zijn klanten noodgedwongen doorsturen naar andere restaurants in Katwijk en Noordwijk. "Kom maar bij me thuis eten", zei hij schertsend tegen een klant, die met de opmerking "Geld kun je nu wel gebruiken" een rekening van over de duizend gulden kwam betalen. Heropening Directeur eigenaar J. de Nijs geloofd dat de heropening dit jaar zeker niet zal plaatsheb ben. Hij vindt het een geluk bij een ongeluk dat het pand bewaard is gebleven. "Zoiets hadden we hier anders nooit meer kunnen bouwen", is zijn mening. Schoonzoon Peter Boonstop pel, die samen met Wagema ker de dagelijkse leiding van De Zwaan heeft, gelooft dat onder de houten koepel in het café - restaurant geheel moet worden vervangen. Wagemaker wil de komende dagen een "knokploeg" aan het werk zetten om het inte rieur weer in oude glorie te herstellen. De aannemer die de verbouwing uitvoerde en het werk op een oor na had gevild kan weer opnieuw be ginnen. Hij kon gisteren zijn tranen met moeite bedwin gen toen hij de "ruïne" aan schouwde. Het negentien man tellende personeel van "De Zwaan" zit voorlopig zonder werk. Maar het personeel is gedekt, aldus Wagemaker. Het zal waarschijnlijk tot medio half januari duren-voordat zij hun werk weer kunnen her vatten. ARIE DROOG ALPHEN AAN DEN RIJN-Niet alle honden, maar een paar groepen honden moeten wor den ingeënt tegen de zoge naamde katteziekte bij de hond. Dat is het advies van de Alphen- se dierenartsen die samen werken in de dierenklinieken aan de Van Eyckstraat en het Valeriusplein. Dat advies wijkt af van dat van de Leidse dierenartsen, die adviseren om alle honden te laten inen ten. Paniek De Alphense dierenartsen zeg gen echter dat dit niet persé nodig is. Ze baseren zich daarbij op mededelingen die zij van universitaire zijde kregen. Ook de paniekberich ten uit Frankrijk, waar hor den honden zouden zijn ge sneuveld, werden door de universiteit tegengesproken, aldus de Alphense dierenart sen. Volgens hen verdient het aanbeveling om jonge honden tot ongeveer één jaar en hon den die veel in contact komen met andere honden (via ten toonstellingen, keuringen, clubs en dergelijke) te laten inenten. "Overigens zullen andere hon den beslist niet worden ge weigerd. Als iemand zich ze kerder wil voelen en toch de prik maar wil laten toedie nen, dan is dat wat ons betreft prima", aldus de dierenart- De zogenaamde katteziekte bij de hond, waarvan nog duister is of hetzelfde virus dat de zo gevreesde katteziekte veroor zaakt ook de verwekker is bij de hond, kent nog geen eigen beschermingsmiddel. Maar in de praktijk is gebleken dat een injectie zoals katten die krijgen ter voorkoming van katteziekte, ook werkt bij honden, reden waarom ge sproken wordt over katteziek te bij honden. De ziekte uit zich door bloederige diarree en is vrijwel altijd nogal snel dodelijk. Rijnmondse organisatie vraagt waarschijnlijk surséance van betaling aan AJonmln iron norrino 1 1 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG/ALPHEN - De poging om het Afval Verwer kingsbedrijf Rijnmond (waar ook het vuil van Alphen en omstreken wordt verbrand) financieel uit het slop te ha-, len, is gisteren volledig mislukt. In Den Haag wordt nu verwacht dat het bedrijf surséance van betaling zal aan vragen voor de totale schuld van f215 miljoen. De reddingspoging liep spaak, Rijnmond heelt gisteren afgezien doordat de AVR geen i stemming bereikte met het Ge meenschappelijke Vuilverwer- kingsbedrijf Midden-Holland en Rijnstreek (regio's Gouda en Al phen) en Vuilverwerking Mid den-Utrecht over tariefsverho gingen die de AVR per 1 februari 1980 zou willen Alphen, Gouda en Utrecht lozen hun vuil bij het Rijnmondse be drijf en hebben daarvoor contrac ten van 25 jaar afgesloten die tot het jaar 2002 doorlopen. De tarie ven die deze regio's betalen, zijn lang niet kostendekkend en dat is er een van de oorzaken van dat de schuldenlast van de AVR snel oploopt. Volgens gegevens van de AVR zelf moet het bedrijl jaarlijks 20 miljoen toeleggen op het verbranden van het vuil uit Alphen, Gouda en Utrecht. aanbod dat de regering inmiddels had gedaan: een over bruggingskrediet van 100 mil joen tot 1 februari 1980 te ver strekken. Nu Rijnmond met Al phen, Gouda en Utrecht geen overeenstemming heeft bereikt over de tariefsverhogingen, kan de AVR niet garanderen dat ze kostendekkend zal gaan werken, zoals de regering als voorwaarde had gesteld. Mede op aandringen van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Hol land heeft Rijnmond afgezien van het overbruggingskrediet, omdat de vrees bestond dat dit alleen maar tot vergroting van de schuldenlast zou leiden. De ge meenten in Rijnmond die hel be drijf gemeenschappelijk in stand houden, zouden daarvan uitein delijk de dupe kunnen worden en dat was voor de provincie Zuid- Holland, die toezicht moet hou- de gemeenten, niet aanvaard baar. Het resultaat van het overleg staat haaks op het voorzichtige opti misme dat staatssecretaris Ko ning gisterochtend nog in de Tweede Kamer ten toon spreidde toen hij mondeling vragen over de situatie rond de AVR moest beantwoorden. Koning had toen zijn hoop gevestigd op een voor stel van zijn kant om door middel van arbitrage tot vaststelling van de nieuwe tarieven te komen. Eerder hadden zowel Midden- Holland-Rijnstreek als Utrecht laten blijken dat er over onder breking van hun contracten als nog te praten viel. Bij het overleg dat donderdag on der leiding stond van staatssecre taris Koning, waren ook minister Andriessen (financiën) en minis ter Ginjaar (milieuhygiëne) be trokken, alsmede de provinciale besturen van Zuid-Holland en Utrecht. Uit informaties blijkt dat Utrecht en Midden-Holland-' Rijnstreek zich in dat overleg niet op één lijn hebben gesteld. Mid- den-Holland-Rijnstreek - verte genwoordigd door wethouder Haanstra uit Alphen aan den Rijn - was onder een aantal voorwaar den bereid na arbitrage tariefs verhogingen te accepteren. Een van die voorwaarden was dat de buitengewesten niet zouden op draaien voor de verliezen die de AVR tot 1 februari 1980 heeft ge leden en nog zal Inden. Aan de wensen van Midden-Hol land-Rijnstreek (Gouda en Al phen) wilde Rijnmond voor een groot deel tegemoet komen; het overleg strandde op een geschil met Utrecht. Deze provincie stel de zich op het standpunt dat de tariefsverhoging over een perio de van vijfjaar zou moeten wor den uitgesmeerd. Dat was voor Rijnmond niet aanvaardbaar, zo als het voorstel van Rijnmond om de huidige contracten per 1 fe bruari 1980 te ontbinden en te vervangen door het arbitrage- voorstel voor Utrecht onaccepta bel was. "Er gebeurt wat" "Ik ben bijzonder bezorgd wegge gaan' was dê reacüè i an di Al phense wethouder Haanstra Hij verliet het ovei leggi ten a a ip an den op de financiële positie van moment dat het nog niet ten ein de was, maar wel op springen stond. De Zuidhollandse gedepu teerde Hoek van Dijke (milieu- hygiene) verwacht dat de be windvoerders die - als hat badiut surséance van betaling aanvraagt - aan de slag zullen moeten, tot taak zullen krijgen om het bedrijf draaiende te houden. Mocht de AVR failliet gaan, dan zal voor de schuldeisers niet veel te halen z(jn. Omdat dan ook de langlo pende contracten van Midden- Holland-Rijnstreek en Utrecht vervallen, ontstaat er een geheel nieuwe situatie. "Nu gaat er ten minste wat gebeuren", zo concludeerde Hoek van Dijke donderdagavond. Waarschijnlijk zal de situatie van Utrecht dan nader worden beke ken. Minister Ginjaar maakte donderdag duidelijk dat hij een einde wil maken aan de situatie waarin vuil van de ene provincie naar de andere wordt vervoerd. Staatssecretaris Koning laakte overigens het beleid van de AVR. Het afsluiten van contracten van 25 jaar vond hij een zaak "om duidelijke vraagtekens bij te zet ten".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25