Entstof voor honden dreigt op te raken „Grootschalig bouwen in Pieterswijk taboe" WINTERSPORT AANBIEDING im- Gemeentebeleid is geen pretje Leids record: 103.151 inwoners Twaalf miljoen in speciaal potje 'JISEI Brandweer naar Meren wijk MAANDAG 3 DECEMBER 1979 Runop dierenartsen na berichten over virus LEIDEN - Na twaalf jaar heeft de gemeente Leiden zijn "be- volkingsreeord" weer weten te breken. Het record stond sinds december 1967 op de hoogte van 103.084 een voorlopige telling waarvan de cijfers binnen het Leidse stadhuis circuleren blijkt nu dat Lei den in september van dit jaar 103.151 inwoners had. dus 67 meer dan eind 1967 Het heeft zo lang geduurd voor Leiden het record weer wist te verbeteren, omdat de klad in de "groei" van het aantal zieltjes zat en het aantal in woners op een bepaald mo ment zelfs afnam Sinds ge ruime tijd valt echter weer een toename te bespeuren. LEIDEN - Sinds kort worden honden in ons land bedreigd door een ernstige virusziekte waartegen maar weinig kruid schijnt te zijn gewassen. Wel is er een entmiddel dat bescherming biedt. Op aanraden van de Maatschappij voor Diergeneeskunde gaven ook de Leidse dierenartsen eind vorige week via de kranten het advies om honden zo snel mogelijk te laten inenten. De Leidse Dierenbe scherming liet weten zich bij dat advies aan te sluiten. Sinds in een landelijk ochtendblad vorige week van de ziekte mel ding is gemaakt hebben de die renartsen het overigens al druk gehad met inenten. Zó druk dat de entstof dreigt op te raken. Maar de dierenartsen vonden het op zijn plaats het advies om hon den te laten inenten te geven, ook al omdat cliënten die ze niet at tent maakten op het bestaan van de ziekte hun dit achteraf al kwa lijk namen. De dierenartsen Roest, Muurling en Helder hebben gezamenlijk besloten de praktijk van Muur ling aan het Plantsoen elke och tend voor het inenten open te stellen en 's middags en 's avonds ook de andere praktijken. De ziekte, veroorzaakt door het Palro-virus dat sprekend lijkt op het virus dat kattenziekte veroor zaakt. kwam al lange tijd in ande re landen voor. Nu is het virus via Frankrijk en België ook ons land binnengedrongen en heeft al veel slachtoffers gemaakt. Voor zover de Leidse dierenartsen weten is het nog niet in Leiden gesigna leerd, hoewel ze daarvan niet ge heel zeker zijn. "Achteraf denken we toch misschien van wel, want we hebben bij een aantal oudere honden toch de laatste tijd een ziektebeeld gezien dat erg veel lijkt op het beeld van deze ziekte, der. De ziekte is bij jonge honden acuut dodelijk omdat de hartspier wordt aangetast. Bij oudere hon den gaat het minder snel, maar is het toch moeilijk ze er doorheen te halen, aldus Helder. Het maag- darmkanaal wordt aangetast waardoor de hond gaat braken en diarree krijgt, terwijl ook bloe dingen optreden. Hoewel het niet bekend is of het virus precies hetzelfde is als dat wat kattenziekte veroorzaakt, heeft de entstof die daarvoor wordt gebruikt ook bij deze hon denziekte resultaat. Wordt er le vende entstof gebruikt dan is één enting genoeg om zoveel afweer- stoffen te vormen dat de hond is beschermd tegen de ziekte. Dat duurt dan wel acht tot tien dagen. Hetzelfde geldt voor dode ent stof, maar dan moet de hond na vier weken nog eens worden in geënt. Zowel dierenarts Helder als me vrouw Besjes van de Dierenbe scherming dringen er vanwege het grote besmettingsgevaar op aan erg voorzichtig te zijn zolang de hond niet is ingeënt en gedu rende de eerste tijd na de inen ting. "Er hoeft geen paniek te ontstaan, maar het is wel goed zich wat beperkingen op te leg gen", zegt Helder. Hij vindt dat men nu zeker niet met zijn hond naar grote tentoonstel lingen moet gaan en onder schrijft ook de waarschuwing van mevrouw Besjes om de hond kort uit te laten en niet teveel in parken te laten komen. De hon den kunnen namelijk via de uit werpselen worden besmet. LEIDEN - Ruim 12 miljoen gulden, dat is het bedrag dat de gemeente Leiden in 1980 kan uitgeven uit het potje "Bovenwijkse Voorzie ningen". In die pbt moet iedereen die van de gemeente grond koopt een bepaald bedrag storten. Van het geld worden zaken betaald die ook voor bewoners van bui ten de betreffende wijk van be lang zijn. De gemeenteraad moet nog beslis sen over de bestemming van het geld, maar volgens burgemeester en wethouders moet het grootste deel (meer dan vier miljoen gul den) besteed worden aan voet gangersvoorzieningen in de Leidse binnenstad. Verder staan onder meer parkaanleg lang de stadssingels en verbetering van de groenvoorziening in oude wij ken op het programma. Voor de opvang van daklozen en de "cri sisopvang" stellen burgemeester en wethouder voor om 700.000 gulden uit het fonds te besteden. De gemeente heeft in het fonds "Bovenwijks" ook nog een be drag van 5 miljoen gulden dat zij niet zonder meer kan uitgeven. Blijkens de toelichting is dat be drag bestemd voor grondverko- pen die in het Morskwartier nog moeten worden afgesloten. Behalve de genoemde zaken moe ten volgens burgemeester en wethouders ook nog een voet gangersbrug over de Nieuwe Rijn (280.000 gulden) en een trap aan de zuidoostzijde van het Stad huisplein (220.000 gulden) uit het genoemde fonds worden betaald. I LEIDEN - De vergaderingen van de adviescommissie volkshuis vestingsvraagstukken en van de commissie volkshuisvesting die morgenavond m het Leidse Stadhuis zouden worden gehou den gaan wegens ziekte van wet houder Verboom niet door. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit is geslaagd voor het docto raalexamen culturele antropolo gie J.W.L. Hilkhuijsen. Biologie: E.J.P. Delbecue. Farmacie: J. Al- ting, M. van derVlis, W. Boesaard en G.F.A. van Essen. Geschiede nis: G.P.F. van der Boom. Schei kunde: GA. Kok. F.C. Bourgeois en J.L.B. Suijker. Wiskunde: K.J.M. van Duin en A.O. van der Velde. ROTTERDAM - Aan de Erasmus universiteit in Rotterdam zijn ge slaagd voor het doctoraal examen economische wetenschap: G.F. van Wijk uit Voorschoten en J.C. Muller uit Alphen aan den Rijn. ADVERTENTIE fewilms floet W SPORT LEIDEN B.V. Dierenarts Helder ent een hondje in om het bescherming te bieden tegen het gevreesde Palvo-virus LEIDEN - Er moeten meer mensen in de Pieterswijk wonen en bovendien moet het wonen in die wijk pret tiger worden. Het aantal café's in de wijk moet worden teruggebracht en een verdere uitbreiding van de studentenhuisves ting worden tegengegaan. Doorgaand verkeer moet uit de wijk worden ge weerd. Dit blijkt uit het ontwerp-bestem- mingsplan voor de Pieterswijk dat tegen het eind van dit jaar of ficieel zal worden gepresenteerd. In het plan, dat is gemaakt door de werkgroep Pieterswijk, wordt aangegeven wat er de komende jaren wel en niet in de wijk mag veranderen. De Pieterswijk wordt over het algemeen be schouwd als één van de meest aantrekkelijkste delen van de binnenstad. De wijk ligt in het hart van de binnenstad en in de meest beschermde zone van het beschermde stadsgezicht. Nieuw- en verbouwplannen zul len daarom zeer kritisch bekeken worden. Uitgangspunt van het ontwerp-be- stemmingsplan is het behoud en de versterking van het karakter van de Pieterswijk. Gestreefd wordt naar een zeker evenwicht tussen wonen, winkelen, werken, uitgaan, toerisme en recreatie, universiteit en verkeer en parke ren in de wijk. Met name het wo nen in de Pieterswijk zal gesti muleerd worden. Woonhuizen die door de Rijksuniversiteit en de politie verlaten worden moe ten in principe weer bewoond worden, liefst door gezinnen. Nieuwe universitaire vestigingen worden tegengegaan. Ook reno vatie en restauratie van bestaan de panden en bebouwing van open plekken kunnen een bij drage leveren aan de bevordering van het wonen. In straten met een uitgesproken woonfunctie zoals de Lange Brug, Papengracht, Pieterskerk- gracht, Pieterskerkstraat, Heren- steeg en Nieuwsteeg, mogen geen nieuwe winkels, café's of restaurants gevestigd worden. Het aantal café's moet worden te ruggebracht op vijf terwijl voor de restaurantensector nog wel Wielrijdster door auto geschept LEIDEN - Een 57-jarige ster van Leiden is zaterdagavond opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Zij werd op de Lan- gegracht door een auto geschept toen zij ter hoogte van de Aldi- markt met haar fiets zonder naar links te kijken de straat overstak. Bij de botsing met de auto, be stuurd door een 20-jarige Leide- naar, liep zij tot nog toe onbekend letsel op. Quintus De Leidse studentenvereniging Quintus organiseert morgen een huis-aan-huis collecte, waarvan de opbrengst is bestemd toor de Vietnamese bootvluchtelingen. Ook de opbrengst van een straat collecte, volgende u>eek zaterdag, is voor dat doel bestemd. Het VVD-Tweede Kamerlid Van der Ploeg zal vanavond in het Quintus-gebouiv aan de Oude Singel over de bootvluchtelingen spreken. De aanvang ts20.00u Hengelsport Hengelsportvvreniging "De Sport vrienden" viste in de Haarlem- mervaart. De uitslag is: I. F. Kneijber, 98 stuks. 6£90 gram. 2. Mevr. Schouten 31 stuks. 1800 gram. 3. C Mooi beek 29 stuks, 1670 gram. 4.H. Jansen 24 stuks. 1440 gram. 5 11 Hunsbeek 23 stuks. 1420 gram. 6. JJanssen 26 stuks. 140D gram. 7 K Schouten 22 stuks. 1120 gram: 8. C. Schou ten sr. 20 stuks. 1100 gram. 9. A Hogervorst 13 stuks. 880 gram; 10. Chris Schouten 850 gram. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 in Leiden wordt de hete maand december lachfilms gedraaid. Vanavond mogen de Marx Brothers het spits afbijten. Hun film "Horsefea- thers" (een satire op het Ameri kaanse opvoedingssysteem wordt tweemaal gedraaid. mei ij k orn 20.00 uur en om 22.15 Het aantal panden dat in de steigers staat is in de Pieterswijk zeer groot. een uitbreiding mogelijk blijft. De vestiging van Samantha mag als enige dancing in de wijk ge handhaafd blijven. Ook bestaan de bedrijven in de Pieterswijk mogen blijven. Nieuwe winkel vestigingen worden alleen toege staan in het zogenaamde kern winkelgebied (rond de Hoog straat). Daar is ook woningont trekking mogelijk. In het plan zijn bepalingen opgenomen die grootschalige bouwprojecten, en grote concentraties van één- en tweekamerwoningen tegengaan. Een verdere uitbreiding van de studentenhuisvesting wordt te gengegaan. Volgens de makers van het be stemmingsplan zal de aantrek kelijkheid van de wijk worden verhoogd als een belangrijk deel van de wijk het domein van de voetganger wordt. Onnodig ge zoek van automobilisten op zoek naar een parkeerplek zou een be dreiging vormen voor het woon- en leefklimaat van de buurt. Gro te aantallen her en der gepar keerd staande auto's doen bo vendien afbreuk aan mooie plaatsen (b.v. het Pieterskerk plein). Doorgaand verkeer in het binnengebied, dat wil zeggen het gebied tussen Rapenburg en Breestraat, wordt daarom al gro tendeels geweerd, ren aanzien van het verkeer wordt in het ontwcrp-bestemmings- plan vastgelegd dat rond de Pie terskerk een voetgangers-voor- ranggebied moet komen. In de straten en pleinen van dit gebied zal geen doorgaand autoverkeer toegestaan worden. Dit betekent echter niet dat deze straten en pleinen voor auto's onbereikbaar zullen zijn. JAN RIJSDAM LEIDEN - Er komt aan de Gooi meerlaan een nieuwe brand weerkazerne die zowel door de Leidse brandweer als door de re gionale brandweer Rijnland ge bruikt zal worden. Burgemeester Vis deelde onlangs mee dat in principe overeenstemming is be reikt over de financiering van het nieuwe gebouw en dat op het ogenblik een verrekeningsplan wordt uitgewerkt Lange tgd is er onzekerheid ge weest omdat gemeenten uit de Alphense regio uit de regionale brandweer Kgnland dreigden te stappen. Met de toezegging dat de Alphense alarmpost mag blij ven bestaan is een dreigende breuk voorkomen. Bewoners van woonschepen leven in «;rote spanning LEIDEN - De bewoners van de twee woonschepen die door de gemeente uit de Boshuizerwete- ring zijn gesleept vinden dat zij onmenselijk worden behandeld. Misschien doen ze volgens de let ter van de wet niet echt iets ver keerd maar hun optreden tegen over ons als mensen en burgers is beneden alle peil", aldus de be woners van de schepen. "We le ven al ruim drie weken onder spanning. Het is de gemeente blijkbaar te veel moeite om ons te vertellen wat ze van plan zijn. El ke dag hangt ons boven het hoofd dat we ergens anders heen wor den gesleept We vragen ons da gelijks af: zullen ze vandaag ko men om ons weg te slepen of niet. Als we weg moeten /.uien we ui de zorgen of onze boten er nog wel zullen liggen als we terug komen. Op zo n manier te moeten leven is bepaald geen pretje. We worden er allemaal zenuwachtig van", aldus de bewoners, de fa milies Macke en Luhrman Volgens de bewoners van de woon schepen heeft wethouder Ver boom vorige week. op de pers conferentie over het gemeente lijk woonschepenbelcid. heel wat "praatjes" opgehangen die niet juist zijn. De gemeente zou van plan zijn geweest de schepen t. rug te slepen naar hun plaats van herkomst, te weten de gemeentes Nieuwegein en 7oil(rillW| Vo gens wethouder Verboom zijn de woonschepen tijdelijk bg de Wil- helminabmg gelegd omdat de onderhandelingen met beide gemeentes nog voortduren. De bewoners zeggen zelf met de ge meente Nieuwegein kontakt te hebben opgenomen en dat hun is gebleken dat het betrokken woonschip in Nieuwegein niet ongewenst is. De bewoners zgn er verbaasd over dat de wethou der het tegenovergestelde heeft staan te beweren. Over het overleg tussen gemeente en p de chipbewoners dat het standpunt van de gemeente Leiden zo "bot" zou zgn geweest dat de provincie geen andere mogelijkheid zag dan een adv«>caat in de arm te nemen en Leiden te dreigen met een kort geding. Volgens de bc wonen zou de gemeente daarop hebben aangeboden om de zaak "af te kopen "Leiden zou aan de provincie een bedrag betalen als boete of schadeloosstelling en daarmee van de verantwoorde lijkheid af zgn. Het spreekt van zelf dat de mensen van de provin cie (van wie B en W nog wel iets zouden kunnen leren over de be handeling van mensen) dit voor stel zonder meer hebben afgewe- De bewoners van de woonschepen menen dat het wel duidelijk isdat de gemeente "van de ene blunder naar de volgende holt". Van de zgde van het gemeentebestuur was vanochtend niemand voor commentaar bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3