Rome en Orthodoxie werken aan eenheid CS3SEQBB9 Bij Meubelfabriek Oisterwijkf massief eiken eethoeken bekijken... goed idee. Meubelfabriek Oisterwijk Schillebeeckx al in de rijen der ketters Wantrouwen van eeuwen met liefde en gesprek overwinnen Mannelijk toonaangevend in eiken Het principiële uitgangspunt van de gelijkwaardigheid tussen man en vrouw in de bijbel wordt in de kerk nog steeds met allerlei drogre deneringen onder de tafel geveegd. De lutherse predi kant S.E. Hoff (Amsterdam) noemt als een van de oorza ken van dit kerkelijke con servatisme de manier waar op men met de bijbel om gaat. Öok in de Lutherse Kerk, die de kerkelijke ambten voor de vrouw openstelde, komt in de praktijk nog weinig te recht van de principiële ge lijkstelling. In de kerkdiensten komen meestal meer vrouwen dan mannen en het vrijwilli gerswerk wordt voor een be langrijk deel door vrouwen gedragen, maar in de officië le organen zijn ze duidelijk in de minderheid. De kerk is nog altijd een zeer mannelijk bedrijf. Jammer, zo besluit ds. Hoff. ook voor de kerk zelf. Ze zou er veel menselijker kunnen uitzien. Teleurgesteld. De stichting Ne derlandse Vrouwelijke Religieu zen is bijzonder teleurgesteld over het feit dat de paus geen vrouw heeft benoemd als deel nemer aan de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen die op 14 januari in Rome begint Het dagelijks bestuur van deze stichting zegt in een reactie dat het niet uitsluitend dragers van het priesterambt zijn die kunnen praten over het synode-thema: de pastorale arbeid van de kerk in de huidige situatie. "Er is weer een kans gemist om een groot deel van de Nederlandse gelovigen meer rechtstreeks bij deze syno de te betrekken. Aan de veelge hoorde wens van meer contact met de gelovigen, ter voorberei ding en uitwerking van de syno de. is opnieuw geen gevolg gege- Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Amster dam, als predikant voor de Vale- riuskliniek, A.W. Vlieger te Oost huizen (laatstelijk predikant in Denekamp); bedankt voor Vrie- zenveen J.T.W. Quak Vianen. Gereformeerde Kerken: benoemd tot algemeen secretaris van het Christelijk Jongeren-Verbond N.C. de Fockert Eist (Gelder land). Zie ook het uitvoeriger be richt op deze pagina. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Zwijndrecht J.M. Kleppe Woerden. Evangelisch-Lutherse Kerk: be roepbaar N.K.M. Vlaming Den Helder en G. de Vries Geleen. Jeugdkoor, Interne moeilijkhe den in het koor "The Trumpets of the Lord" te Sassenheim hebben het bestuur van de gelijknamige stichting, met medewerking van de raad van advies, doen beslui ten de stichting in de bestaande vorm op te heffen. Een deel van het koor blijft deze naam voeren maar is nu in Leiden gevestigd. Een andere groep heeft een nieuw koor opgericht "Sassen- heims Interkerkelijk Jeugd koor". Dit staat onder leiding van Hendrik Jan Lindhout (conser vatoriumstudent) te Sassenheim. Gezegd. Niet alleen degene die het op alle punten met de hiërar chie eens is is een katholiek. Er zijn talloze goede katholieken op de wereld die zeer gerechtvaar digde vragen hebben". Theoloog Hans Kung in een lezing. Als man van het Romeinse secretariaat voor de eenheid is de Nederlandse kardinaal Willebrands nauw betrokken bij de eenheidspogingen tussen Rome en Constantinopel. Ruim negen eeuwen geleden scheidde de Orthodoxe Kerk zich van de Roomse Kerk af. stantinopel De grootste moeilijkheid in de relatie tussen de Rooms-Ka- tholieke Kerk en de Orthodoxe Kerk van Constantinopel zit in het feit dat Rome en de Orthodoxie al ruim negen eeuwen zijn gescheiden en dat in die tijd een diep wan trouwen ten opzichte van elkaar is gegroeid. Dat wan trouwen is gevoed door de verschillen in mentaliteit van Oost en West en de verschillende culturen. Om het te boven te komen zal niet alleen een theologisch gesprek nodig zijn maar ook een "dialoog in liefde". Kardinaal Willebrands, die vorige week de paus bij diens bezoek aan patriarch Dimitrios I van Constantinopel vergezelde, is het dan ook niet eens met hen die de ze "liefdesdialoog" afdoen als een sentimentaliteit. "Zonder dat heeft een theologisch gesprek geen zin, want scheidingen zijn vaker ontstaan door gebrek aan liefde en begrip dan door zuiver theologische problemen". De paus van Rome en de patriarch van Constantinopel hebben de theologische dialoog officieel aangekondigd. De commissiele den daarvoor zijn al benoemd. Behalve kardinaal Willebrands, die ook voorzitter is van het Ro meinse secretariaat voor de christelijke eenheid, is ook pater dr. P. van der Aalst er lid van. Hij is hoogleraar in de oosterse theologie aan de katholieke uni versiteit van Nijmegen. Vreemd Met betrekking tot het dogma van het pauselijke primaatschap en de pauselijke onfeilbaarheid - in de oecumene een van de grootste struikelblokken - zei kardinaal Willebrands na zijn terugkeer uit Turkije, dat het er in de komende theologische dialoog om zal gaan wat het pauselijke primaat bete kent. In de westerse kerk is dit primaatschap sterk juridisch geïnterpreteerd. En dat is de oos terse mens vreemd. "Het vast stellen van dit primaatschap en hoe het zal kunnen functioneren ook ten opzichte van de oosterse kerken zal dan ook wel een van de moeilijkste punten zijn". De kardinaal besteedt in zijn oe cumenische werk niet méér aan dacht aan de Orthodoxie dan aan de andere kerken, maar hij er kende wel dat de Orthodoxie in dat geheel een aparte plaats heeft. Zowel de Orthodoxie als de Rooms-Katholieke Kerk erkent de sacramentaliteit - bevoegd heid tot wijding en zegening - van de kerk, het priesterambt en de apostolische opvolging. "In de Orthodoxie zijn alle kerkelemen- ten bewaard". Eenzijdigheid Willebrands verwacht dat een her eniging van Rome en Constanti nopel ook een gunstig effect zal hebben op de relaties met de an dere kerken. De breuk tussen Oost en West (1054) heeft er vol gens hem toe bijgedragen dat in het Westen een zekere eenzijdig heid in de kerk van Rome kon groeien. En dat was weer een van de oorzaken van een nieuwe breuk: de Reformatie. "Als de band met het Oosten niet was verbroken, zou een grotere vol heid in het kerkelijke leven be waard zijn gebleven en zou wel licht de breuk in het Westen zijn voorkomen". De kardinaal besefte wel dat hij op dat moment duidelijk "veronder- stellenderwijs" sprak. Terugval in oude dwalingen ADVERTENTIE Een week voordat professor Schillebeeckx in Rome voor de theologen van de Congregatie voor de Ge loofsleer moet verschijnen heeft de Vatikaanse radio hem op een zeer subtiele manier naar de rijen van de ketters verwezen. In een vraaggesprek met professor Jean Galot van de Gregoriaanse universi teit noemde de intervie wer zijn naam, samen met die van zijn Nederlandse collega pater Schoonen- berg en de Zwitserse theoloog Küng, in verband met de "nieuwe theorieën over Christus, die het ge loof in Hem aantasten". "De moderne christologieën - theo rieën over Christus -, die zich niet op het Concilie van Chalcedon (het jaar 451) beroepen geven het fundament van het geloof op en loochenen de wezenlijke waar heid van het christendom, omdat Jezus daarin geen God meer is maar alleen mens". Antwoordde Galot, die hoogleraar is in dogma tiek. "De christologieën die zich als het allernieuwste op het ge bied van de theologie beschou wen vervallen in de dwaallerin gen die al in de eerste eeuwen veel aanhang hadden". Galot ar het Christus Succes Op de vraag of de moderne theolo gen er niet in geslaagd zijn, de Je- zus-figuur dichter bij de mensen te brengen, zei hij: "De auteurs die de godheid van Je zus loochenen ontnemen juist aan de moderne mens de Chris tus op wie het geloof en de hoop zijn gebouwd. Een Christus die alleen een gewoon mens is kan noch de Verlosser van de ganse mensheid zijn, noch de in ons le vende God. Er bestaat tegenwoordig een wijd verbreide neiging iets nieuws te brengen. Sommige auteurs heb ben ook nog een hang naar succes bij het grote publiek. Niet over het hoofd mag worden gezien dat de Christus-theorie die voor de moderne mens gemakkelijker verstaanbaar wil zijn bewust de wonderbare kanten van het ge loof buiten beschouwing laat". "Een christologie die trouw is aan het geloof moet bewijzen dat het geloof in Jezus, die volkomen God en volkomen mens is, geba seerd is op de Openbaring en dat Christus, die onder ons heeft ge woond, zijn goddelijke natuur heeft getoond". Boek Pater Galot heeft zelf een boek ge schreven onder de titel "De aan gevallen Christus". Dat was de aanleiding tot dit interview. Volgens sommige Vatikaan-ken- ners zou hij een van de theologen kunnen zijn voor wie Schille beeckx straks zijn verdediging moet voeren. Zij verbazen zich erover dat hij al vóór dit proces de gelegenheid heeft gekregen een oordeel uit te spreken. Onze correspondent in Rome te kent bij dit bericht nog, aan, dat het moeilijk is dit interview an ders te zien dan als een anonieme aanval op Schillebeeckx, "wiens boek met volslagen onbegrip wordt bejegend". Een gereformeerd predikant wordt met ingang van 1 januari algemeen secretaris van het Christelijk Jongeren-Verbond in Nederland. Het is dominee N. (Niek) C. de Fockert te Eist (Be tuwe). Hij wordt de opvolger van Aad Kik, die begin dit jaar het CJV verliet. Met de benoeming van De Fockert komt een eind aan een zeer moei lijke periode in het CJV. In de landelijke staf zijn namelijk zel den zoveel vacatures tegelijk voorgekomen. Met drie vacatures en twee inwerkperioden is er veel werk blijven liggen. Het CJV, onderdeel van de interna tionale YMCA (Young Men Christian Association), is een oe cumenische organisatie voor jeugd- en jongerenwerk. De plaatselijke groepen zijn over het hele land verspreid. Ze trekken met hun programma's voor ont spanning, vorming en dienst verlening overwegend jeugd tus sen 8 en 23 jaar. Vrijwilligers hebben overal de leiding. Ds. De Fockert (geref.) algemeen secretaris CJV Ds. De Fockert is 41 jaar. Hij komt uit Middelharnis. Eerst studeer de hij scheikunde, later theologie aan de Vrije Universiteit. "In zijn studietijd voor het doctoraal ex amen werkte hij bij de stichting De Jeugdhaven in Rotterdam. In 1970 werd Niek de Fockert gere formeerd predikant in Zaandijk, later gecombineerd met Koog aan de Zaan. Na vijfjaar vertrok hij naar Eist (Gelderland). Ds. Niek de Fockert Vooral de uitstekende king met de hervormde gemeen te daar trok hem erg aan. Het her- vormdejeugdwerk in die plaats is organisatorisch bij het CJV on dergebracht. Pas toen kreeg ds. De Fockert voor het eerst direct contact met deze jeugdbeweging. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670. watgeeft massief eikehout toch veel sfeer in huis! Iets van onvergankelijk, eerlijk, warm. Maar dan moet je er wel de vakman in herkennen. Zoals bij de meubelen van Meubelfabriek Oisterwijk. Daar doen ze alles zelf. Selecteren, drogen, logen en verwerken tot mooie meubelen naar eigen ontwerp. Je ziet 't direct. Eethoeken die een maaltijd feestelijk en de kamer vorstelijk maken. Stoere, gastvrije tafels... uitnodigende stoelen. Met prachtige handgebeeldhouwde detail-afwerking. Meubelen van Meubelfabriek Oisterwijk dragen een eigen brandmerk. En worden door eigen vakmensen bij u thuis geplaatst. U krijgt er 12 jaar zwart-op-wit garantie bijop hout en constructie. Als er wat is.we komen meteen. Gratis. Dat kan omdat we bij Meubelfabriek Oisterwijk alles zelf in eigen hand houden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21