Sinterklaas net zo gul als vorig jaar Albeda probeert gesprek over lonen uit het slop te halen Kamer wil steun aan papierfabriek Informatief overleg met Van Veen en Kok STAKING IN LONDENS ZIEKENHUIS VOORBU Begeleiding van micro- electronica vereist meer overheidsgeld ECONOMIE DINSDAG 4 DECEMBER 1979 DEN HAAG (ANP) - Het is weer dringen in de warenhui zen en winkelbedrijven in ons land. Het publiek is nog altijd bereid royaal in de beurs te tasten. Met name voor de speelgoedhandel is de invloed van Sinterklaas (maar ook kerstmis) van doorslaggevende betekenis. Deze branche bereikt in deze periode bijna 40 procent van de jaaromzet. De algemene indruk is, dat het publiek wederom vrij laat kooplustig is geworden, maar tevens erg prijs- en kwaliteitsbewust te werk gaat. Aangenomen wordt, dat de Sinterklaasverkoop op hetzelfde peil zal liggen als vorig jaar. Ondanks de berichten over duur speelgoed hebben de verkoopresultaten hiervan minder te lijden gehad. "Kinderen willen vaak helemaal geen dure spullen. Ze zijn al blij met een autootje", wordt opgemerkt bij de Stichting Goed Speelgoed. Wel is er een duidelijke trend naar elektro nisch speelgoed en computerspelletjes, waarbij de ongekende mogelijk heden van de micro-processor kunnen worden uitgebuit. Spelletjes, die vroeger nog met eenvoudige hulpmiddelen (pen en papier) konden wor den gespeeld, zijn er nu in heuse, maar prijzige computeruitvoering. Tegengevallen Toch is volgens een woordvoerder van Nuenen Boes in Tilburg,één van de grootste speelgoedzaken in ons land "de afzet in de elektronicabranche erg tegengevallenIn heel Europa trouwens zijn de verkopen beneden de verwachting gebleven. Waarschijnlijk zijn deze artikelen nog te duur" In de meeste Nederlandse warenhuizen en winkelbedrijven werden de computerspelletjes minder gemakkelijk verkocht dan was aangenomen. Vlot verkocht wordt het constructiespeelgoed (Lego en Play Mobil), de traditionele spellenelektrische treinen ("vader wil liever een spoorlrein- tje dan een stropdas"), het science-fictionspeelgoed (robots) en de poppen en pluche knuffeldieren. Ook dit jaar is de invloed van het speelgoed uit het buitenland erg groot. Hong Kong blijft nog altijd 's werelds grootste speelgoedexporteur en het met batterijen gevoede en op radiogolven werkende speelgoed - dat niet alleen kan horen,maar ook spreken, zitten en blaffen - is bezig de wereld Koopavond A.G.J.M. Dreesman.lid van de raad van bestuur van de 85 Ven D-zaken heeft de indruk dat de koopavonden, die overigens vorige week tegen vielen in deze week nog belangrijk kunnen zijn. "Velen vieren morgen of pas zaterdag het Sinterklaasfeest", stelt hij. Een fabeltje noemt hij het dat er een structurele verschuiving zou zijn van Sinterklaas naar kerst mis. "We hebben een onderzoek gehouden en daaruit bleek het tegendeel Volgens een woordvoerder van de Bijenkorf (waartoe ook behoren de 160 Hema zaken en 20 Perry-Sportwinkels) zijn boeken, grammofoonplaten, functionele huishoudelijke artikelen, sjaals, mutsen, handschoenen maar ook hoeden en petten grif verkocht. De Sinterklaasverkoop kwam weer erg laat op gang, doch de omzetten zullen zich ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar bewegen. Wel is het publiek als gevolg van de stilstand in de groei van het besteed baar inkomen prijsbewust en prijsgevoelig geworden. Daardoor blijft het kooppatroon voortdurend onder druk staan. Inde Hema-zaken werd het witte procelein goed verkocht en was er vraag naar degelijke en nuttige geschenken, aldus de Bijenkorfwoordvoerder. Supermarkten open op 24 december en oudjaarsdag AMSTERDAM (ANP) - Alle supermarkten van de groot winkelbedrijven zullen op maandag 24 en maandag 31 december de hele dag open zijn. Dit heelt de Vereniging van Grootbedrijven in Le vensmiddelen bekend ge maakt. De vereniging wil de winkels openlaten omdat sluiting zou betekenen dat de consu ment met kerstmis vier da gen achter elkaar en met oud en nieuw drie dagen achter elkaar, geen levensmiddelen zou kunnen kopen. Ook zou den er volgens de vereniging grote problemen ontstaan bij de aanvoer van produk- tcn die aan bederf onderhe vig zijn. Al eerder hebben de bakkers besloten om op 24 en 31 de cember hun winkels open te houden. DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda van sociale zaken wil proberen alsnog overeenstemming te bereiken tussen werknemers en werkgevers over het volgend jaar te voeren arbeidsvoor waardenbeleid. Dit overleg liep afgelopen za terdag stuk omdat de FNV het werkgeversaan bod niet genoeg vond. Waarschijnlijk reeds vandaag zou de minister een informatief ge sprek hebben met FNV-voorzitter Wim Kok (werknemers) en VNO-voorzitter Chris van Veen (werkgevers). Een dergelijk gesprek zou reeds gisteren hebben moeten plaats vinden samen met de voorzitters van andere werkgevers en werk nemersorganisaties. De FNV bleek daar echter niet toe bereid. FNV-voorzitter Kok zei gisteren DEN HAAG (GPD) - Vrijwel zeker zal de Tweede Kamei het zieltogende Winschoter kartonbedrijf Okto nog even de reddende hand toesteken. Het lijkt erop dat een meerderheid in de Tweede Kamer Okto nog WEERRAPPORTEN j i hedenmorgen 7 t il4l Q>c'S een jaar een voorlopige kans wil geven. Dit in tegenstelling tot minister Van Aardenne (econo mische zaken) die Okto finan cieel niet meer wil steunen. De vraag is of de minister de plannen die in de Tweede Kamer leven voor de redding van Okto, zal Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs onbew onbew. onbew. onbew. half bew onbew. jwaar bew licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. geheel bew bew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. geheel bew. mist 12 1 Morgen, woensdag, zal er een debat over Okto gehouden worden, zo heeft de Vaste Commissie Eco nomische Zaken gisteren een stemmig bepaald. Dat duidt erop dat alle partijen nog mogelijkhe den zien voor een gesprek met de minister. Want geen van de drie grootste partijen, CDA, WD en PvdA voelen er op voorhand voor om Okto te laten vallen. De gedachten gaan bij de meeste betrokken kamerleden nu uit naar een oplossing die Okto even vooruit helpt, maar ook inhoudt, dat binnen de sector vouwdo- zenkarton gesprekken op gang komen die een gezondere situatie moeten scheppen. Dat Okto inmiddels als een steen op de maag van de meeste Kamer fracties ligt, werd gisteren na het overleg met de minister duide lijk. De meeste fracties vonden de snelle manier van Van Aardenne om zijn beslissing wereldkundig te maken niet juist. Maar toen bleek dat KNP. de grootste aan deelhouder van Okto, zelf anders het personeel zou hebben inge licht. voelde de minister zich ge dwongen om zijn beslissing toch nog maar naar buiten te brengen. na afloop van de federatieraad van de FNV (waarin alle voorzit ters van de bij de FNV aangeslo ten vakbonden zitting hebben) "geen zin te hebben in een schimmig gesprek, waarin het kabinet wel weer wat proefbal lonnetjes zou oplaten" Minister Albeda gaf gisteravond na afloop van het gesprek met de wel verschenen voorzitters van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties te ken nen de weigering van de FNV vervelend te vinden. "Het is Kok kennelijk ontgaan dat het om een informatieronde gaat", aldus de bewindsman. VNO-voorzitter mr. C van Veen, die in de vroege avond nog telefonisch contact met Wim Kok had gehad, wist echter te vertellen dat de FNV- voorzitter hem had gezegd wel bereid te zijn tot een informatief gesprek, maar alleen in de forma tie Kok, Van Veen, Albeda. Het kabinet zal proberen werkge vers en werknemers alsnog bij elkaar te brengen, zodat een ont- werp-akkoord met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden 1980 kan worden afgesloten. In elk geval acht Albeda het noodzakelijk dat partijen weer om de tafel gaan zit ten, "want de problemen liggen er nog steeds" Albeda wees erop dat twee procent loonsverhoging, zoals partijen bijna waren overeengekomen, uitgaat boven de ramingen van het kabinet. Mocht die er toch komen, "dan staat een ingrijpen in de lonen nog steeds overeind" Albeda "Ook een akkoord waar van we vinden dat het nog miet zo slecht is dat het er is, kan finan ciële gevolgen hebben. Het fi nancieringstekort (het tekort om de overheidsuitgaven te dekken) heeft nu eenmaal zijn grenzen be reikt". Anderzijds zou het kabinet een ar beidsvoorwaardenakkoord dat voorziet in een maximale loon stijging van twee procent, waar schijnlijk wel voor lief hebben genomen. "Ondanks de magere resultaten voor 1980 zouden we dan in elk geval uitzicht hebben gehad op overeenstemming over maatregelen op de middellange termijn", aldus de minister. Maatregelen die zyns inziens be slist geen verder uitstel dulden. Een teleurgestelde werkgeversvoorzitter Van Veen bergt zijn spullen weer op. Hij had gisteren op het ministerie van sociale zaken samen met vertegenwoordigers van andere werkgevers- en werknemersorganisaties een gesprek met de ministers Albeda (sociale zakenen Van Aardenne (economische zaken). Grote afwezige was FNV-voorzitter Kok. Later heeft deze toegezegd toch te komen pralen maar dan alleen met Albeda en Van Veen. LONDEN (DPA) - Aan de wilde staking van 55 technici in het Charing Cross-ziekenhuis in Londen, die bij de Britten grote veronwaardiging heeft gewekt, is een einde gekomen. De stakende technici hebben de levering van brandstof aan het ziekenhuis vijf weken lang verhinderd, waardoor de verzorging van de patiënten in het 800 bedden tellende ziekenhuis ernstig werd bedreigd. Zelfs kan kerpatiënten moesten worden geweigerd. Afgelopen week slaagden woedende artsen en verpleegsters erin de pos tende stakers te verdrijven, zodat een aantal tankwagens het ziekenhuis weer konden bereiken. De staking begon toen twee monteurs werden ontslagen nadat zij hadden geweigerd een luchtfilter in een operatiekamer te vervangen. Dat be hoorde volgens hen niet tot hun taak. Pendel in Z.-Limburg loopt aanzienlijk terug LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 4022 dieren aangevoerd. De totale aanvoer kwam daarmee op 5870. Gespecificeerd ziet het er als volgt uit slachtrunderen 180; gebruiksvee 251; graskalveren 20; nuchtere kalveren 1542; pony's 10; varkens 1226; biggen 72; schapen/lammeren 650; bokken/geiten 92. De prijsnoteringen slachtvee voor de slachtrunderen hetzelfde als gisteren. Voor de nuchtere kalveren ging de prijs van •gen vai wicht. Voor het gebruiksvee waren de prijzen als volgt melk- en kalfkoeien van 1575 tot 2475; varekoeien van 1100 tot 2000; pinken van 1000 tot 1600; graskalveren I; nuchtere kalveren rood 425 t 335 t t 510; DEN HAAG (ANP) - Minister Al beda heeft een bijzondere com missie uit de Tweede Kamer meegedeeld, dat de pendel vanuit Limburg naar Duitsland "aan zienlijk" is teruggelopen. Werden in 1974 nog ruim 16.000 pende laars geteld, thans is dit aantal te ruggelopen tot 8600. Ook deelde de bewindsman mee dat de vervroegd pensioen rege ling voor ex-mijnwerkers wel licht iiug vuigenue maand van toepassing kan worden verklaard voor die ex-mijnwerkers, die ambtenaar zijn. n een vergadering, gewijd aan de bespreking van de perspectic- vennota Zuid-Limburg, moest hij wel bevestigen, dat bij het DSM- concern 2.000 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. De minister weersprak geruchten als zou het hier gaan om 2500 arbeidsplaat- biggen van 100 tot 105; schapen v tot 190; lammeren van 155tot210; pony's van 250 tot 700; geiten van 20 topt l'OO (prijzen in guldens per stuk). De toelichtingen (respectievelijk aan voer, handel en prijzen). Slachtrunde ren: matig, matig, als maandag: kalf- en melkkoeien matig, matig, stabiel; vare- koeien hetzelfde; vaarzen en pinken het zelfde; graskalveren hetzelfde; nuchtere kalveren redelijk, stroef, iets lager; po ny's matig, redelijk, stabiel; ruim, rede lijk iets hoger; lopers en biggen matig, matig, stabiel; schapen/lammeren rede lijk, matig, stabiel; geiten hetzelfde. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: andijvie p.kg 0.83, boerekool 0.55-0.72, waspeen p.kist AI 7.00-12.20 All 3.20-10.50, BI 6.30-14.60, Cl 6.10-6.30, CII 1.10, breekpeen 3.30-8.— prei p.kg 0.35-0.77, schorseneren A 1.50, knolselderu pst 0.52-0.55, krulpeterselie p.bos 0.41-0.59, specificatie bloemkool: 6 p. bak 1 1.52,81 1.44-1.66,101 1.55,121 0.99. Prof. dr. Rathenau DEN HAAG (GPD) - Er zal veel meer overheidsgeld nodig zijn dan nu is voor zien als de aanbevelingen vanhet rapport over de maatschappelijke gevol gen van de micro-elektro- nica worden opgevolgd. Dit bleek gisteren bij de presenta tie van het werk van een door de regering ingestelde advies groep, waarvan prof. dr. G.W. Rathenau voorzitter is. Het gaat volgens Rathenau om „vele tientallen miljoenen", een precieze schatting valt niet te maken. Daar staat tegenover dat de regering, volgens haar uitge stippelde beleid in de zoge naamde Innovatienota, voor 1980 f 10 miljoen voor dit doel heeft uitgetrokken, oplopend tot f20 miljoen in 1984. Dit geld is vooral nodig voor het brede onderzoek dat de commis sie aanbeveelt en voor het opzet ten van een „micro-elektronica- centrum", dat als "advies- en kennisbank" moet dienen. Dat centrum moet volgens de com missie trouwens een groter be reik hebben dan alleen maar Nederland, het moet ook inter nationaal zijn georiënteerd. Over de plaats waar het moet komen, laat de commissie zich niet uit. Rathenau en zijn overige commis sieleden legden er de nadruk op dat Nederland op het gebied van de „chips" een inhaalmanoeu vre moet maken, waarbij spoed is geboden. Zij hebben het niet hun taak geacht een „regerings programma" te maken. Zij wil den slechts materiaal aanreiken aan de hand waarvan de rege ring verder kan optreden. Het kabinet zal voorjaar 1980 met een standpunt over het rapport komen. De commissie onderstreept met klem dat met 'name ook via het onderwijs moet worden ge tracht de micro-elektronica tot een hanteerbaar begrip in de samenleving te maken. De ken nis over de toepassing van de „chips" moet in alle geledingen van het middelbaar en hoger be roepsonderwijs en het hoger technisch onderwijs worden verspreid. Ook is het volgens Rathenau van groot belang dat de onderne mingen, met name de kleine en middelgrote, zich bewust wor den van de nieuwe kansen die er op dit gebied voor ons land lig gen. In vergelijking met andere landen wordt er zeker op dit stuk nog te weinig gedaan aan „bewustwording". Feit is in middels dat veel bedrijven grote moeilijkheden hebben met het betreden van het tijdperk van de micro-elektronica. Meer voor lichting is dus in ieder geval ge boden. 375,00 375,00 DINSDAG 4 DECEMBER 1979 318,00 65.80 82.00 186.60 47,00 95,00 74,20 122.20 122.10 2110.00 2110.00 820,00 830,00 24.00e 24.50 127,20 126.20 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM (ANP) - Een kalm Damrak is vandaag haar eigen weg gegaan. Ofschoon Wall Street weer lager was onder in vloed van de politieke ontwikke lingen in het Midden Oosten, kon in Amsterdam worden gespro ken van een ruim prijshoudende en iets later zelfs vastere stem ming. De staatsfondsen sloegen echter de weg naar omlaag weer in met verliezen van enkele dubbeltjes. De 9,25 pet 10-jarige staatslening 1979, waarvan vanochtend de uitgifte van een tweede tranche werd aangekondigd, noteerde 100,80, een dubbeltje minder dan maandag. In de scheepvaartsector verwissel de Koninklijke Boot 1,50 hoger op 95,50 van eigenaar, Van Ommeren 4 op 215 en Nedl- loyd 2 op 75. Nationale Ne derlanden en de beide grote ban ken konden eveneens fractionele koerswinsten binnenhalen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16