Yan Rijksweg 11 eerst het deel tot Zoeterwoude Verdeeldheid over Digros Grote onzekerheid over doorgaan „Zoutkeetplan PERRVQ 0 SPORT Meer informatie nodig Dolle rit in Leids centrum LCC laakt verkeers plannen in centrum fffpsss- stfgsi Smurf en Play-mobil vervangen suiker zakje en postzegel HollantschezÈ: Him „Witte Singel wordt steeds gevaarlijker DINSDAG 4 DECEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN/DEN HAAG - Van Rijksweg 11 moeten het ge deelte tussen de Rijksweg 4 bij Leiden en het Heineken- complex in Zoeterwoude, alsmede de omleiding om Al phen aan den Rijn het eerst worden aangelegd. Het ge deelte tussen Alphen en Bodegraven moet nader in stu die worden genomen. Leerlingen van de Rein- wardt-Academie bezig met de laatste voorbereidingen van de tentoonstelling over kin derverzamelingen die in de kerstvakantie in het Museum voor Volkenkunde valt te be zichtigen. Hierop zal het provinciaal bestuur van Zuid-Holland aandringen in een deze maand te versturen brief aan de Tweede Kamer. Gedepu teerde Staten reageren hiermee op het deze zomer door de rege ring vastgestelde Structuur schema Verkeer en Vervoer Daarin geeft het kabinet in grote lijnen aan welke verkeersplan nen het voor de komende jaren heeft. Het schema wordt in fe bruari en maart door een speciale LEIDEN - Een dolle dronkemans- rit van bijna een half uur eindigde gistermiddag tussen een politie- busje en een brugleuning van de Marepoortsbrug bij de Oude Sin gel en de Oude Vest. Voor de be stuurder, een 23-jarige Leide- naar, kon worden klemgereden had hy vijf auto's geramd. De rit begon even na tweeen toen de Leidenaar vanuit de Koorn- brugsteeg rechtsaf de Breestraat wilde oprijden. Hij nam daarbij de bocht te ruim en ramde een tegenligger. De man zette zijn rit voort en knalde ter hoogte van V D achterop een stilstaande vrachtauto. De inmiddels gearriveerde politie liet de man uit de auto stappen en trof voorbereidingen voor een blaasproef. De man sprong ech ter weer in zijn wagen en ging er van door in de richting van het Noordeinde. Hij reed daarbij te gen een vrachtauto. Omdat het verkeer voor het stop licht in de rij stond, reed de man rechts langs de stilstaande auto's Hij schampte daarbij een auto bus. Op de Marepoortsbrug kon hij staande worden gehouden. De politiebus werd daarbij licht be schadigd. De man werd overgebracht naar het politiebureau waar een bloedproef werd genomen. LEIDEN - Verkeersmaatregelen op de Vismarkt zoals invoeren van tweerichtingsverkeer, het invoeren van een stopverbod aan beide zijden en het aanwijzen van een aantal parkeervakken tot in validenparkeerplaats zijn onge wenst. Dat vindt het Leids City Centrum, een belangengroepering van Leidse winkeliers. Er zou volgens het LCC met de gemeente Leiden zjjn afgesproken dat er geen par keerplaatsen in het centrum verloren zouden gaan zoals nu het geval is. Bovendien wordt de mogelijkheid tot kort parkeren op de Vismarkt door deze maat regelen geschonden, wordt het moeilijk om winkels te bevoorra den en is invoering van tweerich tingsverkeer door een te smal profiel onmogelijk. Het LCC zegt van de gemeente te eisen dat de parkeerplaatsen die op de Vismarkt verloren gaan weer ter beschikking komen. Ook is het LCC tegen de de wijze waarop momenteel de Lange- brug wordt herbestraat. De win keliers vinden dat ze niet op tijd bij de plannenmakerij betrokken zijn en dat de herbestrating op een zeer slecht moment komt: met de drukste koopdagen voor de deur. 2 uit de Tweede Kamer besproken. In zijn brief aan de Tweede Kamer zal het provinciaal bestuur het standpunt innemen dat de ver binding Amsterdam-Gouda-Rot- terdam dwars door het Groene Hart van Holland van de kaart moet worden geveegd. Volgens het structuurschema zou de mo gelijke aanleg van deze weg als een reserve wel achter de hand moeten worden gehouden, maar Gedeputeerde Staten vinden dat ook te ver gaan en willen hele maal geen ruimte voor deze weg vrijlaten (zoals evenmin is ge beurd in het streekplan Zuid- Holland Oost). Zuid-Holland maakt ook bezwaar tegen de voorgenomen aanleg van de A-22 tussen Haarlem en Burgerveen. Deze weg loopt weliswaar voor het grootste ge deelte over grond van Noord- Holland (door de Haarlemmer meer), maar het Zuidhollands provinciebestuur is bevreesd voor een aantasting van het Ka- gerplassengebied. Inde geest van het streekplan Zuid-Holland West kant het provinciaal be stuur zich verder tegen de aanleg van rijksweg 19, die als verbin ding tussen Den Haag en Rotter dam een te grote aanslag op Mid den-Delfland zou betekenen. Gedeputeerde Staten zullen by de Tweede Kamer aandringen op een spoorverdubbeling op delen van de baanvakken tussen Lei- den-Mariahoeve-Den Haag HS- Rijswijk-Delft-Schiedam. In combinatie met de aanleg van de Willemstunnel in Rotterdam verwacht het provinciaal bestuur hiervan een versterking van de concurrentiepositie voor het openbaar vervoer ten opzichte van de auto. Ten onrechte, zo vinden GS, is in het structuurschema niet de aanleg van enkele nieuwe NS- stations opgenomen: o.a. de Vink (Voorschoten-Leiden), Lei- den-Merenwijk en een station voor de Bollenstreek. Daarnaast wordt een station in Sassenheim aan de Schiphollijn noodzake lijk geacht. Veel eerder dan vol gens de regeringsplannen is in de ogen van het provinciaal bestuur een capaciteitsvergroting van de spoorverbinding Utrecht-Den Haag-Rotterdam noodzakelijk Gedeputéerde Staten dringen er verder op aan om de stations van Gouda en Zoetermeer in het in- tercitynet op te nemen. TIP VAN HET REISBURO 2-ka",£rtroortr»k,ieSrt VoloP uioter'sP° cht- subOopj^egn eigen porodii8 WELKOM, h0UCn' „enc^i""' i de Houtmarkt zijn inmiddels tegen de grond gegooid. Wat er voor De tijd van de suikerzakjes, si garenbandjes en postzegels lijkt voorbij. Waren dit voor heen favoriete verzamelobjec ten tegenwoordig spaart de jeugd de meest uiteenlopende zaken, variërend van vogel botjes en konijnen tot smurfen en play-mobil. "Het is een duidelijk verschijn sel dat kinderen meer kant en klare dingen gaan sparen zo als bijvoorbeeld play-mobil weet Marina van der Bijl. "persoonlijk vind ik dat nogal een gevaarlijke ontwikke ling". Marina van der Bijl is tweede jaars studente aan de Rein uardt-academie. Samen met haar jaargenoten Renée van Staveren. Henriette Kindt. Anette Los. Marian Vermeu len. Karin van den Boogaard Rob Kreszner. Ene Bakker. Peter Paul Krepel en Anke van der Laan, bereidt zij de tentoonstelling over kinder- verzamelingen voor die gedu rende de kerstvakantie in het ADVERTENTIE: LEIDEN - Er is grote onzekerheid over het "Zoutkeethofplan" (goed voor 80 nieuwe huizen) in Noordvest nu is gebleken dat projectontwikkelaar Korswagen het terrein van de voormalige Zoutkeet heeft verkocht aan een Amsterdamse collega, Banero BV. Kondigde Korswagen in juli vorig jaar nog aan dat hij op het terrein van de Zoutkeet (begrensd door Langegracht, Koolstraat, Hout markt en Oude Singel) woningen ging bouwen, in september van dit jaar heeft hij het hele gebied van de hand gedaan. Op de diverse bouwvergunningen die Korswagen via twee van zijn besloten vennootschappen aan vroeg heeft de gemeente nog geen beslissingen genomen. Hoeveel geld met de verkoop is gemoeid is tot nu toe onbekend gebleven. Het commentaar van één van Korswagens employés, Den Hollander, komt er op neer dat Korswagen onvoldoende mensen en onvoldoende kennis in huis zou hebben om een der gelijk groot complex te bebou- Buurtcomité Noordvest is bang. dat na de verkoop zeker een deel van de bouwplannen niet meer doorgaat. Het gaat trouwens om dure huizen die waarschijnlijk niet in de woningwetsfeer vallen. Monumenten Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) vergrootte gisteravond de onzekerheid over de plannen van Banero. In de gemeenteraad zei hij te vermoeden dat Banero niet kan worden gedwongen om de monumentale kantoorpanden aan de Oude Singel weer in de oude staat op te bouwen. Die panden - die sinds enkele jaren op de monumentenlijst staan - zijn onlangs met toestemming van de rijksdienst voor monu mentenzorg gesloopt. Dit omdat ze er bar slecht voor zouden staan. Bij de sloop is afgesproken dat de oude gebouwen weer nieuw moeten worden opge bouwd, maar die afspraak is ge maakt met Frefido, een besloten vennootschap van Korswagen. Volgens Waal is het de vraag of de nieuwe eigenaar aan die afspraak kan worden gehouden. Beijen (PPR) reageerde: "Dat zou dramatisch zijn. De wethouder moet toezeggen dat de gemeente raad hierover wordt geïnfor meerd". Waal deed die toezeg ging, en voegde daaraan op gezag van één van zijn ambtenaren nog toe dat Banero al zou hebben toe gezegd dat de monumenten wél worden herbouwd. Een eigen huis, ook voor jonge mensen! BEL 020 966866 - Kleine meerderheid raad steunt motie LEIDEN - Een zwaar ver deelde gemeenteraad waarin ook coalitiepart ners VVD en PvdA het hardgrondig met elkaar oneens bleken te zijn heeft gisteravond met een klei ne meerderheid een motie, gericht tegen grootwinke lier Digros, aangenomen. De motie (uitspraak), ingediend door de Partij van de Arbeid, houdt in dat aan burgemeester en wethouders wordt gevraagd zich op geen enkele manier te be moeien met het uitkiezen van winkeliers voor het Digros- koopcentrum dat zeer tegen de zin van de gemeente Leiden aan de Langegracht gaat verriizen. Nadat de gemeente Leiden in hoogste instantie (de Kroon) nul Leidse raad over energienota's LEIDEN - Krijgt de Leidse ge meenteraad zijn zin, dan moet het energiebedrijf Rijnland als nog iedere afnemer van stroom en gas duidelijk uitleg gaan ge ven over de zwaar omstreden voorschotnota's die het bedrijf onlangs heert verzonden. De nota's bleken door een nieuwe wijze van berekening (en vol gens het CPN-raadslid Hoeven ook omdat Rijnland vast een voorschotje nam op de verho ging van de energieprijzen op I januari a.s.) voor sommige al- nemers twee tot drie maal zo hoog uit te vallen als normaal. Het voorstel om Rijnland tot meer duidelijkheid te bewegen werd gisteravond in de gemeenteraad door Hoeven gedaan. De hele gemeenteraad steunde hem en gaf aan burgemeester en wet houders de opdracht om aan Rijnland te vragen om de ge vraagde helderheid te verschaf fen. Hoevens poging om de gemeente raad gisteravond een negatieve uitspraak te ontlokken over de stijging van de energieprijzen in het algemeen strandde echter op een bijna evengrote groep raadsleden. Hoeven hekelde de forse stijgingen die de winst van Rijnland volgens hem volgend jaar tot bijna 5 miljoen doen stijgen. Hij noemde dit "een aanslag op de beurs van de ge- op het rekest kreeg in haar po gingen om vestiging van een Di- gros-koopcentrum aan de Lan gegracht te voorkomen, bood Di- gros-eigenaar Van den Broek enige tijd geleden de gemeente een vinger in de pap aan by het uitkiezen van winkeliers voor dat Essentieel voor de Leidse gevoe lens tegenover Digros is dat het bedryf op een oneigenlijke ma nier een bouwvergunning zou hebben bemachtigd (door voor te geven dat het om een uitbreiding van de aangrenzende vestiging van Mynders ging) en dat een Di- gros-vestiging een forse klap voor andere Leidse winkels zou betekenen, volgens bepaalde on derzoeken VVD en een deel van het CDA vin den dat niet alle mogelykheden voor overleg met Digros moeten worden afgesneden. Zonnevylle (VVD): "De gemeente moet er by zijn als er iets kan worden ge daan". Driessen (CDA) vreesde op zijn beurt dat de motie zyn doel voorbij schiet Digros zou straks veel sterker staan in be roepsprocedures, meent hy. De tegenstelling bij de stemming over de "anti-Digros-motie' bleek ook dwars door de partyen heen te lopen. Zo stemden onder anderen Van Dongen en Groos (PvdA) tegen de door hun fractie ingediende motie, en gingen ook Van Zyp en Van Dee (CDA) tegen een groot deel van hun fractie in door voor de motie te stemmen. Het resultaat was er naar. met 21 stemmen voor en 16 tegen werd de motie aangenomen. Op een vraag van Glaubitz (D'66) ant woordde wethouder Waal overi gens dat het enige dat de gemeen te Leiden op dit moment nog te gen Digros kan doen in de sfeer van bouwvergunningen ligt museum voor Volkenkunde wordt gehouden. Deze tentoonstelling is een ini- tiatief van de stichting Leiden Museums tad. Deze stichting schreef onlangs een wedstrijd uir met als opdracht het schrijven van een opstel over de eigen verzamelwoede. Uit eindelijk zijn er elf prijswin naars uit de bus gekomen wiens verzamelingen een tij delijk plaatsje in het museum krijgen. "De tentoonstelling geeft niet meer dan een redelijk beeld van wat de jeugd tegenwoor dig spaart. We hadden er graag veel meer een festijn voor en door kinderen van willen maken met bepaalde onderwijzende aspecten. Maar daar was het te kort dag voor. We hebben de opdracht van de stichting Leiden Mu- seumstad om deze tentoon stelling vrij laat gekregen", aldus de Reinwardl-studen- ten. Zij vervolgen: "Wij hebben alle vrijheid gekregen om de ten toonstelling op te zetten. We mogen helemaal onze eigen gang gaan. Het enige nadeel is dat we worden beperkt in de tijd die we in de voorberei ding kunnen stoppen en ei genlijk ook wel een beetje in de middelen. Het is daarom een goede zaak dat we na afloop van de tentoonstelling een ge sprek hebben met de stichting oier hoe het in de toekomst allemaal beter zou kunnen worden geregeld". "Dat wil niet zeggen dat u* on vrede met de gang van zaken hebben hoor Helemaal niet. We einden het juist prachtig dol we deze opdracht hebben gekregen. Het tserg leuk om in de praktijk bezig te zijn. Het mag dan ten toons teil mg tech nisch wel niet voor de volle honderd procent in orde zijn het wordt toch best een aardi ge tentoonstelling". "Van die tegenslagen, daar kunnen we alleen maar can leren. Ach. weetje uiat het is? Die museummensen moeten nog een beetje aan ons wen nen en andersom wij aan hen Verheugend u m elk geval dat de Academie steeds vaker wordt ingeschakeld bij de voorbereiding van tentoon stellingen" De tentoorlstelling, die vanaf volgende week donderdag tot en met zondag 6 januari ge opend is. bevat dus e{f ktnder- verzamelingen. De jongste in zender is 7 en de oudste 14 jaar. De verzameling van de jongste inzender bestaat uit 300 smurfen. Deze staan met z'n allen keurig opgesteld in een citrine traartn ook het op stel van de 7-jange smurffa naat ligt. Nog juist leesbaar u de inleiding ran dit epos. "Mijn smurfen. Ik hep heel veel smurfen. Weet je hoeveel ik er hep' Wel 300. Ik hep twee smurfhuizen. Een heeft er een rooddak. Een heeft een groen- dak. De slee-smurf sleet can het rode dak af Het groenen dak heefier een huisje onder" 99 LEIDEN EX- veiligheid van fietsers en voetgangers op de Witte Singel komt steeds meer in de knel. Om iets voor deze weggebruikers te doen zouden de bochten in de singel moeten worden versmald, zodat auto mobilisten gedwongen worden om af te remmen Dit voorstel komt van het wykcomité Vreewijk dat /egt zonder over cijfers te beschikken de indruk te hebben dat er steeds meer verkeer od de Witte Singel rydt. Het Witte Singel/Doelenproject (nieuwe gebouwen voor de universiteit) is volgens "Vreewijk" ook goed voor heel wat overlast De stoep Is ver smald tot twee tegels en overdag parkeren op die tegels auto's, aldus het comité. Men stelt voor deze auto's te laten parkeren op het parkeerter- de Groenhovenstraat Aan de Witte Singel zelf zou een stopver bod ingevoerd moeten worden Het vcrlanglystje van "Vreewyk" is toegestuurd. een aantal gemeenteraadsleden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3