Luns: „NAVO wil met Russen onderhandelen' „DC-10 vloog te laag Ontploffing in Salzburg was aanslag Lezers schrijven Tegelijkertijd met beslissing over kernwapens Rechts wint in IJsland PAGINA 14 VARIA DINSDAG 4 DECEMBER 1979 BRUSSEL (AFP) - De NAVO zal op de ministersbijeen komst van 12 december in Brussel de Sowjet-Unie voor stellen "onmiddellijke onderhandelingen" te beginnen over de kernwapens in Europa. Dit heeft de secretaris generaal van de NAVO, mr Joseph Luns, gisteren ver klaard. Als op hot NAVO-beraad in de cember besloten wordt tot de sta tionering van 108 raketten van het type Pershing II met een rei kwijdte van 1.800 km en 464 kruisraketten, die een afstand van 2.400 km kunnen afleggen, kan men tegelijkertijd een aan bod tot onmiddellijke onderhan delingen met Moskou verwach ten, aldus de secretaris-generaal. Hij dacht dat de NAVO een der gelijk besluit wel zal nemen. Vol gens hem zal de Sowjet-Unie pas op het aanbod reageren na de ra tificatie van het door de VS en Rusland gesloten akkoord ter beperking van de strategische bewapening (Salt II). Dit aanbod van de NAVO, een reac tie op de voorstellen van de Rus sische president Leonid Brezjn- jev van 6 oktober om 20.000 mili tairen en 1.000 tanks uit Oost- REYKJAVIK/IJSLAND (UPI) - Conservatieve en centrumpartij en die hebben beloofd dat ze de indatiespiraal zullen ombuigen en het IJslandse NAVO-lidmaat- schap handhaven, hebben een meerderheid in het 60 leden tel lende parlement veroverd. Samen wonnen deze partijen 37 ze tels in het Althing, 's werelds oudste, in 930 gestichte parle ment. In de over twee dagen uitgesmeer de verkiezingen is ruim 90 pro cent van de 145.000 geregistreer de kiezers naar het stemlokaal gekomen. De verkiezingsstrijd is beheerst geweest door de inflatie, die een jaargemiddelde van 50 procent bedraagt. De NAVO, altijd onderwerp van debat op IJsland, heeft ook een grote rol gespeeld. Toen 60 procent van de stemmen was geteld hadden de conserva tieve onafhankelijken 22 parle mentszetels veroverd, een winst van 2. De progressieve partij, een groep van het midden, was tweede met 15 zetels, een winst van 3. De sociaal-democraten, grote win naars van de verkiezingen in '78, verloren 4 zetels en komen met 11 man terug. De linkse volksalliantie moest 2 ze tels prijsgeven en komt op 12. De rechtse partijen hebben beloofd dat ze de inflatie binnen aan vaardbare grenzen zullen bren gen en de rijksbegroting sluitend maken. Het tekort hierop voor 1979 zal naar verwachting 5 mil jard IJslandse kronen bedragen Schietende scholieren - De politie in Assen heeft twee scholieren, de 16-jarige J. B. en de 15-jarige M. N., aangehouden in verband met een schietpartij afgelopen donderdag. De politie heeft dit gisteren meegedeeld. De jongelui worden ervan verdacht donderdagavond in het wilde weg te hebben geschoten op en kele huizen en een wijkgebouw in Assen. Ook zouden ze op een passerende auto hebben ge vuurd. ADVERTENTIE Duitsland terug te trekken, zal een "pakket maatregelen" om vatten dat alle aspecten van de ontspanning betreft, zo zei Luns. Hij verwacht dat dit pakket zeer waarschijnlijk behalve uit de te rugtrekking van 1.000 Ameri kaanse kernkoppen uit Europa zal bestaan uit nieuwe voorstel len voor de onderhandelingen in Wenen over een wederzijdse troepenvermindering in Midden- Europa (MBFR). Volgens Luns zal de modernisering van de kernwapens door de NA VO niet "een directe bedreiging" betekenen voor de Sowjet-Unie Na een eventueel modernise- ringsbesluit zal het namelijk nog driejaar duren, voordat de nieu we raketten zullen worden ge plaatst, gedurende die periode "hebben we alle tijd om te onder handelen", aldus Luns. Hij zei weinig belang te hechten aan de verklaringen van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, in Bonn, volgens wel ke Rusland zou weigeren met de NAVO te onderhandelen als zij besluit tot modernisering. Luns meent dan men zich moet hou den aan de officiële verklaringen en het officiële communiquë van het bezoek van Gromyko aan de Bondsrepubliek, waarin staat dat de Sowjet-Unie wil onderhan delen. De secretaris-generaal van de NA VO dacht ten slotte dat de Euro pese NAVO- landen - uitgezon derd Frankrijk dat zich uit het geïntegreerde opperbevel van het bondgenootschap heeft te ruggetrokken - een grotere rol zullen gaan spelen bij de even tuele SALT li-onderhandelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie WENEN - De geweldige ont ploffing, die zich eind vorige week voordeed in een hotel in Salzburg en waarbij vier toe risten zwaargewond werden, is veroorzaakt door een met TNT geladen tijdbom en niet, zoals aanvankelijk werd ver ondersteld, door een lek in de gasleiding. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een beloning van 7500 gulden - een naar Oostenrijkse maat staven hoog bedrag - uitge loofd voor inlichtingen die leiden naar de daders van de bomaanslag. De Oostenrijkse politie gaat er vanuit dat het het werk is geweest van leden van een fascistische organisa tie. De bom ontplofte in een van de herentoiletten in de kelder van het hotel. De ontploffing was zó krachtig, dat de gra nietstenen keldertrap uit el kaar werd geslagen. Vier ho telgasten, allen oudere West- duitse toeristen, werden zwaargewond. De schade aan het hotel bedraagt meer dan 400.000 gulden. Het onderzoek van de politie is gericht op een gebeurtenis die onmiddellijk na de explo sie voorviel. Verschillende getuigen die zich op dat mo ment in de buurt van de hotel- receptie ophielden, zagen een gewonde man onder het puin van een ingestorte muur lig gen. Plotseling doken twee of drie man uit de rook en stof wolken op, sleepten de man weg uit de puinhoop en droe gen hem het hotel uit. Buiten het hotel zagen mensen in de menigte die op het geluid van de ontploffing was afgeko men, dat twee mannen een derde gewonde man naar een in de buurt geparkeerde auto droegen en snel wegre den. Omdat munitiedeskundigen in tussen hebben vastgesteld dat de bom een uur eerder dan was gepland, is geëxplo deerd, vermoedt de politie dat de gewonde man en zijn hel pers leden zijn van de groep die de bom heeft gelegd. Oorspronkelijk ging de politie er vanuit, dat de bomaanval verband hield met een serie voordrachten over „Israël, gezien vanuit een christelijk standpunt", die in een van de conferentiezalen van het ho tel waren gehouden. Het onderzoek concentreert zich nu op extremistische groeperingen in Salzburg, omdat de hoteleigenaar in het verleden meermalen heeft geweigerd een conferentie zaal te verhuren aan fascisti sche groepen, die in het hotel politieke bijeenkomsten wil den houden en die na de wei geringen dreigden met repre saillemaatregelen. Volgens Britse luchtvaartdeskundige: LONDEN - De wind speelt met een mouw van prinses Margarets avond jurk. De zuster van de Britse vorstin woonde, zojuist teruggekeerd van een tropische vakantie, een concert in de Royal Albert Hall bij. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG - Een vliegers- fout - te laag gevlogen en te dicht bij de berghelling - is vrijwel zeker de oor zaak van de ramp met de Nieuwzeelandse DC-10, die vorige week aan alle 257 inzittenden het leven heeft gekost. Het vliegtuig verongelukte tegen een helling van de vulkaan Erebus op Antarctica tij dens een toeristische vlucht. Een Brits luchtvaartdeskundige heeft, uit informatie die hem uit directe bron ter ore was geko men, gisteren verklaard er wel haast van overtuigd te zijn dat niet een mankement aan het vliegtuig, en „zeer zeker niet" een navigatiefout heeft geleid tot de hevigste luchtvaartramp in de Nieuwzeelandse geschiedenis, „maar een manier van vliegen die strijdig is met een van de grond regels voor veilig vliegen. Die luidt datje niet te laag moet gaan en niet te dicht bij bergen moet komen". Zonder te kunnen zeggen waardoor de vliegers de vulkaan te dicht waren genaderd - het ongeluk gebeurde om negen uur 's mor gens, maar op het zuidelijk half rond is het zomer en op de zuid pool is het nu 24 uur licht - wees de Brit erop dat zich in de directe omgeving van vulkanen dikwijls turbulentiés voordoen, die op de weerradar van het vliegtuig niet kunnen worden waargeno- In dit verband noemde hij een soortgelijk ongeluk met een Boeing-707 in 1966 in Japan, die verongelukte tijdens een toeristi sche vlucht naar de vulkaan Fuji. Ook dat vliegtuig, dat te dicht bij de berghelling had gevlogen, was verrast door een onzichtbare tur bulentie die vanaf de bergtop omlaag was gekomen en het vliegtuig tegen de berghelling te pletter had doen slaan. Een navigatiefout in de zin van een verkeerde beoordeling zou in het geval van de 600 tot 960 km per uur vliegende DC-10 beslist niet de oorzaak van de ramp kunnen zijn geweest. Een uitgestrekte omgeving van de Erebus is met sneeuw bedekt, zodat er geen of nauwelijks andere referentie punten waren dan de Erebus zelf. Daarnaast had deze bemanning nooit eerder over Antarctica gevlogen, zodat uitsluitend gevlogen mocht worden volgens een route die op de kaart was uit gezet. „Laag vliegen is tijdens toeristische vluchten een verlei ding waaraan wel vaker beman ningsleden weinig weerstand kunnen bieden", aldus de Brit. Uitkering In deze krant van woensdag 21 no vember 1979, is in uw artikel met de kop "Ook uitkering gehuwde vrouw" een storende fout geslo pen. Er wordt gesteld dat in het alge meen gehuwde vrouwen tot nu toe geen aanspraak konden ma ken op een uitkering in geval zij arbeidsongeschikt werden. Dit is niet geheel juist. Men moet onderscheid maken tussen ge huwde vrouwen die voordat zij arbeidsongeschikt werden in loondienst werkzaam waren, en de overige gehuwde vrouwen. De eerste hebben als regel recht op een WAO-uitkering. Voor de overige gehuwde vrouwen is de Algemene Arbeidsonge schiktheids Wet van toepassing. In deze wet zullen de in uw artikel beschreven veranderingen in de nabije toekomst plaatsvinden. Mr. J. C. Dekker (koördinator Leidse Rechtswinkel) Noordeinde 2a Leiden Ambtenaren De "spreekbuis" van de ambtena renbonden, de heer J. Dutman, springt op de bres voor de over werkvergoedingen van de amb tenaren uit alle rijksdiensten (LD/AD 24 november). Dit naar aanleiding van voorgeno men bezuinigingen. Hij betrekt hierbij ook de militairen. Hier door wordt de indruk gewekt als zouden de "militaire" ambtena ren een overwerkvergoeding ge nieten zoals die in het bericht wordt genoemd. Helaas is dit niet het geval. De mili tairen zitten nog steeds met het welbekende kluifje in het riet. Zij worden namelijk alleen voor weekeinddiensten "beloond", en wel met f 5,- en f 10,- op respec tievelijk vrijdag en zaterdag of zondag, plus een (halve) com- pendatiedag. De overuren op werkdagen zijn gratis. De "ruime" percentages zoals die genoemd werden in het kranten bericht zijn dus (nog) niet van toepassing op de "militaire" ambtenaar. Dit zal de heer Dutman toch wel bekend zijn? W. A. van Drunick, Kpl. tdv (Kon. Marine) Koekoeklaan 65 Katwijk aan Zee Import distributie KltflW Telefoon W? 1015 569324' Ashram van 4 ouders van Ashram-leerlin- gen. Zij schrijven, dat het katho liek Ashram College in Alphen aan den Rijn "een ontmoetings plaats is, waar leerlingen, docen ten en ouders elkaar in een open en eerlijk gesprek kunnen ont moeten, kunnen nadenken, zon der elkaar meningen op te drin gen". En verder schrijven zij nog: "om tot een goede oplossing te komen van de huidige proble men, zal er door ouders, leraren en het stichtingsbestuur in een open klimaat samengewerkt moeten worden". Vervolgens vragen de 4 ouders mij DRINGEND om op elf, door hen genoemde ouders mijn stem uit te brengen. Zodat die ouders op 10 december aanstaande plaats kunnen nemen in het bestuur van de Ashram-oudervereniging. Dat bestuur teltelf leden! En dan snap ik er niets meer van! Want er zijn achtentwintig kandi daten voor die bestuurszetels. Die 20 ouders hebben allemaal keurig op papier gezet, wat hun persoonlijke motivatie is om zich voor het bestuur van de Ashram- oudervereniging kandidaat te stellen. Alle ouders hebben die schriftelijke motivaties inmid dels in hun bezit. Toch krijgen alle ouders van Ash- ram-leerlingen nu weer een schriftelijk stemadvies thuis. Voor elf van de achtentwintig kandidaten! Wat een grove mis kenning van die overige zeven tien ouders én hun kwaliteiten! "Open en eerlijk", "zonder elkaar meningen op te dringen", "in een open klimaat"Allemaal loze woorden dus! Het advies van die 4 ouders leg ik heel bewust en verontwaardigd naast mij neer. Ik acht mijzelf heel goed in staat om voor elf kandidaten mijn stem uit te brengen, zonder dat anderen mij zeggen wie dat zouden moeten zijn! Ik heb gelukkig een goed houvast aan de eigen motivaties van die 28 ouders! Van harte hoop ik, en daar ver trouw ik ook op, dat zoveel mo gelijk ouders van Ashram-leer- lingen op maandag 10 december een goed bestuur kiezen voor hun eigen oudervereniging. Huub van Dalsum Schuberthof 57 Alphen aan den Rijn Schipbreuk Boot (3) Naar aanleiding van de reactie van de heer M.J. Lepoeter wil ik nog het volgende opmerken. Deze heer heeft waarschijnlijk het ar tikel over scheepswerf Boot niet goed gelezen want zijn opmer king over een verouderde werf is niet van mij maar van de heer Boot zelf. Persoonlijk vind ik het een verve lende zaak dat scheepswerf Boot failliet is gegaan. Met mijn reactie had ik alleen de bedoeling om recht te zetten dat de dwarshel- ling van scheepswerf Boot niet de laatste was voor Leiden en omge ving Ik hoop via dit schrijven de zaak duidelijk gemaakt te hebben. W.C. Tijssen Meidoornstraat 15 Leiderdorp Subsidiebeleid In zijn brief aan het Leidsch Dagblad van woensdag 28 no vember tracht het D'66 raadslid Jan Hoekema summier aan te ge ven in welke gevallen instellin gen zich al dan niet buiten de voorwaarden plaatsen die een gemeenschap aan een subsidie verlening wil en mag verbinden. Hij formuleerde dit uitgangspunt m.b.t. het verlenen van subsidie aan een peuterspeelplaats. Ik vraag mij af of hij deze uitgangs punten ook heeft gehanteerd tij dens de gemeenteraadszitting waarin het principebesluit werd genomen subsidie te verlenen aan het vrouwencafé. Zijn m.b.t. die beslissing ook voorwaarden gesteld aan de interne en externe democratisering van het vrou wencafé? Heeft Hoekema zich afgevraagd wat het daadwerkelijke emanci perende effect van het vrouwen café is? Welke vrouwen bereikt worden en welke niet? Worden ook vrouwen uit taalarme milieus bereikt, vrouwen die hun dagen slijten in het huishouden, vrou wen die het leven aan zich voorbij zien gaan aan de lopende band? Gaat het vrouwencafé ruimte en mogelijkheden bieden aan vrou wen die minder maatschappelij ke weerbaarheid tonen b.v. om dat zij weinig opleiding hebben genoten en verbaal minder on derlegd zijn? Of blijft het vrou wencafé een brandkast gevuld met Keulse potten? Ik denk dat zich progressief noe mende politici aandacht moeten schenken aan dit soort overwe gingen, óók wanneer op ver nieuwing en verandering gerich te organisaties, zoals het vrou wencafé, om subsidie aanklop pen bij de gemeente. Wanneer om die overwegingen al te gemakke- Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege- lijk wordt heengelopen, verwor den politieke partijen en parle mentaire organen te veel tot doorgeefluiken van deelbelan gen, zonder dat er een behoorlij ke afweging en maatschappelijke toetsing van de beslissingen plaatsvindt. Juist een zich onafhankelijk op stellende partij als D'66 - maar ook andere progressieve partijen - moet zich aan de twee laatstge noemde aspecten, die kenmer kend zijn voor het voeren van progressieve politiek, veel gele gen laten liggen. Wanneer dit in derdaad gebeurt, komt er vanzelf een einde aan het kritiekloos steunen van het collegebeleid door de D'66 fractie. Zolang D'66 bij voortduring in stemt met het collegebeleid, maakt zij zich nu en in de toe komst voor de P.v.d.A. uitwissel baar tegen de V.V.D. Indien D'66 en V.V.D. tegen elkaar uitwissel baar blijven, wordt de uiteinde lijke keuze tussen D'66 en V.V.D. bepaald door de aanwezigheid van de meest gekwalificeerde mensen uit één van beide partijen en niet op grond van politieke in houdelijke argumenten. Het ge volg zal zijn een continuering van het weinig radicale en weinig in spirerende collegebeleid. Wil D'66 zich niet inwisselbaar ma ken tegen de V.V.D. dan dient zij zich politiek inhoudelijk meer te profiteren en zich, waar dat noodzakelijk is, af te zetten tegen een collegebeleid dat mede onder invloed van de V.V.D. meer ge richt is op het passen op de win kel dan op het aanpakken van de werkelijke problemen waar de gemeente Leiden mee gecon fronteerd wordt. Gerard Bartels Boerhaavelaan 77 Leiden. Censuur Eind vorige week hebben we ook in uw krant kunnen lezen over de overval van de marechaussee op het kantoor van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen, de soldatenvakbond. De Militaire Politie heeft daar vrij dagmorgen 130 posters, genaamd "Laten Hangen", in beslag ge nomen en drie aanwezige be stuursleden van de WDM een proces-verbaal gegeven. Zij wor den van zgn. "onkrijgstuchtelijk handelen" beschuldigd. Helaas is er in de pers weinig aandacht be steed aan deze razzia. En dat ter wijl dit optreden toch een regel rechte slag in het gezicht is van duizenden soldaten! Overigens is er niet alleen sprake van deze marechaussee-actie, in talloze kazernes hebben ook aan tastingen plaats van het recht op ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. vrije meningsuiting. In kazernes in Ossendrecht, 'Harderwijk, Nunspeet, Hilversum, Den Bosch, Amersfoort, Oirschot, Vught, Veldhoven en vele andere plaatsen worden affiches verwij derd, WDM-hokken en kasten opengebroken, intimidatiepo gingen uitgevoerd door het kader en marechaussee en processen- verbaal gegeven aan soldaten die affiches verspreiden en ophan gen. Op dit moment lopen zo n 40 processen-verbaal, m.a.w. solda ten worden voor de krijgsraad gesleept omdat zij opkomen voor vrijheid van meningsuiting bin nen het leger. Dit worden dus po litieke processen! Kortom, binnen het Nederlandse leger is een ware jacht ontstaan op de posters én op de soldaten die ze verspreiden en ophangen. Nadat de posters "Stomp niet af, Stomp terug" en "Lamaarlullen", uitgebracht door de Bond voor Dienstplichtigen (BVD), onkrijg stuchtelijk verklaard waren, wordt nu een WDM-poster, waarop wordt geprotesteerd te gen deze maatregelen ook grof verboden door de legerleiding. Dit betekent in feite dat binnen het Nederlandse leger kritische, mondige soldaten niet gewenst zijn en met de grofste middelen worden aangepakt. Het is duide lijk dat de ware aard van dit leger nu wordt getoond. De mach thebbers in deze maatschappij hebben een betrouwbaar leger nodig, een leger dat makkelijk ingezet kan worden in het bui tenland (vroeger Indonesië, Su riname, Curasao, tegenwoordig Libanon), maar ook in het bin nenland, bij rellen en stakingen. Recente legeroefeningen en er varingen in het verleden (b.v. bij de stakingen van het Amster damse gemeentepersoneel in '55) wijzen hierop. Kritische soldaten kunnen ze hier bij uiteraard niet gebruiken. Deze censuurmaatregelen hebben tot doel een betrouwbaar leger in stand te houden, een repressieve steunpilaar voor de kapitalisti sche maatschappij. Het is van belang voor de gehele progres sieve beweging de soldaten die zich tegen deze doeleinden van het legerapparaat verzetten en opkomen voor het recht op vrije meningsuiting binnen het leger krachtig te ondersteunen. John Vaneman (Bond voor Dienst plichtigen) Clarensteeg 1, Leiden. Hogewoerd De Hogewoerd is gereed gekomen. Maar wat is nu eigenlijk de bedoe ling geweest? Uit publikaties in uw blad had ik begrepen dat er een verbreed trottoir en een ver smalde rijbaan voor fiets en bromfiets zou komen. En wat is het geworden? Door de verlaagde drempels aan Water- steeg en het Gangetje een ge makkelijk te bereiken parkeer plaats voor auto's. Voor de voet gangers is hi§r geen plaats. Die moeten zich tevreden stellen met een smal paadje. Ook de ver smalde rijbaan is levensgevaar lijk geworden, deze kan het aan bod van fietsers en brommers niet aan. Weer een misslag van het gemeen tebestuur. Deze mensen komen waarschijnlijk nooit buiten. Het is hun tot heden zeker ook niet opgevallen dat de Botermarkt - die in januari de warenmarkt te verwerken krijgt - al zestien maanden met een semi-feestver- lichting zit. Een behoorlijke straatverlichting is óf vergeten in de plannen óf er was geen geld meer voor. Het wordt tijd dat er nieuwe ge meenteraadsverkiezingen ko men. J.S Tierolf Botermarkt 19a Leiden ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14