I-/T3&I LIEVE CHOCO Mensch Meier,: een blamage Amusant werk van De Kort KASPLANTEN EN DIEREN ALS BEELDENDE KUNST MAANDAG 3 DECEMBER 1979 varia' Nog nooit was het, bij de ope ning van een tentoonstelling, zo druk geweest in de Haar lemse Vishal als op vrijdag avond half negen. Van verre hadden de kunstenaars en kunstminnenden het al gero ken: bloed aan de paal.' De ac tievoerders, boos omdat de ju ry Gemeente-aankopen 1979 van het toch al magere budget van 42.000 gulden maar 12.650 gulden besteed had aan een handjevol aankopen van tekeningen en grafiek, terwijl zij toch de keus had uit 267 werken van 106 Haarlemse inzenders, zag en in hun stout ste dromen al zalen met lege wanden voor zich, met hier en daar, om het witte vlak te bre ken, een kunstaankoopje. Zelf hadden zij, uit protest, hun ingezonden werk bijtijds weggehaald, en vele anderen met hen. Zo zou het moeten zijn: veel belangstellenden,en weinig kunstwerken. Een ty pisch Haarlemse situatie der halve: ,floe vol het was,en hoe leeg..." Schietschijf Maar ja, de organisatoren wa ren zo sluw geweest om alles wat nog in de grotere Vleeshal was blijven hangen te voegen bij wat er nog in de kleinere Vishal was blijven hangen, met het gevolg dat de wanden vol hingen toen de Vishal vol stroomde. De wel aangekochte werken hingen, op een kluitje, knus bij elkaar. Ze mochten er best wezen, aan die keus werd door de protestanten ook niet getornd. Waar zij kwaad om waren was, dat de jury geko zen had voor wat in haar ogen het allerbeste was (daar zit ze voor tenslotte), maar gewei gerd had de toen nog reste rende 30.000 gulden te beste den aan aankopen van werk dat in haar ogen iets minder goed dan allerbest was. Voor al bij de jaarlijkse Gemeente aankopen, waarbij in princi pe elke Haarlemse kunste naar, huisvlijtster en liefheb ber kan meedingen, had het principe van de schietschijf gehanteerd moeten worden. Alleen de kunstenaars wier werk de roos getroffen had, werden nu voor aankoop ge- meer weet hoe hij een volzin (ik verzin nu even zelf een voorbeeld) fraai af moet ron den: „..jen daarom zijn we het hier mee... eh..." en dan in godsnaam maar besluit tot het gewone wat hij eigenlijk zeggen wou: d Weghalen selecteerd. Wie in de ogen van de jury net naast de roos, in de 8-puntenringgeschoten had, viel al meteen buiten de prij zen, laat staan de schutters die toch nog altijd een ver dienstelijke 7-puntenringof een 6-puntenring hadden ge raakt. Zoiets is een sluitend systeem als je een wedstrijd uitschrijft, of als je moet woe keren met je geldprijzen, maar noch het een, noch het ander was hier het geval. Steekspel Het werd een mooie, democrati sche avond. Om toerbeurt grepen de wethouder van kunstzaken Tinus van de Wa ter, en actievoerder van de kunstenaars Ben Glas de mi crofoon. Prachtig, zoals Van de Water in en uit en om en rond praatte. Hij was ook ge schrokken. Maar hij was met een bij B en W gaan pleiten dat de overgebleven 30.000 gulden niet in de algemene middelen zouden terug vloeien, maar gereserveerd zouden blijven voor de Ge meente-aankopen van vol gend jaar, en DAT WAS HEM GELUKT! Bravo. Maar moe ten we daaruit opmaken dat dit helemaal nog niet zeker was, toen de jury besloot 30.000 gulden braak te laten liggen in een tijd dat de kun stenaars door bezuinigingen alom het steeds moeilijker be ginnen te krijgen? Wat onna denkend, wat hautain dan van die jury!! Gloedvol betoogde Ben Glas, maar met de charme van de ongeoefende actievoerder die op een gegeven moment niet Na enig heen en weer gepraat via de microfoon werd de kunstenaars gevraagd te stemmen of de tentoonstelling gesloten diende te worden of niet, ook al omdat wat er nu hing een volkomen vertekend beeld gaf van het ingezonden, niet aangekochte werk. Want wat waar is is waar: wat er nog hing was niet veel soeps. Maar de echte kunstenaars, die zich te kort gedaan moch ten voelen, hadden dan ook al allemaal hun werk wegge haald, terwijl de beginners, de huisvlijtsters, allang blij nu ook eens een keer in een museum te hangen, hun werk stilletjes hadden laten han gen. Enkelen haalden het, on der applaus, alsnog weg. Ik zei toen nog tegen Jan Ver burg, die zijn werk al eerder had weggehaald: ,Jiad het nou nog maar even laten han gen! Denk je eens in, zo'n nauwelijks te omvademen olieverf van je, dat helemaal tegen de achterwand had ge hangen. Met moeite haalde je het van de wand, en daar ging je, bijna bezwijkend onder het gewicht van je schilderij en het gewicht van je missie, om stuwd door de mensen die eer biedig de weg voor je vrij maakten, onder daverend applaus van velen, bespot en gehoond door sommigen (fa milieleden van de jury, ver moedelijk), enkele keren, hal verwege de achterwand en de deur naar buiten, onder je last bezwijkend, in elkaar stuikend, zodat je door be hulpzame handen weer over eind geholpen moest worden, en dan eindelijk, eindelijk sta je buiten, met je geredde kunstwerk, een VRIJ MAN!, onbezoedeld door het wereldse krakeel, kortom een KUN STENAAR!..." Ja, dat zou mooi geweest zijn, gaf hij toe. LEIDEN - Geestige keramische figuurtjes, zittend op een fietsje, dat geen fietsje is, maar lijkt op een fietsje, rij dend in een wagentje, dat niet kan rijden, of liggend op een driewieler met propeller die niet zal vliegen. Bertus de Korte maakt ze, de figuurtjes in het keramiek en de 'mobie len' in koper. Net als de kun stenaar Panamarenko, met zijn machines, die veel sugge reren maar nooit kunnen functioneren,creëert De Korte machinerietjes voor het ver plaatsen van menselijke fi guurtjes, die nooit in werking zullen treden. Hoe krijg je fietsen in beweging zonder pedalen, of hoe wil je de lucht in met je driewieler als de ach teras door je voeten steekt. De ventjes zouden best willen, maar lijken toch ook zicht baar te genieten van hun mo biel in rust, als de trotse eige naar er van. De Korte vertelt op amusante wijze, sugge reert beweging en nog veel meer. Ook zijn er beschilderde tegels van De Korte te zien op de expositie in galerie 'De Oude Rijn' (tot en met 30 de cember). De afgebeelde figu ren, familie van de transport- bezitters, tonen wél te kunnen vliegen, helemaal op eigen kracht. Zou het dan toch kun- nen? JURRlAAp VAN KRANENDONK LEIDEN - Het leek er zaterdag, avond sterk op, dat eerst de rol bezetting van onder meer. 'Het belang van Ernst' (Oscar Wilde), 'Don Juan' (Molière) en 'De tafel van tien' (Alan Ayckbourn) was ingevuld, om vervolgens het 'overschot' in 'Mensch Meier', een volksstuk van Franz Xaver Kroetz, te stoppen. Hoewel ik er nog niet achter ben, of het obligate, het langdradige en het frustrerende voortkwamen uit de nauwelijks geïnspireerd te noemen tekst van Kroetz dan wel uit de "anti-motivatie", waarmee Anita Menist, Porgy Franssen en Leo Beyers het stuk zaterdag avond in een aanvankelijk goed bezet LAK-theater speelden, ze ker is in elk geval, dat er sprake was van een volledig verloren (toneel-)avond. Het valt te hopen dat andere, door Franz Xaver Kroetz geschreven, toneelstukken als 'Heimarbeit', 'Agnes Bernauer' en 'Das Nest* meer uitstraling en verbale zeg gingskracht hebben. Natuurlijk werd ik negatief beïnvloed door het feit, dat Leo Beyers op een manier toneel speelt, die ik nim mer tot de mijne zou willen ma ken en anderzijds is 'Mensch Een van de etsen van Tiny v.d. Sar, die een kijkje in de Leidse Hortus biedt. LEIDEN - Drie kunstenaressen, Hens de Jong, Coba Koster en Tiny van de Sar, exposeren tot 23 decem ber in galerie Denise Stephan in de Bakkersteeg. Dat de natuur een onuitputtelijke inspiratiebron voor de beeldende kunst is, wordt ook op deze expositie weer bewezen. Coba Koster bijvoorbeeld maakt in brons of terra cotta natuurgetrouwe afbeeldingen van dieren, bij voorkeur die van het kleinere soort zoals kippen, duiven, vogeltjes en otters. De realistisch weergegeven dieren maken een goed gemodelleerde indruk en zijn binnen het traditioneel figuratieve niet onaardig. Realistisch is ook het werk van Tiny van de Sar te noemen. Zij is afkomstig uit het Westland, en haar voorliefde voor de geboorte grond komt in haar etsen en schilderijen duidelijk naar voren. Kassen, kasplanten, de gecultiveerde na tuur, dat zijn haar onderwerpen, en zij geeft ze op een fiin. gedetailleerde wiize weer. Helderheid is kenmerkend voor haar oeuvre, alsook de nauwkeurigheid, die echter geen doodse indruk maakt. De tekeningen van Hens de Jong lopen uit een van stopflessen met postzegels tot impressies van een stad. Soms in felle kleuren, soms in getem perde kleuren, en meer ook niet. JURRIAAN VAN KRANENDONK Meier' een schoolvoorbeeld van een toneelstuk, dat absoluut niet thuishoort op het repertoire van toneelgroep 'Theater'. De aanvankelijk 'goede bezetting', waarvan in het voorgaande spra ke was, werd na de pauze sterk gereduceerd, doordat een aantal toeschouwers het "niet langer konden aanzien". Niet duidelijk werd bijvoorbeeld of de volledige vernietiging van het interieur en het volledig uitkleden van de jongeman Ludwig, die vijftig Mark had gestolen, kunstgrepen waren van de auteur of van regis seur René Lobo, die als veel te sterk aangezette effecten ten to nele werden gevoerd. De reactie van de cassière, de co pulatie-scène van Martha en Otto en de masturbatiescène van de laatste waren eveneens voor beelden van de wijze, waarop het Nederlands toneel om zeep wordt geholpen. Dat 'Theater' een stuk op het repertoire zou nemen, dat elementen bevat, die deze artis tieke afbrokkeling zou versnel len, zal menigeen nimmer voor mogelijk hebben gehouden. Een artistieke blamage van de eerste orde. BERT KOEKEBAKKER Twee ponderby.. Beiochelyli!!! 3109 Ooo- kbpt niets) van! De avonturen van Jommeke AVOCADO MET PA- de pit en schep *J het vruchtvlees er uit Druppel er onmiddel- o«n verkleuren U |un Druk vruchtvlees met stamper fyn en meng er reef gewreven hard ge- per, wat versgehakte pe terselie en als u wilt een dien ten goed dcx kaar en vul er de dohelften mee Hoop de vulling tot een bergje op. Geef hier by vcrsge- roosterd brood en bo- Agenda Leidse bioscopen LUXOR: "Enter the Dragon",da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9 15 uur. 16 jr. Woensdag 5 december geen avondvoor stelling. CAMERA: "Gejaagd door de wind", da. 7.45 uur, 12 jr. Kindermatinee: 'Tekenfilmcaroussel", Woensdag 5 december geen avondvoor- stelling.LIDO 1: "Hair", da. 2.30, 7.00 en 9 15 uur, zo. ook 4.45 uur. al. LIDO 2: •Alien", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "Die Ehe der Maria Braun", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Woody Woodpecker", woe. en za. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: 'Take the money and run", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 30 uur. 12 jr. TRIANON "The jaguar lives", da. 2.30, 7 00 en 9.15 uur, zo. ook 4 45 uur. 12 jr REX. "Body love", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr Nachtvoorstelling: "Meisjes die het er tussendoor nemen", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Gejaagd door de wind", da. 1.30 en 8.00 uur, 12 jr. EURO 2: "Hair", da 1.30,6.30 en 9.15. zo. 1.15, 4.00,6.30 en 9.15 uur. al Nachtvoorstelling Euro 1 en 2: "The big boss", za 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Prophecy", da. 1 45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jr Nachtvoorstelling: "Race with the de- vil", za. 12.15 uur. 6 jr. Kindermatinee. "Sjorsen Sjimmieende gorilla", za.. zo en woe. 2 00 uur Nachtvoorstelling: "Callgirl b.v.'\ za. 12.15 uur. 16 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuid en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt- iint Elisabeth-iiekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren aU volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- der$ Maandag tfm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-1500 uur. zoek wordt toegestaan kan do hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kmderkhniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19 00 uur. Bezoektijden kinderafdeling. Elke dag: 14.15-15 00 uur 18 30-19 00 uur Alphen aan den Rnn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130; 13.30-14.15 en 18.30-19 30 uur 3e klas 13 30-14 15 en 18 30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18 -18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bU het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. (@u(iCYUeuius. 3 DECEMBER 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant; - De Zuiderzee is thans over dekt met ijs. De Lemmer stoom boot kwam, in stede van 3 uur 's morgens, om 9 uren te Amster- dam aan,na 12 uren door het ijs te hebben gestoomd. De stoom boot "Vereeniging", van Am sterdam naar Hoorn gaande, is wegens het ijs teruggekeerd en had het niet verder kunnen brengen dan tot Uit dam. Ook de krachtige Harlinger passa giersboot "Panhuys" trachtte tevergeefs er door heen te komen en men kan dus de vaart over de Zuiderzee bij doorgaande iforst als gesloten beschouwen. - In de Beiersche Alpen heeft een ongekend sterke sneeuwval rende boeren hebben kunnen redden, was gepakt in manden, waarmee zij hun bivak betra den. Het zijn -groote krachtige figuren, maar de nood van den laatsten tijd heeft zijn sporen op hun gezichten achtergelaten Zij vertelden van het ontzettende lijden, dat zij hebben moeten doorstaan voordat zij eindelijk de vrijheid konden bereiken. De boeren van dit eerste transport willen zonder uitzondering naar Canada en zijn allen reeds voorzien van de nodige passa ge-biljetten. De tweede trein met Duitsche emigranten uit Rus land, in totaal 363 personen, is intusschen te Riga gearriveerd. Morgen wordt een derde groep verwacht. - De Amerikaansche staat Minnesota u getroffen door een sneeuwstorm, die 36 uur aan hield. Tenminste vijf personen zijn aan de koude ten offer ge vallen. grote schade teweeggebracht. Op sommige gedeelten van den postiveg lag de sneeuw 8 10 voet hoog. Met behulp van macht van soldaten zijn de we gen intusschen weder bruik baar gemaakt. De passagiers van een trein moesten een nacht in de coupés op het open veld doorbrengen, omdat de trein niet verder kon. - Het "Chemnitzer Tagblatt deelt mede, dat in eene mijn te Zunkau eene ontploffing heeft plaats gehad, waarbij, naar men vreest, tachtig personen oir het leven zijn gekomen Vijftig jaar geiden: - Twee dagen geleden is de eer ste trein met Duitsche kolon urten uit Sovjet-Rusland te Eydtkuh- nen aangekomen: vierhonderd emigranten, van u?ie 244 vol wassenen en 157 kinderen Het eenige wat deze eertijds ivelva- AAl« ZireEAj 1/tAAMSE <3-AAI ÈÜAT vc^&l- urrfe <XBt,PBAJZtB- \l£J HOB Die Ce KOP laat HAAI^EaJ BAJ A/AAC DEI FtoTEM wer paai Ook PB MDOBD- ■hoclaajdse pootsmrbode fl v- J Q l-l ©PI» W?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23