De winkel op de hoek "Ze vragen om een half pond aard appels en willen ze nog geschrapt ook ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 EXTRA PAGINA 23 Verpletterd onder jumbo-winkels en overtroefd door -otheek, -shop en -boetiek. De kleine mid denstander roeit tegen de moderniseringsstroom op. Pompen of verzuipen in de slag om de gunst van consumenten. Weinig winst en waanzinnige werktijden. Frénk van der Linden portretteert het winkeltje op de hoek. "Vouw nou gewoon zo'n krop andijvie es open. Prachtig, toch? Je ziet dat mooie gele hart erin zitten en je laat het zien aan de klanten Oh, wat mooi, zeggen ze dan. Ze zien de schoonheid van die groen te, in wezen. Je ken toch wel begrijpen dat ik dan glunder? Zoiets houdt je liefde voor het vak le vend". Groenteboer Ajo Verheij (30). Het opgeruimde type, aanhanger van het jovialisme. Runt samen met zijn vrouw een zaakje in een Utrechtse volkswijk met veel studenten en buitenlanders. Tien middenstanders vóór hem hielden de deur gesloten. "Ik word er niks wijzer van" "We werken tweemaal zo hard als een ander en verdienen half zoveel. Als je dat zegt, khken ze nog kwaad ook" "Ik wil niet met m'n armoe te koop lopen, meneertje" vrije Verheij moet "effe de bestel leeggooien", maar wil daarna best "een babbel maken" "Laat ik het zo zeggen: het is eerlijk werk. Je bent één van de weinigen die hard werken. Ik was een jaar of zestien toen ik in de zaak van m'n vader stapte, omdattie het aan z'n hart had. Maar hij werkt nou nog, de winkel zit hier effe verderop. De vrijegheid van dit beroep trok me verschrikkelijk. En de liefde voor het vak, laat ik het zo zeggen. Het is ook spannend om op de veiling te kopen. Om goede kwaliteit voor een beetje prijs mee naar huis te nemen. Het is een ze- nuwenbaan, wat dat betreft. Vroeger riepen ze alles om, maar tegenwoordig heb je die computers. Dat gaat razend snel in z'n werk Hotels Vroeger hadden we aile hotels in Utrecht, een hoop hotels hè. Die hebben we allemaal aan de kant gedaan, het werd te intensief. Al de aardappe len moest je met de hand schillen. Dat ken nou niet meer, joh. Ik werkte tien jaar bij me vader toen ik voor me zelf begon. Eigenlijk had ik nog wel wat anders willen proberen, maar je ken op een gegeven moment niet tegen je vader zeggen: bekijk het effe, ik ga wat anders doen. Je ken je vader niet laten steunen. Vier jaar geleden nam ik één van z'n twee zaken over. Die stond op het punt van faillis sement. Maar ja, als je een zaak overneemt die klinkt als een klok, dan betaal je je er zogezegd blauw voor. Dat is gewoon niet op te brengen. Goed, we gingen dat op poten zetten. Ik sprak af met me vrouw: goeie kwaliteit voeren en hard werken. Langzaam aan klanten proberen te krij gen. Met reclame lukte het niet. We lieten mooie folders drukken, drie- en vierkleu renfolders. Niet van dat goedkope spul. Maar overal waar je loopt zie je op de deu ren staan: geen reclame. Hier in de buurt zitten een hoop studenten, zodoende. Nou, en om daar nou je dure geld in de brievenbus te gooien Goed helpen Toen zijn we op de klanten gaan werken. Ze goed helpen. En dat lukt uitstekend, al zeg ik het zelf. We verkochten altijd prima groente, gewoon goeie kwaliteit. Nou krijgen ze ook nog een advies hoe ze het moeten doen. Als ze om twee personen spinazie vragen, krijgen ze niet voor vier man spinaat mee. En als er iets niet zo goed is, dan zeggen we dat zelf wel. Zo ga je ergens een band met de mensen krijgen, hè. Je ziet haast nooit geen chagrijnige mensen in de winkel. Ze vertellen je een hoop dingen, wantje bent nog een soort maatschappelijk werker ook. Je krijgt een ver trouwenspositie Nee, ik heb er niks geen moeite mee vrolijk te blijven doen Maar ik vind het wel jammer dat mensen steeds meer op eten besparen. Dat klinkt raar, maar het is zo Kleding Op kleding bij wijze v ken niet. 's Avonds in het ca fé: "tien glazen bier is alle maal niks. Vooral die eerste jaars studenten, hè. Maar hier in de winkel zijn ze zeer op de penny. Dan komen ze binnen en dan zeggen ze: wat een prijzen dit en wat een prijzen dat. Nou ja, ze hebben ner gens geen verstand van, want het zijn net kinderen die los gelaten worden. De gekste dingen doen ze. Ze vragen bijvoorbeeld om een half pond aardappels. Nou ken nen ze dat gerust krijgen, maar ze willen ze nog ge schrapt ook. Dat kan dus niet, want wij beginnen dus met een pond te schrappen. Be ginnen ze nog te zeuren over die dertig cent die ze daarvoor moeten betalen. Ze vergeten dat je een machine van ruim Spanje op vakantie geweest Op de terugweg had ik pech met de auto. Dat heeft zoveel geld gekost, dat we volgend jaar niet met vakantie gaan. Kopen we wel een bank. Daar baal je wel van, maar je moet roeien met de nemen die je hebt. Als je ziek wordt, dan hang je. Breek je poot maar niet. dan kan je de hele zaak wel op doeken Ik heb vroeger altijd gevoetbald. Op mijn 21-ste ben ik gestopt, omdat het risi co te groot was. Er is niemand die je wil verzekeren. Ja, ze willen het wel, maar tegen zulke premies dat het onbe taalbaar is. Ik houd de moed erin. We ko men er wel uit. Gewoon goeie kwaliteit blijven verkopen Een ander ken wel goedkoper zijn. maar het breekt 'm wel op. Van de week kwam er een jongen in de winkel van m'n vader bonen terugbrengen. Dikke bonen. Dus m'n vader zegt: laat het briefie maar zien, dat je ze hier het ge kocht. Het bonnetje was mooi van een andere zaak. Wel leuk natuurlijk met een hele win kel vol met klanten. Er ken natuurlijk welles iets niet goed wezen. Je belazert de mensen niet opzettelijk. Als ze met een buikzieke peer komen krggen ze gelijk een nieuwe vergoed Wij kennen dat ook aan de buitenkant niet zien. Maar zoiets vormt hier geen probleem. Exoten-cursus We proberen de klanten ook vast te houden, door nieuwe producten aan te bieden. I'mmIik tun dl-- up ak.mtic in Spanje of Italië hebben ge geten. We kennen een exoten- cursus volgen van een paar avonden bij het Bedrijfs- schap van Groentehandela ren. Neem nou avocado's. Ik vind er niks aan. Maar als je die dingen klaarmaakt met peper en zout, met ei er door heen. is het wél lekker. Als je dat niet kan vertellen aan de mensen, verkoopje nooit van z'n leven een avocado. Zorgen dat je bij de tyd blijft, stil stand is achteruitgang. Dus je doet zogezegd je best. Je bent welles moedeloos. Voor elk klein dingetje word je aangeslagen. Je krugt er de ziekte van. De ene accept-gi rokaart na dc andere komt binnenzeilen. Je houdt het gewoon niet voor mogelijk. Als wij een stellinkie voor de deur willen zetten moet je daar f200,- per jaar voor be talen. Maar ja, zolang mijn groente er in vergelijking met die verpakte spullen van Al- bert Heun maar mooi uitzien, zie ik het nog wel zitten. Je kunt redelijk leven. Laat ik het zo zeggen". Maar geeft niet, ik heb er geen probleem mee aardig te blij ven doen. Behalve tegen die echt vervelende studenten, die vanuit de hoogte op je neerkijken. Dat komt hier meteen stennis van: nou, hier zijn we dan. Terwijl ze nog steeds op onze kosten leven. Als ze 23 zijn, hebben ze nog geen stuiver verdiend. Ze komen welles langs in die nette pakkies als ik de straat sta te schrobben. Dat gebeurt toch nergens meer? Vroeger zeiden we: de Nederlander is de properheid zelve. Nou, vergeet het tegenwoordig maar. Maar goed, als het warm weer is, zweet je gewel dig. Ze moeten op zo'n mo ment niet zeggen: je zal wel goud verdienen. Als ik goud verdien ga ik geen 80 uur in de week werken, dat begrijp je zelf ook wel. Half zes Het begint 's maandagsmor gens al om half zes. We halen de groente uit de koelcel en richten de winkel in. Bijvul len, klaarzetten, groente snij den. Om acht uur gaat de winkel in wezen open. Een half uur later stap ik in de be stelwagen en dan gaat ik naar de veiling toe, om te kopen. Ik koop ook voor m'n pa, want het is economisch niet ver antwoord alleen voor je eigen te kopen. Je keurt de kwali teit, want tussen eerste kwali teit en eerste kwaliteit zit ont zettend veel verschil. Als je snijbonen heb: ze kunnen wel mooi wezen, maar bij wij ze van spreken wel erg hard. En daar heb je weinig aan. Dus je haalt het beste eruit en als het ken voor zo goedkoop mogelijke prijzen, natuurlijk. Je breekt andijvie open, gaat gelijk met je hand in de bo nen, gewoon een kwestie van gevoel. Prachtig, toch? Ik ben een uur of vier, vijf bezig op de veiling. Soms eet ik een boterham uit m'n pakkie dat me vrouw meegeeft, maar ik heb daar lang niet altijd tijd voor. 's Morgens staat er een vrouw in de winkel. Je weet zelf wel wat dat gaat kosten. Maar goed. Ik laad de wagen en rij naar huis. Meestal heb ik dan geen tijd om te lossen, maar spring ik gelijk de win kel in. Mijn vrouw helpt 's middags ook. Na zessen gaan we eerst eten, maar om half zeven ben ik al weer beneden om de winkel voor de volgende dag in orde te maken. Dan de auto leeg maken. Half acht klaar, bak kie doen. Nog effe een half uurtje de boekhouding doen en de dag zit erop. Kantoor Zo gaat dat dan de hele week door. Vrijdag begint het al druk te worden. Op zaterdag zit het helemaal vol. Nee, ik word er helemaal niet gek van. Ik zou het op een kantoor nooit uit kunnen houden. Je ziet die mensen gewoon oud worden. Ze krijgen witte ge zichten en gaan krom lopen. Ze zijn ontevreden: moeten dit en dat doen en maken ru zie. Ze vechten om drie gul den. Daar lig ik niet wakker van. hèc Die andere mensen zien ook helemaal niet hoe hard wij werken. En als ze het wel zien, verklaren ze je gewoon voor gek. Zij werken 40 uur. Ik 84. En dat is dan echt werken geblazen, niet lanterfanten, werken. Mijn vrouw maakt ook nog es 45 uur in de week, dus samen komen we op 130 arbeidsuren. Als ik dan zie wat ik heb.niet meer dan een gewone arbeider. Soms minder. Dat klinkt raar, maar het is zo. Ik wil helemaal niet zeggen dat ik zo zielig ben, helemaal niet. Maar de mees te mensen hebben ergens een caravan staan, waar ze het hele weekend inzitten. Nou, ik heb geen caravan. Ik heb een tweedehands bestelwa gen voor me werk en ik heb sinds kort een oud autoofje. I k zou trouwens geeneens een weekend weg kunnen. Pech Deze bank is kapot, heb ik van me broer overgenomen. Een nieuwe ken ik niet aan begin nen. Dit jaar zijn we naar

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23