Universiteit wil biologie- lab bouwen in Leeuwenhoek actief in i vrije tijd Kantonrechter CDA TREKT VOORSTEL PARKEER GARAGE IK Goedkoop bouwen groot probleem Fietsers pestenbij Oegstgeester bushalte i i':1 IJL Geen garagebedrijf op terrein Langegracht DINSDAG 4 DECEMBER 1979 "Ze zouden voetbalvelden kun nen a/huren om alle auto's die in Oegstgeest fout geparkeerd staan te plaatsen, maar daarvan zie ik nooit wat. Om dan wel een beetje fietsers te gaan pesten, nou ja...". Milde kritiek waarschijnlijk nog van deze verdachte vergele ken bij wat de eerste, enige dan wel echte fietsersbond, (ENFB) zou zeggen bij het ho ren van dit verhaal. De politie van Oegstgeest neemt fietsen die buiten de stalling bij de bushalte aan de Rijks weg naar Amsterdam bij de Berlicumstraat) staan sinds kort zonder pardon mee naar het bureau. En dat zijn er nogal wat. Volgens de politie leveren ze hinder op voor het verkeer hoewel de Berlicum straat doodlopend is) en voor omwonenden. De verdachte van gisteren was zo ongelukkig de eerste te zijn die op tien oktober de stalling vol aantrof. Alle veertig plaatsen waren bezet, dus plaatste hij zijn fiets tegen een hek buiten de stallingAan het bord dat aangeeft dat dat verboden is schonk hij geen aandacht. Toen hij 's avonds terug kwam stond zijn fiets op het politiebureau. Niet alleen de verdachte had dit nog nooit meegemaakt, het was ook de allereerste keer dat zoiets de kantonrechter haal de. De officier van justitie, mr. Varekamp, had er een lichte boete voor willen eisen. Dat ging echter niet door omdat er een foutje in de dagvaarding was geslopen. Er stond dat de verdachte "als bestuurder van een fiets geplaatst had waar dat niet is toegestaan". Wat hij geplaatst had werd, hoewel iedereen begrijpt dat het "die fiets" was, uit de dag vaarding niet duidelijk. Dat leidde tot ontslag van rechts vervolging. Van sommige verkeersregels staat het nut als een paal bo ven water, van andere ziet men het vaak niet zo snel. Na tuurlijk, er staat ergens in de wet dat je alleen maar mag toeteren als het is om gevaar af te wenden, maar als je nu op een rustige weg een paar vrienden tegenkomt, dan toe ter je toch zeker even? Zo dacht een jeugdige Katwijker erover, maar het kostte hem brengt, want die hebben gelijk met het rechtsaf slaande ver keer groen licht. Officier van justitie Varekamp was het niet helemaal met hem eens. "Als ik u gelijk zou geven zou de hele verkeerswetgeving met één regel kunnen vol staan: iedereen moet zich vei lig gedragen. Nou, dat vond men niet genoeg en daarom De gisteren wel vijfentwintig gulden. Ook een fietser bleek er voor stander van de wet niet zo nauw te nemen. Hij reed van af het Leidse Kort Rapenburg rechtsaf het Noordeinde op. door het rode licht. "Ik dacht dat verkeerslichten er zijn voor de veiligheid in het ver keer. En ik vind het daar vei liger om door rood te fietsen omdat je anders de n het zebrapad zijn er twee wetboekjes volge schreven. Ik vind wel dat rechtsaf door rood minder ge- vaarlijkis dan rechtdoor door rood en zal daarom niet meer dan vijftien gulden boete vragen". Kantonrechter De Graaf bleek bereid dat op te leggen. "In kennelijke staat van dron kenschap" was een man door de politie van Oegstgeest op tien augustus van dit jaar op de Lange Voort aangetroffen. Een aantal vrienden met blik jes bier in de hand om hem heen, op de grond een grote hoop lege blikjes en rumfles- sen. Bloeddoorlopen ogen. een licht transpirerend bleek ge laat, wankel op de benen, sprekend met dubbele tong en de adem riekend naar het ge bruik van alcoholhoudende drank. Zo stond het allemaal in de dagvaarding ion probeerde zijn aandeel de feestvreugde gisteren te genover kantonrechter De Koning wat af te zwakken. Hij kwam net uit zijn werk, stond daar nog maar net en had rode ogen van het motor rijden. De officier van justitie gaf een andere visie: "De aanleiding voor de politie om eens te gaan kijken was dat er mensen werden lastiggeval len. Ik denk dat de hele sfeer niet zo prettig was, er had u ook nog bedreiging ten laste kunnen worden gelegd. Nu is er nog een tamelijk vriende lijk delictje als "kennelijke staat van dronkenschap" uit gerold wat u ten laste is ge legd". De officier eiste en rech ter De Koning vonniste dertig gulden boete. MARGA WUIS Meditatie V/ie geïnteresseerd is in Tran- cendente Meditatie kan daar over morgenavond in het Mu seum voor Volkenkunde zijn licht opsteken. Dan organi seert het "Centrum voor het Trancendente Meditatie pro gramma" een inleidende le zing over dit onderwerp. De lezing begint om 20.00 uur, het museum is gehuisvest aan de Steenstraat nummer 1. Lachfilm Het Kijkhuis zet de cyclus lach films voort. Vanavond draait een film met en van Monthy Python. Aanvang der voor stellingen 20.00 en 22.15 uur Vissport (1) Viscollege De Ruisvoom gooide een hengeltje uit in de Leidse binnenstad. De vangst was redelijk. De uitslag: 1. J. Nieuwenburg jr. 34 stuks, 2310 gram; 2. A.C. van der Meer 29 stuks,2130 gram; 3. W. Weenink 28 stuks, 1590 gram; 4. S. Dubbeldeman 23 stuks 1490 gram; 5. C. Pierens 20 stuks, 1470 gram; 6. J. Nieu wenburg sr. 21 stuks, 1280 gram; 7. Th. van Daalen 20 stuks, 1330 gram; 8. Th. Vos kuil 18 stuks, 1320 gram; 9.A. Lateiveer 17 stuks, 1200 gram; 10. L. van Deventer 13 stuks, 1430 gram Vissport (2) Vereniging VOP zocht het ge- schubte meer in de Witte Sin gel. Aldaar beproefden 11 vis sers hun geluk. Het resultaat: l.GJ.Kokkedee21 stuks, 1820 gram. 2. H. van Houten 21 stuks, 1370 gram. 3. A. van der Meij 15 stuks, 1420 gram. 4. A. Segijn 14 stuks, 1530 gram. 5. M. Kerkvliet, 15 stuks, 1150 gram. 6. F. Reijken 11 stuks, 1020 gram. 7. H. van der Meij 11 stuks, 810 gram. 8. H. van Tongeren 5 stuks 400 gram. 9. W. Blansjaar, 3 stuks, 220 gram. 10JNoppedie er één tje wist te verschalken. Het dier woog 50 gram Vissport (3) Visvereniging "De Bliek" viste zijn vierde wedstrijd in de Herengracht. De uitslag was als volgt: 1. J. van der Bijl, 2. C. van der Maat, 3. Chr. Schouten, 4. C.D. Zandvliet, 5. K. Schouten, 6. K. van der Maat, 7. C. Zandvliet, 8. H. Schouten, 9. A. Bavelaar, 10. S. Pijnacker Filmmiddag In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt morgenmiddag voorde jeugd de film "Nick, het oli- fantenjong" vertoond. De voorstelling begint om twee Sint en Piet op de fiets LEIDEN - Op originele wijze heeft Sinterklaas gisteren met een aan tal Pieten een bezoek gebracht aan de bewoners van het Leids bejaardencentrum Rijn en Vliet. De goedheiligman kwam met zijn knechten aan op "witte fietsen", beschikbaar gesteld door een be drijf in samenwerking met de ANWB en de Nederlandse Hart stichting. De fietsen zijn afkom stig van een actie die de Neder lander moet aanzetten om meer gebruik te maken van zijn twee- wieler. Gisteravond maakten de Sint en de Pieten op de fiets een tochtje over de wandelpromenade in de Haarlemmerstraat. Bordewijk (PvdA) .onhaalbaar. LEIDEN - "In goede be doelingen kun je niet wo nen". Die kwalificatie gaf PvdA-raadslid Bordewijk gisteravond aan een voor stel, afkomstig van de PSP-fractie in de Leidse gemeenteraad. Bordewijk en zijn fractie stemden daarop - samen met de overgrote meer derheid van de Leidse ge meenteraad - tegen het voorstel, dat inhield dat in Noordvest op plaatsen waar nog huizen kunnen worden gebouwd voor tenminstens de helft (goedkope) woningwet woningen moeten worden gebouwd. Het probleem met dat voorstel is volgens de meerderheid van de raad dat op grond die van parti culieren is (en in Noordvest is dat voor 90 procent het geval) alleen ten koste van jarenlange proce dures goedkope huizen neergezet kunnen worden. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) ziet er op dit moment juridisch zelfs geen enkele mogelijkheid voor. PSP-woordvoerder mevrouw Ponsen verklaarde het onbe bouwd laten en onteigenen van de betreffende gebieden zelfs nog LEIDEN - Het omstreden gebied rond de Sylvius- laboratoria en het Gor- laeuslaboratorium in De Leeuwenhoek, tussen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan, blijft be stemd voor de nieuw bouw van een laborato rium van de sub-faculteit Biologie. Dit staat in de vervolgnota over het huisvestingsbeleid van de Leidse universiteit die vandaag openbaar is ge maakt. Het gebied De Leeuwenhoek is zo wel voor de universiteit als voor de gemeente Leiden van groot belang. Voor Leiden is het de eer ste grote bouwlokatie zolang men de Stevenshofjespolder onbe bouwd laat; Leiden heeft in De Leeuwenhoek een gebied van ruim dertig hectare op het oog. Voor de universiteit geldt de Leeuwenhoek als het aangewe zen gebied voor verdere uitbrei dingen buiten de binnenstad. In de nota wordt verder aandacht geschonken aan de ontwikkelin gen ten oosten van de spoorlijn Amsterdam-Den Haag en aan de periode rond 1985 (na realisering van het Witte Singel-Doelen project en de eerste fase nieuw bouw biologie). Ook blijkt dat een verdere bunde ling van de faculteiten van de so ciale wetenschappen en centrale diensten rond het station op middellange termijn wordt nage streefd en dat de grotere vrijko mende panden in de Leidse bin nenstand op wat langere termijn bestemd moeten worden of moe ten blijven voor de faculteiten der letteren en rechtsgeleerdheid, de subfaculteit biologie, het Ka- merlingh Onnes Laboratorium en geologie. Het gebied ten westen van de spoorlijn Amsterdam-Den Haag krijgt in de nota uitgebreide aan dacht. Het terrein ten westen van de ryksweg tussen het zoge naamde Duifhuislaantje, de Rhijnhofweg, het Rustenburger- pad en de Rijnzichtweg, krijgt volgens de nota een andere dan universitaire bestemming. Dat betekent volgens de universi teit dat er op lange termijn een zodanig tekort aan huisves tingsmogelijkheden zal ontstaan, "dat het alleen al daarom onver standig is af te zien van het gebied tussen de Sylvius- en het Gor- laeuslaboratorium". Daarbij is de universiteit van mening dat als het nu niet lukt. de universiteit te verkiezen boven het - laten - bouwen van premiekoopwonin gen. Volgens haar hebben Leidse woningzoekenden niets aan zul ke huizen, wat Beijen (PPR) te gensprak. Chocola .«i i Waal kreeg gisteravond overigens een chocoladeletter aangeboden van Ponsen. Dit volgens de PSP- ster omdat Waal haar voor het eerst in een recente raadsverga dering een serieus antwoord zou hebben gegeven De chocolade letter (de letter W) sloeg volgens Ponsen echter niet op Waals fa milienaam, maar op "woning wetwoningen". Op de foto een deel van het laboratoriumcomplex van de Leidse universiteit in De Leeuwenhoek. Op de achtergrond de Plesmanlaan en rechts boven het motel Holiday Inn. Zowel de gemeente Leiden als de universiteit willen er gaan bouwen. Van Zijp (CDA) .ten koste van woningbouw Het fabriekscomplex van Clos en Leembruggen aan de Langegrachtwaar in de toekomst woningen zullen moeten komen. daar nooit meer gronden kan "Wanneer op grond van het inmid dels afgeronde gevaren-onder zoek geconcludeerd zou worden, dat het gebied tussen de Sylvius- en Gorlaeuslaboratoria onge schikt is voor woningbouw, zo wel vanwege risico's voor de be woners als voor de universiteit, dan is de meest voor de hand lig gende bestemming van dit ter rein die van de nieuwbouw voor de subfaculteit der biologie", al dus de universiteit in de nota. "Wanneer de gevaren nog groter blijken te zijn dan zou kunnen worden overwogen een deel van de proefveldvoorzieningen en LEIDEN - Van het CDA- plan om op de hoek van de Pelikaanstraat en de Lan gegracht een parkeergara ge te bouwen in plaats van een zestigtal woningwet woningen komt niets te recht. Het CDA-raadslid Van Zijp, dat twee weken geleden met het idee op de proppen kwam trok zijn voorstel gisteravond tijdens de raadsvergadering weer in. Zijn motivering daarvoor was dat het - ten koste zou gaan van teveel mogelijke woningen. Wel bracht hij een ander voorstel naar voren dat inhield dat op het stukje grond dat bij het Krantz- complex gereserveerd is voor een parkeergarage in de toekomst geen huizen mogen komen. Dit voorstel haalde een meerderheid in de gemeenteraad. Cafés eventuele andere groenvoorzie ningen als een bufferzone tussen de bestaande en geplande labora toriumgebouwen en de eventuele woningbouw te projecteren", al dus de universitaire nota. Daarbij moet wat betreft de proef veldvoorzieningen volgens de universiteit worden gedacht aan circa twee hectare, waaraan ruimte voor Hortusvoorzienin gen kan worden toegevoegd. Over de uitslag van de risico-analy se in De Leeuwenhoek wordt door de betrokken partijen (het Academisch Ziekenhuis Leiden, de universiteit en de gemeente Leiden) met geen enkel woord gerept. THIJS JANSEN De gemeenteraad besloot gister avond om maxjmaal negen cafés in de wijk Noordvest toe te staan. Burgemeester en wethouders mogen trouwens alleen het hui dige aantal cafés in Noordvest (vier) tot negen uitbreiden na overleg met de gemeenteraad, en er mogen alleen nieuwe cafés in Noordvest komen die in andere wijken ongewenst zijn. Het zwaartepunt van de uitbreiding komt dan te liggen op de Lam mermarkt, waar maximaal vier cafés gevestigd zouden mogen worden. De gemeenteraad kwam gister avond pas na een moeizame dis cussie over verschillende inge diende amendementen tot deze uitspraak. Volgens Beijen (PPR) waren verschillende amende menten met elkaar in tegen spraak, wat tijdens een ingelaste schorsing voor een babylonische spraakverwarring onder de raadsleden zorgde. LEIDEN - Tegen de zin van de CD A-gemeenteraadsfractie heeft de Leid se gemeenteraad gisteravond besloten dat op het terrein van Clos en Leembruggen (vroegere textielfabriek) aan de Langegracht geen garage mag komen. Het CDA sprong gisteravond in de bres voor het automo bielbedrijf Oudshoorn, dat nu aan het Levendaal en aan de Roosevelt- straat gehuisvest is, volgens het bedrijf een hopeloze verdeeldheid. Er waren dan ook onderhandelingen met de directie van Clos en Leem bruggen aangeknoopt om het fabrieksgebouw aan de Langegracht te kopen. De raad besloot gisteravond echter om voor de fabrieksgebou wen aan de Langegracht de beslemming wonen/kantoren vastte leggen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4