Groot deel gegijzelden buiten ambassade gebracht Frankrijk tekent zoutverdrag niet Onvrede in de Elzas oorzaak Frans besluit ardanta keukens, badkamers,zitkomfort onder één dak Akkoord tussen Londen en Salisbury Bezetters onderwerpen acht Amerikanen aan verhoor 4000+1000m DINSDAG 4 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 13 Nederlandse regering: „Verpletterende mededeling" (Van onze correspondenten) ding", aldus de minister, die het PARIJS-DEN HAAG - De Franse Franse besluit bij de eerstko- regering zal het internationaal mende gelegenheid in het kabi- zoutverdrag niet ondertekenen. net aan de orde wil stellen. Dit is gisteren in Parijs bekend Het Nederlands parlement heeft de geworden aan de vooravond van Franse beslissing als een „schan- het debat in het Franse parlement delijke zaak" veroordeeld. Het het al jaren fel omstreden Rijn-zoutverdrag. De beslissing van de Franse regering heeft tot gevolg dat de kalimijnen in de El- zas ongestoord hun zout in de Rijn kunnen blijven lozen. De Nederlandse regering is diep te leurgesteld over de verrassende maatregel van de Fransen om het wetsontwerp, dat bedoeld was om het zout in de Rijn in drie etappes te verminderen, in te trekken. Minister Tuijnman (verkeer en wa terstaat) noemt het besluit van de Franse regering „een verplette rende mededeling". De be windsman: „Afgezien van de economische en ecologische ge volgen, is dit ook een groot ver lies voor de internationale sa menwerking. Het is onaanvaard baar voor onze waterhuishou- CDA zou vandaag in de Tweede Kamer zowel aan premier Van Agt als aan de andere betrokken bewindslieden (buitenlandse za ken, verkeer en waterstaat en volksgezondheid en milieuhy giëne) vragen, stappen te onder nemen tegen Frankrijk. Vóór de kerst willen de christen-demo craten een kamerdebat over de Rijnkwestie. De Franse regering heeft het wets ontwerp ingetrokken omdat ge vreesd werd dat het niet de ver eiste meerderheid in het parle ment zou krijgen. Nederland betaalde eind 1976 bij de ondertekening van het interna tionaal zoutverdrag 24 miljoen gulden voor de opslag van het af valzout van de kalimijnen diep in de grond in de de Elzas. Ook de andere Rijnoeverstaten betaal den mee aan het project. De Fransen hadden toegezegd vóór eind 1978 met de opslag te begin nen. Mede als gevolg van het werk van aktiegroepen uit de El zas, die vreesden dat het opslaan van het afvalzout het grondwater zou aantasten, ging de Franse re gering nog steeds niet over tot het ratificeren van het zoutver drag. De Nederlandse regering zegt steeds de indruk te hebben gehad dat de Fransen alles in het werk zouden stellen om het zoutver drag door het parlement te krij gen. Veelvuldig kwamen de Ne derlandse en Franse ministers van buitenlandse zaken (Van der Klaauw en Poncet) bijeen valzout diep in de Elzasser bo dem terug te storten. Het CDA-kamerlid P. A. M. Corne- lissen zegt dat de jongste Franse maatregel om het wetsontwerp in te trekken tot gevolg heeft dat „we even ver zijn als twaalf jaar geleden. We zijn ineens gedwon gen terug te gaan naar af Vol gens Cornelissen is het een schandelijke zaak dat de Franse binnenlandse politiek bepalend is voor een Europees beleid. „Ik vrees dat andere landen nu ook minder hard zullen lopen om de vervuiling van de Rijn aan te pakken. Ik denk hierbij aan de strijd van de Westduitsers tegen de chemische Rijnvervui ling" pogen de laatste obstakels weg te De WD vindt dat het Europees nemen. De Nederlandse regering beraadt zich over eventueel te nemen stappen. Er wordt eerst contact opgenomen met de ande re Rijnoeverstaten, Zwitserland, West-Duitsland en Luxemburg. De Fransen hebben inmiddels toegezegd de gestorte geldbedra gen voor het opslaan van het af- parlement nu in actie dient te komen. De liberalen willen voorts dat de Fransen een aan zienlijke boete betalen voor het niet nakomen van hun verplich tingen. Een boycot tegen Frank rijk wordt door de parlementa riërs als niet reëel gezien. D'66- woordvoerder Jan Terlouw meent dat de Franse regering de plicht heeft zo snel mogelijk met een alternatief voorstel te komen om het zoutgehalte van de Rijn te reduceren. „Ik vreesde al dat het wetsontwerp niet door het Fran se parlement zou komen. Maar het is onbehoorlijk dat de rege ring nu helelemaal geen actie on derneemt". Inmiddels hebben de 82 waterlei dingbedrijven in het stroomge bied van de Rijn op een interna tionale ministersconferentie aangedrongen. De bedrijven, die voor 20 miljoen mensen drinkwa ter uit de Rijn bereiden, achten een bijeenkomst van de verant woordelijke ministers op zo kort mogelijke termijn noodzakelijk om te bespreken op welke wijze de verontreiniging van het Rijn water door zout kan worden ver minderd. De waterleidingbedrij ven noemen het terugtrekken van het zoutverdrag door de Franse regering een zware ne derlaag in de internationale strijd tegen de vervuiling van de Rijn. (Van c redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON - Welingelichte en betrouw bare diplomatieke bronnen in de Iraanse hoofdstad Tehe ran zijn er zeker van dat minstens 30 Amerikaanse gijze laars uit de bezette ambassade naar andere plaatsen in de stad zijn overgebracht. De bezetters zouden daartoe zijn overgegaan om een eventuele Amerikaanse bevrijdings operatie onmogelijk te maken. In de ambassade zelf zou den nog twintig Amerikanen worden vastgehouden. Zo wel de Iraanse autoriteiten als de bezetters in de ambas sade ontkennen deze berichten echter hardnekkig. Gisteren zei een van de bezetters tegen een Britse journalist die de ambassade bezocht, dat de gijze laars vastgebonden blijven en verstoken van nieuws uit de bui tenwereld. Dat is een maatregel om de gijzelaars niet „psychisch te martelen", meende hij, wijzend op de dreigementen de gijzelaars te doden wanneer de VS militair ingrijpen of te berechten wegens spionage wanneer de VS de sjah niet uitleveren. Volgens deze bezetter worden acht gijzelaars verhoord door leden van de islamitische geheime dienst (die volgens ingewijden in Teheran voor een groot deel be staat uit leden van de SAVAK, de gevreesde inlichtingendienst van de sjah). Het verhoor zou zijn ge baseerd op in de Amerikaanse ambassade gevonden documen ten, waaruit zou blijken dat de ambassade een Cl A-basis was. Onder de acht bevinden zich Malcolm Kalp en William Daug- herty, beiden 'officieel ambassa desecretaris, maar volgens een door zaakgelastigde Bruce Lain- gen ondertekend stuk in werke lijkheid Cl A-employees. De ver horen zouden dienen ter voorbe reiding op de aangekondigde „spionageprocessen". In Amerika zelf leidde de gijze lingsaffaire tot een conflict tus sen presidentskandidaat Edward Kennedy en zijn tegenstrever president Carter. Met op de ach tergrond de dreiging dat de sjah wel in de VS moet blijven omdat geen land bereid is hem onder dak te verschaffen, zei Kennedy gisteren in een tv-interview dat het sjah-regime een van de ge welddadigste uit de wereldge schiedenis was en dat de vroege re Iraanse heerser zijn land mil joenen dollars lichter heeft ge maakt. Kennedy's verklaring werd hem niet in dank afgenomen door de Amerikaanse regering. Carter zelf wilde er niet op reageren, maar het ministerie van buiten landse zaken kwam met een gif tige verklaring, waarin Kenne dy's uitlatingen „ongelukkig" en „bedreigend voor de delicate on derhandelingen" werden ge noemd Veiligheidsraad Gisteravond zette de Veiligheids raad de beraadslagingen over de affaire in Teheran voort. De Iraanse ex-minister van bui tenlandse zaken Abol Hassan Bani-Sadr heeft scherpe kritiek geuit op de beslissing van Cho- meini de zittingen van de Veilig heidsraad te boycotten. Volgens Bani-Sadr had Iran goede kans als overwinnaar uit dat debat te voorschijn te komen. Zes niet- permanente lëden van de raad waren van plan Iran te steunen en de minister had een lijvige aan klacht opgesteld. Anti-VS De anti-Amerikaanse gevoelens in de Arabische wereld uiten zich steeds heviger^ Niet alleen uit Sa- oedi-Arabië, maar ook uit. Soedan worden rellen gemeld. De Ame rikaanse ambassade in de Soeda- nese hoofdstad Kartoem is giste ren gesloten, nadat anonieme meldingen over een groot scheepse anti-Amerikaanse be toging waren binnengeko- Dit weekeinde werd de Ameri kaanse ambassade in de Libische hoofdstad Tripoli in brand gesto ken. Op het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington worden de relaties met Libië „in heroverweging genomen", om dat het Ghaddaffi-bewind wel verontschuldigingen heeft aan geboden. maar niet de verant woordelijkheid voor de rellen op zich heeft genomen en evenmin schadevergoeding in het vooruit zicht heeft gesteld. In politieke kringen in Washington wordt het niet uitgesloten geacht dat Carter zal besluiten tot ver breking van de diplomatieke be trekkingen met Libië als Ghad- dafi niet over de brug komt. Na de troebelen in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, waar de VS-ambassade in een rokende puinhoop veranderde, bood Pa kistan schadevergoeding aan, ga randeerde de veiligheid van de Amerikaanse diplomaten en nam de volledige verantwoordelijk heid voor de gebeurtenissen op zich. Uit Beiroet komen meldingen van grootscheepse anti-Amerikaanse demonstraties in de olierijke oostelijke provincies van Saoedi- Arabië. Volgens een Libanees (links) dagblad heeft de Saoedi- sche regering 20.000 militairen naar het gebied gestuurd. Wes terse bronnen spreken van „spo radisch voorkomend geweld" en „enkele doden" die zouden zijn gevallen tijdens demonstraties van de met Chomeini's islamiti sche stroming verwante sji'iti- sche minderheid in deze Saoedi- sche provincies. Teheran bezet houden, besteden veel tijd i (Van t correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Frankrijk heeft het internationale zoutverdrag in de prullenmand gegooid, waardoor er voorlopig geen enkel uitzicht is op het reduceren van het zoutgehalte van de Rijn. De giganti sche zoutlozingen gaan dus gewoon door. Frankrijk is de hoofd schuldige: de kalimijnen in de Elzas zgn voor de helft verant woordelijk voor het hoge zoutgehalte van de Rijn. De Westlandse tuinbouw ondervindt daarvan jaarlijks een schade van 30 miljoen gulden. Via de rechter proberen de tuinders al lange tgd de scha de op de kalimijnen te verhalen. Tot nu toe tevergeefs. De enorme weerstand van de bevolking in de Elzas tegen het op slaan van afvalzout in de bodem is er voor een belangrijk deel de oorzaak van dat Frankrijk het internationaal zoutverdrag niet invulde. Maar er was meer aan de hand in de Elzas. Er was een algemene onvrede over tal van andere zaken, die dit door de moderne industrie omgewoelde gebied er niet aantrekkelijker op hadden gemaakt. Het enorme Rijn-Rhónekanaal was niet door iedereen in dank afgenomen, de autoroute tussen Mulhouse en Belfort stuitte op veel landelijke tegenstand En dan is niet de geringste steen des aanstoots de nucleaire krachtcentrale van Fessenheim, terwijl op Zwitsers en Westduits gebied niet ver daar vandaan ook al de atoomkracht is of wordt losgelaten. De grote boze wereld is dan ook over de Elzas losgebroken, zo redeneerde men daar, en dan zou het zout er nog bijgekomen zijn. Wie garandeerde dat die injecties van het afvalzout niet op een gegeven ogenblik toch het grondwater en de vruchtbare grond zouden aantasten. Voorlopig zou Frankrijk volgens het zoutver drag 20 kilo zout per seconde onder de grond op moeten slaan. In volgende etappes zou daar nog eens 40 kilo (dus in totaal 60 kilo) bü komen. De grootste strijder tegen het zoutverdrag. de 55-jarige. witharige apothekr uit Wittenheim, Pierre Weissenhorn, afgevaardigde in de Franse Assemblëe voor de gaullisten van Jacques Chirac, heeft gezegd: „Het zijn de buitenlanders die ons tot zo iets willen verplichten. Als dat doorgaat, geef ik geen cent meer voor Frank rijk". Hoewel Weissenhorn zelfbij de laatste algemene verkiezingen van '78 een behoorlijke meerderheid in zijn kiesdistrict behaalde, kwamen de gaullisten in de Elzas er in het algemeen niet zo goed van af. Er is wel beweerd dat de gaullisten hun verzet tegen de zoutirgecties als een trekpleister voor de kiezers hebben be schouwd. Weissenhorn ontkent dit De Franse dienst van de mijnen -een gezelschap uiterst uitgekook te technici - had geen bezwaren tegen de zoutirgecties aangete kend, maar Weissenhorn lapte dit advies aan zijn laars: „Ons water is het mooiste van Europa", zo vertelde hg trots, „en de 400.000 inwoners van Mulhouse moeten ervan leven. Niemand weet wat er op den duur door dat zout allemaal gebeurd zou zijn". Vlak voor de onverwachte ontknoping van het Rgnzoutdrama leek er nog enige hoop te zijn dat het wetsontwerp het in het Franse parlement zou halen. Het Franse werkgeversverbond zou zich tot de socialisten hebben gewend met het verzoek hun oppositie tegen de zoutinjectieplannen op te geven. En de communistische vakbond CGT zou zich hebben uitgesproken voor het alternatief- Weissenhorn, namelijk het terugbrengen van het zout in oude mijngangen. Weissenhorn had al verklaard dat hij in het parlement weliswaar tegen zou stemmen, maar dat hij onmiddellijk daarop volgend zou oproepen tot het gezamenlijk vinden van een voor iedereen bevredigende oplossing. Dat zijn plan tot het terugbrengen van het overtollige zout in de mijngangen door de dienst voor de mijnen was afgedaan met de mededeling dat twee jaar nodig zou zijn voor het ontwerpen van de machines en nog eens vijf voor onderzoek, wuifde Weissenhorn als overdreven van de hand. Het is van het begin af aan duidelijk pwewt dal de FlVIM tegen standers van het plan niet te vermurwen zouden zgn, een om standigheid die wellicht toch kan worden teruggebracht tot het politieke aspect van de respectievelijke standpunten. In deze samenhang diende ook een ongebruikelijke poging van een de legatie uit het Nederlandse parlement, enige tgd geleden op niets uit te lopen. De Nederlandse afgevaardigden hadden vertegen woordigers van de Franse Assemblee een document voorgele zen, dat achteraf gezien toch wel van wat naieve argumenten uitging. Zo sprak de woordvoerder van de delegatie bij die gelegenheid tot de verbaasde Fransen: ik behoef u slechts te herinneren aan de sfeer van het oude testament, waann het bevuilen van een buur man als een van de zwaarste vergrijpen gold - juist omdat ook daar en in die tgd daardoor de bestaansmogelgkheid van een gemeenschap dodelijk werd bedreigd Dat is vandaag. 30 jaar na de laatste oorlog, de toestand waann Nederland zich bevindt. Ook de Nederlandse delegatie was zich er toen ten volle van bewust dat het bevuilen van de stoep van de buurman in het huidige internationale recht nog geen begrip is waarmee iets kan worden aangevangen. Ze gooide het dan ook nog over een andere boeg door van 'morele verplichtingen' te spreken die zouden zgn ont staan door uitspraken na de eerste interparlementaire Rgnconfe- rentie in Den Haag, zo'n twee jaar geleden. De Fransen hadden er toen 'hun hartelijke instemming mee betuigd dat reeds nu aan de uitvoering van het zoutverdrag begonnen zou worden, han gende de ratificatieprocedure'. Het feit dat de Nederlanders (en de Duitsers) hun bijdrage meteen hadden gestort had de Fransen tot de slotsom gebracht 'dat de feitelgke uitvoering onverwgld kon beginnen'. In deze zin hadden de Franse afgevaardigden zich toen ook 'ten overstaan van de internationale pers' - aldus het betoog van de Nederlanders in Parijs - uitglaten Noch het oude testament noch morele verplichtingen zgn zaken waar Franse politici erg zwaar aan tillen. Ze laten zich niet door de eerste de beste argumentatie de regels van hun spel uit de handen slaan: en tenslotte zgn de gaullisten tegen de giscardg- nen. de socialisten tegen alletwee en de communisten tegen alles zolang het niet om het aannemen van een wet tot toelating van door de staat betaalde abortus gaat. Zonder Patriottisch Front LONDEN (AFP)-Groot-Britlannie heeft gisteren een bilateraal ak koord gesloten met de regering- Muzorewa betreffende Zimbab we-Rhodesie. ADVERTENTIE De persoonlijke uitvaartpolis van Ardanta is een heel bijzondere uitvaartverzekenng Bi) een sterfgeval vindt geen uitkering van geld plaats, maar wordt dé begrafenis of krematie verzorgd Een verzekenng dus zónder financiële nasleep Voor inlichtingen Noord-Esmarkerrondweg 372. 7500 AH ENSCHEDE Tel 053 - 31 21 89 Het Patriottisch Front, dat het ak koord niet heeft ondertekend, is door de regering in Londen opge roepen zich er bij aan te sluiten. Op een persconferentie in Lancas ter House, waar de drie delegaties al drie maanden onderhandelen over de toekomst van Zimbabwe- Rhodesie. verklaarde conferen tievoorzitter Lord Carrington, de Britse minister van buitenlandse zaken, dat Londen het onafhan kelijk worden van Zimbabwe- Rhodesie wil bespoedigen door er op korte termgn een Britse gouverneur heen te sturen. Deze krijgt volledige wetgevende en uitvoerende bevoegdheden en moet de voorbereidingen van de (opnieuw) te houden verkiezin gen coördineren. Over het punt van de verkiezingen alsmede over dat van een nieuwe grond wet waren de regering in Salisbu ry en het Patriottisch Front het al eerder eens geworden. Waar de zaak nog op vast zat was de kwes tie van het staakt-het-vuren. "Wg kunnen niet eeuwig wachten op antwoord van het Patriottisch Front", aldus Lord Carrington die verklaarde niet wanhopig te zgn, maar wel te snakken naar een eind aan het lijden in Zim- babwe-Rhodesië en de buurlan den. Het besluit om een gouverneur - naar verluidt komt de 59-jarige Lord Soames, de schoonzoon van Winston Churchill die EG-com- missans is geweest, het meest voor benoeming in aanmerking - naar Salisbury te zenden is ge nomen tijdens een speciale bij eenkomst van het Britse kabinet De jongste ontwikkeling in de kwestie-Zimbabwe-Rhodesie is afgedwongen door de regering van bisschop Muzorewa. Het be wind in Salisbury - dat aan de macht kwam na verkiezingen waaraan het Patriottisch Front niet meedeed en gehouden was aan een grondwet die de blanken tot in lengte van jaren gedeelte lijke bevoegdheden garandeerde - had concrete vooruitgang in het overleg geeist op strafte van te rugkeer naar Salisbury. In Washington zgn president Car ter en de senaatscommissie voor buitenlandse zaken het gisteren eens geworden over de opheffing van de Amerikaanse sancties te gen Zimbabwe-Rhodesie. en wel zodra een Britse gouverneur in Salisbury is gearriveerd. Met dit akkoord stemden twee senatoren in, die eerder hadden aangedron gen op een onmiddellijke beëin diging van de sancties tegen de voormalige kolonie van Groot- Brittannie Ex premier lan Smith, die 14 jaar zelfbenoemd regeringsleider was van de Britse kolonie die hg in 1965 eenzgdig onafhankelijk verklaarde van Londen, kwalifi ceerde het Britse plan om spoe dig een gouverneur naar Salisbu ry te sturen, als "bangmakerg". "Het Patriottisch Front heeft steeds geïntimideerd, nu doet de Britse regering het Ais het erop Inmiddels treft men in Salisbury voorbereidingen voor de ont vangst van een gouverneur uit Londen die namens de Britse re gering toezicht moet houden op de overgang naar een wettige on afhankelijkheid Sommigen ho pen dat het land volgende week al weer onder Bnts gezag komt, uaama via een wapenstilstand een eind kan komen aan de guer rilla-oorlog en het land zich op kan maken voor verkiezingen waaraan ditmaal ook de partgen van Nkomoen Mugabe meedoen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13