LOONOVERLEG STUKGELOPEN Steenafval wordt weer gebruikt voor de bouw Werkgeversaanbod voor FNV onaanvaardbaar KWJ wijst op regels voor extra koopavond PAGINA 22 ECONOMIE MAANDAG 3 DECEMBER 1979 DEN HAAG (ANP/GPD) - Er komen geen centrale afspraken tussen werk gevers en werknemers over het volgend jaar te voeren arbeidsvoorwaar denbeleid. Hoewel de partijen elkaar zaterdag zeer dicht waren genaderd, sprong een akkoord op het laatste moment af op de vraag hoeveel de lonen volgend jaar maximaal mogen stijgen. Het gevolg van de mislukte besprekingen is nu dat er, net als in voorgaande jaren, per bedrijfstak over een nieuwe cao onderhandeld zal moeten wor den. UTRECHT (ANP) - De KWJ. beweging van werkende jongeren, gaat tijdens de Sinterklaas- en kerstdrukte op grote schaal folders ver spreiden waarin staat welke rechten het personeel dat op de extra koopavonden werkt, precies heeft. Volgens de KWJ nemen de winkeliers het in deze tijd namelijk niet zo nauw met die rechten. Onderbetalende werkgevers lopen ook het ri sico dat de KWJ Sinterklaas op hen afstuurt om hen publiekelijk toe te spreken. In de folder waarschuwt de KWJ dat jongeren onder de achttien niet mogen over werken en dat zowel zij als hun werkgever strafbaar zijn als ze na zeven uur 's avonds toch nog werken. Voor de gewone wekelijkse koopavonden is de extra toe slag vijftig procent op het uurloon en voor de extra koopavonden (doorgaans vijf voor Sinterklaas en drie voor Kerstmis) 25 procent. De werkgever kan beslissen of hij voor werken tussen ze ven en negen uur 's avonds twee en een half uurloon uit betaalt of - binnen vier we ken - het overwerk compen seert met twee en een half uur vrij. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur ?.iï$ geheel bew. geheel bew regei half bew licht bew. 12 De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder geheel bew. 1 Rotterdam geheel bew. 1 Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Helsinki g Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Mal lore a München Oslo Parus regen 12 10 0.2 licht bew licht bew onbew onbew. 17 10 Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca 19 7 Las Palmas zwaar bew Beiroet onbew Tel-Aviv licht bew Tunis half bew De werkgevers waren bereid ieder een volgend jaar, naast de ver goeding voor gestegen prijzen (prijscompensatie) een loonsver hoging van één procent te geven. Daarnaast zou er in het bedrijfs leven ruimte komen van 0 tot 1 procent voor een "selectieve her ziening van de beloningsverhou dingen". Dit aanbod hield in dat voor bedrijven waar wordt on derbetaald voor vuil, zwaar en onaangenaam werk van de totale loonsom nog 0 - 1 procent be schikbaar werd gesteld. De werkgevers wilden de totale loonsomstijging van 2 procent duidelijk afgrendelen om te voorkomen dat daar niet boven uit gegaan zou worden. Voor de grootste vakcentrale, de Federatie Nederlandse Vakbe weging FNV was dit onaan vaardbaar. De FNV bleef bij haar eis van 2 procent erbij voor ieder een en méér dan twee procent in bedrijfstakken waar het erg goed gaat. Voor de christelijke vakcen trale CNV was het aanbod van de werkgevers wel acceptabel. CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei na afloop zeer teleur gesteld te zijn in de houding van de FNV. "Die 2 procent was voor ons voldoende. Wij hadden van onze verbondsraad (het parle ment van het CNV, red.) machti ging gekregen om op deze basis tot een akkoord te komen", aldus Van der Meulen. FNV-voorzitter Wim Kok zei dat de FN V de behoefte had om haar cao onderhandelaars meer ruimte te bieden dan de maximale twee procent. Ook is men het niet eens kunnen worden over arbeidstijd- verkortende maatregelen. Vol gens Kok waren de werkgevers bereid akkoord te gaan met een uitbreiding van de regeling voor vervroegd pensioen (de zoge naamde VUT). De leeftijd waarop men met pensioen kan, zou met een jaar worden vervroegd. Ook stemden zij in met een dag extra vakantie voor alle werknemers en nog eens een dag extra voor werknemers ouder dan 60 jaar. De werkgevers bleken echter volgens een geïrriteerde Kok niet bereid een vijfploegendienst in te voeren. Bovendien wilden ze niet dat in 1980 de 40-urige werkweek al zou worden aangetast" aldus de FNV voorzitter. Zowel Kok als werkgeversvoorzit ter Van Veen benadrukten na af loop dat de gedane concessies nu weer van de baan zijn. "We gaan terug naar af' aldus Kok. De twee tegenspelers verklaarden nadrukkelijk dat het overleg des ondanks in een uiterst construc tieve sfeer plaats had. Van Veen zei dat hij eerder deze week de grootste moeite had gehad om de mensen in zijn achterban mee te krijgen. Hoewel de werkgevers aanvankelijk op het standpunt stonden dat er slechts ruimte was voor een loonsverhoging van een half procent, zijn zij toch bereid geweest tot een compromis in de hoop dat dit een "diepte-investe- ring" zou zijn, aldus Van Veen. Er zou dan immers zicht zijn op meerjarenafspraken. Voorzitter van Eijkelenburg van de christelijke werkgevers kon het standpunt van de FNV niet be grijpen. Als er knelpunten zijn en je kunt die oplossen door extra beloning, moetje niet elders ook weer zo'n extra beloning gaat be talen. Dan ontstaan die knelpun ten opnieuw, zo luidde zijn rede nering. "Ik heb veel begrip voor de vakbeweging en ook voor Wim Kok, maar dit snap ik niet meer", aldus Van Eijkelenburg. F NV-voorzitter Wim Kok en werkgeversvoorzitter Van Veen vinden na het afbreken van de onderhandelingen overeen centraal akkoord nog even tijd om elkaar te spreken. De FNV ging op het laatste moment niet akkoord met het aanbod van de werkgevers. VALSE HONDERDJES - De poli tie in Zeeland en Brabant stelt momenteel een onderzoek in naar de herkomst van tientallen valse honderd-gulden-biljetten die in beide provincies opduiken. De afgelopen weken werden in Zeeuws-Vlaanderen 1 en West- Brabant, zaterdag ook op Zuid- Beveland en Midden-Zeeland, met name in de drukke, kleinere winkels diverse valse honderd- gulden-biljetten aangeboden. De drie initiatiefnemers sen (midden). Steenkorrel bi). Gerrit Veldhuisen (rechts), Ton van Mooic (links) en Eric Hendrik- DOOD IN BUS - De 16-jarige Onno Belognje uit Utrecht is gister middag overleden in een stads bus die supporters van de FC- Utrecht van het stadion terug bracht naar de Utrechtse wijk Kanaleneiland. Hij was epilep- siepatiënt. De politie stelt een onderzoek in omdat er achter in de bus, waar de jongen zat, een woordenwisseling is geweest waarbij wellicht ook is gevoch ten. AMSTERDAM - Steen- en beto- nafval kunnen worden verwerkt tot een produkt, dat uitermate geschikt is voor toepassing in de bouw. Dat blijkt uit de activitei ten van de Amsterdammers Ger rit Veldhuisen, Eric Hendriksen en Ton van Mook. Begin dit jaar startten zij de Recyclingmaat- schappij Steenkorrel BV in de Amsterdamse Aziehaven. Met een, uit Finland geïmporteerde, steenbrekerinstallatie vergruist het bedrijf brokken steen en be ton. Het gruis wordt op korrelgrootte en materiaalsoort gesorteerd en kan worden gebruikt voor de aanleg van rijwiel- en wandelpaden, parken en sportterreinen en voor de fundering van aan te leggen wegen. Proeven hebben uitge wezen dat het produkt van Steen korrel BV in de toekomst ook kan worden gebruikt als grondstof voor de beton- en as- faltindustrie. Volgens Veldhuisen is een bedrijf als Steenkorrel BV hard nodig. Veldhuisen: "Door renovatie van woningen, sloop, verbetering en aanleg van wegen komt in ons land jaarlijks acht miljoen kubie ke meter beton- en steenafval vrij. Dit puin wordt gestort op stortplaatsen en in zandputten. Door de almaar toenemende hoeveelheid afval raken de stort plaatsen eerder vol dan was voor zien. Het aanwijzen van nieuwe stortplaatsen stuit overal op ver zet van milieugroeperingen. Al leen al in de stad Amsterdam komt jaarlijks 300.000 kubieke meter steenafval vrij. Waar moet dat naar toe? Ik ben er zeker van, dat in de toekomst iedere grote gemeente over een bedrijf als Steenkorrel BV beschikt". TEKORT Behalve het oplossen van het stor tingsprobleem heeft het bedrijf nog een ander ideaal. Veldhui sen: "Nederland heeft een groot tekort aan grondstoffen. Dit te kort moet in het buitenland wor den aangevuld. Wij maken een produkt dat geschikt is als grondstof voor de beton- en as- faltindustne. Een dergelijk pro dukt wordt in Nederland nauwe lijks gewonnen. Daarnaast is het produkt ook nog geschikt voor de fundering van wegen. Ook daar voor moet ons land produkten uit het buitenland halen. Onze prijs ligt 30 tot 40 procent onder de prijs die in het buitenland voor een soortgelijk produkt moet worden betaald". Veldhuisen heeft lang met het idee voor de oprichting van een be drijf als Steenkorrel BV in zijn hoofd rondgelopen. Toen hij zijn idee samen met Hendriksen en Van Mook realiseerde, liep alles plotseling met een sneltreinvaart. De gemeente Amsterdam bleek erg in haar sas met de komst van het recyclingsbedrijf. GEEN GELD Het hoofd van de afdeling wegen van de gemeente, ir. G. H. Kei lersman, bleek al jaren met het zelfde idee als Veldhuisen te hebben rondgelopen. Amster dam had echter geen geld om de plannen in de praktijk te bren gen. Toch vond Kellersman het zonde om alle steen- en betonaf- val zomaar als waardeloos mate riaal weg te gooien. Hij had het idee dat daar nog iets mee gedaan kon worden en liet het steenafval op spéciale hopen gooien. Toen hij van de plannen van Veldhui sen en zijn compagnons hoorde, stelde hij het puin direct ter be schikking van het nieuwe bedrijf. Momenteel levert de gemeente Amsterdam al haar straatpuin aan Steenkorrel BV en neemt ze materiaal voor het funderen van wegen af. Dagelijks gebruikt de gemeente zo'n 300 tot 800 kubie ke meter van het produkt van Steenkorrel BV. Veldhuisen: "Onder 100.000 vierkante meter straat in Amsterdam, ligt funde ringsmateriaal dat afkomstig is van ons bedrijf'. SLOPERS Behalve de gemeente leveren ook al veel Amsterdamse slopers hun puin bij Steenkorrel BV af. "Slo pers kunnen hun puin gratis bij ons storten. Voor het storten op stortplaatsen moeten stortgelden worden betaald. Wij eisen alleen van de slopers dat ze hun puin "schoon" leveren. Dat wil zeggen dat het niet voor 50 procent uit hout of iets dergelijks mag be staan, want daar hebben wij niets dam een weerstand tegen het be drijf veroorzaakt. De slopers zijn van mening dat selectief slopen veel te duur is. Het storten op de stortplaatsen, waarvoor ze moe ten betalen, is naar hun zeggen goedkoper. Veldhuisen hierover "Ik geloof niet in die uitspraken. Iedere slo per probeert het hout, dat hij bij zijn werkzaamheden tegenkomt, apart te verkopen. Dat levert hem weer wat extra's op. In werke lijkheid zijn die slopers bang voor concurrentie. Ze denken dat wij op een gegeven moment ook met, sloopwerkzaamheden zullen be ginnen. Daar hoeven ze helemaal niet bang voor te zijn, want we hebben onze handen meer dan vol aan onze huidige werkzaam heden. We kunnen het alleen nog maar drukker krijgen". Andere slopers storten hun puin het liefst op boerenland. Ook hiertegen komt steeds meer ver zet van omwonenden en milieu groeperingen. Veldhuisen: "De in oktober in werking getreden afvalstoffenwet is een steuntje in onze rug. Die wet heeft onder meer tot doel het tegengaan van het ongecontroleerd storten van afval. De wet schrijft voor op welke wijze het afval verwerkt dient de worden en het herge bruik van afval wordt door tal van maatregelen bevorderd. WET Veldhuisen, Hendriksen en Van Mook hopen dat ook in andere plaatsen mensen het initiatief zullen nemen om een bedrijf als Steenkorrel BV op te richten. Het drietal is niet bang voor concur rentie. Veldhuisen: "We zijn zelfs bereid te helpen bij de oprichting van dit soort bedrijven in andere plaatsen. Wij beschikken over een grote dosis kennis en erva ring. Er zit op dit gebied een enorm gat in de markt. Wij zijn daar commercieel ingedoken, maar er is nog veel meer plaats. Dat blijkt wel uit de interesse die verschillende gemeenten tonen. We zijn bijvoorbeeld al in bespje- king met de gemeente Utrecht, die erg positief is. Het is alleen jammer dat gemeenten vaak niet over de financiële middelen be schikken om een bedrijf als Steenkorrel BV te beginnen". RON KRAGTEN Volvo ontkent noch bevestigt samenwerking met Renault STOCKHOLM (Reuter) - Een woordvoerder van AB Volvo heeft in Gothenburg meegedeeld dat hij een bericht in het Zweedse avondblad "Expressen" overeen mogelijke fusie van Volvo en Re nault niet kan bevestigen en' evenmin kan ontkennen. Volvo wil geen commentaar leveren op het bericht. Voorzover de woord voerder wist worden met Renault geen bijzondere onderhandelin gen gevoerd. Hij voegde daar aan toe dat auto mobielfabrikanten voortdurend op zoek zijn naar manieren om de ontwikkeling en produktie van auto's tegen lagere kosten te laten plaatsvinden. De Zweedse avondkrant heeft be richt dat Volvo de laatste hand legt aan een uitgebreide samen- werkingsovereenkomst met Re nault. De beoogde samenwer king zou ongeveer even omvang rijk zijn als de voorstellen voor samenwerking tussen Noorwe gen en het Zweedse automobiel- concern, die vorig jaar niet wer den verwezenlijkt. Volvo werkt al samen met Renault. Per jaar koopt Volvo ongeveer 90.000 viercilindermotoren van Renault voor de Volvo's 343 en 66. Verder werken Volvo, Re nault en Peugeot in Frankrijk samen bij de produktie van zes- cilindermotoren. Eerder deze week werd van functionarissen van Renault in Parijs vernomen dat besprekingen over samen werking met Volvo over de pro duktie van personenauto's en lichte vrachtauto's zijn beëin digd^ LEIDEN - Groenteveiling: Appels 41, Andijvie 1.23-1.66, Boerenkool 56-66, Rode kool 17, Gele kool 21, Groene kool 34-36, prei 98-1.02, Spruiten A 84-85, Spruiten B 92-93, Spruiten C 84 1.11-1.21, Uien 29-41, Winterpeen 37, Witlof 3.55-3.80, Bloemkool 1x6 2.45,8 st 2.15, 10 st 1.85, Knolselderij 59-63, Sla zwaar 17-37, Peterselie 26-27, Selderie 15-17. Veemarkt Leiden aanvoer op de markt van maandag 1848. Slachtrunderen 1223, schapen of lam meren 625. kwaliteit 725-800, 2e kwaliteit 560-610, koeien le kwaliteit 680-790, koeien 2e kwaliteit 570-610, 3e kwaliteit 530-560, worstkoeien 450-545, extra kwaliteit plus dikbillen 900-1425. Gebruiksvee: Schapen 155-190, lamme ren 155-210. Slachtrunderen aanvoer redelijk, handel matig, prijzen iets lager, stieren iets ho ger. Schapen aanvoer redelijk, handel matig, prijzen stabiel; oude schapen iets Afvalbedrijf vraagt uitstel betaling aan ROTTERDAM (ANP) - De n.v. Af valverwerking Rijnmond (AVR) is van plan bij de rechtbank in Rotterdam surseance (uitstel) van betaling aan te vragen. Het eind van dit jaar geaccumuleerde verlies bedraagt 232 miljoen gul den. De raad van commissarissen heeft hiertoe besloten, nadat het kabi net eind afgelopen week besliste de AVR geen liquiditeitsgarantie te verstrekken. Daarbij komt dat de provincie Utrecht én de stree- korganen van Alphen aan den Rijn en Gouda (die tegen een goedkoop tarief hun vuil laten verbranden door de AVR) heb ben geweigerd om hun contrac ten open te breken om tot een kostendekkend tarief te komen. De raad van commissarissen van de onderneming, waarvan 23 ge meenten in het Rijnmondgebied en het openbaar lichaam Rijn mond aandeelhouder zijn, kwam in een spoedvergadering bijeen om haar over dit voornemen in te lichten. MAANDAG 3 DECEMBER 1979 189,30 185.60 21.10 21.00 2000.00 2000.00 1330.00 1326.00 205.00c 208.00 383.00 375.00 2110.00 2110.00 3890.00 3BB0.00 0.00e 132,00e 36.50e 36.50 159.30 157,00 153.10 153.00 117.50 114.00 488.00 488.00 106.70 106.70 GOUD EN ZILVER i AMSTERDAM (ANP) - Een nieu we maand, maar geen nieuw ge luid. Dat kon gesteld worden van een Damrak, dat vandaag bij her vatting van de handel weer over wegend verliezen te zien gaf, hoewel deze tamelijk beperkt bleven. Dit laatste gold duidelijk niet voor marktleider Kon. Olie, die 2,50 omlaag duikelde naar 148,20. i. Uitzonderingen op de verder te rugglijdende markt waren AM- RO Bank met een winst van 30 cent op 65,80 en ABN en KNSM die onveranderd in de markt la gen op 318 resp. 95. De scheepvaartfondsen, die het vrijdag nog redelijk deden, lieten het er verder bij zitten. Van Om meren was 4,50 in reactie op 212,50, terwijl Nedlloyd 80 cent goedkoper werd op 74,50. Heineken werd 1,50 goedkoper op 72. Eenzelfde verlies was ook weggelegd voor Deli, die daar mee 82 waard bleef. De meeste staatsfondsen waren ruim prijshoudend.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 22