Alleen vergunning voor woonboten met legale ligplaats JONGEREN KRAKEN PAND eidse agenda VVV WIL NORMEN VOOR ZEEWATER „Penta Theater" danst impulsief en verrassend Cornelisse bij afscheid van politie geridderd „Dooidagen" over zwakzinnigenzorg DEN HAAG - De VW's in onze Noordzeebadplaatsen en het Nationaal Bureau voor Toerisme hebben de overheid gevraagd nog de komende zomer te komen met duidelijke kwaliteitsnormen voor het zeewater langs de kust. Bovendien hebben zij gevraagd om een jaarlijks terugke rend, vergelijkend onderzoek. In een brief aan staatssecretaris Hazekamp van economische zaken, die over de toeristische belangen waakt, schrijft de badplaatsencommis sie" van de VW's, dat de jaarlijks terugkerende berichten rond het vervuilde Noordzeebadwater het toerisme geen goed doet. Ook meent de commissie dat de kwaliteitsaanduidingen van dit ogenblik, zoals „goed" en „slecht" niet aangeven hoe goed of hoe slecht het water is. ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 LEIDEN - Het 'Penta Theater' danste gisteravond in een zeer redelijk bezet LAK-thea- ter. Tijdens de voorstelling is zeer duidelijk te onderken nen, dat Tjitske Broersma, Arnold Goores, Hennie Ko- nings, Ide Rijper. Willy Tig- gelman en Marianne van der Velde, die samen het 'Penta Theater' vormen, een gede gen dansopleiding achter de rug hebben. Voor deze voor stelling, die werd gemaakt in opdracht van het SHAFFY- theater uit Amsterdam heb ben de leden van deze, aan de Gouvernestraat te Rotterdam (De Lantaarn) gevestigde dansgroep, tapdans- en ball- roomdanslessen gevolgd. De groep heeft vanaf het ogenblik van haar oprichting in 1972 gekozen voor een be wegingstheater met de inte- Geen uitzondering voor schepen met eigen vaarvermogen gratie van andere kunstvor men. Men heeft dit principe gedurende de zeven theater seizoenen, waarin men nu be zig is. eigenlijk nimmer we zenlijk losgelaten. De groep is de oorspronkelijk gekozen uitgangspunten trouw gebleven, hetgeen als resultaat een zeer hechte be heersing van de kunstuiting inhoudt. Doordat wisselende choreogra fen en regisseurs hun artis tieke kwaliteiten verbonden hebben aan de presentatie van de groep, heeft de kunst uiting in de loop der jaren in houdelijk toch wel enige wij zigingen ondergaan. Daar waar het 'Penta Theater' de uitgangspunten trouw bleef, was er toch een duidelijk ver schil in interpretatie te con stateren. Deze theatervorm vindt haar oorsprong in de grote belang stelling van ieder der leden voor de 'dans' als meest oor spronkelijke kunstuiting. Op die manier is de groep geko men tot de ontwikkeling van een op danselementen geba seerd bewegingstheater. De voorstelling van gisteravond was even impulsief als ver rassend. Er worden steeds nieuwe elementen aan de kunstuiting toegevoegd, het geen de authenticiteit zeer ten goede komt. Daarnaast maakt de groep gebruik van niet- traditionele theatertechnie ken en tracht men met grote regelmaat dramatische dog ma's te doorbreken. Dat dit slechts met de grootste moei te lukt, mag dan inmiddels geen verwondering meer wekken. Het eindresultaat is bovendien, zeker visueel, maar ook auditief, beslist de 'ervaring' waard. Als men de theatervorm als kunstuiting accepteert, kan 'Penta' en in dit geval 'Penta danst' voor een intrigerende theater avond borg staan. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Ligplaatsvergunningen worden alleen verstrekt voor woonschepen die al een legale ligplaats in Leiden hebben. Hierop wordt geen uitzondering gemaakt voor schepen met een eigen vaarvermogen. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van het gemeen teraadslid Van der Putten (PSP) naar aanleiding van het verslepen van een schip uit de Boshuizerwatering op 19 oktober. Het schip, een klipper, had vier da gen eerder ligplaats gekozen bij de twee schepen die daar toen al lagen en inmiddels ook door de gemeente zijn versleept. Hel wegslepen van de klipper ge beurde zonder schriftelijke waar schuwing vooraf. "De vrees dat nog meer schepen van buitenaf, op zeer korte termijn, in de Bos- FNV: Besteedt Leids arbeidsbureau genoeg aandacht aan de „minder geschikten" LEIDEN - De Federatie Bouw- en Houtbonden FNV vraagt zich af of door het Gewestelijk Arbeids bureau in Leiden wel voldoende aandacht wordt besteed aan de „minder geschikten" onder de werklozen. Minder geschikt wil zeggen dat een werkloze zeer moeilijk aan een nieuwe baan is te helpen vanwege bijvoorbeeld zijn leeftijd, de lange duur van zijn werkloosheid, of zijn gedrag spatroon. Worden door het GAB op eigen ini tiatief de bedrijven wel benaderd met de vraag of er voor deze werknemers geen plaatsingsmo gelijkheden zijn? Deze vraag stelde bestuurder Leen Heydra van de Bouwbond vanochtend bij de officie-Ie opening van het Leidse kuntoor van de bond in de Doezastraat. Heydra wees er op dat het aantal minder geschikten verhoudings gewijs in geen enkele andere plaats in de provincie zo groot is als in Leiden Hij vroeg zich af of er aan de mogelijkheden tot om en/of bijscholing wel voldoende aandacht wordt besteed. „Het moet als onverteerbaar worden aangemerkt dat wij vanuit de werkgevers worden geconfron teerd met de roep om personeel, weliswaar hoofdzakelijk vaklie den, terwyl wij een geregistreer de vraag zien van 84 en een aan bod van 403 daar tegenover staat", aldus Heydra. Hij zei dat het arbeidsbureau in Leiden in het kader van het be- middelingswerk beslist geen eenvoudige taak heeft. Finan ciële hulp van de landelijke en/of provinciale overheid kan volgens hem niet gemist worden, maar zo zei Heydra verder „voor ons staat vast dat, indien in Leiden geen initiatieven worden ontwikkeld, de problemen alleen maar om vangrijker zullen worden, waar mee niemand gebaat is." Over het probleem van de malafide onderaannemers zei Heydra dat de hoofdaannemers de moed moeten kunnen opbrengen, het kwaad bij de wortel aan te pak ken. Volgens hem is er maar één radicale oplossing mogelijk na melijk dat de hoofdaannemers het uitbesteden aan malafide on deraannemers beëindigen. huizerwatering ligplaats zouden kiezen maakte een direct optre den, zonder aanschrijving, nood zakelijk", aldus B en W. Van der Putten suggereerde in zijn vragen dat B en W voor schepen met een eigen vaarvermogen een afzonderlijk beleid zouden kun nen voeren, waarbij een tijdelijke ligplaatsvergunning wordt afge geven. B en W zijn dat, zo blijkt uit de antwoorden, niet van plan. Van der Putten vroeg verder waar om de boot niet op eigen kracht mocht wegvaren, waarom het slepen met zulk een machtsver toon gepaard moest gaan en waarom de bewoners niet werd toegestaan het schip te verlaten om hun advocaat en werkgever in te lichten. B en W antwoorden dat ze er zeker van wilden zijn dat het schip naar de plaats waar het vandaan kwam, Amsterdam, zou gaan en dat hun van een verbod om het schip te verlaten niets be kend is. Over het machtsvertoon zeggen ze: "Het is bij de toepas sing van politiedwang gebruike lijk dat de uitvoerende ambtena ren worden beschermd door de politie" Burgemeester Vis feliciteert oud- LEIDEN - Commissaris G. A. N Cornelisse is bij zijn afscheid gis termiddag benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bur gemeester Vis, die hem de onder scheiding uitreikte, kondigde dit in de burgerzaal van het stadhuis aan door de 34-jarige loopbaan van de heer Cornelisse bij de Leidse politie te schetsen. „Dui delijk een carrière van de boven ste plank", zei de burgemeester. Ook zijn activiteiten op gebied van toneel en sport in ogenschouw nemend meende de burgemees ter dat de heer Cornelisse in al gemene zin een dienst aan de ge meenschap van Leiden heeft be wezen. Behalve de koninklijke onderscheiding bood burge meester Vis namens b en w de gouden gedenkspeld van de ge meente Leiden aan omdat Cor nelisse veertig jaar in overheids dienst is geweest. -politiecommissaris Cornelisse met de zojuist uitgereikte onderscheiding Ook van de korpschef van de Leid se politie, commissaris Van Voorden ontving Cornelisse de nodige geschenken en lovende woorden. „Een ouderwetse poli tieman in hart en nieren, in de gunstige zin des woords, loyaal, dé man in Leiden op het gebied van verkeerszaken". Cornelisse zelf meende deze lofuitingen te moeten aanvullen met nog een Protest tegen onbewoonbaar verklaring Voorschotense woning „Klachten over illegaal zenden zullen toenemen' LEIDEN - De Ltidse van politie Van Voorden ver wacht dat het komende jaar het aantal klachten over storingen van radio- en televisieontvangst door illegale zenders aanzienlijk zal toenemen. Hij schrijft dat toe aan de nieuwe wetgeving die in 1980 van kracht wordt Van Voorden: "Als de verwachtingen waarheid worden, mogen we wel een apart politiekorps hebben om de illegale zenders uit de lucht te halen". VOORSCHOTEN - Vijf jongeren hebben gisteren in Voorschoten het pand Schoolstraat 71 ge kraakt als protest tegen de onbe woonbaar verklaring. Dit werd in eerste instantie aangekondigd door de heer Schellevis tijdens de spreektijd van de burgerij vóór de gemeenteraadsvergadering. Kort na deze mededeling kreeg loco-burgemeester L. Marselis via de politie de zekerheid dat de daad bij het woord was gevoegd. De heer Schellevis hekelde de on bewoonbaar berklaring, wees op de ernstige woningnood en ver onderstelde dat het gemeentebe stuur van Voorschoten door middel van die onbewoonbaar verklaring een stukje oud-Voor schoten ten prooi wil geven aan het bedrijfsleven. De gehele ge meenteraad hoorde zwijgend de ze aantijgingen. De eigenaar van het pand is de heer Deurlo en de inspekteur van de volkshuisbe- sting is het met de eigenaar eens. Ook een controle van de dienst openbare werken wijst uit dat het pand niet meer te bewonen is. Het staat ook al meer dan een half jaar leeg. Over de toekomst van het pand is niets bekend. Volgens het huidige bestemmings plan mag er eventueel in drie la gen gebouwd worden: begane grond winkel en twee lagen wo ningen daarboven. De gemeente kan alleen een beroep doen op de eigenaar om bij eventuele ver- bouwings of afbreking van het pand een passend geheel te ma ken met de omgeving. Wethouder Eveleens verzocht de gemeenteraad tot onbewoonbaar verklaring over de gaan en hij be treurde de slechte informatie, die door de jongeren getrokken is De raad besloot ook tot het be schikbaar stellen van de finan ciën voor de bouw van 22 zoge naamde Van Dam eenheden, speciaal voor incomplete gezin nen of alleenstaanden. De verdeling van die 1 en 2 ka merflats zal geschieden door de Woningadviescommissie en ook jongeren komen dan voor een woning in aanmerking. De raad wil niet de verdeling van de wo ningen overlaten aan de Stich ting Jongerenhuisvesting Voor schoten zoals door die Stichting gevraagd was. Het kan subjectief of objectief het luiden van kerkklokken beoor delen. Wethouder Eveleens kreeg van de gemeenteraad de toe stemming om de eventuele overlast van klokgelui objectief te beoordelen door middel van geluidsmetingen. De Keuning (VVD) meende dat korter luiden al veel klachten weg zou nemen. De anonieme brief aan de ge meenteraad over honden en kat ten op een boerderij aan de Leid- seweg werd niet behandeld. Lo co-burgemeester Marselis deed wel de toezegging in de commis sie Algemene Zaken een discus sie te voeren over niet-onderte- kende brieven welke aan de raad gericht worden. Restauratie begonnen met kanonschot LEIDEN - Met ecu antiek kanon werd gistermiddag door JW F.Hoffman van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen het startschot gege ven roor de restauratie van het Arsenaal in Leiden. Hoff man deed dit in de functie van hoofddirecteur Instellings- en Opleidingsziekenhuizen van dit ministerie. Het opknap pen van het Arsenaal maakt deel uit van het Witte Singel- Doelenproject van de Leidse Universiteit. Het opgeknapte gebouw zal ruimte bieden aan 170 stu denten en 50 personeelsleden Verder komt in het gebouw een bibliotheek die ruimte zal bieden aan 25.000 boeken. LEIDEN - De werkgroep wie weet waar van het Sociaal Pedago gisch Centrum in Leiden houdt in januari van het volgend jaar "dooidagen" over de zwakzinni genzorg. Deze informatiedagen zullen worden gehouden in het gebouw "Morschwijk" aan de Topaaslaan in het Morskwartier. De werkgroep is van mening dat vaak blijkt, dat geestelijk gehan dicapten en het gehele werk rond hen een erg geïsoleerde plaats in de samenleving innemen. "Ons initiatief is om verschillende redenen genomen", vertelt Paul Breet één van de werkgroepsle den. "De geestelijk gehandicap ten worden vaak gezien als iets engs, zieligs en storends. Men weet er vaak geen raad mee. De woon-, leef- en werkwereld van de geestelijk gehandicapten is vrijwel onbekend bij de gezonde medemens. Bovendien weet men vaak niet waar men naar toe moet met vragen, verwijzingen of hulp. Daar komt nog bij, dat de kennis rond de instellingen en voorzie ningen, die zich bezig houden met de geestelijk gehandicapten, vrijwel nihil is". Volgens Paul Breet wordt de drang Zaterdag Leiden - Augustinus - Rapenburg 24, optreden van "Touchwood", 21.30 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, voorron den van de Nederlandse damkampioen schappen. 10 - 17 uur. Schouwburg - "Glazen speelgoed" 20.15 uur. Lak-theater - Toneelgroep "Theater" met "Mensch Maier", 20.30 uur. Sanders - hoek Levendaal/Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30 - 17 uur. Wasse naar - ontmoetingsruimte Oostdorp, Broekweg, bezoek van Sinterklaas, 13.30 Zondag Leiden - Jazz on Sunday - rest. Boshui- zerlaan, 14.30 uur. Lak-theater - kindervoorstelling: Pop pentheater Jozef v.d. Berg: "Appeloog" 15.00 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13 - 16 uur. Maandag aantal kwalificaties: „Een lastige vastbijter, soms driftig, soms haastig, met ergenis, kritiek en een scherpe tong". Zijn toespraak, die zijn liefde voor de Nederlandse taal en literatuur verraadde, eindigde hij met de woorden: „Ik besef dat ik nu in de winter van mijn leven ben, maar door de goede herinnering aan u allen kunnen zelfs rozen bloeien in december. Ik verlaat mijn korps met een glimlach". Velen schudden hem en zijn vrouw daarna de hand, onder wie de oud-burgemeester Van Kinschot en Van der Willigen, de oud- korpschef van politie Dreeuws en Barends en zelfs sinterklaas en zwarte piet. De heer Cornelisse wordt bij de Leidse politie opgevolgd door hoofdinspecteur H. Mostert, die nu korpschef is in Woerden. Stadhuis - Gemeenteraad, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid - West, 14.30 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van za. 10 uur vm. tot zo. 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morsweg, noord-binnen stad, Noorderkwartier en Groenoord), M. van Tol. Sitterlaan 80, tel: 142427. Wijk 2 (Kooi en Merenwijk) F. Kruis, Klaproos 34, tel: 126371. Wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad), W. de Bruyne, De L. de Kanterstraat 32, tel. 126866. Wijk 4 (Zuid- West, Haagwegkwartier) tot zo. 8 uur vm. F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347. Zo. va. 8 uur vm. A. Boer, Ken- nedylaan 46, tel; 310420. Leiderdorp - F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (za. 1 dcc.) en zo. 2 dec. H. van Wijk, Van der Valk Boumanweg 198, tel. 890529. Oegstgeest - J. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za. 1 dec. J. H. Vryen- hoek, Bachlaan 1, tel: 2356. Zo. 2 dec., A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159. Dierenartsen Weekendregeling dierenartsen Muur- ling/Roest/Helder - A. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel: 146686. Weekendregeling dierenartsen Krol/ Van Gool/Vestjens - Y. Krol, Pres. Ken- nedylaan 260, tel. 153266. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1-6 dec., Zuiderapo theek, Lammenschansweg 7, tel. 123553. Indien het na 11 uur 's aonds niet meer mogelij k is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend in spoedgevallen van een taxi tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de R(jn 121753. Leiderdorp - Zoeterwoude Rd. - Ge- zondsheidscentrum, Berkenkade, 41031, spreekuur.ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan. tel: 4641. Warmond - A. Looyen, Merellaan 2, tel: 02522-11454. om uit het isolement te geraken en de geestelijk gehandicapten een geïntegreerde plaats in de samenleving te doen verkrijgen, steeds duidelijker. "Een van de eerste stappen om dit doel te bereiken is het verschaf fen van informatie", gaat Paul Breet verder. "Iedereen moet de mogelijkheid krijgen om op een vrijblijvende manier kennis te maken met en te praten over de leefwereld van en het werken met geestelijk gehandicapten. Daar om heeft het Sociaal Pedago gisch Centrum het initiatief ge nomen, in navolging van anderen elders in het land, om algemene informatiedagen te organiseren". Aan deze "dooidagen" werken alle voorzieningen mee, zoals kin derdagverblijven. dagverblijven voor ouderen, gezinsvervangen de tehuizen, sleep-o-theken, so ciale werkplaatsen,scholen, ou derverenigingen etc. Op 18 en 19 januari zal er in het gebouw "Morschwijk" veel informatie materiaal beschikbaar zijn. Bo vendien zullen er enkele films vertoond worden. Het gehandi captenorkest "De Sleutels is ui teraard ook van de partij. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Eerste prijs voor Katwijkse vissers KATWIJK - Twee Katwijkse vis sersboten zijn bekroond met de eerste prijs voor de aanvoer van de best bezorgde verse zeevis en haring. In de categorie van 50 tot 240 ton was dit de KW 214 (Aga tha van de Katwijkse schipper P Hoek jr. en in de categorie van meer dan 240 ton werd de prijs in de wacht gesleept door de KW 45 (Anna Hendrika) van schipper H. Messemaker. De prijs wordt op 26 april volgend jaar uitgereikt en bestaat uit een wissel beker voor de schipper, voor ieder bemanningslid een kleine beker en een wimpel voor op het schip. I

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2