Veiligheidsraad verdaagd Amerikanen zijn heilig verontwaardigd Brezjnjev zeer somber over Russische economie iscard ontkent schenkingen r Iraanse minister zal aanwezig zijn Nog rebellen in moskee 'n Ei hoort erbij JNSDAG 28 NOVEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 ARIJS - President Gis- card d'Estaing van Frank rijk heeft vierkant elke be schuldiging van de hand gewezen dat hij uit handen Van de inmiddels afgezette „keizer" Bokassa van de Centraalafrikaanse Re publiek de diamanten zou hebben ontvangen waar over de afgelopen maan den zoveel te doen is ge weest. De president legde deze verklaring af in het programma „Een uur met de President". 'resident Giscard merkte in verband met geschenken nog Sop dat alles wat hij uit hoofde van zijn functie cadeau krijgt ofwel aan liefdadige instel- «j lingen wordt overgedragen, H dan wel in het presidentieel paleis wordt opgeslagen ten bate van musea. >e beschuldiging dat de Franse president diamanten tot hoge bedragen van „keizer" Bo kassa zou hebben geaccep teerd, werd voor het eerst geuit door het satirische weekblad „Le Canard En- chainé". Naarmate de presi dent zich steeds langer in zwijgen over de kwestie bleef hullen, versterkte dit eerder de kwade vermoedens dan dat het ze uit de wereld hielp. In zijn televisie-discussie gaf president Giscard gister avond een verklaring voor zijn zwijgen. Hij herinnerde aan het bestaan van een wet uit 1881 die een president van de republiek het recht geeft een ieder te vervolgen die hem in zijn eer en goede naam aantast. Gis card voegde eraan toe dat op deze vervolging een veroor deling volgt zonder dat verder bewezen hoeft te zijn dat de beschuldiging op werkelijke feiten berust. President Giscard ging verder met te zeggen dat zijn voor ganger president De Gaulle 118 keer de wet had toegepast en president Pompidou in zijn kortere ambtstijd 17 maal, terwijl hijzelf nimmer een beroep op de wet had ge daan. „Daarvoor in ruil be houd ik me het recht voor", aldus president Giscard voor de televisie „me niet elke dag verplicht te voelen antwoord te geven op alle mogelijke aantijgingen". Hij herinnerde er bovendien aan dat hij in zijn ambtsperiode - dat is sinds eind 1974 - uit principe nimmer een kranteredacteur ontvangen had. Nadat de president vierkant het gerucht over de Bokassa- diamanten naar het rijk der fabelen had verwezen, voeg de hij eraan toe dat niemand er ooit over sprak dat hij de opbrengst van zijn succes- boek „Democratie Frangaise" aan liefdadige instellingen had afgedragen. Ten aanzien van een ander in de publieke opinie hoog opgelo pen probleem sprak de presi dent zich nauwelijks concreet uit dat van de zelfmoord van de minister van arbeid Bou- lin. President Giscard bena drukte dat de minister aller minst in staat van beschuldi ging gesteld was geweest, en dat alle staatsfunctionarissen zich in de kwestie voorbeel dig hadden gedragen. Overi gens vroeg de president om „vrede en rust" ten aanzien van de overleden Boulin. Terwijl de kwesties van de dia manten en de overleden mi nister de president het eerste half uur van het interview stokstijf op zijn stoel hadden doen zitten, veerde de staats- chef zienderogen op toen de drie ondervragers op meer al gemene onderwerpen over gingen. De gesprekspartners waren afgevaardigden van de drie Franse televisienetten, die onder strenge staatscon trole staan, en die - zoals kortgeleden in het dagblad Le Monde werd vastgesteld - niet veel meer dan „hof- nieuws" mogen verspreiden. De meeste Franse kijkers zullen dan ook niet alleen te leurgesteld zijn geweest over de onderdanige houding van de tv-journalisten, maar te vens over de weliswaar uitge kookte, doch vaag blijvende, replieken van de presi dent. Ten aanzien van de problemen in Iran verklaarde de presi dent dat hij een dergelijke ontwikkeling had zien aan komen. Op de vraag waarom hij ajatollah Chomeini onder dak op Frans grondgebied Giscard d'Estaing staat, stijf op zijn^toel, de pers te woord. had verschaft en hem boven dien in die periode de mond niet had gesnoerd, antwoord de de president dat in zo'n ge val Frankrijk het land was geweest dat de opwinding ontketend had zoals die nu ten aanzien van de VS be staat. WASHINGTON - De gebeurtenis sen in Iran laten het Amerikaan se volk, zoals dat heet, niet on beroerd. Een grote, heilige ver ontwaardiging is bezig dit in ve le opzichten soms zo traag rea gerend volk te doortrekken. Dat blijkt niet alleen uit de uiterst gewelddadige wartaal die her en der te hoop lopende vetera nen van voorbije oorlogen uit slaan, maar ook uit zoiets sim pels als het (met het oog op de kerstdagen) in de handel bren gen van een dartboard met een portret van Teherans dolle aja tollah in het middelpunt. Naarmate de crisis langer duurt, groeit in Amerika de frustratie, die vooral wordt gevoed door de r Donald McHenry ADVERTENTIE Goeie hint van de Sint: maak uw adressenlijstje nu compleet. Dus mèt postcodes erbij. Makkelijk als u pakjes gaat versturen. NEW YORK (Reuter/AFP) - De Veiligheidsraad is gisteren een kwartier bijeen geweest. De voorzitter, Sergio Pala- cios de Vizzio, riep op tot vrijlating van de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran en zei dat de raad zal blijven proberen een vreedzame oplossing voor het conflict te vinden in overeenstemming met de beginselen van rechtvaardigheid en het internationale recht. de hand van een bandrecorder, die een van de gasten op de bij eenkomst bij zich had. De presi dent uitte de klacht dat de gegij zelden tot nu toe geen toestem ming hebben gekregen het am bassadegebouw te verlaten om een luchtje te scheppen en wat beweging te krijgen. Ook hebben ze nog geen bad kunnen nemen of van kleren kunnen wisselen sinds ze op 4 november werden gegijzeld. "Dit is een laakbare zaak, een ontering voor iedereen die gelooft in beschaving of fat soen", aldus de Amerikaanse president. eschuldigingen JGADISJU (UPI) - Somalië ïeeft gisteren de beschuldiging (euit dat Ethiopische militaire vliegtuigen twee steden in het ïoorden van Somalië hebben ge bombardeerd. "Daarbij vielen er slachtoffers onder de burgerbe volking, werd veel vee gedood en werden gebouwen en eigen lommen vernield". Somalische minister van voor lichting, Abdisalam sjeik Hoes sein, deelde op een persconferen- ;ie mee dat vier vliegtuigen de iteden Aboedwaq en Galdogob aanvielen. Hierna verdaagde hij de bijeen komst tot zondagnacht, wanneer de Iraanse minister van buiten landse zaken zal zijn aangeko men. De Iraanse zaakgelastigde bij de VN had om dat uitstel ver zocht. Amerika heeft ermee inge stemd. Door tot het einde van deze week te wachten op een debat in de Vei ligheidsraad over de Iraanse cri sis, hebben de Verenigde Staten nog eens bevestigd dat ze voor alsnog voorrang blijven geven aan tactische overwegingen. Zonder overigens op het hoofd punt van de zaak concessies te doen. Dit gaf men gisteravond laat te kennen in gezaghebbende kringen in Washington. Na afloop van de korte bijeenkomst van de Veiligheidsraad legde de Amerikaanse VN-ambassadeur Donald McHenry de nadruk op de volgende punten: De Verenigde Staten hebben be reikt dat Iran per brief de garan tie geeft dat minister van bui tenlandse zaken Abdolhassan Bani Sadr zaterdag naar New York komt, de Veiligheidsraad komt zon dagnacht opnieuw bijeen, of Bani Sadr nu wel of niet aanwe zig zal zijn, uit naam van de raad heeft voorzitter Palacios opnieuw het onschendbare principe be krachtigd van de diplomatieke immuniteit, en heeft hij nog maals de onmiddellijke vrijla ting geëist van de 49 Ameri kaanse gegijzelden. Hoewel een definitieve beslissing nog niet is genomen, acht men het in kringen rond het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington waarschijnlijk dat de Verenigde Staten in de Veilig heidsraad vertegenwoordigd zullen zijn door minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance, als de komst van diens Iraanse colle ga wordt bevestigd. De gelijktij dige aanwezigheid van Vance en Bani Sadr zou voor de eerste keer directe contacten op hoog niveau mogelijk maken tussen Amerika en Iran. De 49 Amerikaanse gegijzelden in de ambassade in Teheran worden gestraft als ze spreken en zijn zelfs met pistolen bedreigd. Dit vertelde president Carter gister avond tijdens een besloten bij eenkomst in Washington met een groep gemeenschapsleiders uit New Hampshire, Vermont en Maine. Volgens Carter is de be handeling van de gegijzelden "niet goed en onterend". Het was verslaggevers in Washing ton niet toegestaan de besloten bijeenkomst van de president bij te wonen. Carters opmerkingen konden worden opgetekend aan Aardschok De Amerikaanse geologische dienst heeft gemeld dat zich gis teren een tweede zware aard schok in het noordoosten van Iran heeft voorgedaan. Deze had de kracht van 7.3 op de schaal yaix Richter. Het epicentrum zou lig" gen op 720 km ten oosten van Te% her an. Ongeveer hetzelfde gebied werd op 14 november getroffen door een schok met een kracht van 6.7 op de schaal van Richter, waardoor enkele honderden mensen om kwamen. Eerder op de dag had het officiële Iraanse persbureau Pars melding gemaakt van een schok met een kracht van 5.4 op de schaal van Richter rondom de stad Masjad in het noordoosten van Iran. Er werd niets gemeld over slachtof fers of schade. TEHERAN - Een stevig slot houdt de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade buitengesloten van de rest van de wereld. Op het ambassadeterrein roepen Iraanse studenten, die de ambassade bezet houden, om berechting van de sjah. DJEDDAH (AFP/UPI) - Uit zeer goede bron wordt in Djeddah vernomen, dat zich nog 200 mohammedaanse rebellen in de kel ders van de moskee in Mekka bevinden en niet 'een handjevol', zoals de Saoedische autoriteiten willen doen geloven. Ze zijn goed gewapend en hebben veel levensmiddelen en munitie die zij dagen voor de overval al naar de kelders en riolen van de moskee hebben gebracht. In de eerste week van de bezetting heeft de nationale garde 300 rebellen gedood of gevangen genomen, zodat de rebellen aan vankelijk met 500 man moeten zijn geweest. Alle uitgangen van de moskee, ook die van de ondei aardse gewel ven, worden door de nationale garde bewaakt. De vraag is, hoe lang de bezetters het nog kunnen uithouden. Gezien het lot dat hun wacht, zullen zij zich niet overgeven voordat zij hun laatste patroon verschoten hebben. Volgens Saoedische persberidhten zouden zij nog enkele gegijzelden hebben. MOSKOU (UPI/Reuter) - De Sow- jet-Unie heeft dit jaar een graan oogst geproduceerd van slechts 179 miljoen ton, een vierde min der dan de recordoogst van vorig jaar (237 miljoen ton). Dit heeft de Russische president en partijlei der Leonid Brezjnjev gisteren bekendgemaakt. Brezjnjev zei dat in termen van graanproduk- tie dit jaar "zeer moeilijk" was. Hij weet de slechte oogst aan de "grillen van het weer, waarvan de grote graangebieden van ons land in sommige jaren te lijden hebben". Westerse deskundigen in Moskou wijzen erop dat het weer inder daad een belangrijke rol speelt bij de graanproduktie in de Sowjet- Unie. Zij menen echter dat het land tevens te lijden heeft van grootscheepse mechanische mankementen, tekorten aan on derdelen voor landbouwmate- rialen, inefficiënte oogstmetho- den, tekorten aan mankracht, ge brekkige transportmogelijkhe den en opslagprocedures die zo vertragend werken dat de oogst vaak op het land staat te rotten of op spoorwegemplacementen. Het slechte oogstresultaat van dit jaar kwam overigens niet geheel onverwacht. Russische functio narissen gaven al eerder te ken nen dat de voorgenomen 227 miljoen ton niet zouden worden gehaald. Het is echter de slecht ste oogst geworden sinds 1975, een rampjaar toen slechts 140 miljoen ton van de velden werd gehaald en een flink beroep moest worden gedaan op de Amerikaanse graanmarkt. Naar verwachting zal dat dit keer ook gebeuren. Brezjnjev maakte het slechte oog stresultaat bekend in een toe spraak tot het centrale comité van de partij, aan de vooravond van de presentatie van de jaar lijkse begroting aan het parle ment. In zijn toespraak wees hij er tevens op dat de Russische economie op veel gebieden spanningen vertoont, en hij liet doorschemeren dat de economi sche doelstellingen voor volgend jaar zullen moeten worden ver laagd. De economische groei van dit jaar loopt al ver achter op de plannen. De industriële produk- tie had volgens de verwachtingen in 1978 met 5,7 procent moeten groeien, maar over de eerste drie kwartalen van het jaar lag het fei telijke cijfer rond de 3,5 procent. De olieproduktie van de Sowjet- Unie zal volgens Brezjnjev op 585 miljoen ton uitkomen - 8 miljoen ton minder dan de doelstelling en slechts 2 procent meer dan vorig jaar. De 72-jarige leider verheelde niet dat, ondanks grote injecties van kapitaal en mankracht, de Sowjet-economie niet de ver wachte resultaten zal boeken. Brezjnjev zei dat in de jaren tach tig - wanneer veel deskundigen in het Westen een terugval in de Russische olieproduktie voor spellen - er een heroverweging van het totale energiebeleid zal moeten plaatsvinden en een radi cale wijziging in de balans van het energieverbruik. Zo zal er moeten worden beperkt in het gebruik van olie voor verwar mingsdoeleinden, zal het gebruik van gas moeten worden opge voerd evenals de ontginning van nieuwe kolenvelden. Ook het ge bruik van kernenergie zal moeten toenemen. Flinke kritiek had Brezjnjev op de Russische spoorwegen en op de ijzer- en staalindustrie. Tenslotte moest ook de bouwsector het ontgelden wegens het achterlaten van bouwprojekten die slechts half voltooid zijn. De Russische leider kondigde aan dat voor volgend jaar het aantal nieuwe bouwpro jekten zal moeten worden ver laagd. Campora weg BUENOS AIRES (UPI) - Ex-presi dent Hector Campora die drie en een half jaar op de Mexicaanse ambassade in Buenos Aires heeft vertoefd, is gisteren uit Argenti nië vertrokken. De 70-jarige Campora ging aan boord van een vliegtuig dat het gezelschap naar Bogota zou brengen. Vandaar ging de reis naar Mexico. Campora was pre sident van Argentinië van mei tot juli 1973 toen Juan Domingo Pe- ron uit ballingschap in Spanje te rugkeerde en de macht aan zich trok. Na de militaire staatsgreep in maart 1976 zocht Campora asiel in de Mexicaanse ambassa de. Nieuw lid Russisch Politbureau MOSKOU (AFP/Reuter) - Ni kolai Tichonov (74), eerste plaatsvervangende premier van de Sowjet-Unie, is giste ren gekozen tot lid van het politbureau van de partij, zo wordt officieel in Moskou meegedeeld. Een jaar geleden werd hij kandidaat-lid van dat bureau. Michail Gorbatsjov (49), de specialist voor land bouwzaken van de partij, is tot kandidaat-lid van het Po litbureau gekozen. De verkie zing van beiden gebeurde door het centrale partijcomi té, dat 285 leden en 140 kandi daat-leden telt. Tevens is meegedeeld, dat pre mier Alexej Kosigin herstel lend is van een ziekte en dat hij waarschijnlijk spoedig zijn werk zal hervatten. Het Politbureau telt nu dertien leden. Tichonov is specialist op het gebied van de indus trie. Sinds lang is hij een van de naaste medewerkers van president Breiyryev. Tichonov is lid van de partij sinds zijn 35ste. Voordat hij in de politiek ging, studeerde hij werktuigkunde. Hij werkte als ingenieur, hoofdingenieur en fabrieksdirecteur, voordat hij een hoge post kreeg aan het ministerie voor de staal industrie in Moskou. Van 1955 tot 1957was hij ondermi nister voor de staalindustrie. In 1965, toen Chroesjtsjev als premier werd afgezet, werd hij plaatsvervangend pre mier. Tot 1976 trad hij niet up de voorgrond. Toen werd h(j eerste vice-premier. onvermijdelijkheid van het in zicht dat de verhoudingen in de wereld economisch, politiek en militair een zelfbeheersing ver eisen die dit volk allerminst is aangeboren. Nog kan Carter zich verzekerd weten van een, achter zijn voorzichtig manoevreren verenigd, volk. Tekenen van af valligheid echter dienen zich evenwel aan. Te Teheran manoevrcert congres lid George Hansen op zo'n ma nier dat bij de ayatollah en zijn aanhangers heel wel twijfel zou kunnen rijzen over de Ameri kaanse eensgezindheid. Hansen, uit Idaho, is een uiterst conser vatief heerschap van niet geheel onbevlekte reputatie. In 1975 kreeg hij - een niet ten uitvoer gelegde - gevangenisstraf van wege een schandaal met verkie zingsfondsen. Hij heeft in een eerder stadium van de crisis zelfs opgeroepen tot het in staat van beschuldiging stellen van president Carter als deze zijn politiek van „afwachten en ver zoening" in Iran zou voortzet ten. Hij heeft zich ook ingespan nen om via het Huis van Af gevaardigden de verdragen over de teruggave van het Panama kanaal te torpederen, om nog maar niet te spreken van zijn noest streven naar steun voor het regime-Somoza in Nicara gua. In deze verkiezingstijden heerst alom vrees voor de kiezer. En als die kiezer in toenemende mate blijk geeft van gefrustreerde woede, wordt het voor vele poli tici steeds moeilijker te blijven zeggen dat „harde acties", het schieten van de heup, zeker geen oplossing biedt zolang het uit zicht bestaat dat de gegijzelden worden losgelaten. En het is evenzeer een feit dat omtrent de afloop van een eventuele mili taire onderneming als enige ze kerheid de geschatte verliescij fers bestaan, die de computers van het Pentagon in de marge van een variëteit aan plannen uitbraken. President Carter heeft dinsdag tijdens een ontbijt met demo cratische leiders uit de volks vertegenwoordiging vastge steld dat „de eer van het land" in Iran op het spel staat. Volgens Senator J. Bennet Johnson heeft hij ook meegedeeld dat 's lands eer zwaarder weegt dan het le ven van de gegijzelden. Senator Russell Long ziet de gijzeling als een daad van oorlog, waartegen maatregelen moeten worden genomen: „Dit betekent niet dat je ze moet bombarderen, maar op den duur moeten we tot mili taire actie overgaan". Ook: „De president doet zijn uiterste best, maar uiteindelijk zal hij denk ik meer moeten doen". Per televisie sprekend vanuit Te heran onthulde Congreslid Han sen dinsdagmorgen een strikt geheim Amerikaans document, dat de bezetters hebben aange troffen in de ambassade. Daarin wordt, beweert hij, gesproken over het gevaar van een gijze- lingsact ie, indien de sjah tot de VS zou worden toegelaten. Dat was drie maanden geleden. Er stond ook bij dat de gevallen monarch pas zou kunnen komen als de bewaking van de VS-am- bassade in de Iraanse hoofdstad aanmerkelijk was versterkt. Dit soort feiten zaait verontrus ting in Amerika, waar minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zijn voorganger Kissin ger heeft laten komen teneinde hem beleefd doch dringend te verzoeken voorlopig af te zien van commentaar op de behande ling van de crisis. In het licht van dit alles is het nauwelijks een troost dat de sjah volgens de Washington Post, misschien nog deze week kan vertrekken uit het Cornell Medical Center in New York, nadat een laatste galsteen door een Canadese specialist is ver wijderd. Het kwaad is geschied. En het woord Iran zal nog vele malen worden genoemd, als de ze crisis weer voorbij is, in de verkiezingsstrijd, die momen teel vrijwel tot stilstand is ge komen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9