Feyenoord-spelers stellen hun coaeh voor dilemma Scherpe kritiek Taiwan op handelwijze van IOC Rausch gaat conflict met Grabowski uit de weg Wereldkampioenschap stelt Spaanse tv voor problemen Ook Kip wil gaan >edanken :NSDAG 28 NOVEMBER 1979 AMSTERDAM (ANP) - Jan Dekker heeft bedankt voor het nationale basketbal team. De speler van lands kampioen EBBC/Den Bosch kan in de tijd dat het natio nale team deelneemt aan het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen in ver band met zijn drukke werk zaamheden geen tijd vrij maken. Het toernooi wordt in mei 1980 in Genève ge houden. De eerste drie plaat sen zich voor Moskou. ïan Dekker is de tweede speler van EBBC die bedankt voor het nationale team. Eerder liet Kees Akerboom de bond weten niet meer in aanmer king te willen komen voor de selectie zolang Tom Quinn de scepter als bondscoach zwaait. Ook Parker Leiden-speler Har- rie Kip zal zich waarschijn lijk niet vrij kunnen maken voor dit toernooi. De leraar lichamelijke opvoeding heeft in mei examens op zijn school. "En ik kan me daar onmogelijk van onttrek ken", Iaat hij weten. Hoewel alle spelers van Leiden in hun contract hebben staan dat zij verplicht zijn om uit te komen voor het nationale team als zij daarvoor wor den geselecteerd, zal er in dit geval voor Kip een uitzonde ring worden gemaakt. Leiden-manager Van Egmond: .JEFA-TEAM Ï'INT (2-1) )ETINCHEM (ANP) - Nederland sette gisteravond in het Doetin- :hemse Vijverbergstadion de ïerste stap op weg naar de eind ronde van het UEFA-jeugdtoer- aooi (16 tot en met 18 jaar). De Dranje-jeugd versloeg in het eer ste kwalificatieduel het sterke Schotland met 2-1. verdiende overwinning kwam in de slotfase tot stand. De Spartaan Danny Blind was de maker van de beslissende treffer. Hij werd gelanceerd door Hols- huysen (Ajax), die voor rust op fraaie wijze de gelijkmaker voor zijn rekening had genomen. i Schotten, die in 25 voorgaande wedstrijden ongeslagen waren gebleven, stelden doelman Storm wel menigmaal op de proef, maar de bekwame doel man van Ajax zwichtte alleen in de beginfase één keer voor Ni die een fout van Gullit af- "strafte. e return in Schotland heeft plaats op 25 maart. De eindronde, waar voor zich zestien landen plaatsen, wordt volgend jaar mei in Oost- Duitsland gehouden. Russische miroepbaas waarschuwt OSKOU (UPI) - Sergej Lapin, de omroepbaas van de Sowjet-Unie, heeft buitenlandse radio- en tele visieverslaggevers gewaar schuwd de Olympische Spelen niet tot een platform voor politie ke discussies te maken. Hij ver klaarde dit na afloop van een se minar in Moskou, waaraan om- roepjournalisten uit Europa, Ja pan en Noord-Amerika deelna men. apin waarschuwde de verslagge vers tevens voor straatinter views. Deze vorm van journalis tiek zou in ons land tot provocatie kunnen leiden, aldus Lapin. Zes Britse atleten moeten zich verantwoorden EDINBURGH (Rtr) - Zes Brit se atleten zullen zich vol gende week moeten verant woorden tegenover de Schotse amateur atletiek- bond. Zij worden er van be schuldigd voor hun deelne ming aan de Schotse High- land Games geld te hebben ontvangen. Enkele maanden geleden is er al een onder zoek ingesteld toen de orga nisatoren van de Spelen er van werden beschuldigd startgelden aan amateurs te hebben betaald. De zes atle ten zijn Allan Wells, één van de Engelse troeven voor de Spelen van Moskou, alsmede Graham Williamson, John Robson, Frank Clement, Chris Black en Nat Muir. De vereniging van Britse atle- tiekinternationals heeft het zestal er al op gewezen dat zij zich bij het onderzoek moe ten laten vergezellen door een advocaat. Leiden-speler Kip "Harrie is in feite een bui tenbeentje, want als hij weg moet betaalt hij zelf zijn vervanger voor die periode op school. Daarom zullen we wel ontvankelijk zijn voor de reden waarom hij in mei niet mee kan doen. Maar voorlopig heb ik nog niets van hem vernomen". TAIPEH (Reuter) - Het Olympisch comité van Taiwan heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de handelwijze van het IOC inzake het compromisvoorstel waardoor de terugkeer van China in de Olympische beweging moge lijk werd. In de hoofdstad Taipeh verklaarde een woordvoerder, dat het IOC in strijd met zijn eigen reglementen heeft gehandeld. De naamsover dracht 'Chinees Olympisch Co mité' van Taiwan aan China, de verplichting aan Taiwan om volkslied en vlag te veranderen bij sportmanifestaties zijn vol gens de Taiwanezen statutaire aangelegenheden. Wijzigingen in de statuten bezitten uitsluitend rechtsgeldigheid, wanneer twee derde van het ledenaantal zich voor de wijziging heeft uitge sproken. Taiwan beschouwt de schriftelijke stemming over de 'Nagoya-re- solutie' dan ook als onwettig en heeft half november bij de recht bank in Lausanne een civiele procedure aangespannen tegen de IOC-handelwijze. In afwach ting van die uitspraak heeft het Taiwanese Olympisch comité de beslissing over deelneming aan de Olympische Spelen uitge steld. De uitslag van de schriftelijke stemming onder de leden van het internationale Olympische comi té over het compromis inzake de terugkeer van China in het IOC was voor alle officiële Chinese dagbladen voorpaginanieuws. In een eerste commentaar heerste de algemene tendens dat de 'legi tieme rechten van China' op een plaats in dc Olympische bewe gingen in alle sportarena's van de wereld hersteld waren. De hoop werd uitgesproken, dat atleten van Taiwan en China naast elkaar aan de Spelen in La ke Placid en Moskou zullen deel nemen. Naar de verwachting luidt, zullen negen Chinezen ver tegenwoordigd zijn op de winter spelen en 300 atleten naar Mos kou afgevaardigd worden. China zal zich bij voorbaat niet te vreden stellen met een Figuran tenrol tijdens de winterspelen van Lake Placid (februari 1980) en het zomerse vervolg in juli in Moskou. Hoewel volgens Li Wnyao, de secretaris-generaal van de Chinese sportfederatie, de tijd van voorbereiding te kort is om over de gehele linie pakkende verrichtingen af te leveren en er meer verwacht mag worden in 1986 in Los Angeles, zal China er alles aan doen om het prestatie peil in dat korte tijdsbestek op te voeren. Zo zullen er veelvuldig en versneld in alle Olympische disciplines ploegen naar Westerse krachtme tingen afgevaardigd worden en zullen er buitenlandse toptrai- ners geïnviteerd worden voor stages en/of sportconferenties. De actuele situatie oogt voor de Chinese sportfederatie niet bij zonder kleurrijk. Het gebrek aan internationaal con tact in het recente verleden, de culturele revolutie in eigen land en het schromelijk gemis aan moderne accommodaties en trai ningsmethoden zijn daar niet vreemd aan. Alleen op tafelten nisgebied bepalen de Chinezen eigenlijk het wereldniveau. En bij het schoonspringen behaalde Sjen Xiao Xia tijdens de recente studentenspelen in Mexico zo waar de gouden medaille, de eer ste in de Chinese historie. Op de zomerspelen zal China bij veertien evenementen vertegen woordigd zijn: voetbal, basket bal. volleybal, handbal, gewich theffen. boogschieten, schieten, kanovaren, zwemmen (inclusief schoonspringen), atletiek, schermen, turnen, wielrennen en worstelen. FRANKFURT - Vaclav Jezek staat voor een dilemma. Terwijl vooral de oudere spelers van Feyenoord de voorkeur geven aan André Stafleu, wil de Tsjechische oefenmeester zelf liever met Roger Albertsen als derde man op het middenveld aan de start verschijnen van de UEFA-Cupstrijd bij Eintracht Frankfurt. speler heeft tenslotte een aanpas singsperiode nodig, dus ik ook. Maar ik heb mezelf wel een ter mijn gesteld. Binnen een jaar moet ik er zijn, zo niet, dan trek ik mijn conclusies". Welke dat zullen zijn, geeft hij aan met de opmerking dat „een con tract nog maar weinig zegt te genwoordig", waarmee Albert sen zelf de link legt naar zijn late transfer naar de Rotterdamse club. Na vier jaar Den Haag (hij woonde en voetbalde er en spreekt nu „beter Haags dan Noors") had hij er genoeg van. Jezek acht de Noorse international, over wie hij afgelopen zondag lo vende rapporten ontving, dé aan gewezen man om de Duitse spel bepaler Grabowski aan banden te leggen en liet dat ook indirect blijken. Tijdens de training van gisteren bijvoorbeeld. In het Frankfurter Waldstadion, waar Petur Peturs- son apart en zonder bal oefende („Omdat ik met lopen veel pijn in mijn nek heb"), liet hij Stafleu met de „vaste" reserves nablij ven, terwijl diens corrurrent zich allang aan het verkleden was. Zelf leek hij er dus al uit, maar niettemin moest de graag in spraak gevende trainer de vraag wie er naast Jansenen Nottenzou opdraven nog open laten, omdat de spelersgroep zich op een ande re golflengte beweegt. „Het zal van de opstelling van Ein tracht afhangen wie ik inzet", liet Jezek weten, maar duidelijk is wel dat van een interne strijd sprake is. Winnen de voetballers, dan speelt Stafleu, wint de coach, dan verschijnt Albertsen in de basisopstelling. Beiden rekenen er min of meer op, waarbij voor Stafleu meespeelt dat hij toch al een groot bedrag aan inkomsten derft door zijn schorsing en voor Albertsen dat hij dan ook eens de kans krijgt zich waar te maken in een belangrijk duel. Die mogelijkheid had hij tot nog toe zelden bij Feyenoord. Van de 14 competitiewedstrijden deed hij er maar zes volledig mee, terwijl de zo fraaie topper tegen Ajax volledig aan hem voorbij ging. Een frustrerende gewaarwor ding, waardoor hij cr des temeer op gebrand is te spelen in Frank furt, waar ongeveer 50.000 toe schouwers worden verwacht, onder wie 5000 Rotterdamse fans. Sportzaak „Ik wilde iets anders. In eerste in stantie kreeg ik goede aanbiedin gen uit Noorwegen. Hoewel het voetbal daar nog geheel amateu ristisch is, kon ik veel zwart geld verdienen bij ODD uit Skiën. Ik kon er bovendien een sportzaak beginnen en een huis krijgen. Wat ze me boden was meer dan bij Den Haag, dus het leek me wel wat. Toen kwam Feyenoord, maar in twee instanties kon ik niet met die club rondkomen. Vanwege mijn eisen. Later, toen Stephan me achterna reisde was het snel geregeld, hoewel ik fi nancieel toch geen water bij de wijn had gedaan. Tenminste niet ten opzichte van Feyenoord. Wel voor mëzelf, want in Noorwegen had ik ook meer kunnen verdie nen dan ik nu krijg. Maar omdat ik graag bij een topclub wilde spelen, heb ik toch voor Rotter dam gekozen". Albertsen tekende voor driejaar en heeft daar nog altijd geen spijt van, terwijl hij toch vaak alleen als bankzitter fungeert. „Maar ik ben nog in de beginfase, dus dat verontrust me niet, al gaat het nog lang niet zoals ik zelf wil. Mijn eigen spel heb ik alleen nog tegen Van Hanegem kunnen spelen, maar misschien lukt het me ook tegen die Grabowski. Tenminste, als ik er in sta". Dat echter zal vooral van het over wicht van Jezek afhangen. PAUL DE TOMBE Terwijl de Feyenoordspelers hun trainingsprogramma uitvoeren, doet Petur Petursson voor zichzelf een zeer lichte training. Hij voelde zich niet geheel fit. Specialiteit Albertsen (22) wil zich daar graag manifesteren in een geliefkoosde rol. „Een spelmaker uitschakelen is mijn specialiteit", zegt hij. „Dat moest ik ook bij FC Den Haag vaak doen en dat speel ik het liefst. Kort op een tegenstander blijven staan en dan „over" hem heen gaan; als ik dat kan doen, ben ik het sterkst". Bij Feyenoord heeft hij nog niet veel gelegenheid gekregen zich op die manier te manifesteren, want met de overvloed aan mid denvelders kwam hij nog maar weinig aan de bak. Desondanks vindt hij zichzelf bepaald niet overbodig binnen Feyenoord, dat soms moeilijkheden kent door de hoeveelheid spelers, maar dat in tijden van blessures en schorsin gen toch maar gelijkwaardige vervangers heeft klaarstaan. „Ik heb tevoren geweten dat het knokken zou worden", zegt Al bertsen. „En ik heb ook nooit ge dacht dat ik al gelijk een vaste plaats zou krijgen. Iedere nieuwe MADRID (Rtr) - Manuel Clavero, de Spaanse minister van cultuur, heeft het parlement meegedeeld dat de Spaanse televisie in de huidige organisatie en met de technische mogelijkheden die er nu in dat land zijn, niet in staat is de strijd om het wereldkam pioenschap voetbal in 1982 naar behoren te verslaan. Hij betoogde dat de noodzakelijke modernisering van de televisie organisatie een bedrag van onge veer tien miljard peseta's (ruim 300 miljoen gulden) zal vergen. Met de huidige technische facilitei ten is het onmogelijk om alle wedstrijden van het eindtoernooi uit te zenden. Volgens Clavero is de hotelcapaci teit in de steden waar wordt ge speeld en in de omgeving daar van voldoende om de verwachte twee miljoen bezoekers te her bergen. V oetbaltoernooi De groepsindeling van het interna tionale voetbaltoernooi, dat van 26 december 1980 tot en met 10 januari 1981 in Montevideo wordt gehouden, heeft de wrevel opge wekt van Joao Havelange. De Braziliaanse FIFA-voorzitter verlangt poulevorming door middel van loting, omdat "aan het toernooi evenveel Zuidame- rikaanse als Europese landen (3) deelnemen en men niet moet zoeken naar een Zuidameri- kaans-Europese eindstrijd". Nederland was ingedeeld met Bra zilië en West-Di Midland De twee de groep bestond uit Argentinië, Uruguay en Italië. Havelange nu heeft verklaard, dat de FIFA niet akkoord gaat met de handelwijze van de organisatie. "In januari zullen Hermann Neu- berger en ik Uruguay bezoeken", aldus Havelange. "Tijdens dat bezoek zullen wij de organisato ren op de hoogte stellen van de FIFA-verplichting. Groepsinde ling door loting is een voorwaar de om het toernooi doorgang te laten vinden'.'. FRANKFURT - Kort voor het be langrijke treffen met Feyenoord ging Friedel Rausch, de branie achtige oefenmeester van Ein tracht Frankfurt, het conflict met zijn aanvoerder Jürgen Gra bowski wijselijk uit de weg. De veteraan (35) in de selectie van Feyenoords tegenstander in de UEFA-Cup, werd gistermiddag persoonlijk door Rausch uit de kleedkamer gehaald omdat hij zich bijna een kwartier te laat had gemeld voor de training. In het laatste seizoen van zijn schit terende voetbalcarrière tilt Gra bowski kennelijk niet al te zwaar meer aan de regels. "Ik had wei nig zin om te trainen en boven dien wil ik me een dag voor de wedstrijd altijd een beetje spa ren", wilde de vedette van Ein tracht later wel bekennen. Frie del Rausch deed er verstandig aan om die gemakzuchtige hou ding van de spelbepalende mid denvelder niet te bestraffen met een geldboete. Want sinds het begin van dit seizoen, toen Gra bowski voor een vriendschappe lijk duel met het Griekse Saloniki gepasseerd was, is de onderlinge sfeer tussen de trainer en de aan voerder toch al voor een groot deel verziekt. Friedel Rausch heeft zijn elftal voor de wedstrijd tegen Feyenoord in het toernooi om de UEFA-beker in vergelijking met het team dat jongstleden zaterdag 1. FC Köln met 3-0 versloeg, op twee plaat sen gewijzigd. Bruno Pezzey en Werner Lorant, die beiden in duels voor de bundesliga ge schorst zijn, moeten de noodza kelijke ervaring in het Frankfur ter middenveld brengen. De keu ze van Rausch kost Karger en de pas achttienjarige Gruber hun plaats in de basis. "Tegen een sterke club als Feye noord kan ik die geroutineerde spelers niet missen", verklaarde Rausch. die het treffen van van avond als "de belangrijkste wed strijd van het jaar" ziet. De opstelling van Eintracht Frank furt voor het duel tegen Feye noord is als volgt; Funk, Neuber- ger. Muller, Kórbei, Nachtweih, Lorant, Pezzey. Grabowski, Nic kel, Tscha en Holzenbein.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17