IRAN VEROORDEELD poggenpohl keukens/ba g SPD-congres spektakel voor media Macht Chomeini onbeperkt Ji MQ) r helpt u kiezen: Scherpe verwijten Chili aan adres van Amerika Unanieme uitspraak Veiligheidsraad Oost-Duitsland schort „uitvoer" gevangenen op Als grondwet wordt aangenomen Chomeini betreedt een moskee in de heilige stad Qom om zijn stem uit te brengen. (Van onze speciale verslaggever Harm Botje) TEHERAN - In Iran is gisteren een tweedaags referendum over een nieuwe grondwet begonnen. Ie dereen boven de zestien jaar mag meedoen, zodat als alles goed gaat ruim 20 miljoen kiezers naar de stembus tijgen. Niemand ge looft dat dat getal wordt gehaald. In Teheran was de opkomst gis teren matig terwijl in grote delen van het opstandige Koerdistan, goed voor drie miljoen kiezers, zo goed als zeker helemaal niet is gestemd. De Iraanse oppositie is vrij alge meen van mening dat Chomeini bewust de crisis met de Verenig de Staten heeft uitgelokt om ver zet tegen de nieuwe grondwet te onderdrukken en er in feite op uit is middels de grondwet de hele oppositie uit te schakelen. Het Iraanse blad Kayhan drukte een lange lijst partijen en groepen af die zich tegen de grondwet ver zetten en van verschillende kan ten hebben opgeroepen het refe rendum te boycotten. Dat de imam zelfs over de radio liet weten dat het een vaderlandslie vende en godsdienstige plicht is 'ja' te stemmen, is verbazing wekkend, want de hele grondwet is op Chomeini's maat gesneden. De imam krijgt volgens het staatsstuk zelf zulke vergaande bevoegdheden, dat zijn tegen standers ronduit beweren dat Chomeini op dictatuur uit is. De imam zelf bestrijdt dat overigens WEST-BERLIJN, (ANP) - Oost- Duitsland heeft de "uitvoer" van politieke gevangenen naar de Bondsrepubliek gestaakt, aldus is van gezaghebbende zijde in West-Berlijn meegedeeld. Het vrijlaten van politieke gevange nen, in de jaren na 1965 enkele honderden per jaar, de laatste tijd ongeveer duizend jaarlijks, en hun uitwijzing naar de Bondsre publiek, bracht de DDR per jaar 70 tot 80 miljoen westmark op die geheel voor de regering in Bonn werden betaald. In West-Berlijn wordt deze "uit- voerstop" niet zo zeer in verband gebracht met de amnestie die ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de DDR is afgekon digd, als wel met het tekort aan arbeidskrachten en klachten van andere Oosteuropese landen. Gevangenen voor wie West-Duits- land zich bereid had verklaard een bepaald bedrag te betalen zijn vrijgelaten maar krijgen geen uitreisvergunning. De Bondsre publiek wil deze mensen die, zo als men zegt, "ideologische pringstof' zyn voor de DDR, uit "humanitaire gronden" opne- Sinds enkele jaren geleden in de Franse pers publicaties versche nen over het loskopen van Oost- duitse politieke gevangenen hebben niet alleen de Franse en Italiaanse communistische par tyen, maar ook andere Oosteuro pese landen hun ongenoegen la ten blijken. De Oostbloklanden hebben onder ling uitleveringsverdragen geslo ten. Oostduitsers die illegaal naar het Westen willen gaan proberen dat veelal via landen als Polen en Bulgarije, maar omgekeerd doen Polen en Bulgaren die naar het Voogdijschap Kernpunt van de grondwet vormt de Velayale Fagih, een door Chomeini in boekvorm neerge legd idee dat de voogdijschap van de geestelijkheid over de staats zaken behelst. Een overigens nooit toegepast artikel van de oude grondwet ging er al van uit dat de geestelijkheid een veto recht over de wetgeving had. Kort gezegd komt de Velayale Fagih erop neer dat de godge leerden als beste kenners van de islam erover moeten waken dat islamitische geboden niet in de verdrukking komen. Chomeini heeft dat idee verder ontwikkeld door het bestaan aan te nemen van een godgeleerde, zo perfect dat hij dat hoederschap geheel alleen op zich neemt. Dat heeft in het geestelijke kamp tot grote op schudding geleid. In teite zijn iran's ajatollahs leraren met ieder een eigen school en aanhang en lang niet alle ajatol lahs zijn het eens met de heer schappij van een opperste theo loog. Chomeini heeft er geen twij fel over laten bestaan zichzelf als die opperste theoloog te zien. Hij heeft ervoor gezorgd dat de raad voor deskundigen die de nieuwe grondwet opstelde, voornamelijk uit zijn eigen aanhang werd gere- cruteerd evenals dat al eerder met de Iraanse revolutionaire raad is gebeurd. De ongetwijfeld gunstige uitslag van het referendum - daar zullen zoals in het verleden de stern- Westen willen dit vrijwel nooit via de streng bewaakte grenzen van Oost-Duitsland. Omdat, zoals men in West-Berlijn zegt, "het verkopen van Duitsers die zij zelf bij een vluchtpoging gevangen nemen en aan de DDR uitleveren, door deze zelfde DDR in ruil voor veel geld in staat worden gesteld de grens met het Westen te passe- Oost-Duitsland probeert aan deze kritiek tegemoet te komen door gevangen genomen vluchtkan- didaten niet langer op te sluiten, maar later, in het kader van ge zinshereniging, vrij te laten. "Er is altijd wel een ver familielid in de Bondsrepubliek te ontdek ken", zo zegt men, vooral als men weet dat alleen al na 1945 ca 4 miljoen Duitsers uit het oostelijk naar het westelijk deel zijn ge gaan. Ook de gevallen van "ge zinshereniging". 4.000 a 5.000 per jaar, brengen de DDR een 70 a 80 miljoen westmarkt op. TAIWAN - Het Amerikaanse hof van beroep heeft bepaald dat pre sident Carter de bevoegdheid heeft een wederzijds defensie verdrag met Taiwan op te zeggen. Daarmee ging het hof in tegen een besluit van een federaal rech ter van vorige maand, dat de pre sident de toestemming van het Congres moet hebben om het verdrag (daterend uit 1955) op te zeggen. Carter waarschuwde Taiwan vorig jaar al dat hij het verdrag ging beeindigen. Daartegen was een juridische procedure aange spannen door senator Barry Goldwater en 24 andere Con gresleden die vonden dat Carter de goedkeuring nodig had van de Senaat. mentellers wel voor zorgden - sluit de in fasen verlopende staatsgreep van Chomeini af. Na de einduitslag, die voor zaterdag 8 december is aangekondigd, zullen de toch al niet misselijke bevoegdheden van Chomeini verder worden uitgebreid. Hy wordt hoofd van de strijdkrach ten, kan de president ontslaan, het parlement ontbinden en de oorlog verklaren. Hij kan nieuwe wetgeving verbieden, de uitslag van verkiezingen ongeldig ver klaren en allerlei benoemingen tegenhouden. Dat verschilt nogal van opvattin gen die ajatollahs als Shariat-Ma- dari, met een grote aanhang in Azabeidjan en Teheran erop na houden. Deze zien meer in een toezicht houdende geestelijke raad die de functie van een hoog gerechtshof en een raad van state in zich verenigt, zonder directe invloed op de politiek. Ruzies Naast de ruzie over het ambt van opperste leiding zijn er nog ande re ruzies over de grondwet. Zo wordt er helemaal niet gepraat over gewestelijke autonomie. Zo zijn de grondrechten slecht ge formuleerd en is aan linkse be langen als medezeggenschap in de bedrijven niet tegemoet ge komen. De bezetting van de Amerikaanse ambassade en de door Chomeiny en zijn aanhang dik opgeklopte crisis met de Ver enigde Staten hebben er echter voor gezorgd dat dat soort zaken buitenlandse zaken weigert in middels te bevestigen dat twee leden van het ambassadeperso neel leden zyn van de CIA, zoals documenten die in Teheran aan de internationale pers zijn ge toond zouden aantonen. Het Amerikaanse standpunt steunt op het feit dat de enkele mensen die de Amerikaanse gevangenen hebben mogen zien, geen hunner hebben herkend. En niemand heeft alle gevangenen mogen spreken. Bovendien, zo zegt het ministerie, staat de groep die de ambassade bezet houdt, bekend om vervalsingen en bedenk sels. Sjah De sjah is inmiddels vertrokken uit New York, nadat het Cornell Me dical Center duidelijk had ge maakt dat hij kon reizen en niet mocht blijven nadat zijn medi sche behandeling voor het mo ment was voltooid. De sjah vroeg de Amerikaanse regering, die hem graag zo snel mogelijk ziet afreizen, om hulp bij een verblijf plaats. Tot nu toe is Egypte het enige land dat hem welkom heet. De sjah vloog zodoende aan boord van een DC-9 naar een mi litair hospitaal by San Antonio in Texas teneinde daar zijn medi sche behandeling voort te zetten. Zodra daaraan een eind is geko men, zal de Amerikaanse rege ring hem bijstaan in het vinden van een verblijfplaats. SAN SALVADOR - Het volksbe vrijdingsfront Farabundo Marti heeft zich zaterdag verantwoor delijk gesteld voor de ontvoering - op 28 november - van de Zuid- afrikaanse ambassadeur, Archi bald Dunn, in El Salvador. In een communiqué aan de pers eiste het front behalve een aantal za ken op nationaal en internatio naal politiek gebied een niet na der aangegeven losgeld. de afgelopen tijd nauwelijks aan de orde zijn gekomen. Hoe het verder met de grondwet zal verlopen, weet niemand. Onge twijfeld worden de staatsstukken goedgekeurd, maar het levert zo veel conflictstof op, dat de grondwet geen lang leven be schoren lijkt. Ook op andere punten zit het Cho meini tegen. Er bestaat geen twij fel over dat een aantal van zijn naaste medewerkers de bezetting van de Amerikaanse ambassade en de daarop volgende Iraanse- Amerikaanse crisis hebben uit gelokt om de Iraanse bevolking als één man achter Chomeini te krijgen. De huidige minister van buitenlandse zaken Gotbzadeh SANTIAGO (AFP/UPI) - Het mili taire regime van Chili beschul digt de Verenigde Staten van het schenden van het internationaal recht en het teruggrypen naar het imperialisme. Santiago vergelijkt de crisis tussen Chili en de Ver enigde Staten en zelfs met de ge beurtenissen rond Iran. In de Chileense hoofdstad Santiago werd officieel verklaard dat de Zwarte dozen DC-10 gevonden BASIS SCOTT, ZUIDPOOLGE BIED (Reuter) - De twee zoge naamde zwarte dozen van de de zer dagen op de hellingen van de vulkaan Erebus in het zuidpool gebied neergekomen Nieuwzee- landse DC-10 zyn gevonden in het wrak van het vliegtuig, zo werd vandaag vernomen. Waar schijnlijk zullen zy naar de Ver enigde Staten worden gezonden waar de vluchtgegevens die zij moeten bevatten kunnen worden ontcijferd om zo licht te kunnen krijgen op de oorzaak van het verontgelukken van het toestel, dat alle 257 inzittenden het leven kostte. liet vorige week in zijn functie als hoofd van de Iraanse radio en te levisie weten de bezetting van de Amerikaanse ambassade doel bewust te hebben gebruikt „om de zaak van de revolutie te be vorderen". „Als er geen grote problemen zijn, gaat de bevol king zich met kleine probleempjes bezighouden die van het revolutionaire doel aflei den", aldus Gotbzadeh. „Het is een kwestie de aandacht verder te verschuiven van het ene punt naar het andere punt om zo de controle over de maatschappij te behouden". Die gok is aardig mislukt. De Iraan se radio en televisie heeft welis waar met geen woord gerept over jongste beslissing van Amerika om de betrekkingen tussen de twee landen tot op een zeer laag niveau terug te brengen "een schending is van de principes van het internationaal recht". In een communiqué van het Chileense ministerie van buitenlandse za ken werd daaraan toegevoegd dat "de houding van de Verenigde Staten een terugkeer betekent naar de oude praktijken van het Noordamerikaanse imperialisme in Latijns-Amerika". De verklaringen van Chili zijn een reactie op het besluit van de rege ring Carter de economische, mili taire en technische banden met het regime Pinochet tot een mi nimum te beperken, na de weige ring van de Chileense autoritei ten drie officieren van de gehei me dienst uit te leveren. De offi- kritiek op de grondwet en met fraaie camera-instellingen de be volking ervan trachten te over tuig n dat dag in dag uit halfTe- heran bij de ambassade aan het demonstcreren is, de in werke lijkheid schaarse belangstelling van de inwoners van Teheran spreekt boekdelen. De economi sche crisis, de werkloosheid, de machteloosheid van het ambte lijk apparaat en het arrogante op treden van de islamitische gar den houden de bevolking van Teheran meer bezig dan het lot van de gijzelaars of Chomeini's anti-imperialistische campagne. Het revolutionaire getij verloopt en het lijkt tijd te worden dat de ajatollah zijn bakens verzet. eieren worden er door de Ameri kaanse justitie van beschuldigd betrokken te zyn geweest bij de moordaanslag op de voormalige Chileense minister van buiten landse zaken Orlando Letelier m 1976 in Washington. De Chileense minister van buiten landse zaken Hernan Cubillos reageerde later op woedende toon dat de Verenigde Staten "niet lijken te begrijpen wat een onafhankelijke en serieuze juri dische macht is" Hij noemde de maatregelen en dominerende ge drag van een regering die met geweld en complete on rechtvaardigheid reageert U-gen een klein land dat in hetzelfde werelddeel ligt. De mate van verwarring die 1.innen de Ameri kaanse regering is geconstateerd dringt de vergelijking op van dit incident met de tragische gebeur tenissen in Iran", aldus Cubülos. ADVERTENTIE PAGINA 9 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Het partijcongres van de SPD in Berlijn, dat van daag begint, is ongetwyfeld de belangrykste politieke ge beurtenis in het herfstseizoen van de Bondsrepubliek. Al leen al het feit dat zich 1100 correspondenten hebben aangemeld om van nabij te beleven hoe de Duitse so ciaal-democratie erin kan sla gen om min of meer eensge zind de tachtiger jaren in te gaan, spreekt voor zich. Het congres wordt spannend. Uiteraard in de eerste plaats omdat in Berlyn door de be langrijkste regeringspartij van het machtigste land in de Europese Gemeenschap uit spraken moeten worden ge daan over de vredespolitiek - middellange afstandsraket ten - en de kernenergie. Maar interessanter is misschien nog hoe de SPD het klaar speelt om een soort basis te vinden voor alle leden. Immers, er is geen party in de Bondsrepubliek, waarin over vrywel alle belangrijke maat schappelijke thema's zo ver schillend wordt gedacht als in de SPD. Tegenstanders van kernenergie staan tegenover voorstanders. Hetzelfde geldt voor de veiligheidspolitiek. De invloedrijke voorzitter van de SPD in de deelstaat Baden-Wurttemberg, Erhard Eppler, heeft verklaard dat een NAVO-besluit over pro ducering en stationering van middellange afstand s raket ten in Europa niets anders is dan een „provocatie van de Sowjet-Unie" Helmut Schmidt. bondskanselier, denkt daar heel anders Dezelfde meningsverschillen bestaan ten aanzien van de sociale politiek en de media politiek. Links, neutraal en rechts, alle opvattingen zyn in de SPD aanwezig. Het partij congres is daarom waar- schynlijk een betere graad meter voor het politieke leven in de Bondsrepubliek dan meestal de Bondsdag dat Geen wonder dus dat er 1100 journalisten naar Berlijn gaan. Dat betekent twee jour nalisten op elke gedelegeer de. Waarbij bedacht moet worden dat het voltallige con tingent aan correspondenten uit de socialistische staten in Bonn, niet aanwezig is. Die kunnen niet naar Berlyn, tenminste niet naar een par tijcongres. Hun accreditering zou namelyk. in socialistische ogen. kunnen betekenen dat erkend wordt dat B«rlnn. West-Berlijn, tot de Bondsre publiek behoort. Een corres pondent uit een Oostblokland in Bonn wordt geacht door te geven wat er in de Bondsre publiek gebeurt, en daar valt Berlijn vanwege het viermo- gendheden-akkoord niet on der. Op zich is dat voor de bericht geving van het „belangryk ste" partijcongres een wel haast schizofrene situatie. De Bonner correspondenten uit de socialistische landen, die gespecialiseerd zyn in de ver houdingen binnen de Bonds republiek, kunnen ineens niet naar Berlyn. Uiteraard kunnen de landen achter het „ijzeren gordyn" niet negeren wat de SPD in Berlijn al of niet besluit. Daarom zyn cor respondenten in Oost-Berlyn ingeschakeld. Die zullen dan waarschijnlijk öpachryven wat er de volgende week ge beurt. dat wil zeggen dat doorgeven aan de correspon denten in Bonn. zodat die al les in het .juiste kader" kun nen plaatsen. [h n lH. L. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude Riindi|k Tel 071 699206 bvGebr RoltT s Handelmij Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel 070 - 85 13 08 Demonstraties in India en Libië bij VS- ambassades NIEUW DELHI (DPA) - Meer dan 100 Iraanse studenten hebben zaterdag geprotes teerd voor de zwaar bewaakte Amerikaanse ambassade in Nieuw Delhi tegen de aanwe zigheid van de Amerikaanse vloot in de Perzische Golf en tegen het verblijf van de afge zette sjah van Iran in de Ver enigde Staten. De studenten eisten op span doeken en in spreekkoren een volledige breuk in de econo mische betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Iran evenals het vertrek uit Iran van alle Amerikanen. De sjah moet voor een volksrecht bank worden gebracht, aldus de leuzen van de studenten in de Indiase stad. De Amerikaanse ambassade in Tripoli, Libië, is gisteroch tend geplunderd en in brand gestoken tijdens een anti- Amerikaanse demonstratie, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken meegedeeld. De woordvoerder zei dat het di plomatieke personeel, onge veer veertig man in totaal, zonder letsel elders in Libië in veiligheid is gebracht. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De beraadslagingen in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties hebben de VS een una nieme uitspraak opgeleverd, dat de gegijzelde Ameri kanen in de ambassade in Teheran moeten worden vrij gelaten. Maar gegeven het feit dat Iran de vergadering heeft geboycot en dat zelfs geen Iraanse vertegenwoor diger als toehoorder in de zaal aanwezig mocht zijn, maakt de gemeenschappelijke overtuiging van de vijf tien leden van de Veiligheidsraad tot een moreel be moedigend maar overigens moeilijk in praktische re sultaten om te zetten gegeven. Enig lichtpunt secretaris-generaal Kurt Waldheim verklaarde in het televisieprogramma „Face the Nation" (CBS) dat Iran heeft be loofd een speciale afgevaardigde naar de VN te sturen voor onder handelingen. Waldheim verbond daaraan de slotsom dat de weg om langs vreedzame weg tot een oplossing van de crisis te geraken niet is afgesloten. Later werd de ze verklaring echter door de Iraanse minister van buitenland se zaken Ghotbzadeh tegenge sproken. Libië Niettemin: nieuwe gewelddaden in Libië hebben volgens VN-am- bassadeur McHenry „ziedende woede" in Amerika verder opge zweept. De Amerikaanse ambas sade werd er zondag door woe dende betogers bestormd en in brand gestoken. Politieke waar nemers menen dat Libië's Kadaf- fi probeert zowel aan te dringen op vrijlating van de gegijzelden, als enige verstandhouding met het bizarre regime in Teheran te bewaren. Volgens de Libische radio zou het ambassade-perso neel gifgas hebben gebruikt om de demonstranten terug te drij ven en dit zou volgens de politie ke denkers in Tripoli bewijzen dat het Amerikaans ambassade personeel een militaire status heeft. Het Amerikaanse ministerie i Hyde Park bidden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9