Binnenskamers Kans op kabinetsval over kernwapens vergroot Abortus tussen CDA en VVD niet te regelen" Nog ruim één miljoen aan valse biljetten honderd gulden zoek Na AR-partijraad en D'66-congres Vrouw valt van dak: ex-vriend in arrest DEN HAAG (GPD) - Het is onmogelijk dat de rege ring met een oplossing komt voor het abortus vraagstuk die voor CDA en WD aanvaardbaar is. Dat is de mening van mevr. Kappeyne van de Coppello, vice-fractie- voorzitster van de WD in de Tweede Kamer. Mevrouw Kappeyne verklaarde za terdag voor de radio dat het abor- tusvoorstel van de ministers Ginjaar (WD) en De Ruiter (CDA) wel een knap compromis is, maar dat het in de praktik door CDA en WD geheel ver schillend wordt uitgelegd. Zij verwacht dan ook niet dat Gin jaar en De Ruiter erin zullen sla- gen in hun memorie van ant woord op de kritiek uit de Kamer die kloof tussen CDA en WD te overbruggen. Mevr. Kappeyne zei de indruk te hebben dat het CDA geen haast heeft met een regeling van het abortusvraagstuk en de kwestie over de volgende verkiezingen heen wil tillen, teneinde hem bij de kabinetsformatie opnieuw aan de orde te stellen. Het dreigen met een kabinetscrisis op dit moment acht het liberale kamerlid niet zinvol, omdat afge sproken is dat de Kamer eerst het ontwerp van de regering afwacht. Pas als blijkt dat het ontwerp niet haalbaar is, kunnen PvdA en WD eventueel samen een initia tiefvoorstel indienen. CD A-fractielei der Lubbers ont kende dat het CDA een vertra- gingstiek toepast ten aanzien van abortus. „Tijdens de algemene beschouwingen heb ik al op spoed aangedrongen en als na het kerstreces de memorie van ant woord nog niet binnen is, trek ik opnieuw aan de bel", aldus Lub bers, die overigens zei niet pes simistisch te zyn over de kans op een regeling door CDA en VVD. Mevr. Kappeyne liet voorts door schemeren niet samen met oud- CDA-fractieleider Aanfjes tege lijk in de Tweede Kamer zitting te willen hebben. Zij noemde het onvoorstelbaar dat Aantjes als kamerlid zou kunnen terugkeren en kondigde aan dat ze bij een eventuele beëdiging van Aanfies als kamerlid aan de voorzitter het woord zal vragen voor een „per soonlijk feit". Lubbers liet zich niet uit over een mogelijke terug keer van Aantjes in de politiek. Hij merkte wel op dat het de WD niets aangaat of mr. Aantjes in de Tweede Kamer terugkeert. „Al zal Aanfjes wel rekening houden met de mogelijkheid om in de Tweede Kamer te kunnen func tioneren", aldus Lubbers. DEN HAAG (GPD) - Verwarring, onduidelijke teksten, interpretatie-verschillen ingetrokken en weer inge diende moties hebben niet kunnen verhinderen dat de twijfels over de voor het kabinet goede afloop van de kernwapendiscussie zaterdag weer zijn toegeno men. De AR-partijraad en het D'66-con- gres spraken zich uit. Niet in even duidelijke bewoordingen, maar wel met als gemeenschappelijke achtergrond, dat die nieuwe kernwapens er beter maar niet kunnen komen. De posities van AR- en D'66-ka- merleden zijn uitermate belang rijk. Van de PvdA en de kleine linkse partijen (tegen), van de VVD en de rechtervleugel van het CDA (overwegend voor), zijn de opvattingen duidelijk. De stem van de AR-leden en D'66 kan doorslaggevend zijn voor de kernbewapening en de positie van het kabinet. De mogelijkheid dat de AR-loyalis- ten samen met de oppositie het kabinet de das om doen, staat na zaterdag nog levensgroot over eind. In Ede bleek dat de AR-par- tijraad eigenlijk niet van moder nisering wil weten. Dat dit toch niet tot een ondubbelzinnige uit spraak leidde, kwam mede door een slimme speech van ex-ka merlid Hannie van Leeuwen. Op tafel lag een motie van de AR- jongeren die modernisering zon der meer afwees. Het bestuur durfde dat niet aan - een week voor dat het kabinet beslist - en kwam met een eigen tekst, een herhaling van een al in mei jl. aanvaarde resolutie. Die tekst zegt dat nieuwe kernwapens „op Man dood na vechtpartij met inbreker AMBT DELDEN (ANP) - De 55-ja- rige W. S. Boomkamp uit Ambt Delden is vrijdagavond overle den aan de verwondingen die hij kort ervoor in zijn huis had op gelopen bij een gevecht met een inbreker. Op het moment dat de heer en me vrouw Boomkamp rond tien uur thuiskwamen stoven twee inbre kers naar buiten. Boomkamp trof een derde inbreker in de slaap kamer. Terwijl hij de man pro beerde te overmeesteren ont stond een vechtpartij. De inbre ker slaagde er daarna in te vluch ten. Boomkamp bleef gewond achter. Bij aankomst in een zie kenhuis in Hengelo bleek hij te zijn overleden. Van de dader en zijn metgezellen ontbreekt nog elk spoor. gespannen voet" staan met het CD A-programma en doet een klemmend beroep op de Tweede- Kamerfractie zich aan de „letter èn geest" van dat programma te houden. En daar wringt de schoen. Volgens een deel van de AR-achterban sltiit dat CDA-programma mo dernisering niet uit. De rol van de kernwapens moet worden terug gedrongen, dat wel. Hannie van Leeuwen vestigde juist daar de nadruk op. Modernisering maakt volgens haar de weg vrij voor af stoting van andere atoomtaken en dus voor terugdringing. „Ge spannen voet betekent nog niet strijdig met", zei zij. Geest De „letter" van de tekst dus. Maar andere AR-leden lazen in diezelf de tekst precies het tegenoverge stelde: de „geest" van de tekst. Twee interpretaties van één tekst en dat kwam zaterdag bij de stemming ook tot uitdruk king. AR-voorzitter Hans de Boer maak te niet ondubbelzinnig duidelijk welke interpretatie het partijbe stuur hanteert. ARJOS-voorzit- ter Klaas de Vries dacht de laat ste, trok daarop zijn harde, anti- moderniseringstekst in. Toen De Boer liet weten dat hij dat niet had gezegd, schrok De Vries en handhaafde tóch zijn motie. Die met 85 tegen 63 stemmen werd verworpen, waarna vrijwel de hele partijraad (145 tegen 3) de bestuurs-resolutie aannam. De stemming in de AR interprete rend, kan worden gezegd dat minstens de helft, en misschien wel meer, van de achterban tegen is. De twijfelende kamerleden vonden zaterdag dan ook dat hun mogelijkheden om tegen te stemmen zeker niet zijn be perkt. Datzelfde geldt voor de D'66'ers die door hun congres werden terug gefloten. Maar daar zat niemand er echt over in. Fractie en congres zijn het unaniem eens dat in de cember geen produktiebesluit mag vallen. Alleen de mening dat bij mislukte onderhandelingen met de Russen er toch nieuwe kernwapens moeten komen, werd door het congres niet ge deeld. Voor de fractie lijkt dat geen on- overkoombaar probleem. De be slissing over wét wel te doen, hoeft in beider visie niet eerder te vallen dan na de onderhandelin gen met de Russen. De manier waarop o.a. Terlouw de congres uitspraak ontving en zei die uit spraak bij de besluitvorming te zullen betrekken, liet al blijken dat de regering er niet op moet rekenen enkele D'66'ers toch te kunnen overhalen. partijgenoten tijdens het congres van D'66 afgelopen zaterdag in Amersfoort, druk gesprek met enkele ADVERTENTIE Wijting lekkerbekjes om te watertanden... 1 kg wi|tingfiiets. 80 gr bloem, 1 ei. zoul. 1 dl melk. slaolie ol frituurvet De wi|tmgfilets door een deegie halen van bloem. ei. zout en r frituurvet Warm opdienen. Kostelijk' Doe meer met vis omdat 't 20 lekker is Luisteraars piratenzender vernielen politiewagens AMERSFOORT (ANP) - Een menigte van ongeveer drie honderd mensen heeft gis termiddag in Amersfoort zijn woede over het oprollen van de piratenzender "Paloma" gekoeld op drie politiewa gens. Twee auto's liepen forse schade op, terwijl een derde zodanig werd vernield dat hij door een takelwagen moest worden weggesléept. Tot per soonlijke ongelukken heeft de massale woede-uitbar sting niet geleid. De politie besloot gistermiddag rond twee uur de illegale zen der het zwijgen op te leggen. Toen de peilwagen van de PTT voor de woning van de etherpiraat stopte, slaagde de man erin zijn luisteraars om hulp te vragen. In korte tijd hadden zich ongeveer drie honderd mensen bij de wo- hing aan de Lindertseweg verzameld. De menigte ver hinderde de aanhouding van de zendpiraat, ondanks het feit dat de politie gebruik maakte van de hondenbriga de. De piraat wist te ontko men en was korte tijd later via een geleende installatie al weer in de ether. Met twee inmiddels zwaar be schadigde politiewagens wis ten de politiemannen te ont komen. De derde auto werd later - nadat hij totaal was vernield door de luisteraars - weggesleept door een takel- bedrijf, dat beschermd moest worden door de hondenbri- Een woordvoerder van de poli tie zei later dat de politie de zaak anders aangepakt zou hebben als ze vermoed zou hebben dat de buurt zo'n agressieve houding zou aan nemen. Ook gisteravond was het nog onrustig in de omgeving van het huis waar "Paloma" was gevestigd. Dat was voor de politie reden voorlopig te wachten met de aanhouding van de zendpiraat. DORDRECHT (ANP) - Op be schuldiging de dood van de 27-ja- rige mevrouw Soeratmi Abbink te hebben veroorzaakt heeft de politie van Dordrecht een ex- vriend van de vrouw aangehou den. Het is de 20- of 22-jarige O.D. uit Dordrecht. Over de exacte leeftijd van de man bestaat geen duidelijkheid, aldus de politie. De vrouw was vrijdagavond overleden na een val van het dak van een pension in Dordrecht. De politie kon D. zaterdagmiddag aanhouden nadat zij een melding had gekregen dat de man zich op een drukke verkeersweg voor een auto had willen werpen. Dit heeft een woordvoerder gisteren op een persconferentie meege deeld. D. heeft later gezegd dat het zijn bedoeling was geweest de vrouw eerst te doden en daarna zichzelf van het leven te beroven. Achtergrond van het drama is vol gens de politie een stukgelopen relatie tussen Soeratmi Abbink en O.D. De man had zich niet bij de toestand neergelegd. Vorige week donderdagavond was hy naar de vrouw toegegaan. Daar had hij zodanige moeilijkheden veroorzaakt dat de politie te hulp moest worden geroepen. Omdat D. volkomen overstuur was, werd hij naar een ziekenhuis ge bracht. In de loop van vrijdag mocht hij weer naar huis. Aan het eind van de middag haalde hy de vrouw af van haar werk. Hij nam haar mee naar het pension aan de Hoge Nieuwstraat. Op de zolder van het pension trachtte hij de vrouw te overreden de relatie te herstellen. Toen mevrouw Ab bink dat weigerde, stak D. haar verschillende malen met een mes. De vrouw vluchtte in paniek voor de woedende man het zol derraam uit, de dakgoot in. Toen is zy, aldus de politie, naar bene den gesprongen of gevallen. Zy kwam zeven meter lager terecht op het dak van een geparkeerde auto. Korte tijd later overleed zij aan haar verwondingen. De kwestie van de kernwapens zal ook deze weekhoe kan het anders, de politiek in Den Haag blijven beheersen. Vrij dag zal het kabinet immers op zijn wekelijkse vergadering een besluit moeten nemen over het standpunt dat Nederland bij het NAVO-over leg van 11 en 12 december in Brussel moet innemen. Het leven van het kabinet hangt van deze opstelling af. dus onnodig te zeggen dat het vrijdag een belangrijke dag wordt in het Catshuis. De Tweede Kamer benut deze week nog twee mogelijkheden om het kabinetsstandpunt te beïnvloeden. Eerst vindt mor genmiddag een besloten overleg plaats van de kamer commissies voor defensie en buitenlandse zaken met de ministers Scholten en Van der Klaauw. Het is een vervolg op de vergadering van enkele weken geledenwaar het CDA zijn inmiddels befaamde en door de NAVO afgekraakte vertrekpuntenlanceerde. Meer dan informatie-uitwis seling en het stellen van nade re vragen over eikaars opvat- tigen zal de commissieverga dering ran morgen waar schijnlijk niet opleveren. Donderdag zal de Kamer imj- wel zeker een debat houden naar aanleiding van de mo tie-Brinkhorst, die bij de de fensiebegroting is ingediend. Deze motie wil dat het kabinet zich in Brussel niet onvoor waardelijk bindt aan een NAVO-besluit. Het besluit mag voor Nederland pas van kracht worden als de Tweede Kamer zijn fiat gegeven heeft. De motie hangt nog steeds boven de markt, omdat minister Van der Klaauw enkele we ken terug allerlei staatsrech telijke bezwaren zag die hij eerst door enkele deskundigen in het xx>lkenrecht wilde laten uitzoeken. Deze hebben nu uitgesproken dat Nederland zich in Brussel politiek wél maar juridisch niet bindt. Er is dus nog een ontsnappings mogelijkheid als de Tweede Kamer de regering op 20 de cember besluit terug te flui- Afpalen De stemming over de motie- Brinkhorst zal donderdag voor enkele fracties aanlei ding zijn om te trachten het mandaat van Scholten en Van der Klaauw nog eens af te palen. Overigens staan de grootste kemphanenCDA en PvdAniet te trappelen om het defensiedebat van enkele we ken geleden nog eens over te doen. Onder sterke druk van het CDA heeft minister Schol ten zich toen bereid verklaard zich voor de vertrekpunten van het CDA in Brussel in te zetten. Het CDA houdt hem daaraan en wil die moeizame discussie liever niet nog eens oprakelen. Het debat zal dus wel beperkt blijven tot de mo tie-Brinkhorst en geen echt voorproefje worden van 20 december. Op de agenda van de Kamer voor deze week weinig schok kende zaken. Het met enige spannig tegemoet geziene de bat over de kortingswet is een week uitgesteld,omdat minis ter Albeda nogal laat was met het beantwoorden van vragen uit de Kamer over deze con troversiële kwestie. Morgen wordt nog wel gestemd over de belastingmaatregelen voor 1980 en over de kinderbij slagplannen. Zoals bekend, is de fikse ruzie tussen CDA en WD ntr dit l latstt f r.t tc rige week bijgelegd via een compromisvoorstel van staatssecretaris De Graaf, zo dat de stemming geen verras singen meer zal opleve- Reparatie Interessant, buiten het altijd boetende vragenuurtje van donderdagochtend, is een de bat over het dichten van gaten in de belastingwetgevingde zogenaamde reparatiewetge ving. Eerst is er vandaag overleg in commissieverband over het tegengaan van meer internationale sluiproutes in het belastingverkeerzoals via de Nederlandse Antillen. Zoals bekend, staan daar tal van Nederlandse en buiten landse maatschappijen gere gistreerd, die zodoende profi teren van de lagere tarieven op de Antillen. De Nederlandse fiscus wil hier aan een halt toeroepen, maar heeft onlangs de Antilliaanse regering op haar weg gevon den. die bang uxis loor in komstenderving. Het kabinet heeft nu afgelopen vrijdag be sloten de Antillen hiervoor compensatie aan te bieden, zodat de broodnodige wetge ving die alleen op de Antillen betrekking heeft, toch kan doorgaan. Alleen ontstaat dan de wat merkwaardige si tuatie dat de Nederlandse belastingbetaler geld moet afdragen aan de Antillen, omdat belastingontduikers door de strengere wetgeving besluiten hun zetel te ver plaatsen van de Antillen naar een meer lucratiever oord. De wetswijziging 1 Kamer donderdag debatteert en aansluitend stemt, kan al veel sneller van kracht wor den. Dit wetsvoorstel wil een stokje steken voor de giganti sche renteaftrek, die tot dus ver via allerlei ingewikkelde constructies aan de greep van de fiscus ontkwam. Zo werd een tijd geleden geadverteerd dat het mogelijk was via een geringe deelneming in Ame rikaans onroerend goed meest stukken in Californie, een bedrag aan rente van de belastingen af te trekken dat vele malen hoger was dan de deelneming zelf. Met het prin cipe van de reparatiewetge ving zal de Kamer weinig moeite hebben, al zullen de fiscale specialisten het zoals altijd wel niet eens zijn over de wijze waarop dit moet ge beuren. Kamerradio Als u over een aansluiting op de Kamerradio beschikt, kunt u deze week de volgende onder werpen beluisteren: Dinsdag: slot behandeling be groting onderwijs en weten schappen en diverse stem mingen. Woensdag: Interpellatie over de Willemsspoorverbinding (in terpellatie van het CDA). Vanivege Sinterklaas verga dert de Kamer tot maximaal 16.00 uur. Donderdag vragenuurtje (aanvang 10.15 uur); stem ming over de motie-Bnnk- horst over de Nederlandse houding in het kernwapende bat binnen de NAVO. Verder: het wetsontwerp wijziging van inkomsten- en loonbelas ting (de zogenaamde repara tiewetgeving). Vrijdag: vergadering van de vaste commissie van verkeer en waterstaat over de PTT- begroting. Valsemuntersduo voor de rechter AMSTERDAM (GPD) - Er is nog ruim één miljoen aan valse hon- derdguldenbiljetten zoek die vo rig jaar zijn gedrukt door de 40-ja- rige graficus H. van den B.. De Amsterdamse politie heeft in juni van dit jaar 16.588 valse hon derdjes gevonden in de auto van de 37-jarige reclameadviseur S. A.. In dezelfde periode heeft de politie 281 valse honderdjes uit een water bij Haarlem gevist en in het hele land zyn 1324 biljetten bij banken ingeleverd. De twee verdachten van deze valsemun terij hebben elkaar vrijdag voor de rechtbank van Amsterdam de actieve rol in de schoenen willen schuiven. In totaal gaat het om 3 miljoen gulden. De reclameman A. benaderde Van den B. eind 1977 met de opdracht een brochure samen te stellen. Hij wist dat de graficus in 1976 tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld voor het verval sen van dollarbiljetten. A., die veel in de gokkerswereld ver toeft, zou het initiatief hebben genomen tot het drukken van 30.000 valse honderdjes. Hy heeft in elk geval 40.000 gulden geïn vesteerd in papier en materialen die Van den B. nodig had voor het ingewikkelde filmprocédé. De graficus zegt nu dat hy er nooit iets in heeft gezien maar de zaak heeft afgewerkt onder dreige menten van A. „Ik heb ze expres slecht gemaakt", zegt hy. Dit wordt bevestigd door de experts van de firma Enschede en Zonen, die het Nederlandse bankpapier verzorgt. „Bij Enschede wisten ze uit proefdrukken van honderdjes en Uentjes uit 1976 dat ik het be ter zou kunnen", zegt de graficus met vaktrots. Reclameman A. zegt nu dat hij met de geleverde valse honderdjes in zijn maag zat. „Ik werd er dood ziek en nerveus van". Op 5 juni werd hy telefonisch benaderd om de partij voor 8 procent van de hand te doen en hij is daar met de nodige argwaan op ingegaan Hy ontmoette de onbekende koper in het Marriot-hotel en sprak de volgende dag af by het restaurant van de Bosbaan. Hy sleepte op 6 juni een vuilniszak, een koffer en een aktentas vol honderdjes in zyn auto en reed naar het Am sterdamse bos. Nauwelyks had hij een parkeerplaats gevonden of hij werd omringd door politie. „Ze kwamen met een enorme gang op me af met de pistolen in de lucht Het was een complete wild-westvertoning. O ja, ze wa ren gek van blydschap", zegt hij. Wijzend op het grote economische nadeel van dit soort transacties, waarvoor maximaal negen jaar gevangenisstraf kan worden ge geven, eiste de officier van justi tie dne jaar voor A. cn twee jaar voor Van den B. die in het geheel de vakman was op zijn gebied, die zijn medewerking heeft ver leend. De raadsman van de grafi cus. mr. Jelren de Jong. zegt dat het in feite slechts gaat om opzet- telyk slecht gemaakt monopoly- geld. De rechtbank doet 14 de cember uitspraak. AUTO RAMT VOETGANGERS - De chauffeur van een personen auto is vrydagavond laat ingere den op een groepje mensen aan de Slinge in Rotterdam. Twee jongemannen zyn met ernstige verwondingen in het Zuiderzie- kenhuis opgenomen. De man is doorgereden. Van hem ontbreekt elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7