Ron Kruidhof Leiden tilt naar zege Wielerbond blind voor betalingen "amateurs" Hennie Plezier: "Alleen een titel doet me nog wat" 1S3EHÏ® Blom wil graag bij Istanboel en Cantu ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 WASSENAAR - Aanleg voor judo kan Henny Pleizier, eén van de vijf Nederlanders die volgende week deelneemt aan het wereld kampioenschap. bepaald niet worden ontzegd. Dat bleek al toen hij zich op 6-jarige leeftijd aanmeldde bij de Haagse ju dovereniging Wagner, die hij nog het hetzelfde jaar moest verlaten. Oostbloklanden beschouwen sport nu als propagandamiddel voor hun politiek. De mensen kunnen daar veel meer tijd en aandacht aan hun sport besteden. Ik denk dat de Nederlandse top echt niet minder is dan toen. Al leen de Europese top is breder en sterker geworden" ter 1 Door verhuizing naar Wassenaar kon de toen 15-jarige Pleizier zich gaan meten met de leerlin gen van sportschool Snel-lenig. "Met alleen pootje haken en de eerste houdgreep onder de knie werd ik na een halfjaar al Neder lands aspiratenkampioen in het zwaargewicht" Sindsdien grossiert de 22-jarige Wassenaarder in de nationale ti tels. "Medailles zeggen me nu niets meer. Alleen titels doen me nog wat", laat hij zich ijskoud ontvallen, om de aanleg voor de judosport nog verder te onder strepen. Bij Snel-lenig hield Pleizier het ook snel voor gezien. "Omdat toen wel duidelijk was geworden dat ik een talentvolle judoka was, ben ik daar vandaan naar sportschool Luiten gegaan. In Leiden hadden ze indertijd be tere sparringpartners voor me" Stad en land Momenteel reist de tweedejaarsse nior stad en land af om nog ge lijkwaardige sportgenoten te kunnen ontmoeten. "Wekelijks maak ik 1500 kilometer, 's Maan dags zit ik in Amsterdam, dins dags in Amersfoort, donderdags in Rijswijk, op zaterdagmiddag ga ik altijd naar bondstrainer Pe ter Snijders in Eindhoven en 's zondags train ik met de kernse lectie in Harderwijk", somt hij op. "Tja, ik kan niet anders, want in de buurt heb je geen trainings faciliteiten en gelijkwaardige te genstanders" Die ontmoette Pleizier wel enkele weken geleden op het Neder lands kampioenschap in 's Gra- venzande, waar hij in de finale van de halfzwaargewicht-klasse van de Amsterdammer Henk Numan verloor. Voor de eind strijd van alle categoriën trok de 95 kilogram wegende judoka zich terug. "In de halve finale bles seerde ik mijn schouder tegen Sjef Weber. Als ik een spuit had genomen dan had ik mee kunnen doen, maar die gok durfde ik niet te nemen. Voor die blessure ga ik nog steeds elke dag naar de fysio therapeut. Zoals het er nu uitziet zal ik er geen hinder meer van ondervinden op het wereldkam pioenschap" Zwichten In Parijs, waar de sterkste judoka's van de wereld elkaar ontmoeten zal de 1.95 meter .lange sportin- structeur van de 'Bijlmerbajes ongetwijfeld ook enige malen moeten zwichten. Van de Ne derlandse équipe maakt alleen Peter Adelaar een- kans op een medaille in de superzwaarge- wichtklasse. De vier anderen zullen waarschijnlijk in een eer der stadium al sneuvelen. De glo riedagen van het Nederlandse judo, waarin Geesink en Ruska als reizende ambassadeurs op traden, lijken dan ook voorlopig verleden tijd. "Maar dat is echt geen frustrerende gedachte. Want zeg noü zelf. Geesink hoef de maar een paar partijen te ju doën om wereldkampioen te worden, terwijl je toen alleen pu re amateurs had. In die tien jaar is er heel wat veranderd. De JUDO - Sjef Weber uit Eindhoven heeft een kort geding aange spannen tegen de Nederlandse Budobond (BBN). De 30-jarige judoka eist alsnog opneming in de nationale ploeg, die dinsdag naar Parijs vertrekt om in de Franse hoofdstad deel te nemen aan de wereldkampioenschap pen. Het geding komt maandag voor de Haagse rechtbank aan de Kansen Over zijn kansen in de Franse hoofdstad meldt Pleizier "Peter Snijders heeft maar vijf judoka's geselecteerd, want volgens hem maken de Nederlanders in de drie andere gewichtsklassen geen kans om de voorronden door te komen. Dus hij verwacht dat we ons kunnen plaatsen voor de laatste acht". Het bereiken van de finalepoule zou voor de open Zweedse kampioen ook beteke nen dat zijn doel voor dit jaar, zich kwalificeren voor de Olym pische Spelen, is gerealiseerd. Over de Spelen heeft Pleizier ook zo zijn eigen gedachte. "Ik vind jammer dat het NOC niet de Olympische gedachte "Meedoen is belangrijker dan winnen" na streeft. Bovendien voor één Ne derlandse zeilboot die meedoet aan de Spelen kan de hele Ne derlandse judoploeg naar Mos kou gaan. Als ze nu wat soepeler zouden zijn dan kan volgend jaar een aantal judoka's vast wat erva ring opdoen. Ik weet zelf dat de meesten de eerste keer in het bui tenland op hun benen staan te trillen van de zenuwen. Pas na de vijfde keer stond ik bijvoorbeeld zelfverzekerd op de mat" 3£aHüiHl t zijn vrije tijd ook nog judoeent op een sportschool in Wassenaar: "Jammer dat het NOC niet de Olympische gedachte nastreeft'' Mocht Plezier zich niet plaatsen voor Moskou dan is hij er in 1984 in ieder geval wel bij. "Want op je 26ste zitje aan de top als judoka. Jongens als Geesink en Ruska werden ook pas rond hun dertig ste wereldkampioen. Tegen die tijd ben ik ook bereid om nog meer en harder te gaan trainer- Een nadeel is alleen dat ik in de Kruidhof: uitblinker DORDRECHT - Hoewel Ervin Giddings nog altijd niet op het niveau speelt, dat de technische leiding van Parker Leiden hem aan het begin van het seizoen had toegedacht, gaat er wel een inspi rerende werking van de Ameri kaan uit. Spelers als Sid Bruins- ma en Ron Kruidhof, door de komst van Giddings niet zeker van een basisplaats, worden door zijn aanwezigheid aangezet tot een optimale prestatie. Afgelopen weken dwong Bruinsma met zijn uitstekende spel een plaats in de basis af. terwijl gis teravond Ron Kruidhof dat deed tegen Rowic (87-103). Het onder streept weer eens de grote kracht van Leiden, dat het ook met en kele spelers die uit vorm zijn makkelijk tot een overwinning kan komen. Want behalve Gid dings kende ook Bruinsma een off-day. Dat werd echter goeddeels gecom penseerd door de productieve bui van Kruidhof. De voormalige spelverdeler van Rotterdam Zuid had in de eerste periode als enige Leidenaar op de goed uitgevoer de zóne van de Dordtenaren een passend antwoord klaar. Kruid hof schoot van afstand met De ploeg van Maarten van Gent die dit seizoen samen met Flamin go's. Punch en Donar om de vier de plaats, die recht geeft op deel name aan de Play Ol'fs. strijdt kon het gevaar van Leiden, gister avond in de persoon van Kruid hof belichaamd, niet ontmante len. Met zijn 21 punten in de eer ste periode zorgde de Leiden- nieuweling er voor dat zijn club nog voor de rust de 19-12 achter stand omzette in een 42-48 voor sprong. De Dordtse motor die in de begin fase zo gesmeerd liep ging, nadat Leiden bij 33-28 van een man-to- man overschakelde naar een zo ne, steeds stroever lopen. Het rustsignaal klonk dan ook zeer aangenaam in de oren van de Rechtstedelingen. Maar ook tij dens de pauze kon Rowic-coach Maarten van Gent zijn jonge pu pillen niet die instructies geven die nodig waren om de Leid se zone te kunnen ontrafelen. Hen nie Blom daarentegen wees er nog eens op dat zijn club ook za terdagavond nog een wedstrijd tegen Flamingo's moet afwikke len. De Leidenaars intepreteer- den die woorden op de juiste ma nier en in de nog geen zes minu ten tijd werd Rowic op een on overbrugbare achterstand (50-63) gezet. Vervolgens mochten Was hington en Plaat even rusten en konden Kip en Leysner zich van hun trainingspak ontdoen. Rowic vocht in die tweede helft meer tegen zichzelf, want de for matie van Van Gent leed veel balverlies en durfde te weinig van afstand te schieten. Alleen Rick Lewis deelde onder het bord wat plaagstootjes uit. Hij had echter te weinig gelijkwaardige spelers om zich heen lopen om het de vi- ce-kampioen moeilijk te kunnen aken Bo end it kwa de tweede Amerikaan Rowic beschikt, Jimmy Moore, in de tweede periode bijna niet meer aan scoren toe. En dan ma ken ploegen als Rowic geen schijn van kans tegen Leiden, want Blom kon het zich zelfs permitteren om met Woudstra en Washington op de bank aan het duel te beginnen Scores Leiden: Kruidhof 33. Woudstra 20 en Plaat 16 punten. Scores Rowic Dordrecht: Lewis 25. Heijdeman 22 en Ridderhof 20 punten. HERMAN POOS DORDRECHT - Parker Leiden- coach Hennie Blom verneemt vandaag vanuit München welke drie ploegen zijn vereniging in het Europese toernooi voor be kerwinnaars ontmoet. Inmiddels zijn de acht clubs, waar uit twee poules van vier teams worden samengesteld, al bekend. Het zijn: Emerson Varese (italie). Caen BC (Frankrijk), KK Zadar (Joegoslavië), Panathinaikos Athene (Griekenland), Eczaciba- si Istanboel (Turkije). FC Barce lona (Spanje) en het Italiaanse Gabetti Cantu dat vorig jaar EBBC in de finale in het toernooi van bekerwinnaars versloeg. De eerste twee van elke poule plaat sen zich voor de halve eindstrijd. Van enige loting is overigens "Ik hoop daarom dat we in een poule komen met Istanboel, want in Nederland zitten veel Turken en dan zijn we er zeker van dat de Groenoordhal vol zit met die wedstrijd", verklaart Blom. "Verder mag ook Cantu bij ons in de poule zitten. Daar weet ik DENEKAMP (GPD) - Jarenlang heef! de KNWU zich bediend van een ongehoord staaltje van struisvogelpolitiek wanneer het de betalingen aan amateurwiel renners aanging. Binner. het pe loton was het immers een vijftal jaren geleden al een publiek ge heim. dat de amateursport niet geheel zuiver was. Bij de ama teurs gingen bedragen rond, al leen was het de vraag in hoeverre die toelaatbaar en ethisch ver antwoord waren. De bond meen de tegen beter weten in, dat het slechts om onkostenvergoedin gen ging. die weliswaar ruim uit vielen. maar toch zeker niet in het absurde lagen Hoe dat in de bond altijd is geweest, of hoe blind zij altijd bewust of onbewust heeft gehandeld, bleek tijdens de inmiddels historische vergadering van de pVAS (de belangenvereniging voor spon sors), nu twee weken geleden. Herman Krott de voorzitter van de BV AS en ploegleider van een van de grootste amateurspon sors, legde zijn functie neer om dat hij net als alle andere ploegleiders voortaan de normen te binten wilde gaan. „En daarom wil ik niet langer voorzitter blij ven". stelde Krott. Anders ge zegd: Krott had de knuppel in het hoenderhok gegooid, en de KNWU kon na schuldbekente nissen van de overige ploeglei ders de balans opmaken Vernietigend toekomst naar Japan moet gaan. Daar liggen de goeie trainings partners wel voor het oprapen" HERMAN POOS tenminste wat van. Ik heb thuis nog de videobeelden van de fi nale tussen EBBC en Cantu" EBBC dat de voorronde voor de Europa Cup voor landskampioe nen overleefde werkt een hele competitie af met Bosna Seraje- vo. MaCeabi Tel Aviv, Real Ma drid, Synadine Bologna en Parti- zan Belgrado. een detail. Het geeft echter wel aan. hoe benauwd Van Egck en Snoeyink zijn voor uitspraken, die de affaire een nieuwe dimen sie kunnen geven Beiden zgn het overéén ding echter wel eens: de premies zgn veel te laag en het stelsel is derhalve nodig aan re novatie toe. Van Eijck „Het is volstrekt aan vaardbaar. dat een renner als Herman Snoeyink 200 gulden krijgt als hjj in Limburg Ms wint. Daar zijn immers zijn autokosten bg inbegrepen. Nou. dan vind ik zo'n bedrag niets te veel. In het buitenland krijgen winnaars au to's en kleuren-tv's. Als Herman Snoeyink wereldkampioen cyclecross zou worden, wil ik hem best 5000 gulden geven. Als iemand de Ronde van Oostenrijk wint, krijgt hij immers een auto van 17 nuile. Waarom mag ik dan geen geld geven? In Nederland zitten we veel te laag met onze premies. Wie gaat er nu nog voor 50 gulden fietsen? Dus ook ama teur-topsport is niet meer moge lijk zonder geld. En zo denk ik t t alleen c ent de vergadering Zo denkt 80 pro- anwezigen op de Eindhoven er- KRUIP MCX3 EVEW HyJ MOEÜ2R V£ vaxiu oucae V£- i-J-iri De eerste indrukken van de KNWU zijn vernietigend voor de Neder landse amateurwielersport. De topamateurs krijgen gelden, die in geen enkele verhouding staan tot de regels die bijvoorbeeld door het IOC zijn opgesteld Ook het premiestelsel van de KNWU wordt duidelgk door de sponsors aan de laars gelapt Bovendien zijn zij bereid om dat open en bloot toe te geven. Naar aanlei ding van de onthutsende cgfers beraadt de KNWU zich over de te Sportcommissielid Bas Goud: „De cijfers die op de vergadering be kend zijn gemaakt, hebben mij geschokt. Overigens wordt er nu al gefluisterd, dat er een nieuw premiestelsel zal komen met meer kans op betalingen. Dat is echter nog lang niet zeker. Als de mening is dat de premies te laag zijn, zullen ze aangepast worden. Als de sponsors dan echter deze normen nog te buiten gaan, zul len we ingrijpen en sancties tref fen". Onbestraft Voorlopig laat de KNWU de zon daars dus onbestraft, terwijl dit een uitgelezen kans was om de wielerwereld aar\ te tonen, dat met de reglementen niet meer de hand kan worden gelicht Bo vendien had Herman Krott een afschrift van het premiestelsel dat de sponsor Van Eijck Herman Snoeyink in het vooruitzicht stelde. In het uiterste geval zou den zelfs licenties van Van Egck en Snoeyink in gevaar komen. Bas Goud wil daar echter niets van weten. Onder het motto „We moeten met de toekomst leven" en „In 1980 zal alles in goede ba nen worden geleid", zal de KNWU de hand wel over het hart strijken. Goud: „Van Eijck heeft met ons een gesprek gehad en daarin heeft hij toegegeven, dat hij de toegestane premiebedragen had overschre den. Hij heeft zgn excuses aan geboden en toegezegd dat hij zich in het vervolg aan de richtlijnen zal houden. Van Eijck is nu het slachtoffer, maar tijdens die ver gadering vielen de beschuldigin gen over en weer Er zijn meer sponsors, die zich niet aan de richtlijnen houden Van Eijcks Schilderwerken is ge vestigd in L'bach over Worms, een plaatsje tussen de Zuidlim- burgse heuvels. In die contreien is de wielersport van oudsher ge liefd; de volkssport bg uitstek dus. Vandaar dat Van Egck het plan opvatte om een wielerploeg te gaan sponsoren om zodoende de nodige publiciteit te verga- "Zakcent" „Het is misschien verkeerd gere deneerd. maar voor een adverten tie geef ik meer uit dan voor een wielerploeg. En dan mogen de renners best een goede zakcent hebben", vertelt Van Egck. De Limburger onderhoudt in zijn bedryf veertig schilders en begon dit jaar op"bescheiden schaal met eert w ic lerploeg Vooi v olgi nd seizoen wilde Van Egck een pu bliekstrekker. en die vond hg in de vorm van Herman Snoeyink. met 28 overwinningen ook dit jaar weer recordhouder bg de amateurs „Ik wist dat hg vnj was. dus heb ik hem al in sep tember gecontracteerd", aldus Van Eijck Snoeyink „Een maand geleden ben ik opgeko men met Van Egck. Ik had overi gens nog andere aanbiedingen en ook die sponsors w ilden het pre miestelsel tv builen gaan om mg in de ploeg te krijgen". Hik-wel een van de partgen blijk ba.tl vergeten is wanneer de veelbesproken transactie tot stand is gekomen, is dit slechts Van Eijck staat min of meer model voor de andere ploegen. Hoewel de aanval bijna uitsluitend de Limburgse formatie geldt wor den ook andere ploegen grof be taald. Of zoals de ploegleider van Van Egck. André Wagtmans, het stelde: „We zijn met hetzelfde sop overgoten". Het woord amateu risme mag dan ook wel tussen heel grote aanhalingstekens worden geschreven. Fabeltje Van Egck: „Ach. wat is tegenwoor dig nog amateuristisch. In de hoofdklasse van de voetbalama teurs wordt ook grof betaald Dat zijn qua salaris eerstedivisie- voet bal Iers Je moet wielrenners niet vooraf betalen. Daarom is het ook een fabeltje, dat ik Snoeyink vooraf 10 mille heb gegeven. Dat kan ik niet verantwoorden te genover mgn werknemers, want stel dat Snoeyink morgen een zwaar ongeluk krggt. Ik heb er geen moeite mee om achteraf iets te geven. Maar goed. als de KNWU met nieuwe richtlijnen komt. zal ik mij daaraan houden. Of laat ik het zo zeggen, dat ik met de anderen meega..." Net als Van Egck geldt Herman Snoeyink slechts als voorbeeld voor een bale grote groep De aanval die de laatste weken fron taal op Snoeyink is geopend, doet wat ïrreeel aan Snoeyink gros siert in overwinningen en uitdien hoofde staat hg ver verheven bo ven de rest van het peloton. Bo vendien heeft hg de naam een fi nanciële slokop te zgn. waardoor alle argwaan van de buitenwacht -.t u - Kt Herman Snoeyink wordt niet armer van de wielersport, maar het is onzin om de wantoestanden uitsluitend op de Denekamper af te wente len „Ik ben nog geen miljonair", stelt Snoeyink ter verduidelijking. „Daarnaast voel ik me nog altgd amateur. Het is alleen niet meer dan normaal dat er een inflatie correctie plaatsheeft. Hel leven wordt duurder, dus gaat de pre mie omhoog Stel dat ik in Lim- - p.ikwrg 500 km heen en cent de kilome winst uit. De sjx uitkering echte terug Keken 35 er en tel dan je nsors hebben de niet buiten het moeten beta len, maar eerder een goede regel rfcst moeien stellen. Alleen vind ik het huichelachtig, dat Stiperia, dat volledig achtei liet net heeft gevist, de grootste aantggingen richting Van Egck doet, terwijl zg ook meer wilde betalen". de ko ende

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11