Leven onder het teken van de dood IAAF wil Drut en Stones niet laten uitkomen in Moskou Jury is op WK turnen vrijgevig Protest ZOE TER WO UDSE kerkeraad tegen nieuwe atoomraketten Jfi PAGINA 11 8SÜ DINSDAG 4 DECEMBER 1979 Het kerkelijke protest uit Zoeterwoude tegen de atoom bewapening is geen particulier initiatief van de predikant Wolthaus (foto)al heeft hij dit vraagstuk de laatste tijd wel meermalen in zijn preken aangeroerd. De herderlijke brief is, zonder uitzondering, van de hele kerkeraad. (Van onze redactie geestelijk leven) ZOETERWOUDE - „Hoe wel wij als kerkeraadsle- den zeer verschillend zijn, zowel naar geloofs inzicht en kerkelijke af komst als naar maat schappelijke positie en politieke keuze, zijn wij in de kwestie van de aan schaf van 572 atoomra ketten voor West-Europa eenparig van oordeel dat wij met klem moeten pro testeren. Wij loochenen Jezus Christus als Heer der wereld en der mach ten als wij onze stem niet laten horen met een dui delijk nee". De kerkeraad van de hervormde gemeente in Zoeterwoude schrijft dit aan het slot van een „herderlijke brief' die alle leden hebben ontvangen en die ook is verzonden aan de ministerraad, de leden van beide Kamers en aan de hervormde en gerefor meerde synodes. De brief vat de gesprekken samen die de kerke raad over de atoombewapening heeft gevoerd en de motieven om daarmee op deze manier naar buiten te treden. De boodschap van het evangelie is méér dan een politieke bood schap en iets anders dan een ideologie, maar. zo meent de Zoe- terwoudse kerkeraad. als wij nu zouden zwijgen in deze politieke zaak, dan zouden wij ook dat an dere. eigenlijke werk in de ge meente niet meer naar behoren en in een rein geweten kunnen voortzetten. De kerkeraad heeft de gehele gemeente „en al onze broeders en zusters in Christus" alsmede alle christelijke organen en organisaties opgeroepen om het protest bij parlement en rege ring te ondersteunen. Alles groter ln zijn schrijven, ondertekend door voorzitter J. Dorrepaal, scriba B A. Lichtendonk-Lamping en dominee J. R. Wolthaus, wijst de kerkeraad erop, dat de nieuwe generatie atoomraketten niet al leen een vervanging van oude wapens betekent maar ook een andere ontwikkeling in de kern wapenwedloop inluidt. ,,De NAVO bereidt zich erop voor om met deze raketten zeer diep, 2500 km., in de Sowjet-Unie te kunnen doordringen. De wapens hebben een grotere reikwijdte en richtprecisie (tot op enkele cen timeters nauwkeurig) en ook een grotere kernlading en een nieuwe strategische functie" De kerkeraad zegt, zeer goed te be seffen dat een nucleaire ontwik keling van dertig jaar niet in korte tijd is te veranderen of ongedaan te maken. „Dat is een zaak van lange adem" ..Maar toen wij ons realiseerden hoe ver wij met deze wapens afstaan van het navolgen van Christus, hoe weinig het bezit ervan ons in staat stelt iets te doen ter verde diging van de vrijheid op de wijze van Christus, en hoe deze wapens ons beletten de aarde bewoon baar en leefbaar te maken voor de miljoenen ontrechten die in bit tere armoede moeten leven, toén konden wij absoluut niet meer instemmen met de geringste ver betering. uitbreiding of verster king van atomaire wapens. In stemming ontneemt ons de mo gelijkheid. gemeente van Chris tus te zijn. Die gemeente mag weet hebben van de angst voor de ander en van het onvermogen de naaste recht te doen, maar zij wil zich daardoor niet laten overwel digen. Onze angst hoeft niet to taal te zijn. De worsteling ermee is althans niet zonder hoop" Onze samenleving, zegt de kerke raad in zijn brief, laat zich door de angst voor een ander politiek sys teem verleiden tot de produktie van een wapen dat de totale ver nietiging van de ander, van ons zelf en van het toekomstige le ven in zich draagt. ..Hiermee stelt de maatschappij - en ook wij als gemeente van Chris tus - het leven onder het teken van de dood. Als gemeente zijn wij hiermee ongehoorzaam aan het gebod van Christus en on trouw aan de belofte die wij in de kerken aan elkaar doen om ons samen uit te strekken naar de toekomst van Christus, naar een wereld van levenden" Verzwaring Een ander motief voor het protest vindt de kerkeraad in de grote moeite die ook veel militairen, beroeps en niet-beroeps, met de ze ontwikkelingen hebben. ,Wij mogen hen, die nu al zo'n grote verantwoordelijkheid dragen, niet namens ons allen belasten met een nieuwe verzwaring van hun werk door deze zoveel ge vaarlijkeratoomwapens. Er moet intensiever worden gewerkt aan terugdringing en afschaffing" De kerkeraad heeft zich erover ver baasd dat op het voorstel van Bresjnef inzake wapen- en troe penvermindering een creatief antwoord van NAVO-kant is uit gebleven. Dankbaar herinnert hij aan de „historische stap van Sa- dat en Begin". „Zeker, deze twee zijn ook nu nog geen lieverdjes voor elkaar en een totale vrede hebben zij nog niet bereikt. Maar toch. zij sloegen, met heel veel ri sico's, een nieuwe weg in, die te voren absoluut ondenkbaar was. Kunnen ook wij niet net zo'n weg inslaan, ook al brengt dat risico's mee?". Deze zijn, zo meent de kerkeraad, niet groter dan wan neer de bewapeningswedloop wordt voortgezet. „Als alle berekeningen en argu menten, alle stappen en beslis singen volkomen worden be paald door wat de vijand doet of wat onze bondgenoten doen. hoe kunnen wij christenen dan nog het zout der aarde zijn? Waarin bestaat dan nog onze vrijheid in Christus?" Voordurend wordt er gesproken over onze verplichtingen en onze trouw aan het verbond der NA- VO-partners. „Wij belijden echter dat wij God meer gehoorzaam behoren te zijn dan dit NAVO- verbond en dat Zijn nieuwe ver bond in Christus met ons mensen elke macht relativeert. Zowel van de vijand als van het atlantische verbond en de voortgaande "ver nietigingstechniek" Gemeente-avond De kerkleden hebben behalve deze herderlijke brief ook een inteken formulier gekregen om hun nee aan parlement en regering ken baar te maken. Op 12 december wordt nog een ge meente-avond gehouden met als een van de agendapunten een „verdere bezinning op de vragen van oorlog en vrede en op deze brief' Dominee Wolthaus, de plaatselijke predikant: „Dan is er gelegen heid tot gesprek en kritiek en willen we nagaan hoe we samen verder moeten en elkaar kunnen toerusten" Zelf heeft hij dit vraagstuk de laatste tijd meermalen in zijn preken aangeroerd. Juist daar om vindt hij het belangrijk dat de gesprekken daarover hebben geleid tot een brief van de gehele kerkeraad. Daarmee werd het initiatief uitgetild boven het ni veau van particuliere bezorg- heid. Miljoenen. Het landelijke en in ternationale werk van de Gere formeerde Kerken zal volgend jaar een bedrag van 64 miljoen gulden belopen. De gerefor meerde synode heeft op de laat ste dag van de afgelopen zittings- week de begroting op dit bedrag vastgesteld. De besteding is als volgt 5,7 mil joen voor de theologische oplei ding in Kampen. 18 voor zen dingswerk in binnen- en buiten land, 19 voord iakonaal werk, 13.8 voor pensioenvoorzieningen en 7.5 miljoen voor het landelijke kerkewerk. Opheffing. Dc gereformeerde Kerk in Londen wordt, wegens een te gering aantal leden, per 31 december opgeheven. De classis (regio) Den Haag. waaronder Londen ressorteert, heeft dit be sluit bekrachtigd, mede op ad vies van de synodale advies commissie "Geestelijke verzor ging buitenland". De Londense kerk werd in 1939 in gesteld. Ds. D. J. Roos, geestelijk verzorger van Het Zonnehuis in Doorn, verricht er nog hulpdien sten. Het blijft mogelijk, elke zondag in Londen een Nederlandse dienst bij te wonen, en wel in de Dutch Church, een zelfstandige kerk die al sinds 1550 in de Engelse hoofd stad is gevestigd. Ds. J. J. Vogel (hervormd) is de predikant van deze kerk. Beroepingen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Lelystad (in samenwerking met de Gerefor meerde Kerk) B. A. Venemans Medemblik. te Driessen (Fr.) J. van den Bom Giessendam; aan genomen naar Poortvliet. Th. de Jong te Doornspijk, bedankt voor Ochten G. Voordijk Olde- broek, voor Boskoop A. Schipper Willemstad, voor 's-Grevelduin- Capelle S. P. van Assenbergh N ij kerk. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Beetsterzwaag J Meijer Erica. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Dro- geham (Fr.) H. A. Strating te Lan- gerak; bedankt voor Harderwijk H. K. Bouwkamp Gramsbergcn. voor Katwijk-Valkenburg T. S. Huttenga Ferwerd-Hallum. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Putter.shui k W. Rage Rotterdam, voor Wageningen en voor Ridderkerk A. Hoogerland Krabbendijke. Baptistengemeenten: bedankt voor Drachten G. Liebe Hengelo. Gelezen: ,£en levende kerk blijft niet haar traditie maar haar be stemming trouw'' (ds. R. S. El- gersma, Noordwijk). Intrede. Ds K. Welbedacht (Kampen) hoopt op 16 december intrede te doen in de gerefor meerde kerk van Hazerswoude. Prof. dr G.P Hartvelt (Kam pen) zal hem daar bevestigen. Jubileum. Ds. W. L Tukker te Arnemuiden is op 10 december veertig jaar predikant. Van 1959 tot 1964 werkte hij in Katwijk aan Zee en na zijn emeritaat was hij enkele jaren bijstand in het pastoraat in Wassenaar. Dat is hij nu in Arnemuiden, waar op de jubileumdag een speciale dienst wprdt gehouden. Beleid handhaven Sympathie. De Raad van Kerken te Haren (Gr.) betuigt in een brief aan bisschop J. Moller van Gro ningen sympathie en steun aan diens beleid. Dit met het oog op de bijzondere synode met de Ne derlandse bisschoppen die vol- Mgr. Moller Groningenj steun voor beleid gende maand in Rome wordt ge houden. De raad vraagt mgr Moller zijn tot nu toe gevoerde beleid te verdedigen en te hand haven "opdat de christenen in ons land niet worden teleurge steld en afgeschrikt door maat regelen die hier niet passen" Uit dienst. Dc bekende hervorm de legerpredikant J. J. Poort (51) heeft de militaire dienst rerlaten Hij stelt zich als predikant niet beroepbaar. Ds. Poort gaat schrijven (boeken), reizen maken en aan de Utrechtse universiteit verder theologie studeren. Hij heeft al een aantal boeken op zijn naam staan. Binnenkort komt "Paulus in Rome'' van de pers oner een reis naar en door Rome Kort geleden vierde ds. Poort, die in Oisterunjk woont, in Schiedam zijn zilveren ambtsjubileum. Beroep op bisschop Simonis Het Provinciaal beraad van Kerken in Zuid-Holland spreekt in een brief aan bisschop Simonis van Rotterdam de hoop uit dat deze zich op de komende synode in Rome 14 januari) zal willen inzetten voor wat tot nu toe in deze provincie op het gebied van de oecumene is bereikt. Het beraad wijst erop dat er ten tijde van paus Johannes de 23ste meer toenadering tot en meer begrip voor elkaar is ontstaan. Juist in deze tijd, waarin wij ook als kerken worden gesteld voor grote ethische be slissingen, achten wij overleg tussen de kerken van groot belang. Wij moeten niet al te zeer vastzitten aan onze eigen structuren en tradities' SPQRT Dat voorstel ter vernieuwing van de amateurbepalingen, waarvan de inhoud nog uitgebreid zal wor den besproken in verschillende vergaderingen, komt ter sprake op het congres van de IAAF in Parijs op 10 maart. r Hoogspringer Dwight Stones: geen kans op Spelen DEN HAAG - De hoogspringer Dwight Stones, kogelstoter Brian Oldfield en hordenloper Guy Drut hebben geen kans om op de Olympische Spelen van 1980 in Moskou uit te komen. Dit is gebleken uit een gesprek van de IAAF (internationale amateur atletiek federatie) met Lord Kil- lanin, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comi té. Hiermee wordt dezelfde gedrags lijn aangehouden als destijds bij de Nederlandse schaatsenrijder Jos Valentijn, die na enkele schaatswedstrijden als prof te hebben gereden (waarvoor hij geld ontving) niet meer gerech tigd was deel te nemen aan de Olympische Spelen. "De nationale atletiekbonden van de Verenigde Staten en Frankrijk hebben respectievelijk voor hun geschorste atleten en Guy Drut weer de amateurstatus aange vraagd", zei ir. Ad Paulen, voor zitter van de IAAF, gisteren. "Dat kan niet alleen de IAAF be slissen. Ook het IOC heeft daar een stem in. De aanvragen zullen op 10 maart tijdens het congres van de IAAF ïn Parijs worden be sproken. Stel dat de IAAF de schorsing van de atleten opheft, dan hangt het volledig af van het Olympisch congres in Moskou, drie dagen voor de aanvang van de Spelen, of ze ook aan de Spe len mogen deelnemen. En dan is de inschrijving voor deelneming reeds verstreken. Er is dus geen sprake van dat de momenteel ge schorste atleten zullen kunnen uitkomen op de Olympische Spelen" In de afgelopen weken zijn tachtig Amerikaanse atleten door de Amerikaanse amateur atletiek federatie weer als amateur er kend. Het betrof atleten, die geld hadden aangenomen voor het beoefenen van hun sport. Een aantal van hen had tussen 1973 en 1976 deelgenomen aan wedstrij den van de ITA (international track organisation), een inmid dels opgeheven proforganisatie in de atletiek. Enkele anderen, zoals de hoog springer Dwight Stones en ko gelstootster Kathy Schmidt, wa ren geschorst voor het aannemen van geld tijdens 'superstar'-wed strijden. Stones kreeg vorige week woensdag van de AAU (Amateur Athletic Union) zijn amateurstatus terug, nadat hij het gewonnen geld aan die orga nisatie had overgemaakt. De kogelstoter Brian Oldfield. die had deelgenomen aan de ITA- wedstrijden. mag ook weer als amateur uitkomen in nationale wedstrijden in dc Verenigde Sta ten. Voor internationale wed strijden moet de IAAF ontheffing verlenen. De Franse hordenloper Guy Drut, Olympisch kampioen op de 110 meter horden bij de Olympische Spelen van 1976 in Montreal, heeft de Franse atletiekbond ge vraagd zijn schorsing op te'hef fen. Drut heeft intertijd toegege ven geld te hebben ontvangen voor zijn sport. Daarop werd hij door de IAAF voor het leven ge schorst. Via hun nationale atle tiekbonden proberen de ge schorsten - vooruitlopend op een verruiming van de amateurbepa lingen-een startbewijs te krijgen voor internationale wedstrijden Ir. Ad Paulen zei dat binnen de IAAF de mening heerst dat in de huidige reglementen de ama- teurbepalgingen niet meer van deze tijd zijn. "Het wordt tijd dat de amateurbepalingen worden verruimd', zei hij. "Daar zijn we in de afgelopen weken druk mee bezig geweest" FORTH WORTH (ANP) - Na het optreden van de eerste twee groepen van de heren bij de we reldkampioenschappen turnen in Forth Worth is het duidelijk geworden dat de jury heel wat vrijgeviger is dan een jaar gele den bij de titelstrijd in Straats burg. In de Franse stad viel her haaldelijk het verwijt dat veel te streng werd gejureerd en dat al leen de gevestigde namen op mildheid konden rekenen. Bij het begin van dc wereldkam pioenschappen in Forth Worth, een start die voor vele ploegen, die reeds meer dan een week in de Amerikaanse stad zijn, als een verlossing is gekomen, bleek dat in elk geval gebroken is met de traditie bij het begin van de wed strijden de punten te drukken Waarderingen van 9.70 punten of hoger zijn geen uitzondering. Van de gevestigde landen is gis termorgen alleen veelvuldig we reldkampioen Japan in aktic ge weest. De Japanners, die in Straatsburg na de verplichte oe fenstof drie punten voorsprong hadden op de eeuwige naaste concurrent, de Sowjet-Unie, overtroffen met 290.600 punten hun score met bijna een halve punt. Maar de nieuwe wereld kampioen zal waarschijnlijk toch niet uit het land van de rijzende zon komen. Als ploeg is Japan weer éen brok homogeniteit, maar het was op vallend dat individueel toch veel fouten werden gemaakt. Op de zes onderdelen sneuvelde tel kens wel een Japanner, maar omdat dat cijfer als laatste tel kens afviel, had het geen invloed op het teamtotaal. Shigeru Kasamatsu, met zijn 32 jaar de oudste deelnemer in Forth Worth, zal zeker niet zoals in 1974 in Varna wereldkampioen twaalfkamp worden. Nadat een handstand aan de ringen misluk te en hij een val ternauwernood kon voorkomen kan hij zijn illu sies wel vergeten. Een waarde ring van 8.70 punten valt niet meer weg te werken. Ook Koji Gushiken, die by de turn wedstrijden van de Sparta- kiade in Moskou indruk maakte, viel uit de boot toen hij bij een handstand aan het rek doorsloeg en niet verder kwam dan negen punten. De beste Japanner is Hiroji Ka- jiyama, die op een totaal van 58.100 punten staat en daarmee de tweede plaats bezet achter de Bulgaarse Europese kampioen van dit jaar Stojan Deltchev De jonge Oosteuropeaan wordt niet ten onrechte beschouwd als een van de favorieten voor de indivi dual.titel Hu werkte k plichte oefenstof vrijwel foutloos af en scoorde met 9 80 punten voor ringen en rek het hoogst De hoogste w aardering was echter voor de wereldkampioen rek van 1974. Eberhard Gienger De Westduitser werd beloond met 9.90 punten en legde daarmee de basis voor een plaats in de toe stelfinales. Successen voor „Leidse" schaatsenrijders HEIST OP DEN BERG - Tydens internationale short-trackwed- stryden in het Belgische Heist op den Berg dit weekeinde hebben rijders van de Indoor Hardrijders Club Leiden enkele fraaie suc cessen geboekt Arie Ravensbergen behaalde in de finale van de 1500 meter een tweede plaats achter de sterke Engelsman Gerry Ferron Gijs Ryncveld werd vierde op de 500 meter. De "Leidse" ploeg (be slaande uit Cees Boer. Charles Veldhoven, Ravensbergen. Rij- neveld en reserve Derek Webber) werd derde op de 3000 meter met aflossing, achter de Engelse ploegen van Birmingham en Oldwich. In het algemeen indiv idueel klas sement werd Ravensbergen der de achter de Belg Benoit Mine en de Brit Gerry Ferron. Bij de dames waren halve finale- p mi i n wa|i Btegd r lopid Marcusse en Marianne den Hol lander De eindstand bij de teams 1 Not tingham A 50 punten. 2 Royal Brussel 46. 3. Heist op den Berg 46. 4. Brugge 45. 5. Leiden 40 Rol) Abspoel w int ruim op punten DE11 AAO - Rob Abspoel en Jaap Finger, beiden lid van de Leidse boksclub DTS. kwamen gister avond in Den Haag in de ring Zwaarweltergewuht Abspoel bokste een uitstekende partij te gen De Komngs van de organise rende vereniging Chns de Lyn en won ruim op punten. Jaap Finger die gksteravond zijn eerste duel als C-klasser afwerk te verloor met minimaal verschil van Rovink in het halfzwaarge- wirht

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11