'Niet tornen aan aftrekb aarheid hyp otheekkosten' FABRIEK: F-16 MOTOR IS GOED Radicaal nee tegen kernwapens is bedreiging van wereldvrede" Mariniers in Willemstad vechten bij nachtclub Wetgeving kost Antillen minder dan 15 miljoen' Meerderheid Tweede Kamer: Onderzoek: superwinst voor D'66 N0RITn*»^«S— EIS VAN VIER JAAR EN TBR VOOR MOORD Vernieuwing fe* zuiveringsinstallatie Leiden-Noord Hoogheemraadschap van Rijnland S DINSDAG 4 DECEMBER 1979 DEN HAAG (GPD, ANP) - CDA- fractieleider Lubbers heeft gis teravond afstand genomen van de opvattingen van de atoompa cifisten van de ARP. Deze lieten zaterdag op een bijeenkomst van hun partij weten niets te voelen voor modernisering van de kernwapens. Volgens Lubbers echter kan een dergelijk "radi caal nee" niet leiden tot onder handelingen. Een dergelijke afwijzing kan vol gens Lubbers net zo goed leiden tot een bedreiging van de vrede als de "niet aanvaardbare NAVO- voorstellenwaartegen de CDA- fractie stelling heeft genomen. Lubbers, die sprak in Deventer, wees erop dat "onderhandelin- gen gericht op het voorkomen van escalatie" nodig zijn. Maar "onderhandelen is iets anders dan een loutere oproep tot wa penbeheersing. Onderhandelin gen functioneren slechts op basis van sterkte over en weer, maar die sterkte moet zich meer en meer beperken tot slechts de po tentie verder te bewapenen in plaats van de daadwerkelijke doorvoering daarvan". Volgens Lubbers is hiervoor de overtuigingskracht nodig, die de kern vormt van de CDA-vertrek- punten in deze aangelegenheid. "Uitholling van die vertrekpun ten. door te kiezen voor 572 raket ten nu of voor die raketten nooit, ook niet bij mislukte onderhan delingen. dreigen vrede en vei ligheid te ondergraven", aldus de CDA-leider. In de komende dagen zal minister president Van Agt bezoeken brengen aan zijn buitenlandse ambtgenoten Martens van Bel gië, Cossiga van Italië en That cher van Groot-Bnttanniè. Dit heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren meegedeeld. De bezoeken vinden plaats in het kader van de voorbereidingen van de besluitvorming van het kabinet over het vraagstuk van de modernisering van de tacti sche kernwapens van de NAVO. Ook de daarmee samenhangende maatregelen van wapenbeheer sing zal de minister-president ter sprake brengen. Van Agt heeft deze kwestie reeds besproken met de Duitse bondskanselier. DEN HAAG (GPD) - Alle kosten die gemaakt worden bij het afsluiten van een hypotheek, moeten volgens een meerderheid van de Tweede Kamer aftrekbaar blijven. Dat geld ook voor de zgn. afsluitprovisie, die aan de bank betaald wordt. Donderdag zal het CDA-Tweede- Kamerlid Van Rooijen met een voorstel komen, waarbij de af trekbaarheid van deze provisie veilig gesteld moet worden. De WD zal het amendement steu- Dit bleek gisteren bij de commis sievergadering, die de Kamer wijdde aan de voorstellen van staatssecretaris Nooteboom (fi nanciën) voor het dichten van ga ten in de huidige belastingwet geving. Donderdag stemt de vol tallige Kamer over de wetsont werpen, zodat deze nog op 1 ja nuari van kracht kunnen worden. De plannen kunnen rekenen op de instemming van de gehele Kamer. Volgens staatssecretaris Noote boom zal het voorstel in elk geval een maximum moeten bevatten voor de hoogte van de afsluitpro visie en eveneens voor de hoogte van het bedrag van de hypotheek. Kennelijk dacht hij hierbij aan een afsluitprovisie van maximaal 1,5 procent, en een totale geldsom van zo'n vier ton. Het voorstel, dat CDA'er Van Rooijen hierover zal indienen, kan rekenen op de HILVERSUM (ANP) - Als er in oktober verkiezingen voor de Tweede Kamer zouden zijn gehouden, zou D'66 28 ka merzetels hebben gekregen: een winst van twintig zetels. Een verkiezingsonderzoek - in die maand gehouden in opdracht van de AVRO - leert dat deze "recordwinst" van D'66 afkomstig is van beide regeringspartijen (CDA en VVD) - die samen 14 zetels zouden verliezen - en van de oppositiepartij PvdA, die er vijf zetels op achteruit zou gaan. De gisteravond bekendge maakte uitslag van het onder zoek is (het eerste getal geeft het huidige aantal kamerze tels aan, het tweede getal het aantal kamerzegels volgens het onderzoek): PvdA 53 48 CDA 49 43 WD 28 20 D'66 8 28 De kleinere partijen zouden in zetel-aantal teruglopen van 12 thans naar 11. In het verkiezingsonderzoek werd ook gevraagd naar de voorkeur van de ondervraag den voor de rechtstreekse verkiezing van de minister president. De keuze ging tus sen de huidige premier Van Agt (CDA), minister Wiegel (VVD) en de fractievoorzit ters Den Uyl (PvdA) en Ter louw (D'66). De Den Uyl Van Agt Terlouw Wiegel Geen antwoord gaf 29,2% 29,1% 24,5% 8,4% Klachten over ziekenfonds en awbz AMSTELVEEN (ANP) - Mensen die klachten hebben over de ma nier waarop ze in verband met de ziekenfonds- of AWBZ-verzeke- nng zijn geholpen, kunnen voor taan terecht bij een onafhankelij ke De BREDA (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Breda heeft gisteren tegen de 19-jarige J.S. uit Roosendaal vier jaar ge vangenisstraf en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering geëist wegens moord. S. wordt ervan verdacht op 31 maart zijn 48-jarige stadgenoot C. van Helvoirt in diens woning te hebben doodgestoken. S. was samen met twee stadgenoten - de 22-jarige A. van T. en de 20-jarige H.K. - de woning van Van Hel voirt binnengedrongen met het doel geld te stelen uit een kluis die op de slaapkamer stond. Tegen Van T. eiste de officier vijf jaar met aftrek van voorarrest wegens medeplichtigheid aan moord en tegen K. twee jaar met aftrek wegens poging tot diefstal met geweld. Van T. bleek een kamer te hebben gehad in het huis van Van Hel voirt. De vijftienjarige dochter van Van Helvoirt had S. na een winkeldiefstal aangegeven bij de politie. Uit wraak wilden toen S. en de twee anderen bij Van Hel voirt gaan inbreken. Het drietal ontkende gisteren plannen te hebben gehad Van Helvoirt, diens echtgenote en hun dochter te vermoorden. Tegenover de rechter-commissaris hadden zij dat wel verklaard. Bij de inbraak was K. beneden in de woning gebleven. Van T. ging naar de slaapkamer van de doch ter om haar rustig te houden en S. ging de slaapkamer in waar de kluis stond. Toen Van Helvoirt wakker werd, stak S. hem met een mes in de borst. De raadsle den achtten slechts bewezen dat S. doodslag had gepleegd. Voor T achtten zij poging tot diefstal met geweld bewezen en voor K. medeplichtigheid hieraan. Zij vroegen lagere gevangenisstraf fen. ook in het belang van de reclassering. Uitspraak op 17 december. steun van de WD. De PvdA wees het in eerste instantie van de hand. De gehele Kamer heeft voorts de staatssecretaris per motie ge vraagd een studie te beginnen naar een mogelijk nieuw systeem om inkomstenbelasting te hef fen. Nooteboom weigerde deze studie te laten verrichten onder verantwoordelijkheid van het ministerie. Wel is hij bereid een dergelijke studie door een of meerdere universiteiten te laten verrichten. De Kamer moet vol gens hem overigens niet te veel van een dergelijke studie ver wachten. Daarnaast wil de Kamer een onder zoek naar de werking van be paalde delen van de reparatie wetgeving. Vooral gaat het hier bij om het onderdeel van de wet geving dat belastingvlucht moet tegengaan. Op dit onderdeel vraagt de Kamer ook een onder zoek naar de wijze waarop door internationale samenwerking deze vlucht naar belastingpara dijzen kan worden tegengegaan. Hierbij moeten ook bestaande buitenlandse regelingen beke ken worden. De Democraat Engwirda vroeg voorts om een uitbreiding van het aantal ambtenaren speciaal be last met de reparatiewetgeving, om het tempo te versnellen. Dit deel van de motie kreeg de in stemming van de staatssecreta ris. Maar deze wees een tweede verzoek van Engwirda af, om ook deskundigen van buiten het mi nisterie regelmatig bij onderzoe kingen te betrekken. Dit is al wel eens gebeurd, maar Nooteboom wil dit niet regelmatig doen. DEN HAAG-Een groep van vijf vrouwen uil China heeft gisteren onder leiding van mevrouw Magnur i derde van linkseen bezoek gebracht aan de Tweede Kamer. De Chinese delegatie orienteert zich in ons land over de rol van de vrouw in de landbouw, veeteelt, industrie, onderwijs en maatschappelijk werk. Staatssecretaris over belastingreparatie ochtend betrokken geweest bg een vechtpartg bij de in gang van een nachtclub in Willemstad op de Antillen. Aanvankelgk waren slechts vgf mariniers van de basis Pa re ra op Curasao betrokken, toen hun de toegang tot een nacht club in Willemstad werd ge weigerd. Het was vgf uur 's ochtends. De eigenaar van de nachtclub deelde de marine- jongens mee. dat de nacht club overvol was. Bovendien was hg zgn zaak al aan het sluiten in verband met het la te uur. Hij kon hen dus niet binnenlaten. De vgf mariniers grepen toen de nachtclubeigenaar bg de keel en rukten hem de halsketting af. De nachtclubeigenaar riep de hulp in van zgn uitsmg- ters, waarop de mariniers zich terugtrokken. Zij gingen te rug naar hun basis en trom melden daar enkele collega's uit bed. Toen de mariniers. 35 man sterk, bij de nachtclub arri veerden, zagen ze een Ameri kaanse auto, waarvan ver moed werd, dat die aan de nachtclub-eigenaar toebe hoorde. Zg gooiden de voor ruit in. Toen de echte eigenaar van de auto zag. wat er ge beurde. stapte hg in zijn auto. ven later kwam de autobezit ter terug. Hg had een revolver van het kaliber 45 gehaald. Hg hield de mariniers daarmee op een afstand De lokale re cherche verscheen ten tonele. De mariniers wilden ook deze te lijf, maar de recherche schoot enige malen in de lucht Toen ook militaire politie er marechaussee er bg kwamen, werden de jongens naar de basis afgevoerd. Een onder zoek wordt ingesteld, schade aan de auto zal den vergoed. De DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Antillen derven veel min der dan de door hen genoemde f50 miljoen aan inkomsten in dien de Nederlandse reparatie wetgeving door de Staten-Gene- raal wordt aanvaard. Volgens staatssecretaris Nooteboom (fi nanciën) gaat het hierbij zelfs om minder dan f 15 miljoen. Maar de bewindsman verklaarde ook dat hij niet over precieze cijfers be schikt, en niet wist hoe de Antil liaanse regering aan haar cijfers was gekomen. Dit bleek gisteren bij het voorbe reidende debat over de repara tiewetgeving (het dichten van ga ten bij de belastingen) door de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer. Nog deze ADVERTENTIE ingesteld door de Ziekenfonds raad, heeft vandaag haar eerste werkvergadering gehouden. Ze behandelt dan gelijk al enkele klachten die bij de raad zijn bin nengekomen. De commissie staat onder voorzit terschap van prof. dr. J. F. Rang, hoogleraar gezondheidsrecht in Leiden. Ze kan niet alleen wor den benaderd voor meningsver schillen die betrekking hebben op de verplichte ziekenfondsver zekering en de AWBZ-verzeke- ring, maar ook voor klachten over de vrijwillige ziekenfondsverze kering en de bejaardenverzeke ring. Mensen die de commissie telefonisch of schriftelijk klach ten willen voorleggen kunnen dat doen via het secretariaat van de Ziekenfondsraad in Amstelveen. ENSCHEDE - Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft gistermid dag een nieuw politiebureau in Enschede geopend. Bij deze gelegenheid kreeg de minister een aantal blikken "Wiegel-conserven" aangeboden. Een grapje, geënt op een eerdere uitspraak van de minister dat hij bij gelegen heid wel een blik met agenten zou opentrekken. Overigens moest de minis ter het bureau via een zij-ingang verlaten omdat actievoerdersdie vinden dat het bureau veel te veel geld heeft gekost (26 miljoen), hem bij de hoofd ingang opwachtten met eieren en tomaten. week komt de Antilliaanse oud premier Pourier naar Den Haag om over deze zaak met het kabi net te overleggen. Minister Wiegel verklaarde vrijdag na afloop van de wekelijkse pers conferentie, dat het kabinet be reid was de Antillen een schade loosstelling voor gederfde in komsten te geven. Nooteboom, die met minister Van der Stee (Antilliaanse zaken) de Neder landse regering zal vertegen woordigen, herhaalde deze toe zegging. Ook verklaarde hij dat een eventuele tegemoetkoming niet via de ontwikkelingshulp zal lopen. De Nederlandse Antillen vormen een geliefd belastingparadijs voor Nederlandse en buitenland se firma's, vooral beleggings- Manifestatie van KNIL in Boskoop ARNHEM (GPD) - Het hoofdbe stuur van de actie-organisatie ex- Knil-krijgsgevangenen heeft in een landelijk verspreide oproep alle oud-KNIL-militairen uitge nodigd voor een manifestatie, die op zaterdag 8 december in Bos koop zal worden gehouden. De manifestatie is bedoeld ter voorbereiding van de hoorzitting in de Tweede Kamer, die op 14 december zal worden gehouden en waar de landelijke actiegroe pen, die nu ruim 30 jaar strijden voor uitbetaling van achterstalli ge soldij, hun verhaal mogen ko men vertellen. Zaterdag zal ook rond elf uur in de ochtend een kranslegging plaats vinden bij het Van Heutsz-mo- nument aan de Apollolaan in Amsterdam. De bijeenkomst in Boskoop heeft een omvangrijk programma. Verscheidene sprekers - veelal vertegenwoordigers van regio nale actiegroepen - hebben aan gekondigd het woord te zullen voeren. Daarnaast is een forum discussie op het programma ge zet. De manifestatie in Boskoop begint om 14.00 uur in hotel Flo rida aan de Neslaan in Bos koop. maatschappijen. De reparatie wetgeving is er nu opgericht om onder meer hier een eind aan te maken. De Antillianen vrezen echter dat zij daarmee een be langrijk deel van hun inkomsten zullen derven. Volgens Nooteboom loopt de be langstelling voor de Antillen toch al terug. Hij zei gisteren dat mo menteel vooral de Kanaaleilan den Jersey en Guernsey grote belangstelling als belastingpara dijs genieten. Vanuit de commis sie vroeg de CDA'er Van Rooijen daarop om overleg met de Engel se regering ten einde hier een eind aan te maken. Volgens Nooteboom kan dit problemen opleveren, omdat de Kanaaleilanden zelfstandig han delen. Binnen de Europese Ge meenschap is dit punt overigens ook al aan de orde. Hij zei verder nog dat oud-premier Pourier ook zal praten over de opleiding van belastinginspecteurs voor de An tillen. Man kwam om door steek in het hart AMBT-DELDEN (ANP) - Sectie heeft uitgewezen dat de 55-jarige W. S. Boomkamp uit Ambt-Del den vrijdagavond jongstleden om het leven is gekomen door een messteek in het hart. Dit is gebeurd terwijl Boomkamp een inbreker uit zijn afgelegen (twee de) woning aan de Oude Postweg in de buurtschap Zeldam pro beerde te werken. De inbreker vluchtte met n t«N BUlg—ll len Het zoeken naar het drietal wordt bemoeilijkt doordat er vrijwel geen getuigenverklaringen zgn. ADVERTENTIE Over de voorgenomen vernieuwing van de zuiverings installatie voor afvalwater in Leiden-Noord zullen enkele bestuursleden en medewerkers van Rijnland aan het publiek informatie verstrekken op Dit voor de milieuverbetering in de Leidse regio belangrijke project is in Rijnlands huidig Bestrijdmgsplan Verontreiniging Oppervlaktewateren onder de urgente werken gerangschikt J. van Knobelsdorff, dijkgraaf DEN HAAG (GPD) - De Ameri kaanse fabrikant van de motor van het (ook in Nederland vlie gende) F-16-jachtvliegtuig, Pratt and Whitney, wijst de kritiek die in Amerika en Europa is geuit op deze F-100-motor met kracht van de hand. De prestaties van de mo tor, die ook in de Amerikaanse F-15-straaljagers is ingebouwd, zijn uitmuntend, de technische problemen, die er zijn geweest, worden opgelost en er zijn min der moeilijkheden geweest dan met motoren van eerdere straal jagers. Op een speciale persbijeenkomst in Den Haag probeerde Gerald Broening, de public relations- man van Pratt and Whitney, gis teren de slechte indruk die door vele publikaties over de F-100- motor is gewekt, weg te poetsen. Voor een deel komen die publi katies volgens hem voort uit on volledige en onjuiste berichtge ving. Volgens Broening is het een feit dat de F-100-motor de duurzaam- heidseisen van de Amerikaanse luchtmacht nog niet haalt. Die zijn gesteld op 1800 vlieguren. maar de F-100 komt vooralsnog niet verder dan 1350 In 1983 zal de norm zijn bereikt. DülVOOr moeten allerlei kleine problemen worden opgelost, hetgeen vooral een onderhoudskwestie is. Wat prestaties betreft, is volgens Pratt and Whitney de F-100-mo- tor onovertroffen. Om de slechte publikaties in de internationale pers het hoofd te bieden, plaatste Pratt and Whitney vorige week in de Washington Post een adver tentie over de hele pagina, waarin de F-100 „de fijnste straaljager- motor. ooit gemaakt" werd ge noemd en de publikaties werden tegengesproken. Broening haalde in Den Haag ook de woorden aan van de Ameri kaanse luchtmachtgeneraal Slay, die voor de Senaatscommissie voor defensie de goede kwalitei ten van de motor nog eens bena drukte. Berichten dat de fabri kant van de F-16. General Dyna mies. komende types van dit vliegtuig met een motor van een andere fabriek zou willen uitrus- De enige echte problemen die de F-100-motor kent. zgn die van onderdelenl eve ran tics Daardoor staan in Amerika tientallen F-15's en F-16's aan de grond. Deels komt dat door ten verscherpt controleprogramma, waardoor de behoeft»aan onderdelen stijgt en deels door twee langdurige stakingen, die t oei c wrings be drijven maanden hebben plat gelegd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7