Yan Agt: extra ingreep nodig van één miljard Binnenskamers Oud-minister overleden Felle acties tegen kernwapens 1 'Zo'n 12.000 Surinamers dit jaar naar Nederland' Postbank geen concurrent van grote handelsbanken 7 Dode na steekpartij AND AG 26 NOVEMBER 1979 MIMHJ.'IH'I. tRECHT (GPD) - Voor het eind van het jaar zullen 12.000 Suri- [namers zich in ons land hebben gemeld, zo schat het bureau sta tistiek van het ministerie van CRM. Minister Gardeniers (CRM) maakte dit cijfer gisteren in Utrecht bekend bij de viering van de Brasa-Dé, de dag waarop de Surinamers in ons land de onaf hankelijkheid van hun vaderland herdenken. Al die nieuwe mensen zullen een beroep doen op de toch al over spannen arbeidsmarkt, op huis vesting, onderwijs en maat schappelijke begeleiding. Alleen door een bijzondere krachtsin spanning van Surinamers en Ne derlanders kan dat succesvol verlopen", aldus de bewinds vrouwe. ie minister verzekerde de vele dui zenden Surinamers die naar het Jaarbeurscomplex waren geko men om er de vierde verjaardag van de Surinaamse onafhanke lijkheid te vieren, dat de regering „bijzonder alert is op discrimina tie. Ik spreek hier mijn persoon lijke afkeer uit over de gebeurte nissen onlangs in Soest". Eerder had de Surinaamse ambas sadeur in ons land, W. van Eer, zijn gehoor verzekerd dat de Su- s in Nederland de afgelo pen jaren een „redelijke vorde ring in acceptatie" hebben mee gemaakt. „Er zijn nog wel problemen tussen Surinamers en Nederlanders, maar er is duide lijk meer harmonie tot stand ge komen", aldus de ambassa deur. Alom constateerde de ambassa deur een „gebrek aan tijd". „Ook onze landgenoten in Suriname hebben gebrek aan tijd om een bevredigende oplossing voor alle problemen te vinden. De groepen hier die kritiek hebben op Suri name zou ik willen zeggen: wij hebben te maken met een kolo niale erfenis die we zo goed mo gelijk trachten om te bui gen." In tegenstelling tot vele rapporten, studies en deskundigen meent de ambassadeur dat de Surinamers in ons land hier niet zijn gekomen om er te blijven. „Ik neem aan dat het feit dat u mij hier uitnodigt betekent dat het merendeel Ne derland ziet als een doorgangs huis, en terug wil naar Suriname. Ik hoop dat 1980 uw beslissing naderbij brengt", zo besloot Van Eer zijn rede. Voorzitter Henk Ritveld van de Fe deratie van Surinaamse Wel- zijnsstichtingen maakte juist ge wag van een toenemende verhar ding ten opzichte van de Surina mers in ons land „Surinamers worden openlijk gediscrimi neerd op de arbeidsmarkt. Dat heeft niet geleid tot vervolging van de werkgevers die zich daar aan schuldig hebben gemaakt", aldus Ritveld. Bauke Roolvink. DEN HAAG (ANP) - Oud-minister B. Roolvink, woonachtig in Baarn, is gisterochtend in de leef tijd van 67 jaar na een langdurige ziekte overleden. Bauke Roolvink werd op 31 januari 1912 geboren in het Friese Wijt- gaard. Nadat hij werkzaam was geweest bij Jaarsma's haarden- fabriek in Hilversum werd hij in 1946 tweede voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond. In 1952 werd hij secretaris van het Christelijk Nationaal Vakver bond. In het kabinet van De Quay, 1959-1963, was Roolvink staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. ^Ja dit kabinet werd hij lid van de antirevolutionaire fractie in de Tweede Kamer, waarvan hij in de jaren 1965-1967 fractievoorzitter was. De volgende vier jaar was Roolvink minister van sociale zaken en volksgezondheid in het kabinet De Jong. De laatste jaren van zijn politieke leven, 1971-1977, was Roolvink weer lid van de ARP-fractie in de Tweede Kamer. De heer Roolvink was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Tijdens Roolvinks ministerschap kwamen enige belangrijke so ciale wetten tot stand, onder an dere de wet op de-arbeidsonge schiktheidsverzekering (wao) en de algemene wet bijzondere ziek tekosten (a.w.b.z.). Het loonbeleid van minister Rool vink wekte onrust. In 1970 kwam een aantal geschillen voor door het optreden van koppelbazen. Er kwam een wet tot stand waar bij het uitlenen van arbeids krachten zonder werkvergun ning werd verboden. Voor 1971 werd een loonmaatregel afge kondigd, wat veel weerstand op wekte. Begin 1976 maakte hel Amerikaanse olieconcern Gulf bekend dat drie vooraanstaande Nederlanders betaalde adviseurs waren. De heer Roolvink bleek één van die adviseurs te zijn. Hij verklaarde echter, dat dit heel normaal was. Het was een ka merlid niet verboden nevenfunc ties te hebben. Roolvink gaf ook toe adviseur te zijn van IHC- Holland. DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt denkt dat uiterlijk komend vooijaar het kabinet zal moeten besluiten tot een „extra bezuinigingsronde" van ongeveer f 1 miljard. Voor de VARA-radio zei hij zaterdag dat een dergelijke ingreep nodig zou kunnen zijn wanneer er geen Financiële mee vallers komen. „En daar reken ik niet op", zei de minister president. voor mensen met een inkomen bo ven f 50.000 moet de inflatiecor rectie volgens de socialisten worden teruggebracht tot 50 pro cent. Het kabinet heeft voor dit jaar de inflatiecorrectie bepaald op 80 procent. Dit onder protest van de WD, die een correctie van 100 procent voorstaat. Van Agt stemde in met een optel som waaruit bleek dat op dit moment de rijksbegroting al een gat van een klein miljard guldens kent. Dit wordt veroorzaakt doordat de gefaseerde verhoging van de aardgasprijzen f300 mil joen minder oplevert, de aange kondigde belastingverlaging minstens f200 miljoen kost en ons land zeker f300 tot f 400 miljoen extra zal moeten bijdragen aan de È.G, omdat Groot-Brittannie een verlagipg van haar bijdrage heeft geëist. De minister-president zei overi gens hier op dit moment nog niet wakker van te liggen. Het is een zaak die in de Voorjaarsnota be keken zal worden. Een eventuele belastingverhoging of een ver groting van het financieringste kort wees hy van de hand, omdat beide alternatieve mogelijkhe den het gat te dichten in strijd zyn met het regeringsbeleid. Aan de vooravond van het debat in de Tweede Kamer over de belas tingvoorstellen van het kabinet voor 1980 kondigde de socialisti sche afgevaardigde Kombrink aan met voorstellen te zullen ko men voor extra belastingmaatre gelen. Doel hiervan is de hogere inkomensgroepen meer te laten bijdragen by hét oplossen van de financiële problemen. Daarnaast komt de fractie volgende week met een initiatiefwetsontwerp over de aftopping van de prijs compensatie. De voorstellen van de PvdA heb ben betrekking op de vermo gensbelasting, de inflatiecorrec tie en het huurwaardenforfait het vaste bedrag dat eigenaars van een koophuis moeten opgeven voor inkomstenbelasting). Kom brink zei dat de fractie zal voor stellen dit forfait te verhogen voor dure eerste woningen en alle tweede woningen. De bedoeling is vermindering van het huidige belastingvoordeel dat eigenaren hebben tegenover mensen die hun huis huren. Fotograaf is nog spoorloos DEN HAAG (ANP) - Er is nog geen spoor gevonden van de Velpse freelance-fotograaf E. Flipse (35), die begin augustus in Afghanis- ten tijdens een trektocht in een kampeerauto werd ontvoerd. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft contact met de Neder landse consul P. Riemersma in Kaboel, maar is nog niets over de zaak aan de weet gekomen. De heer Flipse werd samen met zijn vrouw door onbekenden bij de Pakistaanse grens ontvoerd. Me vrouw Flipse werd na enige tijd vrijgelaten en door de ambassade in Kaboel opgevangen. Zij is in middels in Nederland terugge keerd. De PvdA komt met het aftop- pingsinitiatief, omdat de fractie niet helemaal wil uitsluiten dat het kabinet de hierover aange nomen kamermotie naast zich neerlegt. In het kabinet lijken de WD-ministers tegenover de christendemocratische be windslieden te staan. Berichten willen dat minister Albeda (so ciale zaken) een wettelijke basis voor de aftopping van de prijs- compenstie in 1980 noodzakelijk acht. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft reeds tweemaal mo ties van D'66 aanvaard, waarin wordt gepleit voor deze aftop ping. De WD heeft fel verzet aangekondigd tegen een eventu eel wetsvoorstel. Zo nodig willen de liberalen het op een botsing laten aankomen. DEN HAAG - De Haagse politie heeft zaterdag enkele arrestaties ver richt tijdens een verboden demonstratie door de Nationale Partij Neder land. De NPN had onlangs bekendgemaakt te willen demonstreren tegen "de stroom van illegale profiteurs in ons land" maar dit was door burge meester Schols van Den Haag en de Raad van State verboden. Niettemin verzamelden zich zaterdag op het Malieveld aanhangers van de NPN die slaags raakten met leden van het Haags Anti Fascisties KomiteeDe politie hield vijf mensen aan. DEN HAAG (GPD) - De postbank, als die er komt, zal zeker niet gaan concurreren met de grote han delsbanken. Volgens staatssecre taris Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) streeft het kabinet uit sluitend naar een verbreding van de bestaande gelddiensten van de PTT. Hoogstens zullen de Postgiro en Rijkspostspaarbank kleinere bedrijfskredieten mo gen geven. Vast staat dat het ka binet het nog onder het vorige kabinet ingediende wetsontwerp drastisch zal wijzigen. Dit bleek tijdens een zaterdag uit gezonden radio-interview met de bewindsvrouwe. In dezelfde uit zending leverden zowel Kom brink (PvdA) als Van Rooijen (CDA) kritiek op de uitlatingen van mevrouw Smit-Kroes. De beide kamerleden toonden voor al verontrusting over de traag heid waarmee het kabinet het wetsontwerp behandelt. Beiden verklaarden er voorstander van te zijn dat de postbank de han delsbanken juist wel concurren tie aandoet. staat dat er zoiets als een „post bank" komt. Vandaar dat zij lie ver over de „gelddiensten" van de PTT spreekt, ook al omdat in haar eigen partij (de WD) som migen een „rood waas" voor de ogen krijgen wanneer het woord postbank valt, zei zij. Wel zullen deze „gelddiensten" meer arm slag krijgen. Dit is nodig het voortbestaan van de giro ook in de toekomst te garanderen. „De basis moet wat groter worden," aldus de staatssecretaris. De christen-democraat Van Rooij en, staatssecretaris onder het ka binet-Den Uyl, betwijfelde of mevrouw Smit-Kroes namens het kabinet sprak. Hij staat op het standpunt dat de postbank klein moet beginnen, en dan „stapje voor stapje" en zo verantwoord mogelijk haar werkzaamheden moet uitbreiden. „Iedere keer moeten we bekijken watje verder doen kunt," zei hij. Als belang rijkste noemde hij dat de geïnte greerde Girodienst en Rijkspost spaarbank hun huidige markt aandeel behouden. De socialist Kombrink staat op het standpunt dat de postbank er moet komen. Deze dient daar naast onder zodanige voorwaar den te worden opgericht, dat de banken concurrentie kan worden aangedaan. Hij verweet het kabi net niet alleen traagheid, maar ook dat het bezig is de postbank te ontmantelen. PvdA-voorzitter: kerncentrales moeten gesloten DRUTEN (ANF) - PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft zater dagmiddag tijdens een anti- kernenergiedag in het Gelderse Druten een dringend beroep ge daan op de Tweede-Kamerfractie van zijn partij om te beslissen tot een tijdelijke sluiting van de kerncentrales in Borssele en Do- dewaard. De voorzitter herinnerde het even eens aanwezige Tweede-Kamer lid Voortman aan de uitspraak van het PvdA-congres in april j.l. dat Dodewaard en Borssele zo spoedig mogelijk moeten worden gesloten. HELMOND (ANP) - De 52-jari- ge L.S. is gistermorgen om streeks half zes in zijn woning aan de Rooseindstraat in Helmond neergestoken en korte tijd later in het zieken huis overleden. In verband hiermee heeft de politie enige uren later drie verdachten aangehouden, de 18-jarige P.S. en de 17-jarige A.S., bei den uit het Limburgse Hae- len, en de 29-jarige A.H. uit Roermond, allen familie van het slachtoffer. Volgens een woordvoerder van de politie is de steekpartij het gevolg van een oude familie vete. DEN HAAG (GPD) - Terwijl in de Eerste Kamer deze week de algemene beschouwingen worden gehouden, moeten de grote politieke klappen vallen aan de overzijde van het Binnenhof. Allereerst zal minister Andriessen (financiën) daar de belasting voorstellen van het kabinet moeten verdedigen. Deze toch al ingewikkelde beraadslagingen zullen echter ook nog eens door sneden worden door het debat over de kinderbijslag. Daarmee staat vast dat de Kamer weer eens een volle, ja overvolle, agenda heeft. Vooral het debat over de kinderbijslag heeft aardige aspecten. Niet uitgesloten is dat opnieuw CDA en WD elkaar in de haren zullen vliegen. Dit komt omdat beide regeringspartijen nu eindelijk willen weten wat er gaat gebeuren met het geld dat bespaard wordt door de bijslag voor het eerste kind nog enkele jaren te bevriezen op het huidige peil. Zoals bekend staat de VVD op het standpunt dat dit bedrag moet komen bovenop de tien miljard gulden die al bezuinigd worden in het kader van Bestek '81. Het CDA voelt hier echter niets voor. Al snel na aankondiging van de kabinetsplannen kwam deze fractie met de verklaring dat het geld „natuurlijk" zou dienen tot het dichten van de gaten die inmiddels in Bestek '81 waren ge schoten. Tot nu toe heeft het kabinet nog geen duidelijke uitspraak gedaan, zodat te verwachten valt dat staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) door vragen uit de tent zal worden gelokt. De kabinetsop vatting dat een deel van de beschikbaar komende gelden ge bruikt zal kunnen worden om nadelige gevolgen voor de inko mens te voorkomen, lijkt geen van beide fracties tevreden te zullen stellen. Maar toch vormt dit onderwerp slechts een zij sprong in het debat. Kinderbijslagverzekering De zaak, die deze week aan de orde komt, is het voorlopig laatste onderdeel van de integratie van kinderbijslag en kinderaftrek. Daarmee moet alles bij elkaar zo'n f 885 miljoen verdiend worden voor Bestek '81, of net iets minder dan het miljard gulden waar naar was gestreefd. De eerste fase leidde al tot de vervanging van de kinderaftrek door een systeem van toeslagen en een bedrag van f300 miljoen voor het bezuinigingsplan. Het merendeel van de ombuigingen (netto ongeveer f 600 miljoen) verkreeg het kabinet echter in de tweede fase. Toen verdween de meervoudige kinderbijslag en -aftrek voor studerende kinderen van 16 en 17 jaar. Alleen na langdurige discussies sleepte de Kamer er nog een stelsel van studiefinanciering uit, waarmee ouders van schoolgaande kinderen toch nog iets geholpen wa- Nu dan, met de derde fase, wordt een afsluiting bereikt. De „sa menvoeging van de bestaande kinderbijslagregelingen tot een algemene, de gehele bevolking omvattende, verplichte kinder bijslagverzekering vanaf het eerste kind en afschaffing van de kinderaftrek van de loon- en inkomstenbelasting" (zoals de wet officieel wordt omschreven) is daarmee een feit. Het ziet er overi gens niet naar uit dat de Tweede Kamer veel problemen met het wetsontwerp zal hebben. Belastingen Dit geldt eveneens voor het dekkingsplan. De PvdA vindt dat het kabinet sterkere aanzetten had moeten geven in de richting van inkomensherverdeling. De socialist Kombrink kondigde gisteren dan ook al aan met de nodige wijzi gingsvoorstellen te zullen komen, waarmee dit doel alsnog be reikt zou moeten worden. Daarnaast zal de PvdA deze week met een initiatiefvoorstel komen om de aftopping van de prijscom pensatie ook voor het komende jaar vast te leggen. Niet uitgesloten is dat ook het CDA door enkele uitgekiende amen dementen zal trachten zijn „progressieve gezicht" wat duidelij ker te accentueren. Van de WD hoeft nauwelijks wat in deze richting te worden verwacht, en het lijkt ook onwaarschijnlijk dat de fractie eventuele CDA-voorstellen zal steunen. Het liberale voorstel de accijns op shag minder te verhogen, kan overigens wel gezien worden als een poging van de WD om zich toch eer wat „socialer" gezicht aan te meten. Rederij kerskamer De Eerste Kamer houdt deze week de algemene beschouwingen over de Miljoenennota 1980. Twee dagen lang zijn de 32 ministers en staatssecretarissen opnieuw in beslag genomen door een be leidsdebat over de grote lijnen van het regeringsprogramma voor volgend jaar, een debat dat echter elke spanning mist omdat het a. niet meer is dan een herhaling van het debat in de Tweede Kamer van zo'n zes weken geleden en b. geen verrassingselement kent. Onwillekeurig dringt zich de vraag op wat de zin is van zo'n exerci tie. In de Tweede Kamer is het debat interessant omdat de Kamer - en ditmaal was dat CD A-fractieleider Lubbers - het kabinet op wezenlijke punten kan corrigeren. Die mogelijkheid mist de Eer ste Kamer. Zij kan geen vuist maken, alleen de begroting in zijn geheel verwerpen en dat is sinds onheuglijke tijden niet meer gebeurd. Waar het debat dan ook op neerkomt, is het op afstandelijke, be schaafde toon jaarlijks even bij-praten. Een vriendelijke verma ning hier, een kleine aansporing daar. Van Agt en Andriessen zullen het allemaal geduldig aanhoren en vooral Van Agt zal in menige fraaie volzin het illustere gezelschap part-time politici van repliek dienen. De discussie over het bestaansrecht van de Eerste Kamer is al weer een tijd verstomd. Het zal goed zijn als die weer werd opgerakeld. Want is er nog echt behoefte aan een „chambre de reflexion". Er zijn maar weinigen die dit echt durven beweren. Daar komt bij dat de Eerste Kamer alleen nog bij wetgeving een (bescheiden) rol speelt. Bij allerlei belangrijke beleidszaken, zoals de moderni sering van kernwapens of de bezuinigingsoperatie Bestek '81, staat de Eerste Kamer volledig buitenspel. Er gaan weken en weken voorbij zonder dat er ook maar iets te vergaderen valt, want wetgeving is de laatste tijd ook al niet zo'n dikgezaaid arti kel. Kamerradio Het is jammer dat de kamerradio (nog?) geen debatten uit de Eerste Kamer het land in stuurt. De luisteraar zou dan zelf kunnen constateren, dat de Eerste Kamer meer wegheeft van een Rede rijkerskamer dan een politiek college. Diegenen, die inmiddels zyn aangesloten op de Kamerradio, kun nen rekenen op de volgende uitzendingen. - Na het vaststellen van de werkzaamheden op dinsdagmiddag volgt eerst een aantal stemmingen; - Nog in de middag begint het debat over de belastingmaatrege len; - Vermoedelijk na de eerste termijn van de kant van de Kamer begint dan de discussie over het kinderbijslagvoorstel; - De rest van de week zullen beide debatten om en om plaatsvin den; - Op donderdagochtend vanaf kwart over tien onderbroken door het wekelijkse vragenuurtje. Hierin komen aan de orde de jacht op muskusratten, het verdrag tussen EG en de zgn. Lomé-landen, en de plannen om de Luxemburgse commerciële televisie via de kabelnetten te gaan uitzenden. 'Andere oppositie nodig' ELST (ANP) - Het congres van de jonge socialisten heeft dit week einde duidelijk stelling genomen tegen de manier waarop de Tweede-Kamerfractie van de PvdA op het ogenblik oppositie voert. In een met ruime meerderheid tij dens haar tweedaagse congres in Eist aangenomen resolutie stelde de jongerenorganisatie van de PvdA vast, dat het opereren van de fractie te veel is gericht op een mogelijke toekomstige rege ringssamenwerking met het CDA. De officiële partijlijn, het streven naar een linkse meerder heid, wordt daarmee volgens de jongeren ontkracht. UTRECHT-PATERSWOLDE- DEN HAAG (GPD) - Op ver schillende plaatsen in het land is zaterdag stelling genomen tegen modernisering van de kernwa pens. Het zwaartepunt van de ac ties lag in Utrecht, waar 20.000 mensen de straat optrokken. D'66 lijkt voorts een fel afwijzend standpunt tegenover de moder nisering in te zullen nemen, als gevolg van de opstelling van de leden in de drie noordelijke pro vincies. Ook op het ARJOS-ju- bileumcongres in Utrecht werd de modernisering van de hand gewezen. Naar schatting 20.000 mensen na men zaterdagmiddag deel aan een demonstratieve bijeenkomst in de Utrechtse Veemarkthallen, nadat er eerder zo'n 15.000 in een lange optocht door de binnenstad waren getrokken. De demonstra tie was georganiseerd door de politieke partijen PvdA, CPN, PPR en PSP. Ook het Interker kelijke Vredesberaad (IKV), Pax Christi en het comité Stop de Neutronenbom namen aan de or ganisatie deel. De optocht zorgde voor een lang durige opstopping in Utrecht. Het verkeer liep in de binnenstad zo vast door de demonstratie, dat iemand voor een taxirit van nog geen drie kilometer dertig gulden moest betalen. De meeste auto mobilisten toonden begrip voor de situatie. Oppositieleider Den Uyl verweet het kabinet dat het „te laat en zonder overtuiging" in actie was gekomen. Over de bewape ningswedloop zei hij: „Wij vragen de regering die weg niet langer te gaan. Wij appelleren aan de Ver enigde Staten en de landen van de NAVO, aan de Sowjet-Unie en de landen van het Warschau Pact: Verlaat de weg van het georgani seerde wantrouwen, ga onder handelen, sla de weg in naar ont wapening." De voorzitter van de Raad van Ker ken. prof. dr. H. Berkhof, noemde de NAVO „een kind van de koude oorlog". Hij riep de demonstran ten op massaal brieven naar het kabinet en het CDA te sturen. Over deze partij zei hij dat als zij niet tijdig tot het besef komt dat het bezit van kernwapens waan zin is, de „C" van christelijk beter kan worden geschrapt. „Dan zullen de kerken de strijd langs andere wegen en in verhevigde mate moeten gaan voeren". Ria Beckers (PPR) zei onder luid applaus: „Wij hebben wetten gemaakt voor dienstweigering. Het zal ook wettelijk mogelijk moeten worden andere zaken te weigeren". „Wie werkt in een bedrijf moet kunnen weigeren opslagplaatsen en installaties voor kernwapens te bouwen. Wie werkt in de che mische industrie of de elektroni ca moet kunnen weigeren mee te werken aan de fabricage van wa pens. Burgers moeten kunnen weigeren belasting te betalen voor het huidige defensiebeleid. Zij moeten dit geld vrij kunnen bestemmen voor sociale verde diging". De demonstraties tegen de voorge nomen modernisering van kern wapens zullen de komende we ken scherp in aantal toenemen. Zo zijn op donderdagavond 6 de cember alle vrou' land opgeroepen komen demonstreren. In Eind hoven wordt op 9 december zelfs een „trimloop voor de vrede" D'66-congres op het speciale partijcongres in Amersfoort aanstaande zaterdag, werd vastgesteld dat de fractie in de Tweede Kamer de modernise ring moet afwijzen. Bij het on langs gehouden Kamerdebat stelde de fractie nog voor een be sluit te laten afhangen van de re sultaten van de ontwapenings onderhandelingen. Bij de AR- JOS (de jongerenorganisatie van de ARP) wezen Aantjes en AR- JOS-voorzitter Klaas de Vries modernisering van de hand. Neder- In tegenstelling tot mr. Aantjes Den Haag te ging de tegenwoordige fractie leider Lubbers niet concreet in op de kernwapenkwestie. Hij hield de AR-jongeren voor dat alleen „weg met de NATO", of „Ban-de-bom" roepen voor poli tici niet voldoende is. Deze heb ben daarnaast ook de plicht om de gedachten en opvattingen over wapenbeheersing inhoud te geven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7