Eagles: lef dan meer PSV „De bevrijding van Jan Peters Aj ax op nieuwe weg: veel moet bij het oude blijven FEYENOORD-WILLEM II r>r> ,Maar of de crisis nu voorbij is?" Oranje niet tegen Brazilië en Zweden Topscorers Scorebord MAANDAG 3 DECEMBER 1979 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Gemiste kans voor PSV. Paul Postuma knalt ina het lichaam van Eagles-doelman Mare de Clerck over. DEVENTER (GPD) - De doeltreffende kopstoot van Johnny Oude Wesselink kwam wel laat, maar toch nog net op tijd om het duel tussen Go Ahead Eagles en PSV als kijkspel te redden. Tot hal verwege de tweede helft hadden de voetbalacteurs zich beperkt tot wat tactisch gemanoeuvreer en karakterloos geschuif, dat een verlammende invloed had op de met 13.000 toeschouwers rede lijk volgepakte tribunes. Maar na het doelpunt kreeg de ontmoe ting toch nog iets van het spektakel, waarvoor velen verwach tingsvol naar de Adelaarshorst waren gekomen. Dat Go Ahead Eagles uiteindelijk met 2-1 won was de verdienste van een ploeg die toch wat meer lef toonde dan de Eindhovenaren. Goochelaar Rijvers had voor het duel met de Eagles voor een aardi ge surprise gezorgd door Postuma als rechterverdediger te poste ren en Michel Valke in de rol van hangende linkerspits te drin gen. Een wat merkwaardige opstelling, waarop de mannen van Joop Brand zich vooralsnog niet hadden ingesteld. Het werd zodoende even zoeken voor de thuisclub naar de juiste tegenzet, maar toen die was gevonden, ontstond er een aardig evenwicht, waarbij de gasten de rol van de aanvallende partij mochten ver vullen en de Eagles, dat minstens zo gedupeerd was als het ge handicapte PSV, vooral op de counter mikte. Maar aangezien beide ploegen niet voor elkaar onderdeden in het uitdelen van verkeerde passes, gebeurde er tot de pauze niets, dat ook maar voor enige opwinding op de tribunes zorgde, of het moest de gele kaart zijn die scheidsrechter Thomas terecht aan Dwight Lodeweges gaf, nadat hij René van de Kerkhof aan zijn shirtje tot de orde had geroepen. De tweede helft begon leuk toen Postuma op de rand van buiten spel van de goed leidende Thomas door mocht stomen, maar het beslissende schot toevallig zag gekeerd door de voet van de uit zijn doel gekomen Mare de Clerck. PSV moest echter al snel gas terugnemen doordat de geblesseerde Adrie van Kraay zich liet vervangen door Willy Scheepers, een wissel die de gehele opstel ling weer overhoop haalde. Stevens ging laatste man spelen, Scheepers kreeg de taak van rechtsachter toebedeeld, Valke verhuisde naar het middenveld en Postuma mocht het als linkerspits proberen. De gezapigheid bleef hoogtij vieren. Het was, zoals Joop Brand het na afloop treffend uitdrukte „geen gevecht met de sabel, maar met degen of floret: voorzichtig manoeuvreren en af en toe wat prikjes uitde len". Scheidsrechter Thomas deelde ook nog even een prikje uit in de vorm van een gele kaart aan Willy van de Kerkhof, maar na afloop kwam manager Van Gelder trots vertellen, dat de arbiter zich had vergist in de beoordeling en dat hij die kaart niet zou rapporte- Het eerste incidentje, dat van een verhoogde Deventer activiteit getuigde, was de kopstoot van Martin Koopman na een hoek schop. Van Beveren kon de inzet slechts via een bliksemsnelle reactie de baas. Ruim 20 minuten voor tijd echter moest ook hij het laten afweten, toen Oude Wesselink na een vrije trap van Jo Korver plotseling de defensie van PSV instormde en meedo genloos de bal met het hoofd in het net joeg, 1-0. „Hebben we de hele wedstrijd stevig in handen en dan slaat dat verdedigingscentrum ineens aan het knoeien", was het vernieti gende, niet geheel eerlijke commentaar van Rijvers, die na afloop ook niet wilde inzien dat die ogenschijnlijke veldmeerderheid geen enkele dreiging inhield. Drie minuten later kreeg PSV de genadeslag toen Kristiansen op het middenveld Stevens uitspeelde en vervolgens de bal naar Kees van Kooten tikte in de verwachting het leer weer terug te krijgen. Maar met een prachtige schijnbeweging zette de Deven ter aanvalsspits tegenspeler Brandts op het verkeerde been, waardoor hij een vrije schietbaan kreeg. Zo'n kans is aan Van Kooten welbesteed en met een formidabele knal scoorde hij 2-0. Dat PSV in de resterende tijd nog terugkwam tot 2-1 was niet direct de verdienste van de Eindhovenaren, maar de schuld van de tot dan toe foutloos spelende doelman De Clerck, die een afstands schot van Brandts op een kinderlijke manier door de vingers liet glippen. In de chaotische slotfase kregen beide ploegen nog een unieke mogelijkheid om de score een ander aanzien te geven. René van de Kerkhof had daarbij de beste troef in handen, maar de vleugelspits besloot zelf te schieten in plaats van de bal voor het doel te schuiven, waar Brandts en Postuma in alle vrijheid klaar stonden om het karwei nog op een onbeslist te laten uitdraaien. De deling was voor de Eindhovense ploeg dus niet weggelegd. ROTTERDAM - Zo op het oog heeft Feyenoord de vernie tigende „oplawaai" van Frankfurt goed verwerkt. Met 5-1 winnen van Willem II, dat diverse andere „toppers" eer der in dit seizoen toch fris tegenstand had geboden, is na zo'n harde mentale klap uiteraard een zeer aardig resul taat. Niettemin zouden de Rotterdam mers er goed aan doen geen ver regaande conclusie te trekken uit het duel van gisteren, waarin het ongeslagen competitierecord werd verlengd naar 41 wedstrij den. Daarvoor was de gehandi capte tegenstander eenvoudig te zwak; daarvoor ook ging er nog te veel mis binnen het Jezek-team. Dat had, simpel gesteld, alleen al aan de sterke drang tot revanche voldoende om in de eigen Kuip moeiteloos naar een hoge score te wandelen, waarbij Feyenoord het zich zelfs kon permitteren een rits goede mogelijkheden onbe nut te laten. Slechts twee „echte" doelpunten kon de vice-koploper van de ere divisie destilleren uit de over vloed aan kansen die werden ge schapen tijdens het vrijwel doorlopende eenrichtingsver keer. Onder de overige drie tref fers bevonden zich een „lucky" goal (de 1-0 van Jan Peters), een presentje (libero Hoofs kopte 2-0 in eigen doel) en een strafschop (benut door Petursson uiteraard Voeg daaraan toe dat de defensie bepaald niet sterk speelde bij de paar counters die de Tilburgers uitvoerden, wat tenslotte leidde tot het raak schieten van Toine van Mierlo, en het zal duidelijk zijn dat er ondanks de 5-1-winst weinig reden was om te spreken van een echte rehabilitatie. Een paar lichtpunten waren er des ondanks wel. Zo bevrijdde Jan Peters zich eindelijk van een lo den last door tweemaal te scoren. Eén keer fortuinlijk, en de twee de keer had hij de bal zo maar voor het inleggen na knap voor bereidend werk van invaller Budding en Jansen, maar hij maakte ze toch maar. Vooral te gen de achtergrond van zijn eer der geuite zelfspot („Zelfs al leg je de bal op de lijn, dan nog zou ik erin slagen hem via de binnen kant van de paal uit het doel te laten verdwijnen") was dit een grote opluchting voor de spits. „Ik was dan ook echt blij met die goals. Goed, die eerste raakte ik met mijn hoofd maar half bij de eerste paal en het was zestig pro cent geluk dat hij er met zoveel effect bij de tweede paal inging, maar het heeft zo lang tegengeze ten, dat het nu ook wel eens mee mocht zitten. Die tweede kon ik gewoon niet missen na die gran dioze voorbereiding. Maar of de crisis nu voorbij is? Tegen Ajax maakte ik er twee maanden gele den ook twee, maar daarna ging het toch weer mis". Tegen Willem II lukte het in elk ge val wel, waarmee Peters („Nie mand bij Feyenoord heeft me la ten vallen, dat vind ik gran dioos") andermaal bewees uitge rekend tegen die ploeg veelvul dig te kunnen scoren. In zijn FC Den Bosch-tijd trof hij tegen de Tilburgers zevenmaal de roos in tweeeneenhalf jaar tijd; ditmaal hielp hij Feyenoord na 26 minu ten op weg met de 1-0, die hij op aangeven van Van der Lem ter wereld hielp. Voor die tijd hadden de Rotter dammers, inclusief Peters, al riante kansen laten liggen; twee minuten na dat tijdstip kreeg Willem II de genadeklap. Laatste Dusan Cosic haalt Petur Petursson onderuit. De IJslander zelf zal e vlagen hun individuele klasse to nen, maar als ploeg was de forma tie van Henk de Jonge een speel de handen van Feye noord. Nadien verslapte de Rotterdamse formatie zodanig, dat de snelle man Hoofs fungeerde toen een moment als extra aanvaller van de tegenstander en kopte de bal na een voorzet van opnieuw Van der Lem fraai langs doelman Sa- mardzic. Willem II, aangetreden zonder de geblesseerde Roemgens, Van Rooy en Swaans, was op slag ge heel de kluts kwijt en stond als verlamd. Alleen Bud Broeken en spits Toine van Mierlo konden bij Zonder tot grote hoogte te reiken, drukte Feyenoord na de pauze dan ook door naar 5-0. Via Albert- sen (later vervangen door Troost) met de mooiste wedstrijdgoal; Petursson (licht geblesseerd in gewisseld voor Budding) met een strafschop, gegeven omdat hij zelf onderuit was gehaald door Cosic, en via opnieuw Peters, die de bal panklaar voor de voeten kreeg dank zij knap voorberei- Van Mierlo tegen het einde nog voor een tegengoal kon zorgen voor Willem II, dat de proteste rende aanvoerder Havermans te gen geel zag oplopen. „Je hoeft geen voetbal wijsgeer te zijn om te weten dat het tegen eèn topper wel eens echt mis kan gaan", be rustte Willem Il-trainer Henk de Jonge. „We moeten er maar niet te zwaar aan tillen". Feyenoord kan dat maar beter ook i later de strafschop gaan benutten. niet doen. Wellicht is het duel bij Roda JC, dat ondanks een Rot terdams verzoek om verschui ving naar de zaterdagavond „ge woon" aanstaande zondag wordt gespeeld, een betere test voor de slag tegen Eintracht. Hoezeer Feyenoord nu al met de re turn tegen de Duitsers, op 12 de cember, bezig is, bleek uit de leu ze die gisteren keer op keer door het met 22.000 klanten gevulde stadion schalde. „Iedereen naar de Kuip, dan krijgt Eintracht vast een stuip", zo luidt de Sin terklaas-slogan, waarmee over duidelijk wordt bewezen dat Feyenoord het niet van woorden moet hebben, maar het beter op daden kan laten aankomen... PAUL DE TOMBE AMSTERDAM (GPD) - Leo Been hakker begint als vernieuwer bij Ajax in te zien dat veel bij het ou de zal moeten blijven, wil hij zichzelf en zijn club niet voortij dig buitenspel zetten. De oefen- meester vervolgde gisteren tegen FC Den Haag, in een duel dat door Ajax met 3-0 werd gewon nen, de weg die hij een week eer der tegen MW al had ingesla gen. Gedwongen door de omstandighe den is Beenhakker teruggeko men op zijn standpunt dat Ajax het zich rustig kan permitteren een aantal spelers in de op- Zwam born al zijn rentree in de basis als voorstopper en tegen FC Den Haag kreeg ook Karei Bon- sink, die tegen MW nog slechts als invaller mocht fungeren, en pas twee volledige wedstrijden had gespeeld, een startbewijs. Zowel Zwamborn als Bonsink werd in de afgelopen maanden alle gelegenheid gegeven om op zoek te gaan naar vervangende werkgelegenheid, maar inmid dels is de aanwezigheid van het duo zo belangrijk geworden, dat zij niet langer als voordeelaan biedingen worden be schouwd. ruiming te doen. Vorige week Ajax is dan ook geconfronteerd met maakte de „afgeschreven" Kees 1. Petursson (Feyenoord) .16 tijdrovende blessure van middenvelder Frank Arnesen, die nog zeker zes weken verstek moet laten gaan, met het tegen vallende optreden van spits Ton Blanker, die vooralsnog duidelijk te licht is bevonden en met het feit dat op de internationale transfermarkt maar geen succes sen kunnen worden behaald. 2. Kist (AZ) 11 pe Amsterdammers hadden 3 Vermeulen (Roda JC) 4. Nanninga (Roda JC)9 5. Waslander (Excelsior) en Van Koorten (G A. Eagles) 8 7. Hoekstra (PEC/Zwolle) 7 UTRECHT (GPD) - Het Nederlands elftal heeft de oefeninterlands te gen Brazilië en Zwe den, ter voorbereiding op het Europees kam pioenschap voetbal volgend jaar in Italië, in verband met de zware landelijke competitie- verplichtingen afge- >zegd. De interlands te gen Spanje en Frank rijk zullen wel door gang vinden op respec tievelijk 23 januari en 26 maart 1980. Aldus werd onder andere be sloten tijdens een bij eenkomst van de hofle veranciers van het Ne derlands elftal, Ajax, Feyenoord, AZ'67 en PSV, met het sectiebe- stuur betaald voet bal. Jan Huijbregts, secretaris van het sectiebestuur. „Tevens is overeenge komen de competitie 1980-1981 een week la ter te laten beginnen. Dus niet in het week einde van 16 en 17 au gustus, maar op 23 en 24 augustus. De winter stop zal volgend jaar overigens twee weken langer duren door het EK in Italië". De geselecteerde spelers voor het Europees kampioenschap zullen reeds vanaf 1 juni be schikbaar zijn voor bondscoach Jan Zwartkruis. Het toer nooi zelf begint op 11 juni. Huijbregts wilde overigens weinig ver tellen over de financiële regeling met betrek king tot die EK. Hij: „Het enige wat ik wil zeggen, is dat het een zelfde regeling betreft als het WK in Argenti- graag de 21-jarige Kenneth Brylle, een aanvaller van het Deense Velje, het voorhoedeprobleem willen laten oplossen, maar Brylle zelf heeft inmiddels de voorkeur ge geven aan Anderlecht. Beenhak ker gaf gistermiddag toe dat Brylle de eerste keus voor Ajax was: „Die jongen was het hele maal. Hij was dan ook geschikt bevonden. Daarom is het jammer dat wij hem nu niet krijgen". Voorzitter Ton Harmsen liet echter weten dat Ajax meer alternatie ven achter de hand heeft en dat Brylle zeker niet bovenaan de verlanglijst stond. „We zijn nog serieus bezig met drie spelers. Of dat aanvallers of verdedigers zijn, doet er nou niet toe". Vaststaat in ieder geval wel dat Ajax één verdediger en één aan valler van niveau wil aantrekken en dan liefst zo gauw mogelijk. Wil Ajax volgend jaar in de kwartfinale van het Europa-Cup toernooi over zijn nieuwe krach ten beschikken, dan zal het na melijk voor 15 december zaken dienen te doen. Beenhakker. „Het bestuur kent mijn wensen en zal verder moeten beslissen. Vier weken geleden heb ik een plaatje gemaakt en uit dat over zicht blijkt dat mijn problemen niet op het middenveld of bij de keeper liggen, maar in de achter hoede en in de aanval". Geruchten als zou Hugo Hoven- kamp binnenkort worden aange trokken, verwees Beenhakker naar het Sesamstraatjournaal: .Allemaal cowboyverhalen." Vanavond zal de verdediger van AZ'67 in de slag gaan met het be stuur van de Alkmaarse club. Worden beide partijen het eens, zoals mag worden verwacht (ook al zijn de eisen van Hovenkamp hoog), dan is Ajax ook in dit geval de huilende derde. Ook al omdat Everse, Schoenaker en Krol al twee gele kaarten hebben moeten incasseren en nog maar weinig hoeven te doen om te worden ge schorst (dat de angst er bij Ajax flink inzit, bleek duidelijk uit het feit dat tegen Den Haag maar drie overtredingen werden begaan; tegen het zwakke Omonia Nico sia thuis werden er nog negentien gemaakt), is het voor Beenhakker en consorten prettig om nog wat materiaal achter de hand te heb ben. Tegen de Hagenaars maakte vooral Bonsink duidelijk dat hij nog van grote waarde kan zijn, ook al is hij zelf op Ajax uitgekeken: .Ajax is nog altijd een grote desillusie voor me. Dan sta ik er weer naast en dan er weer in". Aan zijp enthousiasme in het veld hebben die wisseldiensten tot nu toe overigens niets kunnen ver anderen. Tegen Den Haag zag het er lang naar uit dat Bonsink de matchwinnaar zou worden. Re gelmatig van positie wisselend met de in de punt van de aanval spelende Ling, deponeerde Bon sink de bal in de 34e minuut met een schuiver in de verste hoek. Omdat Den Haag tot een kwartier voor tijd te angstig was om wat terug te doen (en dat terwijl Ajax alle ruimte bood voor opkomen de vleugelverdedigers) en de Amsterdammers zelf in de per sonen van Lerby (tweemaal) en rechtsbuiten Bonsink het hout beproefden, duurde het tot de 82e minuut eer het duel definitief werd beslist. Eerst zorgde Schoenaker voor 2-0 en kort voor tijd stelde de voor Jensen ingevallen Van Geel zich voor met een doeltreffend af standschot van zeker 30 me ter. EREDIVISIE Feyenoord-Willem II 5-1, FC Utrocht- Roda JC 0-2, AZ'67-FC Twente 2-0. Haarlem-PEC/Zwolle I-I, Vitesse-NEC 0-0, G. A. Eagles-PSV 2-1. NAC-MW 0-0, Ajax-FC Den Haaf 3-0 en Excelsior- Sparta 3-L Verslagenheid in de defensie van FC Den Haag. Aanvoerder Aad Mansveld en doelman Ga(jézien het duidelijk niet meer zitten. Beenhakker mag seizoen bij Ajax afinaken AMSTERDAM (GPD) - Trainer *Leo Beenhakker van Ajax kreeg gistermiddag na het duel tegen FC Den Haag te horen dat hij het seizoen bij de Amsterdammers als eerste oefenmeester mag af maken. Voor Beenhakker, die anderhalfjaar geleden als jeugd trainer b(j Ajax in dienst kwam, is daarmee een eind gekomen aan een proeftijd, die kort na de start van de competitie is ingegaan op het moment dat Cor Brom aan de dijk werd gezet Voorzitter Ton Harmsen: „Been hakker werd aanvankelijk voor onbepaalde tijd met het eerste elftal belast Na verloop van tijd zouden we bezien of we met hem door zouden gaan. Wel, ik acht nu de tijd gekomen om vast te stel len dat hij kan blijven; ook al om allerlei verhalen rond de komst van andere trainers uit de wereld te helpen. Over een half jaar zien we wel verder. Na dit seizoen staat Beenhakker nog een jaar bij ons onder contract". Ajax IS II Feyenoord 14 8 AZ'67 15 10 PSV 15 7 G A Eagles 15 7 Excelsior 15 6 Twente 15 7 Utrecht 15 5 Roda JC 15 7 PEC/Zwolle 15 5 Den Haag 15 4 MW 15 2 Sparta 15 4 Haarlem 15 3 Willem II 15 2 Vitesse 15 3 NEC 15 4 NAC 14 2 EERSTE DIVISIE FC Vlaardingen-IIeerenveen 1-3, DST9- Groningen 2-0, SC Cambuur-De Graaf schap 4-1. FC Den Bosch SVV 1-0. Find hoven-SC Amersfoort 2-0, Helmond Sport-FC Amsterdam 2-1, Fortuna Slt- tard-Wageningen M. FC WV-Telstar 1-1 en Heracles-Volendam 1-0. 24 33-15 22 31-10 22 30-14 18 29-19 17 25-17 17 26-23 17 21-23 16 21 18 16 23-22 14 17-18 14 1622 11 15-20 11 18 23 11 18-28 11 1528 10 18-30 9 15-27 8 8-22 Cambuur 14 10 1 Den Bosch 14 9 3 Groningen 15 7 6 Volendam 15 9 2 Wagcningen 15 7 fl DS'79 16 7 5 Graafschap 16 8 3 Fortuna S 15 6 5 WV 15 7 3 Telstar 15 5 6 Eindhoven 15 6 3 Amsterdam 15 5 4 Hecrenvecn 15 5 3 Wdingen 16 4 4 Heracles 15 3 5 Helmond Sp 15 3 4 SW 15 3 3 Veendam 15 1 5 Amersfoort 15 1 3 Stand tweede periode: Wageningen 7 3 DS'79 7 4 Cambuur 5 4 Den Bosch 5 4 21 37-11 21 23 10 20 23- 6 20 32 15 20 28-14 19 29-18 19 15-14 17 22-12 17 24-26 16 20 23 15 17-17 14 22 25 13 1724 12 20-26 11 1421 10 15-32 9 17-33 7 11-31 5 17-45 RUGBY - Frankrijk heeft gisteren in Montauban dc 24e rugby ont moeting tegen Roemenie met 30-12 gewonnen. Na de eerste helft was de stand 9-3.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13