Jaloezie drijfveer van machtsstrijd... 0 Judoka Weber plaats Pleizier 'eist' op Joop Riethoven is wat ouder en wijzer geworden Jan Keizer lacht om de kritiek Binnen scheidsreehterscommissie i. DINSDAG 4 DECEMBER 1979 Joop Riethoven heeft zijn be stuursfunctie bij de Leidse wielervereniging Swift neer gelegd. Ik kreeg tenminste een uitnodiging tot het bijwonen van de afscheidsreceptie "van onze ere-voorzitter Joop Riet hoven" aanstaande vrijdag in de voormalige Morspoort- kazerne. Een beetje vreemde aankondi ging. Je kunt wel opstappen als voorzittermaar niet als ere-voorzitter, want dat is geen functie maar een onder scheiding (zoals het ere-lid- maatschap) en die houd je voor het leven. Tenzij je grote schurkenstreken uithaalt dan word je zo'n titel nog wel eens afgenomen. Maar daar komt dan zéker geen receptie aan te pas. Ik neem dus maar aan dat Swift het wat onfortuin lijk zegt, maar erg goed be doelt. Overigens begrijp ik niet waar om het afscheid van Joop niet samenviel met het zeer recent gevierde 60-jarig bestaan van Swift. Eén groot bont feest dat een markant stuk historie afsluit, denk je dan als prag maticus. Maar ik heb al eer der opgemerkt dat wielren ners een heel ander denkraam hebben. Elke mogelijkheid om te huldigen en feest te vieren wordt daar met beide handen aangegrepen en dan laat je het wel uit je hoofd om gele genheden te combineren Ach, het is ook volledig terecht dat Joop even apart in het schijnwerpertje wordt gezet, want hij heeft zeer veel ge daan en in het overigens prachtige gedenkschrift dat Swift ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan uitgafvond ik zijn rol onderbelicht. Joop verdwijnt dus als voorzit ter (hoewel ik het niet uitgeslo ten acht dat hij over een paar jaar een soort Heintje- Davids achtige rentree maakt) maar stellig niet uit het wie lerleven, want dat dnet-ie volgens mij alleen maar als je het vuur op hem opent. Joop Riethoven - ik heb met die man wat af gelachen en af ge kibbeld. Vele jaren geleden kreeg ik met hem ruzie over een ingezonden stuk, waarin hij al zijn woede had gelegd. Hij wilde alle scheldwoorden er in houden en ik vond dat ze er uit moesten. Diep in de nacht heb ik hem toen boos uit mijn huis gezet. Dat wil zeg gen: ik heb hem beleefd ver zocht het pand te verlaten want ik zou niet hebben gewe ten hoe ik zijn ferme gestalte anders de deur uit had moeten krijgen. Het meest gelachen heb ik steeds met de weddenschappen die je met Joop kon afsluiten. In de lente klampte hij me steevast aan met de vraag of ik soms wilde bestrijden dat Zoete melk dat jaar de Tour ging Joop Riethoven winnen. Uiteraard wilde ik dat altijd tot op het bot be strijden, want in Zoetemelk heb ik nimmer een Tour-win naar gezien Het slot van het liedje was dat we in de herfst aan tafel scho ven voor een door hem te be kostigen rijstmaaltijd. Als ik Joop nu alleen maar zie dan denk ik meteen aan de zalig ste gerechten. De laatste jaren heeft hij helaas niet meer met me willen wed den. Ach, Joop wordt ook een daggie ouder. En wijzer Diepte-strategie Wat me in sommige sportjour nalisten tegenstaat, is dat ze een fraaie, onverwachte overwinning vaak niet kun nen accepteren als iets dat in de sport gelukkig zo nu en dan nog als manna uit de lucht komt vallen. Ze zijn pas te vreden zijn als zoiets kan worden verklaard uit diepte strategieën die in het grootste geheim zijn uitgebroed. Neem nu eens die prachtige.zeer verrassende 2-3 zege die het Nederlands voetbalelftal op Oost-Duitsland behaalde. Een overwinning die naar mijn idee (mede) tot stand kwam door een krachtig mo reel van het Oranjeteameen onverwacht, niet onwelkom incident en enige mazzel. Geen wondermiddelen dus. Het sterke moreel kwam tot ui ting in het goed volhouden na de op zichzelf ontmoedigende 2-0 achterstand, de onver wachte gebeurtenis was het wegsturen van zowel Ling als een Oostduitse verdediger (de daaropvolgende verplichte improvisatie kan het kapita lisme veel beter aan dan het communisme, om een lang verhaal kort te maken) en de mazzel was het Nederlandse tegenpunt een paar seconden voor rust. Dat hielp het toen bepaald niet imponerend spelende team over het dode punt heen en zette Oost- Duitsland weer aan het pie keren. Na rust was Nederland inder daad beter, maar dat zegt in het huidige voetbal niet alles. Streich kreeg puike kansen eerst op 3-1, later (toen het al 2-2 stondop 3-2, maar miste beide keren op het nippertje. Als Streich wel had gescoord, had ik nog moeten zien of Ne derland die klappen te boven was gekomen. Wat ik daarmee wil zeggen is dat de afloop van wedstrijden van deze allure hangt op mo menten, toevalligheden. Stra tegie en tactiek zijn natuur lijk van betekenis. Je kunt niet zonder plan het veld in. Maar de waarde ervan dient voort durend te worden gerelati veerd. De bal maakt nu een maal rare capriolen. Wat lees ik echter afgelopen week in de analyse van Vrij Nederland? Dat Nederland "de DDR zo goed als kansloos van het veld speelde", dat coach Zwartkruis een ver vooruitziende blik heeft ge had en er komen tekeningetjes aan te pas om aan te geven hoe diep het denkwerk wel is geweest. Je leest fragmenten van de conversatie tussen spelers en bondstrainer Zwartkruis tegen Van de Korput: "Wat ben jij voor een vent, weet je wat ik voor ie mand ben, laten we over el kaar praten zodat we elkaar leren kennen". Vormingswer kerstaai. Aardig hoor, maar het zegt en verklaart niets. Dat soort dingen is er na tuurlijk voor elke wedstrijd geweest. Alleenrnu pakte het erg leuk uit. De waarheid is dat Zwartkruis door blessures met een samen geraapt Oranjeteam zat, waarvoor iedereen wel zijn hart moest vasthouden. Ook de bondscoach, wat hij er ook aan opgewekte geluiden uit kraamde. En uitgerekend dat elftal presteerde wat Cruijff cs. in zijn beste tijd nooit heeft gekund winnen in de DDR. Is daar een mooie, logische ver klaring voor? Nee. Dat is de glorieuze onvoorspelbaarheid in de sport. Punt uit. (Ik denk bij gevallen als hierbo ven ook altijd aan de be faamde rampenfondswed strijd uit 1953, toen een bij el kaar geschooierd Nederlands prof elftal de goed ingespeelde Franse nationale ploeg ont moette. Die jongens hadden elkaar al jaren niet meer ge zien laat staan met elkaar ge speeld Ze hadden er met zeker 4-0 op moeten gaan. Maar ze wonnen. StrategieTactiek? Ach, welnee, het klikte gewoon tussen die jongens). Cake Ik moet opnieuw terugkomen op het recept van de Wimbledon cake dat ik u enige tijd terug heb verstrekt. De reacties van de bakkende Vnj-Uiters wa ren zeer lovend, zoals u zich ongetwijfeld nog herinnert. De heer Joseph Just uit de Beet- hovenlaan tn Leiden, een lek kerbek met historische be langstelling meldt mij nu dat hij zich heeft verdiept in de achtergrond van de cake. Hem is daarbij gebleken dat de Wimbledon cake grote ge lijkenis vertoont met de Dun dee cake. een lekkernij die zelfs in hoog aanzien staat bij koningin Elizabeth. (De ma nier waarop de Britse VOrUw haar inwendige mens ver sterkt, blijft geheim, maar er is uiteraard altijd wel ie mand die uit de keuken klapt). Het recept is afkomstig van ene Charles Mei lis, een vroegere kok in de koninklijke restau ratiewagen. Wanneer hij het samenstelde, werd niet dui delijk uit de ter beschikking staande gegevens. Nou. dat weet u dan al weer. Ik blijk u dus koninklijke spijs te hebben voorgezet en dat zal hem in veler mond nog lek kerder maken. Nog even en dan denk ik dat ik maar eens ga promoveren op die cake. VOLENDAM GPD) - De storm van publiciteit en kritiek die zich op het hoofd van betaald-voetbal scheidsrechter Jan Keizer heeft ontladen, deert hem nauwelijks ,Ach", zegt Jan Keizer, „ik ben er natuurlijk niet gelukkig mee, maar ik moet eerlijk zeggen, dat het allemaal wel flink wordt over trokken. De gretigheid waarmee de sportjournalisten dit moment in de wedstrijd tussen AZ'67 en FC Twente hebben aangegrepen om met mij de vloer aan te vegen, roept toch wel de nodige vragen bij me op. Maar als je vraagt of het mij wat doet,dan zeg ik „nee" Dan blijf ik lachen" Jan Keizer heeft de eerste werkdag van de nieuwe week in zijn eigen woonplaats doorgebracht. Als een soort toeristengids heeft hij alle aardige plekjes van zijn ge boorteplaats laten zien aan Keith Walker, de grote baas van de North American Soccer League die Jan Keizer in het stille seizoen zou willen inzetten bij het Ameri kaanse profvoetbal. Tussendoor wipte hij thuis nog even aan om opnieuw de telefoon op te ne- ,JD'r is eigenlijk doorlopend gebeld. Door mensen die het met me eens waren, maar ook door mensen die vonden dat die goal buitenspel was. Dit soort discussies zul je al tijd wel houden, en dat is op zich zelf niet zo erg. Waar ik me wel boos om maak,zijn de insinuaties in de wedstrijdverslagen. Insi nuaties van halve waarheden die zoveel op een waarheid lijken maar net weer geen leugen zijn" zegt Jan Keizer Eén daarvan is in de ogen van de Volendamse arbiter die, waarin gesteld wordt dat de scheidsreeh terscommissie vanavond bijeen komt en dat zijn optreden daarbij een punt op de agenda zal vor men. ,JDaar kan ik me nu kwaad om maken", zegt Keizer, die ove rigens gistermorgen het eerste het beste telefoontje kreeg van de se cretaris van de scheidsreehters commissie Bertus Rijkhoek ,f)aarin", zegt Keizer, „gaf Rijk- hoek mij de verzekeringdat er niet over mijn optreden in het duel tussen AZ en FC Twente ge sproken zou worden". Van één ding is Jan Keizer overi gens nog steeds overtuigd. Van zijn gelijk. Van zijn juiste visie. ,Jk blijf erbij dat het een geldig doelpunt was en, dat er geen sprake was van hinderlijk bui tenspel. Ik heb de videobeelden gezien,niet één keer,nee, wel drie keer. En ik ben er nog steeds van overtuigd dat ik de juiste beslis sing heb genomen. Kijk, en dat er dan spelers gaan protesterennou ja, dat hoort er gewoon bij. Was het niet makkelijker geweest voor mij om dat doelpunt gewoon af te keuren? Dan had ik de weg van de minste weerstand gekozen. Ik ben blij dat ik me zelf ben gebleven, ook in deze situatie. Ik heb de problemen met tact opgelost. En dat blijkt ook wel, want na het incident is er in de wedstrijd hoe genaamd niets meer ge beurd". Alleen al daarom wil Jan Keizer er niets van horen. De suggestie dat het nu tijd is geworden om te stoppen nu hij voor de tweede maal binnen acht dagen (vorige week was er ook de nodige kritiek op zijn manier van fluiten in de wedstrijd Feyenoord-FC Utrecht) door de kritiek in de pers is gevloerd, wijst hij glimlachend van de hand. ,Jk denk", aldus Keizer, „dat er een aantal mensen inderdaad op zit te wachten, maar ik ben - voorlopig nog niet van plan om het scheidsrechters- kostuum in de kast te houden. Trouwens, waarom zou ik?" ZEIST (GPD) - De naïviteit binnen het Nederlands scheidsrechterswereldje kwam dit weekeinde weer eens duidelijk tot uiting. Jaloezie is de drij fveer van de machts strijd binnen de scheidsreehterscommissie van de KNVB, een orgaan dat leiding en onderricht aan de va derlandse arbiters dient te geven. Voor die commissie bedankte afgelopen zaterdag ex-scheidsrechter Andries van Leeuwen. De argumenten voor zijn vertrek wilde hij liever nog niet in de publiciteit brengen. Verjonging Niettemin is het duidelijk dat Van Leeuwens initiatief iets te maken heeft met de voorzitter van de scheidsreehterscommissie Leo van der Kroft. Beter gezegd, Van Leeuwen heeft het moeilijk met de persoon Van der Kroft. Hij vindt de voorzitter te solistisch optreden, teveel publiciteit voor zichzelf opeisen en de leden i toegeve i dat Van Leeuwe ets heeft bedankt, maa om daar nu een halszaak van t< maken, nee, daar begin ik nie aan. Ik zou de hele situatie he best kunnen typeren door te zeg gen dat iker niet wakker van lig De heer Wallenburg, de ..Er i de 1 het i opvallende n het zwarte i wedstrijd te i duel tus- DEN HAAG (ANP) - De president van de Haagse rechtbank, mr. Lycklama, zal vandaag uitspraak doen in het kort geding, dat de judoka Sjef Weber heeft aangespannen tegen de Budobond Nederland (BBN). Indien de uit spraak voor Weber positief uitvalt, zal hij zich moeten haasten om de ploeg naar de wereldkampioen schappen judo in Parijs te vergezellen. De inzet van het kort geding, dat gistermiddag voor de Haagse rechtbank diende, was de eis van de 30-jarige judoka uit Best om te worden uitgezonden naar de we reldkampioenschappen. Me vrouw mr. Hendriks, de pleiter van de eisende partij, stelde dat Weber alsnog in aanmerking moet komen voor de opneming in de WK-ploeg. Zij baseerde dat op het feit dat Weber vrijwillig af stand had gedaan van de plaats in de categorie boven 95 kilogram ten gunste van Peter Adelaar, of schoon hij volgens een door de BBN ingestelde puntentelling de aangewezen man was. Logisch gevolg van die vrijwillige terugtrekking was volgens mr. Hendriks, dat Weber als Neder landse vertegenwoordiger in de klasse "alle categorieën" mee zou gaan. Bondscoach Peter Snijders wees echter in plaats van Weber de acht jaar jongere Hennie Pleizier uit Wassenaar aan en voerde daarbij aan dat Pleizier het mees- te recht had op die plaats, omdat De zitting werd hij talentvoller en jonger is, en bovendien tijdens de nationale kampioenschappen in een recht streeks duel de sterkste was gebleken. De pleiter van de gedaagde, Jhr. mr. Hooft Graafland, verwoordde de keuze van de BBN in zeven argumenten. Bovendien voerde hij aan dat eiser "in de dagvaar ding niet sprak van een onrecht matige daad, die door de BBN zou zijn gepleegd". "De eisende partij billijkt de keuze van Adelaar en eist nu als troost een plaats in de open klasse op. Bovendien heeft de BBN in de klasse "alle gewichten" geen puntensysteem ingevoerd en is dus vrij in de keuze van de judoka voor welk kampioenschap dan ook", aldus mr. Hooft Graafland. vijf minuten geschorst om mr. Hendriks de gelegenheid te geven het een en ander met Weber door te nemen. In de repliek die volgde wees zij nogmaals op de onterechte keuze van Pleizier in plaats van Weber en bovendien zei ze dat de BBN op wel.heel gebrekkige wijze de mededeling aan Weber (per tele foon) dat hij niet naar Parijs zou gaan heeft gedaan. De president wees de Budobond erop, dat hij bedoelde dat in het algemeen, dat men potentiële kandidaten voor een of andere selectie op het moment dat zij af vallen op een fatsoenlijkere wijze hiervan op de hoogte moet stel- tweede plan verwijzen. Typerend voor de huidige stand van zaken binnen de Nederlandse scheids- rechterswereld. Het mag zo langzamerhand wel be kend zijn dat jaloezie sterk leeft bij de Nederlandse arbiters. Ge regeld lopen vergaderingen uit de hand door onderlinge ge schillen, in interviews wordt naar elkaar uitgehaald. Men vreest de verworven positie prijs te moeten geven of een stap terug te moeten doen. Scheidsrechters zorgen er dan ook voor dat ze opvallen door middel van hun i ten, uitspraken kleding. De mar pak is er niet om i bepalen, slechts c sen twee ploegen zodanig te be geleiden dat de bezoekers na af loop niet eens weten dat er ook een scheidsrechter bij de wed strijd aanwezig was. Een richt lijn, waarmee de Nederlandse scheidsrechters, actief of niet, zich maar moeilijk kunnen ver enigen. Steun Na het afgelopen weekeinde is het Andries van Leeuwen, die de publiciteit zoekt om de positie van Leo van der Kroft te onder mijnen. Van Leeuwen weet zich in zijn kritiek op Van der Kroft in elk geval gesteund door twee an dere leden van de scheidsreeh terscommissie, de heren Eeden en Stouthandel. Vanavond wordt die kritiek besproken in de ver gadering van de scheidsreehters commissie in Zeist. Eeden is over de agenda van die bijeenkomst weinig mededeel zaam: „Ach, het handelt om een normale vergadering. Ik wil best aan de hand, we vergaderen van avond zoals al lang was ge pland". Van Leeuwen zelf echter „Leo tVan der Kroft) weet best waarom ik me niet meer herkiesbaar stel voor mijn functie. En dat hoeft hij ook niet te ontkennen. Hij weet al erg lang wat mijn bezwaren zijn ten opzichte van hem en van nog wat andere zaken. Meer wil ik er niet over zeggen. Dat vind ik niet juist". Leo van der Kroft: „Ik vermoed dat het iets te maken heeft met het door de BSBV (Belangenvereni ging Scheidsrechters Betaald Voetbal) ingevoerde plan elk jaar een lid van de scheidsreehters commissie te laten afvloeien en daar een jonger iemand voor in de plaats te nemen. Anders zou ik het ook niet weten" Ben Hoppenbrouwer, voorzitter van de BSBV: „De BSBV kan geen beslissingen nemen, slechts een idee lanceren en dat dan aan het bestuur betaald voetbal voorleggen. Dan zal er in overleg met ons over worden beslist. En zo is het ook precies gegaan met dat voorstel waar Leo van der Kroft het al over heeft gehad. Een voorstel overigens waar de leden van de scheidsreehterscommis sie allang van af wisten. We heb ben ze van de hele gang van zaken op de hoogte gehouden. In veel gesprekken is ons toen gebleken dat de leden wel voor verjonging voelden. Maar ja, wanneer er een naam op papier moet komen, lig gen die meningen natuurlijk an ders. Hoewel men zelf met het voorstel is gekomen een soort van rooster op te stellen met De BSBV is met dit voorstel geko men om te voorkomen dat de commissie in een jaar tijd uit el kaar zou vallen. Alle leden van de scheidsreehterscommissie zijn ouder dan zestig jaar, begrijpelijk dus dat de BSBV aan verjonging wil doen. Ben Hoppenbrouwer „Wij werken naar een commissie met daarin mensen die dicht bij het actieve arbitrage-gebeuren staan. En ik zeg het nogmaals, de huidige le den waren het met dat idee eens. Ais Leo van dtr Kroft nu denkt dat onder andere daar de schoen wringt ten opzichte van hem. dan kan ik de in oppositie zijnde le den wel vertellen dat de voorzit ter van de commissie volledig buiten dit plan staat. Maar ja, ik kan me best voorstellen dat men nu wat tegen gaat sputteren. Die mensen hebben jarenlang ge knokt voor een plaats in de scheidsreehterscommissie en ik weet ook hoe ze aan zo'n zetel hangen. Laat ik het zacht zeggen: ze staan die zetel liever niet af." Dit punt van kritiek en de vele bij zaken. het solistische optreden van Van der Kroft. het maar moeilijk aan een parkeerkaart kunnen komen voor een wed strijd van het Nederlands elftal en meer van dat soort zaken wor den vanavond besproken Mis schien zal de kwestie Jan Keizer zelfs nog wel even ter tafel ko men. hoewel dit laatste wel on dergeschikt zal worden gemaakt aan de veel nijpender geachte ei gen belangen daa i de nan afloop v zan de mense en bepaald se Fifa 'achter' tv-bcelden ZÜRICH (SID/ANP) - René Courte, perschef van de FI FA, meent dat tv-beelden als bewijsmateriaal mogen wor den gebruikt tegen spelers die op het veld ernstige over tredingen hebben gemaakt, ook al heeft de scheidsrechter dat niet geconstateerd. Courte schrijft dat in het offi ciële orgaan van de wereld- voetbalorganisatie. Hij stelt "In West-Duitsland is een aantal spelers geschorst naar aanleiding van tv-beelden Ik acht dit een juiste ontwikke ling. We moeten van alle kan ten de voetbalsport bescher- OP '2C&K- NAAe LJE UEB8EH irJeoep r-JET

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9