LEIDSCH DAGBLAD Veiligheidsraad vanavond bijeen zonder Iran Dit kabinet bederft het politiek klimaat" "Marechaussee formeel juist" vandaag w Chaos op rijksweg na twee botsingen Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken EÜ2I KEffiT DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36024 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij Zoeterwoude (Van r verslaggevers) LEIDEN - Op rijksweg 4, Amster dam - Den Haag, ontstond van ochtend rond acht uur op de rij baan richting Den Haag een enorme chaos. Oorzaak daarvan waren een tweetal aanrijdingen waarbij in totaal acht personen auto's waren betrokken. De eerste aanrijding gebeurde ter hoogte van de afslag Zoeterwou de doordat enige automobilisten bij filevorming niet voldoende afstand hielden. Onmiddellijk daarna volgde op het spoorweg viaduct ter hoogte van de Hoge Rijndijk een tweede aanrijding met dezelfde oorzaak. Hoewel er bij beide aanrijdingen geen gewonden vielen was de materiële schade volgens een woordvoerder van de Leidse po litie erg groot. Tot na tien uur is men bezig geweest met het weg slepen van de zwaar beschadigde auto's. Gedurende die periode kon het verkeer slechts "krui pend" zijn weg vervolgen waar door kilometerslange files ont stonden. Kathedraal bezet in Honduras TEGUCIGALPA (Reuter) - Een groep studenten heeft gisteren de kathedraal bezet van de Hondu- rese hoofdstad Tegucigalpa uit protest tegen zowel het economi sche beleid van de junta als do arrestatie van meer dan 100 boe- Tot dusver bleef Honduras gevrij waard van politieke onrust in te genstelling tot zijn buurland El Salvador, waar begin dit jaar linkse groeperingen verscheide ne kerken bezet hielden. DEN HAAG (GPD) - Politieke en militaire kringen in Den Haag zijn verbaasd over de Ameri kaanse plannen om 80 zware B- 52 bommenwerpers (type D) in West-Europa te stationeren. De B-52 i s de zwaarste en grootste bommenwerper ter wereld. De bommenwerpers zouden onder meer gebruikt kunnen worden voor het afvuren van de nucleaire versie van de zogenaamde kruis raket. Dit besluit kan de hele dis cussie over de modernisering van de NAVO-kernwapens beïnvloe den. De B-52's zouden onttrokken wor den aan de Amerikaanse strategi sche sterkte en worden aangewe zen om in tijden van crisis de geallieerde troepen in Europa bij te staan. Zij worden in dat geval gestationeerd op de Britse luchtmachtbasis Marham in Schotland. De bommenwerpers zullen in eer ste instantie voor conventionele taken worden aangewezen. Vol gens Amerikaanse luchtmacht- kringen zal met de 80 B-52's de conventionele vuurkracht van de NAVO-luchtmachten met maar liefst 50 procent toenemen. Hoewel de 80 B-52's nog niet voor nucleaire taken zijn aangewezen, zijn zij daar zeer wel toe in staat. De luchtmachtversie van de kruisraket is speciaal ontworpen om vanuit vliegtuigen als de B-52 te worden afgevuurd. En die kruisraket is juist een van de mogelijke antwoorden op de dreiging van de Russische SS 20, waartoe de NAVO over drie we ken wil besluiten. De kruisraket heeft een bereik van 2500 km en kan, afgevuurd vanuit de lucht, met gemak Russische doelen be reiken. PvdA-defensiespecialist Bram Stemerdink reageerde kritisch op de berichten. Als de vliegtui gen inderdaad atoomtaken krij gen dan rijzen twijfels over de noodzaak om in december te be sluiten tot de bouw en plaatsing van 572 nieuwe atoomraketten voor de middellange afstand. De wens dat in Nederland 48 kruis- De secretaris-generaal var Veiligheidsraad bijeenkomt c de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, deelt verslaggevers r m over de kwestie VS-Iran te spreken. i dat vanavond de PvdA in Senaat: Kamervragen "De Eendracht' (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het bestuur van de Leidse woningbouwvereniging De Eendracht heeft een toewij zingsbeleid gevoerd dat niet rechtvaardig lijkt te zijn. Dit zegt het Tweede-Kamerlid Muller- Van Ast in schriftelijke vragen die zij vandaag aan staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) heeft gesteld. Aanleiding tot de vragen zijn zes ar tikelen die deze maand in het Leidsch Dagblad verschenen. Daarin werd weergegeven hoe een woning die aanvankelijk aan een bepaald gezin was toegewe zen, na ingrijpen van het Destuur toeviel aan een dochter van een bestuurslid. Het kamerlid Muller-Van Ast vraagt staatssecretaris Brokx of hij bereid is een onderzoek in te stellen en of hij wil proberen tot een rechtvaardig toewijzingsbe leid te komen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Van Agt voert zijn eigen plannen niet uit. Het beschikt bovendien slechts over een uiterst kleine meerderheid in het parlement. Door de eigen ideeën los te laten heeft het nu ook naar inhoud steeds minder basis ge kregen, maar het trekt daaruit niet de consequen tie om op te stappen. wing. Besparingen op overbodig geworden sociale uitkeringen zouden daarvoor het nodige geld moeten opbrengen. 5 dec. is Sinterklaas aanwezig, met voor ieder kind een verras sing. KOETS-O-THEEK KINDER DISCO met tekenfilms 6 t/m 12 jaar Iedere woensdagmiddag Kruisstraat 40, Leiden tel. 071-144979. Leidsch Dagblad Qmo krant bazorgtf? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 Vrij zacht Veel bewolking met voornamelijk vannacht wat regen of motregen en en kele mistbanken. Minimumtempera tuur omstreeks 1 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 11 graden. Zwakke tot matige wind draaiend naar zuid west. (Opgemaakt om 11.15 uur.) 28 november Zon op: 8.20 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 14.23 uur; onder 1.12 uur Hoogwater te Katwijk om 9.58 en 22.40 uur. Laagwater om 5.21 en 18.01 uur. Deze kritiek kreeg het kabinet vanochtend te horen van PvdA- fractievoorzitter Vermeer in de Eerste Kamer (Senaat). Deze Kamer houdt vandaag en morgen algemene beschouwingen over de kabinetsplannen voor 1980. Vermeer verweet het kabinet klimaatbederf, onder andere door de belastingaftrek voor zeer hoge hypotheken te laten be staan, terwijl tegelijk beknibbeld moet worden op de sociale wo ningbouw. Volgens Vermeer komt het „bij de grote massa vreemd over dat men er relatief meer op achteruit gaat naarmate men minder krijgt". De PvdA- senator schatte de feitelijke be hoefte aan arbeidsplaatsen op 600.000. Ook de plannen van zijn eigen partij waren daarvoor vol gens hem niet toereikend. Hij bepleitte uitbrei ding van de werkgelegenheid in het onderwijs, de milieube scherming, de recreatie, de hulp verlening en de stadsvemieu- Geweigerde Argentijn (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - "De marechaussee in Vlissingen heeft de regels for meel juist toegepast. De Argen tijn had niet voldoende middelen van bestaan en geen ticket voor de terugreis", aldus de heer H. V. Holtus van het ministerie van jus titie vanmorgen in een reactie op de handelwijze van de mare chaussee ten aanzien van de eer- gister verdronken Argentijn. "Dagelijks wordt mensen de toe gang tot ons land geweigerd, wanneer zij niet voldoende geld bij zich hebben om de terugreis te betalen", aldus Holtus. Over het door de marechaussee ge stelde ultimatum wilde hij geen uitlatingen doen omdat er nog geen officieel rapport over de gang van zaken op het ministerie is binnengekomen. De familie Witjes had volgens Holtus wel de bedoeling om de borgsom te be talen, maar slaagde er niet op tijd in om het geld bijeen te krijgen. In overleg met de ambtenaar van do afdeling vreemdelingenzaken die in het weekeinde dienst had, is volgens de heer Holtus beslo ten Meijnet op de boot naar En geland te zetten. (Zie verder pagina 7) De niet-gebonden landen hebben erop aangedrongen dat de Vei ligheidsraad slechts kort bijeen komt om verklaringen van Wald heim en raadsvoorzitter Palacios de Vizzio aan te horen en het be raad dan op te schorten tot de komst van de Iraanse minister van buitenlandse zaken. Iran had de raad verzocht tot de komst van minister Sadr helemaal geen zit ting te houden. Evacuatie De Verenigde Staten zijn, in ver band met „potentiële gevaren" begonnen met het evacueren uit tien islamitische landen van niet- essentieel diplomatiek perso neel, familieleden van diploma ten en zakenlieden. Deze vrijwil lige aftocht houdt verband met het naderend hoogtepunt van de islamitische feestdagen, waarbij de spanning die rond de Ameri kaanse vestigingen in islamiti sche landen reeds bestaat, tot nieuwe hoogtepunten zou kun nen rijzen. „Elke vermindering in de diploma tieke personeelsbezetting is een voorzorg en een tijdelijke maat regel teneinde de mogelijke ge varen voor Amerikanen te ver minderen", aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton. Eerder werd, na anti-Ameri kaanse demonstraties, ambassa depersoneel geëvacueerd uit Af ghanistan en Pakistan. Niet eens De Verenigde Staten verklaarden via hun ambassadeur bij de VN, Donald McHenry, het nog niet eens te zijn over het plan dat voor het beraad moet worden getrok ken. De niet-gebonden leden van de Veiligheidsraad proberen de Amerikaanse delegatie ervan te weerhouden een diepgaande dis cussie te beginnen, voordat de Iraanse minister van buitenland se zaken is gearriveerd. Washington heeft voorlopig inge stemd met het plan van VN-se- cretaris-generaal Waldheim om een internationale commissie in te stellen, die moet onderzoeken of de ex-sjah van Iran de mensen rechten heeft geschonden en zich op ongeoorloofde wijze geld heeft toegeëigend. Kritiek Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft scherpe kritiek uitgeoefend op de een- mans-diplomatie die de republi kein George Hansen, lid van liet Huis van Afgevaardigden, op het ogenblik in Teheran bedrijft. De Amerikaanse regering is zeer be zorgd dat zijn pogingen het Ame rikaanse beleid zouden kunnen doorkruisen en toonde zich met name ontstemd over Hanftena suggestie dat het Amerikaanse congres in ruil voor vrijlating van de gevangenen een onderzoek naar de gedragingen van de ver dreven sjah zou kunnen begin- De ex-sjah zal waarschijnlijk deze week een operatie ondergaan, waarbij een resterende galsteen zal worden verwijderd. De stra lingsbehandeling tegen kanker is vorige week donderdag voltooid en volgens zijn assistenten zal de sjah na afloop van de galsteen behandeling naar zijn huis in Mexico terugkeren. (Zie ook pagina 9) Politieman gedood in Rome ROME (Reuter) - Twee jongelui hebben vanochtend in een bui tenwijk van Rome een politie man doodgeschoten, toen hij op het punt stond naar zijn werk te gaan. De 58-jarige Domenici Taverna was de 36ste politieman die dit jaar in Italië werd gedood. De daders van de schietpartij wis ten in een auto te ontkomen. In een anonieme telefonische me dedeling aan het Romeinse blad Vita Sera werd later gezegd, dat de aanslag het werk was van de Rode Brigades. "Wij hebben een daad van proletarische recht spraak uitgevoerd. Wij hebben de moordenaar Taverna gedood", aldus de mededeling. raketten komen wordt daarmee voor Stemerdink op zijn minst discutabel. Stemerdink zal, evenals zijn D'66- collega Brinkhorst, volgende week opheldering vragen aan de ministers Scholten (defensie) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken). Stemerdink wil dat - voordat wordt beslist over de kernwapen-modernisering - een overzicht op tafel ligt van de nucleaire wapensystemen die de Amerikanen de komende jaren in Europa willen i 28 PAGINA'S (Van onze correspondent Henk Kolb) TEHERAN-In New York hebben de vijftien leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de afgelopen nacht besloten om vanavond nog in speciale spoedzit ting bijeen te komen om zich te beraden over de crisis Iran-VS. De minister van buitenlandse zaken van Iran, Bani-Sadr, zal daarbij niet aanwezig zijn. Volgens VN-secretaris-ge- neraal Kurt Waldheim zal minister Sadr pas zaterdag in New York aankomen om deel te nemen aan de debat ten. Matroos John Collewijn heeft de kapitein van het Ne derlandse koelschip 'Emme- ly' beschuldigd van moord op een Ghanese versteke ling. Volgens Collewijn, die inmiddels is ontslagen, heeft de kapitein enige tijd gele den zonder pardon een ver stekeling over boord laten gooien hoewel de man duide lijk maakte dat hij niet kon De politie stelt een onderzoek in naar de beschuldigingen van Collewijn. PAGINA 7 De Iraanse marine-opper bevelhebber is bang voor een nederlaag van Iran, wanneer het tot een treffen met de VS komt. PAGINA 9 De Leidse wethouder Ver boom weigert zich zonder meer neer te leggen bij de be slissing van het provinciaal bestuur dat Leiden de weg gesleepte woonboten weer moet terug slepen PAGINA LEIDEN Verzet tegen inenting niet bijbels PAGINA 11 O IOC laat China weer toe Rotterdam V verspeelt prachtige kans op Europa Cup PAGINA 17 O Kritiek op bestrijding beun hazerij in de bouw PAGINA 25

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1