Impasse in gijzelingsaffaire T eheran duurt voort Wkarom u voor een geldlening beter naar een bank zoals de NMB kunt gaan. Uiteenlopende reacties op verklaring Gromyko BEZETTING GROTE MOSKEE BEËINDIGD Eisen van bezetters blijven onveranderd De NMB denkt met u mee. BUITENLAND» HAMBURG/MOSKOU/BONN/ MAINZ/WASHINGTON (Reu- ter/DPA/AFP) - Naar de mening van vooraanstaande Westduitse politici zal de Sowjet-Unie, on danks anders luidende verkla ringen van de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, de deur naar ontwa peningsonderhandelingen, ook na een eventueel besluit van de NAVO over modernisering met kernraketten .voor middellange afstand niet toeslaan. Zo poogde bondskanselier Helmut Schmidt gisteren in Hamburg de indruk weg te nemen dat Gro myko in zijn verklaring voor de pers met stopzetting van d< derhandelingen over ontwape ning en beperking van de bewa pening heeft gedreigd als de NA VO inderdaad tot 'modernise ring' zou besluiten. Als Gromyko waarde had gehecht aan dit dreigement, aldus Schmidt, dan had hij het ook op prijs gesteld dit dreigement 'zwart op wit' in het communiqué te hebben. "Voor mij is beslis send wat in het communiqué is vastgelegd". Schmidt wees erop dat Gromyko en de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, in het door hen ondertekende commu niqué duidelijk hebben gezegd dat er voor hen geen redelijk al ternatief voor de ontspannings- politiek bestaat. De twee minis- ters nadden ook duidelijk gesteld dat de uitwerking van nieuwe, concrete stappen op het gebied van de ontwapening en wapen- beperking bespoedigd en de con tacten tussen beide landen voortgezet moeten worden. De christen-democratische oppo sitie in West-Duitsland be schouwt de jongste uitlatingen van Sowjet-minister van bui tenlandse zaken Gromyko over het verwachte NAVO-besluit tot installatie van kernraketten voor middellange afstand in Europa als een "poging tot onvervalste politieke chantage" en "inmen ging in de soevereiniteit van de Bondsrepubliek", zo heeft af gevaardigde Friedrich Zimmer- mann van de Beierse CDU in Bonn zaterdag verklaard. Naar Zimmermann zei wil de Sowjet-Unie kennelijk doen ver geten dat het juist de massale Russische bewapening in de af gelopen jaren is geweest, die het militaire evenwicht in Europa heeft verschoven. De regering in Bonn zou de "Russische chanta gepoging" moeten afwijzen en moeten staan op doorgaan van de voorgenomen NAVO-besluiten, zo zei hij. In Mainz verklaarde vroegere bondskanselier en leider van de sociaal-democratische SPD Willy Brandt intussen van oor deel te zijn dat de standpunten tussen Bonn en de Sowjet-Unie in de discussie over ontwapening niet ver uit elkaar liggen en dat onderhandelingen over vermin dering van de bewapening mo gelijk zijn. De Sowjet-Unie is, zo zei hij in een regionale SPD-bij- eenkomst, bereid over haar be wapening op het "uiterst belang rijke gebied van euro-strategi sche wapens" met zich te laten praten. Er is veel tijd om na te gaan waar beide partijen elkaar kunnen vinden om "idealiter ge sproken plannen van de NAVO tot nul te laten ineenschrompe len", zo zei Brandt. De Oostenrijkse kanselier Kreisky verklaarde op dezelfde regionale SPD-bijeenkomst dat het aan bod tot terugtrekking van Russi sche troepen uit Oost-Duitsland het begin zou kunnen zijn van een volledige terugtrekking van Russsische en Amerikaanse sol daten uit Oost- en Westeuropese landen. Er zou "direct" met SALT-III-onderhandelingen moeten worden begonnen en de vervolgconferentie van de Euro pese veiligheidsconferentie in Madrid zou volgens Kreisky op het niveau van de ministers van buitenlandse zaken moeten wor den gebracht. De ministers van buitenlandse za ken van de lidstaten van het War schaupact vergaderen begin de cember in Oost-Berlijn, zo heeft het Sowjetpersbureau "Tass" gisteren meegedeeld. Op de conferentie, die lang tevoren afgesproken heet te zijn. zullen de leden van het militaire bond genootschap van zeven Oosteu- ropese staten naar alle waar schijnlijkheid aandacht besteden aan de westerse plannen om nieuwe Amerikaanse kernraket ten voor de middellange afstand in West-Europa op te stellen, een vraagstuk waarover de NAVO half december op een bijeen komst te Brussel moet beslissen. Verder komt de bijeenkomst kort na de bezoeken die Sowjet-mi nister Gromyko van buitenland se zaken aan Madrid en Bonn heeft gebracht. Waarnemers houden er rekening mee dat de ministerconferentie van het oostelijk bondgenoot schap samenvalt met de bijeen komst van de NAVO-raad te Brussel, zoals reeds eerder het geval is geweest. Het Sowjet-partijorgaan Prawda schreef gisteren, dat het plaatsen in West-Europa van nieuwe Amerikaanse kernraketten, die de NAVO 'militaire suprematie' in Europa geven, de Sowjet-Unie en de landen van het Warschau pact noopt tot het nemen van 'ge paste tegenmaatregelen'. De Prawda legt nogmaals de na druk op de noodzaak van onder handelingen, die vooraf dienen te gaan aan 'elke overhaaste stap, die de kans op een vergelijk te niet kan doen'. RIAD (AP/UPI) - Onder dekking van pantserwagens hebben Sa- oedische troepen zaterdagnacht de gewapende bezetters van de bovenverdieping van de grote moskee in Mekka verdreven. De strijd was zeer bloedig en een deel van de moskee is bij de ge vechten in brand geraakt, aldus een diplomaat. Een Saoedische functionaris verklaarde dat een groep bezetters zich in de kelders "Brits voorstel onaanvaardbaar'' DAR ES SALAAM (Reuter) - De leiders van het Patriottisch Front, Nkomo en Mugabe, heb ben gisteren verklaard het Britse ultimatum voor een antwoord op bestandsvoorstellen voor Zim- babwe-Rhodesië te zullen nege- Na zes uur besprekingen zaterdag avond met leiders van drie 'frontliniestaten', zeiden Nkomo en Mugabe op een persconferen tie, dat de Britse bestandsvoor stellen niet aanvaardbaar zijn. De Britse minister van buitenland se zaken, Carrington, voorzitter van de vredesbesprekingen in Londen, heeft vandaag als limiet gesteld voor een 'ja' of 'neen' op zijn voorstellen. Nkomo en Mugabe waren van plan naar Londen terug te keren en vandaag de onderhandelingen met lord Carrington te hei-vatten. Maar Mugabe heeft gezegd, dat er geen antwoord zal komen op ba sis van de huidige voorstellen. De bezwaren van de leiders van het Patriottisch Front betreffen voornamelijk het voorstel dat guerrilla-troepen naar aangewe zen verzamelplaatsen worden gedirigeerd, terwijl de strijd krachten van Salisbury op hun oorspronkelijke basis rriogen blijven. r de bezetting inmid- van het gebouw heeft verschanst en mogelijk enkele mensen in gijzeling houdt. Koning Chaled liet zijn door Ame rikanen opgeleide Nationale Garde zaterdagnacht tot de aan val overgaan, nadat hij zijn ge duld had verloren met een eerder plan om de bezetters uit te honge ren, aldus de diplomaat. Het aantal slachtoffers zou groot zijn en de diplomaat omschreef de afloop van de strijd als "dra matisch en gewelddadig". De Saoedische regering heeft tot nog toe geen verklaring over de gebeurtenissen afgelegd en geen cijfers verstrekt over het aantal betrokkenen. Volgens officieuze schattingen waren er minstens 200 overvallers, 20 gegijzelden en in totaal 50 slachtoffers. Aan het begin van de bezettingsac tie, dinsdag door leden van een niet nader aangeduide islamiti sche sekte, bevonden zich onge veer 50.000 bedevaartgangers in de moskee. Het is niet bekend hoeveel bezet ters en gegijzelden zich in de kel ders van de moskee bevinden. Evenmin is bekend welke pogin gen worden ondernomen hen daaruit te verdrijven. Volgens de diplomaat schijnt een aantal be zetters te zijn ontkomen. Volgens diplomatieke kringen is leider van de opstand, een 27-ja- rige student die zichzelf tot Mah di (messias) had uitgeroepen, le vend in handen van de Saoedi sche regeringstroepen gevallen. Hij wordt nu ondervraagd. Waar schijnlijk zal hij door onthoof ding worden terechtgesteld. Na dat zijn volgelingen de Moskee hadden bezet, eiste hij dat de Sa oedische regeling radio en televi sie afschafte, voetbal verbood en vrouwen zou verbieden zakelijke activiteiten te ondernemen. Waarnemers veronderstellen dat de bezetting van de moskee, die honderden mensenlevens heeft gekost, geen politieke, maar een religieuze achtergrond heeft. De bezetters zouden leden van een Bedouïenen-stam zijn. TEHERAN (Reuter/DPA/AFP) - De bezetters van de Ame rikaanse ambassade in Teheran hebben gisteren het Amerikaanse congreslid George Hansen in het gebouw toegelaten, maar vervolgens maakten ze duidelijk dat hun eisen onveranderd blijven: als de sjah, met zijn bezittin gen niet aan Iran wordt uitgeleverd zullen de Amerikaan se gegijzelden wegens spionage worden berecht. Het Amerikaanse Congreslid Hansen baant zich een weg door Iraanse demonstranten als hij terugkeert uit de bezette ambassade. Hansen had toestemming gekregen de gegijzelden Amerikanen in de ambassade te bezoeken. ADVERTENTIE Geld lenen lijkt zo makkelijk. Toch is het beslist geen eenvoudige zaak. Zo'n lening moet passen binnen de financiële mogelijkheden die u heeft. En een té zware verplichting mag 't natuurlijk nooit worden. Kies daarom voor een vertrouwde bank zoals de NMB. De mensen denken er daadwerkelijk met u mee en probe ren in overleg met u de meest ideale regeling te treffen voor het geld dat u tijdelijk nodig heeft. Overigens: ook als u geen NMB- privérekening heeft bent u welkom. Maar dat spreekt vanzelf. Persoonlijke lening. Meestal gebruikt voor duurzame aan schaffingen zoals nieuw meubilair, een boot, een caravan of een auto. U betaalt vaste maandtermijnen (bijvoorbeeld 24,36 of 48), zodat u precies weet waar u aan toe bent. U kunt het zo uitrekenen dat de lening is afgelost op het moment dat uw auto aan vervanging toe is. Woningkrediet Bestemd voor verbouwing, verbetering en onderhoud van uw woning: nieuwe keuken of badkamer, centrale verwarming, of bij voorbeeld isolatie. Meestal gaat het hier om nogal grote bedragen. Daarom kunt u ook wat langer doen over het aflossen: bijvoorbeeld 96 maanden. Hansen sprak gisteren enige tijd met gegijzelden en bezetters en zei na afloop daarvan dat de ge gijzelden het naar omstandighe den goed maken. Wel had één van de Amerikanen waterpokken opgelopen. Een woordvoerder van de bezetters liet weten dat Hansen is toegela ten omdat hij niet de Amerikaan se regering, maar het Amerikaan se volk vertegenwoordigt. De Amerikaanse afgevaardigde had in gesprekken met de Iraanse minister van buitenlandse zaken Bani-Sadr en leden van de Re volutionaire raad toestemming gekregen voor zijn bezoek. Zelf zei Hansen dat hij zijn bezoek aan de ambassade als een doorbraak in de impasse beschouwde. De bezetters maakten echter duide lijk dat in hun eisen geen veran dering is gekomen. MacBride Sean MacBride, nobelprijs voor de vrede en oud voorzitter van Amnesty Interna tional, is na drie dagen van be middelingspogingen in Teheran kennelijk onverrichterzake in Parijs teruggekeerd. Het grootste probleem is volgens hem dat elke basis voor een dialoog tussen Iran en de Vernigde Staten ont breekt. Dc bezetters van de ambassade hebben alle moslems ter wereld opgeroepen morgen rouw-de- monstraties te houden Inter gezegd dat Iran bereid is over de vrijlating van de Ameri kaanse gegijzelden te praten als Washington in een officiële ver klaring de misbruiken van het regime van de sjah veroordeelt. Interventie De Amerikaanse president Carter heeft zaterdag beraad gehouden met de chef-staf van de strijd krachten, minister van defensie Harold Brown en veiligheidsad viseur Brzezinski. Volgens rege ringskringen in Washington wordt een militaire interventie in Iran pas dan overwogen, als de gegijzelden iets zou worden aan gedaan. Voor het ambassade-gebouw de monstreerden gisteren opnieuw tienduizenden onder het roepen van leuzen als "dood aan Carter, dood aan de sjah". De betoging was belegd "uit protest tegen het komplot van de imperialisten en de zionisten tegen de grote mos kee van Mekka". Bij deze demonstranten voegden zich ook duizenden leden van de 'Fedayin e-Khalq', een marxis- tisch-leninistische beweging die het bewind van de sjah heeft be streden, maar die sinds 12 augus tus opnieuw is verboden. Hoewel voor een confrontatie tussen bei de groepen werd gevreesd, ver liep de demonstratie, een van de grootste sinds de Amerikaanse ambassade drie weken geleden werd bezet, zonder incidenten. Staakt-het-vuren Dc Westeuropese ambassades in Teheran zijn bezig hun bezetting tot het absolute minimum terug te brengen, zo is uit diplomatieke bron vernomen. Sinds de Ver enigde Staten vorige week voor hetcerstde mogelijkheid vaneen militaire interventie opperden, is een deel van het personeel naar huis gestuurd. De democratische partij van Koer- distan heeft gisteren zijn leden opdracht gegeven de komende 20 dagen een staakt-het-vuren in acht te nemen. De Koerden wil len 'zich scharen achter de strijd van Iran tegen imperialistische en zionistische complotten". De Pakistaanse president Mo hammed Ziu-u-Haq heeft op ver- i VN-f etar Doorlopend krediet. Handig als geldvoorraadje voor onver wachte uitgaven of als alles tegelijk komt, zoals tandartsrekeningen, belastingaansla gen en de kosten van een 'tussendoor* vakantie. In overleg met de NMB bepaalt u de hoogte van het krediet. U kunt er dan elk moment over beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u al hebt afgelost. crantzüoordc lening. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Sean MacBride. Nobelprijswin naar voor de vrede, poseert hier in een hotel in Teheran voor een por tret van ajatollah Chomeini. Mac Bride, die in de Iraanse hoofdstad pogingen heeft ondernomen te be middelen in de gijzelingsaffaire in de Amerikaanse ambassade, keer de onveiTichter zake terug. lah Chomeiny uitte dit weekend opnieuw de beschuldiging dat de Verenigde Staten verantwoorde lijk zijn voor de aanval op de moskee in Mekka, de heiligste plaats van de islam. De Iraanse minister van buiten landse zaken Bani-Sadr heeft in een interview met Radio France brief Kuit Waldheii Chomeiny geschreven, waarin hij hem vraagt de Amerikaanse ge gijzelden vrij te laten, zo is uit goedingeiichte kringen in Isla- -loewel het Iraanse persbureau Pars eerder meldde dat minister van buitenlandze zaken Bani- Sadr vandaag naar New York zou vertrekken, is later officieel mee- gedee.1. an Bani-Sadr in Iran zal blijven. 3ani-Sadr had aan 'een zitting van de Veiligheidsraad' willen deel nemen om de positie van Iran te verklaren en uit te leggen dat de Iraanse eis voor de uitlevering sjah gerechtvaardigd is, zo Wü eld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9