./Us^rk BESSES Voorlichting aan publiek Oegstgeest moet beter worden LLe/cfee agenda Wijk agentschap:Het blijft improviseren f t ;?-v Kleinvee trekt bijna duizend belangstellenden 1 Scheidende gemeente-seeretaris Vreeken: Burgerlijke stand MAANDAG 3 DECEMBER 1979 Dure staartklok weg bij inbraak in Voorschoten VOORSCHOTEN - Uit de praktijk ruimte van een tandarts aan de Baron Schimmelpenninck van de Oyelaan in Voorschoten is in de nacht van zaterdag op zondag een bedrag van 7.150 gulden ont vreemd. Bovendien werd voor een aanzienlijk bedrag aan siera den weggehaald. De dader heeft zich via de tuindeur aan de ach terzijde van het huis toegang ver schaft tot de praktijkruimte. Dezelfde nacht werd ook ingebro ken in een woning aan de Juliana van Stolberglaan. Tijdens de af wezigheid van de bewoners werd een Friese staartklok met een waarde van 1500 gulden gestolen. Daar bij beide inbraken dezelfde werkwijze werd geconstateerd, heeft de Voorschotense politie het vermoeden dat het om één en dezelfde dader gaat. ten Houte de Lange, Harry van der Kamp en Tijn van Eijk. Scheidend gemeentesecreta ris Vreeken: "Het werk wordt me te zwaar en bovendien wil ik wat meer tijd hebben voor mijn hobby's. Misschien zal ik zelfs een beetje aaan reizen". Kruiswerk Wassenaar Vocaliter Het koor Wassenaar Vocaliter zal op woensdag 12 december onder leiding van dirigent Ad de Groot een uitvoering geven in de Dorpskerk aan het Plein in Was senaar. Aanvang 20.15 uur. Uitgevoerd zullen worden van het Weinachtsoratorium van J. S. Bach de delen I, II en III. Aan dit concert zal medewerking wor den verleend door Margaret Roest, Heieen Resoort, Michiel LEIDEN - Geboren: Joyce, dochter van S. J. Binnekamp en M. J. Lam; Mar lijn. zoon van P. M. Kooleen C. van der Meij, Stephanie, dochter van S. van Es en C J. Hartevelt; Steven Vishwami- tre Sharma, dochter van D. Parmessar en S. Gharbharan; Lijdia PetroneLla, dochter van W. van der Bent en H. A. Remmerzwaal; Alexander Johannes, i J. Verloop en E. A. Luijk; i G. J. A. Caron en M. C. A. Turk; Amal, dochter van M. Essaoui en A. Lahrach; Anne-Laure Marie Martine, dochter van D M. A. Brisout de Bar- neville en C. M. C. Benoist; Lidewy Helène, dochter van M. A. van Bakel en E. W. M. van der Brug; Dennis, zoon van W. H. G. Buijn en W. E. van Wie- ringen; Sar.a, dochter van A. Baouch en M. Boujada; Bartholomeus Johan nes. zoon van T. H. C. M. Pensioen en M. E. Kluver; Matthieu, zoon van J. C. Haring en C. H. Mohlman; Leendert, zoon van C. Varkevisser en T. C. Var- kevisser; Anna Hendrika, dochter van W. G. Geleynse en J. G. M. Baak; Remco Marlijn, zoon van V. D. Bonnet en J. E. M. van Steyn; Dennis Gerhard Wilhelmus, zoon van D. M. de Bruijn en A. Koemans. Overleden: C. M. KolfT (1897), gehuwd geweest met A. Scholte: J. J. van den Wijngaard (1899); J. S. M. Verhoeven (1898), gehuwd geweest met W. Brou wer; H. M. Ouwerkerk (1890), gehuwd geweest met J. Hockx; C. dos Santos (1979); T. Verbeek (1909), gehuwd ge weest met H. Vijlbrief; W. F. Braggaar (1910); J. C. van Dongen (1902); J. B. F. de Joode (1926); echtgenoot van F. J. van Leeuwen; J. Remynse (1902). De uitgestelde ledenvergadering van de vereniging "Het Wasse- naarse Kruiswerk" zal gehou den worden op disndag 11 de cember om 19.30 uur in het ge zondheidscentrum aan de Hof- campweg in Wassenaar. Afscheid Tijdens de jaarvergadering van de Wassenaarse Reddingbrigade hebben voorzitter W. R. van Vel- zen en secretaris H. Hilgeman afscheid genomen. Mr. S. Tade- ma werd tot nieuwe voorzitter gekozen. Hij verklaarde met spoed in de WRB-problematiek te duiken. Het secretariaat werd overgenomen door W. van Schaik. Een opvallende benoeming i bestuur was die de Bolster-Vellen. Zij is name lijk het eerste vrouwelijke be stuurslid van de Wassenaarse Reddingbrigade. Het bestuur houdt zich lijk bezig met de gebruiksvoor waarden van het sportfondsen- bad, de bezettingsgraad van de strandpost in de zomer, de geoe fendheid van de strand wachters en de inpassing van de WRB in het welzijnsbeleid van de ge meente. OEGSTGEEST - "Ik heb een hekel aan ambtelijk gedoe en we proberen hier ook zo veel mogelijk echte ambte narij te voorkomen." LEIDEN - Aan de Haagweg 9 is de schilderijenverkoop "Galerie Classique" geopend. In het pand zat voorheen een bloemenhan del. Aan de Jan Luykenlaan 79 is de autorijschool en verkeersoplei ding Kees Vonk gevestigd. Begin november is de autowas serette van het Vervoerscentrum Leiden C. Hogenes aan de Indus trieweg 37 in Zoeterwoude in ge bruik genomen. Aan de Haven 10 is een filiaal van het schoenen winkelbedrijf "IBC Schoendiscount" gevestigd. Aan de Sophiastraat 17 is in een voormalige winkel in groente en fruit het bloemenhuis "Sophia" gevestigd. Aan de Sperwerhorst 18 is de au torijschool Mielo gevestigd. Aan de Maredijk 83a is het gla zenwasserij- en schoonmaakbe drijf "Sunshine" gevestigd. Aan de Calantstraat 10 is een re novatiewinkel geopend. Aan de Nieuwstraat 35 is het an tiquariaat Y. A. Meurs geopend met een collectie van meer dan 6000 prenten. Aan de Bachstraat 180 is de auto rijschool A. Noort gevestigd. Jac. Vreeken heeft een mensenle ven lang, meer dan 40 jaar, in de gemeentelijke ambtenarij ge werkt. Gedurende de laatste 9 jaar was hij gemeentesecretaris van Oegstgeest, maar in januari 1980 zet hij er een punt achter. Vrijwillig, want het zou nog tien maanden hebben geduurd voor dat hij echt met pensioen had kunnen gaan. Als één van de eersten maakt de Aan de Apothekersdijk 32 is de Islamitische slagerij- en levens middelenzaak "El Marssa" ge vestigd. Aan de Da Costastraat 36 is de autorijschool J. N. Hulstein ge vestigd. Aan de Grevenstraat la is de bloemenbesteldienst G. J. Rijs- bergen gevestigd. Het Nederlands Drukkerij Be drijf is van de Oosterkerkstraat 35 verplaatst naar het voormalige bedrijfspand van de Grofsmede rij op het industrieterrein in Zoe terwoude. Aan de Lange Mare 38 is in een leegstaand winkelpand het res taurant "De Engelenbak" geves tigd. Aan de Langebrug 34 is "Second Trend", een winkel in gebruikte dameskleding gevestigd. Van de Koornbrugsteeg 5 is de muziekhandel Servaas verplaatst naar de Nieuwe Rijn 20. Aan de Botermarkt 11 is in een voormalige postzegelwinkel een winkel in oosterse kunstnyver- heidsprodukten gevestigd. dan precies 40 jaar aan het ge meentesecretarie van Oegstgeest verbonden Vreeken gebruik van de VUT-regeling. Deze kort gele den ingevoerde voorziening maakt het mogelijk al enkele ja ren vóór de 65 ste verjaardag het dagelijks werk te stoppen en met 'pensioen' te gaan. Rustig pratend in zijn werkkamer in het Oegstgeester gemeente huis, de ene na de andere sigaret opstekend, legt hij kort en duide lijk uit waarom. "Het werk wordt me te zwaar en bovendien wil ik wat meer tijd hebben voor mijn hobby's en misschien zelfs een beetje gaan reizen." De nevenactiviteiten, zoals het se cretariaat van de Nederlandse Christelijke Sportunie en het voorzitterschap van de plaatse lijke Christelijke Pedagogische Academie wil hij wel voortzetten. "Vooral in de laatste functie heb ik het afgelopen jaar steeds min der de tijd gehad af en toe eens zomaar bij die school binnen te lopen," zegt hij, "en dat kan dan Vreekens ambtelijke genlijk tegen zijn zin, in zijn ge boorteplaats Zwijndrecht be gonnen. "Ik wilde helemaal geen ambtenaar worden maar stude ren, misschien wel voor predi kant," vertelt hij. "Maar door de economische crisis van de jaren '30 was daar thuis geen geld voor en moest ik na m'n gymnasium tijd werken." Als volontair, zon der salaris, is hij toen maar op de gemeentesecretarie van zijn woonplaats begonnen en zoals toen gebruikelijk door de hogere ambtenaren in de geheimen van de administratie ingevoerd. Na drie jaar werd hy benoemd tot chef van de afdeling financiën in Voorschoten en belandde twee jaar daarna in Oegstgeest. Maar wel in een vooral qua sfeer totaal ander gemeentehuis -te genwoordig. "Je mocht toen als ambtenaar niet eens met raadsle den praten," vertelt Vreeken nu lachend. Hij is er, eenmaal ge meentesecretaris, dan ook mee begonnen om nieuwe raadsleden met een rondleiding langs de ambtenaren, op de secretarie wegwijs te maken. Van die groter geworden openheid tussen raadsleden en ambtenaren naar de gemeentelijke voorlichting aan het publiek toe is maar een kleine stap. De scheidende ge meentesecretaris erkent dat er in die sectie van het gemeentelijk werk in Oegstgeest het een en ander moet worden verbeterd. "Voorlichting is in een versnelde fase van ontwikkeling geko men," zegt hij, "en oud-burge meester Van Eijsinga had daar over wel een heel bijzondere me ning. Maar ik denk dat zijn op volger Scheenstra er wel wat meer achteraan zal zitten om die veelgevraagde voorlichting te ontwikkelen." Naast de dagelijkse leiding op de secretarie is een belangrijke taak van de gemeentesecretaris het adviseren van het college van B en W. "Die vergaderingen bete kenen de fijnste ochtenden van de werkweek," zegt hij. Zelf is Vreeken nooit politiek actief geweest, wat niet betekent dat hij geen interesse voor politiek zou hebben of geen politieke voor keur. „Ik vind dat politiek actief- zijn en gemeentesecretaris- zijn onverenigbaar is. Maar ik zou voor de linkervleugel van de Anti Revolutionaire Partij gestaan hebben: opkomen voor zwakken in de samenleving." De inbreng van de tegenwoordige raadsleden op het bestuur van de gemeente vindt hij goed en hij meent dan ook niet dat ze op de stoelen van de ambtenaren willen gaan zitten. "Maar als we al hun wensen om nota's en andere ambtelijke stukken moesten ho noreren zouden we wel een leger tje extra ambtenaren nodig heb ben. De raadsleden hebben er geen weet van dat al die vragen werk betekenen, bovenop de ge wone en dagelijkse taken. Dit geldt echter ook voor de vragen en wensen vanuit het college van B en W," aldus Vreeken. HANS SONDERS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43.05 Kwartaalabonnement per postf60,90 Jaarabonnement f 160.70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Maandag Leiden - Kijkhuis - Vrou wenkerkchoor- straat 17, Festival van de lach20 en 22.15 Stadhuis - Gemeenteraad, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid - West, 14.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1-6 dec., Zuiderapo theek, Lammenschansweg 7, tel. 123553. Indien het na 11 uur 's aonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend in spoedgevallen van een taxi tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp - Zoeterwoude Rd. - Ge zond sheidscentrum, Berkenkade, 41031, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan. tel: 4641. Warmond - A. Looyen, Merellaan 2, tel: 02522-11454. BMR 7V - •- Wijkagenten aan het werk in Voorschoten: voor en onder de burgers VOORSCHOTEN - "Het blijft im proviseren. We kunnen natuur lijk niet vijf man continu uit de dienst nemen en ze als wijkagent inzetten. Ik moet dan ook toege ven dat ze voor het wijkagent schap niet zoveel tijd hebben", zegt adjudant Van der Vlekkert van het korps rijkspolitie in Voorschoten. Toch blijft hij de waarde inzien van het verschijn sel „wijkagent" in de gemeente Voorschoten, dat nu al zo'n vijf jaar bestaat. "Er is een directer contact tussen de politie en de mensen in de wijk. De vijf wijkagenten stellen zich zoveel mogelijk op de hoogte over wat er in de wijk gebeurt en houden dit dan ook in onze be zigheden bij". Volgens adjudant Van der Vlekkert worden de wijkagenten zoveel mogelijk in hun wijk ingezet. Bij zaken als burenruzies, bekeurin gen in de wijken, verhoren met mensen uit de wijk enzovoorts wordt als het mogelijk is de wijkagent ingeschakeld omdat hij door zijn regelmatige werk ter plekke meer bekendheid en daarmee misschien meer ver trouwen geniet. In 1974 is Voorschoten begonnen met het wijkagentschap. De ge meente werd verdeeld in de wij ken Centrum/Nassauwijk, de Vlietwijk/Krimwijk, Adegeest Industrieterrein, Noord-Hofland en Boschgeest/Veurseweg. "Binnen het raam van de mogelijk heden die we hebben is dit wijka gentschap een goede oplossing geweest. Het blijft natuurlijk moeilijk om mensen beschikbaar te stellen. Want zij moeten niet alleen hun normale dienst afwik kelen maar we missen ook vaak mensen als bijstand moet worden verleend, door de regio-nacht dienst en door eventuele verdere opleidingen", aldus de adjudant. Binnen het Voorschotense korps is er wel belangstelling voor het wijkagentschap "omdat het werk daardoor veelzijdiger wordt". "Interessant zijn voor de agenten daar ook zaken die niet op het strafrechtelijke vlak liggen". Adjudant Van der Vlekkert vertelt dat de werkdruk op het korps met een feitelijke sterkte van 25 man behoorlijk groot is. "Vooral het administratieve werk is enorm geworden. Dan blijft er minder tijd over voor andere za ken". Daar komt nog bij dat het werk in een gemeente als Voor schoten toch verweven is onder de collega's. "Je kunt ze niet in één wijk alleen inzetten. Dus niet alle gebeurtenissen in een wijk komen bij de wijkagent terecht. Zo was het ook niet in alle geval len te verwezenlijken dat de wijkagenten in hun wijk zouden Dat het wijkagentschap toch wel langzaamaan steeds meer aan slaat bij de mensen blijkt uit het contact dat de burgers met "hun" wijkagent zoeken. "Ze vragen meestal naar die bepaalde agent die hun wijk doet. Het is natuur lijk nog niet ideaal. In feite zou je een oudere man moeten hebben die zich constant met de wijk kan bezighouden. Maar die mogelijk heid hebben we niet. We hebben veel jong personeel dat zich na tuurlijk ook nog veel met de ge wone dienst bezig moet houden" aldus adjudant Van der Vlekkert. WASSENAAR/ZOETERWOUDE/LEIDEN - Bijna dui zend mensen hebben het afgelopen weekeinde drie ten toonstellingen van vogels, duiven en pluimvee bezocht in Leiden en omgeving. In Wassenaar kwamen meer dan 500 bezoekers naar de pluimvee- en vogeltentoonstelling in het Je- roenhuis. Op de tentoonstelling, die werd georganiseerd door de Wassenaafse Pluimvee- en vogel sportvereniging, waren konijnen, cavia's, hoenders, sierduiven, kleurkanaries, tropische vogels en parkieten aanwezig. De tentoonstelling, die vrijdag werd geopend door de Wasse naarse wethouder Van der Klaauw, trok meer toeschouwers dun de afgelopen jaren. Opmer kelijk was de zeldzame verlening van het predikaat U voor een sierduif (Nederlandse Hoogvlie ger) van de heer Raaphorst, één van de 125 leden van de Pluim vee- en vogelsportvereniging. In de Zoeterwoudse Eendenkooi kwamen vanaf zaterdagmiddag tot gistermiddag zo'n 300 mensen kijken naar een duivententoon- stelling van de fondclub Leiden en omgeving. Met name gisteren was de toeloop groot. De vereniging, die 200 leden heeft, had in de Eendenkooi 400 duiven tentoongesteld. Daarbij zaten ook de winnaars van de marathon "West De fondclub vierde tege lijkertijd met de groots opgezette tentoonstelling zijn eerste lus trum. De Leidse vogelliefhebbersvereni ging "De Zanger" hield het afge lopen weekeinde eveneens haar jaarlijkse tentoonstelling. Hier verschenen iets meer dan 100 be zoekers, volgens één van de or ganisatoren toch wel een "iets te genvallend aantal". Hij verklaar de dit uit de problemen om een geschikte ruimte in Leiden te vinden voor dergelijke tentoon stellingen. De 65 leden tellende club heeft zijn tentoonstelling het afgelopen weekeinde in een bo venzaaltje van de drukkerij Elvé aan de Vestestraat moeten hou den. Er waren in totaal 308 vogels aan wezig, waaronder met name ka naries en exoten. Verder was de parkietafdeling in vergelijking met vorige jaren uitgebreid. De vereniging, die nu 55 jaar bestaat, hoopt in de nabije toekomst nog eens tot een eigen clubruimte te komen. Een vogelliefhebber bij enkele in Leiden tentoongestelde vogels.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2