"In Canada besturen ouderen schoolbus, in Nederland krijgen ze een hartinfarct" ons' in Canada ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 A. L. Rijpkema, vice- consul voor emigratieza- ken in Toronto. UTRECHT - De Canadese regering houdt als streefgetal honderddui zend nieuwe immigran ten per jaar aan. Dat is ooit tweehonderddui zend geweest. Ook de helft is een streefgetal, want het uitgangspunt is om het aantal nieuw komers te koppelen aan de arbeidsmarkt. De kraan kan naar believen iets worden geopend of dichtgedraaid aan de hand van de toelatings- De meeste nieuwe activi teiten ontplooien zich momenteel in Alberta, een van de meest weste lijke provincies van Ca nada, waar rijke olie- en aardgasvondsten zijn gedaan. Een vraag die heel Canada intens be zighoudt: in hoeverre kan Alberta worden verplicht de rest van het land te laten meedelen in zijn rijkdommen, voor zover dat via een federaal belastingstel sel al niet gebeurt. De vrij autonome bestuur ders worden niet zonder afgunst „the blue-eyed sheiks" genoemd. Maar ook in de provincie Ontario, voorheen de meest welvarende, met een oppervlakte ter grootte van Frankrijk en Spanje samen, is er altijd plaats voor vaklui in de metaal, zoals ge reedschapsmakers, all round machinebank werkers en monteurs; in de textiel voor naaisters en naaimachinemon teurs; voor boeren. En vooral voor mensen die als ondernemers komen, omdat zij dan misschien zelfs werkgelegenheid scheppen. Van de vraag op de arbeidsmarkt, die plaatselijk sterk kan verschillen, houdt de vi ce-consul voor emigra tiezaken in Toronto, A. L. Rijpkema, Nederland op de hoogte. De vraag blijft: waarom keren Nederlanders hun eigen welvaartsstaatje de rug toe? We hebben het hier toch goed? Vra gen dieherhaaldelijk ter sprake kwamen gedu rende de rondreis van ruim een week, die foto graaf Cees Otten en ver slaggever Carlo Nagel deze maand door Onta rio maakten. Over rede nen voor emigratie gaat dit tweede verhaal uit een reeks van drie. EMBRO, ONTARIO - Rondrijdend door Ontario krijg je de indruk dat Canada weliswaar veel ruimer is dan Nederland, maar veel minder buitenlands dan je je had voorgesteld. Zelfs het verplichte uit stapje naar de Niagarawatervallen voert over vrij wel vlakke, kaarsrechte wegen. Landgenoten wo nen er in deze omgeving bij de vleet. A. L. Rijpkema, vice-consul voor emigeratiezaken, had ons al ver teld: „Als je in een tuin een molentje ziet staan of als er was buiten hangt, dan heb je met Nederlanders van doen". Het huis van G. van Hoof - af komstig uit Helmond - is niet gemakkelijk te Vinden. Het adres is RR 5 in Embro, maar in de Canadese plaatsjes he ten bijna alle in- en uitvals wegen RR, zodat dat weinig houvast biedt. Gelukkig wijst de vrouw in het postkantoor tje de weg. Het huis ligt even buiten het dorp en is net ge bouwd. Het gezin Van Hoof- man (36), vrouw en twee kin deren: Laurens (6) en Yvonne (4) - zit in de kelder te eten. Van Hoof blijkt een felle te zijn waar het z'n redenen be treft om uit Nederland te emigreren. •Er wordt op grote schaal ge profiteerd van de mensen die werken", zegt hij onomwon den. Als ze in Nederland niet zo n hoge uitkering kregen, zouden er niet zoveel werklo zen zijn. Daarvan heb ik in Helmond, maar ook in de omliggende dorpen, genoeg voorbeelden gezien. Ik kan ze bij naam en toenaam noemen die een ww-uitkering krijgen en er zwart bij werken. Ik maakte zeventig, tachtig uur in de week en moest veel be lasting neertellen van het geld dat ik met hard werken ver diende" ..Als je in Nederland een bouw vakker in dienst hebt, moetje minstens dertig gulden per uur voor hem rekenen, wil je er niets bijleggen. Maar ie mand met een uitkering komt graag voor vijftien of twintig gulden per uur zwart werken. Omdat het onderhoud van huizen niet meer aftrekbaar is, verandert er niets aan die situatie. Iedereen kijkt toch naar z'n eigen portemon nee" Regels Terwijl zijn schoonvader, die nu alleen nog op bezoek is maar die ook wil emigreren, in stemmend knikt, zegt Van Hoof: „Je moet je in Neder land bovendien aan duizend regels houden. Je krijgt er steeds meer het gevoel dat je aan alle kanten wordt ge dwarsboomd. Ik verkocht keukens, had in Helmond een boerderij met showroom. Op een opslagterrein van m'n schoonvader had ik een reclamebord staan. Dat mocht niet, dat was land schappelijk niet verant woord. Daar heb ik vijf jaar over geknokt. Tot twee keer toe in Den Haag in beroep geweest. Verliezen doe je het toch. Nu staat op die plaats een woonwagenkamp. Dat is landschappelijk wél verant woord. De woningen daar, ook die van m'n schoonou ders, kregen geen riolering. Pas toen het kamp er kwam. En die klanten houden hun hand op en betalen geen be lasting" Gefrustreerd Een duidelijk geval van iemand die gefrustreerd uit Neder land weg wilde. Heel anders ligt dat bij de bloemenkweker Adriaan Govers uit Wouw, die vertelt: „Mijn broer en zuster emigreerden al een kwart eeuw geleden naar Canada. Ik wilde ook, maar ik kon mijn vrouw niet meekrijgen. Ze was erg aan haar familie ge hecht en ze schuwde de taal, want vroeger kregen die boe- renmèskes niet zo'n oplei ding, he" „Toch ben ik er altijd naar blij ven leven en streven om hier te komen. Thuis had ik heimwee naar Canada in plaats van nu naar Nederland. Als ik op televisie een film over Canada zag, sprongen de tranen in m'n ogen". Dat hun kinderen ook voelen voor het kweken van bloe men, heeft bij Govers' vrouw de doorslag gegeven. „Want in Holland is het veel te duur om iets nieuws te beginnen. De kostprijs is gestegen, die van de bloemen gezakt. Het is hier zes keer goedkoper". Govers, vriendelijk en zelfbe wust, is zo'n Hollander die iets nieuws probeert in Cana da. ..Ja. ik heb een farm ge kocht en daar ga ik buiten- chrysanten kweken. Dat ge beurt nergens in Canada. De kleuren van buitenchrysan ten zijn mooier, dieper dan die van kaschrysanten. Waar om zou het niet gaan? Ze hebben in Nederland ook al tijd gezegd dat nergens mooi ere azalea's vandaan kwamen dan uit Belgiè, maar ik vind die uit Oregon hier net zo Als we de kassen van Govers werkgever Dekker in Strath- roy verlaten, rent een grijs eekhoorntje de weg over, via de elektriciteitsdraden. Er zijn er veel van in Ontario, met als onafwendbaar gevolg datje er even veel doodgere den langs de weg ziet liggen als in Nederland egels. Voor groter wild moet je meer in het noorden van Ontario zijn, waar een streng vergunnin genstelsel voor de jacht is in gevoerd, nadat Amerikanen in helikopters kwamen om vanuit de lucht met machine geweren op beren te schie ten. Badkamers We bezoeken in Sarnia J. J Hokke (53), die de afgelopen zeventien jaar bedrijfsleider was op een mouterij in zijn woonplaats Kloosterzande. „Het altijd beschikbaar zijn werd me een beetje te veel. Er stond een alarminstallatie naast m'n bed, die zelfs in de kerstnacht nog begon te rin kelen. M'n zwager vroeg me hier te komen werken als be drijfsleider in zijn „plumming store" - daar verkopen we kraantjes, maar ook bubble- baden. Voor een Canadees is de badkamer heel belangrijk. Als hij het geld ervoor heeft, laat hij ons gouden kranen in zijn bad draaien" Hokke vindt - „Heel Europa is een beetje op zijn retour. De mentaliteit gaat met spron gen achteruit. Ik woonde bij Hulst in de grensstreek met België en daar brak je je nek over de sexboetieks, Want dat mocht in België niet, dus die openden ze bij ons. Maar mijn dochter van dertien zat daar wel vlak bij op school!" Nog een reden: „Op studiege bied zijn hier meer mogelijk heden. In Nederland moet je naar de loterij. Hier vallen studenten af als hun resulta ten onvoldoende zijn. Dat is toch veel eerlijker. Mijn doch ter Alexandra wil arts wor den. In Nederland zou ze mis schien jaren uitloten. Hier vindt in het eerste jaar een eerlijke selectie plaats" Nico Schoots uit Spijkenisse, die nu ook in Sarnia woont, zocht in Canada vooral de ruimte. „Want al had ik een goeie baan, met m'n salaris kon ik toch niet de ruimte ko pen die ik zocht. Wat er ge beurt als je zoveel mensen bij elkaar stopt als in Nederland, is dat ze agressief worden. Dan kan het gebeuren - zoals wij in Spijkenisse zelf zagen - dat een stel meesjes zonder reden met stenen beginnen te gooien naar een oude Zijn vrouw Hanka voegt er aan toe: „Oude mensen zijn hier zo actief en vaak ook nog pro- duktief. Ze besturen de schoolbus als ze zijn gepen sioneerd. Niet om het geld, maar om bij te blijven. Of ze kopen een kampeerauto en trekken heel Canada en de Verenigde Staten rond. In Nederland krijgen ze een hartinfarct" Voetbal Nederlandse emigranten in Ontario lezen vaak twee Ne derlandstalige weekblaadjes De voetbaluitslagen staan er in. En in „De Nederlandse Courant" moeten de com mentaren van Mels van de Meeberg voor lief worden ge nomen. Zoals over de haven staking in Rotterdam: „Het handjevol communistische stakingsleiders heeft met de ze actie de naam van Rotter dam als wereldhaven geen goed gedaan". In het andere blad ..Hollandia' is het wel leuk om de adver tenties te lezen van kersverse emigranten, die voor landge noten weer iets nieuws heb ben verzonnen: „Nieuw iri Canada: Dick's Incasso Ser vice. Heeft u bi) uw vèrtrek naar Canada in het mleder- land nog vorderingen achter gelaten? En wilt u nog wat O. van Wijngaarden, installateur uit Alphen a.d. Rijn: "Voor het maken i moest je met een tekening naar het gemeentehuis "Het is hier zes keer goedkoper". van dit geld terugzien? Stuur dan de nog openstaande re keningen en de adressen van uw nalatige debiteuren naar Mr. Dick Jansen..." Een ander gewiekste zakenman adverteert in „Hollandia" met Delftsblauwe tegeltjes van emigrantenschepen: „Heeft u nog herinneringen aan de Groote Beer, het emigranten- vrachtschip dat duizenden landgenoten vervoerde naar de VS en Canada? Een pracht geschenk voor verjaardag, jubileum of Sinterklaas". Op weg naar veehouder G. Dijkman in Moorefield passe ren we de industriestad Mis- sisauga. waar enkele dagen later de trein met chloorgas zou ontsporen, wat leidde tot de evacuatie van duizenden mensen. Noordwestelijk stu rend bereikten we de uitge strekte, lichtglooiende land bouw- en weidegronden van dit stukje Ontario. Koffie Gerrit Dijkman is thuis, zijn ren ook. Hij zegt, achter een écht Hollands kopje koffie: „Ik ben een paar jaar geleden aan emigratie gaan denken. Het grappige is dat mijn vader dertig jaar geleden al emigra tieplannen had, maar bleef omdat hij een boerenbedrijf kon overnemen van mensen die juist naar Canada ver- trokken. Dat bedrijf in Eiber gen is nu verkocht, mijn ou ders wonen er in het dorp. Van de deelsom die ik kreeg, kon ik hier een bedrijf begin nen. Nog niet vrij op naam. maar ik ben ook nog pas 31 jaar". De belangrijkste reden van Dijkman voor emigratie was dat hy veertien hectare cul tuurgrond met zeventig stuks melkvee er op geen situatie vond om veel plezier uit te putten: „Dan is het net bio- industrie". Hij heeft nu 60 hectare en dat is een heel ver schil. Er kwam by: ..In Holland is de grondprijs hoog, dat ik i nooit een stuk had kunnen bykopen. terwijl we nu zelf wel een goede prijs voor de boerderij hebben gemaakt. Mijn leeftijd en vooral die van de kinderen heeft een rol ge speeld by onze beslis sing". Uitkijkend over zijn landerijen zegt de veehouder „Ik heb al hft land, de tem, de koeien, het jongvee en de machines overgenomen. Alleen van de stier heb ik meteen gezegd: doe die maar weg, daar heb ik in Eibergen een keer mee lig gen rollen... Ik had geluk dat ik er met wat blauwe plekken van af kwam". Lekker Een echte Canadees is na negen maanden al W-.lly Fransen, die in een grote zelfbedie- ningszaak van gereedschap in London werkt Pet op. ruig jack aan. letterlijk geacclima tiseerd. want hij vertelt „Ik voel me hier erg lekker Op mijn zeventiende jaar heb ik in Nederland een hernia ope ratie g. had lk zat als KW er in het leger en op een och tend. vlak voor een veldloop. schoot de pijn ineens in m'n rug. Nadien heb ik daar altijd last van gehad. In Holland was ik te bang om een schop beet te pakken en hier heb ik in Niagara Falls zeven maan den lang staan scheppen als een gek. Dat komt door het klimaat, het is minder voch tig. dat hadden ze me in Ne derland al voorspeld" „Toch was het maar een bijko mende reden voor emigratie. De belangrijkste was dat mijn vrouw hier zes broers en zus ters heeft wonen. Haar ouders zijn indertijd geëmigreerd, maar haar vader werd ziek en zij moest als jongste mee te rug naar Nederland, nadat zij hier al elf jaar had gewoond. Deze zaak is ook in beheër by een zwager van me. Ik doe hier expeditiewerk. De show room aanvullen. Bevalt me goed" Dat er moet worden aangepakt in Canada bewijzen de ont moetingen met Dick Boter in Waterloo. Hij werkt als lasser in een fabriek. Onaangekon digd vragen we de voorman. Doug, of we even met Boter mogen praten De voorman: „Ja, als het vyf minuten duurt vind ik het best. maar wordt het een half uur, dan kun je beter tijdens de lunchpauze terugkomen. Ze worden hier betaald om te werken" Ziekenhuis Als we een paar uur later terug komen, blykt Boter naar een ziekenhuis gebracht met me taalstaf in een van zyn ogen. Hij komt er net weer aan met een lap om zijn hoofd als een zeerover. Toch zal hy onmid dellijk na het gesprek weer aan het werk gaan. Dick Boter „Ik had het niet naar m'n zin by de Ryksuni- versiteit in Groningen, waar ik als instrumentmaker werk te. Te veel ellebogenwerk. Als je dertig jaar bent en niet veel papieren, dan kom je niet zo gemakkelijk elders aan de slag. Eind vorig jaar ging m'n aanvraag de deur uit. Ik mocht hier naar toe. hoewel ik nog geen baan had. Daar til den ze niet zo zwaar aan. want ik heb een technisch beroep, ik ben niet voor één i vangen. Kyk, je moet in het begin je inkomen hier niet vergelijken met dat in Ne derland. Als je wil werken, maak je goed geld. Ik werk 56 uurpt r week Ven vjjf doUr per uur ben ik al naar 6,75 ge klommen, In Groningen k<^ek ik steeds op mijn horloge of ik nog niet naar huis kon. Hier gaat de tyd snel" Alphenaar van Wyngaarden (40) ir Fenwick zegt „Ik had in Al phen aan den Ryn een lood gieters en CV-bedrijf Dooi alle wetten en vergunninger had ik er geen lol gen Als naken. )e mensen vinden het wel gek dat je gaat. Ze denken dat Ca nada nog altijd 25.30 jaar ach terloopt. dat je er in een boe- Maar zo is het niet Zo heeft lede Nederlande redenen voo emigratie Niet altnd zijn zy van plan voorgoed in Canada te blijven. De cardioloog F. Leencn uit Bunnik werd in het Western Hospital in To ■lalisatie op het gebied hoge bloeddruk Best lelijk dat ik na verloop Rob Kkelschot (281. afkomstig uit Amsterdam die nu in de Amsterdam Co (Tee Shop in Toronto werkt, zegt: „lk heb tien minuten „The rdam Dutch and the dam Dut. h. don t f...,|

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31