Noordierse kinderen op vakantie in Hazerswoude Amateur-gravers vinden doos vol schatten WV Katwijk wil normen voor „vies zeewater OVER HOGE PRIJS VALT TE PRATEN Rond oud en nieuw nog 6 gastgezinnen nodig DINSDAG 4 DECEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 15 „Waterrapporten ANWB ongenuanceerd" 99 KATWIJK - De Katwijkse VW-directeur Kees Verplancke vindt dat de ANWB ongenuanceer de berichten verspreidt over de kwaliteit van het zeewater langs de Nederlandse kust. "Het is irreëel o vies is, als e staan. Wat is vies? Ik weet het niet te vertellen. Wat zijn de normen waaraan het zeewater als zwemwater moet voldoen? Waaraan voldoet het zeewater niet?". Het zijn enkele vragen die bij Ver plancke opkomen, als hij wijst op VVV-directeur Verplancke de berichten die voorjaar en hoogseizoen ver spreid worden over wateren, waar wordt gezwommen. De ANWB brengt ook jaarlijks een zwemkaart uit in een tv-pro- gramma van de VARA. Daarin wordt verteld hoe het met ons zwemwater langs de kust is ge steld. De stichting "Watermerk" onderzoekt de kwaliteit ervan op de uitkomsten van het onder zoek. Niet tevreden Over de manier waarop de uitkom sten van het onderzoek aan het publiek bekend worden gemaakt is Verplancke allerminst tevre den. En hij niet alleen. De onge veer 20 VW-directeuren van plaatsen langs de Noordzeekust hebben zich verenigd in de zoge naamde badplaatsencommissie, die in een brief aan staatssecreta ris Hazekamp (economische za ken) heeft gewezen op de kwalij ke invloed van berichten over goed of slecht zwemwater. "Deze doen het toerisme langs de kust over het algemeen geen goed. In de voorlichting aan het publiek over de kwaliteit van het kustwater kunnen wij over het algemeen de gebruikte normen en kwaliteitsaanduidingen slecht hanteren", aldus de brief, die mede ondertekend is door direc teur J. Strijkers van het Nationaal Bureau voor Toerisme. NBT en kust-VW's dringen er bij de onderminister op aan dat er, onder verantwoordelijkheid van de rijksoverheid, wetenschappe lijk verantwoorde normen en kwaliteitsaanduidingen moeten worden komen, die nationaal bruikbaar en voor het publiek verklaarbaar ziin. Verplancke vindt dat bij de voor lichting uit het oog wordt verlo ren of het zwemwater wel of niet schadelijk is voor de gezond heid. Verplancke: "In de tijd dat mijn vader hier directeur was en ik directeur ben, zijn er nog nooit mensen ziek uit zee geko men. Ook verdrinkingsgevallen waren nooit het gevolg van vies water". Smeerpijp Over het afvalwater dat Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk via de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Katwijk lozen op zee, zegt Ver plancke dat in dit water geen ziektekiemen voorkomen. Hij wijst daarbij op een rapport van het hoogheemraadschap Rijn land, dat op de kwaliteit van het oppervlaktewater let. Verplancke noemt de "smeerpijp" die bij Den Haag in zee uitmondt de hoofdschuldige van de veront reiniging van het zeewater. Via deze pijp loost Den Haag en om streken zijn vuile water. "In 1982 of 1983 zijn we misschien van de ze verontreiniging af als bij Sche- veningen een nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie is ge bouwd". In de brief van de bad plaatsencommissie en het NBT wordt de staatssecretaris daarom verzocht, zijn invloed aan te wenden "opdat passende maat regelen worden genomen om de vervuiling van het Nederlandse kustwater met grotere voortva rendheid aan te pakken" Verplancke geeft toe dat het zeewa ter soms vies is, maar dat houdt volgens hem niet in, dat het onge schikt is als zwemwater. "Als het water zo helder is datje op de bo dem je tenen kunt zien, betekent dat nog niet dat het water schoon is. Biologen vinden het juist een goed teken dat het water bruin ziet. Dan lééft het water. De algen zorgen voor een natuurlijke af braak van de afvalstoffen" Service De ANWB, die dit jaar voor de tweede keer de zwemwaterkaart uitbracht, zegt bij monde van perschef Kroon dat de bond al het mogelijke heeft gedaan om het publiek zo goed mogelijk voor te lichten over de kwaliteit van het zwemwater. Kroon: "Het is een overservice van de ANWB. Ei genlijk moet de overheid dat doen". De heer Kroon vertelt dat de kaart wordt samengesteld aan de hand van de normen die de gezondheidsraad stelt. Hij wijst ook op de richtlijnen die de Eu ropese Gemeenschap in decem ber 1975 heeft uitgevaardigd. Volgens deze richtlijnen moeten de lidstaten maatregelen treffen als het zwemwater niet aan de eisen voldoet. In Nederland loopt men wat dat be treft achter, is de mening van de heer Van der Lee, die bij de ANWB de milieuzaken behartigt "Zolang de wet op de hygiëne en veiligheid van zweminrichtingen er niet is, kunnen er geen maatre gelen genomen worden tegen het feit dat de kwaliteit van zwemwa ter onvoldoende is". Van der Lee liet weten dat men op zijn afdeling bezig is ook gege vens te verzamelen over de zwemwaterkwaliteit van landen rond de Middellandse Zee. Daar aan hebben ook de VW,s van badplaatsen langs de Nederland se kust behoefte. De kwaliteit van zwemwater is namelijk een in ternationaal vraagstuk. HAZERSWOUDE/KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Op 27 december'arriveren op Schiphol 24 Noordierse kinderen voor een vakantie van drie weken in Ha zerswoude. Dankzij een landelijke actie is er f 25.000 beschikbaarwaarvan de vliegreis kan worden be kostigd. Hazerswoude is door de Stich ting Hulp aan Noord-Ierland aangewezen om de kinderen, 7 tot 9 jaar oud, op te vangen. "Dat komt" vertelt Jaqueline Boting van de Hazerswouds/ Koudekerkse werkgroep HUNI, "omdat ditallemaal op heel korte termijn moest worden geregeld. Zaterdag hebben we pas definitief ze kerheid gekregen dat het geld voor de vliegreis er was. Wij hier in Hazerswoude en Kou dekerk hebbqn onze organi satie op poten staan, "t Draait hier ontzettend lekker. Bo vendien hadden we ervaring, in 1978 zijn hier 40 Noordierse tieners geweest op zomer vakantie. De komende zomer komen er trouwens ook weer tieners" De kinderen die rond de kerst naar Hazerswoude en Kou dekerk komen, zyn volgens Jaqueline Boting afkomstig uit gezinnen waar zo'n vakan tie het hardste nodig is. Ze komen uit gezinnen waar één ouder is weggevallen. Ofwel door de dood, ofwel omdat pa of ma in de gevangenis zit of ondergedoken zit. Juist daar door zitten deze kinderen veel op straat en worden ze veel aan zichzelf overgelaten. Met de feestdagen is het, als één van de ouders weg is, hele maal moeilijk, denkt Jaqueli ne Boting. "Deze jonge kin deren zijn helemaal opge groeid in oorlogssfeer. Daar om zijn ze heel angstig en on zeker". Gastgezinnen. In tegenstelling tot de gang van zaken in de zomer zullen de kinderen nu vooral in de gastgezinnen moeten worden opgevangen. Alleen op maandagen en vrijdagen is er een gemeenschappelijk pro gramma. Wat er die dagen gaat gebeuren staat nog niet vast. Er zyn al de nodige ideetjes, maar organisato risch moet het allemaal nog worden rondgebreid. Zeker is alleen een gezamenlijke "fish and chips" maaltijd (vis en patat) op de laatste dag in Ha zerswoude. Om de Noordierse kindertjes te huisvesten zijn in totaal 12 gastgezinnen in Hazerswou de of Koudekerk nodig. De plaatselijke werkgroep zoekt nog zes gezinnen die een ka tholiek én protestant kind voor drie weken te logeren willen hebben. Belangrijk is daarbij, dat degenen die het meest met de kinderen zal op trekken (over het algemeen de moeder) goed Engels spreekt. Verder is het volgens Jaqueline Boting wel prettig als de gastgezinnen zelf kin deren hebben, omdat de Noordierse kinderen het grootste deel van hun verblijf met het gezinsleven mee draaien. De werkgroep is momenteel druk bezig met het maken van een lange waslijst met za ken waarop moet worden ge let. Het traditionele vuurwerk met oud en nieuw bijvoor beeld, doet de Noordierse kinderen waarschijnlijk di rect aan schietpartijen den ken. Dat zou wel eens een pa niekreactie teweeg kunnen brengen, noemt Jaqueline Boting ter illustratie. Een ander belangrijk punt is dat de kinderen naar een kerk van hun eigen geloofsrichting gaan. "De logeetjes meene men naar een oecumenische dienst is uitgesloten en een protestant kind meenemen naar een katholieke kerk zou een ramp zijn", verklaart Ja queline Boting. Omdat het naar twee kerkdiensten gaan op praktische (en/of morele) bezwaren kan stuiten, heeft de werkgroep ook adressen van gezinnen die bereid zijn een katholiek of protestants kind mee naar de kerk te ne men en die ook de nodige uitleg kunnen geven in ver band met de taal die in de kerkdiensten wordt gespro ken. een protestants kind) te loge ren willen hebben kunnen (liefst zo snel mogelijk) bellen naar mevrouw I. Starreveld (01714-3752). Zy geeft ook na dere informatie over het pro ject "De vliegreis is betaald. We hopen dat het publiek uit Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn de kinderen uit Belfast niet op Schiphol laat staan". Speurtocht op fabrieksterrein naar oude villa nu afgelopen ALPHEN AAN DEN RIJN - De opgravingen op het terrein van de voormalige betonfa- briek van Van Dijk in Alphen aan den Rijn zijn wat de 19-jarige Eric van der Most en zijn mede-amateurar cheologen betreft ver leden tijd. Bijna vijf weken zijn de ar cheologen in de slag geweest met de weerbarstige klei grond-met-boomwortels, om de geschiedenis van het bui tenhuis "Berendrecht" te ontsluieren. En daarin zijn de onderzoekers goed ge slaagd. Niet alleen hebben ze veel oude spullen boven wa ter weten te halen, ook kon de precieze ligging van dit uit 1646 daterende buiten huis worden vastgesteld. Aardewerk Aan de opgravingen heeft Eric "een flinke doos spullen" overgehouden, waarvan een groot deel in beslag wordt ge nomen door versplinterd vaatwerk. Daaruit werden met behulp van'de nodige tu bes lijm een tiental borden en schotels gereconstrueerd, en het resultaat was een aardige hoeveelheid karakteristiek Rijnlands aardewerk: bruin met gele, rode en groene slin gers. Ook een wandbord met daarop een vogel werd uit de brokstukken in elkaar ge lijmd. Vaast een roestige deurknop met grendel ("maar met zout zuur los je alles op") werden ook kleine voorwerpen als een blauwe glazen kraal en drie oude munten opgevist. "Nor maal vind je zulke kleine din gen nooit", vertelt Eric, "maar één van die munten lag toevallig boven op mijn schop en schitterde in het zon licht. Toen zijn we heel voor zichtig doorgegaan en vonden we er nog twee". Twee munten zijn niet meer dan verroeste schijfjes metaal, maar de derde is een gave Spaanse munt uit 1710. "Hoe die in Alphen aan den Rijn terecht is gekomen zal wel al tijd een raadsel blijven", zegt Eric daarover. Schoenen Kronen op het hakwerk in de klei en boomwortels vormden de vondsten van een puntgave vuurtest (een soort keuken- kom uit die tijd) in de gracht, en een paar oude schoenen. Die stappers zijn niet meer in het bezit van Eric, maar zijn voor conservering opgestuurd naar de Rijksdienst voor oud heidkundig bodemonderzoek. Ook andere schatgravers sloe gen uiteraard de afgelopen vijf weken regelmatig toe, maar, helaas voor henzonder succes. Op een zondag kwam één van de slopers van de be- tonfabriek een kijkje nemen, en na geconstateerd te hebben dat er aardig wat gevonden werd, kwam de week daarop na vieren de dragline van de slopers even een kijkje nemen op het terrein. "Ze hebben toen een grote sleuf in de gracht gegraven bij de achtermuur, maar ze haalden bijna niets naar boven. Het bleek dat dat gedeelte van de gracht vroe ger afgedamd is en helemaal leeggemaakt om daar fun damenten te kunnen leggen voor de oude boerderij. Eer lijk gezegd vonden we het heel amusant om ze daar te zien graven en niets naar boven te zien halen Uitgekeken Alle vondsten staan bij Eric thuisvertelt hij. "Daar doe ik verder weinig mee". Erg veel belang hecht hij daar niet aan. "Om de vondsten gaat het ons toch niet. Het is leuk voor nu, als zo'n ding 3 maanden op de kost heeft ge staan, dan ben je er wel op uitgekeken, en zou ik het bij wijze van spreken zó met de kraakwagen meegeven", al dus Eric. In de praktijk heeft hij zijn vondsten echter al be stemd voor het Alphens mu seum, als dat er tenminste ooit komt. Wat er verder nog in de grónd zit bij de betonfabriek, kan er wat hem betreft blijven. Aan de ene kant is dat noodzaak: dankzij een novembermaand die wat neerslag betreft een historisch hoogtepunt bete kende is het grondwaterpeil dermate hoog geworden, dat er niet meer te graven is. "Ik denk dat je zelfs met een hele zware pomp de zaak nauwe lijks meer droog krijgt", meent Eric. Erg ru>aar tilt hij daar echter niet meer aan. "We zouden natuurlijk nog ontzettend lang door kunnen graven, maar we weten nu waar de funderingen liggen en hoe het er vroeger dus uit gezien heeft. We hebben vier prenten van Berendrecht, maar die zijn allemaal erg onnauwkeurig. Nu kunnen we gaan kijken welke de meest reéle schets is. Alphense wethouder over vuilverbranding 99 9? ALPHEN AAN DEN RIJN - Volgens de Alphense wet houder J. W. Haanstra valt er te praten over het idee dat de Alphense en Goudse streek méér gaan betalen voor de verbranding van hun huisvuil. Die verbranding vindt nu plaats in de Rijnmond, tegen een prijs van f 40 per ton, terwjjl het zwaar verlies lijdende verbrandingsbedrijf AVR f 80 per ton zou moeten ontvangen om "quitte" te spelen. De Alphense en Goudse streek hebben echter contracten tot het jaar 2000, waarin die zeer voorde lige prijs ligt vastgelegd. Haan stra verklaarde tegenover onze krant dat althans het dagelijks bestuur van de vuilverwerkings organisatie van Alphen en Gouda (waarvan hy voorzitter is) bereid is tot het openbreken van dit con tract. Maar dan moet wel een aan tal voorwaarden worden vervuld. Eén zo'n voorwaarde is, dat de ge meenten in de Alphense en Goudse streek inzicht moeten hebben in de manier waarop de hogere prys wordt berekend De gemeenten willen daarby zeker niet opdraaien voor de verliezen die zijn ontstaan vóórdat zij klant werden by de AVR. Bovendien willen de gemeenten uit deze omgeving de zekerheid dat in de toekomst de vuilnisstromen uit de randstad logischer gaan wor den. Thans voert bijvoorbeeld Zoetermeer het huisvuil af naar buiten de provincie, terwyl Utrecht verbrandt in Rozenburg. Sommige vuüverbrandings- of andere vuilverwerkingsbedry- ven krijgen te veel vuil, andere te weinig vuil aangeleverd. Daar moet in de toekomst verandering in komen. Ook zal de bedrijfsvoe ring van de AVR zodanig veran derd moeten worden, dat in de toekomst niet meer voor miljoe- nenverliezen hoeft te worden ge vreesd. Hoever de gemeenten uit de Al phense en Goudse regio, althans het dagelijks bestuur van het vuilverwerkingsbedrijf uit deze streek, willen gaan als aan hun voorwaarden wordt voldaan, wilde Haanstra niet zeggen. Bin- „Vuil anders geweigerd ROTTERDAM-Het personeel van de vuilverbrandingsovens van de AVR bij Rotterdam heeft gis teren gezegd de komende dagen het vuil uit Alphen. Gouda en de provincie l'trecht te zullen wei geren. als deze gebieden niet be reid zijn meer te gaan betalen voor de verwerking van hun af val. Gisteren hield het personeel een werkonderbreking van J0 uur, ondersteund door de bonden. Chauffeurs van vuilnis bren gende wagens werden terugge stuurd, w aarbij om begrip w erd gevraagd voor de financiële po sitie van het bedrijf (een verlies van 100.000 per dag), welke volgens het personeel te wijten is aan een slechte bedrijfsvoe ring en aan de te goedkope con tracten met Alphen, Gouda en Utrecht nenkort zal het complete bestuur bijeen geroepen worden en zal daar over worden gepraat Tot land se. garant moeten staan voor door de AVR te sluiten leningen om de schulden te delgen. De vuilverwerkingsorganisatie van Alphen en Gouda heeft één en ander gistermorgen in een com promis-voorstel op tafel gelegd bij minister Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne), om toch het voortbestaan van de Af val Verwerking Kynmond te ver zekeren. Voorzitter Haanstra van de streek- organisatie vindt overigens dat de AVR ten onrechte de bal toe speelt naar deze streek en naar Utrecht, wat betreft de enorme financiële verhezen in de Ryn mond. "Het is onzin, dat de AVR nu in de problemen zit, omdat wy hier zo lastig zijn Dat wordt gesugge reerd. Maarwezyn pas vanaf 1977 by de AVR, terwyl dat bedrijf ai acht jaar bestaat Bovendien wordt de helft van het verlies veroorzaakt door de verbranding van het chemisch afvaL Wy be schuldigen niemand, maar we zijn alleen maar klant. Meer niet En als klant willen we geen ver antwoordelijkheid aangepraat krijgen. Dat gaat ons echt te ver", aldus een in dit opzicht veront waardigde Haanstra Volgens een vanmorgen verstrekt communique van de vuilverwer kingsorganisatie Alphen/Gouda zou ook de provincie Utrecht thans onder voorwaarden bereid zijn tot het openbreken van een zelfde soort "goedkoop" contract met de AVR Het bestuur van de Alphens/Goudse organisatie gaat op 14 december vergaderen over de situatie.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15