Meer bijbels naar Rusland breekt met TM-beweging Dr. Cramer Samen Advent vieren in Zoeterwonde- Gesprekken in Merenwijk op zondagmorgen Invoer niet belastingvrij KERKDIENSTEN PAGINA 4 ZATERDAG 1 DECEMRER 1979 "Naar een gemeenschap van hoop In Zoeterwoude-dorp worden de komende zondagen, morgen le beginnen, op initiatief van de plaatselijke Raad van Kerken vier oecumenische adventsdien- sten gehouden, steeds om 5 uur. Morgen in de hervormde kerk, op 9 en 23 december iti de Christus Dienaarkerk en op 16 december in de Janskerk (Zuidbuurtj "De pastores hebben bij de voor be reiding van deze diensten wel hun medewerking gegeven", ver telde een van de betrokkenen ons. "maar verder worden ze geheel door dorpsbewoners verzorgd. In elke dienst werkt een van de plaatselijke koren mee. Ook in strumentale groepenDe diensten duren ongeveer drie kwartier. Er zal veel in worden gezongen" Voor de (korte) meditaties is een thema gekozen. Morgen wordt ge sproken over "Onze gemeen schappelijke h(xip" en op 9 de cember over "Bedreigde hoop" De andere thema 's zijn: "Hoop als levenshouding" en "Kerk, ge meenschap van hoon?" Om het algemene motto van deze adventscyclus, "Naar een ge meenschap van hoop", wat con creet te maken, wordt steeds een collecte gehouden tot steun aan een projekt in Latijns-Amerika (Solidaridad). Over de aanleiding tot dit initiatief schrijft de Zoeterwoudse Raad van Kerken: "Er zijn in onze plaatselijke gemeenschap heel wat mensen in i'erschillende groepen actief. Dat is een verheu gend feit. waar wij veel inspira tie uit putten. Zo ontstond de ge- In deze kerk van Zoeterwoude- dorp begint morgen de serie oe cumenische adventsdiensten. dachte om elkaar nu ook eens te laten delen in de viering van de adventsperiode, de voorberei ding op de komst van onze Heer Wij zullen blij zijn als deze vorm van samenkomen voor onze dorpsgemeenschap betekenis mag hebben" Naast de gewone kerkdiensten (half 10 en kwart over 11) zullen in het kerkelijke cen- tru m "De Regenboog" (Merenwijk) te Leiden in december en januari vier gesprekken wor den gevoerd over niet-westerse theologieen: de Afrikaanse, de zwarte en de Aziatische theologie en de in Latijns-Amerika ontstane bevrijdingstheologie. Dr. F. J. Verstraelen, die woont in de Meren wijk, zal deze gesprekken inleiden. Ze be ginnen alle om 11 uur. Morgen is de eerste bijeenkomst. Dan is de Afrikaanse theologie onderwerp van gesprek. De andere zijn op 16 december en op 6 en 20 januari. Dr. Verstraelen is verbonden aan het Interuni versitair instituut voor missiologie en Oecu- rhenica te Leiden en aan de theologische fa culteit in Tilburg. Hij verbleef lange tijd in Ghana en Zambia voor missionair werk en onderzoek en maakte studiereizen naar ne gentien andere landen in Afrika en Latijns- Amerika. Niets wijst erop dat de beweringen als zou de Russische staat geld verdienen aan bijbels die kerkelijke en christelijke organisaties naar de Sowjet-Unie sturen op waarheid berusten Die mededelingen komen onder anderen van de Russische baptistenleider GeorgiVms, die na een periode van gevangenschap zijn land mocht verlaten en nu in West-Duitsland verblijft, en de verbannen schrijver Alexander Soltsjenizin. De baptistenleider Georgi Vins. Zij vertellen dat van iedereen die een bijbel cadeau krygteen zeke re betaling wordt verlangd en dat dit geld naar de Russische staat gaat voor buitenkerkelijke doe len of naar marxistische bevrij dingsbewegingen in Afrika. By zijn terugkeer in Genève van een reis door de Sowjet-Unie verklaarde dr. Paul Hansen, se cretaris van de Lutherse Wereld bond, dat het geld dat de gemeen ten moeten betalen bij ontvangst van een aantal bijbels uitsluitend Kerk maatschappelijk onervaren "De kerk als organisatie verdwijnt steeds meer uit het openbare leven. Ze is meer naar binnen gericht dan op de samenleving. De werkgroepen en organisaties die wel met samenlevingsvraag stukken bezig zijn hebben veelal een randpositie in de kerk. Het contact tussen hen en het kerkelijke kader is vaak miniem" Dat zijn de voornaamste conclusies in een rapport over kerk en samenleving, opgesteld in opdracht van het pastorale centrum van het bisdom Haarlem. Het rapport onderkent de volgende factoren in dit proces: de bovenmatige aandacht van de kerk voor de kleine, persoonlijke leefwereld, de angst voor meningsverschillen binnen de kerk, het wegvallen van katholieke organisaties en het ontbreken van ervaring om in kerkelijk verband maatschappelijke vragen aan de orde te stellen. Het rapport pleit voor maatschappelijke activiteiten van de kerk in oecumenisch kader. wordt uitgegeven in overleg met die gemeenten zelf en niet wordt besteed aan buitenkerkelijke ac tiviteiten. Maar het importeren van bijbels zou eigenlijk belas tingvrij moeten zijn, voegde hy eraan toe. Begin dit jaar stuurde de Lutherse Wereldbond 5000 bijbels naar de Sowjet-Unie. In gesprekken met kerkelijke leiders en vertegen woordigers van de raad voor reli gieuze zaken van de Russische ministerraad heeft Hansen naar voren gebracht dat dit aantal voor een zo groot land niet veel is. Hij is naar Genève teruggekeerd met de toezegging dat de Lutherse Wereldbond begin volgend jaar meer bijbels mag invoeren. De Wereldbond van Bijbelgenoot schappen gaat het papier en het bindmateriaal verschaffen voor 10.000 nieuwe testamenten in modern Russisch, die de Ortho doxe Kerk in Sowjet-Armenië, met toestemming van de autori teiten. zal laten drukken. Lichte teruggang. In de rooms- katholieke kerkprovincie heeft zich dit jaar de ontwikkeling van de laatste jaren doorgezet een afnemende deelneming van de gelovigen aan het kerkelijk leven, minder priesters, meer religieu zen in het basispastoraat en een flinke stijging van het aantal pas torale werkers. Dat blijkt uit een, jaaroverzicht. Het weekend misbezoek is gedaald van 27,8 procent vorig jaar tot 26,1. Hervormde Kerk: beroepen te Dinteloord M.B. Plette Nieuw- poort, te Garijp R.C. Cuperus te Bennekom; aangenomen naar Stedum kandidaat W. Wagner Westerlee; bedankt voor Stolwijk A. van de Beek Genemuiden. Ge- ref. Kerken: aangenomen naar Wieringen kandidaat B. Bloe- mink Hippolytushoef; bedankt voor Oudega (Small.) A.C. Koe man (België). Geref. Gemeenten: bedankt voor Ouddorp J. Koster Bameveld. OEGSTGEEST-ALPHEN AAN DEN RIJN - Dr. A. W. Cramer (47), wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de subfaculteit voor psychologie van' de Leidse universiteit, heeft zich voorlopig voor een jaar aan de kleine remon strantse gemeente in Alphen aan den Rijn verbonden om een persoonlijk onderzoek naar meditatietechniek te toetsen aan de praktijk. Voor dat onderzoek heeft dr. Cramer geen officiële opdracht; hij doet het uit eigen be langstelling. Zijn werkzaamheden in Alphen beperken zich tot het weekeinde en de maandagavond. Van 1955 tot 1971 was dr. Cramer al remonstrants predikant. In 1955 te Sommelsdijk. driejaar later in Nieuwkoop en in 1964 te Leiden- Oude Wetering. V.m de Vrjjtin nig Christelijke Studentenbond was hij een tijdlang secretaris. In 1971 legde hij het predikants ambt neer voor zijn universitaire functie. Dit jaar kwam dr. Cramer in het nieuws door zyn boek over het verschijnsel Transcendente Me ditatie: "Licht dat ieder mens verlicht. Over onze menselijke si tuatie, christen-zijn en het TM programma" Transcendente Meditatie (TM) is een oude medi tatietechniek uit het Oosten, die de laatste jaren ook in ons land vrij druk wordt beoefend. Toen Cramer zijn boek presenteer de. had hij met zijn vrouw en drie van zijn kinderen ruim twee jaar ervaring met TM. Hij beschreef deze techniek als een middel "dat werkt". Met een zekerheid die hem in 1976 nog ontbrak wist hij dat een ander leven voor de mens beschikbaar is TM was voor hem de ideale manier geworden om zich te onttrekken aan wat hij noemde de "dictatuur van onze levenssituatie" en een bewustzijn een jaar predikant in Alphen aan den Rijn te verwerven dat zich kan oriën teren op een "omvattende wer kelijkheid". De betekenis van TM voor christenen lag voor hem met name daarin dat ze een "verdor rend geloven" vernieuwt en be zielt. Hersenspoeling Dr. Cramer verklaarde ons nog wel achter zijn boek te staan maar met TM als beweging en organisatie te hebben gebroken. "Ik heb er afstand van genomen. Niet van de techniek, want die is een eenvoudig en efficiënt mid del voor directe religieuze erva ringen. Wel van de organisatie, omdat die een hersenspoelende werking kan hebben. En daar voor moet men als beoefenaar van deze techniek wel goed op passen. Er slaan wat dat betreft nog wel eens stoppen door". De belangstelling van dr. Cramer voor het religieuze leven werd niet minder toen hij geen predi kant meer was. Hij ging het na verloop van tijd steeds meer als een gemis voelen, niet meer di rect bij een religieuze gemeen schap betrokken te zijn. Omdat hij het nuttig achtte die relatie weer te ervaren, was de moge lijkheid die de Alphense remon stranten boden hem zeer wel kom. "Je moet het niet opvatten als een in de kerk gebruikelijk beroep. Ik heb me beschikbaar gesteld om een poosje op dat akkertje te ploegen. Het komt wel neer op gewone pastorale werkzaamhe den. Zo kan ik in de praktijk merken wat er in het religieuze leven gebeurt en met name in hoeverre de meditatietechniek daar weerklank kan vinden" Geestkracht Dr. Cramer heeft het gevoel dat in de kerken de vraag hoeveel her kenbare christenen er nog over blijven te veel accent krijgt, ter wijl men weinig doet aan het lei ding geven aan nieuwe vormen van geestelijk leven. "Voor het geestelijke leven is het uitermate belangrijk, aan opkomende, nog ongestructureerde vormen in en buiten de kerken aandacht te schenken" Op de vraag of zijn functie in Al phen een terugkeer naar het pre dikantsambt inluidt, gaf dr. Cra mer ten antwoord: "Zeker niet in de traditionele zin" "In de ko mende jaren zou ik bezig willen zijn met de vraag in hoeverre aan de buitenkerkelijke religiositeit structuur kan worden gegeven. Als dat zou leiden tot inspireren de gemeenschapsvorming, zou dat aan mijn diepste aspiraties beantwoorden". Cramer vroeg zich deze week in een lezing voor de Alphense remon stranten af of de kerkelijke lei ding in ons land er wel gerust op kan zijn dat de mensen hun inspi ratie meer in de kerk vinden dan erbuiten. "Laten de kerken het niet op een ernstige manier afwe ten als zoveel mensen religiositeit buiten de kerk beleven? Glijden we ook als kerk niet te veel af naar de genietingen van de welvaart en de dood van de Geest?" Wat. volgens Cramer, in de toe komst nodig is, is het besef dat geestelijke groei erfelijkheid en karaktereigenschappen kan overwinnen. De "andere", niet zichtbare werkelijkheid is de bron van die geestkracht. S. J. DE GROOT Deken Tijssen een voorbeeld "Het priesterschap in deze tijd lijdt geweld. Voor velen is het ontaard in een edel soort maatschappelijk werk. Een priesterschap waaruit het spirituele is weggeëbd en dat dan nog slechts bestaat in het beleven van de mense lijkheid, het goed zijn voor elkaar". Die sombere kenschets is te le zen in de processtukken van een bijzondere rechtbank in het bisdom Roermond voor de "zaligverklaring" van de in 1929 overleden deken Ludo- vicus Tijssen. Het proces van het bisdom voor deze zalig verklaring-waartoe bisschop mgr. G. Lemmens in 1955 het initiatief nam - is nu afge rond. De stukken zijn naar Rome gestuurd. Daar wordt het proces voortgezet binnen de curie-congregatie voor de "heiligverklaringen" Stem De huidige bisschop, mgr. Gij- sen, noemt in een samenvat ting van de stukken deken Tijssen een "voorbeeld voor deze tijd". Voor Tijssen was de stem van de bisschop de stem van de kerk, ja van God. In de toelichting bij de aan beveling tot zaligverklaring wordt dit geplaatst tegenover "de tegenwoordige gezags crisis en de verheerlijking van het eigen geweten". De bid dende priester Tijssen van toén tegenover de "schrikba rende geestelijke vervlak king" van nü. Deken Tijssen was eerst leraar aan het seminarie in Rolduc, de kerkelijke en theologische opleiding waaraan met name de bisschoppen Gijsen en Simonis uitdrukkelijk de voorkeur geven. Hij doceerde daar retorica en filosofie. Pas toor was hij in Susteren en pastoor-deken van 1919 tot 1929 in Sittard. DEKEN TIJSSEN bisschop-kerk'God Eeuwen Over de afloop van het proces in Rome kon perschef J. Span jaard geen enkele voorspel ling doen. "Wij hebben de voorbereiding nu voltooid. Wat ze in Rome met de stuk ken doen moet geduldig wor den afgewacht. Over de duur van zo'n proces valt niets te zeggen. Dat loopt geweldig uiteen. Soms valt de beslis sing nog in dezelfde eeuw. Maar er is een brave priester in Colombia geweest die pas na drie eeuwen heilig werd verklaard". LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. v.d Pool Den Haag, 11.45 oecumeni sche dienst. Marekerk 10 dr. Meyers, 5 ds. De Jong; Maranathakerk L. Morsweg 10 ds. Koolstra. avondmaalRegenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeuwen, 11.15 ds. v. Leeuwen en pater Sweerts; Beth- lehemkerk Drifstr. 10 ds. Pannekoek; Bevrijdingskerk ZW 9 en 10.30 ds. Riet veld. avondmaal; Vredeskerk 10 mevr. ds. De Mey, gercf.-herv. gezinsdienst; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Zie- kenh. 10.15 ds. Bakker; Diac. huis 10.30 ds. Van 't Hof; Endegeest 9.30; Jeugdka- pel Vredeskerk 10 Ruud Ouwerkerk; jeugdkapH Bevrijdingskerk ZW 10.30 bezoekersraad, Petrakerk Sur straat (Noord) 10.30 hr. Bruining, dovendienst. Geref Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma; Petrakerk 10 ds. Hortensius, ha; Oude Vest lOds. Elgersma Noordwijk,ha,7ds. Koolstra; Maranathakerk zie herv. gem Bevrijdingskerk (zie ook herv. gem.) 5 ds. Sijtsma; Groenhoven 10 prof. v.d. Berg. ha. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 hr. Veth, 5 hr. De Waard Geref Kerk Vrijg- (Herengracht 70): 10 leesdienst. 3 ds. Zomer. Chr Geref Kerk (Stecnschuur 9): 10 en 5 ds. Mans, Soest. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth Gem. (Hoogl. Kerk- gracht): 10.15 ds. Happee, gezinsdienst. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers. Baptis tengemeente (O.Rijn 3)- 10 ds. Bosveld, avondmaal. Evang Christengemeen schap (Middelstegracht 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- trrw .singel) 5 nam. hr v.d. Keur. Evan- geliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (O.Rijn 31. 3 evang. De Haan. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendagadventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie, 11 predi king. Volle-evangoliegemeente Bethel (school De Twee Sleutels, hoek Rijns- burgersingel): 5-6 uur Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Stecnschuur 6): 10 15. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30 Oud Kath Kerk (Zoeterw sin gel): 10 h. mis. Vrij Kath. Kerk (VlW> wijkstraat): 10.30 gez. h. mis. Kooms- Kath. kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zond 8 30. 9 30 en 11Rijndijk zat. 7. zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7. zond. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarlemmerstraat zat. 7. zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv Gem.: 9.30 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 mevr. ds. Westera, 7 hr. v.d. Linden. Pij- nacker, Geref. Kerk 10 ds. Stolk,6.30ds. Vree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 3 ds. Bijkerk. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Gem.: Adventskerk 10 ds. Geertsema H.woude, 5 ds. Bogers; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opst. kerk 10 ds. v.d. Heiden; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. v.d. Ree, 6.30 ds Mulder; De Bron 9 en 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. v.d. Ree; Ashram 9.30 ds. Mulder; Onderweg (Oudshoorn) 10 ds. Oort. Sionskerk 9.30 ds Langerak Reeuwyk, 6.30 ds. Ouwen- dijk. Geref. Kerk: Maranathakerk 10 ds. MllHB tiijn. 6.30 ds. Oldemans H sum; Salvatonkerk 10 ds. Oldemans, 6.30 ds. Stolk. Zie verder herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 dienst, 6.30 ds. Borg- dorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.30 ds. Moggré, 3 ds. v Leeuwen (WiUemstr. 47). Chr Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. avondmaal. Oud Geref. Ge meente: 9.30 en 3. Baptistengemeente: 10 evang Harland. 6 30 ds Koekkoek (Molenwerfstr. 11Noord (Sportlaan) 10 hr. v. Bameveld. Volle Evang. Gem. (School Preludeweg): 10 hr. Van Steenis. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Com de Vlamingstr. Pinkstergemeente Bethel (Rode-Kruisgebouw): 6 nam. Pinkster gemeente Alphen (Rode-Kruisgebouw): 10 voorm. R.K. kerken: Bon. kerk zat 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9. 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7. zond 9 en 11.30 BENTHUIZEN - Herv. Gem 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst. 2 30 ds. Honkoop. BODEGRAVEN - Hen, Gem Dorps kerk 10 ds. Droogers,6.30ds. De Vreugd; Salvatorkerk 10 ds. De Vreugd; Salva- torkerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Rich ter; Bethl. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds Droogers. Geref. Kerk. 10 ds. Loosman, Nunspeet, 6.30 ds. Liem, Wormer. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4 ds Borgdorff, avondmaal. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. Heymans, De Stek 9.30 ds. Dijkstra. Geref Kerk: 9.30 en 5 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Van Langevelde. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Op wekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (NleuwstraaU 9.30 en 5. R K. kerken: zat. 5.30 en 7, zond. 9.30 en II. HAZERSWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. Harteveid R.dam, 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk. 10 ds. Koers, 5 ds. Koffe- man, Kamerik. R.K. kerk: dorp zat. 7, zond. 8 en 10; Rijndijk zond. 10; Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, 5 hr. Stam, in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, 5 hr. Stam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. R.K. kerk: Mart.kerk zat. 7. zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG-Herv. Gem.: 10ds. v.d. Meer. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en !0. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Aarents, 6 ds. Gebraad; Ontmoetingskerk 10 d4 Ge braad. 6.30 ds. Vink. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Vrolijk, avondmaal. Kapel mari nevliegkamp 10.30 gezinsdienst. ds. Schepers. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. kerk 10 ds. Vink, 6 ds. De Jong; O.Kerk lOds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; Pnielkerk 9.30 ds Schuurman, 6 ds. Vroegindewey; Ichthuskerk 10 ds. De Jong, 5ds. Boer; Gr. van Pr.school 10 ds. Arkeraats; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 ds. v.d. Horst, avond maal. Geref. Kerk Vrijg. 11 ds. Breen, avondmaal. 3.30 leesdienst Ned. Geref Kerk: 8 30 en 7 ds. Roukema. avond maal. Chr Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Blom, Meerkerk. Geref. Gem.: 10 en 5. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv Gem.: 10 ds. v.d. Linden, 5 interk. ad- ventssamenkomst. Geref. Kerk: 10 ds. Verdoorn, 5 zie herv. gemeente. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, avond maal 6.30 ds. v.d. Horst Katwijk, Jonge- rendienst; Hoofdstr. kerk 10 ds. Does burg, avondmaal; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Van Loenen; Leythenrode 10 ds. Lutmers, The Trumpets of the Lord; Elis.ziekenhuis 11 ds. Mak, avondmaal; Dond. 6 dec. 7.30 Dorpskerk oecume nisch avondgebed. Baptistengemeente (wijkcentrum Zijlkwartier) 10 dienst. R.K. kerk. zat. 7. zond. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Averes. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. De Gelder, 7 herv.-geref. jeugddienst, dr. Vroom, Haarlem; Pauluskerk 10ds. 't Hooft. Geref Kerk: 10 ds. Hoekstra Den Haag, 7 zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30 ds. Rijneveld. Ned. Geref. Kerk: 10.45 ds. Schuurman, 5 dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Van Dy- ken. Geref. Gem.: 10 en 4 en wo. 7.30 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken. Agathakerk zat. 7. zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 10 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zond 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 hr. Christ, Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Van Es, Zwanenburg. 6.30 ds. Van Houten. Aalsmeer. Chr. Geref Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30. 9 en 10 45. NIEUWVEEN - Herv Gem 9 30 dr Haitsma. Boskoop. 6.30 ds. Molenaar, Jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Den Hengst, 7 ds. Van Vollenhoven. R.K. kerk: zat 7. zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv.Gem. 9.30ds. Koole Den Haag, 7 ds. Den Harder. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Heule te Wassenaar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 dr. Jansen. 7 ds. Warnink; Hoofdstr. 10 ds Keuning, 5 ds Nierop 's Graven- zande; De Rank 10 kand. Nijland, 5 ds. Arkeraats; geref kerk Hoofdstr. woens dag 7.30 avondgebed. Geref. Kerk: Hoofdstr. 10 ds. Warnink; Vinkenlaan 9.30 ds. Nierop; stichtingskerk 11 ds Bosman; Sole Mio 9 ds. Bouma. Zie ook herv. gemeente. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Zwartendijk Den Haag (aula O.Zee- weg). R.K. kerken: Zee 9 30 en 11; Bin nen 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.. 10 ds. Bakker. Katwijk. R.K kerk: Jo zefkerk zat. 7, zond. 10 en 11,30; Victor- kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene kerk 10 ds. Stenfert Kroeze Bilthoven; Pauluskerk 10 ds. Bons; Gemeentecen trum 10.30 ds. Ter Linden, 7 ds. Broker hof; Gem centrum 10.30 Jan Robbers, jeugdkerk; Endegeest 9.30 pastor Bos houwers, Van Wijckerslooth 4.30 ds. Vegter Geref. Kerk: 10 ds. Vegter: zie ook herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg 10 en 4 ds Van Kalkeren Ned. Geref Kerk (Gem. centrum): 8.45 br. Broek, 3 ds Bouma, Loosdrecht, avondmaal. Volle-Evangeliegem. (gem. centr.): 4 hr. v.d. Brugge R.K Kerk: Will kerk zat. 7. zond. 9, 10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11 OUD-ADE - R.K. kerk: zat. 7. zond. 8.30 en 1 o 30 OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9 30 ds. Lalleman. Geref Kerk: 9 30 ds. Bezemer. 5 kand. Jaspers Focks R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Blaauw, Amsterdam. ROELOFARENDSVEEN - R.K. Ker ken; M. Presentatie zat. 7, zond. 8,9.30 en 11; P. Banden zat. 7, zond. 8,9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf 7 prof. Bronkhorst Biltho ven. Chr. Geref. Kerk; 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. Van Niel, 5 ds. Romein; Bethel- kerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. Van Niel. Ge ref. Kerk: Petrakerk 9.30 dr. Van Oeve- ren, 5 ds. Baayen; Imm kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Kersten, Katwijk; Mar.kerk 9.30 hr. Brouwer, Katwijk, 5 dr. Van Oeveren. Geref. Kerk VRijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5. Evang. Christengemeente (aula ma vo): 10 ds. Visser, avondmaal. R.K. ge meenschap (aula tuinb. school): zat 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 hr Hoffenaar, Voorhout, 7 ds. v.d. Meer, gez. dienst Geref Kerk: 10 ds. Van San ten, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref Kerk: 10 prof Boertien. 7 ds. Biesma. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Cramer, Schagen, Jul.laan 17. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9 n 11. TER AAR - Herv. Gem.: 10 ds. Emous, Den Haag, 6.30 ds. Korevaar, R.dam Ge ref. Kerk 10 kand. Jaspers Focks. 6.30 ds. Bezemer. R.K. kerk: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat 7. zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Vermeulen. 6 30 ds De Raadt Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, jeugddienst, 6 30 ds. De Raadt, in herv kerk. Geref. Kerk Vrijg 9.30 leesdienst, 2.45 ds. Joosse. Kapel Marinevliegkamp: 10.30 gezinsdienst, ds. Schepers. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat 7. zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv GemDorps kerk 10 ds Meijenng. 7 ds Van der Schoot: aula Noord Holland 9 30 ds v.d Schoot. Hulpen Heil lOds. Lentz; Ark 10 jongerenaienst. Geref. K<?rk. 10 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 lees dienst, 3 ds. Geelhoed. R.K. kerken: Laur. kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Moe der Godskerk zat 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - He™. Gem.: Be- thelkerk 10.30 ds. Verwelius 6.30 kand. Van Vuuren, 9 ds. Verboom, 5 ds. Ver welius; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Verboom; Imm.kerk 10 ds. Hue- ting R.dam, 5 ds. Quartel, Gouda. Geref. Kerk: Kruiskerk 10 ds. Modderaar, 5 ds. Krijger; Ontmoetingskerk 10 ds. Krijger, 5 ds. Modderaar. Chr. Afgeseh. Gem.. 9.30 en 5 Volle Evang. Gem. (Linden- gaarde 17a): 9 30. Remonstr. Gem.: ds. Hooykaas Den Haag (tijd niet opgege ven). R.K kerk: Victorkerk zond. 10- ontm. kerk 8.30 en 1.1.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar, met koor. R.K. kerk; zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 hr. Taal, 7 hr. v.d. Land, gez. open- deurdiensf 4.30 ds. Visser Katwijk aan Zee; Kievietkerk 10 kand Geytenbeek Vlaardingen; Messiaskerk 10 ds. v. Zan ten; Dorpscentrum 9.30 ds. Talsma Den Haag. Geref Kerk: 10 ds. v.d Meulen, 7 hr Van der Land, gezamenlijke open- deurdlenst in herv Dorpskerk; Zuid 10 ds. Heemskerk O.geest. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Van Ginkel A.dam. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. v.d. Broeck te Bodegraven, 6.30 ds Heymans Geref Kerk. 9 30 ds Hem mes, 6.30 hr. v. Duin Noordwyk. R.K. kerk: zat 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. t Hart. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 5 oecumenische woord- en zangdienst tgv Advent. R.K. kerken: Janskerk zond. 10.30; Chr Dienaarkerk zat. 7, zond. 9.15. Zieook herv. gemeente. Meerburgkerk, H. Ryndijk zat 7. zond. 10 hoogmis, 11.30 met orgel en volks- zang. ZWAMMERDAM - Herv Gem 10 ds Haakman. 6.30 ds Oosterom. Tienho ven Gerei. Kerk 10 hr van der Kraan 5 ds. Stolk

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4