"Van Agt vond kuipen best boeiend, geloof ik'' Silhouetten roofvogels voorkomen dood van veel vogels Internationale "s steun voor Schillebeeckx Magere vanille vla halve liter tijdelijk Aarlandervener G. Broer trekt veel bekijks met z'n ambacht "Heus, het is een handicap, dat super-intelligent zijn K ÖENSDAG 28 NOVEMBER 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. „Het is een aaneenschakeling van gauwigheidjes", verklapt Aarlan dervener G. Broer, waarschijnlijk de enig overgebleven kuiper in de omtrek. „Maar", voegt hij eraan toe, „het heeft zeker vijfentwintig jaar geduurd voordat ik die gauwigheidjes goed en wel onder de knie had." Waar vind je nog zo'n oud ambacht dat helemaal gestoeld is op onvervalst vakmanschap? In Aarlanderveen bij voorbeeld, bij de firma C. van 't Riet, fabrikant van zuivelwerktuigen in de Dorpsstraat. De heer Broer (54) vierde er vorige week zijn 40-jarig jubileum en werd onderscheiden met de bronzen eremedaille, behorend bij de orde van Oranje Nassau. „Meteen van de schoolbanken ben ik hier in dienst getreden. Achteraf bezien is dat maar goed ook want op school kun je dit vak niet leren." Dat kan, zo meent Broer, alleen in de praktijk. En dan nog moet je er, volgens hem, een zekere aanleg voor hebben." „Het is een apart beroep, hoor", verzekert de Aarlandervener. „Allemaal handwerk. Ik lever het kant en klaar af. Het draaien doe ik ook zelf. Met een machinale schaaf, ja, en een beitel voor het fijne werk." „Dan heb ik tachtig plankjes en die moet ik dan met één hand omhoog houden. Ook weer zo'n gauwigheidje. Een be paalde slag. Maar er zijn wel de nodige jaartjes overheen gegaan, eer ik daarin bedre ven was. Reken maar dat het zaakje is heel wat keertjes in duigen is gevallen." Voor het kuipersambacht moet je, volgens Broer, het grootste geduld kunnen opbrengen. Zoals hij dat al die jaren heeft gehad. Nu plukt hij er de vruchten van, want momen- deel doet hij over het ver vaardigen van een gemiddeld vat nog geen vier dagen. Be trekkelijk snel, volgens inge wijden. Iets dat zijn baas trouwens allerminst rauw op z'n dak zal vallen omdat de vraag naar tonnen en vaten de laatste tijd sterk stijgende is. „Kaas maakt tegenwoordig een erg goede prijs", legt Broer uit. „Vandaar dat je overal kaasmakerijtjes ziet verrij zen. En daar hebben wij weer profijt van." Om werk zit Broer dus niet verlegen. Om bekijks trou wens ook niet. „Er zijn hier al heel wat rondleidinkjes ge weest", zegt Broer. Menigeen heeft hem al aan het werk ge zien. Tot premier Van Agt aan toe. „Ik kan je de foto nog la ten zien. Was tijdens die ver kiezingstournee." „Het was toen nog een probleempje. Want wat moet je die man laten zien in zo'n klein dorp als Aarlanderveen. G. Broer tijdens het kuipen: Het is een apart beroep, hoor". Toen hebben ze 'm hier maar mee naar toe genomen. Hij vond het best boeiend, geloof ik. Hij was één en al oor ten minste." Rijnreisje Na veertig jaar heeft Broer het plezier in zijn werk nog steeds niet verloren. „Ach ja", mijmert de Aarlander vener, „het is een prachtig stiel. Alleen bekruipt het mij wel es dat de jeugd zich er niet of nauwelijks voor inte resseert. Wat moet er van het kuipen worden, denk ik dan." „Maar hoop doet leven, zullen we maar zeggen. Allereerst gaan mijn vrouw en ik straks van dat Rijnreisje genieten; het jubileumgeschenk van de fabriek, weet je wel." Student zoekt via advertentie "geniaal getalenteerde studenten 59 Een advertentie in het Leids universitair weekblad 'Mare' van deze week: „Gezocht geniaal getalenteerde studenten (ter oriéntatie, hoogst creatief en intelligentie-quotiënt circa honderdzestig, 's Avonds tel. 070-253530." Adverteerder is R. van der Starre (23), tweedejaars student theolo gie en eerstejaars slavistiek aan de Leidse universiteit. Geen corpsbal die Van der Starre, want zegt hij: „Ik ben van geen enkel studentencorps lid." Wél super-intelligent, maar dat moet je ook wel zijn, wil je zo'n advertentietekst kunnen bedenken. Maar even serieus, voor Van der Starre is het een heel ernstige kwestie. Hij, die zich dus zonder opschepperij zeer veel intelligenter vindt dan anderen, voelt zich in wezen gediscrimineerd. „Voor mensen die wat minder begaafd zijn, is van allerhande onderwijs. Maar voor degenen die buitengewoon intelligent zijn, die dus op de middelbare school al beter konden meekomen dan de leerkrach ten is er niets specifieks." Scheppingskracht „Echt met iemand van gedachten wisselen, zoals ik dat wil, op mijn niveau dus, dat kan bijna niet. Mensen met evenhoog I.Q. als het mijne zijn zeer moeilijk te vinden", zo zegt Van der Starre. „Daarom heb ik ook die advertentie gezet. Om in contact te komen met mensen met zo'n bijzonder hoge scheppingskracht als de mijne dus. Om met hen van tijd tot tijd een goed gesprek te kunnen voeren. Daar heb ik een grote behoefte aan." De advertentie heeft hem erg veel reacties opgeleverd. „Ik stond er verbaasd van. Ondertussen heb ik al een selectie toegepast en ik heb er één overgehouden waarin ik perspectieven zie. Die is toevallig al lid van een genootschapje van studenten dat in Lei den, dan weer in Amsterdam bijeenkomt." Handicap „Waarom ik het zover zoek? Inderdaad je kunt met ieder ander net zo goed een fijn gesprek hebben. Daar geef ik je gelijk in. Maar toch bevredigt dat absoluut niet. Het is een handicap, dat super intelligent zijn. Je kunt met bijna niemand een gesprek voeren. Heus, het is een handicap." KOOG - Alleen al in Nederland vinden jaarlijks miljoenen vogels de dood door botsingen met vliegtuigen, hoog spanningsleiding en auto's. De Koogse student René Heijnis (22) meent daar een oplossing voor gevonden te hebben. Na proeven met zijn uitvinding, forse fluoresce rende roofvogelsilhouetten; meent hij op grond van tel lingen dat zeker 90 procent van de vogels ermee kan wor den weggehouden van plekken waar ze gevaar lopen of veroorzaken. Kerk heeft ook pioniersfunctie De Koogse student René Heijnis met zijn uitvinding, een fluorescerend roofvogelsilhouet. Naar zijn mening bezorgen zijn „roofvogels" niet alleen vogels, maar ook kleine zoogdieren een instinctieve angst, waardoor ze wegvluchten van de plaats des onheils. Zijn uitvinding zou toe pasbaar zijn op verkeerswegen, hoogspanningsleidingen, maar ook op vliegvelden, die miljoe- nenschade oplopen als gevolg van aanvaringen met vogels. Ook in de land- en tuinbouw zou zijn vinding kunnen worden ge bruikt. Een jaar geleden heeft Heijnis oc trooi aangevraagd en het Koogse bedrijf Out BV heeft de licenties en rechten over de hele wereld verworven. Het bedrijf ontwik kelt thans proefexemplaren van duurzame kunststof. Het zal bin nenkort, hetzij in Duitsland, het zij in Nederland, met de produk- tie ervan starten, aldus een woordvoerder. Heijnis vindt dat de opstelling en de lichtgevende kleur van de sil houetten essentieel zijn voor zijn vinding. Zo dienen de silhouet ten, gemonteerd op standaards, langs de berm van een snelweg om de 100 meter met de lichtge vende kant schuin van de rijbaan af geplaatst te worden. Teneinde de verkeersveiligheid niet in gevaar te brengen, zoekt men naar flexibel (en tevens mi lieuvriendelijk) materiaal voor de standaards. De 80 cm hoge silhouetten, zijn deels fluorescerend oranje, deels spiegelend aluminium, waardoor ze dag en nacht effect heb ben. Rijkswaterstaat Rijkswaterstaat overweegt de sil houetten op proef toe te passen langs sommige snelwegen, aldus een woordvoerder van de Hoofd directie te Den Haag. Experimen ten op een proefstation van het Britse ministerie van landbouw zouden volgens Heijnis succes vol zijn. Zijn onderzoekingen en uitvinding zouden ook belang stelling bij elektriciteitscentrales in Duitsland en Zuid-Afrika heb ben getrokken. In samenwerking met de Stichting Vogelonderzoek, waarvan Heij nis voorzitter is, worden brochu res in vele talen samengesteld en wordt momenteel met vele be langstellenden uit het buitenland gecorrespondeerd. De forse roofvogelsilhouetten wor den ook in kleiner formaat ge maakt, zodat ze voor particulie ren bruikbaar zijn. „Vogels en kleine roofdieren zijn instinctief bang voor een roofvo gel en vluchten. Grotere zoogdie ren, zoals herten, worden afge schrikt door de lichtweerkaat- sing van zo'n serie door koplam pen beschenen silhouetten", al dus René Heijnis. „Een oplossing van 100 procent is onbereikbaar, maar uit mijn tellingen, na proe ven onder meer langs de snelweg naar Purmerend, blijkt dat de vo gelsterfte met 90 procent beperkt kan worden". Of de silhouetten van Heijnis de vlucht zullen nemen die hij ervan verwacht, zal de tijd leren. Er is in elk geval al het een en ander in beweging. Op de luchthaven Schiphol gaat men de roofvogelsilhouetten van René Heijnis niet gebruiken. Een lid van een werkgroep op de luchthaven die zich bezighoudt met het voorkomen van aanva ringen tussen vliegtuigen en vo gels, vertelde desgevraagd de uitvinding te kennen, maar niet te zullen gebruiken. „Operationeel is de vinding niet toepasbaar. Een opstelling langs de banen is strijdig met de veilig heidsvoorschriften", aldus de woordvoerder. CONNY SCHOLTES ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. "Niet een onpersoonlijk, ju ridisch onderzoek maar alleen een vrije, open dia loog over theologische stellingen van een broeder in het geloof kan ophelde ring brengen". Dat schrijven dertig leden van het directiecomité van het interna tionale theologische tijdschrift "Concilium" in een verklaring met betrekking tot de zaak- Schillebeeckx. Zij hebben hun verklaring gestuurd naar de con gregatie voor de geloofsleer in Rome, die de laatste werken van de Nijmeegse theoloog heeft on derzocht op afwijkingen van de officiële kerkleer. De onderteke naars van de verklaring wonen in west-Europa, de Verenigde Sta ten, Zuid-Amerika en Canada. Zij zeggen verbijsterd te zijn door de kerkelijke maatregelen tegen bepaalde theologen, die ook an dere theologen boven het hoofd hangen. Een "gewoon" onder zoek door de Romeinse congre gatie biedt, volgens de groep van dertig, onvoldoende waarborgen voor de betrokken theoloog. In een "buitengewoon" onderzoek ontbreken de waarborgen hele maal. Daarbij wordt uitgegaan van "evidentie" (klaarblijkelijke) dwalingen zonder dat wordt ge dacht aan de mogelijkheid.dat ze alleen evident zijn volgens de op vatting van de censoren en op. grond van een culturele commu nicatiestoornis. Volgens de ondertekenaars kan Rome ook niet eenzijdig tot de conclusie komen dat een theo loog moet worden veroordeeld en nog minder dat maatregelen no dig zijn met betrekking tot diens status in de kerk. Rome zou reke ning moeten houden met het oordeel van andere theologen, met andere geloofsgemeen schappen en met de bestemming van het werk van de betrokken theoloog. Een kerk heeft bepaalde normen. Dit erkennen de theologen van het tijdschrift. Maar er zijn in een kerk ook pionierstaken om het geloof nü te doen verstaan, en die taken zijn moeilijk te omschrij ven. Daarom moet het mogelijk zijn, op die voorposten geruime tijd ongestoord en vrij onderzoek te verrichten. Ontijdige interven tie van bovenaf blokkeert het vruchtbare rijpingsproces. Tuchtmaatregelen zijn geen ge schikt middel om een theoloog te helpen zijn standpunt te nuance ren en evenmin om de gelovigen te laten beseffen wat serieus zoe ken naar waarheid betekent. Geref. synode De synode van de Gereformeerde Kerken, deze week in Lunteren bijeen, gaat snel uitvoering ge ven aan plannen tot uitbreiding van het in Kampen gevestigde catechetisch centrum, dit om de plaatselijke kerken een steuntje in de rug te geven bij de geloof sopvoeding van jonge kerkle den. Is er geld voor, dan zullen de ko mende jaren daarvoor enkele functionarissen worden be noemd. Zij gaan werken onder verantwoordelijkheid van een aparté sectie van het deputaat* schap "gemeente-opbouw". De sectie "Evangelisatie" zal pro beren de synode meer inzicht te- geven in de redenen waarom mensen de kerk de rug toekeren. "De gemeente raakt in verlegen heid door de onbekendheid van velen met, de ongeïnteresseerd heid in en de weerstand tegen het evangelie", zei dr. H. J. Kouwen- hoven uit Vlaardingen. Een an dere sectie zal onder de eigen kerkjeugd een onderzoek instel len naar de geloofsbeleving. Een feit is dat gereformeerde jonge ren "alle kanten op verdwijnen", aldus ds. D. Vedet uit Alkmaar. Bcroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Strijen en te Sliedrecht H. K. Stauttener Hui- zum; aangenomen naar Amster dam (ziekenhuiswerk) A. W. Vlieger te Oosthuizen; benoemd tot ziekenhuispredikant te Bols- ward K. den Hartog IJlst. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Nederhorst den Berg: kandidaat A. Koetsier al daar; beroepen te Geleen en te Bei kei F j Moet Bruinisae. Baptistengemcenten: aangeno men de benoeming tot gevange nispredikant te Utrecht M. G. Boeschoten te Bunnik.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23