Belasting-vrijstelling voor rente gaat naar f 500 D'66-fractie boos over wet kernafval 'Kabinet moet bij kernbewapening risico's nemen' RAGEN IN KAMER VER VERDRONKEN RGENTIJNSE MAN Uitwijzing dreigt voor jongetje (10) Gezagvoerder koelschip spoedig naar Nederland BDAG 28 NOVEMBER 1979 BINNENLAND B1Jel te HAAG (GPD) - Kamerleden D'66, PvdA en PPR willen onderzoek naar de uitwijzing de Argentijn Sergio Meijnet, zaterdag in wanhoop in het ide Westerscheldewater ong en vermoedelijk ver- pk. „Is het gebruikelijk dat ge vreemdelingen zonder eni- negeleiding na de schokkende aring van de weigering tot lating worden terugge- lird", vragen de kamerleden Bsel-Tuinstra (D'66), Roethof dA) en Beckers-de Bruijn 'R) aan staatssecretaris Haars I justitie. un vragen klinkt verbazing >r over de manier waarop de rechaussee in Vlissingen met 22-jarige Argentijn is omge- in. Meijnet kwam naar Zee- met een schip van de Olau- zonder middelen van be an, een retourbiljet of geld om ién te kopen. Hij werd daarom VPggestuurd naar Engeland, in enspraak met de directie tmdelingenzaken van het mi- ;erie van justitie. Zjamerleden zijn verontwaar- -^d over het feit dat Meijnet ener op de boot werd gezet, on- __iks het feit dat hij vrienden in derland had die hem onderdak 9 den bieden en een borgsom ar hem wilden storten. Zij vra- n of het klopt dat de Argentijn chts drie kwartier uitstel heeft had, en daarna met de eerste richting Engeland werd ge- |urd. '.el, Roethof en Beckers willen t staatssecretaris Haars hen uit doeken doet aan welke regels marechaussee zich heeft te uden en wie bepaalt of er van ïni regels mag worden afgewe- n. „Hoe is daarop de democra tize controle", luidt een van h vragen. ■fdvoerder Holtus van het mi- terie van justitie zei gister- nd desgevraagd uit het rap- t van de Vlissingse brigade i de marechaussee te hebben ;repen, dat de met Meijnet be- ;nde familie Witjes uit ordwijk zaterdagochtend -naf half negen bij herhaling ïft gezegd het als waarborg Cllangde bedrag van ruim 2000 Iden onmogelijk vóór elf uur f ochtend byeen te kunnen ïngen. te| marechaussee heeft de heer tjes nog gewezen op de moge- theid om het geld naar het poli bureau in Noordwijk te bren- n. Als het geld aanwezig zou n voor de aankomst van de erboot in Engeland, zeven uur het vertrek uit Vlissingen, had i contact kunnen opnemen met ,ir t immigratiekantoor in Sheer- Oss (Engeland) en dan zou Meij- t weer naar Nederland hebben kund. Geen mens heeft echter innen vermoeden dat een der- lijk ongeluk zou gebeuren", al- is de heer Holtus. ausse hem ook op andere mo- tijkheden heeft gewezen, om 3nnog het geld te bezorgen. "Ik b vanaf het begin van het con- rvt met de marechaussee om If negen zaterdagochtend ge- jjd, dat wij borg zouden staan Dr Sergio, maar dat het onmo- lijk was om 2000 gulden te stor- ii od de rekening van de mare- HELING - De 34-jarige Am- f-damse kunstschilder Mat- is gisteren wegens edwillige vernieling van een iilderij van Van Gogh veroor- ëld tot zes maanden gevange- straf met aftrek en terbe- [likkingstelling van de rege- Het vomnis is conform de van de officier, kakte op 7 maart met een huis- Mtel een kras van 12 centimeter net schilderij "De Aardappele- r" chaussee in een periode van drie kwartier. Ik heb om uitstel ge vraagd, maar dat bleek niet mo gelijk te zijn". De heer Witjes zegt op advies van een advocaat geen aanklacht te hebben ingediend tegen de han delswijze van de marechausse in Vlissingen in verband met de fi- nanciëele consequenties van een eventueel proces. DEN HAAG (GPD) - De beide regeringspar tijen CDA en WD liggen nog „mijlenver" uiteen in hun geschil over de bestemming van het geld dat vrijkomt door de kinder bijslag voor het eerste kind bevroren te houden. Dit bleek gisteren bij de aanvang van het debat over de samenvoeging van alle kinderbijslag-regelingen tot een al gemene volksverzekering. Geen van bei de partijen heeft overigens overwegende bezwaren tegen het wetsvoorstel. De PvdA is teleurgesteld over het wetsvoor stel. Geen van beide partijen lijkt op dit moment bereid water in de wijn te doen. Naar ver wachting zal het conflict zelf dan ook pas morgenmiddag in de Kamer aan de orde komen. Besprekingen tussen de beide woordvoerders hebben tot nu toe nog geen succes gehad. Dat de besprekingen echter nog niet zijn afgelopen, blijkt uit het feit dat het CDA nog geen wijzigings voorstel heeft ingediend. De CDA'er Hermsen, die de beraadslagin gen opende, wees het plan van kabinet en WD om de fondsen te gebruiken voor extra ombuigingen, echter volledig van de hand. Het CDA had niet de bedoeling ge had om extra bezuinigingen voor te stel len, toen de fractie met het voorstel kwam de kinderbijslag bevroren te houden, zei hij. De fractie wilde met haar voorstel juist bepaalde knelpunten uit de weg ruimen, verklaarde hij. De liberaal De Korte, die overigens pas van ochtend aan het woord kwam, wees dit CDA-standpunt van de hand. De WD vindt dat de vrijkomende f 100 miljoen volledig gebruikt moeten worden als aan vullende bezuiniging, zei hij. Daarbij wees De Korte ook op de gevolgen voor de ko mende jaren: hoewel in 1980 de ombui ging zo'n 100 miljoen gulden bedraagt, neemt deze daarna snel toe. In 1981 gaat het al om een bedrag van pngeveer f 150 miljoen, zei nij Naast instemming had Hermsen ock enkele punten van kritiek. Het CDA staat onder meer op het standpunt dat de voorgestelde overgangsmaatregel voor zelfstandigen zonder kinderen te abrupt verloopt. In plaats van het ene jaar waarin de regering de zelfstandigen wil wennen aan het betalen van premie voor de kinderbijslag, stelt het CDA een over gangsperiode van driejaar voor. Dit voor stel kost in de komende jaren f 128 mil joen, aldus het CDA. Kamer wil wijzigingen dekkingsplan DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer heeft tijdens de be handeling van de belasting plannen van het kabinet-Van Agt een groot aantal aanvul lende wensen bij minister Andriessen (financiën) op ta fel gelegd. Van de elf inge diende amendementen en moties is meer dan de helft afkomstig van de grootste oppositie-partij, de PvdA. Enkel van de voornaamste amendementen zijn: PvdA - Een verhoging van de huur waarde voor de duurdere wo ningen en van tweede wonin gen. De fractie stelt een pro gressief verloop van dit zoge naamde huurwaardeforfait voor, waarbij de laagste klas se 1 procent van de waarde bij het inkomen moet optellen en de huizenklasse boven 450.000 gulden 2 procent bij het inkomen moet optellen. Voor de tweede woningen wil de fractie een aparte tabel in gevoerd zien, waarbij de huurwaarde 0,3 procent ho ger wordt gesteld dan de huurwaarde van even dure woningen die hoofdverblijf zijn. - De bijzondere verbruiksbelas ting op personenauto's moet een andere progressie krij gen, waarbij de auto's van 10.000 tot 16.000 gulden enigszins ontzien worden. Het geld dat deze wijziging de regering kost moet worden verhaald op auto's die meer dan 22.000 gulden kosten. - Het btw-tarief op dagbladen moet nul blijven. - De vermogensbelasting moet verhoogd worden van 8 naar 9 promille. - De vrijstelling van ontvangen rente voor de inkomstenbe lasting moet 500 gulden wor den, zij het met toepassing van de zogenaamde saldome thode. CDA en VVD - Ook CDA en WD willen eveneens verhoging van het rentevrije bedrag tot 500 gul den. Ten slotte is door de WD nog voorgesteld: - De bijzondere verbruiksbelas ting op personenauto's tot 10.000 gulden moet 16 pro cent zijn en daarboven 20 procent. - De hoeveelheid alcoholhou dende stoffen die zijn vrijge steld van navordering moet verdubbeld worden. DEN HAAG (ANP) - Enige tientallen woonwagenbewoners zijn gisteren na de uitspraak in het kort geding, dat enkele van hen hadden aangespannen tegen de staat, naar het gebouw van de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) in Den Haag ge togen om een gesprek te eisen met het dagelijks bestuur van de vereniging. Een van de directeuren van de VNG, G. J. van der Top, zegde toe dat het bestuur binnen veertien dagen een delega tie van de woonwagenbewoners zal ontvangen om over hun problemen te praten. Daarna gingen de woonwagenbewoners 'weg. - .De president van de rechtbank in Den Haag, die te kennen gaf niet bevoegd te zijn in te grijpen in de situatie van de woonwagenbe- j woners, stelde in zijn vonnis dat de gemeenten de eersten zijn om 'regelend op te treden' in de noodsituatie van de woonwagenbe- DEN HAAG (GPD) - De vrijstelling voor ontvangen rente in de loon- en inkomstenbelasting gaat volgend jaar naar f 500. Momenteel geldt nog een vrijstelling van maximaal f200. Voor de loonbelasting betekent dit dat ongeveer f 13.000 aan spaargeld vrij wordt gesteld. Dit vloeit voort uit twee gelijklui dende wijzigingsvoorstellen, die door PvdA en CDA-WD-SGP gisteren zijn ingediend bij de be handeling van de belastingvoor stellen van het kabinet. Daarmee staat vast dat het voorstel door de Tweede Kamer zal worden aan vaard. De vrijstelling gaat slechts gelden over het saldo van ontvangen en betaalde rente. Dat betekent dat van de totaal ontvangen renten eerst de betaalde rente moet worden afgetrokken voordat de vrijstelling gaat gelden. Daarmee wordt verhinderd dat naast een belastingaftrek voor betaalde rente ook nog eens de ontvangen rente wordt vrijge steld van belastingbetaling. Be zitters van een eigen huis waarop nog een hypotheek rust, zullen in het algemeen dus niet van de nieuwe regeling kunnen profite ren. De CDA'er Van Rooijen gelooft dat de verhoging van de vrijstelling een stimulans zal zijn tot sparen en individuele bezitsvorming. In dit verband wil hij ook een ver hoging van de vrijstelling voor ontvangen spaarpremies van f750 nu tot f 1000. Belastingplannen Op vrijwel alle overige punten steunt een meerderheid van CDA en WD de belastingplannen van het kabinet, zij het onder enig gemor. Daarmee lijkt vast te staan dat in 1980 het pakje tabak of shag met zo'n veertig cent duurder zal worden, een fles je never f 2,35, een liter benzine 5,13 cent en de krant ongeveer 7 pro cent. De Kamer heeft geen be zwaren aangevoerd tegen de voorgestelde verlaging van loon- en inkomstenbelasting tot een niveau van ongeveer f 32.500 (modaal). In plaats van de voorgestelde belas tingverlaging om de koopkracht te handhaven geeft de PvdA de voorkeur aan een beperking van de stijging van de aardgasprijs en het ontdooien van de kinderbij slag voor het eerste kind. Ook de voorgestelde extra bezuinigin gen in de collectieve sector wijst de fractie af. Alternatieven zijn volgens de PvdA ook onder meer uitrekking van het financierings tekort, hogere exportprijzen voor het aardgas en belastingverho ging voor de hogere inko mens. Voor 1 maart 1980 moeten de be windslieden volgens het CDA met een nota komen waarin alle fiscale maatregelen met betrek king tot het eigen huis achter el kaar gezet zijn. Hierbij wees Van Rooijen ook op onder meer de onroerend-goedbelasti ng, die op korte termijn een van de meest onpopulaire belastingen gewor den is. Het CDA stemt in met het aange kondigde optreden tegen de spaarbiljetten aan toonder, die nu veel gebruikt worden om zwart geld op te ruimen. Ook de stap pen met betrekking tot lijfrente, DEN HAAG - Overzicht van de regeringstafel tijdens de gisteren begonnen algemene beschouwingen in de Eerste Kdmer. Op de voor grond minister Pais van onderwijs, naast hem premier Van Agt en naast hem minister Van Aardenne van economische zaken. waarmee belastingbetaling over forse sommen ontgaan kan wor den, hebben de instemming van de fractie. VAASEN (GPD) - Een tieiy arig Moluks jongetje uit Vaassen, dat ruim twee jaar in ons land woont, moet nog vóór het einde van het jaar ons land verlaten. Het Landelijk Comi té Zuidmolukken (LAC) heeft in een brief aan de Tweede Kamer stelling genomen te gen deze beslissing van staatssecretaris Haars (justi tie). Het jongetje, Jurriaans Syara- namual, kwam in juni 1977 met zijn moeder vanuit Am- bon naar familie in Neder land. Na intensief overleg be sloot de moeder dat het voor het jongetje beter zou zijn als het in Nederland zou worden opgevoed. De moeder ging terug naar de Zuid-Molukken, Jurriaans bleef achter bij de familie Ta- tipikalawan in Vaassen. De moeder tekende een verkla ring van vrijwillige afstand, die gelegaliseerd werd door de Indonesische ambassade in ons land. Daarmee was de adoptie be krachtigd. Staatssecretaris Haars heeft evenwel deze week laten weten dat „geen klemmende redenen van humanitaire aard" aanwezig zijn die verblijf van Jurriaans in ons land rechtvaardi gen. Binnen vier weken moet het jongetje, dat in Vaassen op de lagere school gaat, dan ook ons land verlaten. Het LAC heeft haar verontwaardiging hierover tot uitdrukking ge bracht in een brief aan de le den van de Tweede Ka mer. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De regering heeft gisteren het „goedkeu ringswetje" naar de Tweede Ka mer gezonden, dat het mogelijk maakt dat Frankrijk en Engeland radioactief afval naar Nederland terugsturen. Het gaat om afval dat resteert nadat in de kerncen trale van Borssele opgebruikt uranium opnieuw is opgewerkt - hetzelfde geldt voor Dode- waard. In de Kamer is met verbazing ge reageerd op het wetje. D'66-leider Jan Terlouw noemt het indienen ervan in strijd met een in juni dit jaar aangenomen motie en wil dat de Kamer het wetsontwerp voorlopig maar negeert. De wet is een uitvloeisel van het contract dat de Zeeuwse energiemaat schappij PZEM heeft gesloten met het Franse staatsbedrijf Co- gema, gevestigd in Cap La Ha gue. Cogema is de opwerker van splijtstofelementen, afkomstig onder meer vanuit Borssele. Op 1 januari van het volgend jaar loopt het bestaande contract af; bij af sluiting van het nieuwe contract bedongen de Fransen dat kernaf val, vrijkomend bij de opwerking van de staven, naar Nederland te ruggestuurd kan worden. On danks het feit dat het de PZEM is die het Cogema-contract heeft ondertekend en niet de regering, staat of valt het contract met de goedkeuring van het gisteren in gediende wetje door het parle ment. In juni van dit jaar nam de Kamer een motie aan van mevrouw Lambers-Hacquebard (D'66) die erop neer komt dat de regering aan Frankrijk en Engeland moest laten weten dat er van goedkeu ring van het contract door het parlement voorlopig geen sprake zou kunnen zijn - in ieder geval niet voordat de maatschappelijke discussie over kernenergie voor bij is. Jan Terlouw: „Hoogstens een vaardige pen zou onze verbazing kunnen beschrijven toen wij vanmorgen het ontwerp van wet 1 in handen kregen. Mijn voorstel VERSTEKELING - Een ongeveer moeten, tenzij op korte termijn voorzieningen worden getroffen voor het opslaan van gebruikte splijtstofstaven. Het is dus goed keuren of de centrales slui ten. Ineke Lambers van D'66: „Wat de regering had moeten doen, is bij Frankrijk en Engeland trachten te bewerkstelligen dat er in een contract een bepaalde clausule zou worden opgenomen, bij voorbeeld voor de tijd van drie jaar, tot na de maatschappelijke discussie. Als dat niet was gelukt, dan had men dat het parlement kunnen vertellen. Nu doet de re gering net of haar neus bloedt". DEN HAAG (GPD) - De CDA-frac- tieleider in de Eerste Kamer, prof. J. van Hulst, heeft de rege ring gisteren gevraagd of zij be reid is nationaal beperkte risico's te nemen ten aanzien van het kernwapenbeleid. De CD4f-sena- tor wilde ook weten waar het ka binet dan de grenzen zou trek ken. Hij vroeg de regering al het mogelijke te doen om de kern bewapening terug te dringen. Van Hulst sprak tijdens de algeme ne politieke beschouwingen in de Eerste Kamer. Het parlement moet volgens hem op dit gebied „een stuwende kracht" zijn voor de regering. Maar die zal zich ech ter niet door een eenzijdig Ne derlands standpunt buiten de discussie mogen plaatsen. WD-fractieleider Haya van Some- ren-Downer ging er in haar bij drage van uit dat de Amerikaanse atoomparaplu voor Europa on bruikbaar is geworden. Com promissen sluiten in de politiek vond zij op het gebied van defen sie uit den boze. Zy keurde Frans- Duitse samenwerking op nucleair gebied af. Maar hoe af schuwelijk de gedachte aan be wapening ook is, Europa kan het zich niet veroorloven het te laten afweten, aldus de WD'ster. De Gaay Fortman (PPR) vond dat Nederland invloed kan uitoefe nen door juist datgene te beletten (nieuwe kernwapens) waarover wij nog iets te zeggen hebben. Een alternatief veiligheidsbeleid begint met een radicaal 'neen' te gen de dreiging met kernwapens, aldus de PPR-fractieleider. Haya van Someren bekritiseerde de afwijzing door de Tweede Kamer van de deelname van een gemengde Zuidafrikaanse sport ploeg aan de Olympische Spelen voor gehandicapten in ons land. Het apartheidsprobleem wordt er niet door opgelost en men speelt extreem rechtse groeperingen in Zuid-Afrika in de kaart. Zij vroeg de regering of zij bereid is toch medewerking te verlenen, indien de Zuidafrikaanse sportploeg be sluit toch naar Nederland te ko men. Volgens Van Hulst moet elk signaal van verbetering vanuit Zuid- Afrika gewaardeerd worden. De regering moet instemming be tuigen met de afschaffing van kleine apartheid en multiraciale sportbeoefening. Van Hulst liet - evenals mevr. Van Someren - duidelijk blijken alleen voor dwangmaatregelen te voelen als die in het kader van VN of EG worden genomen. is dat het presidium beslist dat het wetsontwerp voorlopig niet in handen van een commissie wordt gesteld maar dat gevolg wordt gegeven aan de motie. Het komt er dus op neer dat de Kamer dit goedkeuringswetje voorlopig niet behandelt". De regering is vrij duidelijk in haar twintigjarige jongeman is maan dagavond als verstekeling mee- gevlogen met het Nederlandse Rode Kruis-vliegtuig "Henri Dunant". Hij moet zich tijdens het lossen van het vliegtuig in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh hebben verstopt in een ruim. benadering van de Kamer, wordt Na aankomst van het toestel in Sin- de wet niet aangenomen, dan gapore is de jongeman overge- zullen de kerncentrales van dragen aan de plaatselijke immi- Borssele en Dodewaard dicht gratieautoriteiten. ROTTERDAM (ANP) - De gezag voerder van het Nederlandse koelschip 'Emmely' komt binnen enkele weken naar Nederland en zal dan een verklaring afleggen over de verstekelingenkwestie. Het contact tussen wal en kapi tein is tot nu toe maar heel sum mier geweest, zegt directeur J. A van Duijn. Maar tot het onder zoek is afgerond neemt de maat schappij aan, dat er een versteke ling overboord is geraakt en niet gezet. Volgens Van Duin is het niet te recht, dat de bemanning - en ook de federatie van zeevarenden - verband zoekt tussen het ontslag van enkele bemanningsleden en het voorval op 24 oktober in Ni geria. Het ontslag is gevolgd op gebeurtenissen van voor en na die datum, zegt Cool Trans. Van Duin wil geen details kwijt, maar, zegt hij, het was bijvoor beeld wel duidelijk, dat kapitein en eerste stuurman niet konden samenwerken. De eerste stuur man heeft dat duidelijk gemaakt in brieven aan de rederij.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7