^ieuw abortus- >roces in Spanje m Maggie graaft zich in voor Dublin Gardeniers wil commerciële tv via kabel weren BOeUENhffêlEN lEbummi BARKRUKHM ïmBeWeN- WSWN ÜURo'S SLECHTS Zt>PG€N het is voor de psychiater en de postbode, en het komt elke dag in de bus /WASSEN ^discount NSDAG 28 NOVEMBER 1979 itr vrouw, die al vier kinderen had en van het ziekenfonds geen anti- conceptica kreeg. Zij werd door de dokter weggestuurd met de opmerking dat zij zich maar van alle seksuele relaties diende te onthouden als zij geen kinderen meer wilde", aldus Cristina Al- berdi, die vrijlating voor de vrouwen eist en een verandering van het Wetboek van Straf recht. (Van onze correspondent Peter Hattink) SDRID - „De verdediging van de acht vrou- en, die woensdag in Madrid terecht staan we ens abortus, zal niet alleen juridisch zijn, maar ok ideologisch. il harde kritiek leveren op een ït, die het recht van de vrouw ;t erkent om zelf te bepalen hoe wanneer zij moeder wil wor- n", aldus de advocate Cristina berdi aan de vooravond van het oces, waar zij zes van de acht n abortus beschuldigde vrou- »n zal bijstaan. Tevens kondig deze raadsvrouwe aan dat fe- inistische organisaties vandaag t rechtsgebouw een pro-abor- s demonstratie houden gedu nde de tijd dat het proces loopt, inavond houdt men een pro- iortus manifestatie voor de Ma- •ileense vrouwengevangenis sserias, waarin sinds 1977 een ouw wegens vruchtafdrijving Drdt vastgehouden, van wie de .'zondheidstoestand zo delikaat dat zij dikwijls in een zieken- lis verblijft. gen wordt in Madrid eveneens n proces gehouden, waarin vijf Duwen terecht staan wegens ortus. De openbare aanklager eft voor de vrouw, die de abor- ssen heeft uitgevoerd, een ge- ngenisstraf geëist van 15 jaar i tegen de vrouwen, die zich ïbben laten aborteren, elk een raf van een jaar. Voor een van vrouwen, die van plan was :h te laten aborteren, maar die teindelijk toch van de vruch- fdrijving afzag, eist de openba- aanklager drie maanden ge- ingenisstraf. -ocate Cristina Alberdi wil met t proces een precedent schep en voor alle vrouwen, die nog »n rechtszaak wegens abortus te achten staat.„Er zijn werkelijk eel trieste gevallen bij, zoals de rouw die op 22-jarige leeftijd al rie kinderen had en weer in erwachting raakte. Haar man zat p dat moment in militaire ienst. Deze vrouw kon om ge- Dndheidsredenen de pil niet likken en het ziekenfonds wei- erde haar alle andere voorbe- oedsmiddelen te verstrekken. >an is er het geval van die andere Van de acht vrouwen, die vandaag in Madrid terecht moesten staan, zijn er twee onvindbaar. Waar nemers menen dat dit voor de rechter geen reden zal zijn om dit proces, net zoals bij de abortus- rechtszaak verleden maand in Bilbao, uit te stellen. Het proces speelt zich af achter gesloten deuren; verslaggevers worden niet toegelaten. Feministische groeperingen in San Sebastian, Santiago de Compostela, Barce lona, Zaragoza en andere steden hebben zich solidair verklaard met de vrouwen in Madrid en houden op de dagen van de pro cessen pro-abortusbetogingen en sitdown-acties. KEILBERG*-Een merkwaardige hobby heeft deze man in het Westduitse Keilberg. Hij maakt de plaatselijke kerk steeds weer na en zet alle exem plaren in de tuin voor zijn huis.Ze zullen niet zo snel worden gestolen,want ze wegen elk 100 kilogram. (Door onze correspondent Jan Ger ritsen) BRUSSEL - „Maggie graaft zich in, Maggie zet zich schrap, Maggie slaat met geharnaste vuist op ta fel". Al wekenlang, dag in dag uit, schrijven de Britse dagbladen in ronkende bewoordingen over de ferme vastberadenheid van Mar garet („Maggie" voor krantele zers) Thatcher, eerste minister van het Verenigd Koninkrijk. Donderdag en vrijdag, op het topberaad van de regeringslei ders van de Europese Negen in Dublin, moet het dan gebeuren; het onrecht de Britten aange daan, zal door de EG-partners moeten worden goedge maakt. Dat is althans de verwachting die er bij het Britse publiek is ingeha- merd. Of mevrouw Thatcher, al haar flinke verklaringen ten spijt, in de Ierse hoofdstad zegevierend uit het conferentiestrijdperk zal treden, mag ernstig worden be twijfeld. Geen enkel van de ande re lidstaten van de Europese Ge meenschap heeft tot nu toe be reidheid getoond Maggie en haar regering ook maar halverwege tegemoet te komen - de Britse ei sen zijn, niet voor het eerst, daar voor te extreem. Het probleem is al een dik jaar on derwerp van EG-overleg: bij het opmaken van de Financiële lusten en lasten van het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap komt Groot-Brittannië er be kaaid af. De Britten hebben uit gerekend dat ze in 1980 minstens 4,4 miljard gulden meer aan de Brusselse EG-kas afdragen dan ze via diezelfde bron ontvangen. Dat is politiek onverdedigbaar, vindt mevrouw Thatcher. Ten slotte is Groot-Brittannië, na Ierland en Italië, het armste land in de EG, zoals herhaaldelijk met tal van cijfers en stakingen wordt aangetoond. Londen streeft nu naar een „glo baal evenwicht" in de Engelse bijdrage tot de EG-begroting. Met andere woorden willen de rijkere EG-lidstaten - Ierland en Italië dus niet meegerekend - maar even de Britse financiële last voor 1980 (en daarna) over nemen. Het is duidelijk dat die andere landen, bij wie het geld evenmin op de rug groeit, daar weinig voor voelen. Elke 270 miljoen gulden die de Britten minder zouden betalen, betekent bijvoorbeeld voor minister Frans Andriessen (financiën) een extra uitgave van 25 miljoen. Er is een tweede reden voor terug houdendheid bij Londens Euro pese partners. Wat mevrouw Thatcher eist, komt eigenlijk neer op een herziening van de voorwaarden voor het Britse lidmaatschap van de EG. Zo'n herziening heeft echter al eens plaats gehad: in 1975 bekroonde de Labour-premier Harold Wil son, ook in Dublin, de fameuze „heronderhandelingen" over het Britse EG-lidmaatschap. Des tijds werd een „financieel me chanisme" in het leven geroepen dat in werking zou treden als een lidstaat in economische moei lijkheden zou komen. Het financieel mechanisme dat Wilson uit het vuur sleepte, was de zegepraal in een Pyrrusover winning: er waren zoveel beper kende voorwaarden aan verbon den dat het nog nooit in werking is getreden. De Benelux-landen en de Europese Commissie, het „dagelijks EG-bestuur", willen nu meewerken aan een aanpas sing van het mechanisme. Dat zou maximaal een verlichting van de Engelse financiële last met 1,4 miljard gulden kunnen betekenen. Maar, zegt mevrouw Thatcher, „een halve koek is niet genoeg". Terugdringen van de landbouwuitgaven, afremming van de overproduktie (aan melk bijvoorbeeld) zijn mooie wensen die boven aan de lijstjes voor Sin terklaas staan: vrijwel geen en kele regering van de EG-landen ziet dat op korte termijn gebeu ren. En dus zullen de Engelsen nog langer te veel blijven betalen, als de Eurotop in Dublin volstaat met een aanpassing van het fi nancieel mechanisme. Dat was precies de aanpak, aldus een re cent Brits persbericht, „die in 1971 werd gevolgd en die niet kan worden herhaald". In 1971 werd onderhandeld over de Britse toe treding tot de EG. Het is dit laatste toontje dat irri teert, vooral omdat het óók klinkt als de andere EG-landen iets als EG-solidariteit van de Britten vragen (visserij- en energiepoli- tiek). Als Maggie Thatcher dat aanhoudt, lijkt een botsing in Dublin onvermijdelijk. Als ze tot een compromis besluit, zal het niet de eerste keer zijn dat ze door de knieën gaat. Op de Gemene best-conferentie die deze zomer in Loesaka plaats had, maakte ze een snelle ommezwaai die kort daarvoor onmogelijk leek. Maar misschien heeft ze zich ditmaal te diep ingegraven. DEN HAAG (GPD) - Het ziet er naar uit dat minister Gardeniers van CRM geen vergunning wil verlenen voor uitzending van commerciële televisie via Ne derlandse kabelnetten. Zij laat juristen van haar departement momenteel onderzoeken of er na 1 januari aanstaande - de datum van inwerkingtreding van de ge wijzigde Omroepwet - mogelijk heden zijn om commerciële om roep te weren. De wijziging van de Omroepwet, waar het in dit geval om gaat, be treft het beginsel dat de (Omroep) wet voortaan zowel op omroep door middel van zenders als op omroep door middel van kabels betrekking zal hebben. Wél wordt hierbij onderscheid ge maakt tussen het „overbrengen" en „doorgeven" van program ma's. Overbrengen van pro gramma's via de kabel wil zeg gen: het verspreiden van pro gramma's die niet of niet gelijk tijdig via omroepzenders worden uitgezonden. Doorgeven van programma's via kabelsystemen betekent het gelijktijdig ver spreiden van programma's die door omroepzenders op hetzelfde ogenblik worden uitge straald. Het „overbrengen" valt volgens de op 1 januari 1980 van kracht wor dende wijziging onder de Om roepwet. Het „doorgeven" moet dan geregeld worden door de Telegraaf- en Telefoonwet. Mi nister Gardeniers zal nu waar schijnlijk door haar omroepjuris- ten laten aantonen dat wat Delta kabel met onder meer de com merciële televisieprogramma's van Radio Televisie Luxemburg in het Zeeuws-Vlaamse Sluis wil, niet louter het „doorgeven" van programma's is en derhalve ge deeltelijk ook tot het „overbren gen' van programma's kan wor den gerekend (Omroepwet). En de Omroepwet verbiedt nog al tijd commerciële omroep. Minister Gardeniers (CDA) lijkt met dit standpunt nogal krachtig in botsing te komen met de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit-Kroes (WD), verantwoordelijk voor de louter technische aspecten van de kabel (PTT). Afgelopen week einde zei de staatssecretaris voor de radio het niet uitgesloten te achten dat toestemming wordt verleend aan het bedrijf Deltaka bel, dat in Sluis 15 verschillende tv-programma's zal brengen. Verdeeldheid over de entree van commerciële omroep is er verder niet alleen tussen de regerings fracties CDA en WD, maar ook in de CDA-fractie zelf. Het ka merlid J. N. Scholten (CDA) heeft de grootste moeite een eensge zinde fractie achter een motie te krijgen, die hij morgen samen met Kosto van de PvdA wil in dienen tijdens de behandeling van een interpellatie over de Del takabel-affaire in de Tweede Kamer. Hierbij zijn zowel me vrouw Gardeniers als mevrouw Smit-Kroes aanwezig. Deze mo tie zou de introductie van com merciële radio en televisie in Ne derland vooralsnog onmogelijk moeten maken. 'Surinamers in groepen terug' DEN HAAG (GPD) - Nederland moet het initiatief nemen om met de Surinaamse regering te praten over groepsgewijze terugkeer van in ons land wonende Suri namers naar hun vaderland. Dat stelt het Tweede-Kamerlid Van Zeil (CDA) voor in vragen aan de ministers van sociale zaken en ontwikkelingssamenwer king. Man dood na vechtpartij ROTTERDAM (ANP) - Tijdens een hevige vechtpartij in zijn huis aan de Aagje Dekenstraat in Rotter dam is gisteravond de 47-jarige L. Grootegoed om het leven geko men. De politie constateerde en kele verwondingen aan het hoofd van het slachtoffer, maar sectie zal moeten uitwijzen of deze de dood hebben veroorzaakt. Voor zover bekend is er tijdens de vechtpartij niet geschoten of ge stoken. Volgens de Rotterdamse politie is de ruzie om nog onbekende re denen ontstaan tussen het slachtoffer, diens echtgenote, een buurman en een Duitse bezoeker. De drie zijn voor verhoor meege nomen naar het bureau. Wanneer je maar wilt Of naar 't toneel cabaret filmhuis, museum, concert.'t Cultureel Jongeren Paspoort. Iedereen onder de 26 jaar kan ervan profiteren. Een héél jaar lang voor maar 6 gulden 50! In elke stad van Nederland. Informatie?: Vraag maar op je gemeentehuis. Of bel 033 - 51908. Aangeboden door dit blad In samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. ra ra de krant natuurlijk! Haarlemmerstraat 259/

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11