LEIDSCH DAGBLAD Nederland roept ambassadeur terug Elf doden bij concert „Who" CARTER WEER KANDIDAAT IN BONT. vandaag Sjah welkom in vier landen m Kooreman Art Meubelfabriek Ugr Oisterwiik Kr Oisterwijk BUM! toonaangevend in eiken DINSDAG 4 DECEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36030 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Carter zal zich vanavond opnieuw kandidaat stellen voor het Witte Huis. Het luisterrijk politiek rumoer dat deze gebeurtenis had moeten omlijsten, blijft echter achterwege vanwege de crisis in Iran. Hoe ernstig de omstandigheden ook mogen zijn, zij hebben Carter politiek tot nog toe geen windeieren gelegd, want zijn verkiezings hoofdkwartier kondigde gisteren met niet geringe omhaal aan dat Carter en Kennedy in de opiniepei lingen vrijwel op gelijke voet zijn gekomen. Niettemin koesteren de democraten uit het presiden tiële kamp enige zorgen over hun verkiezingsorgani satie, die in vier maanden driemaal een nieuwe leidsman heeft gekregen en nu eindelijk onder lei ding is gesteld van een van Amerika's behendigste politici: voormalig speciaal onderhandelaar voor het Midden-Oosten, Robert Strauss. Terwijl Carter tijdens een gala zijn kandidatuur voor legt, maken onder anderen zijn echtgenote en vice- president Walter Mondale zich gereed om af te reizen naar de staten waar in januari en februari de eerste werkelijke confrontatie met Kennedy plaats zal moe ten hebben. In verband met de crisis blijft Carter zelf in Washington. Om daar in het voorbijgaan zijn lei derschap aan te tonen terwijl zijn Democratische concurrenten, verbeten op reis, nauwelijks de aan dacht kunnen trekken. Behalve Kennedy natuurlijk, die, omstuwd door een ongebruikelijke golf van nieuwsmedia, het land afreist. KREATIVITEIT e VANEGMOND BREESTRAAX BONTMODE end voor Breestraat 173- Leiden Telefoon 071-12 33 37 Deelnemer Stichting Bonlwaarborg 18 PAGINA'S Minister Albeda van sociale zaken gaat vanavond praten met werkgeversvoorzitter Van Veen en voorzitter Kok (foto) van de grootste vak centrale de FNV. De be windsman hoopt de partijen alsnog bij elkaar te kunnen brengen, nu het gesprek over de arbeidsvoorwaarden voor 1980 is vastgelopen. Al beda wilde gisteren al met alle betrokkenen (dus ook vertegenwoordigers van an dere organisaties) praten, maar toen liet Kok het afwe ten. Hij wil alleen praten met Albeda en Van Veen. PAGINA 16 ft Actrice Renee Soutendijk: "Ik doe alles intuïtief'. PAGINA 5 Mariniers vechten bij nachtclub in Willemstad. PAGINA 7 Jaloezie drijfveer van machtsstrijd bij scheids rechters PAGINA 9 "De angst voor bloedaflap- pen snap ik niet". PAGINA 12 Protest tegen Franse houding inzake zoutlozingen in Rijn Groot deel van gestolen Estec apparatuur na tip gevonden (Van één r verslaggevers) NOORD WIJK- Vlakbij de plaats in Amsterdam waar een week gele den voor zeven ton aan ruimte- vaart-apparatuur uit een auto werd gestolen, is zeker driekwart van de gevoelige apparaatjes te ruggevonden. Een anonieme tip gever liet het expertisebureau Binnendijk en De Bree weten waar het de spullen kon vinden. De teruggevonden goederen ver tegenwoordigen een waarde van ongeveer f 525.000. De apparatuur was bestemd voor het ruimtevaartlaboratorium van Estec in Noordwijk. In het Belgi sche Redu, waar het 'lab' is geves tigd, zouden de apparaatjes wor den getest. Een Zweedse inge nieur, op weg hierheen, over nachtte in in een hotel aan het Leidseplein in Amsterdam maar liet de koffers in zijn auto achter. De volgende ochtend waren ze hieruit gestolen. De tipgever heeft laten weten nog maals contact te zullen opnemen met het expertisebureau. Tot nog toe heeft hij niets meer van zich laten horen. "En als hij over de beloning wil praten", aldus de heer Leonard van het expertise bureau, "dan zal hij toch zijn naam en adres bekend moeten maken. Ik heb hem wél gezegd dat de politie erbij betrokken zal worden." In welke staat de teruggevonden apparaten zijn, wist men nog niet te vertellen. Bij Estec was men blij dat een deel boven water is. Het testen kan echter niet eerder beginnen dan wanneer ook de rest terecht is. "Maar het gedeelte dat nu nog zoek is, kunnen we in elk geval in kortere tijd nabou wen dan de hele boel", aldus een woordvoerder van Estec. CINCINNATI (AP) - Zeker elf personen zijn gisteravond omge komen, toen duizenden popliefhebbers het Coliseum in Cin cinnati wilden binnendringen voor een concert van de Britse groep "The Who". Minstens acht personen liepen ernstige ver wondingen op en vele anderen raakten licht gewond. Wilde taferelen speelden zich af toen het publiek zich een weg baande in de 17.000 stoelen tellende concertzaal op het moment dat de deuren werden geopend. Een veiligheidsfunctionaris verklaarde dat de slachtoffers onder de voet waren gelopen of waren gestikt. Volgens hem ontstond het gedrang omdat een deel van de zitplaatsen was gereser veerd en de rest beschikbaar was op basis van wie het eerst komt het eerst maalt. (Van c correspondent Henk Kolb) Kcubclen, Kooreman Meubelen Nieuwe Rijn 9 Leiden - Telefoon 071-122144 5 dec. is Sinterklaas aanwezig, met vo or ieder kind een verras- sing. KOETS-O-THEEK" i| L KINDER MO K DISCO fl 1 j met tekenfilms 1 6 t/m 12 jaar Iedere woensdagmiddag van 2 tot 5 uur Entree 2,50 met inbegrip van 2 limonades. Kruisstraat 40, Leiden (achter Lido) tel. 071-144979. Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen. Minimumtemperaturen omstreeks 8 graden. Middagtemperaturen onge veer 10 graden. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwesten (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 december Zon op: 8.30 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 18.31 uur; onder: 9.40 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.01 en 16.13 uur, laagwatcr om 12.13 uur. Van Agt blij met brief van Brezjnjev DEN HAAG (ANP) - Premier Van Agt heeft de Russische partijlei der Leonid Brezjnjev geschreven verheugd te zijn, dat uit diens brief blijkt dat ook de Sowjet- Unie bereid is onderhandelingen te voeren die moeten leiden tot afspraken over een beperking van de intercontinentale en mid dellange afstands kernwapensvs- temen. De Nederlandse regering hecht grote waarde aan het te rugdringen van de rol van kern wapens. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag, die vanochtend delen van Van Agts brief bekendmaak te, deelde mee dat de brief ook aan de Tweede Kamer zal worden voorgelegd. De brief is vrijdag avond al door de Nederlandse ambassadeur in Moskou, dr. K. W. Reinink, aan de vice-minister van buitenlandse zaken, Kowal- jov, overhandigd. Nederland onderschrijft het door de Russische partijleider inge nomen uitgangspunt van onver minderde veiligheid van alle par tijen op een zo laag mogelijk be wapeningsniveau. aldus de brief. In verband met de Sin terklaasviering zullen onze kantoren woensdag 5 de cember 1979 om 16.00 uur GESLOTEN zijn. Directie Leidsch/Alphens Dagblad Judoka verliest DEN HAAG (ANP)- De poging van judoka Sjef Weber om via een kort geding in plaats van de Was- scnaarder Hennie Pleizier met de Nederlandse ploeg naar het we reldkampioenschap in Parijs te gaan, is mislukt. De president van de Haagse recht bank, mr. Lycklama wees van morgen zijn eis contra de budo- bond Nederland af. Volgens het vonnis heeft Weber zijn stelling dat de uitsluiting geschiedde op willekeurige gronden, onvol doende waar kunnen maken. (Zie ook de sportpagina's). WASHINGTON - De sjah heeft in vier landen gastvrijheid aangeboden gekregen. Dit zegt de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Thomas O'Neill, die zijn gegevens ontleent aan informatie van het ministe rie van buitenlandse zaken. op te stellen en hun geschillen bij te leggen. Daartoe dienen niet alleen de gegij zelden te worden vrijgelaten, maar zouden ook de daden van de sjah en diens bewind moeten worden onderzocht De VS zijn er naar verluidt in geslaagd uit de ontwerp verklaring een paragraaf te doen verwijderen, die een on derzoek naar de beweerde wan daden van de sjah - onder auspi ciën van de VN - aan de veroor deling van de gijzelingsactie leek te binden. Het Hof in Den Haag begon van morgen achter gesloten deuren met de zitting over Iran. Volgen de week maandag begint de openbare hoorzitting. Enkele da gen later zal de Britse president van de raad van vijftien rechters bekendmaken of het hof de Ame rikaanse klacht onderschrijft en maatregelen neemt Referendum Bij het referendum over een nieu we Islamitische grondwet, dat zondag en gisteren werd gehou den, lijkt de voorspelde overwin ning voor Chomeini to zgn beves tigd. Hoewel de einduitslag pas eind deze week beschikbaar is, heeft naar in Teheran verluidt slechts één op elke 60 Iraniers te gen de nieuwe grondwet ge stemd. Overigens moet deze uit slag worden gezien tegen de ach tergrond van het zeer lage op komstpercentage. In verschil lende districten van Teheran schijnt door niet meer dan 400 kiezers te zijn gestemd, terwijl veel mensen bovendien waar schijnlijk drie of vier keer hebben gestemd. In Kocrdislan werd bij na helemaal niet gestemd, terwijl in Irans tweede hoofdstad Tabriz 72 mensen tgdens de anti- grondwetdemonstratie werden gearresteerd. Van die zijde werden O'Neills op merkingen niet ontkend, maar een woordvoerder weigerde de landen te noemen die hun gren zen voor de sjah willen openstel len. Een ervan is zoals bekend Egypte. Naar verluidt zou de sjah, zich wel bewust van de Amerikaanse haast hem te zien vertrekken, niet naar landen willen waar hij een leven als gevangene zou moeten leiden in ruil voor zijn veiligheid. Maar hij wil ook niet naar landen waar zijn welzijn niet toereikend kan worden gewaarborgd. Wat de Amerikanen betreft is er aarze ling omdat sommige van de „gastlanden" duidelijk maken de VS een gunst te willen verlenen waarvoor zij te enigertijd een te genprestatie wensen. Gisteravond zette de Veiligheids raad de beraadslagingen over de affaire in Teheran voort. Ver wacht wordt dat vanavond een resolutie unaniem wordt aan vaard, waarin Iran wordt opge roepen de gegijzelden vry te la ten. VN-secretans-generaal Kurt Waldheim zou volgens deze, door niet-gebonden landen opgestel de. ontwerptekst moeten toezien op de uitvoering van de resolutie. De tekst, verluidde in de wandel gangen in het Newyorkse VN- gebouw, is niet uitgesproken kri tisch ten opzichte van het Iraanse bewind. De VS en Iran worden opgeroepen zich terughoudend DEN HAAG (GPD) - Minister Chris van der Klaauw heeft vanmorgen de Nederlandse am bassadeur in Parijs, jhr. mr. J.A. de Ranitz, te ruggeroepen naar Den Haag uit protest tegen de weigering van de Franse regering het verdrag tot beperking van de zoutlozingen in de Rijn aan het parlement voor te leggen. Deze terugroeping, „voor consultaties" is het zwaarste diplomatieke protest dat de Neder landse regering ooit tegen een EG-partner heeft laten horen. Voormalig hoofdredacteur Nieuwsnet zou hebben gewerkt voor de BVD AMSTERDAM (GPD) De voormalige hoofdredac teur van het nieuwsmaga- zine Nieuwsnet, Jacques den Boer, ontkent dat zijn vertrek bij het weekblad te maken heeft met een rela tie met de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Hij wil evenwel „in het belang van het blad" niet zeggen wat dan de werke lijke reden van zijn ontslag is. Den Boer zei vanmorgen in een reactie op de beschuldigingen over zgn contacten met de BVD dat een journalist geacht wordt de lezer te informeren en niet een of andere geheime dienst. De voormalige; hoofdredacteur wei gerde in te gaan op wat hij noem de .Amsterdamse kroeg- praat". Gisteren werd bekend dat Den Boer was ontslagen als hoofdre dacteur van N ïeu wsnet omdat hij zijn relatie met de BVD gebruikte om de antecedenten van redac teuren van het weekblad na te gaan. Het commentaar van Den Boer hierop: „Dit gaat echt alle perken te buiten. Het zou een ge brek zijn aan menselijke integri teit, als dat waar was Directeur Schrama van de VNU bleek vanmorgen niet bereid medede lingen te doen over de oorzaak van Den Boers ontslag. In diplomatiek Den Haag werd er vanmorgen op gewezen dat te rugroeping van een ambassadeur voor consultaties alleen plaats vindt bg zeer ernstige conflicten Nederland heeft bijvoorbeeld wel eens de ambassadeur in Ma drid teruggeroepen, ten tijde van Franco, evenals de ambassadeur in Zuid-Afnka en die in Chili, steeds wanneer het ging om pro test tegen zaken die door Neder land zeer hoog werden opgeno- De terugroeping van ambassadeur De Ranitz, die vanmiddag in Den Haag werd verwacht, komt nadat gistermiddag de Franse premier Raymond Barre jhr. De Ranitz meedeelde dat de Franse rege ring er van afziet het Rgnzout- verdrag, ondertekend in 1976, aan de Nationale Vergadering voor te leggen, omdat het daar toch vrgwel zeker zou worden verworpen. Het is nog niet bekend wanneer jhr De Ranitz weer op zijn post zal terugkeren De Tweede Kamer die vanmiddag een brief ontving van de betrokken ministers (bui tenlandse zaken, volksgezond heid en milieuhygiëne en verkeer en waterstaat) zal op korte ter mijn debatteren over situatie die ontstaat nu ze) dat de Rijn voorlopig o vaardbaar zout zal blgven. Leidsch Dagblad Q**n krant bMoryd? da Maandag t/m vrijdag van 18 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel 071-211515 of 210221

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1