Tony Parker maakt zijn belofte waar BELANGRIJKE ZEGE FIDES I Trotters i „zonder beton" naar zege Goede handbaldag HVS, Foreholte en Saturnus Leiden in slotfase veilig: 90-92 'Gunstige' loting P/Leiden MAANDAG 3 DECEMBER 1979 PAGINA 19 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT HAARLEM - Na zich persoonlijk op de hoogte gesteld te hebben van de uitstekende ambiance die er heerste in de volgepakte en ouderwets gezel lige Beyneshal wist Tony Parker bij terugkeer i n de catacomben één ding heel zeker. "Dit wordt mijn ivedstrijd", verkondigde de 24-jarige top- speler van het Haarlemse STARS, "let maar op". Vooral omdat de gent leman uit Chicago', zoals hij wel genoemd wordt, over het algemeen serieuze taal bezigt en bovendien een zéér begenadigd basketballer is mocht er hel een ander van worden verwacht aan vuurwerk en spektakel. En na afloop van het duel tussen Parker Leiden en Flamingo's moest gewoon beaamd worden dat Tony geen woord teveel gezegd had. Al zal hij zelf ongetwijfeld met gemengde gevoelens aan zijn uitspraak terug denken. Het werd namelijk in alle opzichten zijn westrijd. Excelleren deed hij van de eerste tot aan de laatste minuut waarbij hij strooide met passes, verdeelde dat het een lie ve lust was maar vooral scoorde en bleef scoren. Waardoor tot groot genoegen van het publiek de thuisclub niet alleen lgstaan- voerder Leiden kon bijhouden, maar zelfs in de laatste minuten HAARLEM - "Zondermeer gunstig", zo beoordeelde as sistent-coach Han Wallaart het resultaat van de loting voor de kwartfinale van de strijd om de Europa Cup II. Die zaterdagmiddag in Zü- rich verrichte trekking bracht Parker Leiden in één poule met het Franse Caen, het Griekse Panathinaikos en last but not least bekerhouder Gabetti Cantu uit Italië. Lei den begint de reeks van wed strijden op 8 januari met een thuiswedstrijd tegen Caen. In z'n beoordeling betrok Wal laart in eerste instantie het schema dat volgens hem niet voordeliger had kunnen uit vallen. "We beginnen met een thuiswedstrijd, dan krijgen we drie achtereenvolgende uitduels en we eindigen ten slotte met de ons inziens twee moeilijkste tegenstanders, Panathinaikos en Cantu, hier in Leiden. Dat laatste kan erg belangrijk zijn. Beslissend zelfs". Over de tegenstanders wist hij niet zoveel te melden, mana ger Henk Reekers iets meer. "Cantu is natuurlijk bekend, die won vorig jaar de finale van EBBC Den Bosch. Een sterke tegenstander, maar te kloppen. Tegen Caen speel den we vorig seizoen vriend schappelijk. Na een busrit van 400 kilometer kwamen we pas drie kwartier voor het duel aan. We wonnenDe Grieken kennen we niet. Er wordt daar aardig gespeeld, maar in uitwedstrijden ma ken ze er meestal niet zoveel van. Ik ben optimistisch ge stemd. We moeten bij de eer ste twee kunnen komen", al dus Reekers. Daar gaat het om, want de eerste twee gaan over naar de halve finale. Daarin worden kruiswed- strijden gespeeld, de nummer één van poule A tegen de nummer twee van poule B en omgekeerd. In de andere poule spelen FC Barcelona, Emerson Varese, Eczacibasi Istanbul en Zadar (Joe). Het schema van Leiden: 8 januari Leiden-Caen; 15 ja nuari Panathinaikos-Leiden; 22 januari Cantu-Leiden; 7 februari Caen-Leiden; 14 fe bruari Leiden-Panathinai- kos; 21 februari Leiden-Can- tu. op weg leek naar een verrassende overwinning, een prestatie die tot nu toe alleen DL/Amsterdam had geleverd. Met zijn 44 punten, waaronder een schitterende 7 uit 7 vlak na rust, leek Tony Parker het helemaal te gaan maken. Tot dat die fatale laatste seconden aanbraken. Wanhoop Met de moed der wanhoop had Leiden, dat de hele wedstrijd de runner-up uit Haarlem naast zich had moeten dulden, in de zinde rende slotfase een 82-76 achter stand omgebogen in een 84-86 voorsprong. Geheel alleen ver antwoordelijk hiervoor was Er- vin Giddings die plots de geest kreeg en met 5 uit 5 een afgang van zijn team wilde en leek te voorkomen. Maar toen bij 90-92 de matig geconcentreerde John Washington de bal uit zijn han den liet vallen en er nog slechts een twintigtal seconden te spelen was kreeg Haarlem opeens de jo ker in handen. Uiteraard ging de bal linea recta naar Tony Parker, want of het nou de onmenselijke spanning was of iets anders; wat de alleskunner daarvoor tiental len malen met succes had gedaan mislukte nu. Precies op het mo ment dat Tony Parker zijn voor spelling honderd procent waar had kunnen maken faalde hij met een eenvoudig sprongschotje. Zijn uitspraak bleef natuurlijk staan. Zij het dat er een ander licht op kwam te schijnen. Leiden bleef aldus een verlenging bespaard omdat Sid Bruinsma de afgeketste bal opving en vast hield, het getrek en geruk ten spijt. En kan daarmee opgelucht ademhalen, want van klassever- schil was in dit uiterst boeiende en enerverende duel nauwelijks sprake. De klasse die Flamingo's ten opzichte van Leiden moest ontberen werd gecompenseerd door werklust (Van der Vlugt, Joustra, Koster), gedurfd spel (Hagens) en door bovenmatige inspanning van de Amerikanen Armstrong en Parker. Het publiek, zeer luidruchtig en en thousiast, was daarbij uiteraard een belangrijke factor. Erg aan trekkelijk was de periode na rust toen Flamingo's de 42-52 achter stand ongedaan maakte en de teams vervolgens foutloos en zij aan zij optrokken naar 70-70. Daarna werd het chaotisch maar wel zéér spannend. En dat is ook leuk. Woudstra en Plaat speelden voor Leiden een knappe partij, Gid dings was in de beslissende fase goed voor een hoofdrol. Matig was het optreden van Washing ton en Kruidhof. Laatstgenoem de verkeerde wellicht nog met zijn hoofd bij het duel van de dag ervoor tegen Dordrecht waarin hij schitterde. Bruinsma, toch een knap verdediger, kon even min als Woudstra het gevaar To ny Parker indammen. Geen schande want als Tony wil is hij in staat een wedstrijd te beslis sen. Waarvan acte Scores Leiden: Giddings 25; Plaat 23; Woudstra 16; Kruidhof 12; Bruinsma 10. Scores STARS: Parker 44; Hagens 14; Armstrong 14; Van der Vlugt 14; Koster 12. AD VAN KAAM Met nieuwe coach naar eerste overwinning LEIDEN - In de Overgangsklasse van de microkorfbalcompetitie boekte Fides Pacta de eerste overwinning. Een belangrijke zege, want er stond voor het Fi des Pacta-bestuur en de techni sche commissie meer op het spel dan alleen de punten. Gezichts verlies bijvoorbeeld, want na de twee voorafgaande nederlagen was besloten coach Hans van Zonneveld van zijn taak te ont heffen. Een beslissing die kenne lijk toch nodig was, want tegen Trekvogels stond een tot de te nen toe geladen ploeg binnen de lijnen. De Danaïden moest de eerste nederlaag incasseren. Met 10-6 werd van DTV verlo ren. Fides Pacta-Trekvogels 12-7 (6-3). Nieuwbakken coach Jan Hensen mag zich gelukkig prijzen dat "zijn" team met een overwinning uit de bus is gekomen. Een betere start kan niet worden gewenst. Alle ingrediënten waren aanwe zig om een gemotiveerde ploeg binnen de lijnen te krijgen. De stille wens om van coach te ver anderen was door het bestuur gehonoreerd en de nieuwe man Jan Hensen staat bij zijn pupillen in hoog aanzien. Twee jaren Blauw Wit, drie jaren De Danaï den en een goede staat van dienst bij Vicus Orientis mogen niet worden onderschat. Fides Pacta kwam danook uitstekend uit de startblokken. Een opvallend schietgrage, maar dit keer goed geconcentreerde Dik Onderwa ter opende al snel en zette Fides binnen 5 minuten op 2-0. Een voorsprong die met gevarieerd en lang aanvalsspel werd vergroot tot 5-1. De Leidse ploeg zag ech ter toch geen kans dit spel lang vol te houden. Al snel daalde het niveau en ook Trekvogels zag geen kans de wedstrijd qua kijk cijfer een hogere waardering te geven. In de tweede helft kwam Fides Pacta nog even in gevaar. Bij 7-5 leek Trekvogels het jonge Fides Pacta toch voorbij te stre ven, maar Ronald v.d. Velde maakte aan alle onzekerheid een eind (8-5) en toen Patricia Gott- mer haar tegenstandster Ans Spoor voor de eerste maal met een doelpunt versloeg, had de Leidse ploeg de eerste overwin ning binnen, want in de overige tien minuten zag Trekvogels geen kans meer om echt van zich af te bijten. Fides Pacta eindigde op 12-7 door doelpunten van: Conne Carree, Patricia Gottmer, Dik Onderwater (5x), Ronald v.d. Velde (3x), Nico Pikaar en Robin Sommeling. Of de wisseling van de wacht bij Fides Pacta nog een staartje krijgt, valt nog te bezien. Hans van Zonneveld, nog wel in functie als trainer, heeft tot mor gen bedenktijd gevraagd, of hij op deze basis nog kan doorgaan. DTV-De Danaïden 10-6 (7-3). Het niet opstellen van Cees Chris- tiaanse en Trudy Nap (Chris- tiaanse vanwege te weinig trai- ningsbezoek en Trudy Nap van wege een buitenlandse reis) zou wel eens als oorzaak van de De Danaïden-nederlaag aangemerkt kunnen worden, hoewel hun res pectievelijke vervangers Pieter Koornneef en Nicolien Bergwerf een uitstekende wedstrijd heb ben gespeeld. Maar de eenheid was duidelijk verstoord. De be langrijkste oorzaak was echter de te snelle achterstand (4-0) die niet meer werd ingelopen. De eerste helft werd met een 7-3 achter stand afgesloten. In de eerste 20 minuten na rust zagen zowel De Danaïden en DTV geen kans tot scoringsdaden te komen. Via 7-4 eindigde de wedstrijd in 10-6. Doelpunten: Pieter Koornneef (3x), Elly van Spelden en Hennie Devilee (2x). Tjoba-Pernix 10-10 (5-5). Pernix en Tjoba wikkelden in Goes een bij zonder aantrekkelijk en span nend duel af, waarbij Pernix door het oog van de naald gekropen is. Twee minuten voor tijd stond Pernix nog met 10-8 achter. Slecht balbezitspel van de Zeeu wen stelden Pernix in staat om gelijk te komen. Doelpunten: Wim Piket vangt een bal af, die Robin Sommeling in de richting van de korf heeft geschoten. Jacqueline Velthuyzen staat gereed om ook in actie te Kees Brokaar (3x), Janko Breed- komen voor Fides Pacta, dat een belangrijke zege boekte op Trekvogels. veld (3x), Peter Kuipers (3x) en link scoorden wél in de tweede helft. Kwiek-De Algemene 8-8 (4-3). De Algemene speelde tegen Kwiek bijzonder fel en met de juiste in stelling. Mede daardoor en door uitstekend aanvalsspel van in valler Jeroen de Boer heeft de ploeg kans gezien het eerste punt in deze competitie binnen te ha len. Het hard spelende Kwiek had bij rust een kleine voor sprong die tot diep in de tweede Alice Tieleman. TOP-Kinderdijk 7-3 (3-3). Het Sas- senheimse TOP boekte de eerste overwinning op een toch zeer sterk Kinderdijk. Een 0-3 achter stand werd door doelpunten van Ineke Westerbeek en Hans Oudshoorn (2x) nog voor het rustsignaal gelijkgetrokken. In de tweede helft was Kinderdijk niet meer in staat om te doelpun ten. Peter Sigaar (2x), Ilse Wes terbeek en Jan Willem Simme- helft gehandhaafd bleef (8-6). In de laatste vijf minuten bepaalde Jeroen de Boer de eindstand op 8-8. De overige treffers kwamen op naam van: Martin Filipo (2x), Wim van Vliet (3x) en Ruud van Vliet. Vlaardingen-Zuiderkwartier 8-7 (5-5). In een spannend duel heeft Zuiderkwartier voor de eerste maal in deze competitie de meer dere moeten erkennen in een te genstander. Vlaardingen dat met nog 8 minuten spelen een 8-7 voorsprong op het scorebord zet te, zegevierde over de geel-blau- wen doordat men de zaken net even feller aanpakte. In de begin fase had Vlaardingen een 4-1 voorsprong, maar Zuiderkwar tier kwam in de eerste helft nog op gelijke voet. Via 6-5 en 7-7 ein digde de wedstrijd in 8-7. Doel punten: Joep van Dam (2x), Wil de Wit, Erik van Lunteren (2x), Dirk Jan de Kreek en Toos van Dam. TWEEDEKLASSERS Eureka-Crescendo 12-9 (3-4). Cres cendo speelde een zeer slechte wedstrijd tegen het Rotterdamse Eureka en verloor verdiend met 12-9. Bij rust leidde Crescendo nog met 3-4, maar het hardere spel van Eureka leverde toch het gewenste resultaat op. Doelpun ten: Chris Dirieese, Gabrielle Kok (2x), Tesse Burghouwt, Louis Kok (3x) en Marlies Brou wer (2x). KOAG-Ons Eiland 7-8 (4-5). In een spannende en goed gespeelde wedstrijd handhaafde Ons Ei land de koppositie. Met de volle buit uit drie wedstrijden gaan de Leidenaars aan de leiding ken nelijk op weg om wat vorig jaar net niet haalbaar was, dit jaar te verwezenlijken. Patrick Verra, Wim Nijenhuis (2x), Barry van Duin (3x), Jan van Klakeren en Yvonne v.d. Steen zorgden voor de doelpunten. Snel-Fiks 12-12 (5-4). Een intelli genter spelend Fiks zag tegen Snel kans eindelijk weer een punt in de wacht te slepen. De anders zo zwakke tweede helft werd nu winnend afgesloten, zo dat de achterstand opgelopen bij rust bg het eind van de wedstrijd genivelleerd was 12-12. Doelpun ten: Robert v.d. Kraan, Ineke Kooy (2x). Agda Nonhebei (3x), Reinetta Anholts, Aad Knetsch, Jeroen Huizing (2x) en Connie Kleijn. Olympia-Velocitas 10-7 (4-3). Velo- citas leed een onnodige neder laag, mede door onbegrijpelijke beslissingen van de scheidsrech ter. Zo werden in de tweede helft vier Velocitas-doelpunten om onbegrijpelijke redenen niet goedgekeurd. Doelpunten: lbo Schutte (2x), Wil van Poelgeest, Aart Duiser (2x). Henk Schutte en Rien van Poelgeest GERT GRESSIE LEIDEN - "Het gewapende beton" van Ngssen Trotters, Hans Pley. wilde ook in het duel tegen Sfinx (93-74) van geen wgken weten. De Leidenaar die al eerder in het seizoen eens te kennen had gege ven dat een gescheurde wenk brauw hem niet belet om te stop pen, wilde afgelopen weekeinde door blijven ballen, hoewel hij zijn knie verdraaide. "Ik ga ge woon door", meldde hg. Zgn coach, Ben van Cleef vond het echter raadzamer Pley toch aan de kant te houden. "Je kunt beter geen risico nemen als het niet per sé nodig is", overreedde hij zijn pupil. De pechvogel van de eerste divi sionist, vorige week moest hg ook al vroegtijdig het strijdtoneel verlaten na een dubieuze beslis sing van de scheidsrechter, zag zgn club ook ditmaal weer royaal zegevieren. Na een gelgkop- gaand begin, kwam Sfinx verras send op voorsprong (20-25). De Wageningers moesten echter nog voor de pauze het kwaliteitsver schil onderkennen (48-34) toen de Leidse motor eenmaal draai de. In dc tweede periode werd het ver schil aanvankelijk groter, "maar er ontbrak iets om écht goed bas ket bal te spelen en de voorsprong ruimer te laten uitvallen", oor deelde Van Cleef na afloop. De scores bij Trotters: Berendsen 17, Lamping 15, Peter Paulides 14, Benjamin Ruysenaars en Peter Kop 12, Frank Kales 10, Peter- Paul Maassen 6. Wil Moerer 4 en Hans Pley 3 punten. P/Leiden De dames van Parker Leiden speelden een bijzonder goede wedstrijd tegen Racing Amster dam. Na een 20-45 ruststand werden de hoofdstedelingen volledig overklast In een hoog tempo, waarbij goed werd verde digd, stonden de volgelingen van Rob de Vries Racing slechts zes tegenpunten toe. Het werd uiteindelijk 26-82. Topscorers: Mardet van Gennip 18, Ria de Wit 15 en Els Vijfsinkel 12 punten. Aanstaande zaterdag kan de for matie van De Vries alleen aan kop komen als het in sporthal Broek plein (20.00) wint van mederang- lijstaanvoerder Juventus. L/Leiden Zonder spelverdeler Ton Kallen berg leed Luba thuis een 57-64 nederlaag tegen het OSG. Door dit verlies verloor de Leidse rayoneersteklasser de aanslui ting met de top. De pupillen van Jan van Bemmelen hebben de nederlaag volkomen aan zichzelf te wijten, omdat de motivatie ver te zoeken was. WIELRENNEN - Onverwacht hebben de renners van de ama- teurploeg Bridgestone afgelopen weekeinde tijdens een extra ver gadering in Breda te horen ge kregen dat de Japanse fietsen- firma de sponsering van de ploeg voor tenminste één seizoen stop zet LEIDEN - Het was gisteren een goede dag voor de handbalsters van Foreholte en HVS. De Voor- houtse formatie won met 15-11 van Bornerbroek en HVS klopte eerste divisie-lijstaanvoerster PSV met 13-6. In de derde divisie bleef OASE ook al royaal in de meerderheid tegen het Haagse Kwiek Sport. De heren van laatstgenoemde ploeg verloren de topper bij Saturnus in de af- delings-eerste klasse. Saturnus liet er in de Vijf Meihal geen twij fel over bestaan dat de ploeg het verloren terrein wil terugwinnen en denderde met 26-14 over de te genstander heen. Alleen met de dames van Northa wil het maar niet vlotten. In de afdelings eer ste klasse werd voor de vierde maal verloren: dit keer van ODIS. Foreholte had kennelijk moed ge put uit de sterke zege op Vole- wijekers. Het bezoekende Bor nerbroek, met de international Sylvia Witbraad, kon geen mo ment domineren. Integendeel, Foreholte beheerste de strijd. Niet in het minst omdat Sylvia Witbraad (zij moest later na een botsing uitvallen) volkomen aan banden werd gelegd door Lenie Hoek. Nij de rust leidde Forehol te dan ook met 6-4. Bornerbroek kwam daarna terug tot 7-7, maar in die voor Foreholte zo moeilijke wedstrijdfase liet Nel Geerlings even zien dat haar rol nog lang niet is uitgespeeld. Een snelle break-out en een fraaie treffer vanuit de rechterhoek brachten de Voorhoutse dames op 9-7 en na het afhaken van Witbraad zelfs naar 15-11. De Foreholte-goals kwamen van Nel Geerlings (7), Marjan Mens en Hannie Bos kamp (ieder 3) en Karin Zonne veld (2). HVS trok zich niets aan van de hoge klassering van PSV en speelde het eigen spelletje. Dat gebeurde zo goed dat de Stompwijkse ploeg naar een ruime 5-1 voor sprong liep. Wel vocht PSV zich vlak voor de pauze terug naar 5-4, maar juist toen sloeg HVS op nieuw hard toe. Lenie v.d. Bosch rondde een break out af (6-4) cn kei. PSV zat stuk en na de hervatting domineerde HVS zodanig dat het erop leek alsof de Stompwijkse ploeg de ranglijst aanvoerde i.p.v. PSV. Via 10-4 en 12-5 werd het 13-6 voor HVS. OASE kon zich tegen een zwak Kwiek Sport wel wat permitteren en was nauwelijks gemotiveerd. Niettemin stond de ploeg bij rust op een 6-3 voorsprong en toen OASE zich na de hervatting even tjes echt inspande was het hele maal gedaan: 12-5. Topscoorster was uiteraard Helma van der Geest (6x). Het herenteam van Kwiek Sport moest eveneens een nederlaag incasseren. Het geladen Saturnus spotte met de persoonlijke dek king die de gasten schutter Peter Waalwijk gaven. Zijn teamgeno ten begonnen aan een vrolijk schutterfestijn dat Waalwijk zo stimuleerde dat hij ondanks de dekking ook tweemaal scoorde. Bij de rust was de stand al 14-4. En dat terwijl de Leidse hoek- verdediger Wim van Leeuwen de strijd toen al had moeten staken met een bloeduitstorting opgelo pen door het harde ingrgpen van de Haagse defensie. Het Leidse feest ging ook na de hervatting door - tot 24-8 - pas daarna moch ten de Hagenaars iets terug doen: 26-14. HW70 leverde eveneens een goe de prestatie door zonder Ton Schonwetter een deling te berei ken tegen Heracles: 12-12. Grote mannen bij HW waren doelman Adema, Lam boo en Van der Mijn. In de afdelings derde klasse da mes won Saturnus met 13-5 van EHC 3 en bleef HW '70 de kop- loopster door een gemakkelijke zege op Verburch 4: 11-5. Bg de heren komt Northa op toeren: 16 14 winst op Wings 3. HVS blgft winnen in de vierde klasse 22-10 tegen Warmunda 2. Foreholte verloor met grote cgfers van het geroutineerde Saturnus 3: 4-24. FRANK BONTE Basketballers ingedeeld bij Italië en West-Duitsland MÜNCHEN (AFP) - De internatio nale basketbalfederatie heeft af gelopen weekeinde in Munchen de loting verricht voor de kwali- ficatiegroepen voor het Olym pisch toernooi, volgend jaar in Moskou. Het Nederlandse heren- team is ingedeeld in groep D met Bulgarije, Ierland, Italië en West- Duitsland. De wedstrgden in groep D worden van 6 tot 10 mei 1980 in Lugano afgewerkt Het Nederlandse damesteam moet het in kwalificatiegroep B opne men tegen Bulgarije, Grieken land en de volksrepubliek China. De wedstrgden worden gespeeld van 5 tot 15 mei in Varna (Bulga ria)- Bg de dames gaan de nummers één en twee uit de groepen over naar de tweede ronde. Ten slotte plaatsen zich vgf ploegen voor het Olympische toernooi van Moskou. In het toernooi van de heren in Zwitserland gaan de nummers een en twee uit de groepen over naar de eindronde met acht ploe gen. Het resultaat uit de voorron de blgft meetellen. In de finale- groep moeten van 12 tot en met 17 mei zes wedstrgden worden ge speeld. De eerste drie uit de eind ronde plaatsen zich voor het Olympische toernooi van Mos kou. Het programma van Nederland voor de voorronde in Lugano it 6/5: Ierland. 8/5: Italië, 9 5: Bulga rije en 10/5: West-Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19