"Noordwijk heeft glans verloren" verkeer zal worden geweerd uit Hoofdstraat Sassenheim mm Badplaats moet aantrekkelijker tussen schoolbegeleiding en gemeenten SNSDAG 28 NOVEMBER 1979 Het kruispunt Noord in Sassenheim gezien vanaf de richting Noordwijkerhout. Om het verkeer in de Hoofdstraat te ontlasten moet kruispunt grondig worden aangepast. ooruitlopend daarop andere verkeersmaatregelen ASSENHEIM - Doorgaand verkeer moet worden ge weerd uit de Hoofdstraat van Sassenheim. Zolang de mo gelijkheid daartoe niet bestaan zijn in deze verkeersader bepaalde verkeersmaatregelen nodig. Een motie van Progressief Sassenheim met een dergelijke strekking werd gisteren door de gemeenteraad van dit bollendorp aangenomen. verkeersmaatregelen", zo staat in de motie beschreven, "mogen echter nooit zonder meer worden genomen, maar eerst na zorgvuldig onderzoek vanwege het risico van verlies van men senlevens". leen de liberalen stemden tegen voorstel. De voltallige fractie van de WD (3 man) was van me ning dat met het aannemen van een dergelijke motie „het voor- uit-schuif-beleid" van het college van burgemeester en wethouders een vervolg kreeg. Onder aanvoe ring van fractieleider Rotteveel werd gevraagd om .drie maatre gelen, die onmiddellijk moesten worden uitgevoerd "om een ver lichting van de huidige onhoud bare situatie" tot stand te bren gen. Tot die drie maatregelen be hoorden voorzieningen aan het kruispunt Noord, een maximum snelheid in de Hoofdstraat van 30 kilometer per uur en het aan brengen van verkeerslichten en oversteekplaatsen op de gevaar lijk kruisingen in de hoofdstraat en de Parklaan. Een motie daartoe kreeg echter niet de steun van de overige partyen. De argumentatie van zowel Pro gressief Sassenheim als het CDA luidde dat de WD maatregelen wenst te nemen, waarvan de ge volgen onbekend zijn. Boven dien waren beide partijen de me ning toegedaan dat burgemeester en wethouders alles in het werk stellen om in overleg met de ho gere overheden tot een zo snel mogelijke oplossing te komen- voor het verkeersprobleem in Sassenheim. Mevrouw Henstra werd het optre den van de WD inzake de ver keerssituatie rond de Hoofd straat zelfs "te gortig". Zij kon na bestudering van de stukken niet anders tot de conclusie komen dan dat B en W allang een zwart boek geschreven. De WD zoekt nu tegenstellingen waar ze niet zijn", aldus het raadslid van PS. Mazee (CDA) stelde aanvankelijk voor borden met teksten in de Hoofdstraat te plaatsen, zodat de automobilist duidelijk werd ge maakt dat voorzichtig rijden in de Hoofdstraat geboden is. Sassen heim heeft namelijk niet het recht rechtsgeldige verbodsbor den aan te brengen. Burgemees ter Kret vond het geen slecht idee, maar het plaatsen van dit soort borden zag hij niet als de taak van de gemeente. Rotteveel noemde dit "het prikken van sprookjes langs de weg". "Daar kopen wij niets voor", adus de li beraal. Kret benadrukte nog eens dat het nemen van maatregelen zonder te wachten op de resultaten van de onderzoeken (er wordt in Sas senheim gewerkt aan een ver keerscirculatieplan) bepaald on verstandig zou zijn. "Wij moeten eerst over de gegevens beschik ken. Anders worden wellicht ge nomen maatregelen direct weer door andere belanghebbenden geblokkeerd", stelde de burge meester. Parkeerstation Uitvoering werd gisteren tijdens de tweede ronde van de algemene beschouwingen op de begroting voor 1980 (het huishoudboekje van de gemeente) door de fracties ingegaan op de bouw van een sta tion in de Schiphollijn in of nabij Sassenheim, met daarbij de aan leg van een zogenaamd parkeer station. Met name de WD had daar wel oren naar. Een motie daartoe kreeg echter opnieuw geen steun van de anders partij en. Volgens de WD moest het college meer druk uitoefenen op de minister om op de noodzaak van een dergelijk parkeerstation te wijzen. De WD denkt aan een dergelijk station nabij de Warmonderdam. Bij Kret gingen de gedachten uit naar de Mennenweg. Zolang de Nederlandse Spoorwegen niets van zich lieten horen had het vol gens Kret weinig zin over concre te plannen voor Warmonderdam te praten. Toch stond het college achter de motie van PS om een volledig onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden en naar de eisen waaraan de gemeente moet vol doen om in aanmerking te komen voor een station of parkeersta tion. Deze zaken moeten, aldus de motie, eveneens in het Sa menwerkingsorgaan voor de Bollenstreek worden gebracht. Rotteveel echten "In het SOB kun nen ze niet eens beslissen over een schoolbegeleidingsdienst, laat staan over een station". De motie kreeg alleen de steun van het college van B en W (het CDA vond het onnodig moties uit te brengen over plannen waar toch wel aan wordt gewerkt) en werd verworpen. NOORDWIJK - "Ik denk dat slechts weinig leden van poli tieke partijen in de Noordwijkse gemeenteraad beseften dat ze in een badplaats wonen die er op dit moment niet zo best voor staat. Noordwijk heeft te kam pen met een sterk teruglopend toerisme, waarvan het misera bele aanzien van de boulevard ook mede oorzaak is". Aan het woord is de voorzitter van de Noordwijkse Ondernemers vereniging, Leen Korbee. Hij vindt dat het toerisme tijdens de algemene beschouwingen over de begroting voor het volgend jaar door de politieke partijen in de gemeenteraad té weinig aan dacht heeft gekregen. Welgeteld veertien regels werden eraan gewijd, aldus Korbee. Hij meent dat de partijen in de raad zich liever bezighouden met zaken die beter op de kiezers overkomen. Er wordt weinig in teresse getoond voor het toeris me en de daarbij nauw betrok ken belangen van de horeca en de winkeliers. "Noordwijk, vroeger de parel van de Noordzeekust, heeft de glans verloren, wat we over hebben is alleen maar zee en strand", zegt de NOV-voorzitter. Hij verwijt de gemeente laksheid. Het ge meentebestuur had naar zijn mening allang aan de bel moe ten trekken bij de regering, die 25 miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld om het toerisme in eigen land te bevorderen. "Ik ben ervan overtuigd dat andere badplaatsen als Scheveningen en Zandvoort allang om een bij drage uit die pot hebben ge vraagd", aldus Korbee. Evenementenhal Korbee: "Noordwijk zou een bij drage van het rijk bijvoorbeeld kunnen gebruiken voor de bouw van een evenementenhal voor het houden van overdekte markten, concerten en grote ex posities. Aan zo'n hal is een schreeuwend gebrek. Als de ge meente zo'n hal niet zelf wil neerzetten, dan ben ik er zeker van dat er in Noordwijk wel een ondernemer rondloopt die dat wil doen". De NOV-voorzitter pleit ook voor het toestaan van terrassen bij de verkooppunten op het strand. "Dat zou het strand al veel gezel liger maken. Het hoeft geen Zandvoortse toestand te wor den, maar zoals het nu gaat, dat iemand leunend tegen een strandtent zijn kopje koffie of flesje limonade moet opdrinken, is ook geen gezicht". Korbee vindt dat de gemeente een soepeler beleid moet voeren. Niet alleen ten aanzien van aan vragen voor, bijvoorbeeld, het aanleggen van terrassen, maar ook bi j het hanteren van de slui tingstijden voor cafés en bar- dancings. De ondernemersver eniging heeft onlangs in een brief aan het gemeentebestuur vezocht om de sluitingstijden van horeca-gelegenheden vrij te geven. "In Voorhout mogen de cafés sinds kort een uur langer open blijven en bovendien in het weekeinde tot twee uur 's nachts", zegt Korbee. Hij meent dat Noordwijk daarbij niet mag achterblijven. De bouw van een parkeerkelder door de ondernemersvereniging in 't Stille Zuie is inmiddels op losse schroeven komen te staan. "Nu de gemeente 50 woningen wil bouwen aan de Abraham van Royenstraat en Huis ter Duinstraat, zonder ook maar een parkeerplaats, is de stemming bij de ondernemers tot onder nul gedaald", zegt Korbee. "Wij bouwen geen parkeerkelder om te voorzien in de nalatigheid van de gemeente". C. LEEFLANC. Katwijkse plannen: KATWIJK - De karakteristieke bebouwing in het oude gedeelte van Katwijk aan Zee moet zoveel mogelijk be houden blijven. En het centrum van de badplaats moet aantrekkelijker worden gemaakt. Verkeersplan Ook over het verkeersplan dat voor Noordwijk-Binnen in voorbereiding is wil Korbee wel wat kwijt. De ondernemersver eniging is tegenstander van de invoering van éénrichtingsver keer in de winkelstraten Sint Jeroensweg, Molenstraat, Van Limburg Stirumstraat en Voor straat (tussen het raadhuis en het Sluispad). Tegen het "ver- keersluw"-maken van de Kerk straat bestaan geen bezwaren, mits er achter die straat heel goede parkeervoorzieningen komen. Dat is de strekking van de struc tuur-nota Katwijk aan Zee. waarin stedebouwkundigen hebben geprobeerd een beleid uit te stippelen voor de ontwikkeling van de kustplaats in de komende jaren. De nota dient als basis voor het maken van nader uitgewerkte plannen. In de nota wordt afkeurend ge sproken over de sloop van wo ningen die soms vanwege de kwaliteit ervan nodig was. 'Daardoor is op enkele plaatsen het specifieke karakter van het gebied vry ernstig aangetast", al dus het stuk. Bij de beschrijving van de diverse straten komt de Princestraat er slecht af. "De straat maakt een weinig gezellige indruk (te breed, weinig beschutting en veel par keren)". Van het Andreasplein wordt ge zegd, dat het een kale indruk maakt doordat een groot gedeelte van dit plein als parkeerterrein wordt gebruikt. Ook wordt een somber beeld ge schetst van "de driehoek" Sluis- weg, Jan Tooropstraat, Buiten sluisstraat. waar de rechte straten om verbetering vragen. In de nota wordt overigens een lans gebroken voor een andere inde ling van diverse straten, zodat ze gezelliger worden. Om enkele straten met name te noemen: De Koninginneweg, het aangren zende Vuurbaakplein en An dreasplein, De Waal Malefijt- straat, Secr. Varkevisserstraat, Abeelplein en Kamperfoelie plein. Hoogwaterkering Flink wat bladzijden zijn gewijd aan de aanleg van een tweede hoogwaterkering (volgens de Deltawet). Daarbij zal het huidige karakter van Katwijk zo min mo gelijk mogen worden aangetast. Er is volgens de nota een traject gekozen waarbij geen extra wo ningen of bedrijven, buiten de saneringsplannen om, behoeven te verdwijnen. Het pand, "Meerburg", waarover in het verleden zoveel te doen is ge weest, kan gehandhaafd blijven als rederij Parlevliet-Van der Plas verhuist naar het industrieter rein. De kosten hiervan zijn vol gens het prijspeil van 1977 op ruim 2,7 miljoen gulden geraamd. Woningbouw Wat betreft de woningbouw wordt het nodige in de nota geopperd. Het gebied tussen Boorsmastraat en Schoolstraat komt in aanmer king voor woningbouw. Ook op de plaats van niet meer bruikbare bedrijfsgebouwen ïsde bouw van huizen mogelijk. De nota, die niet uitblinkt door soepel taalge bruik, daarover onder meer. "Wildgroei en eliminatie van waardevolle elementen dient te worden vermeden, maar ook die maatregelen in de bcheerssfeer die onvoldoende dynamiek in zich dragen zodat een ongewen ste conservering in de hand wordt gewerkt". Volgens de samenstellers van de nota moet worden bekeken of de woonwijken nog wel voldoen aan de eisen van deze tijd: Zijn er er speel- en contactmogelijkheden en hoe is het gesteld met de buurtvoorzieningen? Zo wordt in de nota gesteld dat bedrijven in de buurt van de Remisestraat (o.a. een grootwinkelbedrijf) hin der geven. Er wordt daarom aan gestuurd op het nemen van extra maatregelen als het woongenot wordt bedreigd door "onaan trekkelijke bedrijvigheid" en la waai van het verkeer. Het verkeer moet zoveel mogelijk uit de woonwijken worden geweerd. Verkeer Diverse wijzigingen van het we genstelsel in de nota opgenomen: Daardoor zal het drukker worden op de Tramstraat. Ook de Varkevisserstraat zou niet meer door het doorgaande ver keer moeten worden gebruikt De route Noordeinde-Dwars- straat-Zuidstraat wordt een hoofdweg. Fiets- en wandelrou tes kunnen volgens de nota de Sluisweg-Meerburgkade zijn, de Van der Vegtstraat, de Voor straat-Zuidstraat. Nieuwe Duinweg/Varkevisserstraat. de Nachtegaallaan-Ouwehand- straat en het pad dat langs de Laan van Nieuw Zuid richting Katwijk aan den Rijn is gepland. Ook hebben de ingenieurs die de nota samengesteld "de bad plaatsfunctie" onder de loep ge nomen. Uit de "badgastenenquê te" bleek onder meer dat 82 pro cent het strand goed vindt, 37 procent vindt de uitgaansmoge lijkheden onvoldoende en 68 on dervraagden zeiden naar Katwijk te komen omdat het een rustige badplaats is. En dat moet zo blij ven, zeiden 125 van de 277 Kat- wijkers. IJNSTREEK - "De kern van de hele zaak is dat er binnen de schoolbegeleidingsdienst een machtsstrijd aan de gang is. De gemeenten willen meer invloed hebben op de SBD, terwijl het stichtingsbestuur dat juist niet wil. Om toch een vinger achter het beleid te krijgen, zoeken de gemeenteraden daarom steeds naar punten die niet zo lekker lopen. op financieel gebied, omdat het enige vlak is waarop de gemeenten kunnen laten voelen dat ze uiteindelijk toch het laatste woord hebben". schetst W. van Dongen, direc- eur van de schoolbegeleidings- lienst Midden-Holland en Rijns reek, de achtergronden van de noeilijkheden die zijn ontstaan ond het financiële beleid van de 3BD. Volgens een op aandringen /an het intergemeentelijk over- egorgaan Midden-Holland IGOM) ingestelde financiële be heeft de uit lopende inkomsten in- /esteringen gedaan. De daardoor mtstane gaten moesten, volgens ?en van de leden van de begelei- iingscommissie, gestopt worden door een onlangs afgesloten le ning van vier ton. Van Dongen nntkent echter dat er zo'n lening zou zijn afgesloten. Hij tilt ook niet zo zwaar aan de bevindingen van de begeleidingscommissie, en de daaruit ontstane proble men. Die ziet hij vooral als machtsvertoon van de gemeen ten. De kern van de conflicten die er bij de begroting elk jaar weer zijn, is het feit dat de gemeenten wèl 2/3 van de kosten moeten betalen, maar daarvoor geen invloed op het beleid krijgen. Een invloed die Van Dongen op zich overbo dig acht. "De schoolbegeleidingsdienst op zich functioneert uitstekend, want we hebben daar nog nooit, uit welke hoek van het onderwijs dan ook, klachten over gekregen. Het is dus uitsluitend een princi pe-zaak van de gemeenten, en ik vind het jammer dat ze daar zo'n drukte over maken", aldus Van Dongen. In het SBD-gebied, dat ruwweg 'Raadhuis moet vaker open' ALPHEN AAN DEN RIJN - Het CDA in Alphen aan den Rijn wil hebben uitgezocht of het moge lijk en nodig is om in de dorpen Zwammerdam en Aarlanderveen wekelijks of maandelijks een zo genaamde hulp-secretarie te openen. In de roep om een betere dienst verlening van de gemeente kwam ook de avond- cn weekeindopen- stelling van gemeentelijke dien sten aan de orde. Het CDA wil dat de afdeling burgerzaken op koopavonden open is. De WD wil dat afdelingen van gemeen telijke diensten ëén avond per week open zijn De Progressieve Combinatie Alphen vroeg om openstelling van het bureau voorlichting van het gas- en elec- triciteitsbedrijf van de gemeente in verband met de energiebezui- niging. 40.000 leerlingen telt, is 2/3 van het aantal scholen katholiek of protestants-christelijk, en 1/3 openbaar. Dientengevolge liggen de verhoudingen binnen het be stuur van de SBD hetzelfde. En die 2/3 meerderheid van het be stuur weigert bemoeienis van de gemeentebesturen met het beleid van de SBD. Daardoor, zo rede neert deze groep, kan de identi teit van het bijzonder onderwijs gevaar lopen. Als de gemeenten een wezenlijke invloed op het SBD-beleid krijgen, zullen de bijzondere scholen dan ook uit die SBD stappen en een eigen schoolbegeleidingsdienst in het leven roepen, zo is aan de ge meenten te verstaan gegeven. Er zou dan vooral voor de gemeen ten een vervelende situatie ont staan. Want de gemeenten mogen dan 2/3 van de kosten betalen, het resterende 1/3 gedeelte wordt door het Rijk betaald. Voor die rijksbijdragen geldt echter wel de voorwaarde dat een SBD min stens 20.000 leerlingen onder haar hoede moet hebben. De bijzondere scholen zouden dus bij oprichting van een eigen dienst wél in aanmerking voor die bijdrage komen, maar de ge meenten niet. Die zouden hun SBD voor de openbare scholen helemaal zelf moeten betalen. En daar komt nog bij dat de minister uitdrukkelijk heeft gezegd dat hij zo min mogelijk SBD's wil zien. om onderlinge concurrentie te voorkomen. Voor de gemeenten betekent dat een patstelling: voor een eigen SBD in de vorm van een interge meentelijke regeling krijgt men een rijksgeld omdat die maar 13.000 leerlingen zou omvatten, maar bij de huidige (stichtings) vorm van de SBD krijgt men geen invloed in het bestuur. Een mogelijkheid om het ongenoe gen daarover te uiten is het af keuren van begroting van de SBD. Daardoor zou echter het werk van de SBD in gevaar ko men, en daar is niemand mee ge diend. Dus beperken de gemeen ten zich volgens Van Dongen tot het geven van speldeprikken (door moeilijkheden te maken over de begrotingen). Een voor beide partijen aanvaard bare structuur van de SBD zal volgens Van Dongen waar schijnlijk niet te vinden zijn. "En volgend jaar zullen ze wel weer wat anders in de begroting vin den", merkt hy laconiek op.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13