Woningbouw blijft ver ichter bij prognoses 'TWINKELTJE ALTIJD GOED ALTIJD GOEDKOOP f effing Rijnland flink omhoog Rechtshulp; steeds meer klandizie Leidse bejaardenbus gaat 10 december rijden WINTERSPORT «BIEDING :%SDAG 28 NOVEMBER 1979 0zin betaalt volgend jaar f 108.- )EN - De verontreinigingshef- g van het hoogheemraadschap nland wordt het volgend jaar ^t bijna 15 procent verhoogd, .zinnen gaan volgend jaar J08.- betalen en alleenwonen- 36,. Mtoe werd vanochtend tijdens K begrotingsvergadering in het luwe Rijnland-gebouw aan de Bestraat beslist. Het hoog- Bmraadschap heeft becijferd t de heffing volgend jaar 46.8 ljoen gulden in het laatje zal ïngen. dit jaar is een opbrengst van miljoen geraamd, terwijl de geffing vorig jaar 35.5 miljoen opbracht. Sinds de instelling van de heffing in 1974 is het tarief al meer dan verdubbeld. Begonnen werd met een bedrag van 40:50 per gezin, dat in 1977 al was ge stegen tot 84,. Het ziet er naar uit dat de verontreinigingshef fing ook de komende jaren nog flink zal stijgen. Zo is te verwachten dat in 1981 de nieuwe grote afvalwaterzuive ringsinstallatie in'Zwaanshoek in bedrijf kan worden genomen. Deze installatie, bedoeld om af valwater uit de Bollenstreek en de Haarlemmermeerpolder te zuiveren, zal een forse invloed op de heffing hebben. Per gezin zal het ongeveer neerko men op een verhoging van 22.50 per jaar. Of de inwoners van Rijnland in 1981 die verhoging moeten betalen hangt onder meer af van eventuele verdere kostenstijgingen en de vraag in hoeverre Rijnalnd een reserve potje zal aanspreken dat inmid dels is gekweekt om al te snelle stijgingen te voorkomen. De stijging van de verontreini gingsheffing wordt veroorzaakt door de steeds stijgende kosten van de zorg voor de waterkwali teit. Rijnland raamt die kosten voor 1980 op 53.6 miljoen tegen 47.7 miljoen die dit jaar worden uitgegeven. De eigenaren van onroerend goed ojT- zullen het volgende jaar ook een forsere rekening gepresenteerd krijgen voor het waterbeheer. De omslag zal - zo werd vanochtend beslist - worden verhoogd van 49, tot 50.50 per hectare of per 500 gulden belastbare opbrengst. Het hoogheemraadschap Rijnland zal volgens de begroting volgend jaar een bedrag van ruim 60 mil joen investeren. Het leeuwedeel - 49 miljoen - gaat naar nieuwe of verbetering van bestaande wa terzuiveringsinstallaties. De zwaarste last voor Rijnland is volgend jaar de installatie in Zwaanshoek die 34 miljoen gul den vergt en in totaal ruim 80 miljoen gulden kost. pi ■uisvuil kan nnenkort })k worden eggebraclit J DEN - Mensen die met over- llig huisvuil zitten, kunnen dat rmenkórt zelf op zaterdag rengen bij de reinigingsdienst i tn de Noorderstraat. Het moe- n wel kleine hoeveelheden zijn. "annemers kunnen bijvoorbeeld [tet gratis gaan lossen. De reini- ngsdienst denkt er ook aan de >ort van de vuilverbrandingsin- aan de Gabriël Metzu- raat in de toekomst voor parti- ilieren open te zetten. Dit deel- de directeur van de gemeente- iniging, de heer Van Overmeire .^steren mee in de raadscommis- voor economische zaken, gens Van Overmeire zal, als de huisvuil zo doorgaat, de over jaar "vol" zitten. In 1975 tield men er nog rekening mee at het maximum pas in 1987 zou jn bereikt. De gemeente Leiden inkijkt nu samen met andere uidhollandse gemeenten of el- jers nog een vuilverwerkingsin- allatie kan worden gebouwd, ïrigens zou de Leidse verbran- ingsinstallatie minder snel vol jn als de mensen hun huisvuil ,}3X beter sorteerden. De reini- eingsdirecteur zei dat uit sor- 'erproeven was gebleken dat jassen het huisvuil 20 tot 22 pro cent papier zit. Hiervan is 8 tot 9 rocent geschikt om tot pulp te rorden vermalen. Wanneer al dat papier er niet tussen zat, zou Lei en zijn eigen huisvuil nog drie riar langer kunnen verbranden, o zei Van Overmeire. LEIDEN - De woningbouw in Leiden is dit jaar ver achtergebleven bij de verwachtingen. Uit de laatste gegevens van het Bureau Statistiek van de gemeente blijkt dat dit jaar slechts 393 woningen zullen worden opgele verd. Ook het aantal in aanbouw genomen wo ningen blijft achter bij de verwachtingen. De teruggang in de bouw werd gis teravond aan het licht gebracht door het PvdA-raadslid Borde- wijk. In een ambtelijke nota van M. A. Logtenberg, chef van de af deling stadsontwikkeling, werd dit jaar nog voorspeld dat 1979 een topjaar zou worden. Ambte naren van de gemeente gaven gis teravond toe, in een vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting, dat de progno ses voor 1979 te optimistisch zijn geweest. Volgens de heer Schilder van de gemeente is de teruggang in de woningbouw te wijten aan het moeizame verloop van allerlei procedures en de besprekingen met het ministerie. Ook de ver minderde interesse voor de wo ningbouwmarkt van particuliere beleggers zou debet zijn aan de terugval. Ambtenaren geloven verder dat de voorspelde piek in de woningbouwproduktie zal verschuiven naar volgend jaar en naar 1981. Volgens de gemeente lijke planning moeten in 1980 943 woningen worden gebouwd en zouden in het jaar daarna 1830 woningen kunnen worden op geleverd. Niet gerust Het socialistische raadslid Borde- wijk liet weten er niet op gerust te zijn dat die aantallen woningen worden gehaald. Volgens Bor- dewijk zit bij de plannen die in de pen zijn een aantal geweldig kwetsbare bouwplannan waar van het maar de vraag is of die kunnen worden gerealiseerd. "De plannen gaan ondermeer over de bouw van een groot aan tal woningen in de stadsvernieu wingsgebieden De Kooi en Noorderkwartier en over een aantal onzekere voornemens van particulieren", aldus Bordewijk. Mevrouw Koning (PvdA) drong er bij wethouder Waal op aan dat zo spoedig mogelijk wordt begon nen met woningbouw op het Wit te Singel/Doelenterrein en op het Schuttersveld. Het PvdA-raads lid zei er bang voor te zijn dat, als nog langer wordt gewacht, de bouw van goedkope woningen op deze terreinen steeds moeilij ker zal worden. De heer Ham (CDA) drong opnieuw aan op een spoedige ontwikkeling van de Stevenshofpolder, de Leeuwen hoek en Roomburg. Mankracht Wethouder Waal meent dat de problemen bij de woningbouw produktie voor een deel zijn te wijten aan het gebrek aan man kracht bij de gemeente. Volgens de wethouder is dit een geweldig groot probleem en is dagelijks voelbaar hoe knellend de situatie is door het tekort aan ambtenaren die aan plannen kunnen werken. Mr. Anneke Dekker, mr. Roh Uier en Margriet dc Boer (v.l.n.r.), de medewerkers van het Bureau voor Rechtshulp voor het pand aan de Heren gracht waarin ze hun werk zaamheden sinds 18 april uit voeren. De foto werd ~p '3 avril ge maakt. LEIDEN - "De Over- dekte" is dakloos. Zover is men al gevorderd bij de sloop van het ge bouw van eens de merkwaardige omwenteling van kerk naar zwem bad doormaakte. Een stukje jeugd sentiment van de talloze Leidenaars die er zelf het zwemmen onder de knie kregen of er hun kinderen zwemles zagen krijgen gaat ver dwijnen. Op dat plekje aan de Haarlemmerstraat moeten moderne appartementen komen. LEIDEN - De Leidse 'be jaardenhuis' gaat op 10 de cember op weg. Vijf dagen per week zal het op acht bejaarden en mindervali- den berekende busje door de stad rijden. Daarbij zal het dagelijks een dertigtal halteplaatsen aandoen. Welke plaatsen dat zijn is nog niet bekend; deze worden samengesteld aan de hand van de herkomst van de aanvragen. In principe zullen de halteplaatsen zijn gelegen bij bijvoorbeeld zie kenhuizen, verzorgingstehuizen, winkelcentra, de Groenoordhal- len en Dienstencentra. Slechts bij uitzondering kan de bejaarde of mindervalide van huis worden gehaald. De bejaardenbus is een initiatief van de Kommissie Aktie Bus en de Junior Kamer Leiden. Het Sterbus-project, zoals de offi ciële benaming van het plan luidt, is voortgekomen uit een initiatief van bezoekers van de Dienstencentra, de Nederlandse ouderenbonden en de (toenmali ge) ANIB-afdeling Leiden. Via giften en acties wist de Kommis sie Aktie Bus de eerste gelden voor de aanschaffing van een busje bijeen te brengen. Begin 1978 kwam het contact met de Junior Kamer Leiden tot stand, waarna men tot gezamenlijke ac tie overging. Het resultaat van die gezamenlijke inspanning is dat er een busje kon worden aange schaft. Ondanks de vele acties en giften is er nog onvoldoende geld voor de exploitatie van de bus binnen. Daarom heeft de Junior Kamer een boekje, 'Leiden door Leiden', laten uitgeven. De opbrengst daarvan is bestemd voor de bus. Het boekje is vanaf begin decem ber in alle Leidse boekhandels te koop. Voor de exploitatie van de bus is de Stichting Sterbus Lei den opgericht. Deze stichting wordt gevormd door de geza menlijke initiatiefnemers plus de gemeente Leiden. Ze zal met een eigen telefoonnummer (123592) bij het stedelijk bureau van het Dienstencentrum, Hooglandse Kerkgracht 32, worden onderge bracht. De ritten moet men telefonisch aanvragen bij het bureau van de stichting. Het vervoer zal plaats vinden van negen tot vijf uur, met inachtneming van een middag pauze. Wil men voor dit speciale vervoer in aanmerking komen dan moet men donateur worden van de Stichting voor twintig gulden per kwartaal. Het vervoer zelf is dan gratis. Opgave is mo gelijk via speciale aanmeldings formulieren die bij verzorgings tehuizen, ouderenbonden (PCOB, ANOB. RKOB). ïnvali- denbonden (ANIB, AMVO), de stichting Interkruis, Gezinsver zorging en de Dienstencentra verkrijgbaar zijn. De bus rijdt tot 1 april op proef. Van 1 tot en met 8 december is hij te bezichtigen in de Liam-garage aan de Vondellaan. Het Bureau voor Rechtshulp, dat op 17 april van dit jaar in Leiden begon, heeft tot nu toe 1834 cliënten gehad. Zo'n ze ventig per week zijn het er nu en dat aantal is nog steeds stijgende. Verheugend mis schien om te weten dat steeds meer mensen de weg naar gratis juridisch advies weten te vinden, maar de medewer kers van het Bureau voor Rechtshulp zien zich lang zaam maar zeker worden be graven onder het werk. Om dat duidelijk te maken gaan ze vrijdag a£. (in Den Haag) de straat op, het Bu reau zal die dag gesloten zijn. Alle (achttien) Bureaus voor Rechtshulp in Nederland trouwens. Want het probleem geldt niet alleen voor Leiden. Bovendien blijkt uit de begro ting van jiLStitie dat er voor volgend jaar nauwelijks ex tra geld beschikbaar is voor de bureaus. Op de begroting staat een bedrag van dertien miljoen gulden, terwijl de kos ten van de bureaus in hun huidige omvang volgend jaar ongeveer twaalf-en-half-mil- joen zullen zijn. Veel ruimte voor uitbreiding zit er dus niet in. De Bureaus voor Rechtshulp willen er in 1980 imim hon derd medewerkers bij. 'We hebben voor het arrondisse ment Den Haag drie mensen gevraagd, wat eigenlijk te weinig is. Want in Delft is het onhoudbaar, in Alphen dreigt het dat te worden en in Den Haag rijst het de pan uit. Het is dus maar zeer de vraag of we er in Leiden iemand bij krijgen", zegt Rob Lever van het Leidse Bureau voor Rechtshulp. Hij zou er graag wél iemand bij hebben en wijst erop dat er bij de keuze van het pand Heren gracht 50 al rekening is ge houden met uitbreiding. De eerste etage staat nu nog leeg Hij vreest dat er wanneer het aantal cliënten nog meer stijgt "vervelende" maatre gelen moeten worden geno men. Een maximum aantal mensen toelaten op het spreekuur bijvoorbeeld, zoals in Amsterdam al gebeurt. Nu wordt nog geprobeerd de wachttijden van gemiddeld een uur zo aangenaam moge lijk te maken met koffie en een muziekje. Rob Lever: "Maar we willen ook wat meer de nadruk leggen op niet individuele hulpverle ning. Dat wil zeggen: voor lichting aan groepen en een meer structurele aanpak van problemen die we tegenko men .Nu is al gebleken dat we daar nauwelijks aan toe ko men. Je pakt af en toe iets aan, maar het is niet georgani seerd. Zo zijn we nog nauwe lijks toegekomen aan de bui tenlandse werknemers in Lei den. We willen kijken hoe het daarmee zit en met hun be hoefte aan rechtshulp". Zaken waarmee ze wel bezig zijn is bijvoorbeeld zorgen voor een snellere afgifte van actes van onvermogen. Daar ADVERTENTIE TEGELBOETIEK GROTE KEUZE PLAVUIZEN WANDTEGELS MOZAÏEK SANITAIR ACCESSOIRES Alle koopavonden geopend - 28, 29 en 30 november - 3 en 4 december tot 9 uur gaat vaak zoveel tijd over heen dat allerlei termijnen al verstreken zijn en mensen in feite geen kostelozeadvo caat die ze met zo'n acte kun nen krijgen meer nodig heb ben. Ook is het team van het Bureau voor Rechtshulp een aantal mensen (met een uitkering) tegengekomen dat al enkele tijd onverzekerd rondloopt zonder dat zelf te weten. Dat is volgens het team te wijten aan een gebrek aan coördinatie tussen de ziekenfondsen en de uitkerende instanties. Ook daaraan proberen ze nu iets te doen. "En verder mijn eenmansactie naar aanleiding van de ont ruiming op de Hoge Rijn dijk", zegt Rob Lever. "Ik hoop dat dat ook nog een staartje heeft. Ik ben al opge beld door een gemeente raadslid die daarover bij de begrotingsbehandeling voor politionele zaken vragen wil stellen". De meeste mensen blijken bij het Bureau voor Rechtshulp in Leiden aan te lopen in ver band met echtscheiding s- problemen. Dat zijn er 334 van de 1834 die het Bureau tot nu toe om hulp vroegen. Daarna scoren arbeidszaken (vooral ontslag), huurzaken en consumentenzaken (verze keringen, koop op afbetaling, enz.) hoog. In ongeveer veertig procent van de gevallen geeft het Bureau ■voor Rechtshulp een eenmalig advies, in dertig procent wordt een advocaat of deur waarder toegevoegd en twin tig a. vijfentwintig procent vergt een verdere begeleiding De gemiddelde tijd die op een spreekuur aan een cliënt wordt besteed is ruim een kwartier. De meeste mensen komen bij het Bureau voor Rechtshulp te recht via de rechtswinkel, de gemeente en de sociale dienst en via publicaties in kranten. Zestig procent van hen komt uit Leiden, veertig procent uit de regio, waarbinnen ook bij voorbeeld Sassenheim en Noordwijkerhout nog vallen. WITTE SINGEL 108 LEIDEN TEL 071—142226 Celstraf voor mishandeling LEIDEN DEN HAAG - De 23-jan- ge D.N. uit Leiden is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaarde lijk. Op 19 augustus van dit jaar sloeg N. in de Leidse Verdistraat een man met een staaf in het gezicht en gaf hem nog enkele stompen. De rechtbank acht in dit geval niet bewezen dat N. de man bewust zwaar lichamelijk letsel heeft willen toebrengen. Op 28 decem ber van het vorig jaar sloeg N. een man in het gezicht, die hem aan sprak over het afsteken van rotjes. Verder heeft de Leidenaar een diefstal op zijn geweten van twee luidsprekerboxen en een autorad 10 uit een auto. De officier van justitie had tien maanden I (waarvan drie voorwaardelijk) gevangenisstraf geeist. BIJSTAND-Tenminste 600.000 en ten hoogste 750.000 mensen in Nederland waren vier jaa~ gele- den afhankelijk van bijstand 200.000 kri-gen periodiek bij - stand, 170.000 incidenteel 136.000 kregen nog steun in ver band met hun verblijf bijvoor r beeld in een bejaardentehuis L waarbij nog geteld moeten wor L den de gezinsleden van dez I klanten van de bijstand.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3