Frans mineraalwater vliegt de winkels uit in de VS Maak eens een nieuw tuinplan Newyorkse feministen stellen pornogeweld aan de kaak Opzij-onder scheidingen MAANDAG 3 DECEMBER 1979 Op 1500 plaatsen in Frankrijk bubbelt, door de staat erkend, klaterhelder bronwater omhoog. Mijnen van vloeibaar goud zijn het die, als in een sprookje, nooit het onderste van de kan laten zien. De succesvolste onderneming in deze natte mijnbouw is Perrier met zijn groene, dikbuikige flessen. Perrier heeft in de Verenigde Staten zo'n „snob-appeal" dat het bekende mineraalwater er de winkels uitvliegt alsof het leven van de kopers er van afhangt. Waren het in 1976 nog maar 2,5 miljoen flessen, het afgelopen jaar al 106 miljoen. De stijging zet zich voort. En maar een klein deel van al die Perrier dient voor het aanlengen van de whisky. De rest drinken de Amerikanen puur. Perrier-bron werd monument. ...soda voor Sir John Harmsworth's whiskey De Franse staat is streng in zijn on derscheid tussen geneeskrachti ge wateren en al het andere dat uit de grond omhoog borrelt. Per rier is niet „medicinaal", maar kwaad kan het evenmin. Recla mebureaus mogen dan ook van Perrier beweren dat het bijdraagt tot het goed functioneren van het gestel. Zelfs ook dat het de orga nen erbij helpt zich te bescher men tegen kwade invloeden van buiten. Echt voorkomen, of ge nezen doen mineraalwateren als Perrier echter niet. Het bewijst al diensten genoeg aan al die stak kers die van de drank af willen, want Perrier lest ontegenzegge lijk de dorst en brengt in de zo mer een zekere verkoeling. Een typisch voorbeeld van de func tie die Perrier in de Amerikaanse samenleving kennelijk vervult, geeft de „International Herald Tribune" in een interview met de Amerikaanse schrijver John Cheever. Tijdens het gesprek met de auteur noteert de journalist dat Cheever op een gegeven ogenblik aan zijn derde flesje Perrier begint. „Perrier is voQr mij van bijzonder belang", zegt Cheever dan alsof het een televi siereclame betreft, „sinds ik zo wel het roken als het drinken heb opgegeven". De bron vart Perrier ligt - uit Ne derland komend - even links van de autoroute tussen Nimes en Montpellier. niet ver van een dorpje dat Vergéze heet. Al in lang vervlogen tijden borrelde het water hier ongegeneerd om hoog met een geluid dat in mo dern Frans wordt vertaald met „glou-glou". Het wonder was eeuwenlang dat het water welis waar borrelde, maar niet warm was. Natuurlijk gas en natuurlijk water komen er tegelijkertijd naar boven. Een bezoek aan Perrier - en er zijn bezoekuren voor voorbijkomen de toeristen - levert in feite niet veel meer op dan de aanblik van een gigantische flessenfabriek. De nieuwste verwerkingshal is zo groot dat er wel twee „Concor des" naast elkaar in kunnen staan. De dozen met Perrier wor den er vervoerd op per computer bestuurde karretjes. Tussen al dat indrukwekkende gebeweeg vallen de eenvoudige pijpjes waar de Perrier tenslotte uit komt, nauwelijks meer op. Rare Brit De nieuwste geschiedenis van de bron bij Vergéze begint in 1890 als hij op het hoogtepunt van de Westeuropese thermaal-badc ul- tuur wordt gekocht door een eenvoudige arts uit Nimes, Louis Perrier. Hier geen Russische prinsen als in Centrexeville, of Franse gravinnen als in Vichy. Niemand heeft nog in Perrier een bad genomen. Toch zag de dokter heilzame eigenschappen in dit met gas vermengde bronwater De estafette werd echter al snel overgenomen door een „rare Brit". Het was uitgerekend in deze zelfde buurt dat Sir John Harmsworth gaarne vertoefde: telg uit een aan de Britse koninklijke familie ge parenteerd geslacht, de ene broer eigenaar van de Daily Telegraph, de andere van de Daily Mail, pro beerde Sir John er zijn, voor die dagen supersnelle, automobielen uit. Bij een dergelijke gelegen heid reed hij zich aan diggelen. Niet door geldzorgen gekweld, bouwde Sir John een villa waar hij vanuit zijn'rolstoel op de toe komst zon. De villa stond op een steenworp afstand van de bron nen van Vergéze, hij ontmoette dokter Perrier, en zijn butler ten slotte waagde het er eens op enige scheuten van het heldere vocht bij meneers whisky te mengen. Zelden had de goudgele Schotse drank de edelman zo goed ge smaakt. Harmsworth kocht de bron en besloot tot export van het water naar het vaderland over te gaan. Tijdens oefeningen in zijn privé-revalidatiehal kwam ten slotte het idee de flessen te laten blazen in de vorm van de heil brengende halters. V]: I I tv: |r j i V r Perrier voor de United States. ...400 miljoen flessen per dag wachten in Vergèse op transport. Rond 1930 had de export van de Perrier de omvang van 20 miljoen flessen bereikt. De eeuwenoude bron produceerde voortaan wat de reclame noemde „de cham pagne onder de tafelwaters". Ze was dan ook uitsluitend te vinden in de bars van hotels als de Ritz, in restauratiewagens van treinen als de Oriënt Express en op de terrassen van de buitenhuizen van Sir John Harmsworths gelij ken. Als Sir John in 1936 overlijdt en de bron zelfs de Duitse bezetters heeft overleefd, komt de succes story in handen van de Franse bankierszoon Gustave Leven. Leven koopt tenslotte alle aan delen van de Britse erfgenamen op en als een ras-drammer dramt hij net zo lang tot ook bronnen als die van Contrexeville en Vichy onder zijn regie zijn gebracht. Perrier vindt na de oorlog zijn weg in de bars van de existentialisten en verliest daarmee zijn snob-ap- peal niet. De opmars wordt ech ter rond 1974 gestuit door snel- stijgende onkosten, met name door de produktie van de naar verhouding dure groene buik- flessen, terwijl de staat in zijn strenge controle op alle bronnen tevens een ferme prijsstop op de bronwateren heeft doorgevoerd. Leven neemt dan het ongehoorde besluit zijn flessen voortaan zelf te maken en wel op de plaats waar de toekomstige inhoud zich be vindt. Zoals gebruikelijk wordt Leven achter de hand uitgela chen, maar de winstcijfers stijgen opnieuw. Als Leven twee jaar later om parti culiere redenen in de Verenigde Staten is, maakt hij daar mee hoe een gans volk worstelt om mager te worden. Tevens stelt hij vast dat in dat land jaarlijks 140 bil joen flessen met „soft-drinks" worden verkocht, dat wil zeggen voor een aanzienlijk deel gevuld met suiker. In een visioen ver schijnt het liefelijk tafereel van Vergéze en hij besluit er wat aan te doen. In handen van de be roemdste Amerikaanse reclame bureaus groeit Perrier uit tot een rage. Perrier is een „hit", en op nieuw: „snob". Thuisfront van het bedrijf. De mannen van de Tour de France krijgen met een na de gedane dagtaak en recht in het zicht van de tv-came- ra een fles Perrier in de hand ge drukt, die zij daarop geheel leeg drinken. „Perrier lest de dorst", zeggen de wielrijders dan. Ook een van de Perner-directeuren, Jean Pierre Louis Raoul Mothes zegt dat tegen mij in zijn werk kamer op de zesde verdieping van het reinheid en het licht uit stralende Perrier-building in Pa rijs. „Probeer u uw dorst maar eens te lessen met een hele li terfles met iets als Vittel", aldus doodernstig Mothes, „dat heeft minder effect dan een klein flesje met Perrier. Want met Perrier hebt u al meteen geen dorst Terwijl ik met Mothes zit te praten, ritselt met droge vingers een bg- na doorzichtige valet aan de deur. „Uw auto staat gereed, meneer", fluistert de man in de beste tradi tie van Sir John Harmsworth. na welke woorden hij in de melkwit te doorzichtigheid van het Per- rier-paleis oplost. Er valt niets aan te doen: Perner is snob en het blijft het". Bij de bron ziet het er allemaal wat Provencaalser uit. De villa van Sir John ligt in een park met oleanders en parasoldennen. „Hij wordt alleen nog gebruikt voor de aandeelhoudersvergaderin gen, uit pieteit", vertelt me een van de directeuren ter plaat- En dan naderen we tot de bron, een kleine witte tempel bijna, op de plaats waar Sir John's butler het waagde aan de whisky van zijn heer te denken. In de stilte van de herfst mengt het geruis van de hoge dennen zich met het .nglou- glou" van het bronwater. Het is middag. Op het dak van de fa- briekshangars gaat een sirene. Het personeel stroomt naar de eetlokalen. Onschuldig, naief bijna, klinkt ineens het gemur mel van het water. „Zoveel druk te maken om niets, dat hoeft nu ook weer niet", hoor je het zeg gen, als provencaals verstaat. De maand december is uitermate geschikt om tijdens lange win teravonden eens rustig uw nieu we tuinplannen voor volgend jaar op papier te zetten. Als u een beetje lef heeft, durft u het mis schien wel aan om een compleet nieuw tuinplan te maken. Zo'n tuinplan schetst u niet zomaar in een uurtje uit de losse hand. Zoiets moet weloverwogen en zeer zorgvuldig gebeuren en dat vergt zeker enkele avonden wer ken. Natuurlijk begint u in eerste instan tie met uw wensen op papier te zetten. Dat kunnen bijvoorbeeld zijn: een tuin met weinig onder houd (steentuin), een tuin voor de kinderen (speelweitje), een sier- tuin (gazon met borders), een wilde tuin, een groentetuin enz. Ook kleinere wensen zoals een kruidenhoekje, een vijvertje, een barbecue, een zitkuil, een gras- senhoekje of een rozentuin zet u nu vast op papier. Houdt wel al tijd rekening met de wensen van alle gezinsleden, uw financiële mogelijkheden en de tijd die u in het onderhoud wilt of kunt ste ken. Daarna wordt er een plattegrond getekend op schaal. Het eenvou digst werkt u hiervoor op ruitjes papier. Op deze plattegrond plaast u dan alle vaste gegevens, zoals een schuurtje, een muur, een fraaie boom die moet blijven staan, enz. Indeling Zijn we eenmaal zo ver gevorderd, dan pakken we ons wensenlijstje er weer bij en gaan we kijken wat we waar willen hebben. Elemen ten als zon, schaduw en zicht baarheid vanuit de woonkamer spelen hierbij een grote rol. Zo zult u bijvoorbeeld het zitje zo veel mogelijk in de zon en be schut tegen wind willen hebben, de zandbak en de vogeldrinkbak moeten vanuit het huis goed zichtbaar zijn en de vijver mag best half in de schaduw komen. Zo zijn er diverse factoren waar u rekening mee moet houden. Zorg ervoor dat u niets vergeet. Vooral in een kleine tuin is het be langrijk dat u dit indelen zodanig maakt dat er een ruimtewerking ontstaat. Een tuin lijkt bijvoor beeld groter door ervoor te zor gen dat niet alles in èèn oogop slag te zien is. Een handig foefje hiervoor is de zogenaamde cou- lissenwerking; door beplanting of een andere afscherming zor gen we ervoor dat het uitzicht ge deeltelijk weggenomen wordt. Daarachter komt dan weer een wat meer „open" ruimte en enkele meters verder is de volgende „coulisse". Meestal zijn dit dwarslijnen op de plattegrond van onze tuin. Een ander trucje om de tuin groter te laten lijken is het creeren van hoogteverschil len. Een klein afstapje of een zit kuil is vaak al voldoende. Kort om, zorg er altijd voor dat een kleine tuin niet in èèn keer over zien kan We weten nu waar bestrating moet komen en kunnen daarvoor de geschiktste steensoort uitzoe ken. Natuurlijk hoeft u het niet bij èèn soort te houden. Ook een combinatie van bijvoorbeeld twee steensoorten kan erg mooi zijn. Toch is het aan te raden, ze ker in een kleine tuin, niet te veel steensoorten te gebruiken. Andere mogelijkheden voor ver harding in de tuin zijn bielzen, rondhout, houtsnippers, grind en houten vlonders. Kijk eerst eens goed om u heen en probeer wel overwogen een keus te maken. Ook hout voor schuttingen, ste nen voor keermuurtjes e.d. kun nen nu uitgezocht worden. Be denk wel dat een houten schut ting met horizontale planken uw tuin langer doet lijken en verti cale planken optisch een breed tewerking geven. Beplanting Het kiezen van de beplanting is ei genlijk een hoofdstuk apart. Er zijn diverse factoren waarmee u rekening moet houden, zoals de hoogte van de plant, de kleur, de bloeitijd, de standplaats, de grondsoort en wel of niet groenblijvend in de winter. Het is aan te raden om eerst voldoende groenblijvende heesters en plan ten uit te zoeken en een plaatsje te geven. Zij vormen de basis van een goede tuin. Daarna volgen de bomen en andere heesters en tot slot de vaste plan ten. Zorg ervoor dat hoge planten achter in de border en lage soor ten voor in de border komen. U doet er verstandig aan om bij voorbeeld drie plattegronden te maken, waarin u afzonderlijk de planten aangeeft die in het voor jaar, in de zomer en in de herfst bloeien. Zo kunt u snel zien of het hele jaar door in de tuin voldoen de te zien is of er geen gaten val len en of de kleuren goed combi neren. Dit laatste gaat nog beter als u de betreffende kleur met kleurpotlood op de tekening inkleurt. Het is wel wat meer werk, maar het loont beslist de moeite. Met een jarigen kunt u ieder jaar, waar nodigneen ander kleuraccent aangeven. Daarna is het nog een kwestie van een lijst met de ge wenste planten en heesters afge ven bij een goed tuincentrum of kwekerij en de planten op de ge wenste plaatsen zetten. Sinds enige tijd is er een schriftelijke cursus van de Leidse Onderwijs Instelling over luimeren. Behalve allrrln jmilrfifftt m•rumi0VCf tuinen en tuinieren, leert u in deze twaalfdelige cursus ook hoe u zelf een goed tuinplan in elkaar moet zetten. Materialen Hebben we ons tuinplan tot zover klaar, dan wordt het tijd om de harde materialen uit te zoeken. Bij drogisten is sinds enige tijd een nieuwe serie huidverzor- gingspreparatcn verkrijgbaar onder de naam Quenty. Bayer ontwikkelde deze nieuwe serie die bestaat uit vier produkten: dagcrème 16,95, nachtcrème 18.95, reinigingsmelk 15,95 en lotion 15,95. Een voor die prijs krijg je flinke potten en tubes die met produkten die ook geschikt zijn voor een gevoelige huid. if Mary Quant heeft een één-kleur make-up gelanceerd onder de naam "rijpe pruimen". In deze serie zijn verkrijgbaar, oogscha duw 8,95, gekleurde lipglans 11,50, blusher 12,95, lipstick 9,75 en nagellak 6,25. Max Factor komt met een nieuw eyeliner-potlood in vier kleuren voor 3.95. Voor deze winter bracht Dior een nieuwe vloeibare make-up uit. Een produkt dat mooi opbrengt, niet plakkerig wordt en fraai van kleur is. Van Ju vena is er een nieuwe eau de toilette Eau Fraiche een frisse bloemengeurig die niet al te op dringerig is prgs 14,95 (54 ml). Ook Guerlain heeft een nieuw parfum geïntroduceerd de Na- hema. Dit parfum is samenge steld uit de geuren roos, passie vrucht en exotisch hout. De kleinste verpakking eau de toilet- te kost 45.- (50 ml.parfum 65,- 7.5 ml. I Sinds enige tijd zijn ook de par fums van Pierre Cardin in Ne derland te koop. De naam is Car din. De geur heeft iets "klas sieks" maar dat hebben de mees te parfums die nieuw op de markt komen. Ze doen allemaal een beetje denken aan het verleden maar zijn beslist anders als de geuren waarmee onze moeders en grootmoeders zich parfu meerden. Voor de heren is er Monsieur Cardin Voor de vrouwen die van een zacht glanzende make-up hou den is de nieuwe maquimat van Lancóme heel geschikt. De ma ke-up heeft een zachte paarle moerglans en brengt heel soepel op. Weer terug bij Lancóme zijn de eyelmers. die zijn te krijgen in de kleuren grijs en zwart. Naast de gewone mascara is er nu ook een waterproof mascara van deze firma 14.95). Biotherm komt met een massa gecrème voor de hals (f 29,95) en «•en massage-set voor het hele li chaam De/e set bestaat uit een gegolfde rubber borstel en een creme. Bij elkaar in een doos kost deze set 33,75. De kassier van de sexwinkel, gele gen aan de 42e Straat in New York, kent ze al. Honend zegt hij: "Ach, daar zijn ze weer, onze da mes". De dames zijn bekende feministen, leden van een on langs opgerichte Newyorkse vrouwengroep die zich WAP noemt Women Against Porno graphy (Vrouwen Tegen Porno grafie). Twee maal per week or ganiseren leden van de groep een bezichtigingstocht van twee uur langs sexshops, sexbars en zgn. "peepshows". Per keer lopen er ongeveer veertig vrouwen mee, afkomstig uit uiteenlopende mi lieus, in leeftijd varièrend tussen zestien en zeventig jaar. Doel van deze "excursies": vrouwen laten zien hoeveel geweld len d.m met name tegen vrouwen) de porno- industne in haar produkten doet. De Duitse vrouwenkrant Emma (zelf nog met zo lang geleden verwikkeld in een bittere juridi sche strijd doordat de Emma- vrouwen herhaaldelijk het "vrouw-onterendillustratiebe- leid van een Duits boulevardblad aan de kaak stelden) schrgft uit gebreid over de Newyorkse vrouwen die zich "in het hol van de leeuw" wagen. Een van de le den van de groep is de schrijfster Susan Brownmiller. ook in Eu ropa bekend door haar boek Against our will, een diepgaande analyse van het verschgnsel ver krachting. Susan Brownmiller "We mogen niet langer de andere kant opkg- ken. Het is tijd om iets te onder nemen. Beelden van geweld te gen vrouwen moeten even on aanvaardbaar zgn als het geweld tegen negers en joden. Maar als een vrouw wordt gefolterdwordt dat als sexy beschouwd". Voor vrouwen die de uitnodiging van de werkgroep aannemen om eens een keer als "publiek" mee naar binnen te gaan in sexshops en -bars, is het vaak de eerste keer dat ze in contact komen met vertegenwoordigsters van de huidige vrouwenbeweging. Meestal zijn ze via een krantebe- richt of een radioprogramma op de hoogte geraakt van het be staan van de vrouwengroep tegen pornografie. Na de tocht zijn ze vaak diep onder de indruk van wat ze gezien hebben, met name in sexbars waar ze de sfeer als "angstaanjagend" ervaren. De excursies worden besloten met een drie kwartier durende diaver- toning van keiharde, vaak zeer gewelddadige pornobeelden in het hoofdkwartier van WAP, dat aan de rand van het pornodistrict gevestigd is in een voormalige bar die vrouwen zelf hebben op geknapt. "Het hoofdbestanddeel van de pornografie is geweld van man nen. gebruikt tegen vrouwen. Pornografie is niet louter on schuldige verstrooiing. Porno grafie heeft in andere tgden en in andere culturen ook bestaan, maar nog nooit tevoren is porno grafie naar inhoud en vorm zo boosaardig en vrouwvijandig geweest. Daarvan willen wij de mensen via ons werk bewust ma ken", aldus de vrouwengroep, die medewerking van zo'n zeven honderd vrijwilligsters krggt. Financieel drijft het werk voorna melijk op schenkingen, maar het stadsbestuur heeft de werkruim te gratis beschikbaar gesteld. Onder het motto "Vrouwen tegen porno - het zal tijd word' r. I WAP inmiddels ook - n protMt> optocht en een conferentie over het thema georganiseerd. De zilveren Harru-t Freezerring en de Annie-Romeinprgs, twee on derscheidingen die gecreeerd zijn door het feministisch maandblad Opzij, zullen dit jaar op 30 november worden uitge reikt. De zilveren ring. ontwor- per her ring de schrgfster Harriet Fieezer. wordt voor de tweede keer uitgereikt Het sieraad (bestemd voor «>en vrouw of voor vrouwen, actief "aan de basis van de vrouwen beweging" i gaat ditmaal naar het vrouwencollectie! Blgf van mijn lijf Vijfjaar geleden stichtten de u wouwen Am Herdaag la) eerste opvanghuis voor mishan delde vrouwen en hun kinderen. Do Annie-Romeinprgs (een geld bedrag van 5000 gulden» wordt eenmaal per twee jaar uitgereikt en moet in «trl«-gr .t de winna res besteed worden als bijdrage aan een onderzoek, een publika tie of een studiereis die mede aan hei feminisme ten goede kunnen komen Deze prijs is door een ju ry toegekend aan Joke Smit, om dat haar vele publikaties een be langrijke rol hebben gespeeld in de ontwikkeling en vernieuwing van de feministische hcwegin»

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11