Scheidsrechterscommissie stuurt critici naar huis cadi Duo Van weUjcht ojj basis bij Willem II JAN PIJNENBURG (73) OVERLEDEN ÜMH Trainer stapt op bij Fides P. WCTzes miljoen aan prijzengeld 1 WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 LEIDEN - Gisteravond is het tot een definitieve breuk ge komen tussen trainer-coach Hans van Zonneveld en de overgangsklasse korfbalver eniging Fides Pacta uit Lei den. Nadat Hans van Zonne veld vorige week vrijdag van Fides Pacta-bestuur te horen had gekregen, dat er geen prijs meer werd gesteld op zijn aanwezigheid als coach van het microteam, heeft hij na een persoonlijk gesprek gemeend daaruit zijn conclu sie te moeten trekken en te vens als trainer op te stappen. Een stap die hij met veel moeite heeft genomen, want zoals hij zelf zegt "Als je er gens aan begonnen bent, wil je het ook afmaken." Waarom dar. toch weg? Als be langrijkste factor noemt hij de manier waarop hij als coach aan de kant is gescho ven. "Anderhalf jaar geleden kwam ik bij Fides Pacta om van een onervaren ploeg iets te maken. Het eerste jaar ging het erg moeizaam, maar on danks de onervarenheid van de ploeg, wist ik er toch een geheel van te maken. Het re sultaat was dat we het op het nippertje haalden, zowel in de micro- als op het veld. Het tweede jaar - dit seizoen dus - ging alles al veel beter. Na een halve veldcompetitie stond Fides Pacta in de over gangsklasse op de tweede plaats, terwijl het voorpro gramma van het microsei zoen ook niet onaardig was. Iedereen had dan ook veel vertrouwen in de microcom petitie. Alleen trad Fides Pac ta, zoals nu blijkt, in de eerste twee wedstrijden aan tegen waarschijnlijk de kam pioenskandidaten. Zonder dat de ploeg nu echt werd weggespeeld werd tweemaal verloren. Een resultaat dat de leiding van Fides Pacta ken nelijk in paniek bracht. Vrijdagavond voor de derde wedstrijd kreeg ik te horen dat "de ploeg" mij niet als coach wilde. Ten eerste ver baasde het mij dat ik dat van de voorzitter van de techni sche commissie en van de vereniging moest horen en niet van de ploeg zelf en ten tweede: Zelf had ik er nog niets van gemerkt dat mijn coaching door het team als onvoldoende werd aange merkt." Goede naam Terwijl zijn wijze van training geven aan geen enkele kritiek onderhevig was (Van Zonne veld had wat dat betreft een goede naam, omdat hij TOP uit Sassenheim van de derde naar de eerste klasse leidde, evenals het Delftse Excel sior), bleek zijn coaching be paald niet goed te zijn geval len. Dat althans vernam Van Zon neveld tot zijn verbazing. "Want tijdens de veldcompe titie waren er geen klachten en mijn .methode is daarna niet veranderd. De spelers en speelsters kenden die en wa ren er tot vorige week tevre den mee." Het bestuur van Fides Pacta durft echter uitdrukkelijk te stellen dat de wens om Van Zonneveld als coach opzij te schuiven louter en alleen uit de ploeg kwam. Waarom die zich dan niet tegen Van Zon neveld zelf heeft uitgespro ken (durfde men de confron tatie niet aan?), legt Jan Hen- sen uit. De voorzitter van de technische commissie, die nu als coach fungeert, ontkent ten stellig ste dat er andere achtergron den zijn. "Een gesprek tussen de ploeg en Van Zonneveld had geen zin, omdat hij zijn eigen manier van coachen had. Die verander je niet van de ene op de andere wedstrijd en het team had ons uitdruk kelijk laten weten, dat zijn manier van begeleiden niet meer aansloeg. Men wilde een schreeuwer langs de lijn. Ie mand die door zijn stemge luid daadwerkelijk aanwezig is. Toevallig heb ik een nogal hard overkomende stem, en omdat het coachen mij niet vreemd is, is in gezamenlijk Jan Hensen: "Toevallig heb ik e overleg besloten dat ik coach zou worden." Voorlopig gaat Hensen ook de vrijdagavondtrainingen bij r 7' i nogal hard overkomende stem". Fides Pacta verzorgen. Wie uiteindelijk de plaats ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord-directeur Peter Ste- phan en trainer Vaclav Jezek beslissen na de winterstop welke spelers voor de rest van het seizoen uit zullen ko men voor Willem II. Dit als gevolg van een toezegging aan de Tilburgse manager Leo Maes, die zijn elftal naast Nico Jansen graag zou willen versterken met jeugdige Feye- noorders. Het betreft hier de tweeling Van der Blom en de middenvelder Wim van Zinnen. bekend. Het bestuur van Fi des Pacta is naarstig op zoek naar een waardig vervanger. GERT GRESSIE Het Rotterdamse management praat voorts deze week met de leiding van Excelsior ten aanzien van de uitgeleende spitsspeler Karei Bouwens. Bouwens heett te kennen gegeven liever terug te keren naar Feyenoord, omdat Excelsior-trainer Thijs Libregts TILBURG (ANP) - Het afgelopen weekeinde is in Tilburg na een langdurige ziekte overleden de oud-zesdaagse renner Jan Pij nenburg. Hij is 73 jaar gewor den. In de voor-oorlogse jaren was Pijnenburg onder de bij naam "Jan Kanonbal" één van de meest populaire baanren ners. Hij behaalde de nationale sprinttitel, werd tweede bij de Olympische spelen van 1928 in Amsterdam en ging daarna voor geld rijden. In totaal won hij meer dan 300 koppelwedstrij den in Europa en ook in Ameri ka. Vooral in het zesdaagse-metier was Jan "Kanonbal" een vedet te. Tussen 1929 en 1939 reed hij er vijftig, waarvan hij er zeven tien won. De meeste samen met Braspenninx. Zijn laatste zesdaagse reed hij in 1939 samen met de toen nog piepjonge Arie van Vliet. In sep tember 1940 nam hij in Den Bosch afscheid van het Neder landse publiek. Zijn koppelge- noot was toen Gerrit Schulte. Bij zijn zeventigste verjaardag werd Pijnenburg onderscheiden met de bronzen legpenning van de stad Tilburg, waar de wieler baan naar hem is genoemd. Jan Pijnenburg. hem dit seizoen niet één keer op stelde. Stephan heeft inmiddels C-speler Jacques Edel bloed toestemming gegeven om voor de rest van de competitie te gaan spelen voor RBC. de Roosendaalse ama teurclub, waar hg vandaan komt Inhaalprogramma De KNVB heeft voor het weekein dt- vatk 22 en 23 december een in haalprogramma voor de zater dag- en zondagamateurcompeti- tie vastgesteld. Het weekeinde daarna (29/30 december) wordt slechts een zeer beperkt aantal inhaalwedstrijden gespeeld. Al leen de clubs, die een groot aantal duels achter liggen op het sche ma, komen in actie. Toernooien Ondanks het recente besluit van het sectiebestuur betaald voetbal om de competitie in de eredivisie en eerste divisie in het seizoen 1980/81 een week later te laten beginnen - de start is nu m het weekeinde van 23 en 24 augustus - blijven de speeldata voor de in ternationale clubtoemooien in Rotterdam en Amsterdam ge handhaafd. In beide steden wordt gespeeld op vrgdag 8 augustus en zondag 10 augustus In verband met de competitieverplichtingen van deelnemende Westduitse en En gelse clubs. NEC Het sectiebestuur betaald voetbal van NEC is afgetreden. Oorzaak daarvan is het feit dat tgdens een opiniepeiling een kleine meer derheid zich heeft uitgesproken tegen de stichtingsvorm, die het sectiebestuur voorstaat. De mainÉraiiaUin wtm NIC en ook algemeen voorzitter drs. H. Willemsen zgn felle tegenstander van de stichtingsvorm. Zg willen de vereniging handhaven met daaraan verbonden de naam van sportclub NEC Zn /i.-n §tl n heil in een ontkoppeling van beide secties. ZEIST (GPD) - Het merendeel van de scheidsrechterscommissie is door het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB naar huis gestuurd. Op uitdrukkelijk aandringen van het sectiebestuur hebben de heren Eeden en Van Leeuwen hun functie beschikbaar gesteld, nadat zij in het openbaar kritiek hadden uitgeoefend op Leo van der Kroft, de voorzitter van de scheidsrechterscommissie. De heren Stouthandel en Wallen burg, die eveneens lid zijn van de commissie maar zich van de kri tiek op Van der Kroft hadden ge distantieerd, mochten hun zetels blijven i Gistermiddag kwam de scheids rechterscommissie in het KNVB- sportcentrum in Zeist bijeen om de kritiek op Leo van der Kroft te bespreken. Het afgelopen week einde hadden Eeden en Van Leeuwen het optreden van de voorzitter openlijk aan de kaak gesteld. Zij vonden Van der Kroft te solistisch optreden. Bij het sectiebestuur betaald voet bal is die kritiek in het verkeerde keelgat geschoten. Jaap van Praag sprak namens het sectie bestuur de leden van de scheids rechterscommissie toe en eiste het aftreden van de heren Eeden en Van Leeuwen. Het sectiebe stuur was van mening, dat sa menwerking met deze heren door de uitlatingen niet meer mogelijk Eieren Het sectiebestuur dreigde zelfs af te treden, als Van Leeuwen en Ee den niet van plan waren op te stappen. Ze kozen echter eieren voor hun geld en stelden hun ze tels in de commissie beschikbaar. Aan de eis van het sectiebestuur om de beschuldigingen aan het adres van Van der Kroft hard te maken, konden zij niet vol doen. De strijd om de macht binnen de scheidsrechterscommissie is daarmee in het voordeel van Van der Kroft geëindigd. Zelf wil Van der Kroft dat niet zo zien. „De he ren Van Leeuwen en Eeden kon den zich blijkbaar niet verenigen met bepaalde vernieuwingen binnen het betaald voetbal en met name binnen de scheids- rechterscommissie. Zij hebben geprobeerd dat op mijn persoon af te wentelen". Doordat de problemen binnen de scheidsrechterscommissie ge ruime tijd in beslag namen, kon den andere agendapunten niet meer in behandeling worden ge nomen. Ook het omstreden op treden van scheidsrechter Jan Keizer tijdens de wedstrijd AZ'67-FC Twente kwam daar door niet aan de orde. De scheids rechterscommissie zal deze kwestie in de volgende vergade ring, die over tien dagen wordt gehouden, behandelen. Vertroebeld Oud-arbiter Andries van Leeuwen verklaarde na afloop van de commissievergadering dat hij zijn functie had neergelegd, om dat hij het niet eens was met de werkwijze van de scheidsrech terscommissie. ''Ieder lid van de commissie had een bepaalde taak, daar moet hij voor zorgen. Zo deed ik de rapportage en had nog veel contact met de grens rechters. Als daar jongens onder waren, die het moeilijk hadden of het niet al te goed deden, dan ging ik eens met ze praten. Maar tij dens werkbesprekingen in Zeist met de arbiters en de grensrech ters gaf Leo van der Kroft als voorzitter zijn visie over het ge heel, ook over de rapportage en de stand van zaken bij de grens rechters, terwijl ik daar de ver antwoordelijke man voor was. Dat vertroebelde de sfeer binnen de scheidsrechterscommissie. Van der Kroft was te solistisch, drukte zijn persoontje te nadruk kelijk op de voorgrond. Daarop heb ik de commissie op de vorige vergadering al medegedeeld aan het einde van het seizoen op te stappen, of - indien gewenst - op staande voet te vertrekken. Daar kreeg ik geen antwoord op. Nou, toen was voor mij dc kous af'. Van Leeuwen was verrast over de gang van zaken tijdens de com missievergadering van gisteren. "Tot mijn verbazing zat niet Van der Kroft de vergadering voor, maar Jaap van Praag in zijn hoe danigheid als vice-voorzitter van de afdeling betaald voetbal van de KNVB. Die begon meteen al met te zeggen, dat er schade was aangericht doordat het ongenoe gen binnen de commissie in de publiciteit was gebracht. Daar voor was Gerrit Eeden verant woordelijk, die had op vragen van journalisten gewoon een eer lijk antwoord gegeven. Eeden begreep de wenk van Van Praag en was binnen vijf minuten ver trokken. Voor Van Leeuwen, die in zijn ac tieve carrière 55 interlandwed strijden arbitreerde, was de maat vol toen Van Praag de leden voorstelde de tegenover de pers gebezigde uitspraken te herroe pen. "Op een gegeven moment zei Van Praag, dat ieder lid te genover de pers moest verklaren dat er geen sprake was van te so listisch optreden van Van der Kroft. Dat alles op een misver stand berustte en dat er geen on enigheid over het functioneren van de scheidsrechterscommis sie bestond. Toen heb ik gezegd: nou wordt het tijd dat ik weg ga". Voorgrond Eerder had Van Leeuwen van de KNVB een schrijven ontvangen, dat de UEFA (Europese voet balunie) niet langer gebruik wen ste te maken van zijn diensten als waarnemer. "Ik ben meer dan twaalf jaar voor de UEFA opge treden als waarnemer. Een aantal maanden geleden werd mij door de KNVB medegedeeld, dat de UEFA geen ex-scheidsrechters voor die functie wilde, maar be stuursleden van de afdeling be taald voetbal. Dus Jaap van Praag nam die taak van mij over. Daar had ik vrede mee, hoewel ik de opvatting van de UEFA niet Jaap van Praag: eiste aftreden begreep en ook geen bericht uit Zürich ontvangen had. Maar nu hoor ik, dat de UEFA over deze affaire niets weet, en dat er dus sprake is van een interne maatre gel binnen de KNVB. Dat typeert de hele gang van zaken. Van hogerhand wordt gedacht, dat doen we wel even en ze passe ren klakkeloos alle medewer kers, gaan voorbij aan de organi satie en drukken zichzelf op de voorgrond. Daar pas ik voor". Minder werk Het is nog niet zeker of de openge vallen plaatsen in de scheids rechterscommissie van het be taald-voetbal weer opgevuld zul len worden. Van der Kroft; "op het ogenblik worden een heleboel zaken al af gehandeld door het bondsbu- reau. Daarom is er gewoon wat minder werk voor de leden van de commissie in de voorberei ding en uitvoering. Dat doet de heer Rijkhoek. Daar is het be stuur betaald voetbal een groot voorstander van. Ik verwacht daarom dat we in de toekomst geen commissie van vi|t man zullen hebben, maar misschien van drie. En met alle waardering voor de heren Eeden en Van Leeuwen, die in het verleden goed werk hebben gedaan zij konden nu eenmaal erg slecht te gen de ontwikkelingen, die er op het ogenblik in de voetbalwereld zijn. Ze hadden ook erg veel moeite met de belangenvereni gingen, die er zgn". Liam Brady wil naar Bayera M. LONDEN (ANP) - Liam Brady,. Engelands duurste voetballer van dit moment, heeft te kennen gegeven dat hij Arsenal aan het einde van dit seizoen wil verlaten en in buitenlandse dienst zal tre den. Nummer één op zijn ver langlijstje staat Bayern Mun- chen, dat bereid is twee miljoen mark op tafel te leggen voor de 24-jarige middenvelder. In de kwartfinales van de strijd om de league Cup speelde Arsenal gisteravond overigens gelijk te gen Swindon Town. Andere uitslagen Grimsby Town- Wolves 0-0, West Ham United- Nottingham Forest 0-0 f WAT ££M /A/Z£T HÈ.C WAT E£M ST/Z'JDIUST, DALLAS (ANP) - De World Cham pionship of Tennis, de organisa tie van miljonair Lamar Hunt, biedt tennissers het komende jaar in veertien toernooien een to taal prijzenbedrag van ruim zes miljoen gulden. Dat is een half miljoen meer dan in 1979 het ge val was. Het meeste daarvan is te verdienen bij het "kampioenstoernooi", dat van 5 t/m 11 mei 1980 plaatsvindt in Forest Hills. Het prijzengeld is daar opge schroefd tot een hali miljoen dollar. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de tennissport, dat een dergelijk cijfer wordt ge haald. In Forest Hills zullen uit sluitend spelers aan de start ko men, die dit seizoen een toernooi van 50.000 dollar of meer op hun naam hebben gebracht Tot de 31 spelers, die dat tot dusverre pres teerden, behoort Tom Okker dankzij diens overwinning in Tel Aviv. Het prijzengeld van het WCT-cir- cuit, waartoe ook Rotterdam weer (10-16 maart) behoort, is overigens ongewijzigd gebleven. AS-JE ME->0ouAPPIE IS IN SLAAP GEVALLEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9