Leiden opnieuw in last? LEIDEN breekt* College bezoekt DeCampi Een verpauperde stad in de steigers ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 LEIDEN - Leiden is uniek, laten we wel zijn. Naast alle kenmer ken van een gewone Hollandse stad met een historische binnen stad, veel water, een haringkraam en een draaiorgel, heeft Leiden een zeer eigen herkenbaar karak ter die haar oorsprong vindt in een rijke geschiedenis. Als stad met veel water heeft Lei den ook veel kademuren en bruggen. Veertien kilometer ka demuur die ei zeer slecht aan toe is. Bruggen die langzaam maar zeker in het water wegzakken. Grachten die, net als in de mid deleeuwen, dienst doen als open riool en daarlangs verkrotte mo numentale panden. Oude fa briekscomplexen, die herinneren aan een gouden tijd waarin tex tielbaronnen hun fabrieken bouwden binnen de singels. De fabrieken zijn verdwenen, de lege hallen staan er nog en de woon buurten er omheen wachten op wat komen gaat. Leiden, een his torische stad die is opgezadeld met een verpauperde binnen stad. Dat is het beeld waarvan Leidenaars zijn doorwrocht. Een erfelijke last waarvan je niemand de schuld in de schoenen kunt schuiven. Het denken en praten over de problemen van de binnenstad is pas goed begonnen rond 1970 Het besef groeide dat de oude binnenstad een waardevol bezit is waar je kunt wonen, winkelen, werken en wandelen. Een klop pend hart van de stad met ker ken, scholen en pleintjes, grach ten en pittoreske bruggetjes, kroegen en theaters. Het resul taat van een eeuwenlange ont wikkeling en alles bij elkaar ka rakteristiek voor Leiden. Voor die tijd was de aandacht het meest gericht op stadsuitbrei ding, sanering van oude wijken en de aanleg van nieuwe wegen en bruggen. Vooral in de jaren vijftig en zestig heeft de bulldozer en slopershamer goed huis ge houden in de oude wijken. In de jaren vijftig werden grootschali ge plannen ontwikkeld om de Leidse binnenstad aan te passen aan de eisen van de "moderne tijd": Een brede verkeersweg rondom De Burcht moest de Breestraat met de Haarlemmer straat verbinden. Er werden we gen geprojecteerd dwars door het Van der Werfpark en door de Hortus. Plannen die weer weer snel op de lange baan werden ge schoven. In 1961 verscheen het. niet minder ingrijpende, "Wegen en Basis plan Sanering en Stadsvernieu wing". Een plan dat was gericht op een stad met 200.000 tot 300.000 inwoners in het jaar 2000. Verkeer, universiteit, bedrijven en kantoren kregen grote moge lijkheden tot uitbreiding. Wonen in de binnenstad werd minder geschikt geacht. Een greep uit de de plannen: Een brede verkeerstunnel zou de Breestraat en Haarlemmerstraat, ter hoogte van de Vrouwensteeg doorkruisen. Doorbraken in de richting van de Breestraat en de Lange Mare, en de bouw van een nieuwe Kippenbrug, zouden hieraan vooraf gaan. De Ververs- buurt, de Camp en d' Oude Morsch werden zo goed als van de kaart geveegd. Het verkeer komende van rijksweg 4 zou via een (tot 9 meter) verbrede Mors singel en via een brug over het Galgewater naar de binnenstad worden gebracht. Een vier- baansweg, over een gedempte Rijn- en Schiekade, zou naar een 140 meter hoog universiteitsge bouw leiden dat aan de Witte Singel was gepland. Het Herengracht/Zijlsingelgebied zou een Leids mini-Manhattan worden. De oude grachtenpand jes werden met 80% rijkssubsidie gesloopt, de Oranjegracht en Waardgracht moesten worden gedempt. Er zouden fraaie brede asfaltwegen overheen komen met daarlangs hoge kantoorge bouwen. De toenmalige PvdA- fractievoorzitter Piena sprak van een revulutionair plan waarbij particuliere belangen zouden wijken voor gemeenschappelijk belang. Als een groot winstpunt zag Piena dat een belangrijk deel van de stad zou worden verlost van de krotbebouwing. Het "We gen en Basisplan Sanering en Stadsvernieuwing" werd in fe bruari 1962 in principe door de gemeenteraad aanvaard. Kritiek werd met een machtige armzwaai des wethouders van tafel ge veegd. De wijk Noordvest werd één van de eerste slachtoffers van de "voor uitgang". In het begin van de ja ren zestig werd de Langegracht gedempt. Om verder gestalte te geven aan de cityring werd in de jaren daarna de Hooigracht door getrokken naar de Langegracht. Voor de nieuwe verbrede Peli kaanstraat en Watersteeg moes ten heel wat huizen worden ge sloopt. Huizenrijen in de wijken Pancras en Noordvest werden doormidden geklieften het w ater van de Korte Mare door de ver- "LEIDEN IN LAST zo heette het boekwerkje dat tien jaar geleden ver scheen en waarin het bestuur van deze stad haar nood klaagde over de nijpende problemen waarmee Leiden te maken heeft. In de zeventiende eeuw was Leiden na Amsterdam de grootsteen bloeiend- ste stad van Nederland. Drie eeuwen later zit Leiden met de erfenis van die rijke geschiedenis: de op één na grootste binnenstad van ons land. Verkrotte woonbuurten, haveloos uitziende open plekken en vervallen monumenten bepalen in belangrijke mate het gezicht van die binnen stad. Leiden is schrikbarend in verval'. Tien jaar later is "Leiden in herstel" het motto van het Leids gemeentebe stuurPogingen om het proces van aftakeling testuxteii lopen als een rode draad door de stad heen. Wordt de Leidse binnenstad weer leefbaar of is Leiden nog steeds in lastHet antwoord op die vraag geeft een serie artikelen die de komende weken in deze krant verschijnt. keersstroom in tweeën gesneden. Het geweld van die doorbraak is bijna twintig jaar later nog steeds zichtbaar. De jaren zeventig brachten een wa re omwenteling. Inzichten, over wat er met de oude binnensteden moest gebeuren veranderden in grijpend. Het besef groeide dat kaalslag en hoogbouw niet de meest bevredigende oplossingen waren voor de stedelijke proble men. Het gaat misschien te ver om te spreken van een Christen Democratisch en een Socialis tisch model. Wel werd in de be leidsverklaring van het, uit vijf socialisten bestaande, college van burgemeester en wethou ders, dat in 1974 aantrad, een plan van actie aangekondigd om de binnenstad weer leefbaar te ma ken. Wethouder Waal (ruimtelij ke ordening) ging de binnen stadsproblemen met grote da dendrang te lijf. Deskundigen van elders werden aangetrokken om mee te helpen een plan te ma ken waarin staat wat de gemeente de komende tien a vijftien jaar met de binnenstad wil. Behalve van deskundigheid, man kracht en geld hing ook veel af van het regeringsbeleid in de toekomst. Het Leidse college van B en W had het tij mee. Stadsver nieuwing werd het nieuwe mo dewoord. De herwaardering voor de binnenstad werd door het ka binet Den Uyl voortvarend ter hand genomen al dient men wel t.e bedenken dat de stadsver nieuwing niet door Jan Sc haefer werd uitgevonden. Stadsvernieuwing is zo oud als de stad zelf. Vervanging of verande ring van de bestaande bebou wing en ruimtelijke structuur is De grote verkeersdoorbraak van de jaren zestig. Op de foto links de Watersteeg ten tijde van de breek- werkzaamheden voor de Cityring. Heel wat huizen werden met de grond gelijk gemaakt. Rechts de si tuatie zoals die nu is met een ver brede Watersteeg en een verbrede St. Jorissteea een voortdurend proces. Het is onjuist om de stadsvernieuwing alleen op te vatten als vernieu wing of verbetering van wat ver ouderd en verkrot is. Het heeft bijvoorbeeld ook te maken met de functieverandering van de steden, met de aanleg van meer groen en met het onderwijs. Vast staat dat in vrijwel alle stadsver nieuwingsgebieden de mensen wonen die in hoofdzaak tot de laagstbetaalden en minst mondi ge bevolkingsgroepen behoren. De tijden zijn veranderd. Plannen van de "hoge heren" worden niet meer klakkeloos door de bewo ners van de oude buurten geslikt ook al hebben in het gehele pro ces van de stadsvernieuwing aannemers, projectontwikke laars. ambtenaren, architecten en politici nog steeds het meest te vertellen en laten tradionele pressiegroepen (universiteit en Kamer van Koophandel) zich nog steeds niet onbetuigd. Leiden blijft het brandpunt van bijna alle gevaren die een binnenstad kun nen bedreigen: een overmaat aan slecht onderhouden wijken, half afgemaakte grootschalige projec ten uit de jaren vijftig en zestig, een (mede als gevolg van de uni versiteit) scheefgegroeide woon situatie en bevolkingssamen stelling en dreigende Hoog Ca- thanjne-achtige kantoor-ont wikkelingen op het Schutters veld. De auto en het daarbijho- rende parkeerprobleem speelt nog steeds een grote rol. Waar moet dat heen. met een stad waarin een socialistische wet houder (Waal) van ruimtelijke ordening de scepter zwaait. Èen stad waarmee projectontwikke laars ook wel raad weten en waar de burgers elkaar in hun gemoto riseerde voertuigen scheldend in de weg zitten, klagend over de Mare en de Rijn en Schiekade die men weer wil opengraven. Her stel van een uniek bezit of geld weggooien? In elk geval een dure manier om van de fouten in het verleden te leren.JAN RIJSDAM Volgende week: de inspraak. LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gisteren samen met een aantal wethouders een bezoek gebracht aan De Camp achter de Haar lemmerstraat. Het college liet zich op de hoogte brengen van de gang van zaken rond de opgra vingen op de plaats waar vroeger de Vrouwenkerk stond. Volgens archeologen, die met de opgra vingen zijn belast worden er nog steeds interessante vondsten ge daan. Voor de leek zijn het echter weinig spectaculaire zaken die uit de vette Zuidhollandse klei worden gebaggerd: wat houtsplinters en botten. Zo nu en dan vindt men nog een doodskist met inhoud Ook deze week werd er nog zo'n kist blootgelegd. De archeologen die daarbij waren toonden zich Laat honden nu inenten" LEIDEN - De I>eidse dierenartsen adviseren hondenbezitters hun viervoeters zo snel mogelijk te laten inenten tegen een ernstige virusziekte die sinds kort in ons land voorkomt en al veel slacht offers heeft gemaakt. De ziekte is erg besmettelijk en in de meeste gevallen, zeker bij jonge honden, dodelijk. Meer hierover zal te lezen zijn in deze krant van aanstaande maandag. Vra verrast omdat het skelet nog lgai - zen droeg. Het bevestigt nog eens dat in vroeger tijden mensen met hun laarzen aan werden begra- "Als het lijk na erloop van tijd stijf was geworden, kregen de nabe staanden de doorgaans hoge laar zen niet meer uit. Men begroef het lichaam dan met met schoei- probleem de bouwfases va kerk in kaart te brengen, hebben daar op dit momen het onder: van de ke grond i al" wordt op de plaats n plein aangelegd, ttrating dc platte- gebedshuis zicht ««maakt, ders van de Sleutelstad de opgravingen dal zij waar schijnlijk zullen besluiten dat de archeologen nog wat langer mo gen blijven middengedeelte, ctat waa lijk ook het oudste deel kerk i- o»""»a. ich.jn- dt i i hun b< De onderzoekers staan r r het •t de resultaten ;t, hopen de onder- writers nog wat materiaal te kunnen vinden dat meer aan het licht brengt over het ontstaan van dc kerk en de daarbij gebruikte ragen over gaspnjs LEIDEN - Een verhoging van de gaspryzen is een ingrijpende zaak. Dat vindt D"66 raadslid Glaubitz. Het verbaast hem daar om dat de Algemene Raad van het Energiebedrijf Rijnland is gepasseerd toen de beslissing over die verhoging viel. Het raadslid wil nu van het college vanbeheipi van het eneigiebedi >n weten, waarom zij de mening van de Algemene Raad niet heeft ge vraagd De ga star leven gaan voor de kleinverbruiker op 1 januari 1980 met 16 procent omhoog en op 1 juli nog eens met 12 procent, stelt het raadslid HOT HOUSE LEIDEN Het trio van Ronald Snijders treedt vanavond op in de jazz club Hot House aan dc Breestraat. Het trio bestaat be halve uit fluitist Ronald Snijders, uit Arnold Dooyeweer (bas) en Max Bolioman (drums). Het con eert begint rond negen uur. Horeca De Leidse horecawereld zal er langzamerhand geen snars meer van snappen wat de ge meente nu eigenlijk wil met de sluitingstijden. En dat kan ik me heel goed voor stellen, want de afgelopen ze ven jaar is er op dit gebied heel wat af geklungeldEr zijn nota's uitgebracht, enquetes gehouden, avondenlang is er gediscussieerd en wat is het slot van het liedje'' Dat we op dit ogenblik nog even ver zijn. Afgelopen maandag voltrok zich het zoveelste be drijf van deze tragedie in de gemeentelijke commissie voor bestuurlijke aangelegenhe den. Raadsleden van diverse fracties die foeterden op bur gemeester Vis dat hij zich maar op de vlakte blijft hou den en een burgemeester die uitroept dat er nu eindelijk maar eens een beslissing moet worden genomen. Kern van het hele probleem is echter dat burgemeester Vis er andere denkbeelden op nahoudt dan een meerderheid in de Leidse raad. Hel dilemma waarvoor de raad zich geplaatst ziet is dat de burgemeester als enige de be- voegheid heeft om horecabe drijven een ontheffing te ge ven om later te mogen sluiten dan officieel is toegestaanNu zou de raad dat probleem kunnen omzeilen door de slui tingstijd volledig te regelen in de algemene plaatselijke ver ordening (apv). De burge meester staat dan buiten spel. Maar tegelijkertijd geeft de ge meente daarmee een sterke troef uit handen om te kunnen optreden tegen café-eige naars die zich met aan de sluitingstijden houden Want met een regeling in de apv Komt de ontheffingsregeling te vervallen. En juist de mo gelijkheid om de ontheffings vergunning in te trekken weerhoudt de horeca ervan om de sluitingstijden te over treden In de praktijk blijkt het een veel effectiever middel te zijn dan de boetes die eventueel via de kantonrechter worden be taald. Hoe is de situatie op dit ogenblikHet officiële slui tingsuur in Leiden ligt op het ogenblik op 24 uur. Maar elk horecabedrijf kan van de burgemeester een ontheffing krijgen om op werkdagen tot één uur open te zijn en in de weekeinden tot twee uur Overtreedt een kroegbaas die tijden dan loopt hij het risico dal de ontheffing wordt inge trokken en de tent elke dag om twaalf uur 's nachts op de knip moet. Los van deze regeling waren er tot dusver nog drie bedrijven waarvoor een aparte regeling gold. Zij mochten in het week einde tot drie uur open zijn. Burgemeester Vis vindt dat aan die uitzonderingen een einde gemaakt moet worden. Gelij ke monniken, gelijke kappen Dat klinkt logisch maar aan de andere kant is Vis met van plan te tornen aan de voor keurspositie die een aantal studentensociëteiten op het ogenblik innemen. Die be schikken namelijk over een zogenaamde C-vergunning Het biedt "besloten" sociëtei ten de mogelijkheid om zelfs tot zes uur 's ochtends open te zijn. Verschillende raadsleden vin den dat een onrechtvaardig heid ten opzichte van de bur ger die op die late uurtjes ner gens meer terecht kan om een pilsje te pakken. Naast de opvatting van burge meester Vis dat studenten het voorrecht best mogen hebben, roept hij een uitspraak van de Hoge Raad in het geding, die zegt dat een gemeenteraad het sluitingsuur van een "beslo ten club" niet kan regelen. Jurist en Pvda-fractieleider Jtt Peters is er niet overtuigd dat zoiets spijkerhard vastligt en het deze week doorschemeren daarover best een proefproces te willen uitlokken wanneer dat nodig mocht zijn. In de hele discussie over de slui tingstijden speelt ook het fe nomeen nachtcafé nog een rol. De Leidse liberalen vinden dat de eden i voor de studenten een of tuec nachtcafés moeten komen die ook tot zes uur 's ochtends open zijn In gesprekken die ik deze week had met diverse ca fé-eigenaars had blijkt dat nien daarmee grote moeilijk- Door het geringe aantal zal uol- gens deze horeca-mensen niet te voorkomen zijn dat groepen die elkaar met zo best liggen in èen of twee cafés worden samengepakt. Een kroegbaas zei hef kernachtig "Als ze dat doen kunnen ze wel penna neut politie achter de lap zet ten. Want dat is geheid elke nacht knokken" Om een "scheiding ran de geesten" te krijgen zouden er tenminste tiental van dergelijke Alles op een rijtje zettend lijkt het voorstel van commissaris van politie Van Voorden nog met zo gek. Hij heeft de sug gestie gedaan de ontheffing doordeweeks te verruimen tot twee uur en in het weeleinde tot drie uur. Maar dan voor iedereenOm te kijken hoe da t gaat zou er een proefperiode moeten komen van enkele maanden. Daarna moet de zaak definitief vastgelegd worden. Kabel-tv Weet u nog dat er een paar jaar geleden flink geruzied werd over de ontvangstmasten voor de kabel-televisie. Op een ge geven ogenblik dreigden er zelfs twee masten te komen een in Oegstgeest en een in de Meren wijk. Die in Oegstgeest is het uitein delijk geworden al waren de fundamenten in de Meren- wijk al gelegd en al was de bestelling voor de mast in middels al geplaatst De zaak is inmiddels financieel afge wikkeld De mast die in de Leidse Meren wijk zou komen werd verkocht aan de PTT en doet inmiddels elders in het land dienst. De verhezen wer den overgenomen dooor de gemeenschappelijke regeling die op het ogenblik de mast in Oegstgeest beheert. Ze bedroegen ruim 436.000 gul den, waarvoor uiteindelijk de abonees op de kabcl-teleiisie in de Leidse regio zullen moe ten opdraaien Want die ver liespost zit in de tarieven verwerkt. Misschien mag ik de heren be stuurders vanaf deze plaats nog eens op het hart binden om zich voortaan tweemaal te bedenken alvorens weer met elkaar te gaan bekvechten. Zeker wanneer dat tot gevolg heeft dat de burger ten slotte voor de kosten mag opdraai- Pardoeza Een befaamde Leidse kroeg is als een nachtkaars uitge gaan. Sociëteit Pardoeza in de Doezastraal had een beter lot verdiend dan na twaalf jaar trouwe dienst heel stil letjes te verdwijnen. Natuur lijk bestonden er al jarenlang geruchten die in Pardoeza zelf, bij een drankje, nog eens werden verstrekt. Maar voor de notoire Pardoeza-ganger moet de dichte deur vorige week toch een klap zijn ge weest. Pardoeza was uniek omdat het als trefpunt voor het Leidse "nachtleven" fun geerde. Kwam je voor één uur 'snachts binnen dan was het rustig. Gezapig zelfs. Maar zodra de klok het kleinste uur tje was gepasseerd stroomde Pardoeza vol. Boordeiol kroeggangersuit heel Leiden, die vanwege de sluitingstijd uit hun eerdere etablissemen ten waren verdreven. De fors geschouderde portier nam het nooit zo nauw met de betiteling uan Pardoeza als st u den tenonderkome n Een bekend gezicht, een glimlach of een redelijk verzorgd ui terlijk waren veelal ook voor de met-studenten voldoende om lol drie UUT tadHteW doordrinken. Eigenaar Herman van Asperen zegt er de brui aan te hebben gegeven omdat er plotseling een brief van de gemeente in de bus lag dat hij toortaan twee uur eerder dicht moest. Bij de vergunningen-afde ling van de gemeente weet men echter van niets. Hoe het ook zij Pardoeza verdwijnt. En dat had toch eigenlijk met een groots afscheidsfeest ge vierd moeten worden. Compleet met de CD A-stamgas ten Helmuth Driesen en Joop Walenkamp Piet Hein De daden van wethouder Piet Hein Schoute worden steeds kleiner. Berichtte ik u torige week dat hij een ambtenaar een standje gaf omdat ze het waagde kritiek op het college te hebben.deze week leidde hij ook de raadsleden om de tuin over deze zaak. PPR-raadslid Beijen vroeg de brief te mogen zien die aan de ambtenaar is geschreven Piet Hein ant woordde dat er geen brief be stond. Maar hij verzuimde er bij te vertellen dat de hele kwestie telefonisch is af ge handeld na de baas uan de belrukken ambtenaar Op de vraag of de wethouder dan geen rectificatie had ge- Ik ken de dagta niet Maar a hij zepf moe toeren. Bove i Piet Hein oeinig uit iacht •eten •inden verschillende cafe

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3